Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον αναβαθμισα με επιτυχια μς το mobile Odin 3.57 κατευθειαν απο τη συσκευη με auto-root,το fw στη καρτα,οχι την εσωτερικη μνημη,απο 4.0.3 EUR Unbranded σε Σκανδιναβικη 4.1.2 με clear cache και dalvnic και μετα απο το boot παλι επαναφορα εργοστασιακων.Εβαλα το CSC selector αλλα το CSC ηταν ηδη EUR ,δεν ειχε αλλαξει σε ΝΕΕ.Αλλα το Kies δε το αναγνωριζει για αναβαθμιση.Αυτα!!!Ευχαριστω κυριοι!!!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά στο πρώτο ποστ αυτού του thread είναι ο οδηγός που θα σας βοηθήσει να εγκαταστήσετε σωστά και με ασφάλεια το firmware που θα διαλέξετε απ'το δεύτερο μόλις ποστ (στα τελευταία ποστ οι περισσότεροι αναφερόμαστε στην Σκανδιναβική XWLSD) . Διαβάστε προσεκτικά και ακολουθήστε τα βήματα όπως ακριβώς αναγράφονται, μην βάζετε τις συσκευές σας σε κίνδυνο κάνοντας πράγματα που δεν πρέπει..;)

 

:)

Βασικά διάβαζα τον οδηγό εδώ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316982) και παρασύρθηκα.

Την έχω περάσει πλέον την Σκανδ. με Odin και όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά διάβαζα τον οδηγό εδώ (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=316982) και παρασύρθηκα.

Την έχω περάσει πλέον την Σκανδ. με Odin και όλα καλά.

 

Ήμουν σίγουρος πως κοιτούσες τον τρόπο εγκατάστασης για custom και όχι official, ευτυχώς που δεν σου έτυχε κανένα παρατράγουδο όταν δοκίμασες με την sd.

 

Nα τις χαρείτε και οι δυο!:)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες, επειδή αύριο λέω να περάσω από Κωτσόβολο και να το τσιμπήσω το κινητάκι, μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η καλύτερη έκδοση αυτή τι στιγμή; Η 4.1 λέει τίποτα; Το Project Βutter έχει ουσία, ή χάνεται μέσα σε bugs κακού optimazation?
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον αναβαθμισα με επιτυχια μς το mobile Odin 3.57 κατευθειαν απο τη συσκευη με auto-root,το fw στη καρτα,οχι την εσωτερικη μνημη,απο 4.0.3 EUR Unbranded σε Σκανδιναβικη 4.1.2 με clear cache και dalvnic και μετα απο το boot παλι επαναφορα εργοστασιακων.Εβαλα το CSC selector αλλα το CSC ηταν ηδη EUR ,δεν ειχε αλλαξει σε ΝΕΕ.Αλλα το Kies δε το αναγνωριζει για αναβαθμιση.Αυτα!!!Ευχαριστω κυριοι!!!

 

Όλα αυτά που λες είναι φυσιολογικά και αναμενόμενα.

Καλορίζικος. :cool:

 

Ήμουν σίγουρος πως κοιτούσες τον τρόπο εγκατάστασης για custom και όχι official, ευτυχώς που δεν σου έτυχε κανένα παρατράγουδο όταν δοκίμασες με την sd.

 

Nα τις χαρείτε και οι δυο!:)

 

Δε παθαίνεις τίποτα.

Μόνο που δε προχωράει η "εγκατάσταση" έτσι.

Link to comment
Share on other sites

Δε παθαίνεις τίποτα.

Μόνο που δε προχωράει η "εγκατάσταση" έτσι.

 

Να διορθώσω τότε. Ευτυχώς που η εγκατάσταση δεν προχωράει έτσι γιατί θα είχαμε παρατράγουδα..!:p

Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα.Να παρατηρήσω κάτι ρε παιδιά...Μήπως τελικά είναι περισσότεροι αυτοί που συναντούν προβλήματα στο κινητό τους αν το πειράξουν απ'ότι αυτοί που το 'χουν απείραχτο? Δεν το λέω, επειδή δεν ξέρω να κάνω ρουτ το δικό μου, ούτε καν odin και τέτοια...Απλά γιατί δεν βρίσκω λόγο αν κάποιος δεν έχει κανένα πρόβλημα με το κινητό του, να το πειράξει. Και η απογοήτευση είναι που με τη jelly bean οι περισσότεροι δεν διαπίστωσαν καλύτερη διαχείριση μπαταρίας, αλλά το αντίθετο.Εγώ έχω την "προβληματική" απ'ότι ακούω 4.0.3 και δεν έχω συναντήσει ευτυχώς ποτέ κανένα πρόβλημα. Ούτε παρατήρησα κάτι περίεργο. Ευτυχώς δηλαδή. Δεν το έχω το κινητό πολύ καιρό, 3 μήνες τώρα, αλλά είμαι υπερ-ευχαριστημένος από αυτό...Ευχαριστώ. Edited by camerakias
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα.Να παρατηρήσω κάτι ρε παιδιά...Μήπως τελικά είναι περισσότεροι αυτοί που συναντούν προβλήματα στο κινητό τους αν το πειράξουν απ'ότι αυτοί που το 'χουν απείραχτο? Δεν το λέω, επειδή δεν ξέρω να κάνω ρουτ το δικό μου, ούτε καν odin και τέτοια...Απλά γιατί δεν βρίσκω λόγο αν κάποιος δεν έχει κανένα πρόβλημα με το κινητό του, να το πειράξει. Και η απογοήτευση είναι που με τη jelly bean οι περισσότεροι δεν διαπίστωσαν καλύτερη διαχείριση μπαταρίας, αλλά το αντίθετο.Εγώ έχω την "προβληματική" απ'ότι ακούω 4.0.3 και δεν έχω συναντήσει ευτυχώς ποτέ κανένα πρόβλημα. Ούτε παρατήρησα κάτι περίεργο. Ευτυχώς δηλαδή. Δεν το έχω το κινητό πολύ καιρό, 3 μήνες τώρα, αλλά είμαι υπερ-ευχαριστημένος από αυτό...Ευχαριστώ.

 

Εξαρταται απο το πως εννοεις το "πειραγμα" & απο το πως χρησιμοποιεις την συσκευη σου...

 

Αν φλασαρεις καθημερινα roms και μαλιστα custom, τοτε πιθανον να συναντησεις πολλα προβληματα... Αν απλα αναβαθμιζεις στην νεωτερη version, εστω και μεσω Odin (οχι περιμενοντας ποοοοτε θα ερθει για την δικη σου συσκευη....) τοτε μπορει και να μην συναντησεις ποτε... 'Η αντε να συναντησεις ενα-δυο που λυνονται "στο φτερο" που λενε...

 

Αν παλι εχεις το κινητο σου απλα για να καλεις τους αλλους ή αντε το πολυ για να μπαινεις facebook, τοτε πολυ πιθανον να μην καταλαβεις το ποσο προβληματικη ηταν η 4.0.3...

 

Κι αφου το εχεις μολις 3 μηνες και δεν το "πειραζεις" ουτε στο ελαχιστο, ειναι απολυτα λογικο να μην εχεις διαπιστωσει καποια "πραγματακια"!!!!

 

Ολα αυτα απολυτα φιλικα, σε καμμια περιπτωση δεν σε υποτιμω!!!! Αλλωστε ουτε εγω ειμαι κανενας power-user, απλα το πειραζω ελαφρα!!!!!!!:lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Αλλωστε ουτε εγω ειμαι κανενας power-user, απλα το πειραζω ελαφρα!!!!!!!:lol:

 

Κι εγώ μια από τα ίδια το πειράζω πολύ ελαφριά (όσο πατάει η γάτα) (και πάνω της ένας ελέφαντας...:p) :lol:

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Εξαρταται απο το πως εννοεις το "πειραγμα" & απο το πως χρησιμοποιεις την συσκευη σου...

 

Αν φλασαρεις καθημερινα roms και μαλιστα custom, τοτε πιθανον να συναντησεις πολλα προβληματα... Αν απλα αναβαθμιζεις στην νεωτερη version, εστω και μεσω Odin (οχι περιμενοντας ποοοοτε θα ερθει για την δικη σου συσκευη....) τοτε μπορει και να μην συναντησεις ποτε... 'Η αντε να συναντησεις ενα-δυο που λυνονται "στο φτερο" που λενε...

 

Αν παλι εχεις το κινητο σου απλα για να καλεις τους αλλους ή αντε το πολυ για να μπαινεις facebook, τοτε πολυ πιθανον να μην καταλαβεις το ποσο προβληματικη ηταν η 4.0.3...

 

Κι αφου το εχεις μολις 3 μηνες και δεν το "πειραζεις" ουτε στο ελαχιστο, ειναι απολυτα λογικο να μην εχεις διαπιστωσει καποια "πραγματακια"!!!!

 

Ολα αυτα απολυτα φιλικα, σε καμμια περιπτωση δεν σε υποτιμω!!!! Αλλωστε ουτε εγω ειμαι κανενας power-user, απλα το πειραζω ελαφρα!!!!!!!:lol:

Φίλε μου το έχω για κλήσεις, μηνύματα, μερικές εφαρμογούλες κυρίως ενημερωτικά sites, και ιντερνετ. Δεν μπαίνω facebook και ούτε έχω καν. Τι εννοείς δεν το πειράζω στο ελάχιστο? Απλά δεν βρήκα λόγο να το πειράξω...Κάτι να μην λειτουργεί καλά, να σβήνει, να κολλάει, κάτι ρε παιδί μου να με κάνει να πω "α,μήπως θα'ταν καλύτερα να το σκαλίσω"...Γι'αυτό και απορώ πώς κάποιος το "πειράζει" αν δεν έχει πρόβλημα με ρίσκο να χάσει εγγυήσεις κλπ. Αλήθεια, καλοπροαίρετα, εσύ πού παρατήρησες προβλήματα εκτός από κλήσεις, μηνύματα, ιντερνετ? Νομίζω ότι περισσότεροι χρήστες αυτά κάνουν με το τηλέφωνό τους. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το έχω για κλήσεις, μηνύματα, μερικές εφαρμογούλες κυρίως ενημερωτικά sites, και ιντερνετ. Δεν μπαίνω facebook και ούτε έχω καν. Τι εννοείς δεν το πειράζω στο ελάχιστο? Απλά δεν βρήκα λόγο να το πειράξω...Κάτι να μην λειτουργεί καλά, να σβήνει, να κολλάει, κάτι ρε παιδί μου να με κάνει να πω "α,μήπως θα'ταν καλύτερα να το σκαλίσω"...Γι'αυτό και απορώ πώς κάποιος το "πειράζει" αν δεν έχει πρόβλημα με ρίσκο να χάσει εγγυήσεις κλπ. Αλήθεια, καλοπροαίρετα, εσύ πού παρατήρησες προβλήματα εκτός από κλήσεις, μηνύματα, ιντερνετ? Νομίζω ότι περισσότεροι χρήστες αυτά κάνουν με το τηλέφωνό τους. Ευχαριστώ.

 

ολα αυτα που λες τα κανεις και με αλλα τηλεφωνα φθτηνοτερα

Στοκ,ανημπορος να το ρουταρω
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου το έχω για κλήσεις, μηνύματα, μερικές εφαρμογούλες κυρίως ενημερωτικά sites, και ιντερνετ. Δεν μπαίνω facebook και ούτε έχω καν. Τι εννοείς δεν το πειράζω στο ελάχιστο? Απλά δεν βρήκα λόγο να το πειράξω...Κάτι να μην λειτουργεί καλά, να σβήνει, να κολλάει, κάτι ρε παιδί μου να με κάνει να πω "α,μήπως θα'ταν καλύτερα να το σκαλίσω"...Γι'αυτό και απορώ πώς κάποιος το "πειράζει" αν δεν έχει πρόβλημα με ρίσκο να χάσει εγγυήσεις κλπ. Αλήθεια, καλοπροαίρετα, εσύ πού παρατήρησες προβλήματα εκτός από κλήσεις, μηνύματα, ιντερνετ? Νομίζω ότι περισσότεροι χρήστες αυτά κάνουν με το τηλέφωνό τους. Ευχαριστώ.

 

Για την "κατηγορια" την δικη μου, πειραγμα ειναι απαραιτητως rooting, απαραιτητως η τελευταια επισημη version του Android χωρις να περιμενω την Samsung, αντε το πολυ-πολυ και καμμια custom αν μου κεντρισει το ενδιαφερον κι εχω χρονο... Επισης πολλες εφαρμογες ("φιλτραρισμενες" προσεκτικα γιατι δεν ειναι ολες "αθωες") οι οποιες θα μου κανουν την "ζωη" και την καθημερινοτητα ευκολοτερη... Γενικα το αντιμετωπιζω κατα καποιο τροπο οπως το pc μου... Μ'αρεσει το "ψαχουλεμα" χωρις ομως να του βγαζω τα ματια...

Σε τετοια περιπτωση λοιπον, με την 4.0.3 το καλοκαιρι του 2012 ηταν γεματο νευρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:p

 

Οσο γι'αυτο που ρωτας, οχι δεν παρατηρησα προβληματα σε κλησεις, μηνυματα κλπ. με την 4.0.3... Παρατηρησα ομως ενα τηλεφωνο να ζεματαει χωρις προφανη λογο, να πρεπει να το φορτιζω 2 φορες την ημερα, οταν το συνδεω με τον φορτιστη το touch να ειναι πιο "τεμπελικο" και αλλα που δεν θυμαμαι τωρα...!!!!!!!

 

Τελειωνοντας, να μου επιτρεψεις να διαφωνησω: με ΤΕΤΟΙΑ τηλεφωνα, δεν κανεις μονο αυτα!!!!!

Edited by stabill
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

 

Έχω πεισθεί εδώ και καιρό οτι η 4.1.2 είναι μακράν καλύτερη απο την 4.0.3 που φοράει αυτή την στιγμή το S2 μου.

Περίμενα μήπως έρθει η επίσησμη ελλήνική αλλα βλέπω να με τρώει η αναμονή....

 

Το τηλέφωνο μου δεν έιναι root αυτή την στιγμή και σκεφτόμουν να προχωρήσω ως εξής :

- Root σε 4.0.3

- Titanium Bakcup

- Nandroid Backup (για πάν ενδοχόμενο...)

- Full Wipe

- Εγκατάσταση της 4.1.2

- Root σε 4.1.2

- Titanium Restore (μερικές εφαρμογές που με ενδιαφέρουν)

 

Δύο ερωτήσεις:

- Ποιά 4.1.2 θα προτείνατε (ισπανική, σκανδιναβική) ?

- Root σε 4.1.2 γίνεται το ίδο εύκολα όσο και στην 4.0 ? Κάποιος τρόπος που θα προτέινατε?

 

Ευχαριστώ

Μιχάλης

Edited by mikal
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

 

Έχω πεισθεί εδώ και καιρό οτι η 4.1.2 είναι μακράν καλύτερη απο την 4.0.3 που φοράει αυτή την στιγμή το S2 μου.

Περίμενα μήπως έρθει η επίσησμη ελλήνική αλλα βλέπω να με τρώει η αναμονή....

 

Το τηλέφωνο μου δεν έιναι root αυτή την στιγμή και σκεφτόμουν να προχωρήσω ως εξής :

- Root σε 4.0.3

- Titanium Bakcup

- Nandroid Backup (για πάν ενδοχόμενο...)

- Full Wipe

- Εγκατάσταση της 4.1.2

- Root σε 4.1.2

- Titanium Restore (μερικές εφαρμογές που με ενδιαφέρουν)

 

Δύο ερωτήσεις:

- Ποιά 4.1.2 θα προτείνατε (ισπανική, σκανδιναβική) ?

- Root σε 4.1.2 γίνεται το ίδο εύκολα όσο και στην 4.0 ? Κάποιος τρόπος που θα προτέινατε?

 

Ευχαριστώ

Μιχάλης

 

Φιλε μου, φοβαμαι οτι αν επαναφερεις εφαρμογες με το Titanium, ισως και να μην δουλεψουν καλα...

 

Προσωπικα, στην συσκευη του αδερφου μου εβαλα την Ισπανικη "απο πανω" (4.0.3 ειχε) και δεν "χαλασε" τιποτα, ολα δουλευουν στην εντελεια... Χωρις wipes, χωρις factory reset... Εννοειται οτι πρωτα πηρα nandroid backup...

 

Βαλε καλυτερα οποια βγηκε μετα την Ισπανικη γιατι θα εχει ενσωματωμενο κι ενα μικρο update που στην Ισπανικη πρεπει να μπει "προσθετο"...

 

Το root γινεται πανευκολα, προσωπικα χρησιμοποιησα αυτο:

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=37091169&postcount=1328&nocache=1&nocache=1

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα

 

Έχω πεισθεί εδώ και καιρό οτι η 4.1.2 είναι μακράν καλύτερη απο την 4.0.3 που φοράει αυτή την στιγμή το S2 μου.

Περίμενα μήπως έρθει η επίσησμη ελλήνική αλλα βλέπω να με τρώει η αναμονή....

 

Το τηλέφωνο μου δεν έιναι root αυτή την στιγμή και σκεφτόμουν να προχωρήσω ως εξής :

- Root σε 4.0.3

- Titanium Bakcup

- Nandroid Backup (για πάν ενδοχόμενο...)

- Full Wipe

- Εγκατάσταση της 4.1.2

- Root σε 4.1.2

- Titanium Restore (μερικές εφαρμογές που με ενδιαφέρουν)

 

Δύο ερωτήσεις:

- Ποιά 4.1.2 θα προτείνατε (ισπανική, σκανδιναβική) ?

- Root σε 4.1.2 γίνεται το ίδο εύκολα όσο και στην 4.0 ? Κάποιος τρόπος που θα προτέινατε?

 

Ευχαριστώ

Μιχάλης

 

Όπως στα είπε ο stabil.

Για καλό και για κακό, σιγουρέψου ότι έχεις αναβαθμίσει όλες τις εφαρμογές σου στις τελευταίες εκδόσεις τους πριν το backup.

Τώρα αν κάποια δε παίξει, είναι θέμα του δημιουργού της.

Κι εγώ όμως προσωπικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα σε καμία εφαρμογή.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου, φοβαμαι οτι αν επαναφερεις εφαρμογες με το Titanium, ισως και να μην δουλεψουν καλα...

 

Προσωπικα, στην συσκευη του αδερφου μου εβαλα την Ισπανικη "απο πανω" (4.0.3 ειχε) και δεν "χαλασε" τιποτα, ολα δουλευουν στην εντελεια... Χωρις wipes, χωρις factory reset... Εννοειται οτι πρωτα πηρα nandroid backup...

 

Βαλε καλυτερα οποια βγηκε μετα την Ισπανικη γιατι θα εχει ενσωματωμενο κι ενα μικρο update που στην Ισπανικη πρεπει να μπει "προσθετο"...

 

Το root γινεται πανευκολα, προσωπικα χρησιμοποιησα αυτο:

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=37091169&postcount=1328&nocache=1&nocache=1

 

Όπως στα είπε ο stabil.

Για καλό και για κακό, σιγουρέψου ότι έχεις αναβαθμίσει όλες τις εφαρμογές σου στις τελευταίες εκδόσεις τους πριν το backup.

Τώρα αν κάποια δε παίξει, είναι θέμα του δημιουργού της.

Κι εγώ όμως προσωπικά δεν αντιμετώπισα κανένα πρόβλημα σε καμία εφαρμογή.

 

OK - αφού κάνω root και nandroid θα περάσω την Σκανδιναβική με την διαδικασία που αναφέρεται στην πρώτη σελίδα.

Το προτιμώ απο το να κάνω τα πάντα απο την αρχή (ελπίζω να πάνε όλα καλά).

 

Έχω μπερδευτεί λίγο με το Sales Code (NEE). Aν κάνω update (πέρασμα της 4.1.2 απο πάνω ) και όχι νέο install, θα πρέπει να αλλάξω το sales code?

 

Ευχαριστώ

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

OK - αφού κάνω root και nandroid θα περάσω την Σκανδιναβική με την διαδικασία που αναφέρεται στην πρώτη σελίδα.

Το προτιμώ απο το να κάνω τα πάντα απο την αρχή (ελπίζω να πάνε όλα καλά).

 

Έχω μπερδευτεί λίγο με το Sales Code (NEE). Aν κάνω update (πέρασμα της 4.1.2 απο πάνω ) και όχι νέο install, θα πρέπει να αλλάξω το sales code?

 

 

ΟΚ - απο όσα διαβάζω , το Sales Code θα ήταν καλό να είναι EUR για να περαστουν αυτόματα οι APN ρυθμίσεις, αλλά δεν έιναι πρόβλημα αν δεν είναι EUR. Οπότε μπορούμε να επιβιώσουμε και χωρίς αυτό - μιάς και απο όσο είδα χρειάζεται wipe για να αλλάξει το Sales Code.

 

To wipe προσπαθώ να το αποφύγω (μέχρι βέβαια να πάει κατι στραβά και να ξεκινήσει το "πανηγύρι".... )

 

@Stabill : να υποθέσω οτι δεν έκανες κάτι τέτοιο στο τηλέφωνο του αδερφού σου και είναι ολα οκ?

 

Ευχαριστώ

Μιχάλης

Link to comment
Share on other sites

 

@Stabill : να υποθέσω οτι δεν έκανες κάτι τέτοιο στο τηλέφωνο του αδερφού σου και είναι ολα οκ?

 

Ευχαριστώ

Μιχάλης

 

Δεν εκανα τιποτα!!!!!! Δουλευει κανονικοτατα (κι εγω ζηλευω γιατι ακομα το εχω στο service!!!!!!!:mad::mad::mad: )

 

:lol::lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Για την "κατηγορια" την δικη μου, πειραγμα ειναι απαραιτητως rooting, απαραιτητως η τελευταια επισημη version του Android χωρις να περιμενω την Samsung, αντε το πολυ-πολυ και καμμια custom αν μου κεντρισει το ενδιαφερον κι εχω χρονο... Επισης πολλες εφαρμογες ("φιλτραρισμενες" προσεκτικα γιατι δεν ειναι ολες "αθωες") οι οποιες θα μου κανουν την "ζωη" και την καθημερινοτητα ευκολοτερη... Γενικα το αντιμετωπιζω κατα καποιο τροπο οπως το pc μου... Μ'αρεσει το "ψαχουλεμα" χωρις ομως να του βγαζω τα ματια...

Σε τετοια περιπτωση λοιπον, με την 4.0.3 το καλοκαιρι του 2012 ηταν γεματο νευρα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:p

 

Οσο γι'αυτο που ρωτας, οχι δεν παρατηρησα προβληματα σε κλησεις, μηνυματα κλπ. με την 4.0.3... Παρατηρησα ομως ενα τηλεφωνο να ζεματαει χωρις προφανη λογο, να πρεπει να το φορτιζω 2 φορες την ημερα, οταν το συνδεω με τον φορτιστη το touch να ειναι πιο "τεμπελικο" και αλλα που δεν θυμαμαι τωρα...!!!!!!!

 

Τελειωνοντας, να μου επιτρεψεις να διαφωνησω: με ΤΕΤΟΙΑ τηλεφωνα, δεν κανεις μονο αυτα!!!!!

 

Φίλε μου, δεν είπα σε καμμία περιπτωση ότι με αυτό το τηλέφωνο κάνεις μόνο αυτά. Σου είπα ότι χρησιμοποιώντας κλήσεις, μηνύματα, ιντερνετ, (+κάμερα+βίντεο) δεν έτυχε να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα. Ούτε να ζεσταίνεται όπως παρατηρησες εσύ κλπ. Φυσικά και δεν αμφιβάλλω για την εμπειρία σου με το τηλέφωνο αυτό. Απλά αν ήσουν στη θέση τη δική μου, θα το "πείραζες"? Είμαι σε δίλημμα...Να το αφήσω όπως είναι ή να το αναβαθμίσω όταν βγει η ελληνική jb? Γιατί αν η μπαταρία χειροτερεύει με τη νέα jb (αν και 1-2 συμφορουμίτες είδαν βελτίωση, οι περισσότεροι όμως όχι), τότε μάλλον θα το αφήσω στην 4.0.3. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου, δεν είπα σε καμμία περιπτωση ότι με αυτό το τηλέφωνο κάνεις μόνο αυτά. Σου είπα ότι χρησιμοποιώντας κλήσεις, μηνύματα, ιντερνετ, (+κάμερα+βίντεο) δεν έτυχε να αντιμετωπίσω κανένα πρόβλημα. Ούτε να ζεσταίνεται όπως παρατηρησες εσύ κλπ. Φυσικά και δεν αμφιβάλλω για την εμπειρία σου με το τηλέφωνο αυτό. Απλά αν ήσουν στη θέση τη δική μου, θα το "πείραζες"? Είμαι σε δίλημμα...Να το αφήσω όπως είναι ή να το αναβαθμίσω όταν βγει η ελληνική jb? Γιατί αν η μπαταρία χειροτερεύει με τη νέα jb (αν και 1-2 συμφορουμίτες είδαν βελτίωση, οι περισσότεροι όμως όχι), τότε μάλλον θα το αφήσω στην 4.0.3. Ευχαριστώ.

 

Δεν εχω προς το παρον το κινητο στα χερια μου ωστε να δω την συμπεριφορα του (στο θεμα της μπαταριας) με την jb, αλλα με την ics 4.0.3 το φορτιζα 2 φορες την ημερα... Οταν εβαλα την 4.0.4 "ειδα το φως μου", συγκριτικα τουλαχιστον, μια και εχω ακουσει και καλυτερους... χρονους φορτισματος!!!

 

Οσον αφορα αυτο που λες, το αν θα το "πειραζα" αν το εβλεπα να πηγαινει καλα, θα σου πω τα ιδια με πριν... Εξαρταται απο το τι θελεις να κανεις!!! Αν σε καλυπτει ετσι οπως ειναι με την χρηση που κανεις εσυ και με τις δικες σου εγκατεστημενες εφαρμογες, τοτε ασ'το οπως ειναι...!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω προς το παρον το κινητο στα χερια μου ωστε να δω την συμπεριφορα του (στο θεμα της μπαταριας) με την jb, αλλα με την ics 4.0.3 το φορτιζα 2 φορες την ημερα... Οταν εβαλα την 4.0.4 "ειδα το φως μου", συγκριτικα τουλαχιστον, μια και εχω ακουσει και καλυτερους... χρονους φορτισματος!!!

 

Οσον αφορα αυτο που λες, το αν θα το "πειραζα" αν το εβλεπα να πηγαινει καλα, θα σου πω τα ιδια με πριν... Εξαρταται απο το τι θελεις να κανεις!!! Αν σε καλυπτει ετσι οπως ειναι με την χρηση που κανεις εσυ και με τις δικες σου εγκατεστημενες εφαρμογες, τοτε ασ'το οπως ειναι...!

Το τηλέφωνό μου δεν είναι branded.Μπορώ να του βάλω την 4.0.4 χωρίς να βλέπω μέσα cosmote, vodafone κλπ? Μέσω "odin"? Mετά ξαναγυρνάω αν δεν μ'αρέσει?

Link to comment
Share on other sites

ορίστε λοιπόν και τα δικά μου προβλήματα...εβαλα την Νορβηγική, μετά έκανα factory reset και όλα καλά εκτός από ένα θέμα..που είναι όμως αρκετά σημαντικό. 9 στις 10 φορές όταν το ανοίγω δεν βλέπει την sd. πρέπει να πάω στις ρυθμίσεις και να πατήσω "τοποθέτηση κάρτας". Η κάρτα ειναι 8άρα. Αφού λοιπόν την δει...μετά πάω να ανοίξω τις συλλογές ή να δω μία φωτογραφία που μόλις τράβηξα. Ε λοιπόν..ΔΕΝ. Μου βγάζει μήνυμα ότι δεν επαρκεί ο χώρος, να σβήσω κάποια κλπ...

Στην κάρτα έχω κάνει format, είναι άδεια, και η εσωτ. μνήμη έχει 3gb κενά.

 

Γιατί μου σπάει τα νεύρα έτσι; τί κάνω; καμία ιδέα;

 

(ΥΓ. καμιά φορά όπως τώρα δεν μου βλέπει και τον εσωτ. χώρο αποθήκευσης. Είμαι τώρα στον χώρο αποθήκευσης και μου εμφανίζει μόνο την μνήμη συσκευής και την κάρτα...)

 

(ΥΓ.2: Τώρα μόλις είδα ότι δεν μπορώ να σβήσω και τίποτα από την εσ. μνήμη. Ενώ φαίνεται ότι διαγράφεται, τσουπ..εκεί είναι πάλι. Δεν σβήνει με τίποτα. και από το pc λέει ότι ο δίσκος είναι προστατευμένος)

Edited by yiazoo
Link to comment
Share on other sites

Απλά αν ήσουν στη θέση τη δική μου, θα το "πείραζες"? Είμαι σε δίλημμα...Να το αφήσω όπως είναι ή να το αναβαθμίσω όταν βγει η ελληνική jb? Γιατί αν η μπαταρία χειροτερεύει με τη νέα jb...

Γενικά αφού δεν έχεις πρόβλημα μην το σκαλίζεις και περίμενε την επίσημη ελληνική. Πάντως είμαι 99% σίγουρος ότι με την 4.1.2 θα είχες ακόμα καλύτερη μπαταρία.

Smile...
Link to comment
Share on other sites

Οι δικές μου πρώτες εντυπώσεις:


  • Μπαταρία λίγο καλύτερη απο την 4.0.3 που είχα πριν
    Δε ζεσταίνεται πλέον στο πίσω μέρος εκεί στην κάμερα
    Καρφώνεται αμέσως σε WiFi
    Καλύτερες επιδόσεις ΠΑΝΤΟΥ!
    Μεγάλο μείον για εμένα στα SMS οταν χρησιμοποιείς το κλασικό πληκτρολόγιο 4Χ3 δεν μπορείς να αποθηκευσεις νέες λέξεις που δεν υπάρχουν στο λεξικό του Τ9.

 

Πριν είχα την official 4.0.3, πέρασα την Σκανδιναβική και έκανα Reset - Wipe.

 

Γενικά είμαι ευχαριστημένος, την προτείνω σε όλους την αναβάθμιση, το κινητό μας πλέον είναι ενα νέο κινητό!!!!

CR electronics
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...