Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το να έχεις βαρύ ιστορικό σε Android δεν έχει τόσο να κάνει όσο το πόσο πρόσφατα έπαιξες με gb. Έγω ήμουν πολύ πρόσφατα και μπορώ να συγκρίνω. Μια χαρά έχω περάσει τη rom και από εφαρμογές είναι στο minimum. Και αν δεν έχεις δει κάτι πιο smooth ίσως δεν πέρασες ακόμη από cm9;

 

Φυσικα και περασα.. αλλα δεν αναφερομαι σε aosp/aopk.

προσφατα? τους τελευταιους 3 μηνες, μονο 1 ρομ παιζει απο gb, και ειναι η chark. καμια αλλη... και ειμαι εδω και λεω οτι, με καλο στησιμο, η isc ειναι πολυ πιο μπροστα, σε ταχυτητα, ομορφια, κλπ κλπ..

________________________________________________________________________________________________________________________

οσων αφορα την kingsDroid.. την περασα..

1. το aroma instaler δεν μ αρεσε.. προτιμω να εχω preview στο πως θα ειναι το θεμα. τεσπα μικρο το κακο..

2. αυτο το ερμο το root.. δεν θελει να δουλεψει για κανενα λογο με speedmode.. lol

Edited by emperor4her
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

3)CleaNote 2.20: Η πιο smooth, stock look, samsung rom που εχω δοκιμασει.Προσωπικα χρησιμοποιω nova launcher και ετρεχε καλυτερα απο οπαδηποτε αλλη rom.Υποψιαζομαι οτι παιζει ρολο η base LPA που βασιζεται (βγηκε λιγο πιο μετα απο την LQ3 σε Ασια).Αρκετα stable και μπαταρια σε παρομοια επιπεδα με τις υπολοιπες.

καλησπέρα,

 

έχω στο κινητό την elthis με τον kernel που περιλάμβανε και είναι ο 3.0.15-N7000XXLQ3-CL646962. Ο developer της clearnote αναφέρει σαν ασφαλείς kernel για απ' ευθείας φλασάρισμα τους speedmod, franco, CF. Είναι ασφαλές να προχωρήσω με τον πιο πάνω?

 

ευχαριστώ

Edited by argg
typo
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα,

 

έχω στο κινητό την elthis με τον kernel που περιλάμβανε και είναι ο 3.0.15-N7000XXLQ3-CL646962. Ο developer της clearnote αναφέρει σαν ασφαλή kernel για απ' ευθείας φλασάρισμα τους speedmod, franco, CF. Είναι ασφαλές να προχωρήσω με τον πιο πάνω?

 

ευχαριστώ

 

ΟΛΕΣ τις custom Rom μεχρι τωρα (και μεχρι να λυθει το θεμα με καποιον ασφαλη κερνελ απο τη samsung) τις περναω μεσω abyssnote και δεν εχω αντιμετωπισει ΠΟΤΕ προβλημα...;)

 

edit:Διαβασα πως βγηκε Goatrip LQ3.Αν εχει καποιος προσβαση στο Γερμανικο φορουμ και μπορει να την κατεβασει/ανεβασει σε καποιον server, θα ειναι πολυ καλο...:)

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

@freddaras

 

Αυτόν έχω εγκαταστήσει. Έχω πιάσει 4386 στο quadrant. Δείχνει καλός.

 

@elthis

 

Και ποιο είναι το γερμανικό forum ?

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

@freddaras

 

Αυτόν έχω εγκαταστήσει. Έχω πιάσει 4386 στο quadrant. Δείχνει καλός.

 

Πολύ δυνατός κερνελ φίλε άστο

Και νομίζω έχει καλύτερες θερμοκρασίες από speedmode.

Θα δούμε...

Παίδες μια ερώτηση στα γρήγορα.

Με τρώει το χέρι μου να δοκιμάσω cm9.

Απλά αν το μετανοιώσω μετά αφού περάσω abyss θα μπορέσω να επαναφέρω το κινητό μου στην τωρινή κατάσταση του;( αφού κρατήσω φυσικά back up)

έτσι δεν είναι;

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Πολύ δυνατός κερνελ φίλε άστο

Και νομίζω έχει καλύτερες θερμοκρασίες από speedmode.

Θα δούμε...

Παίδες μια ερώτηση στα γρήγορα.

Με τρώει το χέρι μου να δοκιμάσω cm9.

Απλά αν το μετανοιώσω μετά αφού περάσω abyss θα μπορέσω να επαναφέρω το κινητό μου στην τωρινή κατάσταση του;( αφού κρατήσω φυσικά back up)

έτσι δεν είναι;

Sent from my note

Ετσι ακριβως...;)

 

Παρεπιπτοντως βγηκε επισημη android 4.0.4 για το κινεζικο μοντελο (το δικο μας N7000 ειναι το international) που σημαινει οτι ειναι κοντα επιτελους και για εμας...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Πώς φλασάρω modem (radio) ; Mέσω CWM, χωρίς wipes ;

 

@elthis

Ποιο είναι το γερμανικό forum για την goatrip?

 

Ναι, ετσι το περνας το modem...;)

 

http://www.goa-roms.de

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

3)CleaNote 2.20: Η πιο smooth, stock look, samsung rom που εχω δοκιμασει.Προσωπικα χρησιμοποιω nova launcher και ετρεχε καλυτερα απο οπαδηποτε αλλη rom.Υποψιαζομαι οτι παιζει ρολο η base LPA που βασιζεται (βγηκε λιγο πιο μετα απο την LQ3 σε Ασια).Αρκετα stable και μπαταρια σε παρομοια επιπεδα με τις υπολοιπες.

 

Ηλια καλησπερα

λεω να την δοκιμασω αν και τοσες μερες με την δικια σου ειναι σαν να την περασα σημερα.

Ελληνικα εχει?? την προτεινεις ανεπιφυλακτα??

με τον ιδιο γνωστο τροπο περνιεται??

ευχαριστω

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

3)CleaNote 2.20: Η πιο smooth, stock look, samsung rom που εχω δοκιμασει.Προσωπικα χρησιμοποιω nova launcher και ετρεχε καλυτερα απο οπαδηποτε αλλη rom.Υποψιαζομαι οτι παιζει ρολο η base LPA που βασιζεται (βγηκε λιγο πιο μετα απο την LQ3 σε Ασια).Αρκετα stable και μπαταρια σε παρομοια επιπεδα με τις υπολοιπες.

 

Ηλια καλησπερα

λεω να την δοκιμασω αν και τοσες μερες με την δικια σου ειναι σαν να την περασα σημερα.

Ελληνικα εχει?? την προτεινεις ανεπιφυλακτα??

με τον ιδιο γνωστο τροπο περνιεται??

ευχαριστω

Παιδια ΟΛΕΣ εχουν Ελληνικα, εκτος απο τη miui που το ανεφερα και ΟΛΕΣ τις περναμε με τον γνωστο τροπο του abyssnote kernel...;)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, εχω την στοκ 4.0.3 IML74XXLQ3 ΚΑΙ ενω εχω κανει πολλες φορες ροοτ με την διαδικασια του Ηλια απο την βιβλο, αυτη την rom ρομ δεν μπορω να την κανω με τιποτα.Ενω μου εγκαθισταται το super user και μου ανοιγει κανονικα δεν ειμαι ροοτ, το βλεπω οταν παω με τον root explorer, να δω ενα αρχειο....εχετε καμια ιδεα???????????? Edited by harley5
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

πως είναι δυνατόν να μου δείχνει οτι έχει καταναλωθεί μπαταριά 24% για sygic ας πούμε χωρίς να το έχω ανοίξει καθόλου και ούτε να φαίνεται να τρέχει στις εφαρμογές???

 

Άν ανοίξεις το sygic έτσι δείχνει και ας μην τρέχει.Αν δεν κάνεις επανεκίνηση δεν φεύγει από τη λίστα.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Ναι, ετσι το περνας το modem...;)

 

http://www.goa-roms.de

 

Συγγνώμη αλλά την LQ3 που την είδες ;. LQ2 βλέπω σαν τελευταία... :confused:

 

Πάντως είμαι γραμμένος στο forum...

Edited by apitsakis
Link to comment
Share on other sites

Ps μόλις δοκιμάζω και αυτό τον κερνελ

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1749863&page=20

Σαν να μου φαίνεται ένα κλικ καλύτερος από τον speedmode (θα τρελαθούμε με άλλα λόγια σήμερα)

Θα επιστρέψω με περισσότερες εντυπώσεις

Sent from my note

 

Ποιόν έχεις βάλει τον απλό ή τον extreme με overclock;;;

Link to comment
Share on other sites

Ποιόν έχεις βάλει τον απλό ή τον extreme με overclock;;;

 

Standard version:)

πηγαινει σφαιρα το εργαλειο!

τεσπα για την ωρα το αφησα οπως ηταν πηρα ενα back up και πειραματίζομαι λιγο με CM9:lol:

θα επανελθω...

 

Κάποιος να με βοηθήσει;

 

λοιπον φιλε τι εκανα εγω!

 

βαζω την ρομ που θελω να περασω στο κινητο χυμα μεσα στην sdcard

καπου εκει βαζω και το αρχειο του abyss kernel(την red version κανω χρηση εγω...)

κατεβασα/αγορασα το mobile odin απο το μαρκετ..

ανοιγω το mobile odin απο το κινητο παω στην κατηγορία flash kernel!

εκει ψαχνω τον abyss και τον επιλεγω!

το κινητο κανει restart και κολλάει σε μια μπλε οθονη(λογικο αφου ειμαι σε παγωτο και ο κερνελ ειναι GB)..

ΚΛΕΙΝΩ ΚΙΝΗΤΟ ΒΓΑΖΩ ΜΠΑΤΑΡΙΑ!

κρατωντας τα 3 πλήκτρα μπαινω σε recovery..

τα παταω μεχρι το κινητο να με παει εκει!

και απο εκει ολα ειναι ευκολα..

full wipe format κτλ και μετα φλασαρισμα της ρομ που θελεις..

ελπιζω να σε βοηθησα...αν και τα εγραψα λιγο γρηγορα!

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Ηλία εχθές πέρασα την τελευταία modded που ανέβασες...

Ότι και να πω είναι λίγο...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

ποιο καλο παιδακι θα μου πει πως μπορω να κανω το pc να δει το κινητό σαν "μοναδα μαζικης αποθήκευσης" οταν το συνδεω με το καλώδιο?

ειμαι στην τελευταια CM9

 

Παντως η επαναφορα των sms απο το my back up pro γινεται σε πολυ πιο αργο ρυθμο απο οτι στις τελευταίες "κανονικές" παγωτο που δοκιμασα τις τελευταιες μερες...

Link to comment
Share on other sites

Hλια εχουμε εξελιξη στο θεμα να εχουμε 2 rom στην sd και να εναλασουμε?

 

α..και αν θυμασαι απο εδω http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=24215109

ποιο αρχειο να κατεβασω?

 

many many thanks!

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

ποιο καλο παιδακι θα μου πει πως μπορω να κανω το pc να δει το κινητό σαν "μοναδα μαζικης αποθήκευσης" οταν το συνδεω με το καλώδιο?

ειμαι στην τελευταια CM9

 

Παντως η επαναφορα των sms απο το my back up pro γινεται σε πολυ πιο αργο ρυθμο απο οτι στις τελευταίες "κανονικές" παγωτο που δοκιμασα τις τελευταιες μερες...

 

settings-storage πατας το κουμπι του μενου και usb storage configuration

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

settings-storage πατας το κουμπι του μενου και usb storage configuration

 

thanks!

και μια τελευταια ερωτηση!

καπου ειχα διαβασει οτι υπηρχε μια εφαρμογη στο μαρκετ η οποια σου ελεγε αν η CM9 που φορας εχει update!

θυμαται κανεις πως λεγοταν?

 

Edit την βρήκα παίδες goo manager λέγεται

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Έχει κάνει κανείς αυτό το τεστ ; https://play.google.com/store/apps/details?id=net.vinagre.android.emmc_check .

 

Ναι όταν είχε κυκλοφορήσει αυτή η εφαρμογή αρκετοί το είχαν κάνει, τόσο εδώ όσο και στο XDA. Άλλοι είχαν βγει θετικοί στο συγκεκριμένο bug και άλλοι αρνητικοί. Τι σημασία έχει όμως, αφού οποίο και να ναι το αποτέλεσμά εμείς πάντα φλασάρουμε με συγκεκριμένο τρόπο (abyss) οπότε δεν έχουμε κίνδυνο brick.:rolleyes:

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Ναι όταν είχε κυκλοφορήσει αυτή η εφαρμογή αρκετοί το είχαν κάνει, τόσο εδώ όσο και στο XDA. Άλλοι είχαν βγει θετικοί στο συγκεκριμένο bug και άλλοι αρνητικοί. Τι σημασία έχει όμως, αφού οποίο και να ναι το αποτέλεσμά εμείς πάντα φλασάρουμε με συγκεκριμένο τρόπο (abyss) οπότε δεν έχουμε κίνδυνο brick.:rolleyes:

 

Συμφωνώ ότι με abyss δεν έχουμε θέμα και ας είναι καλά το φόρουμ και τα παιδιά εδώ.

Σκέψου όμως κάποιον που δεν μπαίνει στα φόρουμ όλη μέρα αλλά "ξέρει" από φλασαρισματα να κάνει το λάθος να κάνει γουαιπ Η να "ξεχαστεί" τέλος πάντων και να μείνει ξαφνικά με το κινητο στο χέρι.

Δυστυχώς για μένα αυτό είναι το μεγαλύτερο φάουλ που μπορώ να βρω στο κινητό μας. Και δεν βλέπω η Samsung να το διορθώνει σύντομα.

Και είναι κρίμα που για να το μάθουμε εμείς το πρόβλημα αυτό "έχασε" κόσμος το κινητό του.

Sent from my note

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Όταν το τηλ είναι root, υπάρχει κάποιο site που κατεβάζουμε σπασμένες εφαρμογές; Και αν ναι , πως τα περνάμε; Ευχαριστώ πολύ.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...