Jump to content

[Επίσημο] Alcatel OT-918D


soublaki-3
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κατ'αρχάς ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Breakk απ'το φόρουμ http://www.movilesdualsim.com που πόσταρε αυτή τη λύση. Το αυθεντικό λινκ είναι αυτό: http://www.movilesdualsim.com/foro/threads/9022-TUTORIAL-ROOTEAR-ALCATEL-OT-918-D-%28Android-2-3-5%29

 

Με λίγα λόγια:

1) Πάρτε backup τα σημαντικά αρχεία σας απ'το κινητό (επαφές εφαρμογές κτλ). Λογικά δεν θα χαθεί τίποτα αλλά καλύτερα να είστε 100% ασφαλείς. Φροντίστε η μπαταρία να είναι φορτισμένη.

2) Σβήνετε το κινητό και ανοίγετε το device manager στο pc σας. Συνδέετε το κλειστό κινητό στη θύρα usb. Θα εμφανιστεί για λίγο μια άγνωστη συσκευή,θα εξαφανιστεί και μετά θα επανεμφανιστεί.Κάνετε γρήγορα δεξί κλικ πάνω της και κάνετε update driver. Επιλέγετε χειροκίνητη εγκατάσταση του driver και αναλόγα το λειτουργικό που έχετε (xp,vista,7) εγκαταστήστε το αντίστοιχο driver απο εδώ http://www.mediafire.com/?32e6q4fzx7ahoeh

Θα πρέπει να σας βγάλει μια συσκευή που θα λέγεται usb modem driver modify by mobileuncle.com. Φροντίστε να γίνει σωστή εγκατάσταση του driver, αποσυνδέστε το κινητό και ξανασυνδέστε το κινητό στην ίδια θύρα usb για να το επιβεβαιώσετε αυτό. Μετά την επιτυχή εγκατάσταση το να χάνεται η συσκευή απ'το device manager (μόλις συνδέετε το κινητό στο pc) μετά απο κάποια δευτερόλεπτα (συγκεκριμένα όταν ανάψει η οθόνη του κινητού και δείχνει ότι φορτίζει) είναι φυσιολογικό. Τώρα αποσυνδέστε το κινητό απ'τον υπολογιστή.

3) Κατεβάζετε το system.img απο εδώ http://www.mediafire.com/?f4dahqmmucqha9c και αποσυμπιέζετε

4) Κατεβάζετε το flash tool και το scatter txt απο εδώ http://www.mediafire.com/?9w5b5h1ywseljrr και αποσυμπιέζετε

5) Ανοίγετε το flashtool.exe και κάνετε κλικ δεξιά στο κουμπί με το κίτρινο φακελλάκι που λέει Scatter-loading βρίσκετε το αρχείο MT6573_Android_scatter_Alcatel_OT_918D.txt (βρίσκεται σε φάκελλο στα αρχεία που κατεβάσατε στο βήμα 4 και το επιλέγετε. Στα δύο παράθυρα που θα σας πετάξει σχετικά με το ΒΜΤ και το bootloader απλά πατάτε οκ.

6) Απο τη λίστα που θα εμφανιστεί κατεβαίνετε προς τα κάτω και κάνετε τικ μόνο στο κουτάκι Android. Μετά κάνετε κλικ δίπλα απ'το κουτάκι πάνω στη λέξη android και επιλέγετε το system.img που κατεβάσατε στο βήμα 3.

7) Πατήστε το κουμπί Download στο flashtool. Θα σας βγάλει μια αντίστροφη μέτρηση 15 δευτερολέπτων στο κάτω μέρος, συνδέστε σε αυτό το διάστημα το κλειστό κινητό στη usb θύρα. Θα εμφανιστεί μια κίτρινη μπάρα περιμένετε μέχρι να πάει στο 100%. Μόλις τελειώσει θα σας βγάλει ένα μήνυμα ότι ολοκληρώθηκε επιτυχώς η διαδικασία θα βγάλει έναν πράσινο άσπρο κύκλο το flashtool και και θα εμφανιστεί στην οθόνη του κινητού σας η ένδειξη με τη μπαταρία που φορτίζει. Αποσυνδέετε το κινητό απ'τη usb θύρα και το ανοίγετε. Θα εμφανιστεί το εικονίδιο Android και τώρα απλά περιμένετε μερικά λεπτά χωρίς να πειράζετε τίποτα στο κινητό ούτε κουμπιά ούτε το touch, θέλει λίγο χρόνο για να περάσει το system.img. Μόλις εμφανίσει στην οθόνη το μενού που ζητάει κωδικό για τις 2 κάρτες SIM είστε έτοιμοι, έχετε πλέον Rootarei το 918D! :D

 

Εννοείται πως δεν παίρνω καμμία ευθύνη αν πάθει τίποτα το κινητό σας. Εμένα πάντως δεν έπαθε τίποτα και ούτε έχασα επαφές εφαρμογές ή κάτι άλλο. Επιτέλους έχω ROOT!

 

γεια σου φιλε μου!

Μου βγαζει eboot error (16008) στην τελικη διαδικασια για root, στη φαση που το δινω στα 15 δευτερολεπτα, επισης λεει the following partitions must be down full downloading all together

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 773
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ειμαι κ εγω αλκατελ..ιστας πλεον και χαρη στη μεγαλη βοηθεια σας εχω κανει ροοτ και νεα ρομ!!! Να σται καλα παιδια συνεχιστε δυναμικα!

Μετα το περασμα της νεας ρομ και την αλλαγη της γλωσσας απο τις ρυθμισεις, τα εικονιδια του μενου παραμενουν στα ισπανικα!

Ετσι ειναι κ σε εσας??

Γινεται να τ αλλαξουμε καπως??

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μάθει απέξω τη διαδικασία για ρουτ!

Μου βγάζει eboot error (16008).

Σας παρακαλώ αν μπορεί κάποιος φίλος να με βοηθήσει!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Έχω μάθει απέξω τη διαδικασία για ρουτ!

Μου βγάζει eboot error (16008).

Σας παρακαλώ αν μπορεί κάποιος φίλος να με βοηθήσει!

Ευχαριστώ!

 

γραψε λιγακι τι εχεις κανει ως τωρα και που ακριβως κολλας.....εχω κανει 3 φορες τη διαδικασια και ποτε δεν ειχα προβλημα....επειδη ομως δεν μπορω να το ξαναδοκιμασω τωρα γραψε ακριβως τα βηματα που εχεις κανει και που κολλας μηπως θυμηθω κατι

Link to comment
Share on other sites

γραψε λιγακι τι εχεις κανει ως τωρα και που ακριβως κολλας.....εχω κανει 3 φορες τη διαδικασια και ποτε δεν ειχα προβλημα....επειδη ομως δεν μπορω να το ξαναδοκιμασω τωρα γραψε ακριβως τα βηματα που εχεις κανει και που κολλας μηπως θυμηθω κατι

 

Φιλε μου σευχαριστω για την ανταποκριση διοτι αρχιζα να απαγοητευομαι!

ενω εχω κανει ολα τα βηματα εως τωρα στο τελος οταν συνδεω το σβηστο κινητο στα 15 δευτερολεπτα στο φλας τουλ μου βγαζει παραθυρακι

...EBOOT ERROR (16008)

[Android] Partition size changed!

[HINT]

Partial images download error.

The following partitions must be down FULL downloading all together.

Επισης ειδα οτι καθως εγκαθιστατε το txt στο flash tool το DSP_BL ολη η γραμμη ειναι κοκκινη μηπως σε βοηθαει αυτο.

 

Φιλε σε ευχαριστω και θα ειμαι υποχρεος.

Χαιρετω!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σευχαριστω για την ανταποκριση διοτι αρχιζα να απαγοητευομαι!

ενω εχω κανει ολα τα βηματα εως τωρα στο τελος οταν συνδεω το σβηστο κινητο στα 15 δευτερολεπτα στο φλας τουλ μου βγαζει παραθυρακι

...EBOOT ERROR (16008)

[Android] Partition size changed!

[HINT]

Partial images download error.

The following partitions must be down FULL downloading all together.

Επισης ειδα οτι καθως εγκαθιστατε το txt στο flash tool το DSP_BL ολη η γραμμη ειναι κοκκινη μηπως σε βοηθαει αυτο.

 

Φιλε σε ευχαριστω και θα ειμαι υποχρεος.

Χαιρετω!

 

απο αυτα που διαβαζω χωρις να ξερω ακριβως μου φαινεται οτι ισως κατι εχεις πειραξει σε σχεση με την μνημη (σκληρο δισκο) του κινητου....μηπως τον εχεις χωρισει σε partitions? μηπως εχεις πειραξει κατι πριν ξεκινησεις τη διαδικασια rooting? το κινητο αν θελησεις τωρα χωρις rooting να το ανοιξεις δουλευει κανονικα? ανοιγει κανονικα?

Link to comment
Share on other sites

απο αυτα που διαβαζω χωρις να ξερω ακριβως μου φαινεται οτι ισως κατι εχεις πειραξει σε σχεση με την μνημη (σκληρο δισκο) του κινητου....μηπως τον εχεις χωρισει σε partitions? μηπως εχεις πειραξει κατι πριν ξεκινησεις τη διαδικασια rooting? το κινητο αν θελησεις τωρα χωρις rooting να το ανοιξεις δουλευει κανονικα? ανοιγει κανονικα?[/quote

 

ισως αθελα μου να πειραξα κατι διοτι το σκαλιζα πατωντας το power και το volume πριν λιγες μερες πριν την διαδικασια για ρουτ για να δω τι θα κανει, ομως δουλευει κανονικα τωρα ναι, λες ναναι απο αυτο?

 

απο αυτα που διαβαζω χωρις να ξερω ακριβως μου φαινεται οτι ισως κατι εχεις πειραξει σε σχεση με την μνημη (σκληρο δισκο) του κινητου....μηπως τον εχεις χωρισει σε partitions? μηπως εχεις πειραξει κατι πριν ξεκινησεις τη διαδικασια rooting? το κινητο αν θελησεις τωρα χωρις rooting να το ανοιξεις δουλευει κανονικα? ανοιγει κανονικα?[/quote

 

ισως αθελα μου να πειραξα κατι διοτι το σκαλιζα πατωντας το power και το volume πριν λιγες μερες πριν την διαδικασια για ρουτ για να δω τι θα κανει, ομως δουλευει κανονικα τωρα ναι, λες ναναι απο αυτο?

 

μηπως θα χρειαστει να κανω επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις?

 

 

μηπως θα χρειαστει να κανω επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις?

 

ισως αθελα μου να πειραξα κατι διοτι το σκαλιζα πατωντας το power και το volume πριν λιγες μερες πριν την διαδικασια για ρουτ για να δω τι θα κανει, ομως δουλευει κανονικα τωρα ναι, λες ναναι απο αυτο?

 

μηπως θα χρειαστει να κανω επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

απο αυτα που διαβαζω χωρις να ξερω ακριβως μου φαινεται οτι ισως κατι εχεις πειραξει σε σχεση με την μνημη (σκληρο δισκο) του κινητου....μηπως τον εχεις χωρισει σε partitions? μηπως εχεις πειραξει κατι πριν ξεκινησεις τη διαδικασια rooting? το κινητο αν θελησεις τωρα χωρις rooting να το ανοιξεις δουλευει κανονικα? ανοιγει κανονικα?[/quote

 

ισως αθελα μου να πειραξα κατι διοτι το σκαλιζα πατωντας το power και το volume πριν λιγες μερες πριν την διαδικασια για ρουτ για να δω τι θα κανει, ομως δουλευει κανονικα τωρα ναι, λες ναναι απο αυτο?

 

 

μηπως θα χρειαστει να κανω επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις?

 

 

 

μηπως θα χρειαστει να κανω επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις?

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

 

αφου σου δουλευει κανονικα κανε επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις και ξαναδοκιμασε την διαδικασια απο την αρχη να δουμε

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!! έκανα επιτυχώς root ακολουθώντας τις οδηγίες του sibi!! Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι πως μπορώ να απεγκαταστήσω τις προεγκατεστημένες εφαρμογές όπως το facebook....?
Link to comment
Share on other sites

απο αυτα που διαβαζω χωρις να ξερω ακριβως μου φαινεται οτι ισως κατι εχεις πειραξει σε σχεση με την μνημη (σκληρο δισκο) του κινητου....μηπως τον εχεις χωρισει σε partitions? μηπως εχεις πειραξει κατι πριν ξεκινησεις τη διαδικασια rooting? το κινητο αν θελησεις τωρα χωρις rooting να το ανοιξεις δουλευει κανονικα? ανοιγει κανονικα?[/quote

 

ισως αθελα μου να πειραξα κατι διοτι το σκαλιζα πατωντας το power και το volume πριν λιγες μερες πριν την διαδικασια για ρουτ για να δω τι θα κανει, ομως δουλευει κανονικα τωρα ναι, λες ναναι απο αυτο?

 

 

 

αφου σου δουλευει κανονικα κανε επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις και ξαναδοκιμασε την διαδικασια απο την αρχη να δουμε

 

εκανα επαναφορα σε εργοστασιακες και ξαναδοκιμασα, δυστυχως τιποτα. μου βγαζει το ιδιο μηνυμα που εγραψα :(

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σε περίπτωση που κάποιος ενδιαφέρεται βρήκα άκρη για να απεγκαταστήσω προ εγκατεστημένες εφαρμογές. Το προγραμματάκι λέγεται Titanium backaup και μπορεί να το βρει κανείς στο market αν θέλει.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδιά!! έκανα επιτυχώς root ακολουθώντας τις οδηγίες του sibi!! Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι πως μπορώ να απεγκαταστήσω τις προεγκατεστημένες εφαρμογές όπως το facebook....?

 

πας ρυθμισεις-εφαρμογες-ρυθμισεις εφαρμογων.....

Link to comment
Share on other sites

 

εκανα επαναφορα σε εργοστασιακες και ξαναδοκιμασα, δυστυχως τιποτα. μου βγαζει το ιδιο μηνυμα που εγραψα :(

 

δεν ξερω τι αλλο να σου πω φιλε μου......οπως διαβαζω οι περισσοτεροι το εχουν καταφερει.....ισως να πρεπει να του κανεις κατι σαν "format" στην αρχικη του κατασταση και να ξαναπροσπαθησεις.....

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορω να κανω ρουτ το τηλ με τιποτα

και πρεπει να γινει διοτι δεν εχω χωρο σχεδον καθολου

Link to comment
Share on other sites

Αν και κατάφερα να κάνω επιτυχώς root το τηλέφωνο είχε κάποια προβληματάκια (αρκετά προγράμματα οδηγούνταν σε crash και στην οθόνη δημιουργούνταν κάτι πράσινα στίγματα). Δεν ξέρω αν άλλος είχε παρόμοιο πρόβλημα. Έτσι αποφάσισα να ξανά βάλω το original λειτουργικό και όλα είναι οκ. Η διαδικασία για όσους ενδιαφέρονται γίνεται με τη χρήση του one touch upgrade που μπορεί να το κατεβάσει κανείς από το site της alcatel.
Link to comment
Share on other sites

εμπλεξα ασχημα!

εχω το alcatel 918d με 2.3.6 το εκανα root επιτυχως με καποιον αλλο τροπο και μετα την ρομ που προαναφερεται αλλα η ρομ αυτη ειναι αποκλειστικα για 2.3.5 και δεν δουλευει στο 2.3.6

ψαχνω να βρω την original για 2.3.6 να το κανω οπως πριν και δεν τα καταφερνω να τη βρω

το τηλ δεν δουλευει

Link to comment
Share on other sites

εμπλεξα ασχημα!

εχω το alcatel 918d με 2.3.6 το εκανα root επιτυχως με καποιον αλλο τροπο και μετα την ρομ που προαναφερεται αλλα η ρομ αυτη ειναι αποκλειστικα για 2.3.5 και δεν δουλευει στο 2.3.6

ψαχνω να βρω την original για 2.3.6 να το κανω οπως πριν και δεν τα καταφερνω να τη βρω

το τηλ δεν δουλευει

 

με το one touch upgrade δοκιμασες?

Link to comment
Share on other sites

βεβαια το πρωτο που εκανα!

παντως, επι ευκαιρια θελω να πω σε οσους ψαχνοντε να (πειραξουν) το κιν να διαβαζουν καλα τι προκειτε να κανουν.

εγω τη πατησα, και χαλασα το τηλ βεβαια δε μου φταιει κανεις οκ δεν υπηρχε ομως η διευκρινηση στα ποστ οτι η ρομ

αυτη λειτουργει μονο στο 2.3.5 Το ειδα εκ των υστερων σε ξενα φορουμς

 

με το one touch upgrade δοκιμασες?

 

δεν εγεινε τιποτα :cry:

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει την rom καθως το ειχα μονο root και ειμαι ικανοποιημενος απο το κινητο.το μονο θεμα ειναι το εξης περιεργο.ειχα το youtube και λειτουργουσε μια χαρα,με την εγκατασταση τις rom διαγραφηκε.οταν πας στο market να την εγκαταστησεις η βλακες απο την google εβγαλαν νεα εκδοση οπου δεν ειναι συμβατη με το κινητο μας.και τωρα??????πρεπει να βρω την εκδοση του youtube που ειναι συμβατο το κινητο????ποια???πως????που????καμια βοηθεια.....:(
Link to comment
Share on other sites

το κινητο μας μπορει να παιξει flash video ιδου..http://www.youtube.com/watch?v=qzBNSuwkW68&ytsession=cR8nLemskKEDDQ9qDM150j8NrzuGpurlnAWNQvOER6fJRQ01BlZs4h4fmUfV7KMlW5xXwx4mUd-Glj-pe0SEamkwEIsXGb8KwHtHNnd0qNprYEcPb1Ny9L_6vDDcAEDsHFlpmvBpGxrsLrBuKnWMPujMGyWHTaH8T5Wx3YiAah4MtV38QraztCZorYW8PQaFgMYEy16lVo9rVhMtEe5e_HskzkC2tbyTHSyWvgD8Oe8VPaCocXxiS_qXRaQxQ0EgwICopxb2xh2glEjjJwCOCw

 

το θεμα ειναι οτι εχω διαγραψει τον browser του κινητου.που θα τον βρω?

Link to comment
Share on other sites

το κινητο μας μπορει να παιξει flash video ιδου..http://www.youtube.com/watch?v=qzBNSuwkW68&ytsession=cR8nLemskKEDDQ9qDM150j8NrzuGpurlnAWNQvOER6fJRQ01BlZs4h4fmUfV7KMlW5xXwx4mUd-Glj-pe0SEamkwEIsXGb8KwHtHNnd0qNprYEcPb1Ny9L_6vDDcAEDsHFlpmvBpGxrsLrBuKnWMPujMGyWHTaH8T5Wx3YiAah4MtV38QraztCZorYW8PQaFgMYEy16lVo9rVhMtEe5e_HskzkC2tbyTHSyWvgD8Oe8VPaCocXxiS_qXRaQxQ0EgwICopxb2xh2glEjjJwCOCw

 

το θεμα ειναι οτι εχω διαγραψει τον browser του κινητου.που θα τον βρω?

 

Δεν ερχεται με εγκατεστημενο flash player το κινητο. Τουλαχιστον οχι το δικο μου με 2.3.5. Αν υπηρχε θα επρεπε να δουλευει και με τον dolphin browser, οχι μονο με τον stock.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...