Jump to content

[Επίσημο] Motorola FIRE XT530


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλημερα φιλαρακια ,θελω ρωτησω αν εχει κανη κανεις βιντεοκληση με skype ,ειμαι ετοιμος να το παρω αλλα με ενδιαφερη πολυ η βιντεοκληση

Δυστυχώς δεν κάνει βιντεοκλήση με το skype. Επίσης όταν μιλάς στο skype δεν λειτουργεί η ανοιχτή ακρόαση ή δεν το έχω βρει εγώ. Πρέπει να κάνει όμως με άλλα προγράμματα όπως το fring και το qik, αλλά θα πρέπει να τα έχει και ο άλλος στο κινητό του. Με το fring έχω κάνει μία δοκιμαστική κλήση και δούλεψε η μπροστινή κάμερα

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λύθηκε το πρόβλημα. Είχα βάλει πολλές εφαρμογές στην λίστα αναμονής για να κατέβουν και μπλόκαρε, επειδή όταν τις κατέβαζε τις αποθήκευε σην συσκευή. Εγκατέστησα το AirDroid τώρα που σου δείχνει τι ακριβώς τρέχει και απελευθερώνει και μνήμη. Ξέρεις μήπως πώς γίνεται οι εφαρμογές που κατεβαίνουν να πηγαίνουν κατευθείαν στην κάρτα;

 

Δυστυχώς δεν υπάρχει τρόπος να γίνει κάτι τέτοιο. Και αυτό δεν αφορά στο Motorola, αλλά σε όλα τα κινητά με λειτουργικό Android. Εκτός και αν η εφαρμογή που πρόκειται να εγκαταστήσεις είναι μεγάλη σε μέγεθος (π.χ. το Sygic), οπότε από προεπιλογή ένας μέρος της πηγαίνει απευθείας στην κάρτα μνήμης.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δε ξέρω για το motorola αλλά σε άλλα κινητά android,αν τα κάνεις root φτιάχνεις στην κάρτα μνήμης ένα δεύτερο partition και η εφαρμογή πάει εκεί αυτόματα.Ανάλογα το κινητό και το script που χρησιμοποιείται,μπορεί να πάνε εκεί και τα δεδομένα της εφαρμογής με αποτέλεσμα να έχεις "απεριόριστο" χώρο.

Για να ελευθερώσετε κάποιο χώρο δοκιμάστε και κάποια εφαρμογή όπως το 1tap cache cleaner που καθαρίζει την cache-σκουπίδια από τις διάφορες εφαρμογές π.χ. browser ή μάρκετ

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα πολυ καλο και φτηνο τηλεφωνο με μηδενικη ανταποκριση,μου προκαλει μεγιστη εντυπωση!:wacko:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Αλλο ενα πολυ καλο και φτηνο τηλεφωνο με μηδενικη ανταποκριση,μου προκαλει μεγιστη εντυπωση!:wacko:

νομίζω ειναι λιγο άσχημο (προσωπική άποψη), και επιπλέον, το δίνει σε καλή τιμη μονο η wind, οπότε από επιδοτήσεις των αλλων (voda, cote) δεν προωθείται αρκετά γιατί σε αυτούς ειναι ακριβό κινητό για να προτιμηθεί.

 

Εχει όμως καλά specs.. Αν ερθει Ελλάδα και μια παραλλαγή του με 2 ΣΙΜ κατι περισσότερο θα πουλήσει..

από Ericsson GF 788 ξεκινήσαμε μη σου πω από motorola c520.. By Keysmith
Link to comment
Share on other sites

Εσας σας κανει καθολου τιποτα κολληματα? Τι εννοω, οταν παω να πατησω το πλαινο πληκτρο για την φωτογραφικη, καποιες φορες κανει restart..

Επισης τι χρονο κανει για μια πληρη φορτιση..Εγω εχω παρατηρησει απο 4-6..Πολυ μου φαινεται αφου το Ideos που εχω φορτιζει σε 45-60 λεπτα..

Use your Illusions..
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μήπως έχει βρει κανείς μια φθηνή ολόσωμη θήκη για το κινητό αυτό;

 

Ψάχνω στο eBay και συνέχεια βρίσκω τέτοιες:

http://www.ebay.co.uk/itm/Black-Hard-Plastic-Back-Case-Cover-Motorola-Fire-XT-XT531-/280790862791?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item4160708bc7#ht_3458wt_1163

 

ενώ εγώ ψάχνω για κάτι τέτοιο, αλλά σε φθηνότερο:

http://www.ebay.co.uk/itm/Brand-New-Motorola-Domino-XT531-Soft-Mobile-Case-w-Free-Screen-Protector-Black-/280810393303?pt=UK_MobilePhones_MobilePhonesCasesPouches&hash=item41619a8ed7#ht_3148wt_1163

 

 

Όσο για το θέμα της εσωτερικής μνήμης, όντως με root και link2SD με partition στην SD φαίνεται να παίζει μια χαρά. Έχω βάλει κάμποσες εφαρμογές και έχω ακόμα 90MB ελεύθερης μνήμης, σχεδόν όσα σου δίνει η συσκευή μετά το format. Για τη φόρτιση, δεν έχω παρατηρήσει πόσο αργεί σε κανονικό φορτιστή γιατί το βάζω και την πέφτω για ύπνο, αλλά στον υπολογιστή πρέπει να θέλει κάμποσες ώρες.

Edited by PanagiotaroS
Link to comment
Share on other sites

χρειαζεται root και partition για να μεταφερεις ενα κομματι των εφαρμογων?Δεν γινεται απλα στα android 2.2 και πανω?90mb?Τοσα δεν ειχα ουτε οταν το πρωτοανοιξα.Δωσμου καποιες οδηγιες αν μπορεις γτ απο οτι βλεπω το rooting σε αυτην την συσκευη δεν ειναι και πολυ ευκολο και εχω προβληματιστει με τον λιγο χωρο που εχει για εφαρμογες.
Link to comment
Share on other sites

Για την φόρτιση θέλει πάνω από 3 ώρες αν είναι άδειο. Κολλήματα δεν μου έχει κάνει άλλα, εκτός από αυτά με την εσωτερική μνήμη. Restart ποτέ.

PanagiotaroS αν μπορείς πες μας πώς έκανες root, γιατί δεν έχω βρει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Για την φόρτιση θέλει πάνω από 3 ώρες αν είναι άδειο. Κολλήματα δεν μου έχει κάνει άλλα, εκτός από αυτά με την εσωτερική μνήμη. Restart ποτέ.

PanagiotaroS αν μπορείς πες μας πώς έκανες root, γιατί δεν έχω βρει κάτι.

 

Διευκρινισε αν το φορτιζεις στο pc η απο μπριζα.Απο αλλα κινητα ξερω οτι στο pc αργουνε πολυ να φορτισουνε.

το εχω βρει used 90 ευρω και ψηνομαι,αλλα να μην ψηνομαι με τις ωρες μπας και φορτισει :lol:

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Στην πρίζα συνήθως με τον φορτιστή του. Θα μετρήσω σήμερα και θα σου πω αύριο πόση ώρα κάνει.
Link to comment
Share on other sites

χρειαζεται root και partition για να μεταφερεις ενα κομματι των εφαρμογων?Δεν γινεται απλα στα android 2.2 και πανω?90mb?Τοσα δεν ειχα ουτε οταν το πρωτοανοιξα.Δωσμου καποιες οδηγιες αν μπορεις γτ απο οτι βλεπω το rooting σε αυτην την συσκευη δεν ειναι και πολυ ευκολο και εχω προβληματιστει με τον λιγο χωρο που εχει για εφαρμογες.

 

Το έκανα root ακολουθώντας αυτό τον οδηγό, χωρίς κάποιο πρόβλημα. Έπειτα με το Link2SD έκανα σύνδεση οποιαδήποτε εφαρμογή γινόταν στην SD (ουσιαστικά μετακινεί τα πάντα, αφήνοντας κάτι σαν shortcut στο τηλέφωνο. Το ίδιο το λειτουργικό όταν κάνει move δε τα κάνει όλα και αφήνει πράματα στην internal και με κάθε νέα εφαρμογή πάλι κάτι σου τρώει). Αυτή τη στιγμή και μετά από κάτι extra συνδέσεις που έκανα σε κάτι libraries και ένα γενικό clear cache που έχει η εφαρμογή είμαι στα 92+ MB διαθέσιμης internal μνήμης, ενώ μπορώ να πω ότι δεν έχουν πέσει οι επιδόσεις γενικά. Είμαι ακόμα με την 2άρα SD που είχε από μόνο του και μάλλον θα προμηθευτώ μια 16άρα class6 για να είμαι full κομπλέ στα πάντα. ;)

Edited by PanagiotaroS
Link to comment
Share on other sites

Διευκρινισε αν το φορτιζεις στο pc η απο μπριζα.Απο αλλα κινητα ξερω οτι στο pc αργουνε πολυ να φορτισουνε.

το εχω βρει used 90 ευρω και ψηνομαι,αλλα να μην ψηνομαι με τις ωρες μπας και φορτισει :lol:

3 ώρες έκανε να φορτίσει με το κινητό κλειστό. Και μη φανταστείς ότι κρατάει και πολύ. Πάνω από 1 μέρα δεν μου έχει κρατήσει ακόμα, με το wifi συνεχεια ανοιχτό, ελάχιστες κλήσεις

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες έκανε να φορτίσει με το κινητό κλειστό. Και μη φανταστείς ότι κρατάει και πολύ. Πάνω από 1 μέρα δεν μου έχει κρατήσει ακόμα, με το wifi συνεχεια ανοιχτό, ελάχιστες κλήσεις

 

Είσαι με 2.3.4 ή 2.3.5;

 

Στη 2.3.5 λένε ότι κρατάει παραπάνω γενικά. Δε το έχω διαπιστώσει γιατί όταν το πήρα είχε ήδη 2.3.5.

Link to comment
Share on other sites

Είσαι με 2.3.4 ή 2.3.5;

 

Στη 2.3.5 λένε ότι κρατάει παραπάνω γενικά. Δε το έχω διαπιστώσει γιατί όταν το πήρα είχε ήδη 2.3.5.

 

Με 2.3.5. Έτσι το πήρα κι εγώ. Δύο εβδομάδες το έχω, ίσως στρώσει με τον καιρό:) Ίσως το χρησιμοποιώ κι έγω παραπάνω, επειδή είναι αρχή. Αύριο θα δοκιμάσω να κάνω kai root που είπες. Για να δουλέψει το Link2SD πρέπει να κάνω format SD και να κάνω 2 partition? Πόσο μεγάλο έκανες το partition που βάζεις τις εφαρμογές; Με την 2άρα είμαι κι εγώ

Link to comment
Share on other sites

Με 2.3.5. Έτσι το πήρα κι εγώ. Δύο εβδομάδες το έχω, ίσως στρώσει με τον καιρό:) Ίσως το χρησιμοποιώ κι έγω παραπάνω, επειδή είναι αρχή. Αύριο θα δοκιμάσω να κάνω kai root που είπες. Για να δουλέψει το Link2SD πρέπει να κάνω format SD και να κάνω 2 partition? Πόσο μεγάλο έκανες το partition που βάζεις τις εφαρμογές; Με την 2άρα είμαι κι εγώ

 

μάλλον δε χρειάζεται να κάνεις format, λογικά και resize να κάνεις το μεγάλο partition και να δημιουργήσεις ένα 2ο στον ελεύθερο χώρο θα είσαι οκ. Απλά κοίτα να το κάνεις primary αν το δεις πουθενά σαν επιλογή. Μπορείς να το κάνεις είτε ext3/4 είτε fat32. Εγώ το έκανα και αυτό fat32 με τη λογική ότι θα μπορώ να βλέπω τα αρχεία του και μέσα από τα windows αλλά δε ξέρω μήπως το ext partition έχει κάποιο πλεονέκτημα έναντι του fat32 (για χρήση στο κινητό). Του έδωσα χώρο καθαρά 512MB από τα 2GB της μνήμης και μέχρι στιγμής έχω 400MB και κάτι ψιλά ελεύθερα. Ελπίζω όταν αλλάξω τη μνήμη, να αρκεί ένα απλό copy paste των δεδομένων στο 2ο partition της νέας μνήμης και να μη χρειαστεί ξανά πέρασμα όλων των εφαρμογών.

Edited by PanagiotaroS
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Καλησπέρα,καινουριος στο forum,μετά απο 3 εβδομαδες αναμονης για το συγκεκριμενο κινητο απο την Wind και λιγο απελπισμένος το εκλεισα πριν απο λιγο απο τον Κωτσοβολο στην ιδια τιμη με την Wind.Η προσφορα ισχυει μεχρι τις 29!!!
Link to comment
Share on other sites

 

Βρήκες τη θήκη που ψάχνεις με 9 λίρες και δωρεάν μεταφορικά.. Πόσο φθηνότερη μπορείς να βρεις;

Link to comment
Share on other sites

Πηρα το κινητακι,αστερακι ειναι.σε σχεση με το neo v που ειχα δειχνει πιο γρηγορο.

Ενταξει,απλη οθονη και βιντεο αναξιο αναφορας,αλλα με 139 ευρωπουλα(media markt 189) παλι πολλα εχει,και ειναι και motorola.

Παντως φορτιζει πολυ γρηγορα,σε κανα 30λεπτο απο 40% πηγε στο 100%

Και συνεχιζω το σκαλισμα...............

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά μια βοήθεια σας παρακαλώ. Δεν έχω καταφέρει ακόμα να κάνω root. Κάνω αυτά που λέει στο 1ο ποστ εδώ http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1271114, αλλά δεν τα έχω καταφέρει.

Όταν τρέχω το "SUT LR" όπως λέει, δεν μου βγάζει κάπου κάποια επιλογη για να επιλέξω το "FXX_PR3_NV.xml" όπως λέει. Kάνει εγκατάσταση κάτι usb drivers (Huawei, Phone-INQ, Phone-F) και μετά τελειώνει χωρίς να κάνει restart. Ύστερα αν τρέξω το SuperOneClick συνήθως κολλάει στο πρώτο βήμα, εκτός από 2-3 φορές που προχώρησε κανονικά αλλά στο τέλος πάλι δεν είχε κάνει root.

Όποιος μπορεί ας βοηθήσει με λίγο πιο αναλυτικές οδηγίες.

Link to comment
Share on other sites

Xμ,μονο εγω βλεπω οτι το βιντεο που τραβαει ειναι 3gp,και κανουνε παρτυ τα frames (διακοπες στιγμιαιες) Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα ! μολις πηρα κ εγω το συγκεκριμενο κινητο !! με τη πρωτη ματια και για τα λεφτα του πιστευω οτι εναι πολυ καλο !! Επειδη ειναι και το πρωτο μου κινητο με android θελω να ρωτησω πως μπορουμε να εγκαταστησουμε διαφορες εφαρμογες ?? δε μπορουμε να τις κατεβασουμε απο τον υπολογιστη , να περασουμε τα αρχεια στη καρτα μνημης του κινητου και να τις εγκαταστησουμε ??
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα ! μολις πηρα κ εγω το συγκεκριμενο κινητο !! με τη πρωτη ματια και για τα λεφτα του πιστευω οτι εναι πολυ καλο !! Επειδη ειναι και το πρωτο μου κινητο με android θελω να ρωτησω πως μπορουμε να εγκαταστησουμε διαφορες εφαρμογες ?? δε μπορουμε να τις κατεβασουμε απο τον υπολογιστη , να περασουμε τα αρχεια στη καρτα μνημης του κινητου και να τις εγκαταστησουμε ??

 

Δημιουργεις ενα λογαριασμο στην google (......@gmail.com)

Mετα ανοιγεις απο το κινητο ενω ειναι συνδεδεμενο στο ιντερνετ το "market".Εκει θα συμπληρωσεις το mail και τον κωδικο.

Αυτο ητανε.

Η ιδια διαδικασια και στον υπολογιστη google-αρεις "android market" και κανεις εισoδο με το mail και τον κωδικο.

Οταν επιλεγεις μεσω του υπολογιστη μια εφαρμογη στο android market,θα κατεβαινει αυτοματα στο κινητο.......

Απο το android market ΔΕΝ μπορεις να τις κατεβασεις στον υπολογιστη.

Οταν γραφεις βιντεο τρεμοπαιζει(στοπ καρε)?για να παω να το αλλαξω αν ειναι.......

Edited by isolove

huawei p8,nexus 5x,xiaomi note 4x 4/64

[sIGPIC][/sIGPIC] ΑΕΚ!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...