Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραίος ο συνδυασμός V.4 με Speedmod αλλά γιατί εμένα με τρώει η χούφτα μου να γυρίσω στην 3 μου λέτε ?

Δεν λέω καλή η 4 αλλά βρε παιδιά μήπως η 3 ήταν καλύτερη ? Λέω εγώ τώρα ...:worry:

 

δεν νομίζω εγώ λέω ότι είναι τα ίδια απλά ο κερνελ κάνει την διαφορά αν δλδ στην 4 βάλεις την cf είναι μια από τα ίδια.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και εγω τον κατεβαζω ...(thanks araditsas)

για να δουμε!

παραμενεις με sweet3 εεε?

γιατι δεν δοκιμαζεις και την 4?

 

Βασικά πρέπει να βρω χρόνο να μπώ στη διαδικασία. Ξέρεις...Nandroid Backup, Titanium Backup, να βάλω Safe kernel (αλήθεια, ο SpeedMod θεωρείται safe ή πρέπει να βάλω HydraCore; ), να γίνουν τα wipes, να περαστεί η Sweet 4 και να γίνει restore το Titanium Backup (ή το Nandroid Backup σε περίπτωση που κάτι πήγε στραβά ;))

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Συγκριτικά με cf πως το βλέπετε παίδες; Για τον speedmode μιλάω. Σε ταχύτητα και μπαταρία.

 

Καλημέρα.

Μου φαίνεται ένα κλικ πιo smooth και γρήγορος.

Και η μπαταρία πολύ δυνατή.

Γενικά τρομερός συνδυασμός μέχρι την jb

Βασικά πρέπει να βρω χρόνο να μπώ στη διαδικασία. Ξέρεις...Nandroid Backup, Titanium Backup, να βάλω Safe kernel (αλήθεια, ο SpeedMod θεωρείται safe ή πρέπει να βάλω HydraCore; ), να γίνουν τα wipes, να περαστεί η Sweet 4 και να γίνει restore το Titanium Backup (ή το Nandroid Backup σε περίπτωση που κάτι πήγε στραβά ;))

 

Από ότι λέει στο τοπικ του speed ο δημιουργός θεωρείται safe.

Εγώ πάντως για να είμαι σίγουρος πάντα ξεκινάω με abyss.

Τεσπα αφού είσαι OK κάτσε όπως είσαι και περίμενε jb

Sent from my note

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα abyss εβαλα και κολησε. Ευτυχως εκανα restart + πηγε σε recovery , μετα wipe & ισιωσε... Eβαλα τελικα CM10 JB Rom αλλα πολυ ΄΄αδεια'' ηταν...... εκανα restore την stock ics & τωρα ψαχνω αλλη ROM.

 

Δεν υπαρχει καμμια που να εχει FM radio ?

 

edit : σκεφτομαι για την SWeet Rom V3 πηγα στο XDA & αναφερε οτι εχει CF-Root Kernel LRQ (until LRT is available). Eιναι ενταξει ?

Edited by tigerdaytona
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα abyss εβαλα και κολησε. Ευτυχως εκανα restart + πηγε σε recovery , μετα wipe & ισιωσε... Eβαλα τελικα CM10 JB Rom αλλα πολυ ΄΄αδεια'' ηταν...... εκανα restore την stock ics & τωρα ψαχνω αλλη ROM.

 

Δεν υπαρχει καμμια που να εχει FM radio ?

 

Καλημέρα εννοείται ότι θα κολλήσει με abyss.

Αυτός ο κερνελ είναι απλά για να κάνεις wipe και όχι για να ανοίξεις το κινητό.

Πρόσεχε λίγο εδώ μην κάνεις καμία ζημιά.

Καμία CM10 JB Rom δεν έχει ράδιο.

Ράδιο θα έχει η επίσημη JB από την Samsung

Βάλε την ρομ που έχω στην υπογραφή μου με speed mode κερνελ θα είσαι καλυμμένος μέχρι την επίσημη jb

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

edit : σκεφτομαι για την SWeet Rom V3 πηγα στο XDA & αναφερε οτι εχει CF-Root Kernel LRQ (until LRT is available). Eιναι ενταξει ?

 

Μια χαρά είναι η v3 με τον CF. Κι εγώ αυτή είχα ως εχτές.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ: ΔΕΝ κάνεις wipes με τον CF γιατί θα το "τουβλιάσεις".

Πρέπει να περάσεις κάποιον άλλο safe kernel (Abyss 4.2, Hydracore 5.4) πριν οποιοδήποτε wipe!

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά είναι η v3 με τον CF. Κι εγώ αυτή είχα ως εχτές.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΟΜΩΣ: ΔΕΝ κάνεις wipes με τον CF γιατί θα το "τουβλιάσεις".

Πρέπει να περάσεις κάποιον άλλο safe kernel (Abyss 4.2, Hydracore 5.4) πριν οποιοδήποτε wipe!

 

===============

BestMan, αρα κατεβαζω Sweet Rom 3 & abyss kernel 4.2 (που τον βρισκω?). Eιμαι σε Stock ICS

Μπαινω σε CWM Recovery & βαζω τον Abyss 4.2...... κανω ξανα recovery & βαζω Sweet Rom ?

 

H Sweet ROm =

1) Εχει εφαρμογες και λειτουργια για το S Pen ή ειναι σαν τις CM ?

2) Εχει google aps?

3) ειναι ICS ή JB ?

smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

===============

BestMan, αρα κατεβαζω Sweet Rom 3 & abyss kernel 4.2 (που τον βρισκω?). Eιμαι σε Stock ICS

Μπαινω σε CWM Recovery & βαζω τον Abyss 4.2...... κανω ξανα recovery & βαζω Sweet Rom ?

 

H Sweet ROm =

1) Εχει εφαρμογες και λειτουργια για το S Pen ή ειναι σαν τις CM ?

2) Εχει google aps?

3) ειναι ICS ή JB ?

 

δεν βρίσκω λόγο να βάλεις την 3 αφού έχει βγει η 4 που την εχω και είναι τελεία με κερνελ speedmode 3.13

abyss εδώ

1)δουλεύουν όλες

2)ναι έχει

3)ice

να φανταστώ ότι είσαι ρουτ έτσι;

αν είσαι περνάς αμπις πατάς ρειμπουτ ρικοβερι και αν είσαι με αμπις κόκκινα γράμματα κανείς όλα τα γουάιτ και νταλβικ και μετά ινσταλ την ρομ που θες.

η ρομ θα έχει δικοτης κερνελ η 3 έχει cf η 4 έχει χιντρακορ 5.3.

γνώμη μου είναι να βάλεις την 4 και μετά να αλλάξεις κερνελ και να βάλεις σπειντμοντ 3.13.

ότι θες ρωτάς σήμερα εχω όρεξη χαχαχα.

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

ARADITAS ειμαι rooted. βαζω την abyss με CWM recovery (install zip from sd card )?

Mετα με βγαζει σε touch recovery & βαζω την rom ?

 

Στο XDA den exei λινκ με την V4.

 

edit:

ειχα κατεβασει αλλο AbyssNote kernel.

Edited by tigerdaytona
smartphone madness:)
Link to comment
Share on other sites

Στο σχετικό θέμα στο xda θα βρεις όλες τις πληροφορίες

 

INSTALL INSTRUCTIONS

  • Can confirm it works coming from rooted 4.0.4 Samsung based ROMS - Πρέπει να κάνεις Root με CF-Root Kernel Το πώς κάνεις root θα το βρεις εδώ
  • Backup με Titanium
  • Boot to CWM Recovery
  • Flash Abyss 4.2 Redpill Kernel
  • Reboot recovery
  • Either 3 wipes (data/chache/dalvik) or 2 wipes (cache/dalvik). Κάνε όλα τα wipes
  • Flash SweetROM
  • Wait for reboot. Takes a few minutes, don’t worry.
  • Restore Titanium Backup

 

Γενικά, όπως έχω πει και πιο πάνω η Βίβλος του Elthis έχει τα πάντα για το Note. Ξεκινάμε πάντα από εκεί!

Edited by BestMan

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

βασικα δες την βίβλο τα έχει όλα μέσα και θα σου χρειαστούν.

την sweetrom 4 εδώ αν καιείναι τεστ έκδοση είναι οκ

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις δοκιμασει την JB 4.1.2 Paranoid Rom ?

 

Την έχω εδώ και 3 μέρες! Δες κάποια post πιο πίσω έχω γράψει κάποια πράγματα. Σίγουρα τη προτείνω σε όποιον θέλει κάτι διαφορετικό από TW . Πολύ ελαφριά και γρήγορη. Δεν έχει κάνει ούτε ένα restart και δεν έχει καθόλου lag. Επίσης από παραμετροποιήσεις θα χορτάσει το μάτι σου!

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Την έχω εδώ και 3 μέρες! Δες κάποια post πιο πίσω έχω γράψει κάποια πράγματα. Σίγουρα τη προτείνω σε όποιον θέλει κάτι διαφορετικό από TW . Πολύ ελαφριά και γρήγορη. Δεν έχει κάνει ούτε ένα restart και δεν έχει καθόλου lag. Επίσης από παραμετροποιήσεις θα χορτάσει το μάτι σου!

 

Πες μου κάτι η s-memo και ότι έχει να κάνει με την πένα λειτουργεί ?

Link to comment
Share on other sites

εχει κανεις δοκιμασει την JB 4.1.2 Paranoid Rom ?

 

Παιδιά έκανα εγκατάσταση την συγκεκριμένη ROM ( http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1934000 ) στο HD2 μου και πετάει .....πάρα πολύ καλή . :X

 

ΥΓ .... Συγνώμη παιδιά νόμιζα ότι είναι ίδια ROM ( Paranoid Rom ) .

Edited by sv2bzq

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Αν είχε call recording μια από τις panandroid θα ήταν η καθημερινή μου ρομ.

 

τα μείον δηλαδη ειναι στα γρηγορα!

οχι call rec

οχι βιντεο κλησεις

οχι ραδιο

οχι s pen

ετσι δεν ειναι?

Link to comment
Share on other sites

τα μείον δηλαδη ειναι στα γρηγορα!

οχι call rec

οχι βιντεο κλησεις

οχι ραδιο

οχι s pen

ετσι δεν ειναι?

 

Ράδιο παίζει μια εφαρμογή Spirit άλλα δεν είναι εύκολη στην χρήση της. Δοκιμασμένη άλλα άβολη.

S Pen το βλέπει σαν απλό δάχτυλο

Link to comment
Share on other sites

Ράδιο παίζει μια εφαρμογή Spirit άλλα δεν είναι εύκολη στην χρήση της. Δοκιμασμένη άλλα άβολη.

S Pen το βλέπει σαν απλό δάχτυλο

 

Άσε που διαβάζω και κάτι άλλα θέματα στο xda πως δεν μπορεί να κάνει εγγραφή βίντεο σε HD ας πούμε, οπότε τι να κάνω ένα κινητό που απλά να τρέχει γρήγορα και να του λείπουν τόσες δυνατότητες και ειδικά της πένας που άλλωστε δεν θα έχουμε note χωρίς λειτουργίες πένας

 

Και η sweet άλλωστε σφαίρα πάει καλά είμαστε :)

Link to comment
Share on other sites

Τις έχω δοκιμάσει και είναι ωραίες οι paranoidandroid αλλά βάζοντας τες κάνει κάποιος το note ένα μεγάλο s2.

 

Δεν ξέρω πόσο κοντά είναι με το butter smooth της jb η πόσο το έχουν πλησιάσει αλλά η ταχύτητα είναι σε πολύ υψηλά επίπεδα με το αντίστοιχο smoothness.

 

Φαντάζομαι την jb που θα μας έρθει...

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το Asphalt 7 τρεχει σε sweet rom v3 η v4;Εχω δοκιμασει τα παντα και καποια παιχνιδια γενικα της Gameloft δεν τρεχουν;Τι πιστευετε φταει;
Link to comment
Share on other sites

στην τελευταια γερμανικη στοκ παντως φιλε το asphalt 7 παιζει τελεια.

για το sweet δεν ξερω, ας πει καποιος που τη φοραει :)

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Για όσους δεν έχουν ενημερωθεί, ΕΔΩ είναι το post με την experamental beta έκδοση της Paranoid CM10 με υποστήριξη και προγραμματισμό των διάφορων κινήσεων και κουμπιών του S-Pen. Όπως προειδοποιεί και ο δημιουργός, είναι ακόμα σε αρχικό στάδιο, αλλά με λίγη υπομονή και 2-3 έξτρα προγράμματα από το Play Store, τα οποία αντικαθιστούν το S Memo και το S Note, έχεις πλήρη έλεγχο του S Pen όπως ακριβώς σε μία TW Rom. Έχουμε πολλά να δούμε ακόμα στο Note μας!!!:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...