Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Nexus (I9250)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

από τις 4 τα ξημερώματα ( ναι είχα αϋπνία :) )την έβαλα και εγώ, προς το παρόν με στοκ κερνελ, πρώτες εντυπώσεις άριστες, πάρα πολύ καλή και smooth, μόνο την μπαταρία θέλω να δω γιατί σαν να μου φάνηκε οτι την τρώει πιο γρήγορα, αυτό όμως θέλει μέρες για να βγάλω ένα ασφαλές συμπέρασμα.
Link to comment
Share on other sites

από τις 4 τα ξημερώματα ( ναι είχα αϋπνία :) )την έβαλα και εγώ, προς το παρόν με στοκ κερνελ, πρώτες εντυπώσεις άριστες, πάρα πολύ καλή και smooth, μόνο την μπαταρία θέλω να δω γιατί σαν να μου φάνηκε οτι την τρώει πιο γρήγορα, αυτό όμως θέλει μέρες για να βγάλω ένα ασφαλές συμπέρασμα.

 

παιζετε με τον πονο μου ετσι? καλααα. Λοιπον εγω την φλασαρα ξανα. Με το που ανοιξα το κινητο και πηγα μεσω titanium backup να ξαποστειλω τον Holo launcher τσουπ αμεσως force close. Οποτε την φλασαρα για τριτη φορα και δεν θα πειραξω τιποτα απο τις εφαρμογες και τους launchers που εχει ηδη επανω να δω τι θα γινει.

Link to comment
Share on other sites

παιζετε με τον πονο μου ετσι? καλααα. Λοιπον εγω την φλασαρα ξανα. Με το που ανοιξα το κινητο και πηγα μεσω titanium backup να ξαποστειλω τον Holo launcher τσουπ αμεσως force close. Οποτε την φλασαρα για τριτη φορα και δεν θα πειραξω τιποτα απο τις εφαρμογες και τους launchers που εχει ηδη επανω να δω τι θα γινει.

 

Εγώ είχα πρόβλημα με όλες τις rom όταν τις φλάσαρα (και με την beanstalk στην αρχή) και αποφάσισα να ξαναφλασάρω το CWM αφού είχα βάλει την beanstalk πάνω και όλα λύθηκαν ως δια μαγείας. Χάνονται τα πάντα βέβαια αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτό έφταιγε. Με το wipe data/factory reset έμενε ανέπαφο το κομμάτι που βλέπει σαν sd και ίσως και άλλα που δεν είχα πάρει χαμπάρι.

Και αν μπορείς μετά κάνε κανονική εγκατάσταση των προγραμμάτων σου με επαναφορά μόνο των data των εφαρμογών από titunum back up και όχι ολόκληρες τις εφαρμογές. Εγώ έτσι κάνω πάντα.

Κι εγώ beanstalk χρησιμοποιώ εδώ και κάποιες βδομάδες με fancy kernel r33 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη.

Ελπίζω αυτά να σε βοηθήσουν. :)

Link to comment
Share on other sites

Παίδες δοκιμάστε την purity 5.7.1 σε συνδυασμό με τον kernel fancy r33 ext... Η απόδοση της μπαταρίας άλλα και το επίπεδο smoothness και η επιδόσεις στα benchmarks απλά είναι μακράν καλύτερα απ' όλες! Η beanstalk μετά την 1.240 έχει χαλάσει αρκετά με αρκετά προβλήματα σε παρά πολλούς χρήστες...
Link to comment
Share on other sites

Εγώ είχα πρόβλημα με όλες τις rom όταν τις φλάσαρα (και με την beanstalk στην αρχή) και αποφάσισα να ξαναφλασάρω το CWM αφού είχα βάλει την beanstalk πάνω και όλα λύθηκαν ως δια μαγείας. Χάνονται τα πάντα βέβαια αλλά έχω την εντύπωση ότι αυτό έφταιγε. Με το wipe data/factory reset έμενε ανέπαφο το κομμάτι που βλέπει σαν sd και ίσως και άλλα που δεν είχα πάρει χαμπάρι.

Και αν μπορείς μετά κάνε κανονική εγκατάσταση των προγραμμάτων σου με επαναφορά μόνο των data των εφαρμογών από titunum back up και όχι ολόκληρες τις εφαρμογές. Εγώ έτσι κάνω πάντα.

Κι εγώ beanstalk χρησιμοποιώ εδώ και κάποιες βδομάδες με fancy kernel r33 και είμαι απόλυτα ικανοποιημένη.

Ελπίζω αυτά να σε βοηθήσουν. :)

 

O CWM εχει φαει ποδι εδω και καιρο γιατι ειχα πολλα προβληματα και ειχα προβλημα σε ολες τις ρομ. Τωρα εχω τον TWRP και πριν φλασαω τη ρομ ειχα φλασαρει την τελευταια εκδοση του twrp.

Ευχαριστω για την απαντηση κα ιτο χρονο σου

Link to comment
Share on other sites

Το να κάνεις επαναφορά τα data είναι το επικίνδυνο σημείο. Άμα επαναφέρεις μόνο τις εφαρμογές από TB χωρίς τα data τότε δεν υπάρχουν συνήθως conflicts. Αντιθέτως αρκετές φορές η επαναφορά των data προκαλεί προβλήματα για αυτό και καλό είναι data να επαναφέρεις μόνο σε εφαρμογές που χρειάζεται.(π.χ παιχνίδια)

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Το να κάνεις επαναφορά τα data είναι το επικίνδυνο σημείο. Άμα επαναφέρεις μόνο τις εφαρμογές από TB χωρίς τα data τότε δεν υπάρχουν συνήθως conflicts. Αντιθέτως αρκετές φορές η επαναφορά των data προκαλεί προβλήματα για αυτό και καλό είναι data να επαναφέρεις μόνο σε εφαρμογές που χρειάζεται.(π.χ παιχνίδια)

 

Αυτο ακριβως κανω...τωρα που δεν πειραξα τα ηδη υπαρχοντα σκουπιδια που ειχε μεσα η ρομ φαινεται να λειτουργει οκ...θα σας ενημερωσω σε 1-2 μερες

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ακριβως κανω...τωρα που δεν πειραξα τα ηδη υπαρχοντα σκουπιδια που ειχε μεσα η ρομ φαινεται να λειτουργει οκ...θα σας ενημερωσω σε 1-2 μερες

 

Το είπα επειδή παραπάνω η _xara_ πρότεινε επαναφορά των data από ΤΒ κάτι που μπορεί να δημιουργήσει ενίοτε προβλήματα για μερικές εφαρμογές.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παιδια!! Πως αλλαζω dpi για μια εφαρμογή στην pitchblack?
Link to comment
Share on other sites

Μια βοηθεια παιδια!! Πως αλλαζω dpi για μια εφαρμογή στην pitchblack?

 

Δεν έχει τέτοια επιλογή νομίζω. Μέσω Xposed framework και app settings μπορείς να ρυθμίσεις για ΟΡΙΣΜΕΝΕΣ εφαρμογές(πχ όχι πληκτρολόγια).

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει το navigon και μου το δειχνει πολυ μικρο..

εκανα ρυθμισεις απο Xposed framework αλλα τπτ... :(

Link to comment
Share on other sites

εχω βαλει το navigon και μου το δειχνει πολυ μικρο..

εκανα ρυθμισεις απο Xposed framework αλλα τπτ... :(

 

Υπάρχουν ορισμένα GPS προγράμματα που κυκλοφορούν σε διάφορες εκδόσεις με διάφορες αναλύσεις. Δεν ξέρω αν αυτό αφορά και το Navigon. Νομίζω πως όχι, γιατί θυμάμαι κάποια στιγμή το είχα δοκιμάσει. Αν θες να παίξεις με DPI, τότε πήγαινε σε ROM με Hybrid settings από Paranoid Android (πχ Rootbox/Domination), ή στην Jellybeer. Χάνουν λίγο σε ταχύτητα, αλλά αν σου είναι απαραίιτητο το DPI όπως σε μένα, τότε είναι μονόδρομος.

---Θάνος---

Huawei Mate 20 Pro

Huawei Mediapad M3

Link to comment
Share on other sites

Δεν θελω να παιξω με τα dpi. Η pitchblack μου αρεσει παρα πολυ... δεν ξερω τι ετυχε με το navigon... Θα το απεγκαταστησω και θα το ξναβαλω και βλεπουμε...
Link to comment
Share on other sites

Έβαλα χθες την pitchblack και έπαθα την πλάκα μου από τα καταπληκτικά χρώματα. Σαν ROM πολύ καλή και αρκετά smooth.

 

Για κερνελ έβαλα τον SKL 256 αλλά από ότι κατάλαβα σταμάτησαν οι ενημερώσεις της λόγο του ότι πρέπει να φτιάχνουν για nexus 4. Τον fancy 33 τον θεωρείτε καλύτερο?

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Εμένα με βολεψε πιο πολύ ο r33. Αν κ λίγο πολύ τα ίδια καλουδια έχουν.
Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Ο cylon 801 ήταν πιο σταθερός? Γιατί διαβάζω στο xda μερικοί γυρνάνε πίσω σε αυτόν.

Phone: Nexus 5

ROM: SlimKat

Kernel: ElementalX

Recovery: TWRP

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω το widget καιρός και ειδήσεις. Δεν το βλεπω πουθενά :( είναι το μονο που μου λείπει απο την pitchblack. Υπάρχει περίπτωση να το βρω με κάποιον τροπο;
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω να βρω το widget καιρός και ειδήσεις. Δεν το βλεπω πουθενά :( είναι το μονο που μου λείπει απο την pitchblack. Υπάρχει περίπτωση να το βρω με κάποιον τροπο;

Χτες εβαλα και εγω pitchblack..μου φαινεται εξαιρετικη rom..το μονο που με χαλαει ειναι μολις κανει καποια εγκατασταση εφαρμογης λαγκαρει και δεν μπορει να κανεις κατι εκεινη την στιγμη (εχω περιπου 50 εφαρμογες μεσα τωρα)..μολις τελειωσει η εγκατασταση εφαρμογης ολα καλα..ειναι κατι που μπορω να κανω γιαυτο?οσο για τον καιρο..εβαλα αυτο και δουλευει αψογα..

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=546629&d=1300558858

:w00t: STERGIOS :w00t:
Link to comment
Share on other sites

Τελευταίος fancy, και bean stalk...όλη την ώρα ίντερνετ, πολύ Facebook chat και 10 λεπτά κλήσεις...Και ακόμα δεν έχω χάσει ούτε το μισό της μπαταρίας...
Link to comment
Share on other sites

Χτες εβαλα και εγω pitchblack..μου φαινεται εξαιρετικη rom..το μονο που με χαλαει ειναι μολις κανει καποια εγκατασταση εφαρμογης λαγκαρει και δεν μπορει να κανεις κατι εκεινη την στιγμη (εχω περιπου 50 εφαρμογες μεσα τωρα)..μολις τελειωσει η εγκατασταση εφαρμογης ολα καλα..ειναι κατι που μπορω να κανω γιαυτο?οσο για τον καιρο..εβαλα αυτο και δουλευει αψογα..

http://forum.xda-developers.com/attachment.php?attachmentid=546629&d=1300558858

Το ίδιο πρόβλημα εχω και εγώ όταν κάνει εγκατάσταση ή αναβάθμιση εφαρμογών

Link to comment
Share on other sites

Τελευταίος fancy, και bean stalk...όλη την ώρα ίντερνετ, πολύ Facebook chat και 10 λεπτά κλήσεις...Και ακόμα δεν έχω χάσει ούτε το μισό της μπαταρίας...

 

Καποιες ρυθμισεις του kernel? Η στοκ ολα?

Τhe difference between genius & stupidity is that genius has limits...
Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πρόβλημα εχω και εγώ όταν κάνει εγκατάσταση ή αναβάθμιση εφαρμογών

 

Ακριβώς τι ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ και με την pitchblack αλλά και με την beanstalk είτε με όλα stock είτε με fancy είτε με anarkia kernel και γι' αυτό τον λόγο πήραν πόδι και έβαλα πάλι την purity 5.7.1 με τον fancy r33 και απλά το τηλέφωνο δεν πιάνεται...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...