Jump to content

[Επίσημο] Motorola FIRE XT530


paschos76
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπέρα ξέρει κανένας τι διάφορα εχει το χτ530 με το χτ531 θέλω να παραγγείλω θήκη για το 530 αλλα βλέπω μόνο για το 531 από το νετ ειναι ίδια ?

 

Είναι τα ίδια http://www.91mobiles.com/compare/Motorola/XT531/vs/Motorola/Domino%2B+XT530/vs/Motorola/Fire+XT.html

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Απαντήσεις 244
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

  • 1 month later...

Παιδιά αγόρασα τη συσκευή πριν από ένα χρόνο περίπου και την πρώτη ημέρα προκάλεσα ζημιά στην υποδοχή της sim και το κινητό "έχανε" τη sim στα καλά καθούμενα. Θεωρόντας ότι ευθύνομαι για το πρόβλημα δεν πολυψάχτηκα για εγγύηση και το πήγα σε ένα κατάστημα όπου μου έκαναν μια πατέντα για να κρατάει την κάρτα στη θέση της. Το πρόβλημα φάνηκε να βελτιώνεται αν και προκλήθηκε άλλο πρόβλημα στην φωτογραφική το οποίο όμως με δεύτερη επίσκεψη λύθηκε. Μετά από λίγο καιρό το τηλέφωνο άρχισε και πάλι να "χάνει" την κάρτα sim 5-6 φορές την ημέρα, και με απενεργοποίηση και ξανά ενεργοποίηση λειτουργούσε και πάλι κανονικά. Το πήγα και σε άλλο κατάστημα όπου του έγινε αναβάθμιση αλλά κανένα αποτέλεσμα. "Χάνει" την κάρτα σε άσχετες στιγμές, ακόμη και την ώρα που μιλάω, και με κλεισιμο άνοιγμα επανέρχεται.

 

Καμμιά ιδέα για το τι φταίει ?? Αν το κάνω root υπάρχει ελπίδα να λυθεί το πρόβλημα ?? Help please .....

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες με αλλη καρτα; μηπως υπαρχει μια μικρη πιθανοτητα.

Αν ομως εχουν χαλασει οι επαφες, τπτ σε μπορει να γινει με ρουταρισμα.

Θα σου προτεινα να βρεις καποιο καλο τεχνικο να προσπαθησει να στο φτιαξει.

Κριμα γιατι αν πηγαινες απ την αρχη στην εγγυηση θα στο ειχαν αλλαξει.

Link to comment
Share on other sites

Να φταίει η κάρτα δεν το είχα σκεφτεί, αλλά όπως έχει στερεωθεί στη θέση της πολύ δύσκολα αλλάζει αλλά θα το προσπαθήσω (έτσι κι αλλιώς θα χρειαστεί να τη βγάλω). Ίσως να είναι και οι επαφές. Αλλά όμως γιατί με κλείσιμο και άνοιγμα τη ξανα βλέπει κανονικά ???

 

Για την εγγύηση ρώτησα σε ένα κατάστημα wind αλλά μου είπαν ότι με το που δουν το λαμάκι για την κάρτα σπασμένο δεν υπήρχε περίπτωση να μου καλύψει η εγγύηση το πρόβλημα, το οποίο, όπως και εγώ, θα αποδίδονταν σε αυτό. Κι έτσι πήγα σε 2 καταστήματα, πλήρωσα και τελικά αποτέλεσμα μηδέν.

 

Μάλλον θα προσπαθήσω να το κάνω root έτσι κι αλλιώς μου είναι σχεδόν άχρηστο, είναι θέμα χρόνου να το πετάξω !!!

Αν έχετε καμμιά ιδέα πείτε μου....

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Root χρειαζεται το πεταξεις η οχι.

Αν δεν εχουν χαλασει οι επαφες τα υπολοιπα φτιαχνονται. Με 1-2 σταγονες θερμοκολλα η μνημη ειναι οκ.

Το τηλεφωνακι ειναι αστερι.

Που θα το πεταξεις να παω να το βρω.:D

Αν εισαι προς πειραια και το δω ισως μπορεσω να σε βοηθησω.

Αν τα ποδαρακια δεν ειναι σπασμενα, δεν πρεπει να εχει προβλημα.

Endited.

Δοκιμασε να στηριξεις τη καρτα με τροπο ωστε να μην την καλυπτεις ολη ωστε να μην ζεσταινεται πολυ.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Πράγματι είναι αστέρι, γι' αυτό στεναχωρήθηκα και την ψάχνω, αλλιώς θα είχε φάει σουτ, μπορώ να το σουτάρω και προς τον Πειραιά άμα θες, αν και είμαι και μένω Κατερίνη !!! :)

 

Η πατέντα που μου έκανε δεν καλύπτει ολόκληρη την κάρτα και δεν νομίζω να ζεσταίνεται. Όσο για τις επαφές ελπίζω να είναι εντάξει, μιας και μόλις κλείσω και ανοίξω επανέρχεται κανονικά. Πιστεύω ότι το πρόβλημα είναι λογισμικού (και ελπίζω).

 

Θα διαβάσω τα post και θα προσπαθήσω να το rootάρω και ίσως να βάλω και άλλη έκδοση android (Jelly fish κλπ).

Θα ήθελα πολύ βοήθεια φυσικά, αλλά δυστυχώς είμαι Κατερίνη. Αν μπορούσατε να μου προτείνεται την καλύτερη διαδικασία και μέθοδο, και τα προγραμματάκια και αρχεία που πρέπει να χρησιμοποιήσω με μια λογική σειρά, θα με βοηθούσε πολύ.....

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Οχι. Μη βαλεις τπτ αλλο.

Μονο ρουτ. Αλλιως θα το χαλασεις σιγουρα.

Βεβαιωσου οτι η καρτα δουλευει αλλιως το ρουταρισμα δεν θα δουλεψει σωστα.

Κανε ρισετ πριν το ρουτ και απεγκατεστησε ολα τα εχτρα.

Θα σου στειλω λινκ αργα το βραδυ.

Μην ακους για πολλα φτιαξιματα.

Την μνημη να μεγαλωσεις μονο και τπτ αλλο.

Μονο γι αυτο το ρουτ.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Θα το ξανακάνω reset πριν το root (του έχω κάνει ένα σωρό μέχρι τώρα) και δεν έχω εγκαταστήσει τίποτα μετά το τελευταίο reset (βαρέθηκα).

Θα δοκιμάσω να βγάλω την κάρτα, αν και είναι αρκετά δύσκολο και φοβάμαι μήπως δεν ξαναμπει, ή όταν ξαναμπεί μήπως σπάνω τις επαφές :O

 

Με το root δεν γίνεται επαναγκατάσταση του λογισμικού του τηλεφώνου, έτσι δεν είναι ?? απλώς σου ανοίγουν δυνατότητες να παρέμβεις σε διάφορους παραμέτρους ... Αυτό όμως θα με βοηθήσει από μόνο του ??

 

Ένα link που είδα είναι αυτό http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1707812

μήπως παίζει και κανένα πιο αναλυτικό ??

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν επανεγκαθισταται τπτ. Προσβαση στο λειτουργικο αποκτας. Καλυτερη ρομ απ τη δικια του δεν υπαρχει.

Υπαρχει ελληνικο σαιτ. Θα στο στειλω αργοτερα.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ !!! :)

 

Λέω όμως μήπως το "χάσιμο" τηε κάρτας σε άσχετες στιγμές οφείλεται σε bug της rom που προκλήθηκε με κάποιο τρόπο ....

Xiaomi mi 9 lite
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ !!! :)

 

Λέω όμως μήπως το "χάσιμο" τηε κάρτας σε άσχετες στιγμές οφείλεται σε bug της rom που προκλήθηκε με κάποιο τρόπο ....

Οχι δεν υπάρχει bug στη ρομ της Μοτορόλα.

Αν θέλεις να έχεις ένα κινητό να δουλεύει απροβλημάτιστα, μην μπείς στην διαδικασία της εξέλιξης. Ενα απλό τηλέφωνο είναι.

Για "ρουτάρισμα"

http://konfou.blogspot.gr/2012/03/rooting-motorola-fire-xt.html

ακολούθησε αυτές τις οδηγίες. Είναι δοκιμασμένες πολλές φορές. Δεν χρειάζεσαι τπτ άλλο.

 

Μeτά το ρουτάρισμα θα χρειαστείς να φτιάξεις ένα partition linux ext3 n ext3 στην κάρτα και την υπόλοιπη σε fat32.

το Μεγεθος εξαρτάται το πόσες εφαρμογές θα βάλεις. Εγώ πχ εχω 16gb καρτα με 1gb ext2 και το υπόλοιπο FAT32. Εχω εγκαταστήσει 120 εφαρμογές πιο πολύ για δοκιμη.

http://www.partitionwizard.com/free-partition-manager.html κατεβαζεις τη δωρεάν έκδοση

Μετά Χρησιμοποιείς την εφαρμογή Link2sd για να μεταφέρεις τις εφαρμογές στην κάρτα γιατί το μειονέκτημα του τηλ, είναι η μικρή του ρομ. Εδώ πρέπει να προσέξεις να μεταφέρεις τις εφαρμογές μόνο με την εγαρμογη τηε μαμας και όχι με της Link2sd.

Αυτά τα βασικά.

Τα υπόλοιπα αργότερα γιατί είναι πολλά.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Καλημερα ειπα και εγω να μπω να κανω μια ερωτηση.εχω δυο κινητα το ενα απο αυτα ειναι το motorola xt fire.το εχω δυο χρονια και παντα κολλαγε κτλ.τωρα εχει τ αλλο.το φορτιζω αυτο αναβει ενα δυο κουμπια και μετα νεκρο όυτε φορτιζει ουτε αναβει ουτε τπτ!στην εγγυηση δεν ειναι πλεον
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ειπα και εγω να μπω να κανω μια ερωτηση.εχω δυο κινητα το ενα απο αυτα ειναι το motorola xt fire.το εχω δυο χρονια και παντα κολλαγε κτλ.τωρα εχει τ αλλο.το φορτιζω αυτο αναβει ενα δυο κουμπια και μετα νεκρο όυτε φορτιζει ουτε αναβει ουτε τπτ!στην εγγυηση δεν ειναι πλεον

 

Δοκιμασε αν αναβει τ αλλο και το κουμπι που αναβει στο ενα. Αν δεν ειναι στην εγγυηση τοτε βαλτο αγγελια αν το θελει κανενας γι ανταλλακτικα.

Ειναι ρουτ;

Link to comment
Share on other sites

στην τελευταια ερωτηση η απαντηση ειναι οχι!!

τωρα πλεον δεν αναβει κανενα κουμπι ισως οταν φαει καμια φλασια καμια φορα..σαν νεκρο ειναι.

Link to comment
Share on other sites

στην τελευταια ερωτηση η απαντηση ειναι οχι!!

τωρα πλεον δεν αναβει κανενα κουμπι ισως οταν φαει καμια φλασια καμια φορα..σαν νεκρο ειναι.

 

Εχεις κανει επαναφορα; reset ;

Δεν μουχει ξανατυχει κατι παρομοιο. Θελει ψαξιμο.

Με υπολ. συνδεεται;

Δοκιμασε ν αλλαξεις μπαταρια η να την φορτισεις πληρως πριν το ανοιξεις.

Βαλτο στη φορτιση κι αστο μεχρι να γεμισει.

Link to comment
Share on other sites

Επαναφορα δεν προλαβα να κανω ποτε.δεν ξανανοιξε και ας το ειχα στη πριζα τοση ωρα.υποψιαζομαι θεμα μπαταριας
Link to comment
Share on other sites

Επαναφορα δεν προλαβα να κανω ποτε.δεν ξανανοιξε και ας το ειχα στη πριζα τοση ωρα.υποψιαζομαι θεμα μπαταριας

 

Κι εγω μπαταρια βλεπω αλλα αν δεν το πιασω στα χερια μου, δεν ειμαι σιγουρος.

Υπαρχουν στο ebay πολλες καλες και φτηνες.

Δοκιμασε να τη φορτισεις, με εξωτερικο φορτιστη και μετα βαλτην χωρις το φορτιστη.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Ρε παιδιά, υπάρχει το ελληνικό ρομ κάπου? Θέλω να περάσω το firmware από την αρχή.....

φιλε αν την βρεις στειλε link.την ψαχνω και εγω

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Καλημερα, θα ηθελα την βοηθεια εαν καποιος γνωριζει. Σημερα επεσε στα χερια μου το αναφερομενο κινητο.

Δοκιμασα να περασω την [ROM] Ice_Cream_Jelly for XT530 πραγμα το οποιο και εγινε επιτυχως μονο που τελικα

εχω το εξης θεμα...

δεν μπορω να μπω μεσα γιατι κανει συνεχως restart.

Δηλαδη την στιγμη που γραφω το Pin η οτι και εαν κανω για να μπω μεσα ειμαι σε ενα διαρκες loop restart.

Επειδη το εχουν το προβλημα αυτο απο οτι εψαξα αλλα λυση δεν παιζει δεν με αφηνει να κανω κατι...εχει καποιος καποια ιδεα...η πως το κανουμε fix ?

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασα να περασω την [ROM] Ice_Cream_Jelly for XT530 πραγμα το οποιο και εγινε επιτυχως μονο που τελικα

εχω το εξης θεμα...

 

Πως θεωρείς την επιτυχία αφού δεν δουλευει?

Πήγαινε στο XDA και φλασάρισε την custom rom. Εχει οδηγίες μην τα ξαναγράφω.

Και μείνε εκεί αν θέλεις να έχεις το τηλέφωνο σε λειτουργία.

Ρουτάρισέ το από εδώ

Φτιάξε ένα διαμέρισμα με το partition mini tool 1 gb και το υπόλοιπο fat32 (στην κάρτα).

Μην το σκαλίζεις πολύ γιατί παιδεύεσαι χωρίς λόγο.

Αν δεν τα καταφέρεις το παίρνω αντι να το πετάξεις.:D

 

EDIT

το λουπ το κάνει γιατί μάλλον ζεσταίνεται. Αστο κανα μισάωρο σε δροσερό χώρο και ξαναδοκίμασε.

Edited by pavlitakis1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
εχω περασει εδω και αρκετους μηνες την ice cream jelly και ειμαι ευχαριστημενος.Το προβλημα σου με τα boot loop εχει να κανει οτι πρεπει πρωτα να flashαρεις την ευρωπαικη rom και επειτα την jelly.
Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Καλησπέρα σε όλους ! Είχα :confused: το fire xt από 04/12 απροβλημάτιστα και χωρίς σχεδόν καμμία εφαρμογή . Πρόσφατα που χρειάστηκε να βάλω skype και viber , είδα ότι δεν χωρούσανε και αφού είδα τον οδηγό του konfou επιχείρησα να το κάνω root . To έκανα και μπήκε οκ . Μετά έβαλα ένα root user lite ή κάπως έτσι που μπορείς να σβήσεις αρχεία συστήματος . Έκανα το αρχειο system/etc/.root_user που έγραφε στο google play ότι χρειάζεται για να γίνει pro και να μπορεις να σβήσεις αρχεία. Τέλος , έσβησα μέσω link2sd το gmail,maps και youtube (μόνο αυτά) για να τα κατεβάσω από google play και να μπουν στην κάρτα . Ξαφνικά , όμως το σηματάκι του wifi έγινε γκρι και ενώ είχα ιντερνετ ήταν πολύ αργό . Η εφαρμογή του google play δεν άνοιγε και όταν έμπαινα από opera ή boat για να κατεβάσω maps , gmail κλπ μου έδειχνε ότι είναι εγκατεστημένα χωρίς όμως να υπάρχουν πουθενα στο τηλέφωνο και δεν μπορούσα να τα ξανακατεβάσω.Δοκίμασα μέχρι και μέσω aptoide να τα κατεβάσω κι ενώ έδειχνε ότι κατεβαίνουν , δεν τα είδα ποτε στο κινητο ενώ και στη σελίδα έγραφε κίνδυνος ιου-άμεση σάρωση...Δεν μ αρέσει να πρήζω για δικά μου λάθη , γι αυτό και δεν ζήτησα βοήθεια μέχρις εκεί . Ως ύστατο βήμα πριν γραψω εδω και αφού το κινητο είτε με κανονική εκκίνηση είτε με hard reset κολλάει στο android ανθρωπάκι που λέει πατήστε εδώ για να συνεχίσετε κι ενώ το πατάω δεν αντιδρά ! Μάλλον το στέλνω πακέτο ανακύκλωση από ότι κατάλαβα γιατί ή ιό πήρα ή το κατέστρεψα με τα root κλπ . Μην ασχοληθείτε αν το βλέπετε χαμένη υπόθεση . Αν όμως κάποιος έχει συναντήσει κάτι παρόμοιο ή έχει καμμία ιδέα , γράψτε please γιατί μέχρι Χριστούγεννα θα πάω με το 3210 της γιαγιάς ....
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...