Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εαν μιλας για την μπαρα στισ επαφες δεν εχει ελληνικη. Γυρισε το csc ξανα σε eur που ειναι καθαρα ελληνικο...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

εαν μιλας για την μπαρα στισ επαφες δεν εχει ελληνικη. Γυρισε το csc ξανα σε eur που ειναι καθαρα ελληνικο...

 

το ξερω το ξανα γυρισα

Link to comment
Share on other sites

ξαναπροσπαθησα το γυρισα σε cyo αλλ παλη μου βγαζει οτι η συσκευη δεν ειναι συμβατη για update μεσο kies....μεσο odin πως μπορω να την περασω?
Link to comment
Share on other sites

Ακολουθησε τισ οδηγιες στην πρωτη σελιδα με odin.. Προσοχη ελεξε οτι δεν δουλευει το kies στο background (task manager- κλεισε το kiesTrayagent.exe) Edited by mamrai1
Link to comment
Share on other sites

βγήκε η αναβάθμιση σε android ICS μέσω KIES για Ελλάδα; εγώ πήρα το galaxy από τα Multirama, αλλά έχω περάσει την 2.3.5 από Cosmote και όταν το συνδέω με KIES μου λέει ότι αυτό είναι το πιο πρόσφατο υλικολογισμικό. υπάρχει περίπτωση να έχει βγει η αναβάθμιση και εμένα να μην μου τη βγάλει ακόμα γιατί έχω rom της Cosmote; αν είναι να γυρίσω πάλι στην 2.3.4 που είχα που ήταν unbranded...
Link to comment
Share on other sites

:google: ...

Σωστά... αλλά και πάλι, πρέπει να είσαι σίγουρος ότι οι εφαρμογές που αντέγραψες δοουλεύουν καλά σε ics, αλλιώς όπως είπε και ο djtutis μπορεί να σου κάνει προβλήματα.

 

Λογικά ότι πρόβλημα είναι να προκύψει θα έχει να κάνει με τις εν λόγο εφαρμογές, όχι με τη γενικότερη λειτουργία του κινητού. Σωστά;

Link to comment
Share on other sites

βγήκε η αναβάθμιση σε android ICS μέσω KIES για Ελλάδα; εγώ πήρα το galaxy από τα Multirama, αλλά έχω περάσει την 2.3.5 από Cosmote και όταν το συνδέω με KIES μου λέει ότι αυτό είναι το πιο πρόσφατο υλικολογισμικό. υπάρχει περίπτωση να έχει βγει η αναβάθμιση και εμένα να μην μου τη βγάλει ακόμα γιατί έχω rom της Cosmote; αν είναι να γυρίσω πάλι στην 2.3.4 που είχα που ήταν unbranded...

Όχι δεν έχει βγει ακόμα επίσημα. Μόνο για την Κύπρο. Είναι στην πρώτη σελίδα του θέματος.

 

Λογικά ότι πρόβλημα είναι να προκύψει θα έχει να κάνει με τις εν λόγο εφαρμογές, όχι με τη γενικότερη λειτουργία του κινητού. Σωστά;

 

Οι εφαρμογές μπορούν να επηρεάσουν τη γενικότερη λειτουργία του κινητού δυστυχώς. Οπότε αν κάτι δεν είναι συμβατό με το καινούριο firmware, ενδέχεται να σου δημιουργήσει πρόβλημα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

 

Οι εφαρμογές μπορούν να επηρεάσουν τη γενικότερη λειτουργία του κινητού δυστυχώς. Οπότε αν κάτι δεν είναι συμβατό με το καινούριο firmware, ενδέχεται να σου δημιουργήσει πρόβλημα.

 

Είναι το μόνο σίγουρο. Εμένα την ζημιά μου την έκανε το ics theme για go Launcher που προορίζονταν για ics looking στις gingerbread.

Δυστυχώς θα υπάρχουν τέτοια τώρα στην αρχή.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι το ίδιο. Το factory reset σου επαναφέρει το κινητό στις εργοστασιακές ρυθμίσεις αφαιρώντας τις εφαρμογές χρήστη και τα accounts ενώ το hard reset κάνει ότι και το factory reset αλλά σου σβήνει και τα περιεχόμενα της SDCard.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια, εχετε βρει το αρχειο για ρουτ της ics που εχει μπει στην πρωτη σελιδα ; ψαχνω τον κερνελ αλλα δεν τον βρισκω
Huawei p20 pro
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι το ίδιο. Το factory reset σου επαναφέρει το κινητό στις εργοστασιακές ρυθμίσεις αφαιρώντας τις εφαρμογές χρήστη και τα accounts ενώ το hard reset κάνει ότι και το factory reset αλλά σου σβήνει και τα περιεχόμενα της SDCard.

 

Ωραίος. Ανέφερε αν θέλεις πως γίνεται το καθένα ώστε να λύσει τις απορίες του ο κόσμος. Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Factory Reset: Ρυθμίσεις> Απόρρητο> Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων χωρίς να επιλέξεις Format USB Storage.

Αν έχεις custom kernel μπαίνεις σε CWM και επιλέγεις wipe data/factory reset.

 

Hard Reset: Ρυθμίσεις> Απόρρητο> Επαναφορά Εργοστασιακών Ρυθμίσεων και επιλέγεις Format USB Storage.

Επίσης μπορείς να πας στο dialer και να πληκτρολογήσεις *2767*3855#. Προσοχή γιατί με το που θα πληκτρολογήσεις # θα γίνει το Hard Reset.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Νεώτερα από την χρήση ics στην συσκευή μου.

Η θερμοκρασία λειτουργίας όταν κάνουμε browsing, Facebook κλπ κειμενεται μεταξύ 35-38 c. Γίνεται αισθητή η θερμότητα στο πάνω αριστερό μέρος της συσκευής.

Σίγουρα ζεσταίνεται περισσότερο σε σχέση με τις GB εκδόσεις.

Επίσης η μπαταρία έχει τουλάχιστον 15% μικρότερη αυτονομία.

Το Facebook δεν γίνεται minimise και απασχολεί λίγο την CPU. Πρέπει να το κλείσεις από τον task manager.

Γενικά δεν παρατηρούνται προβλήματα η δυσλειτουργίες.

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Επίσης η μπαταρία έχει τουλάχιστον 15% μικρότερη αυτονομία.

 

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Αυτη ειναι μια πολυ σημαντικη διαφορα καταναλωσης. Η χρηση πως εξασφαλιζεται οτι ειναι η ιδια για να υπαρχει σαφης εικονα;

Link to comment
Share on other sites

Πως είναι δυνατόν το KIES να βγάζει μήνυμα οτι δεν υποστηρίζει αναβάθμιση λογισμικού για την συσκευή;

 

Παρατηρώ επίσης με βάση την πρώτη σελίδα πως την 2.3.6 (COS) δεν την έχουν πολλοί είναι κάποια ειδική έκδοση του GB?

Link to comment
Share on other sites

1.Πως είναι δυνατόν το KIES να βγάζει μήνυμα οτι δεν υποστηρίζει αναβάθμιση λογισμικού για την συσκευή;

2.Παρατηρώ επίσης με βάση την πρώτη σελίδα πως την 2.3.6 (COS) δεν την έχουν πολλοί είναι κάποια ειδική έκδοση του GB?

 

1. Έχεις περάσει κάποια άλλη rom πέρα από την αρχική?

2.Η τελευταία cos είναι 2.3.5 και είναι η έκδοση που έδωσε η cosmote για τα κινητά της.

Link to comment
Share on other sites

1. Έχεις περάσει κάποια άλλη rom πέρα από την αρχική?

2.Η τελευταία cos είναι 2.3.5 και είναι η έκδοση που έδωσε η cosmote για τα κινητά της.

 

Όχι δεν έχω κάνει κάτι , δεν το έχω πειράξει καθόλου.

 

Είναι μαμίσιο , μου κάνει εντύπωση που το KIES μου βγάζει αυτό.

 

I9100XWKK5 (COS)

 

Έτσι βγάζει

Link to comment
Share on other sites

Αυτη ειναι μια πολυ σημαντικη διαφορα καταναλωσης. Η χρηση πως εξασφαλιζεται οτι ειναι η ιδια για να υπαρχει σαφης εικονα;

 

Ναι είναι η καθημερινή χρήση που κάνω τον τελευταίο μήνα. Παρόμοια αν όχι ίδια ακριβώς. Περιλαμβάνει mail, Facebook, tapatalk, κάποια link που ανοίγουν στον browser, ξανά 2-3 φώτο και λίγες κλήσεις.

 

Το χειρότερο όλων είναι η θερμοκρασία. Αν με εξωτερική στους 20 δουλεύει στους 35-38, τι θα γίνει το καλοκαίρι;

 

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Και μερικά screenshots που αποδεικνύουν μάλλον ότι η αυτονομία ειναι ακόμα πιο μικρή απ όσο είχα πει.

Βεβαίως ήμουν με 3 g όλες αυτές τις ώρες.

 

http://img.tapatalk.com/298221cd-394d-ae90.jpg

http://img.tapatalk.com/298221cd-3968-10fe.jpg

http://img.tapatalk.com/298221cd-3998-3e17.jpg

http://img.tapatalk.com/298221cd-39ae-e59a.jpg

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Το Facebook είναι καταστροφή. Ανεβάζει θερμοκρασία περισσότερο απο τον browser.

Ο browser ανεβάζει περιέργως όταν γράφεις κάποιο μεγάλο ποστ.

Αντίθετα το angry birds καθόλου.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

λοιπον εβαλα την ics Μπορω να πω οτι ειναι απογοητευμενος ...απο θεμα μπαταρια και ετσι οπως εκανα ριθμιση στο στατικο ip κολησε το κινητο και εκανε ολη την ωρα restart και αναγκαστικα να κανω factory reset.Ποια gigaberd μου πρωτινετε να βαλω?ειχα την ΚΙ4 αν θυμαμε καλα να βαλω αυτη για μελλοντικη παλι αναβαθμιση ics μεσο kies?
Link to comment
Share on other sites

Με εξαίρεση την κατανάλωση και την θερμοκρασία, το ics δεν τα παει και άσχημα.

Όμως αυτα τα δυο προβλήματα παρατηρήθηκαν και στο Nexus S. Οπότε είναι καθαρά θέμα λειτουργικου.

Ειδικά στο θέμα μπαταρίας αυτο που παρατήρησα είναι ότι κάποιες εφαρμογές αν δεν τις κλήσεις με τον νέο task manager, μένουν ενεργές και εκει υπάρχει η μεγάλη κατανάλωση.

Κάτι τέτοιο συνέβη και σήμερα. Μέχρι το 46% είχα κάνει σκληρή χρήση μετά σχεδόν μόνο κανά 2 κλήσεις και μια ματιά σε Facebook και Tapatalk.

Κι όμως πήγε σε 2 ώρες στο 13%. Συνηθισμένος να βγαίνω απο τις εφαρμογές με το back button, έκανα το ίδιο. Αλλα το Facebook και το Tapatalk συνέχισαν μάλλον να παραμένουν ενεργά οπότε έτσι δικαιολογείται η κατανάλωση.

Θα δοκιμάσω σήμερα το βραδι με κλειστές όλες τις εφαρμογές να δώ πως τα παει σε sleep mode, έχοντας μόνο τους συγχρονισμους.

Με gb δεν είχαν σε 8 ώρες ποτε πάνω απο 4-6% με ανοικτά τα πάντα.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...