Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με εξαίρεση την κατανάλωση και την θερμοκρασία, το ics δεν τα παει και άσχημα.

Όμως αυτα τα δυο προβλήματα παρατηρήθηκαν και στο Nexus S. Οπότε είναι καθαρά θέμα λειτουργικου.

Ειδικά στο θέμα μπαταρίας αυτο που παρατήρησα είναι ότι κάποιες εφαρμογές αν δεν τις κλήσεις με τον νέο task manager, μένουν ενεργές και εκει υπάρχει η μεγάλη κατανάλωση.

Κάτι τέτοιο συνέβη και σήμερα. Μέχρι το 46% είχα κάνει σκληρή χρήση μετά σχεδόν μόνο κανά 2 κλήσεις και μια ματιά σε Facebook και Tapatalk.

Κι όμως πήγε σε 2 ώρες στο 13%. Συνηθισμένος να βγαίνω απο τις εφαρμογές με το back button, έκανα το ίδιο. Αλλα το Facebook και το Tapatalk συνέχισαν μάλλον να παραμένουν ενεργά οπότε έτσι δικαιολογείται η κατανάλωση.

Θα δοκιμάσω σήμερα το βραδι με κλειστές όλες τις εφαρμογές να δώ πως τα παει σε sleep mode, έχοντας μόνο τους συγχρονισμους.

Με gb δεν είχαν σε 8 ώρες ποτε πάνω απο 4-6% με ανοικτά τα πάντα.

 

Εγω περασα την LPQ απο το xda και συγκεκριμενα απο αυτο το ποστ : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1075278

Περασα αυτη που ειναι στο πρωτο λινκ που απ'οτι ειδα ειχε και τον κωδικο της Κυπρου, και μαλιστα την περασα χωρις καν να κανω επαναφορα εργοστασιακων..... Δεν ξερω αν ειμαι τυχερος αλλα απο θεμα μπαταριας δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα, ισα ισα μου φαινετε οτι τα παει αρκετα καλυτερα... Και γενικοτερα δεν εχω παρατηρησει καποιο συμαντικο προβλημα παρα μονο ενα...

Αργει λιγο παραπανω να ενεργοποιηθει απο την αναμονη. Η αληθεια ειναι οτι καποιες φορες κατανταει λιγο εκνευριστικο.

 

Βεβαια να πω πως χρησιμοποιω την επισημη 2000maH μπαταρια της Samsung, αλλα την ιδια χρησιμοποιουσα και οταν ειχα GB οποτε μπορω να καταλαβω περιπου

CURRENT DEVICES: ONEPLUS 3 64GB, Nexus 5X 32GB, iPad 2, Macbook Pro 13'' (Early 2015)
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

με την ics παρατηρησα οτι δεν μου δουλευει το δικτυο δεδομενων δλδ μονο wifi δουλευει το εχω τσεκαρι μεσα απο settings και το εχω βαλει στο auto τπτ δεν νιοθει...καμια προταση γτ ειμαι στα ορια μου να βαλω την Omega v6.0 που την ανεβασανε χθες..να κανω μια παραθεση οτι την Ics κυπρου vodafone πριν την περασω ειχα κανει factory ηταν πεντακαθαρο και ειχα κλισει και το Kiestrayagent.. Edited by turnyourback
Link to comment
Share on other sites

με την ics παρατηρησα οτι δεν μου δουλευει το δικτυο δεδομενων δλδ μονο wifi δουλευει το εχω τσεκαρι μεσα απο settings και το εχω βαλει στο auto τπτ δεν νιοθει...καμια προταση γτ ειμαι στα ορια μου να βαλω την Omega v6.0 που την ανεβασανε χθες..να κανω μια παραθεση οτι την Ics κυπρου vodafone πριν την περασω ειχα κανει factory ηταν πεντακαθαρο και ειχα κλισει και το Kiestrayagent..

 

Μάλλον είναι θέμα αυτόματων ρυθμίσεων apn απο τον πάροχο. Σε μένα που βρίσκομαι εκτός Ελλάδας παίρνει τις ρυθμίσεις αμέσως αυτόματα και δουλεύει μια χαρά. Δοκίμασε να τις περάσεις manual. Υπάρχουν σε κάποια σχετικά ποστ του φόρουμ.

 

 

Τώρα για το θέμα της αυτονομίας του official Ics, παρατήρησα ότι σε κατάσταση sleep mode, η κατανάλωση είναι φυσιολογική.

Είχα ανοικτά wifi, 3g, συγχρονισμόυς και σε παραπάνω από 8 ώρες κατανάλωσε μόνο 5%.

Βέβαια δεν είχα αφήσει καμία ανοικτή εφαρμογή. Τις είχα κλείσει όλες συροντας δεξιά από τον task manager.

Άρα αρχίζω να πιστεύω ότι το θέμα multi tasking στο ICS χωλαίνει.

Αν αποδειχθεί κάτι τέτοιο σημαίνει ότι πρέπει να κλείνουμε εφαρμογές κάτι που δεν χρειάζονταν στο GB.

Σήμερα θα αφήσω κάποιες βασικές εφαρμογές όπως το Facebook ώστε να δω την κατανάλωση στις ίδιες ώρες.

 

http://img.tapatalk.com/295b14b7-1cb7-945c.jpg

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

με την ics παρατηρησα οτι δεν μου δουλευει το δικτυο δεδομενων δλδ μονο wifi δουλευει το εχω τσεκαρι μεσα απο settings και το εχω βαλει στο auto τπτ δεν νιοθει...καμια προταση γτ ειμαι στα ορια μου να βαλω την Omega v6.0 που την ανεβασανε χθες..να κανω μια παραθεση οτι την Ics κυπρου vodafone πριν την περασω ειχα κανει factory ηταν πεντακαθαρο και ειχα κλισει και το Kiestrayagent..

Δες τα apn γιατί σε cosmote μου έβγαλε σαν default το wap.

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

και που το βλεπω αυτο αν ειναι σε wap?

Οταν πας στα apn ΡΥΘΜΙΣΕΙΣ>>ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ>>>ΔΙΚΤΥΑ ΚΙΝΗΤΗΣ ΤΗΛΕΦΩΝΙΑΣ>>>ΟΝΟΜΑΤΑ ΣΗΜΕΙΩΝ ΠΡΟΣΒΑΣΗΣ έχει 2 εγγραφές, 1.Internet & 2. WAP

Γιώργος

iPHONE 6S Plus, iPAD Air 2

http://www.triakilakodika.gr/ (δεν είναι δικό μου αλλά είναι φοβερό)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Έχω περάσει Custom rom στο κινητό μου και μόλις το συνδέω με τον υπολογιστή μου λέει πως δεν έχει βρεθεί αναβάθμιση. Υπάρχει τρόπος να περάσω τo νέο λειτουργικό;

Link to comment
Share on other sites

Το KIES (αυτό πιστεύω ότι εννοείς) αναγνωρίζει μόνο επίσημες Rom της Samsung ώστε να κάνει αναβάθμιση όταν υπάρχει.

Στην πρώτη σελίδα του θέματος υπάρχει οδηγός για το πως θα περάσεις επίσημη ROM.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Το KIES (αυτό πιστεύω ότι εννοείς) αναγνωρίζει μόνο επίσημες Rom της Samsung ώστε να κάνει αναβάθμιση όταν υπάρχει.

Στην πρώτη σελίδα του θέματος υπάρχει οδηγός για το πως θα περάσεις επίσημη ROM.

 

Περνώντας πχ την ΚΚ1(2.3.5 Ελληνικό), το Kies σε βλέπει κανονικά και σου κάνει αναβάθμιση αν αυτή είναι διαθέσιμη; Το κινητό μου ήταν από Debitel(Γερμανίας) με αποτέλεσμα να κάνει αναβάθμιση με πολύ αργούς ρυθμούς. Αν βάλω την ΚΚ1 το kies βλέπει το κινητό σαν να είναι από Ελλάδα(θέτοντας φυσικά sales code COS);

Link to comment
Share on other sites

Περνώντας πχ την ΚΚ1(2.3.5 Ελληνικό), το Kies σε βλέπει κανονικά και σου κάνει αναβάθμιση αν αυτή είναι διαθέσιμη; Το κινητό μου ήταν από Debitel(Γερμανίας) με αποτέλεσμα να κάνει αναβάθμιση με πολύ αργούς ρυθμούς. Αν βάλω την ΚΚ1 το kies βλέπει το κινητό σαν να είναι από Ελλάδα(θέτοντας φυσικά sales code COS);

 

Nαι. Αν και θα σου πρότεινα την πιο γενική KI4 (ΕUR), αν θέλεις ελληνική ντε και καλά :)

- Alex
Link to comment
Share on other sites

η επισημη ρομ που φοραει το δικο μου τελειωνει σε XKI1 (2.3.4) και δεν υπαρχει στο πρωτο ποστ με τις ρομ.Πρεπει να ανησυχω για κατι?
Link to comment
Share on other sites

η επισημη ρομ που φοραει το δικο μου τελειωνει σε XKI1 (2.3.4) και δεν υπαρχει στο πρωτο ποστ με τις ρομ.Πρεπει να ανησυχω για κατι?

Την ΚΙ4 εχεις, μαλλον κοιτας στο baseband/modem. Γραψε *#1234# εκει που παιρνεις τηλεφωνο και δες τι γραφει στο PDA.

 

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Eχεις απολυτο δικιο!Σε ευχαριστω!Αν βαλω kies θα μου βγαλει την 2.3.5 ή αυτη ειναι μονο για κινητα απο cosmote?

 

Θα σου βγαλει μονο το eur, αν υπαρχει, που τωρα δεν υπαρχει. Αν θες αλλη rom βαλτην μονος σου..

 

Sent from my GT-I9000 using Tapatalk

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!

 

Έχω σοβαρό πρόβλημα (έτσι νομίζω τουλάχιστον!)

Το S2 μου το πήρα τον Νοέμβρη και του έκανα αναβάθμιση στην 2.3.5 BUKJ3 περίπου τον Ιανουάριο! Έπειτα σκέφτηκα να το rootάρω και το έκανα, αλλά άλλαξα γνώμη γιατί ήθελα να το πουλήσω και ξεrootαρα! Το εικονίδιο του Superuser δεν εξαφανίστηκε και σήμερα αφού ξαναπέρασα την επίσημη ROM της Samsung πάλι τα ίδια! Εκεί το εικονίδιο μέχρι που έσβησα το κινητό και εξαφανίστηκε! Θέλω να κάνω αναβάθμιση στην επίσημη ICS 4.0 αλλά δεν γίνεται ούτε μέσω KIES (από όταν πήρα το κινητό δεν συνδεόταν ποτέ) ούτε μέσω FOTA (όπως έγινε με την 2.3.5)!! Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος??

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους!!

 

Έχω σοβαρό πρόβλημα (έτσι νομίζω τουλάχιστον!)

Το S2 μου το πήρα τον Νοέμβρη και του έκανα αναβάθμιση στην 2.3.5 BUKJ3 περίπου τον Ιανουάριο! Έπειτα σκέφτηκα να το rootάρω και το έκανα, αλλά άλλαξα γνώμη γιατί ήθελα να το πουλήσω και ξεrootαρα! Το εικονίδιο του Superuser δεν εξαφανίστηκε και σήμερα αφού ξαναπέρασα την επίσημη ROM της Samsung πάλι τα ίδια! Εκεί το εικονίδιο μέχρι που έσβησα το κινητό και εξαφανίστηκε! Θέλω να κάνω αναβάθμιση στην επίσημη ICS 4.0 αλλά δεν γίνεται ούτε μέσω KIES (από όταν πήρα το κινητό δεν συνδεόταν ποτέ) ούτε μέσω FOTA (όπως έγινε με την 2.3.5)!! Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος??

 

Δεν έχεις πρόβλημα.

Ποια rom πέρασες; Πώς το έκανες; Ακολούθησες ΟΛΑ τα βήματα στις οδηγίες ή έκανες του κεφαλιού σου; :) Και αφού πέρασες rom, γιατί δεν πέρασες απ'ευθείας την ICS αφού αυτή θες;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχεις πρόβλημα.

Ποια rom πέρασες; Πώς το έκανες; Ακολούθησες ΟΛΑ τα βήματα στις οδηγίες ή έκανες του κεφαλιού σου; :) Και αφού πέρασες rom, γιατί δεν πέρασες απ'ευθείας την ICS αφού αυτή θες;

 

 

 

Πέρασα την BUKJ3... Ακολούθησα όλα τα βήματα και είχα μελετήσει αρκετά καλά προτού το κάνω!! Δεν πέρασα την ICS διότι ήθελα να το κάνω μέσω FOTA! Το KIES δεν συνδέεται ποτέ με το κινητό και μου λέει να επιλέξω στο κινητό την λειτοργεία PC Studio (PC Manager) αλλά δεν βρίσκω τίποτα τέτοιο! Κατέβασα και το New PC Studio αλλά ούτε αυτό συνδέεται με το κινητό!! Τι μπορώ να κάνω?? Θέλω απλά να περάσω την επίσημη ICS μεσω FOTA και να καταφέρω επιτέλουσ να συγχρονίσω το κινητό με το KIES!!

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την BUKJ3... Ακολούθησα όλα τα βήματα και είχα μελετήσει αρκετά καλά προτού το κάνω!! Δεν πέρασα την ICS διότι ήθελα να το κάνω μέσω FOTA! Το KIES δεν συνδέεται ποτέ με το κινητό και μου λέει να επιλέξω στο κινητό την λειτοργεία PC Studio (PC Manager) αλλά δεν βρίσκω τίποτα τέτοιο! Κατέβασα και το New PC Studio αλλά ούτε αυτό συνδέεται με το κινητό!! Τι μπορώ να κάνω?? Θέλω απλά να περάσω την επίσημη ICS μεσω FOTA και να καταφέρω επιτέλουσ να συγχρονίσω το κινητό με το KIES!!

 

Δε γίνεται με OTA, γιατί δεν έχει βγει update για vodafone σε ICS. Γνώμη μου, φύγε από τη branded rom της vodafone, και βάλε την επίσημη ICS με odin. Όσο για το Kies, η λειτουργία USB νομίζω στο S2 είναι στις ρυθμίσεις δικτύου.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Δε γίνεται με OTA, γιατί δεν έχει βγει update για vodafone σε ICS. Γνώμη μου, φύγε από τη branded rom της vodafone, και βάλε την επίσημη ICS με odin. Όσο για το Kies, η λειτουργία USB νομίζω στο S2 είναι στις ρυθμίσεις δικτύου.

 

Με το KIES δεν γίνεται τίποτα!!!!!:mad::mad::mad: Λες να το κάνω έτσι?? Δεν χάνει καμια εγγύηση και τέτοια έτσι?? Δεν θα έχω τίποτα προβλήματα έτσι δεν είναι?? Ποια να επιλέξω?? Ελληνικά θα έχει?? Θα χάσω τις προηγούμενες ρυθμίσεις μου ή όχι??

Edited by nikolis87
Link to comment
Share on other sites

Με το KIES δεν γίνεται τίποτα!!!!!:mad::mad::mad: Λες να το κάνω έτσι?? Δεν χάνει καμια εγγύηση και τέτοια έτσι?? Δεν θα έχω τίποτα προβλήματα έτσι δεν είναι??

 

Φυσικά και χάνει την εγγύηση από τη στιγμή που δεν έχει βγει επίσημα στην Ελλάδα... απ'την άλλη, αν χρειαστείς εγγύηση απλά περνάς αυτή που πέρασες τώρα της vodafone και το στέλνεις. Η απόφαση δική σου...

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Φυσικά και χάνει την εγγύηση από τη στιγμή που δεν έχει βγει επίσημα στην Ελλάδα... απ'την άλλη, αν χρειαστείς εγγύηση απλά περνάς αυτή που πέρασες τώρα της vodafone και το στέλνεις. Η απόφαση δική σου...

 

Ποια να επιλέξω?? Ποιον κωδικό?? Ελληνικά θα έχει?? Θα χάσω τις προηγούμενες ρυθμίσεις μου ή όχι?? Αφού είναι επίσημη τησ Samsung γιατί χάνετε η εγγύηση??

Link to comment
Share on other sites

Ποια να επιλέξω?? Ποιον κωδικό?? Ελληνικά θα έχει?? Θα χάσω τις προηγούμενες ρυθμίσεις μου ή όχι?? Αφού είναι επίσημη τησ Samsung γιατί χάνετε η εγγύηση??

 

Αν θέλεις ICS, είναι στο πρώτο μήνυμα του θέματος. Γενικά με όλες τις αναβαθμίσεις οι ρυθμίσεις σου χάνονται εκτός αν είσαι root και τις έχεις κάνει backup. Και η εγγύηση χάνεται γιατί η samsung για κάποιο λόγο ξεχωρίζει τις εκδόσεις ανάλογα με την περιοχή/χώρα/πάροχο.

 

Τώρα αν βάλεις rom άλλης χώρας και αλλάξεις και το csc έτσι ώστε να αναγνωρίζεται το τηλέφωνο επίσημα από το Kies ως συσκευή που πουλήθηκε από αυτή τη χώρα, δεν έχει γίνει σαφές το αν θα έχει εγγύηση ή όχι. Δεν έχω ακούσει/διαβάσει ούτε μία περίπτωση που γυρίσανε σε κάποιον τηλέφωνο επειδή είχε επίσημο firmware άλλης χώρας. Μπορούν από το IMEI του τηλεφώνου να δούνε αν προοριζόταν για την Ευρωπαϊκή αγορά ή όχι, αλλά δεν ξέρω αν μπορούν να δούνε για χώρες. Και ούτε αν τους νοιάζει. Όπως και νά'χει, είναι τόσο εύκολο να επιστρέψεις στην αρχική rom, που δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την BUKJ3... Ακολούθησα όλα τα βήματα και είχα μελετήσει αρκετά καλά προτού το κάνω!! Δεν πέρασα την ICS διότι ήθελα να το κάνω μέσω FOTA! Το KIES δεν συνδέεται ποτέ με το κινητό και μου λέει να επιλέξω στο κινητό την λειτοργεία PC Studio (PC Manager) αλλά δεν βρίσκω τίποτα τέτοιο! Κατέβασα και το New PC Studio αλλά ούτε αυτό συνδέεται με το κινητό!! Τι μπορώ να κάνω?? Θέλω απλά να περάσω την επίσημη ICS μεσω FOTA και να καταφέρω επιτέλουσ να συγχρονίσω το κινητό με το KIES!!

 

Πήγαινε ρυθμίσεις-εφαρμογές-ανάπτυξη,και ξετικάρισε τον Εντοπισμό σφαλμάτων.Λογικά θα συνδεθεί..

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...