Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αφού έχεις ήδη την 2.3.6 , κάνε factory reset και μην εγκαταστήσεις τίποτα για 2-3 μέρες όπως σου είπε ο προηγούμενος φίλος.

 

θα το κάνω και αυτό να δω τι θα γίνει :)

 

Οποτε δυο ειναι οι περιπτωσεις,η σου κανει το προβλημα καποια εφαρμογη η εχει προβλημα η συσκευη σου και πας για servis.Υπο αυτες τις συνθηκες αυτο που θα σου προτεινα ειναι να φλασαρεις εξαρχης την 2.3.6 αφου κανεις απαραιτητα επαναφορα εργοστασιακων ρυθμισεων πριν και μετα το φλασαρισμα,και μην βαλεις καμια εφαρμογη για 2-3 μερεςγια να δεις αν στο ξανακανει.Αν δεν το δεις τοτε εχεις προβλημα απο εφαρμογη,αν ομως στο ξανακανει,ξαναπερασε την τελευταια επισημη ελληνικη ρομ αναλογα με τον παροχο σου και το πας στο servis.

 

και κάτι που παρέλειψα το κάνει μόνο όταν είναι συνδεμένο στο wifi

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγώ στο S2 μου είχα την 2.3.5 και τις τελευταίες 3-4 μέρες έχω περάσει την 2.3.6 (μέσω Odin - κάνοντας και re-partition). Μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα επανεκκίνησης του τηλεφώνου ή οτιδήποτε άλλο. Φυσικά αμέσως έκανα και root μέσω του "S2 root" (v.1.5.1).

 

Οι μοναδικές διαφορές που (μέχρι τώρα) έχω δει είναι:

1/ Νομίζω ότι με την ίδια χρήση η μπαταρία κρατάει περίπου κατά 10% παραπάνω (κατ' εκτίμηση) :D ,

2/ Όποιες καταχωρήσεις βάζω/ αποθηκεύω στο ημερολόγιο, δεν μπορώ μετά να τις κάνω "edit" αν χρειαστεί - δεν δίνει καν την επιλογή αυτή.. :mad: Το έχει δει και κανένας άλλος με το 2.3.6???

...Sign of Living Fast
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο S2 μου είχα την 2.3.5 και τις τελευταίες 3-4 μέρες έχω περάσει την 2.3.6 (μέσω Odin - κάνοντας και re-partition). Μέχρι στιγμής δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα επανεκκίνησης του τηλεφώνου ή οτιδήποτε άλλο. Φυσικά αμέσως έκανα και root μέσω του "S2 root" (v.1.5.1).

 

Οι μοναδικές διαφορές που (μέχρι τώρα) έχω δει είναι:

1/ Νομίζω ότι με την ίδια χρήση η μπαταρία κρατάει περίπου κατά 10% παραπάνω (κατ' εκτίμηση) :D ,

2/ Όποιες καταχωρήσεις βάζω/ αποθηκεύω στο ημερολόγιο, δεν μπορώ μετά να τις κάνω "edit" αν χρειαστεί - δεν δίνει καν την επιλογή αυτή.. :mad: Το έχει δει και κανένας άλλος με το 2.3.6???

έχω την 2.3.6 και κάνω edit στο ημερολόγιο δεν έχω πρόβλημα

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω μαζι σου οτι η 2.3.4 ειναι η χειροτερη ρομ για το SII,και το δικο μου δεν δουλευε τοσο σωστα οσο με την 2.3.3 που ειχε αρχικα.Anyway,με την 2.3.5 δουλευε καλα και με την 2.3.6 (ΚΚ5) μπορω να πω οτι δουλευει ακομη καλυτερα και απ οτι βλεπω εχει βελτιωθει και η αυτονομια της συσκευης.Για οποιον θελει να περασει την ΚΚ5 επειδη γινεται οντως ενα μπαχαλο με τα αρχεια που περιεχει ο φακελος της να πω που και ποια βαζετε:

PDA: CODE_I9100XWKK5_CL754841_REV02_user_low_ship.tar.md5

CSC: GT-I9100-MULTI-CSC-OXXKJ3.tar.md5

PHONE: MODEM_I9100XXKI4_REV_02_CL1065910.tar.md5

και για οποιον θελει να κανει και repartition στη θεση του .pit θα βαλει το u1_02_20110310_emmc_EXT4.pit (εγω εκανα repartition).

Τωρα τα υπολοιπα αρχεια, APBOOT_I9100XWKK5_CL754841_REV02_user_low_ship.tar.md5 και EFS_I9100XWKK5_CL754841_REV02_user_low_ship.tar.md5 καθως και τοGT-I9100-MULTI-CSC-OXXKJ3_HOME.tar.md5 σβηστε τα ,μην ασχολειθειτε καθολου με αυτα,τα 2 πρωτα υπαρχουν ηδη μεσα στο PDA και το τριτο που αφορα το csc δεν μας ενδιαφερει πλεον αφοσον αυτο που εδωσα εχει τα ελληνικα sales code.Τα 2 αρχεια με τους κερνελ αφηστε τα και μην αχολειθειτε μαζι τους,παρα μονο στην περιπτωση που αφου κανετε ρουτ με καποιον καστομ κερνελ (εγω ρουταρισα με cf-root) και θελετε για καποιον λογο να επαναφερετε τον <μαμα> κερνελ,τοτε μπορειτε να τον φλασαρετε μεσω odin.

Να θυμαστε παντα οτι ειναι απαραιτητο το hard reset της συσκευης,πριν και μετα το φλασαρισμα ειδαλως θα αντιμετωπισετε προβληματα και αυτο ισχυει για ολες τις ρομ.

Eλπιζω να βοηθησα.

 

Φιλε Παρη οχι μονο βοηθησες αλλα ξεκαθαρησες το τοπιο. Σε ευχαριστω πολυ για αυτο. Εχω μονο 2 αποριες σχετικα με τα παραπανω. 1ον - το repartition γιατί το κανουμε?? τι προσφερει? Και 2ον - το hard reset που λες πως το κανεις?? Ειναι αυτο που πληκτρολογεις τα "*2767*3855#" ?????????

Και ενα τελευταιο. Την 2.3.6 (ΚΚ5) απο που την κατεβαζεις?? στο samMobile.com (http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-I9100&r=1#regiona) βρισκω της εξης 2 :

1. I9100XWKK5 2.3.6 2011 November I9100OXXKJ3 (χωρις να γραφει Country/Carrier)

2. I9100XWKK5 2.3.6 2011 November I9100MOTKK1 Slovenia (Mobitel)

 

σε ποια αναφερεσαι εσυ?? Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

έχω την 2.3.6 και κάνω edit στο ημερολόγιο δεν έχω πρόβλημα

 

Αν δεν οφείλεται στην 2.3.6 τότε μάλλον κάτι στα preferences δεν είναι σωστό??? Έχω συνημμένο με την έκδοση 2.3.6 και με τις επιλογές που μου βγάζει το ημερολόγιο..

 

[ATTACH]23299[/ATTACH] [ATTACH]23300[/ATTACH]

 

Φιλε Παρη οχι μονο βοηθησες αλλα ξεκαθαρησες το τοπιο. Σε ευχαριστω πολυ για αυτο. Εχω μονο 2 αποριες σχετικα με τα παραπανω. 1ον - το repartition γιατί το κανουμε?? τι προσφερει? Και 2ον - το hard reset που λες πως το κανεις?? Ειναι αυτο που πληκτρολογεις τα "*2767*3855#" ?????????

Και ενα τελευταιο. Την 2.3.6 (ΚΚ5) απο που την κατεβαζεις?? στο samMobile.com (http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-I9100&r=1#regiona) βρισκω της εξης 2 :

1. I9100XWKK5 2.3.6 2011 November I9100OXXKJ3 (χωρις να γραφει Country/Carrier)

2. I9100XWKK5 2.3.6 2011 November I9100MOTKK1 Slovenia (Mobitel)

 

σε ποια αναφερεσαι εσυ?? Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

 

Την 2.3.6 (ΚΚ5) μπορείς να την κατεβάσεις από την 1η σελίδα του αυτού του topic (http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=3693550#post3693550).

 

 

:!: Από Ομάδα Διαχείρισης

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα.Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματος.

Edited by sakiss
...Sign of Living Fast
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν οφείλεται στην 2.3.6 τότε μάλλον κάτι στα preferences δεν είναι σωστό??? Έχω συνημμένο με την έκδοση 2.3.6 και με τις επιλογές που μου βγάζει το ημερολόγιο..

 

[ATTACH]23299[/ATTACH] [ATTACH]23300[/ATTACH]

ακριβώς το ίδιο έχουμε εμένα κάνει edit στο ημερολόγιο

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε Παρη οχι μονο βοηθησες αλλα ξεκαθαρησες το τοπιο. Σε ευχαριστω πολυ για αυτο. Εχω μονο 2 αποριες σχετικα με τα παραπανω. 1ον - το repartition γιατί το κανουμε?? τι προσφερει? Και 2ον - το hard reset που λες πως το κανεις?? Ειναι αυτο που πληκτρολογεις τα "*2767*3855#" ?????????

Και ενα τελευταιο. Την 2.3.6 (ΚΚ5) απο που την κατεβαζεις?? στο samMobile.com (http://www.sammobile.com/firmware/?page=3&t=1&o=1&m=GT-I9100&r=1#regiona) βρισκω της εξης 2 :

1. I9100XWKK5 2.3.6 2011 November I9100OXXKJ3 (χωρις να γραφει Country/Carrier)

2. I9100XWKK5 2.3.6 2011 November I9100MOTKK1 Slovenia (Mobitel)

 

σε ποια αναφερεσαι εσυ?? Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Χρονια πολλα παιδια,ευχομαι υγεια και καλη χρονια σε ολους και ας ελπιζουμε το 2012 να αλλαξει κατι προς το καλυτερο.

Το λινκ για την ΚΚ5 ειδα οτι στο εδωσαν πιο κατω,την κατεβαζεις απο εδω απο την πρωτη σελιδα.Τωρα για το repartition,ξαναδημιουργηται ετσι το partition του λειτουργικου και μαζι με το hard reset κανει το κινητο στην κυριολεξια καινουριο,πολλες φορες δεν ειναι απαραιτητο να γινει αλλα προσωπικα κανω παντα οταν περναω καποια ρομ (εχω φλασαρει αμετρητες στο galaxy S αρκετες στο SII) και ποτε δεν ειχα αποτυχημενη εγκατασταση.

Οσο για το hard reset που ρωτησες,οταν εχουμε στοκ κερνελ,ειτε το κανουμε μεσω του dialer με το *2767*3855# που εγραψες πριν,ειτε μεσω επαναφορας εργοστασιακων ρυθμισεων και επιλεγοντας να γινει και διαμορφωση στην εσωτερικη sd,ειναι το ιδιο πραγμα.Εγω το κανω με τον δευτερο τροπο,τον θεωρω πιο αξιοπιστο,υπηρξαν αναφορες κατα καιρους οτι καποιες φορες κανοντας hard reset μεσω dialer δεν εγινε σωστα.

Τωρα,αν εχουμε περασει καποιον custom kernel κι εχουμε cwm recovery μην επιχειρησετε να το κανετε με κανεναν απο τους παραπανω τροπους,γιατι απλα θα παρετε κατι μυνηματα λαθους και δεν προκειται να γινει.Σε αυτην την περιπτωση ο μονος τροπος για hard reset ειναι να κανουμε πρωτα διαμορφωση της εσωτερικης sd μεσω του μενου ρυθμισεων του τηλεφωνου και στη συνεχεια να μπουμε στο cwm recovery και απο το μενου που θα δουμε εκει να κανουμε τις επιλογες:

1.wipe data/factory reset

2.wipe cache partition

3.wipe dalvik

κανουμε στο τελος reboot system και ειμαστε κομπλε.

 

 

Για τον φιλο @SOMETHINGOOD26 προτεινα να ξαναφλασαρεις την ρομ απο την αρχη για να αποκλεισουμε το ενδεχομενο προηγουμενης προβληματικης εγκαταστασης,πραγμα πολυ πιθανο.

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα παιδια,ευχομαι υγεια και καλη χρονια σε ολους και ας ελπιζουμε το 2012 να αλλαξει κατι προς το καλυτερο.

Το λινκ για την ΚΚ5 ειδα οτι στο εδωσαν πιο κατω,την κατεβαζεις απο εδω απο την πρωτη σελιδα.Τωρα για το repartition,ξαναδημιουργηται ετσι το partition του λειτουργικου και μαζι με το hard reset κανει το κινητο στην κυριολεξια καινουριο,πολλες φορες δεν ειναι απαραιτητο να γινει αλλα προσωπικα κανω παντα οταν περναω καποια ρομ (εχω φλασαρει αμετρητες στο galaxy S αρκετες στο SII) και ποτε δεν ειχα αποτυχημενη εγκατασταση.

Οσο για το hard reset που ρωτησες,οταν εχουμε στοκ κερνελ,ειτε το κανουμε μεσω του dialer με το *2767*3855# που εγραψες πριν,ειτε μεσω επαναφορας εργοστασιακων ρυθμισεων και επιλεγοντας να γινει και διαμορφωση στην εσωτερικη sd,ειναι το ιδιο πραγμα.Εγω το κανω με τον δευτερο τροπο,τον θεωρω πιο αξιοπιστο,υπηρξαν αναφορες κατα καιρους οτι καποιες φορες κανοντας hard reset μεσω dialer δεν εγινε σωστα.

Τωρα,αν εχουμε περασει καποιον custom kernel κι εχουμε cwm recovery μην επιχειρησετε να το κανετε με κανεναν απο τους παραπανω τροπους,γιατι απλα θα παρετε κατι μυνηματα λαθους και δεν προκειται να γινει.Σε αυτην την περιπτωση ο μονος τροπος για hard reset ειναι να κανουμε πρωτα διαμορφωση της εσωτερικης sd μεσω του μενου ρυθμισεων του τηλεφωνου και στη συνεχεια να μπουμε στο cwm recovery και απο το μενου που θα δουμε εκει να κανουμε τις επιλογες:

1.wipe data/factory reset

2.wipe cache partition

3.wipe dalvik

κανουμε στο τελος reboot system και ειμαστε κομπλε.

 

 

Για τον φιλο @SOMETHINGOOD26 προτεινα να ξαναφλασαρεις την ρομ απο την αρχη για να αποκλεισουμε το ενδεχομενο προηγουμενης προβληματικης εγκαταστασης.

 

Πραγματικα σε ευχαριστω που δαπανας χρονο και μου απαντας στις ερωτησεις. Νομιζω οτι πλεον ειναι ετοιμος να επιχειρησω την πρωτη φλασια!! Ενα τελευταιο...

Αυτο που προτεινει ο φιλος achillesgk "Παράθεση από achillesgk >

Με κλειστό το κινητό πατάς volume up + home button + power button. Τα κρατάς πατημένα ώσπου να μπει σε ένα μενού: το recovery της samsung. Με τα κουμπάκα της φωνής θα βρείς κ θα επιλέξεις να κάνεις (με το home button) διαδοχικά wipe cache και wipe repartition" ειναι αλλος τροπος να κανεις το repartion που λες?? ή ειναι αλλος τροπος να κανεις hard reset?? ποιος ειναι προτιμοτερος?? Αυτο πρεπει να το κανω πριν και μετα το φλασαρισμα ή οχι??? ή για το repartition απλα κανω check το αντιστοιχο κουτακι στο Odin πριν ξεκινησω το φλασαρισμα?? Μπερδεμενο ειναι ρε φιλε αλλα που θα παει θα το μαθω.

Link to comment
Share on other sites

Χρονια πολλα παιδια,ευχομαι υγεια και καλη χρονια σε ολους και ας ελπιζουμε το 2012 να αλλαξει κατι προς το καλυτερο.

Το λινκ για την ΚΚ5 ειδα οτι στο εδωσαν πιο κατω,την κατεβαζεις απο εδω απο την πρωτη σελιδα.Τωρα για το repartition,ξαναδημιουργηται ετσι το partition του λειτουργικου και μαζι με το hard reset κανει το κινητο στην κυριολεξια καινουριο,πολλες φορες δεν ειναι απαραιτητο να γινει αλλα προσωπικα κανω παντα οταν περναω καποια ρομ (εχω φλασαρει αμετρητες στο galaxy S αρκετες στο SII) και ποτε δεν ειχα αποτυχημενη εγκατασταση.

Οσο για το hard reset που ρωτησες,οταν εχουμε στοκ κερνελ,ειτε το κανουμε μεσω του dialer με το *2767*3855# που εγραψες πριν,ειτε μεσω επαναφορας εργοστασιακων ρυθμισεων και επιλεγοντας να γινει και διαμορφωση στην εσωτερικη sd,ειναι το ιδιο πραγμα.Εγω το κανω με τον δευτερο τροπο,τον θεωρω πιο αξιοπιστο,υπηρξαν αναφορες κατα καιρους οτι καποιες φορες κανοντας hard reset μεσω dialer δεν εγινε σωστα.

Τωρα,αν εχουμε περασει καποιον custom kernel κι εχουμε cwm recovery μην επιχειρησετε να το κανετε με κανεναν απο τους παραπανω τροπους,γιατι απλα θα παρετε κατι μυνηματα λαθους και δεν προκειται να γινει.Σε αυτην την περιπτωση ο μονος τροπος για hard reset ειναι να κανουμε πρωτα διαμορφωση της εσωτερικης sd μεσω του μενου ρυθμισεων του τηλεφωνου και στη συνεχεια να μπουμε στο cwm recovery και απο το μενου που θα δουμε εκει να κανουμε τις επιλογες:

1.wipe data/factory reset

2.wipe cache partition

3.wipe dalvik

κανουμε στο τελος reboot system και ειμαστε κομπλε.

 

 

Για τον φιλο @SOMETHINGOOD26 προτεινα να ξαναφλασαρεις την ρομ απο την αρχη για να αποκλεισουμε το ενδεχομενο προηγουμενης προβληματικης εγκαταστασης,πραγμα πολυ πιθανο.

ναι ευχαριστώ το έκανα πριν λίγο να δούμε τι θα γίνει

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικα σε ευχαριστω που δαπανας χρονο και μου απαντας στις ερωτησεις. Νομιζω οτι πλεον ειναι ετοιμος να επιχειρησω την πρωτη φλασια!! Ενα τελευταιο...

Αυτο που προτεινει ο φιλος achillesgk "Παράθεση από achillesgk >

Με κλειστό το κινητό πατάς volume up + home button + power button. Τα κρατάς πατημένα ώσπου να μπει σε ένα μενού: το recovery της samsung. Με τα κουμπάκα της φωνής θα βρείς κ θα επιλέξεις να κάνεις (με το home button) διαδοχικά wipe cache και wipe repartition" ειναι αλλος τροπος να κανεις το repartion που λες?? ή ειναι αλλος τροπος να κανεις hard reset?? ποιος ειναι προτιμοτερος?? Αυτο πρεπει να το κανω πριν και μετα το φλασαρισμα ή οχι??? ή για το repartition απλα κανω check το αντιστοιχο κουτακι στο Odin πριν ξεκινησω το φλασαρισμα?? Μπερδεμενο ειναι ρε φιλε αλλα που θα παει θα το μαθω.

Εχεις περασει cwm στο κινητο σου?Εχεις βαλει καποιον καστομ κερνελ?
Link to comment
Share on other sites

παιδια στο sammobile στο firmware page εχει επισημη την 4.0.3

I9100XXKP8 ## 4.0.3 2011 December I9100OXAKP8 Open Europe

τι γινεται πλακα κανουν μηπως?

TCe
Link to comment
Share on other sites

Όχι. Έκανα update μέσω kies σε 2.3.4 και εχω συνέχεια κολληματα.
Λοιπον για να μην πελαγωσεις,κανε hard reset με του τροπο που σου υπεδειξα πριν,κατοπιν πας στην πρωτη σελιδα αυτου του thread,εκει ο Αλεκος (saliez) εχει εναν αναλυτικοτατο και πολυ λεπτομερη οδηγο για το πως θα μπεις σε download mode προκειμενου να φλασαρεις και οδηγιες για το odin,διαβασε τον πολυ καλα!!Στο βημα 5 που γραφει <Μην βάλετε το .PIT αρχείο πουθενά και μην τικάρετε το repartition> το αγνοεις,προκειμενου να κανεις repartition και βαζεις στο πεδιο PIT του ODIN το αρχειο u1_02_20110310_emmc_EXT4.pit που υπαρχει μεσα στον φακελο της ΚΚ5 (εννοειται οτι εχεις συμπληρωσει και τα υπολοιπα αρχεια στο odin ,το PDA,PHONE και CSC,για τα οποια εγραψα στην προηγουμενη σελιδα ειδικα για την ΚΚ5,ποιο θα μπει και που).Αυτο ηταν,πατας το start και περιμενεις να τελειωσει το φλασαρισμα,δεν ασχολεισαι εσυ με περαιτερω διαδικασιες για το repartition κλπ,ολα θα γινουν αυτοματα.

 

EDIT: @sdaoulas τωρα πηγα και το ειδα,εδωσαν παγωτακι????

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

παιδια στο sammobile στο firmware page εχει επισημη την 4.0.3

I9100XXKP8 ## 4.0.3 2011 December I9100OXAKP8 Open Europe

τι γινεται πλακα κανουν μηπως?

 

Ναι το είδα και εγώ αυτό. Ξέρουμε τι παίζει???

Link to comment
Share on other sites

Ναι το είδα και εγώ αυτό. Ξέρουμε τι παίζει???

πριν βάλω ξανά την 2.3.6 σήμερα την κατέβασα να δω τη παίζει και αφού την έκανα εγκατάσταση μέσα είχε κάποια εργαλεία για devalopers,δεν έκανα κάτι παραπάνω απλά ήθελα να δω πώς είναι ,αλλά πιστεύω ακόμα νωρίς είναι αφού είπαν μέσα στο πρώτο τρίμηνο

ζήσε την ζωή σου σαν να ήταν το τελευταίο λεπτό γιατί είναι πολύ μικρή και δεν ξέρεις πότε μπορεί να τελειώσει και μην κολλάτε πουθενά γιατί σπάνια η μοίρα έχει αφήσει σε

εμάς το προνόμιο της επιλογής.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μην πελαγωσεις,κανε hard reset με του τροπο που σου υπεδειξα πριν,κατοπιν πας στην πρωτη σελιδα αυτου του thread,εκει ο Αλεκος (saliez) εχει εναν αναλυτικοτατο και πολυ λεπτομερη οδηγο για το πως θα μπεις σε download mode προκειμενου να φλασαρεις και οδηγιες για το odin,διαβασε τον πολυ καλα!!Στο βημα 5 που γραφει <Μην βάλετε το .PIT αρχείο πουθενά και μην τικάρετε το repartition> το αγνοεις,προκειμενου να κανεις repartition και βαζεις στο πεδιο PIT του ODIN το αρχειο u1_02_20110310_emmc_EXT4.pit που υπαρχει μεσα στον φακελο της ΚΚ5 (εννοειται οτι εχεις συμπληρωσει και τα υπολοιπα αρχεια στο odin ,το PDA,PHONE και CSC,για τα οποια εγραψα στην προηγουμενη σελιδα ειδικα για την ΚΚ5,ποιο θα μπει και που).Αυτο ηταν,πατας το start και περιμενεις να τελειωσει το φλασαρισμα,δεν ασχολεισαι εσυ με περαιτερω διαδικασιες για το repartition κλπ,ολα θα γινουν αυτοματα.

 

EDIT: @sdaoulas τωρα πηγα και το ειδα,εδωσαν παγωτακι????

 

Οκ. Θα το δοκιμάσω με τις οδηγίες που μου έδωσες. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ.

 

αδηγιες για εγκατασταση 4.0.3 σε SGS2

http://www.androidauthority.com/how-to-install-the-leaked-android-4-0-3-with-touchwiz-on-your-samsung-galaxy-s2-40871/

 

 

και αυτο. Δεν ξερω εαν ισχυει και στο SGS2

http://myplaisio.gr/easy-guides/%CE%BF%CE%B4%CE%B7%CE%B3%CF%8C%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CE%B1%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CE%B8%CE%BC%CE%B9%CF%83%CE%B7-%CF%84%CE%BF%CF%85-nexus-s-%CF%83%CE%B5-android-403-icecream-sandwich

 

 

--- Από Ομάδα Διαχείρισης ---

Θα σε παρακαλούσα να αποφεύγεις τα συνεχόμενα μηνύματα. Χρησιμοποίησε τη Τροποποίηση Μηνύματος όταν θέλεις να προσθέσεις κάτι στο μήνυμα σου ή τη Πολλαπλή Παράθεση όταν θέλεις να απαντήσεις ταυτόχρονα σε περισσότερα του ενός μηνύματα.

Edited by athanaso77
Link to comment
Share on other sites

Παιδια όσοι δεν είστε εξοικειωμένοι μην φλασαρετε τις ICS. Δεν ειναι ακόμα έτοιμες και δεν θα δείτε καμία βελτίωση πέρα απο τις οπτικές αλλαγές.

Θα ταλαιπωρηθειτε τσάμπα.

Όσοι επιμένετε πάρτε ένα NAND backup πριν ξεκινήσετε. Κατεβάσετε τον παλιο boot loader και το cf-root για την εκδοση ICS που θα φλασαρετε.

 

Κατόπιν με Odin φλασαρετε μόνο το CODE, PHONE και CSC. Μετα φλασαρετε το CF-root για να την κάνετε root.

 

Επιστροφή μετα μέσω CWM το NAND backup σας και φλασαρισμα μέσο Odin τον παλιο boot loader ώστε να δουλεύει το jig αν θελήσετε να μηδενισετε τον counter.

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

παιδια στο sammobile στο firmware page εχει επισημη την 4.0.3

I9100XXKP8 ## 4.0.3 2011 December I9100OXAKP8 Open Europe

τι γινεται πλακα κανουν μηπως?

Είναι επίσημη αλλά beta σε πολύ αρχικό στάδιο και με αρκετά προβλήματα.

Phantom Of The Opera
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και καλή χρονιά να έχουμε.

Κάτοχος κι εγώ ενός s2 εδώ και 2 εβδομάδες,είμαι ευχαριστημένος τα μάλα μιας και είναι η πρώτη μου φορά με "έξυπνο" κινητό.

Διαβάζοντας λοιπόν το φόρουμ τόσες μέρες και αφού στραβώθηκα διαβάζοντας εκατοντάδες σελίδες,"ξεστραβώθηκα" :)από τη βοήθεια των φίλων και τελικά κατάφερα να συνδέσω το κινητό με το kies(παιδευόμουν τρεις μέρες,χαχα),συν όλες τις πληροφορίες που έμαθα για την λειτουργία της συσκευής.

Σαν πρώτη δημοσίευση,θέλω απλά να πω ένα ευχαριστώ για τη βοήθεια.

Pulse ROM 1.4 jkay 13.4.1

+ [THEME]*ICE CREAM SANDWICH v1.8*EMPIRE*

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για να μην πελαγωσεις,κανε hard reset με του τροπο που σου υπεδειξα πριν,κατοπιν πας στην πρωτη σελιδα αυτου του thread,εκει ο Αλεκος (saliez) εχει εναν αναλυτικοτατο και πολυ λεπτομερη οδηγο για το πως θα μπεις σε download mode προκειμενου να φλασαρεις και οδηγιες για το odin,διαβασε τον πολυ καλα!!Στο βημα 5 που γραφει <Μην βάλετε το .PIT αρχείο πουθενά και μην τικάρετε το repartition> το αγνοεις,προκειμενου να κανεις repartition και βαζεις στο πεδιο PIT του ODIN το αρχειο u1_02_20110310_emmc_EXT4.pit που υπαρχει μεσα στον φακελο της ΚΚ5 (εννοειται οτι εχεις συμπληρωσει και τα υπολοιπα αρχεια στο odin ,το PDA,PHONE και CSC,για τα οποια εγραψα στην προηγουμενη σελιδα ειδικα για την ΚΚ5,ποιο θα μπει και που).Αυτο ηταν,πατας το start και περιμενεις να τελειωσει το φλασαρισμα,δεν ασχολεισαι εσυ με περαιτερω διαδικασιες για το repartition κλπ,ολα θα γινουν αυτοματα.

 

EDIT: @sdaoulas τωρα πηγα και το ειδα,εδωσαν παγωτακι????

 

το εκανα συμφωνα με τις οδηγιες σου και ολα καλα. Σε ευχαριστω πολυ για την βοηθεια.

Link to comment
Share on other sites

Eιμαι με ΚΚ5....το δευτερο προβλημα που βρηκα ειναι στο πληκτρολογιο οταν παω να στειλω μηνυμα ενω αλλαζω με το space απο αγγλικα σε ελληνικα το πληκτρολογιο παραμενει στα αγγλικα!!!

 

Παρατήρησε κάποιος άλλος το πρόβλημα αυτό στην ΚΚ5;

 

Και ίσως αφελής ερώτηση: Τα επίσημα firmware της Samsung (KK5) περιέχουν και τις εφαρμογές;

Edited by DesMor
Προσθήκη
Link to comment
Share on other sites

Παρατήρησε κάποιος άλλος το πρόβλημα αυτό στην ΚΚ5;

 

Και ίσως αφελής ερώτηση: Τα επίσημα firmware της Samsung (KK5) περιέχουν και τις εφαρμογές;

Oχι δεν υπαρχει αυτο το προβλημα.Κατι τετοια κουλα γινονται συνηθως αν δεν γινει hard reset πριν την εγκατασταση.

Ποιες εφαρμογες εννοεις?

Edited by truckman
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ με ΚΚ5 είμαι και δεν εχω τέτοια πρόβλημα. Βέβαια ακολούθησα τις οδηγίες του φίλου truckman και έκανα hard reset πριν και μετά το flashing.
Link to comment
Share on other sites

Παίδες χρειάζομαι τα φώτα σας! Το τηλέφωνό μου έχει έκδοση Kernel "2.6.35.7-I9100BUKJ3-CL647431root@DELL155 #2", έκδοση βασικού φάσματος "I9100BUKI1", και έκδοση Android 2.3.5. Θα ήθελα να μάθω ποιας χώρας είναι καθώς και αν είναι branded και αν βγάζει γρήγορα updates. Ευχαριστώ πολύ!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...