Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Για ποιών λόγο είστε στην notecore 14.1 ενώ έχουμε φτάσει στην HydraCore v4.3b ;;;;

Δεν το κρίνω απλα ρωτάω μήπως δεν ξέρω κάτι.

 

Τους λόγους τους εξήγησε o Βαγγέλης σε χθεσινό ποστ. O Notecore που ήταν αποκλειστικά για 4.0.4 ρομς έπιασε ταβάνι με τον 14.1. Από τότε που έβγαλε τον Hydracore ένα κερνελ για όλες τις ρομ προσπαθώντας να τον κάνει να δουλέψει σωστά έφτιαχνε κάτι στις Aosp χάλαγε κάτι άλλο στις Ics. Γι αυτό και έβγαζε δύο και τρεις αναβαθμίσεις ημερησίως! Επίσης σίγουρα οι oc που δουλεύω εγώ ήταν όλοι πιο αργοί από τον Notecore.

Πάρε παράδειγμα εχθές, έβγαλε τον 4.3 και οι μισοί χάσανε το ρουτ. Αναγκάστηκε το απόγευμα και έβγαλε τον 4.3b που διόρθωνε του ρουτ.:p

Μέχρι να πιάσει τα επίπεδα του Notecore θέλει πολλή δουλειά ακόμα και θα περάσει καιρός μιας και από σήμερα o dev πάει διακοπές για μία εβδομάδα και δεν τον αλλάζει μέχρι να γυρίσει...:)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Τους λόγους τους εξήγησε o Βαγγέλης σε χθεσινό ποστ. O Notecore που ήταν αποκλειστικά για 4.0.4 ρομς έπιασε ταβάνι με τον 14.1. Από τότε που έβγαλε τον Hydracore ένα κερνελ για όλες τις ρομ προσπαθώντας να τον κάνει να δουλέψει σωστά έφτιαχνε κάτι στις Aosp χάλαγε κάτι άλλο στις Ics. Γι αυτό και έβγαζε δύο και τρεις αναβαθμίσεις ημερησίως! Επίσης σίγουρα οι oc που δουλεύω εγώ ήταν όλοι πιο αργοί από τον Notecore.

Πάρε παράδειγμα εχθές, έβγαλε τον 4.3 και οι μισοί χάσανε το ρουτ. Αναγκάστηκε το απόγευμα και έβγαλε τον 4.3b που διόρθωνε του ρουτ.:p

Μέχρι να πιάσει τα επίπεδα του Notecore θέλει πολλή δουλειά ακόμα και θα περάσει καιρός μιας και από σήμερα o dev πάει διακοπές για μία εβδομάδα και δεν τον αλλάζει μέχρι να γυρίσει...:)

 

Βασικα για πες μου το σημαντικότερο γιαμένα από μπαταρία σε σχέση με τον cf τι λέει για την στάνταρ έκδοση

Και από που μπορώ να κατέβασε τον 14.1 στάνταρ η να έβαζα oc;;;

 

edit με αναζήτηση στο φόρουμ μας τον βρήκα και τον κατεβασα

Βέβαια φοράμε να πάρω την απόφαση γιατί είμαι ευχαριστημένος με cf αλά βλέπεις το μικρόβιο του φλάσινγκ

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Βασικα για πες μου το σημαντικότερο γιαμένα από μπαταρία σε σχέση με τον cf τι λέει για την στάνταρ έκδοση

Και από που μπορώ να κατέβασε τον 14.1 στάνταρ η να έβαζα oc;;;

 

Εμένα που τα τρέχω όλα στο background συγχρονισμούς, facebook, widgets, push email, tune in radio όλο το πρωί το μεσημέρι θα γυρίσω σπίτι με 20% μπαταρία. Άντε με τον Cf να γύριζα με 25%...

Αν ενδιαφέρεσαι για notecore να στον ανεβάσω να δοκιμάσεις μόνος σου. Εξάλλου o καθένας μας έχει διαφορετικά στημένο το τηλέφωνο και έχουμε σίγουρα διαφορετικές καταναλώσεις...:)

Edited by pandrits
Link to comment
Share on other sites

Εμένα που τα τρέχω όλα στο background συγχρονισμούς, facebook, widgets, push email, tune in radio όλο το πρωί το μεσημέρι θα γυρίσω σπίτι με 20% μπαταρία. Άντε με τον Cf να γύριζα με 25%...

Αν ενδιαφέρεσαι για notecore να στον ανεβάσω να δοκιμάσεις μόνος σου. Εξάλλου o καθένας μας έχει διαφορετικά στημένο το τηλέφωνο και έχουμε σίγουρα διαφορετικές καταναλώσεις...:)

 

Το βρήκα και το κατεβασα την απόφαση να τον πλάσαρε δεν μπορώ να πάρω γιατί φοβάμαι την κατανάλωση τησ μπαταρίας

Ο speedmode τι λέει δεν τον ακούω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν όλο αυτό τον καιρό που άρχισα να φλασάρω κλπ το έψαξα πολύ το θέμα και έβγαλα το εξής συμπέρασμα:

Όσο πιο λίγα "μπιχλιμπίδια - apps" βάλουμε στο κινητό, τόσο πιο γρήγορο και πιο λιγότερη μπαταρία καταναλώνει όπως και data

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα, έβαλα να δοκιμάσω για πρώτη φορά την cleanote η οποία όταν την κάνεις εγκατάσταση μετά δείχνει full stock, ε λοιπόν την μπαταρία όπως και όταν ενεργοποιούσα το data στο δρόμο δεν την προλάβαινα, μέσα σε ένα 24ώρο είχα αλλάξει 2 φορές την μπαταρία, κάτι που ποτέ μα ποτέ δεν το είχα κάνει !

 

Όσο αφορά τις διάφορες kernel έχω διαπιστώσει πως σίγουρα η Hydra είναι πιο γρήγορη, απλά επειδή ο dev κάθε μέρα βγάζει από 2-3 εκδόσεις, δεν την βλέπω και τόσο σταθερή μερικές φορές, δηλαδή σπάνια εως ποτέ με την cf να είχα πρόβλημα. Από μπαταρία πάνω κάτω ίδιο είναι και οι δυο τους.

 

Αυτά !

 

στην cf ρολάρει τέλεια το virtua tennis ενώ στην hydra παρατηρούσα πολλά σπασίματα στην κίνηση...

Link to comment
Share on other sites

Με τον ίδιο κερνελ την δουλεύω και εγώ από εχθές, όντως εξαιρετική ρομ αλλά...δεν βλέπω να έχει τόσο μεγάλες διαφορές από τη στοκ ...(πάλι με τον ίδιο κερνελ). Πέραν του αισθητικού αποτελέσματος εγώ τις βλέπω στα ίδια ακριβώς επίπεδα...:)

 

Eχεις δικιο για τις διαφορες. Την ειχα ρουταρει με τον LRI κερνελ. Τωρα που

την ξαναπερασα με τον νεο, δεν εχει διαφορες σε ταχυτητα οποτε υποψιαζομαι ηταν

θεμα κερνελ, τι να πω.:)

Link to comment
Share on other sites

Αν και εχω αρκετο καιρο να τον χρησιμοποιησω απο οτι θυμαμαι ο rom manager δεν ειναι συμβατος με το note.Την εφαρμογη του Koush λες.Σωστα?

 

Ναι, αυτήν. Που είναι συμβατή με CWM. Την έβαλα σε Galaxy Mini με CWM και Cyanogen και δουλεύει απροβλημάτιστα :)

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

O κρακ εβγαλε ενα μινι update στη v15 που διορθωνει το οta updater..
Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

εχω ενα τεραστιο προβλημα πηγα να περασω την εξης rom http://forum.xda-developer...postcount=4554 και μου εβγαλε αμεσως FAIL παω να περασω την παλια που ειχα και στο set up αμεσως μου κανει restart με το που γινετε αυτο δεν μπορω να μπω ουτε se recovery mode μονο αν περασω το cf root τοτε μονο αλλα και παλι τιποτα για να περασω καποια rom plz help
Link to comment
Share on other sites

Παντως αυτος ο κρακ κανει θαυματα. Εκει που νομιζες οτι εκανε το καλυτερο στην φερνει παλι ο μπαγασας...

Ειμαστε εθισμενοι σε κρακ!!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω ενα τεραστιο προβλημα πηγα να περασω την εξης rom http://forum.xda-developer...postcount=4554 και μου εβγαλε αμεσως FAIL παω να περασω την παλια που ειχα και στο set up αμεσως μου κανει restart με το που γινετε αυτο δεν μπορω να μπω ουτε se recovery mode μονο αν περασω το cf root τοτε μονο αλλα και παλι τιποτα για να περασω καποια rom plz help

 

Ποια πας να βαλεις (το link δεν το εχεις βαλει σωστα) και πως?Υποψιαζομαι πας να βαλεις τη chrack με pc odin???

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31150155&postcount=4554

 

αυτην

την chrack την ειχα και μου δουλευε μια χαρα πηγα να δοκιμασω την απο πανω και εγινε οτι εγινε :(

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=31150155&postcount=4554

 

αυτην

την chrack την ειχα και μου δουλευε μια χαρα πηγα να δοκιμασω την απο πανω και εγινε οτι εγινε :(

 

το εβαλες το κινητο σε download mode?οταν το εκανες το Pc odin σου εδειξε στο ID:COM το κιτρινο οτι το κινητο σου συνδεθηκε?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

την chrack προσπαθω να ξαναβαλω και δεν με αφηνει στο set up μου κανει restart (οχι δεν την κανω με odin την chrack)
Link to comment
Share on other sites

το εβαλες το κινητο σε download mode?οταν το εκανες το Pc odin σου εδειξε στο ID:COM το κιτρινο οτι το κινητο σου συνδεθηκε?

 

ναι κανονικα κιτρινο και ολα καλα αλλα δεν με αφηνει

Link to comment
Share on other sites

την chrack προσπαθω να ξαναβαλω και δεν με αφηνει στο set up μου κανει restart (οχι δεν την κανω με odin την chrack)

 

Το κινητο μπορεις να το βαλεις σε download mode?Oχι recovery.Download(vol down+home+power)

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Το κινητο μπορεις να το βαλεις σε download mode?Oχι recovery.Download(vol down+home+power)

 

ναι μπαινει σε download mode κανονικα

 

και το κουφο πηγα τωρα να βαλω την original δεν με αφηνει οπως συνηθως και πηγα να βαλω την αλλη στο λινκ και με πεταξε στο επιπεδο HIDDEN δεν μου το ειχε ξαναπαει τοσο πολυ

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μήπως έχει δοκιμάσει κανείς αυτή την καινούργια που έβγαλαν στο XDA ?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1879769

 

Όλοι γράφουν μέσα σε αυτή την ROM όσοι την δοκίμασαν πως είναι πολύ γρήγορη, αν την έχει δοκιμάσει κανείς ας μας πει εντυπώσεις

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

και το κουφο πηγα τωρα να βαλω την original δεν με αφηνει οπως συνηθως και πηγα να βαλω την αλλη στο λινκ και με πεταξε στο επιπεδο HIDDEN δεν μου το ειχε ξαναπαει τοσο πολυ

Τολμω να ομολογησω οτι με μπερδεψες :lol:

Αν θελεις γραψε ενα πιο αναλυτικο Post με το προβλημα σου μπας και καταφερουμε να σε βοηθησουμε

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Τολμω να ομολογησω οτι με μπερδεψες :lol:

Αν θελεις γραψε ενα πιο αναλυτικο Post με το προβλημα σου μπας και καταφερουμε να σε βοηθησουμε

 

εβαλα την original ρομ τελικα και τελειωσε το θεμα (αν και μετα απο τεραστια προσπαθεια μπηκε και αυτη)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα και γω χθες την νεα chrack μαζι με τον τελευταιο hydracore 4,3b.

Εχω την εντυπωση οτι μεσω aroma δεν επελεξα την εφαρμογη του ρολογιου!!

Μπορω να την φλασαρω με κανα .zip , ή πρεπει να τρεξω παλι τον aroma installer?

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδια περασα και γω χθες την νεα chrack μαζι με τον τελευταιο hydracore 4,3b.

Εχω την εντυπωση οτι μεσω aroma δεν επελεξα την εφαρμογη του ρολογιου!!

Μπορω να την φλασαρω με κανα .zip , ή πρεπει να τρεξω παλι τον aroma installer?

 

Στείλε μου με πμ το μαιλ σου να σου τι στείλω εγώ θα είναι και μεωραίο εικονίδιο μπλε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάποια ωραία θεματάκια για LRQ που περνάνε με Aroma Installer πανεύκολα! Εγώ πέρασα στην Chrack 15 χωρίς κανένα πρόβλημα...:)

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1864510

Link to comment
Share on other sites

Στείλε μου με πμ το μαιλ σου να σου τι στείλω εγώ θα είναι και μεωραίο εικονίδιο μπλε.

 

Μα καλά τι άμεση εξυπηρέτηση!

Αυτό το note μια οικογένεια μας έχει κάνει πια!! :D

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...