Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε εγω ειχα 3 μηνες το Θηριο και βρηκα καμενο pixel και το πηγα για αλλαγη οθονης και το πηρα στα χερια μου με αλλο firmware εχε το στο νου σου!Και δεν υπηρχε καν λογος να μου το αλλαξουν

 

Οκ. Αλλά αυτό είναι άσχετο με αυτό που λέμε. Αν του αλλάξουν τη rom είναι άλλο θέμα αν και δε θα έπρεπε να το κάνουν κανονικά. Είναι δικαίωμά σου να φοράς όποια rom θέλεις από τη στιγμή που δε ζητάς να σε καλύψει η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Οκ. Αλλά αυτό είναι άσχετο με αυτό που λέμε. Αν του αλλάξουν τη rom είναι άλλο θέμα αν και δε θα έπρεπε να το κάνουν κανονικά. Είναι δικαίωμά σου να φοράς όποια rom θέλεις από τη στιγμή που δε ζητάς να σε καλύψει η εγγύηση.

 

Σωστά, όμως επειδή η συγκεκριμένη συσκευή είχε προβλήματα τα οποία κάλυψε η εγγύηση (και δεν ξέρω τι μπορεί να συμβει μέχρι τον Απρίλιο 2014 που λήγει η διετής εγγύηση) προτιμώ να περάσω την τελευταία κυπριακή stock ROM (4.0.4) για να μην τους δώσω οποιοδήποτε δικαίωμα.

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Μήπως θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει σε ένα θεματάκι που έχω με το Wi-Fi του N7000 ή έστω να δώσει καμιά ιδέα του τί συμβαίνει;

Το αγόρασα μόλις χτές μεταχειρισμένο και σε άψογη κατάσταση αλλά δεν μπορώ με τίποτα να το συνδέσω με το ασύρματο Wi-Fi του router μου.

Ενώ αναγνωρίζει το ασύρματο δίκτυο, βάζω σωστά τον κωδικό του wireless μου λέει μεν οτι συνδέθηκε, δείχνει και το εικονίδιο αποστολής-λήψης αλλά internet γιοκ.

Συγκεκριμένα μου βγάζει το εξής μήνυμα: " το internet δεν είναι διαθέσιμο μέσω του επιλεγμένου AP W-Fi.Θέλετε να αλλάξετε δίκτυο;"

Στο router στην κατάσταση ασύρματων δικτύων δείχνει κανονικά οτι έχει συνδεθεί με WPA2 στα 54Mbps.

Σίγουρα κάτι δεν κάνω σωστά.Καμιά ιδέα;

Επίσης έβαλα το wireless ελεύθερο χωρίς κωδικό και πάλι ενώ συνδέεται μου βγάζει το ίδιο μήνυμα.Με το Galaxy S μπαίνω κανονικά είτε με κωδικό είται ως free χωρίς κωδικό.Επίσης MAC filtering στο router δεν έχω βάλει.

Επίσης όταν του βγάζω την μπαταρία χάνει τις ρυθμίσεις της ώρας και ημερομηνίας που του έχω βάλει χειροκίνητα μιας και προσωρινά δεν μπορεί να τα ρυθμίσει αυτόματα μέσω νετ λόγω του παραπάνω προβλήματος.

Για ρίχτε καμιά ιδέα.

Έχει την έκδοση4.1.2 (JonROM V2 UBLSF).Υπάρχει κάποια καλύτερη έκδοση να του περάσω ή είμαι οκ με αυτή;

Edited by tarantules

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες σε αλλα routers να δεις αν συνδεεται;;

 

Αν εχεις προβλημα μονο με το δικο σου, δοκιμασε να αλλαξεις καναλι στο ρουτερ σου.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασα ένα-ένα τα κανάλια και δεν μπαίνει σε κανένα.Το απόγευμα θα δοκιμάσω σε άλλο router ενός φίλου.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα τι φταίει και με υποψίασες με τη στατική ip και το έψαξα...

Λοιπόν, για κάποιο λόγο το κινητό όταν είναι ρυθμισμένο να παίρνει ip μέσω του router μου (Fritzbox 7140), ναι μεν το router του δίνει νέα ip της μορφής 192.168.178.xx ΑΛΛΑ η πύλη που είναι προρυθμισμένη στο κινητό είναι η 192.168.1.1 και όχι η 192.168.178.1 που έχει το router μου.Δηλαδή ψάχνει σε λάθος πύλη.

Όταν πάω κα του δώσω καρφωτή ip , μου δίνει την επιλογή να αλλάξω την πύλη, και βάζοντας τη σωστή πύλη του router μου τότε συνδέεται και έχω internet κανονικά.

Το κακό είναι οτι αν το βάλω στο αυτόματο με ενεργοποιημένο το DHCP δεν μου δίνει το κινητό τη δυνατότητα να αλλάξω την πύλη.Έχει σαν default την 192.167.1.1.

Σε router φίλου μου που δοκίμασα να μπω μέσω DHCP μπήκε μια χαρά αφού το router είναι speedtouch και έχει σαν πύλη το υποδίκτυο 192.168.1.1.

Ίσως με μια νεότερη έκδοση ROM να υπάρχει πρόβλεψη να αλλάζεις χειροκίνητα την πύλη.

Αυτή τη στιγμή έχει πάνω την custom JonRom V2_UBLSF με PhilZ Touch 4 και CWM ver6.0.2.8.

Έχετε να μου προτείνετε να βάλω κάποια άλλη καλύτερη ROM;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα τι φταίει και με υποψίασες με τη στατική ip και το έψαξα...

Λοιπόν, για κάποιο λόγο το κινητό όταν είναι ρυθμισμένο να παίρνει ip μέσω του router μου (Fritzbox 7140), ναι μεν το router του δίνει νέα ip της μορφής 192.168.178.xx ΑΛΛΑ η πύλη που είναι προρυθμισμένη στο κινητό είναι η 192.168.1.1 και όχι η 192.168.178.1 που έχει το router μου.Δηλαδή ψάχνει σε λάθος πύλη.

Όταν πάω κα του δώσω καρφωτή ip , μου δίνει την επιλογή να αλλάξω την πύλη, και βάζοντας τη σωστή πύλη του router μου τότε συνδέεται και έχω internet κανονικά.

Το κακό είναι οτι αν το βάλω στο αυτόματο με ενεργοποιημένο το DHCP δεν μου δίνει το κινητό τη δυνατότητα να αλλάξω την πύλη.Έχει σαν default την 192.167.1.1.

Σε router φίλου μου που δοκίμασα να μπω μέσω DHCP μπήκε μια χαρά αφού το router είναι speedtouch και έχει σαν πύλη το υποδίκτυο 192.168.1.1.

Ίσως με μια νεότερη έκδοση ROM να υπάρχει πρόβλεψη να αλλάζεις χειροκίνητα την πύλη.

Αυτή τη στιγμή έχει πάνω την custom JonRom V2_UBLSF με PhilZ Touch 4 και CWM ver6.0.2.8.

Έχετε να μου προτείνετε να βάλω κάποια άλλη καλύτερη ROM;

 

Ήμουν έτοιμος να σου απαντήσω γιατί το ήξερα το πρόβλημα αν και δεν το έχω αντιμετωπίσει εγώ προσωπικά αλλά ένας φίλος. Όσο αφορά την ROM που σου έχει σε πληροφορώ πως είναι από τις καλύτερες που είχα ποτέ στο κινητό μου και εννοώ καθαρά την Version. Και μιας και είσαι νέος στην παρέα θα σου δώσω μια συμβουλή. Μην νομίζεις πως εάν πχ βγει μια νεότερη Rom θα έχει τίποτα τρανταχτό καλύτερο από αυτό που ήδη έχεις και σου λειτουργεί ήδη η παλιά μια χαρά, οπότε μην την αλλάζεις. Εδώ έχει βγει η Jon 13 και το σκέφτομαι να γυρίσω πολύ πίσω στην 2 γιατί ήταν η μόνη που δεν μου είχε παρουσιάσει το παραμικρό. Οπότε κοίτα μην σε επηρεάζουν διάφορες νέες αναβαθμίσεις ή αλλαγή Rom κλπ γιατί σε χειρότερη κατάσταση θα πας σε καλύτερη λίγο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια παρακαλω μια βοηθεια.Σε καθε official rom που περναω για να ξανακανω root το κινητο μπορω να βαζω τον cf kernel που ειχα και αν οχι απο που θα κατεβασω την τελευταια εκδοση?
Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση προς όποιον γνωρίζει ή έχει δοκιμάσει : στο note I μπορώ να βάλω sd 64gb και αν ναι ποια?

Το τηλέφωνο είναι root σαν πρόσθετη πληροφορία....

Φιλικά

Δημήτρης

Link to comment
Share on other sites

Και να μπορείς να βάλεις 64άρα κάρτα, το θεωρώ λίγο υπερβολή τη στιγμή που μπορείς μέσω USB OTG να συνδέσεις οποιοδήποτε στικάκι.

Εγώ το πήρα πρόσφατα μεταχειρισμένο το Note I και του παράγγειλα μια 32άρα Samsung Ultra High Speed UHS-I Pro που υποτίθεται έχει καλύτερες ταχύτητες.(την αναμένω).

Προτιμότερο είναι πιστεύω να πάρεις μια γρήγορη κάρτα έστω με μικρότερη χωρητικότητα παρά μια μεγάλη και αργή.Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο εκνευριστικό είναι να έχεις μισογεμισμένη μια κάρτα και λόγω του οτι είναι αργή να κάνει 100 ώρες το κινητό να διαβάσει τα περιεχόμενά της.

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ένα πρόβλημα....

Όταν πάω να συνδεθώ με Wi-Fi, ενώ σε δίκτυα με κωδικό, βάζω κωδικό και μπαίνω οκ, σε ελεύθερα δίκτυα, ενώ τα βλέπει, δεν μπαίνει και μου βγάζει " σφάλμα πιστοποίησης". Δεν έχω πειράξει και και είμαι στοκ.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ένα πρόβλημα....

Όταν πάω να συνδεθώ με Wi-Fi, ενώ σε δίκτυα με κωδικό, βάζω κωδικό και μπαίνω οκ, σε ελεύθερα δίκτυα, ενώ τα βλέπει, δεν μπαίνει και μου βγάζει " σφάλμα πιστοποίησης". Δεν έχω πειράξει και και είμαι στοκ.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

 

καταλάθος έσβησαν το ημερολόγιο μπας λαι ξέρει κανένας το όνομα του. apk να το ξαναβαλω?

Link to comment
Share on other sites

καταλάθος έσβησαν το ημερολόγιο μπας λαι ξέρει κανένας το όνομα του. apk να το ξαναβαλω?

Εφοσον εχουμε την ιδια ρομ να σου το στειλω καπως?απο το τιτανιουμ πχ?

Link to comment
Share on other sites

Εφοσον εχουμε την ιδια ρομ να σου το στειλω καπως?απο το τιτανιουμ πχ?

 

να είσαι καλά το βρήκα. σου απάντησαν και στο πμ αν χρειάζεται πες μου μέιλ να σου στείλω και φωτό.

 

edit. έχει δοκιμάσει κανένας τον κερνελ coh και πως είναι σε σχέση με του φιζ

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

να είσαι καλά το βρήκα. σου απάντησαν και στο πμ αν χρειάζεται πες μου μέιλ να σου στείλω και φωτό.

 

edit. έχει δοκιμάσει κανένας τον κερνελ coh και πως είναι σε σχέση με του φιζ

 

Εγω εχω τον 1,28 με την τελευταια team union και νομιζω πως ειναι καλυτερος σε μπαταρια και βεβαια πολυ πιο smooth σε σχεση με τον φιλζ και κανει και

hot reboot σε σχεση με τον φιλζ

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω τον 1,28 με την τελευταια team union και νομιζω πως ειναι καλυτερος σε μπαταρια και βεβαια πολυ πιο smooth σε σχεση με τον φιλζ και κανει και

hot reboot σε σχεση με τον φιλζ

 

και γιατί δεν εχεις βάλει τον τελευταίο. 1.37 b. ?

Link to comment
Share on other sites

και γιατί δεν εχεις βάλει τον τελευταίο. 1.37 b. ?

 

Γιατι ειχα διαβασει πως ειχε μεγαλη καταναλωση μπαταριας τωρα ειμαι στην δεθτερη φορτιση απο χθες το βραδυ..Θα τοω αφησω μπας και στρωσει..λειτουργεις τα προσθετα για το ποσο θα δουλευει το cpu και αν ποιες επιλογες προτινεις?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, ένα πρόβλημα....

Όταν πάω να συνδεθώ με Wi-Fi, ενώ σε δίκτυα με κωδικό, βάζω κωδικό και μπαίνω οκ, σε ελεύθερα δίκτυα, ενώ τα βλέπει, δεν μπαίνει και μου βγάζει " σφάλμα πιστοποίησης". Δεν έχω πειράξει και και είμαι στοκ.

Ευχαριστώ για τη βοήθεια

 

κάποια ιδέα κανείς; Είμαι ο μόνος που μου συμβαίνει αυτό; Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

κάποια ιδέα κανείς; Είμαι ο μόνος που μου συμβαίνει αυτό; Ευχαριστώ

 

Προσπαθησε να συνδεθεις με αλλη συσκευη αν δεν συνδεθει τοτε ψαξε να δεις μηπως φταιει κατι με το ρουτερ... ποιο ρουτερ εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί ακριβώς δίπλα μου. Τώρα το μόντεμ ακριβώς δεν ξέρω ποιο είναι. το τηλ είναι 4.1.2 στοκ και είναι αν θυμάμαι καλά στο τέλος XXLT3 η XXLT4
Link to comment
Share on other sites

Ναι, μπορεί ακριβώς δίπλα μου. Τώρα το μόντεμ ακριβώς δεν ξέρω ποιο είναι. το τηλ είναι 4.1.2 στοκ και είναι αν θυμάμαι καλά στο τέλος XXLT3 η XXLT4

 

Καλημερα, καμμια ιδεα τελικα?

Link to comment
Share on other sites

Το κουμπί στο πενάκι μπορεί κάποιος να μου πε ποια η χρήση του; Το πατάω αλλά δεν κάνει κάτι.Μήπως είναι χαλασμένο; Τί υποτίθεται οτι κάνει ακριβώς;

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Το κουμπί στο πενάκι μπορεί κάποιος να μου πε ποια η χρήση του; Το πατάω αλλά δεν κάνει κάτι.Μήπως είναι χαλασμένο; Τί υποτίθεται οτι κάνει ακριβώς;

 

Ενω το πατας ακουμπησε το πενακι στην οθονη

 

Καλημερα, καμμια ιδεα τελικα?

 

Εχεις δοκιμασει να κανεις ρεσταρτ στο ρουτερ η να ξανασεταρεις το ρουτερ απο την αρχη μηπως εχει καποια ρυθμιση που σε μπλοκαρει

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Ενω το πατας ακουμπησε το πενακι στην οθονη

Τίποτα δεν κάνει

[sIGPIC][/sIGPIC]deltahacker.gr Ελληνικό περιοδικό για το ethical hacking

Η αληθινή αξία ενός ανθρώπου φαίνεται στο πως φέρεται σε κάποιον, από τον οποίο δεν μπορεί να έχει κανένα όφελος

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...