Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-918D


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδια μπορει καποιος να μου πει αν μπορει να δουλεψει το viber (Δωρεαν Κλησεις μεσω ιντερνετ)?

 

Σας Ευχαριστω εκ των προτερων.

 

ναι μπορει

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Κατ'αρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Breakk απ'το φόρουμ http://www.movilesdualsim.com που πόσταρε αυτή τη λύση. Το αυθεντικό λινκ είναι αυτό: http://www.movilesdualsim.com/foro/threads/9022-TUTORIAL-ROOTEAR-ALCATEL-OT-918-D-%28Android-2-3-5%29

 

Με λίγα λόγια:

1) Πάρτε backup τα σημαντικά αρχεία σας απ'το κινητό (επαφές εφαρμογές κτλ). Λογικά δεν θα χαθεί τίποτα αλλά καλύτερα να είστε 100% ασφαλείς. Φροντίστε η μπαταρία να είναι φορτισμένη.

2) Σβήνετε το κινητό και ανοίγετε το device manager στο pc σας. Συνδέετε το κλειστό κινητό στη θύρα usb. Θα εμφανιστεί για λίγο μια άγνωστη συσκευή,θα εξαφανιστεί και μετά θα επανεμφανιστεί.Κάνετε γρήγορα δεξί κλικ πάνω της και κάνετε update driver. Επιλέγετε χειροκίνητη εγκατάσταση του driver και αναλόγα το λειτουργικό που έχετε (xp,vista,7) εγκαταστήστε το αντίστοιχο driver απο εδώ http://www.mediafire.com/?32e6q4fzx7ahoeh

Θα πρέπει να σας βγάλει μια συσκευή που θα λέγεται usb modem driver modify by mobileuncle.com. Φροντίστε να γίνει σωστή εγκατάσταση του driver, αποσυνδέστε το κινητό και ξανασυνδέστε το κινητό στην ίδια θύρα usb για να το επιβεβαιώσετε αυτό. Μετά την επιτυχή εγκατάσταση το να χάνεται η συσκευή απ'το device manager (μόλις συνδέετε το κινητό στο pc) μετά απο κάποια δευτερόλεπτα (συγκεκριμένα όταν ανάψει η οθόνη του κινητού και δείχνει ότι φορτίζει) είναι φυσιολογικό. Τώρα αποσυνδέστε το κινητό απ'τον υπολογιστή.

3) Κατεβάζετε το system.img απο εδώ http://www.mediafire.com/?f4dahqmmucqha9c και αποσυμπιέζετε

4) Κατεβάζετε το flash tool και το scatter txt απο εδώ http://www.mediafire.com/?9w5b5h1ywseljrr και αποσυμπιέζετε

5) Ανοίγετε το flashtool.exe και κάνετε κλικ δεξιά στο κουμπί με το κίτρινο φακελλάκι που λέει Scatter-loading βρίσκετε το αρχείο MT6573_Android_scatter_Alcatel_OT_918D.txt (βρίσκεται σε φάκελλο στα αρχεία που κατεβάσατε στο βήμα 4 και το επιλέγετε. Στα δύο παράθυρα που θα σας πετάξει σχετικά με το ΒΜΤ και το bootloader απλά πατάτε οκ.

6) Απο τη λίστα που θα εμφανιστεί κατεβαίνετε προς τα κάτω και κάνετε τικ μόνο στο κουτάκι Android. Μετά κάνετε κλικ δίπλα απ'το κουτάκι πάνω στη λέξη android και επιλέγετε το system.img που κατεβάσατε στο βήμα 3.

7) Πατήστε το κουμπί Download στο flashtool. Θα σας βγάλει μια αντίστροφη μέτρηση 15 δευτερολέπτων στο κάτω μέρος, συνδέστε σε αυτό το διάστημα το κλειστό κινητό στη usb θύρα. Θα εμφανιστεί μια κίτρινη μπάρα περιμένετε μέχρι να πάει στο 100%. Μόλις τελειώσει θα σας βγάλει ένα μήνυμα ότι ολοκληρώθηκε επιτυχώς η διαδικασία θα βγάλει έναν πράσινο άσπρο κύκλο το flashtool και και θα εμφανιστεί στην οθόνη του κινητού σας η ένδειξη με τη μπαταρία που φορτίζει. Αποσυνδέετε το κινητό απ'τη usb θύρα και το ανοίγετε. Θα εμφανιστεί το εικονίδιο Android και τώρα απλά περιμένετε μερικά λεπτά χωρίς να πειράζετε τίποτα στο κινητό ούτε κουμπιά ούτε το touch, θέλει λίγο χρόνο για να περάσει το system.img. Μόλις εμφανίσει στην οθόνη το μενού που ζητάει κωδικό για τις 2 κάρτες SIM είστε έτοιμοι, έχετε πλέον Rootarei το 918D! :D

 

Εννοείται πως δεν παίρνω καμμία ευθύνη αν πάθει τίποτα το κινητό σας. Εμένα πάντως δεν έπαθε τίποτα και ούτε έχασα επαφές εφαρμογές ή κάτι άλλο. Επιτέλους έχω ROOT!

 

Για το system.img ποιο είναι το password για να κατεβάσω το αρχείο? Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Για το system.img ποιο είναι το password για να κατεβάσω το αρχείο? Ευχαριστώ.

 

Άκυρο το βρήκα...το ξανά γράφω μήπως το ψάχνει και κάποιος άλλος φίλος...ο κωδικός είναι: breakk.movilesdualsim.com

Link to comment
Share on other sites

Παιδια SOS

Μετά το root χαθηκε το ελληνικο πληκτρολόγιο. Κατα 99,9% δεν το έσω σβήσει.

Το μήνυμα που μου εμφανίζει όταν πάω να επιλέξω Ελληνικα λέει οτι δεν είναι εγκατεστημένες!! Ποιο αρχείο είναι με τις γλώσσες να δω αν υπάρχει!! ευχαριστω

Xperia NEO V

ZOPO 980 2/32

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα..ενδιαφερομαι και γω για το κινητο τωρα που ειναι πια και δοκιμασμενο και με χαμηλη τιμη αλλα θελω να μου πει καποιος αν εχει δοκιμασει τις εφαρμογες skype, viber kai tango για κλησεις και βιντεοκλησεις μεσω wifi..γιατι ειναι βασικες για την χρηση που το θελω..ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

παιδια ενδιαφερομαι για το alcatel 918d. μπορει να μου πει κάποιος αν οι εφρμογες που κατεβαζω απο το androind market μπορουν να αποθηκευονται στην καρτα και όχι στην εσωτερικη μνημη του τηλεφωνου?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η αποκλειστική χρήση κεφαλαίων σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του myphone.

Edited by chrisuncity
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Είμαι νέος στο φόρουμ, αν καί το έχω παρακολουθήσει αρκετές φορές τα τελευταία χρόνια.

Τις τελευταίες τρείς μέρες, έχω το alcatel.

Καί ξαφνικά σήμερα, δεν απενεργοποιείται.

Κρατάω πατημένο το πλήκτρο, εμφανίζεται η οθόνη με τις επιλογές (αθόρυβο, πτήσης κ απενεργοποίηση) αλλά η απενεργοποίηση ΔΕΝ λειτουργεί (σε αντίθεση με τις άλλες δύο επιλογές πού λειτουργούν κανονικά).

Μπήκα στις ρυθμίσεις μήπως πείραξα κάτι ,αλλά δεν.

Καμία ιδέα?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα συνφορουμίτες. Ποιο πληκτρολόγιο χρησιμοποιείτε για να έχετε και ελληνικά; Και αν έχετε κάποιο που να μην εμφανίζει πληκτρολόγιο qwrty αλλά το κλασικό με τα 3 γράμματα ανά πλήκτρο ( δεν ξέρω πως το λένε αυτό). Γιατι το προεγκατεστημένο δεν έχει ελληνικά. Η έχει τελικά;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά αν και πλέον το έδωσα το κινητό να σας πω πως και εγώ με την 2.2 είχα κάτι προβληματάκια, γύρισα στην 1.1 και όλα οκ.

 

Για τα παιδιά που ρωτάνε για το πληκτρολόγιο μην ανησυχείτε, έχει ελληνικά, κατεβάζετε και βάζετε ότι πληκτρολόγιο θέλετε!

 

Επίσης για το φίλο που ρωτάει για τις εφαρμογές κάποιες μπαίνουν στην sd κάποιες όχι, είναι ανάλογα την εφαρμογή.

 

Φίλε dsfone πολύ απλά βγάλε την μπαταρία και ξαναβάλτην.

 

john2004 το viber μου δούλευε μόνο με ανοιχτή ακρόαση.

LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

 

Φίλε dsfone πολύ απλά βγάλε την μπαταρία και ξαναβάλτην.

 

 

το έκανα μία δύο φορές, αλλά δεν είναι βέβαια λύση :)

είδα όμως ότι "φταίει" η πίεση στο συγκεκριμένο σημείο της οθόνης.

δεν πιάνει πάντα κ θέλει πολύ συγκεκριμένο τρόπο.

η οθόνη τού κινητού δεν καλιμπράρεται κάπως?

εννοω εκείνη την ρύθμιση πού είχε κάποιο windows πού είχα παλαιότερα, στο οποίο έκανες ρύθμιση της οθόνης (την πάταγες σε διάφορα σημεία πού έβγαζε ένα "σημαδάκι" καί αυτή ρυθμιζότανε)

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να έχει καπου calibration για το touch. Δοκίμασε να καθαρίσεις την οθόνη.. τι να πω να χάλασε στο συγκεκριμένο σημείο το touch;;
LeEco Le Max2 x829 4/64 # EUI tele_23 Google OTA
Link to comment
Share on other sites

το έκανα μία δύο φορές, αλλά δεν είναι βέβαια λύση :)

είδα όμως ότι "φταίει" η πίεση στο συγκεκριμένο σημείο της οθόνης.

δεν πιάνει πάντα κ θέλει πολύ συγκεκριμένο τρόπο.

η οθόνη τού κινητού δεν καλιμπράρεται κάπως?

εννοω εκείνη την ρύθμιση πού είχε κάποιο windows πού είχα παλαιότερα, στο οποίο έκανες ρύθμιση της οθόνης (την πάταγες σε διάφορα σημεία πού έβγαζε ένα "σημαδάκι" καί αυτή ρυθμιζότανε)

 

μαλλον πρεπει καπου να "ζουληχθηκε" η οθονη και να πειραχτικε το digitizer (αν ειναι αυτό και σε καιει πολυ, πας service).

πριν απο το service όμως τσεκαρε μπας και βρεις callibration στο μενου διαφορετικα δοκιμασε επαναφορα εργοστασιακων ρυθμίσεων, αλλίως μαλλον πας για service

kouloukith.blogspot.com = pc help και όχι μόνο
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.εχω το κινητο και το εκανα root χαρη στις οδηγιες σας.τωρα κατεβασα την 2.2 αλλα δεν ξερω πως να την περασω .μπορειτε να μου πειτε πως γινεται?
Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια.εχω το κινητο και το εκανα root χαρη στις οδηγιες σας.τωρα κατεβασα την 2.2 αλλα δεν ξερω πως να την περασω .μπορειτε να μου πειτε πως γινεται?

 

οπως και τις προηγουμενες εκδοσεις..κοιτα σε προηγουμενα ποστ...αν και εγω προσωπικα κατεληξα στην 1.1!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Πούλησα το ΝΟΚΙΑ5230 που είχα και θα το πάρω το μεσημέρι σε φουξ χρώμα!

:love:

 

ναι φιλε μου

 

Όχι βέβαια! Εγώ θα το πάρω σε φουξ!

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. Εκανα root το κινητο ακολουθωντας τις οδηγιες της σελιδας 21 (post 301). Το περιεργο ειναι οτι δεν ειδα μετα απο αυτο, την εσωτερικη μνημη να αυξανετε και ουτε τις προεγκατεστημενες εφαρμογες να εξαφανιζονται. Στη συνεχεια κατεβασα το Root Uninstaller (απο εδω https://play.google.com/store/apps/details?id=name.dohkoos.rootuninstaller) και ειδα οτι μπορω πλεον να απεγκαταστησω τις προεγκατεστημενες εφαρμογες. Αφου εσβυσα αρκετες παω να δω τη πλεον διαθεσιμη εσωτερικη μνημη και βλεπω οτι δεν αυξηθηκε (οπως θα περιμενα...). Παρολα αυτα τις εφαρμογες που εσβυσα δεν τις βλεπω πλεον μεσα στη συσκευη.... Παω στο play store για να δω απο εκει τις εγκατεστημες εφαρμογες μου και βλεπω οτι φαινονται να ειναι εγκατεστημενες αυτες που εσβησα! Τι παιζει δε καταλαβα... Μηπως καποιος μπορει να δωσει τα φωτα του ρε παιδια? Το κινητο εχει εκδοση android 2.3.5.

 

Κατ' αρχάς συγγνώμη που απαντώ τώρα, αλλά μόλις τώρα παρέλαβα το κινητό και είναι η πρώτη φορά που μπαίνω στο νήμα για αυτό το κινητό.

Οι εφαρμογές που απεγκατέστησες είναι στην system memory δεν είναι στην εσωτερική μνήμη η οποία είναι user μνήμη. Στην ουσία απελευθέρωσες χώρο από αυτόν που καταλαμβάνει η ROM του κινητού. Τώρα με ένα κατάλληλο πρόγραμμα (πχ apps2rom, link2sd) θα μπορείς κάποιες εφαρμογές να ις περάσεις σε εκείνο το χώρο. Προσοχή όμως να μην πέσεις κάτω από ένα επίπεδο μνήμης συστήματος (system) το οποίο ορίζεται στα 20 ΜΒ περίπου από ότι έχω διαβάσει αλλού. Εκεί θα βάλεις κάποιες εφαρμογές που είναι utilities δηλαδή εργαλεία που ταχρησιμοποιείς τακτικά, διότι από εκεί οι εφαρμογές τρέχουν ένα κλικ πιο γρήγορα (συζητήσιμο αυτό) ΚΑΙ επειδή τέτοιες εφαρμογές είναι και λίγο πιο μικρές, αν και γενικά, αν σου το επιτρέπει ο διαθέσιμος χώρος, μπορείς να εγκαταστήσεις ότι εφαρμογή θέλεις.

 

Λίγο ποσοχή θέλουν αυτά τα προγράμματα,αλλά δουλεύουν μια χαρά, με καλύτερο όλων ίσως το Link2sd το οποίο είναι διαφορετικό από το app2sd που διαθέτει το τηλέφωνο. Η μεγάλη διαφορά είναι ότι το Link2sd μεταφέρει όλη την εφαρμογή σε ένα δεύτερο διαμέρισμα (partition) στην sd που θα πρέπει να δημιουργήσεις εσύ με τη βοήθεια του υπολογιστή. Δεν είναι δύσκολο, αλλά δεν είναι και του παρόντος να το αναλύσουμε. Η διαδικασία πάντως είναι η ίδια ανεξαρτήτως τηλεφώνου.

Από την άλλη το app2sd αφήνει αρκετά κομμάτια των εφαρμογών στην διαθέσιμη για τον χρήστη μνήμη του τηλεφώνου (user memory). Άρα αυτή σύντομα γεμίζει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά.

Έχω και εγώ γίνει Superuser (root) στο κινητό.

Θέλω μια βοήθεια από κατόχους

με εμπειρία στο τροποποιημένο και Γνήσιο Image .

1) Είναι ασφαλές το τροποποιημένο ?

2) Έχει να προσφέρει παραπάνω λειτουργικότητα ή σταθερότητα ?

3) Το Γνήσιο έχει 2 Εκδόσεις 2.3.5 και 2.3.6 (έχω 2.3.5) Τι διαφορά έχουν ?

4) Ποιο Τροποποιημένο Image που κυκλοφορεί είναι το καλύτερο ?

5) Χρειάζεται Antivirus το κινητό ? Εάν ναι ποιο να εγκαταστήσω ? .

---

:) :happy:

Το κινητό πάντως είναι πολύ κομψό και προσφέρει πολλά στα λεφτά του (89€).

Μετά τα δικαιώματα διαχειριστή που εγκατέστησα (Με την βοήθεια τον παιδιών Εδώ)

και το καταπληκτικό app " Link2SD " έχω μεταφέρει σχεδόν τα πάντα στην κάρτα SD.

Έχω γνήσιο image Android 2.3.5 / V23AAE0 .

 

Με το WIFI δεν έχω παράπονο μόνο που δεν βρήκα τρόπο να συνδέετε σε ασύρματο δίκτυο

με κριμένο το αναγνωριστικό του (Hide SSID) .

Νεότερα -----

Έχει κρατήσει κάποιος φίλος γνήσιο ROM/Image πέρασα την τροποποιημένη 1.1 και απλά ξέχασα να κάνω αντίγραφο το γνήσιο.

Επίσης Βρήκα και αυτό το site > http://bluerain28.info/

Edited by Sakis_TS
Ερώτηση ?

Microsoft Lumia 640 Dual Sim 3G

Πάσχει ακόμα από "Παιδικές" ασθένειες.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μολις πήρα το τηλ. και επειδή είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με τέτοιο κιν. Θέλω να κάνω root. Έχω δεί τις οδηγίες του Sibi αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι αν το βήμα 3 και 4 πρέπει να γίνουν σε υπολογιστή ή από το κινητό. Σας παρακαλώ βοηθήστε εναν άσχετο. Επίσης το app ''Link SD'' που το βρίσκουμε? Edited by gpantzi
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Μολις πήρα το τηλ. και επειδή είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με τέτοιο κιν. Θέλω να κάνω root. Έχω δεί τις οδηγίες του Sibi αλλά αυτό που δεν ξέρω είναι αν το βήμα 3 και 4 πρέπει να γίνουν σε υπολογιστή ή από το κινητό. Σας παρακαλώ βοηθήστε έναν άσχετο. Επίσης το app ''Link SD'' που το βρίσκουμε?

To Link2SD το κατεβάζεις από Google Play (Market) κάνε έρευνα και θα το βρεις.

Το βήμα 3 και 4 γίνονται στον υπολογιστή σου.

Σε παρακαλώ δες εάν έχεις το ίδιο ROM και Android με μένα.

Κάνε ένα backup και ανέβασε το κάπου να το κατεβάσω. :O

Έχω γνήσιο image Android 2.3.5 / V23AAE0 .

Microsoft Lumia 640 Dual Sim 3G

Πάσχει ακόμα από "Παιδικές" ασθένειες.. ;)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μολις πηρα το φουξια ,εκανα το update ομως και τωρα εχω την 2.3.6 μπορω να ακολουιησω τις οδηγιες που γινονται με την 2.3.5 η θα εχω καπιο θεμα ??γνωριζει κανεις η να το ρισκαρω?προγραμματακ gps που να το σηκωνει εχει δοκιμασει κανεις??ευχαριστω προκαταβολικα
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα μολις πηρα το φουξια ,εκανα το update ομως και τωρα εχω την 2.3.6 μπορω να ακολουιησω τις οδηγιες που γινονται με την 2.3.5 η θα εχω καπιο θεμα ??γνωριζει κανεις η να το ρισκαρω?προγραμματακ gps που να το σηκωνει εχει δοκιμασει κανεις??ευχαριστω προκαταβολικα

Να κάνεις Root μπορείς.

Αλλά δεν μπορείς να περάσεις τροποποιημένες ROM.

Όσες έχω βρει είναι για 2,3,5 .

Microsoft Lumia 640 Dual Sim 3G

Πάσχει ακόμα από "Παιδικές" ασθένειες.. ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...