Jump to content

Επίσημα Firmwares / Kies Updates για το Galaxy S II


saliez
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν πετυχε. Το δοκιμασα αρκετες φορες και εκανα και ενα factory reset απο το recovery. Στις ρυθμισεις στο storage μου βγαζει internal storage και usb storage. H μονη επιλογη που εχω ειναι erase usb storage. Αυτο εκανα αρκετες φορες.

 

Κάνοντας ένα ψάξιμο στο Google βλέπω ότι η Samsung πρέπει να έχει κάνει (πάλι) κάποια βλακεία που άλλαξε το recovery, και εννοεί εξωτερική κάρτα. Ο φίλος μου που το κάναμε είχε εξωτερική κάρτα, και τώρα δε μπορώ με σιγουριά να πω ότι δε φταίει αυτό. Εσύ δεν έχεις μια να δοκιμάσεις;

- Alex
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

τα χει σκατ... η samsung

μετα την αναβαθμιση, αν και το περιμενα, ουτε το twiz δουλευει και βεβαια ουτε το recovery

 

για να δουμε τι θα κανουμε τωρα

 

edit: ουτε τον dialer μου εμφανιζει να κανω hard reset *#7370* δεν είναι? ουτε καν τον dialer

Edited by mylogic_x
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Κάνοντας ένα ψάξιμο στο Google βλέπω ότι η Samsung πρέπει να έχει κάνει (πάλι) κάποια βλακεία που άλλαξε το recovery, και εννοεί εξωτερική κάρτα. Ο φίλος μου που το κάναμε είχε εξωτερική κάρτα, και τώρα δε μπορώ με σιγουριά να πω ότι δε φταίει αυτό. Εσύ δεν έχεις μια να δοκιμάσεις;

 

Οντως. To recovery βλεπει την εξωτερικη sd (αφου χρειαστηκε πρωτα να την κανω format). Το CWM βλεπει και τις δυο sd. Ολα ενταξει με το root. Ευχαριστω πολυ!

Link to comment
Share on other sites

Δεν πετυχε. Το δοκιμασα αρκετες φορες και εκανα και ενα factory reset απο το recovery. Στις ρυθμισεις στο storage μου βγαζει internal storage και usb storage. H μονη επιλογη που εχω ειναι erase usb storage. Αυτο εκανα αρκετες φορες.

 

Το ιδιο προβλημα εχω και'γω παιδευωμαι απο το πρωι με το τριτο τροπο για root εχω τηs vodafone: BULPC.

To ειχα root και εχω ολεs τιs εφαρμογεs στο titanium.εχουμε καποια εναλλακτικη λυση για root?Δοκιμασα και με την

εξωτερικη καρτα και δεν γινεται τιποτα.Eυχαριστω πολυ.!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα εχω και'γω παιδευωμαι απο το πρωι με το τριτο τροπο για root εχω τηs vodafone: BULPC.

To ειχα root και εχω ολεs τιs εφαρμογεs στο titanium.εχουμε καποια εναλλακτικη λυση για root?Δοκιμασα και με την

εξωτερικη καρτα και δεν γινεται τιποτα.Eυχαριστω πολυ.!!!!!

 

Μπορείς να το κάνεις cf-root. Η εξωτερική κάρτα δουλεύει στην LP7 όπως είδες από πάνω... για την LPC δεν ξέρω σίγουρα.

- Alex
Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο προβλημα εχω και'γω παιδευωμαι απο το πρωι με το τριτο τροπο για root εχω τηs vodafone: BULPC.

To ειχα root και εχω ολεs τιs εφαρμογεs στο titanium.εχουμε καποια εναλλακτικη λυση για root?Δοκιμασα και με την

εξωτερικη καρτα και δεν γινεται τιποτα.Eυχαριστω πολυ.!!!!!

 

Δοκιμασες να την κανεις format; Παρολο που μπορουσα να τη χρησιμοποιησω κανονικα στη συσκευη, στο recovery επρεπε να την κανω format για να την αναγνωρισει.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το ξαναφλάσαρα μεσω odin στην επισημη, ολα οk pass κλπ, αλλα τωρα ουτε ανοιγει ουτε τιποτα...

ειναι τελειως νεκρο

καμια ιδέα?

Edited by mylogic_x
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να την κανεις format; Παρολο που μπορουσα να τη χρησιμοποιησω κανονικα στη συσκευη, στο recovery επρεπε να την κανω format για να την αναγνωρισει.

 

Eκανα format την sd απο το μενου.δεν ξερω αν το εκανα και σωστα.τα δυο αρχεια το CWM .zip και το SU-Busybox-Installer.zip πωs τα βαζουμε στην sd card? ο Alex λεει χυμα δηλαδη? τα'χουμε αποσυμπιεσει πρωτα και τουs φακελουs

τουs βαζουμε πωs?γιατι εκτοs oτι δεν την βλεπει το recovery μαλλον ταβαζω εγω λαθοs.συγνωμη αρχιζει να ξημερωνει

και προσπαθω απο το πρωι.Ευχαριστω πολλη για την οποιαδηποτε απαντηση και συγνωμη και παλι.

Link to comment
Share on other sites

Eκανα format την sd απο το μενου.δεν ξερω αν το εκανα και σωστα.τα δυο αρχεια το CWM .zip και το SU-Busybox-Installer.zip πωs τα βαζουμε στην sd card? ο Alex λεει χυμα δηλαδη? τα'χουμε αποσυμπιεσει πρωτα και τουs φακελουs

τουs βαζουμε πωs?γιατι εκτοs oτι δεν την βλεπει το recovery μαλλον ταβαζω εγω λαθοs.συγνωμη αρχιζει να ξημερωνει

και προσπαθω απο το πρωι.Ευχαριστω πολλη για την οποιαδηποτε απαντηση και συγνωμη και παλι.

 

Ναι το format μεσα απο τις ρυθμισεις. Δεν τα κανεις αποσυμπιεση τα zip. Τα βαζεις στην καρτα χυμα δηλαδη οχι σε καποιο φακελο.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από το επισημο update στο firmware.

 

εκανε το boot του κανονικά, έκλεισε και δεν ξανανοιξε ποτέ

 

δεν ειχα custom rom ούτε τιποτα το περιεργο πάνω

 

απλά μετά το επισημο update απλά ...τελος

 

καμια ιδέα?

εχω και jig δοκιμασα και με αυτο αλλά τιποτα

 

καμια βοήθεια?

Edited by mylogic_x
Vita Brevis
Link to comment
Share on other sites

Ναι το format μεσα απο τις ρυθμισεις. Δεν τα κανεις αποσυμπιεση τα zip. Τα βαζεις στην καρτα χυμα δηλαδη οχι σε καποιο φακελο.

 

Ευχαριστω πολυ!!! θα προσπαθησω παλι.Εκανα τα παντα ολα τα reset+wipe.δεν το διαβαζει το SU-Busybox-Installer.zip με τιποτα.

με τον τροπο του CF-Root ποιο Kernel να βαλω?εχω κατεβασει αλλα δεν ξερω αν ειναι σωστοs.Εχω αυτο:

Εκδοση βασικου φασματοs: 19100BULP6

 

Εκδοση kernel: 3.0.15-19100BULPC-CL332484

 

Aριθμοs κατασκευηs IML74K.BULPC

ευχαριστω πολυ παιδευωμαι απο χτεs!!!

Edited by manoliskikis4
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα την ICS μέσω OTA αλλά μετά υπήρξη πρόβλημα καθώς όταν πήγαινα να ανοιξωτην κάμερα με πέταγε όξω.

Τελικά έκανα hard reset πάνω στην ICS και τώρα τρέχει σφαίρο το κινητό.

Αν και δεν έχω δει τεράστιες διαφορές με την ICS και δεν έχω παρατηρήσει κανά τρελό κοκοψίνι σε σχέση με την 2.3.4 υπάρχουν κάποια θετικά όπως:

+ Δραμάτική μείωση στην κατανάλωση μπαταρίας!!! Την στιγμή που με wifi συνέχεια ανοιχτό δεν έβγαζε πάνω από 18-20 ώρες, τώρα έχουν περάσει ήδη 24ωρες και η μπαταρία είναι ακόμα στο 30% (σοοοοοοοοκ). Μα επισημανθεί ότι του έχω βγάλει και τα μάτια καθώς του έβαζα συνέχεια διάφορα από το market.

+ To σκρολάρισμα έχει ομαλοποιηθεί ακόμα περισσότερο.

+ Η μπαταρία δεν "βράζει" τόσο έντονα

+ Βελτίωση στο GPS

+ O native browser πάει σφαίρα!

 

Και τώρα στα δράματα

- Εντελώς τραγικό και χωρίς καμία "αναβάθμιση" το touchwiz. Πάμε πάλι για αλλον launcher. Κρίμα για την Samsung.

- Συμφωνώ πως το "περάστε το δαχτυλό σας από την οθόνη για ξεκλέιδωμα" είναι το λιγότερο αστείο... αλλά δεν μπορεί, κάπως θα φευγει.

- Περίμενα περισσότερα widgetακια από samsung, αλλά και αυτά πνίγηκαν στο ναυάγιο που ονομάζεται touchwiz.

 

- - - Δεν βρήκα (μέχρι στιγμής) κάτι το οποίο να δικαιολογεί τελικά την τόσο μεγάλη αναμονη για το ICS.:blink:

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να φλασάρεις με Odin. Τι εννοείς "τιποτα".

 

φλασαρα με odin και δεν τελειωνει το φλασαρισμα.κωλαει λιγο πριν το τελος.

"ΚΑΜΙΑ ΚΑΛΗ ΠΡΑΞΗ ΔΕΝ ΜΕΝΕΙ ΑΤΙΜΩΡΗΤΗ"
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο μια μερα σχεδον με LP7 και αφου ενταξει ναι ο τυφλος το εβαλα το gsm.... εχω να κανω τις εξης παρατηρησεις

Το wi-fi δουλευει μου φαινεται πολυ καλυτερα σε εμενα τουλαχιστον που ειχα συγκεκριμενα σημεια σπιτιου που δεν επιανε καλα... Την μπαταρια σαφεστατα την τρωει πιο γρηγορα απο τις 2.3 ...λιγο σπαστικο οτι μεσα στα μηνυματα αν εχω γραψει καποιον με κεφαλαιο πρωτο γραμμα πρεπει να τον ψαξω ετσι ...αμα βαλω μικρα δεν τον βγαζει...οχι στην ευρεση αλλα στο κουτακι παραληπτης...

Lag δεν εχω μεχρι τωρα( εκανα hard reset μετα την εγκατασταση)...αν και νομιζω οτι σε καποια back buttons απο το play store ετρωγε κολληματα....κατα τα αλλα φαινεται καλη ρομ....αν και πιστευω οτι μπορει να γινει καλυτερη...δεν ξερω αν οντως εχουν ξεχασει να μεταφρασουν την δονηση...οντως το βγαζει νομιζω γερμανικα...

Θα μπορουσαν στην κληση να εμφανιζουν μεγαλυτερη φωτο..

Ο default explorer παει σφαιρα(αυτον χρησιμοποιουσα και πριν) εγινε ακομα πιο γρηγορος...μου αρεσει που βγαζει επιτελους και reboot στο on-off.....καλο οτι προσπαθησαν να εχει και καποιον μετρητη δεδομενων....αυτα για αρχη...

Ελπιζω να παρουμε και αλλες αναβαθμισεις ....:)

Link to comment
Share on other sites

Δες αν μπορείς να μπεις σε downloand mode με τα 3 κουμπιά (vol down, κεντρικό πλήκτρο και power) αν ναι, ξαναφλάσαρε με odin, προφανώς κάτι δεν πήγε καλά

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια το ξαναφλάσαρα μεσω odin στην επισημη, ολα οk pass κλπ, αλλα τωρα ουτε ανοιγει ουτε τιποτα...

ειναι τελειως νεκρο

καμια ιδέα?

Mαλλον ειναι ο bootloader.εξηγησε μου πια εβαλες γιατι allon bootloader εχει η GB ΚΑΙαλλον η ics .μαλλον θελει φλασαρισμα παλι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον μετα απο μια μερα σχεδον με LP7 και αφου ενταξει ναι ο τυφλος το εβαλα το gsm.... εχω να κανω τις εξης παρατηρησεις

Το wi-fi δουλευει μου φαινεται πολυ καλυτερα σε εμενα τουλαχιστον που ειχα συγκεκριμενα σημεια σπιτιου που δεν επιανε καλα... Την μπαταρια σαφεστατα την τρωει πιο γρηγορα απο τις 2.3 ...λιγο σπαστικο οτι μεσα στα μηνυματα αν εχω γραψει καποιον με κεφαλαιο πρωτο γραμμα πρεπει να τον ψαξω ετσι ...αμα βαλω μικρα δεν τον βγαζει...οχι στην ευρεση αλλα στο κουτακι παραληπτης...

Lag δεν εχω μεχρι τωρα( εκανα hard reset μετα την εγκατασταση)...αν και νομιζω οτι σε καποια back buttons απο το play store ετρωγε κολληματα....κατα τα αλλα φαινεται καλη ρομ....αν και πιστευω οτι μπορει να γινει καλυτερη...δεν ξερω αν οντως εχουν ξεχασει να μεταφρασουν την δονηση...οντως το βγαζει νομιζω γερμανικα...

Θα μπορουσαν στην κληση να εμφανιζουν μεγαλυτερη φωτο..

Ο default explorer παει σφαιρα(αυτον χρησιμοποιουσα και πριν) εγινε ακομα πιο γρηγορος...μου αρεσει που βγαζει επιτελους και reboot στο on-off.....καλο οτι προσπαθησαν να εχει και καποιον μετρητη δεδομενων....αυτα για αρχη...

Ελπιζω να παρουμε και αλλες αναβαθμισεις ....:)

 

Επειδή μάλλον κι εγώ τυφλός είμαι (:p) που στο τρίκερι είναι το gsm; δεν το βλέπω στις ρυθμίσεις της "μανίσιας" εφαρμογής μηνυμάτων:blink:

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον κι εγώ τυφλός είμαι (:p) που στο τρίκερι είναι το gsm; δεν το βλέπω στις ρυθμίσεις της "μανίσιας" εφαρμογής μηνυμάτων:blink:

 

μπες μηνυματα και πατα επιλογες...με το κουμπι αφης και μετα ρυθμισεις και θα στα βγαλει μαζι με αναφορες παραδοσης κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

μπες μηνυματα και πατα επιλογες...με το κουμπι αφης και μετα ρυθμισεις και θα στα βγαλει μαζι με αναφορες παραδοσης κ.τ.λ

 

Μηνύματα-επιλογές-ρυθμίσεις; λολ, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο εγώ μπαίνω μηνύματα-ρυθμίσεις και δεν υπάρχει η επιλογή "εισαγωγή λειτουργίας" που υπήρχε στις GB τι λάθος κανω;

Ζήσε την κάθε σου μέρα σαν να ήταν η τελευταία!

καποια στιγμή θα τα καταφέρεις....

 

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά τί ειναι αυτό τώρα με της cosmote τις μ**ες. Το κινητό δεν κλειδώνει. αν πατήσεις το power ξεκληδώνει, δεν ρωτάει για scroll κτλ...

Αν πατήσω παρατεταμένα το power button κλείνει απευθείας ,όυτε για flight mode, silent mode κτλ...ρωτάει τίποτα.

και μέσα στις ρυθμίσεις μερικά εικονίδια ξεπερνάνε τα όρια της οθόνης. Τί είναι αυτά ρε, πλάκα κάνουμε. ξέρουμε κάποια καλή να περάσω? ...ΟΧΧLPH την έχει βάλει κανείς?

 

και κάτι τελευταίο, τις εφαρμογές από restore του kies τις ξαναφέρνει ή πρέπει να τις ξανα-βάλουμε όλες?

και μου πετάει "μη εγεγραμένο στο δίκτυο". Δεν το βλέπω να έχει σήμα....Τα παίξε τελείως....

Edited by jjuuveve
Link to comment
Share on other sites

Να δώσω και εγώ το feedback μου για την LP7.

 

1) Το wifi πιάνει καλύτερα.

2) Το gps κλειδώνει πιο αργά από πριν (με mobile network απενεργοποιημενο).

3) Η μπαταρία το ίδιο πάνω κατω αν και είναι νωρίς ακόμα να πω.

4) Η παραλειψη των contacts στον dier είναι τραγικη. Το touchwiz γενικά το ίδιο με την Gb.

5) Γενικά δεν καταλαβαίνω πως σας αρέσει το scrollαρισμα της ICS. Στη Gb ήταν πολύ πιο smooth, εδω είναι πολύ αργο και κάνει καρε-καρε καμιά φορά.

7) Ο syock browser είναι παρα πολύ καλός και ανανεωμενος.

 

Να πω ότι έκανα hard reset πριν την αναβάθμιση. Γενικά η ICS δεν είναι κατι φοβερό. Είναι το ίδιο γραφικο περιβάλλον αφού δεν έχουν αλλάξει το touchwiz καθόλου και γενικά βλέπω πιο πολλά προβλήματα από πριν. Όσοι είστε σε Gb αν είστε ευχαριστημενοι μην την κανετε την αναβάθμιση θα προτεινα.

Link to comment
Share on other sites

Αν και πολλά χρόνια στο forum (δεν είμαι ειδικός πολύ άσχετος θα έλεγα).Απλα είμαι gadget maniac:)Απ οσα εχω μάθει απο τα παιδιά εδω μέσα(με εχουνε βοηθησει απειρες φορές)Για να "κάτσει"καλά μια rom θα πρέπει το τηλέφωνο να γίνει ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ hard format.Αυτο το λεω με 100% σιγουριά.Οσοι εχουνε πρόβλημα στην εγκατασταση της οποιασδήποτε rom πρέπει να προσέξουνε κάποια σημαντικά πραγματάκια που όμως κάνουνε την διαφορά.

1.Original windows.Τo kies αναγνωρίζει το or. περναει drivers και ποτέ μα ποτε ομως δεν μου έχει κολλήσει...ουτε σε μπακατελα 8ετιας pc ουτε σε καινουργιο ουτε σε Tablet

2.Wipe cache-dalvic-battery ΠΡΙΝ την εγκατάσταση rom

3.Hard reset μετά

4.ΠΑΝΤΑ ΜΑ ΠΑΝΤΑ τα backup, σε καινουργια rom είναι ΛΑΘΟΣ."Κουβαλάνε" τα σκουπιδάκια απο τις προηγουμενες,και πολλες εφαρμογές δεν ειναι συμβατές με αποτέλεσμα να κρασάρει το τηλέφωνο.Ξερω οτι ειναι "παλουκι"το στησιμο απο την αρχη...αλλα μονο έτσι δεν υπάρχουνε προβλήματα:):)(Σε εμένα τουλαχιστον που εχω το κινητό απο το Μαιο του 2011)

Ολα αυτά τα έγραψα γιατί διαβάζω ενα σορό προβλήματα(μετα την αναβάθμιση σε ICS) ,που 95% θα είχανε λυθεί αν γίνουνε τα πράγματα σωστά.Και επειδή αυτά, ΔΕΝ τα έγραψα απο το μυαλό μου,ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ τα παιδια του forum.Κάντε αυτα τα 4 βήματα και ΜΑΛΛΟΝ δεν θα υπάρξουνε ολα αυτά τα κολλήματα:)

Link to comment
Share on other sites

παιδιά πήγα να βάλω την ελληνική της vodafone 4.03 με το odin κ μου έβγαλε fail κ τώρα το κινητό δείχνει στην οθόνη ένα κινητό κ΄ ένα υπολογιστή κ μεταξύ τους ένα θαυμαστικό τι πρέπει να κάνω

τι κινητό δεν ανοίγει

 

Μπες Download mode και flashare παλι.

Link to comment
Share on other sites

Εκανα εγκατασταση την LP7 μεσω odin. Στην προσπαθεια να κανω root οπως περιγραφεται στο τριτο μηνυμα στο recovery mode επιλεγω apply update from external storage και μου εμφανιζει το μηνυμα E:failed to mount /sdcard (No such file or directory). Καμια ιδεα για το τι φταιει; Κατα τα αλλα ολα λειτουργουν κανονικα στη συσκευη.

 

Man περασε το με το ODIN, θα δουλεψει. Μου το εχει κανει και εμενα αυτο που λες πιο παλια .

Link to comment
Share on other sites

Μηνύματα-επιλογές-ρυθμίσεις; λολ, δεν υπάρχει κάτι τέτοιο εγώ μπαίνω μηνύματα-ρυθμίσεις και δεν υπάρχει η επιλογή "εισαγωγή λειτουργίας" που υπήρχε στις GB τι λάθος κανω;

 

μηνυματα θα μπεις στο φακελακι δεν θα μπεις μεσα σε καποιο μηνυμα...στις συνομιλιες...εκει θα πατησεις το αριστερο πληκτρο αφης......και θα σου βγαλει επιλογη διαγραφη threads , ρυθμισεις.....

θα μπεις ρυθμισεις και εκει εχει για ρυθμιση κιολας γραμματοσειρας κ.τ.λ/.....ΟΧΙ στις ρυθμισης στα μηνυματα οταν γραφεις.......ΟΧΙ εκει μεσα εκει θα σου βγαλει γλωσσες κ.τ.λ.........δεν ειναι εκει ειναι εκει που σου ειπα παραπανω ....μπες μηνυματα μεσα και πατα αριστερο πληκτρο ΑΦΗ΅κα ιθα σου εμφανισει καποιες επιλογες...μεσα εκει εχει και αναφορες παραδοσης κ.τ.λ

Link to comment
Share on other sites

  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...