Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα οταν λες σε λιγο;;; και που στο xda?:)

 

Ναι ανεβάζει σε λίγο , έχει ui από sg3 , και πολλά καλούδια από $g3 , επίσης αρομα installer με επιλογή για kernel and modem .

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ναι ανεβάζει σε λίγο , έχει ui από sg3 , και πολλά καλούδια από $g3 , επίσης αρομα installer με επιλογή για kernel and modem .

φιλε κάτι μου απάντησες αλλά δεν μπορώ να το διαβάσω. αν δεν βαριεσε απάντησέ μου και εδώ. ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Κατεβάζω και εγώ. Πάντως από τον προηγούμενο speed δεν είχα καλή εμπειρία, μου ανέβαζε πολύ θερμοκρασία και κόλλαγε το τηλέφωνο...

 

Εμένα δείχνει να πηγαίνει σφαίρα.

Θα δείξει στην πορεία όμως

Πρώτη εντύπωση θετική πάντως

Ναι ανεβάζει σε λίγο , έχει ui από sg3 , και πολλά καλούδια από $g3 , επίσης αρομα installer με επιλογή για kernel and modem .

 

Την έχεις δοκιμάσει εσύ φίλε;

Είναι τόσο γρήγορη και σταθερή όπως του elthis;

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, έχω περάσει από το Σάββατο την [ROM][iCS][DDLPA]CRASH ROM V4 [28 june] και νομίζω ότι είναι πάρα πολύ καλή. Επιτέλους βολεύτηκα με την μπαταρία και το Deep sleep και από απόδοση σφαίρα.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω διαβάσει αρκετά, αλλά κάπου νομίζω ότι έχω κολλήσει. Έχω την official ICS, έχω κάνει root και θέλω να περάσω του Elthis. Από ότι έχω διαβάσει υπάρχει μια δυσκολία στο να περαστεί σε official ics ο abyysnote είτε από mobile odin, είτε από recovery. Επίσης ότι το CWM δεν διατηρείτε σε official rom.

Για να περάσω λοιπόν τη rom που θέλω θα πρέπει:

α) να κάνω αρχικά εγκατάσταση το cwm,

β) να περάσω το franco kernel,

γ) εαν πάλι χαθεί, να περάσω το cwm και μετά το abyssnote,

δ) να κάνω όλα τα wipe και τέλος

ε) να εγκαταστήσω τη rom που θέλω.

 

Ισχύουν όλα αυτά ή υπάρχει κάποιος πιο εύκολος και ασφαλής τρόπος;

 

Σας ευχαριστώ.

 

Σας ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα ....:)

 

Ομορφα νεα για το Note μας.

 

Για ολους οσους εχουν διλλημα ποια Rom να φορεσουν, πλεον δημιουργηθηκε script ωστε να bootαρει 2 Rom!!!

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1748588

 

Δε το εχω δοκιμασει μιας και μολις ανεβηκε.Ομως καλο ειναι να αφησετε πρωτα τα παιδια απο xda να το δοκιμασουν και να το τεσταρουν...:)

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

ελα μια που σε βρηκα!:)

το προβλημα με την αναπαραγωγη βιντεο σε υψηλη ανάλυση εχει λυθει?(πχ τα βιντεο που γραφουμε απο την καμερα...)

το usb on the go δουλευει?

το wifi σου κτλ δουλευουν οκ?(ηταν λιγο αδυναμο την τελευταια φορα που το ειχα δοκιμασει)

αυτα τα project κτλ που λες τα βαζεις "ξεχωριστα" η ειναι μεσα στη ρομ..

για το s-memo @XDA εχεις καποιο λινκ?

μπορω απο την ρομ του elthis να παω σε cm9 μεσω aBYSS η θα πρεπει να βαλω GB να την ρουταρω και να την περασω απο πανω..

τελος αν θελω να γυρισω στην ρομ του elthis με το back up που θα κανω πως ακριβως θα το κανω?

αυτα τα λιγα για την ωρα..:p

 

Με MX PLayer δοκιμασα μεχρι 720p mkv και avi απο εξωτερικο usb stick

 

To WiFi δεν μου εχει κανενα προβλημα, βεβαια το δυνατο ή αδυναμο ειναι σχετικο, γιατι εχωντας Motorola στο παρελθον ολα τα αλλα φαινονται αδυναμα :p

 

To Project Butter ειναι η χρηση triple buffering και vsync το οποιο ειναι στην jelly bean. Το χρησιμοποιησα απλα για να κανω δηλωση του ποσο ομαλα δουλευει η ROM χωρις αυτες τις βελτιωσεις.

 

S-memo ψαξε memo beta @ play store

 

Για να κανεις οποιαδηποτε αλλαγη απλα θες ενα kernel που να βασιζεται σε GB οπως ο abyss ωστε να κανεις αφοβα τα wipe. Για επιστροφη απο CM9 σε αλλη rom

Boot to recovery

wipe/wipe/wipe

install

reboot

 

ο kernel της CM9 ειναι ασφαλης.

 

 

Υπαρχει κατι σχετικο με το project butter ?? Μπορουμε να κανουμε κατι Ιnstall ??

 

Δες πιο πανω. Project butter = triple buffering+vsync

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω εδω και οχι δτις εφαρμογες, γιατι ειναι προβλημα του Note και οχι γενικα.

το shazam δεν μου δουλευει, κολαει το setup στην αρχη και μου λεει No internet conection.

το soundhound, δεν μου βρισκει απολυτως κανενα τραγουδι.

ειμαι με by ethis. αλλος κανεις παρομοιο προβλημα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δείχνει να πηγαίνει σφαίρα.

Θα δείξει στην πορεία όμως

Πρώτη εντύπωση θετική πάντως

 

 

Την έχεις δοκιμάσει εσύ φίλε;

Είναι τόσο γρήγορη και σταθερή όπως του elthis;

Sent from my note

 

 

Ναι εμένα μου κάνει τα έχει όλα , και με φράνκο κερνελ είναι σφαίρα , την επιλογή κερνελ στην δίνει με την εγκατάσταση της ρομ μέσω αρομα , όπως επίσης και τι μόντεμ θα περάσει !

Link to comment
Share on other sites

Ναι εμένα μου κάνει τα έχει όλα , και με φράνκο κερνελ είναι σφαίρα , την επιλογή κερνελ στην δίνει με την εγκατάσταση της ρομ μέσω αρομα , όπως επίσης και τι μόντεμ θα περάσει !

 

Την έβαλα και εγώ.

Δείχνει πολύ καλή. Απλά δεν μου εγκατέστησε το social hub και το θέλω. Γνωρίζεις πως μπορώ να το βάλω;

Επίσης αυτό το beat audio τι είναι;

Με MX PLayer δοκιμασα μεχρι 720p mkv και avi απο εξωτερικο usb stick

 

To WiFi δεν μου εχει κανενα προβλημα, βεβαια το δυνατο ή αδυναμο ειναι σχετικο, γιατι εχωντας Motorola στο παρελθον ολα τα αλλα φαινονται αδυναμα :p

 

To Project Butter ειναι η χρηση triple buffering και vsync το οποιο ειναι στην jelly bean. Το χρησιμοποιησα απλα για να κανω δηλωση του ποσο ομαλα δουλευει η ROM χωρις αυτες τις βελτιωσεις.

 

S-memo ψαξε memo beta @ play store

 

Για να κανεις οποιαδηποτε αλλαγη απλα θες ενα kernel που να βασιζεται σε GB οπως ο abyss ωστε να κανεις αφοβα τα wipe. Για επιστροφη απο CM9 σε αλλη rom

Boot to recovery

wipe/wipe/wipe

install

reboot

 

ο kernel της CM9 ειναι ασφαλης.

 

 

 

 

Δες πιο πανω. Project butter = triple buffering+vsync

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μπορώ δηλαδή απλά με abyss να την περάσω έτσι;

Δεν χρειάζεται να πάω σε gb;

Θα την δοκιμάσω σήμερα μάλλον και θα επιστρέψω με εντυπώσεις.

 

Sent from my note

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το Note και θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτές οι custom rom έχουν όλες τις λειτουργίες με τη μαμά rom και άμα υπάρχει το premium suite σε αυτές και λειτουργεί κανονικά το πενάκι. Ευχαριστώ
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα και εγώ.

Δείχνει πολύ καλή. Απλά δεν μου εγκατέστησε το social hub και το θέλω. Γνωρίζεις πως μπορώ να το βάλω;

Επίσης αυτό το beat audio τι είναι;

 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μπορώ δηλαδή απλά με abyss να την περάσω έτσι;

Δεν χρειάζεται να πάω σε gb;

Θα την δοκιμάσω σήμερα μάλλον και θα επιστρέψω με εντυπώσεις.

 

Sent from my note

Σου δίνει την επιλογη από όταν,κάνεις εγκατάσταση ...

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να αγοράσω το Note και θα ήθελα να ρωτήσω αν αυτές οι custom rom έχουν όλες τις λειτουργίες με τη μαμά rom και άμα υπάρχει το premium suite σε αυτές και λειτουργεί κανονικά το πενάκι. Ευχαριστώ

 

Έχουν τα πάντα και πολλά περισσότερα.

Και το πενάκι λειτουργεί και τα πάντα..

Ειδικα οι τελευταίες custom έχουν "ξεφύγει" σε άλλο επίπεδο..

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα και εγώ.

Δείχνει πολύ καλή. Απλά δεν μου εγκατέστησε το social hub και το θέλω. Γνωρίζεις πως μπορώ να το βάλω;

Επίσης αυτό το beat audio τι είναι;

 

Σε ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μπορώ δηλαδή απλά με abyss να την περάσω έτσι;

Δεν χρειάζεται να πάω σε gb;

Θα την δοκιμάσω σήμερα μάλλον και θα επιστρέψω με εντυπώσεις.

 

Sent from my note

 

Abyss = GB based kernel συνεπως ναι

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση της Kingdroid. 4.2 αυτή τη φορά. Ε ρε θα τρελαθούμε. Ειμαι σε ICS με LQ3. Ππέπει να κάνω full wipe για να τη εγκαταστήσω;;;;;
Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω κατεβάσει από το πρωί και είμαι σε μεγάλο δίλημμα...freddaras άναψε το πράσινο φως και την περνάω το απόγευμα...:)
Link to comment
Share on other sites

λινκ παιδια? για την Kingdroid

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Ρωταω εδω και οχι δτις εφαρμογες, γιατι ειναι προβλημα του Note και οχι γενικα.

το shazam δεν μου δουλευει, κολαει το setup στην αρχη και μου λεει No internet conection.

το soundhound, δεν μου βρισκει απολυτως κανενα τραγουδι.

ειμαι με by ethis. αλλος κανεις παρομοιο προβλημα?

 

και εγω με του ethis είμαι και δουλεύει μια χαρά..κανε μια απεγκατάσταση και ξαναβάλτω...

 

εχει πάρει κανενός το μάτι του σε κανένα φορουμ να αναφέρεται εαν μπορούμε να συνδέσουμε με το ανταπτοράκι usb φλασακι ιντερνετ???έχω ένα της wind με όριο 5gb.

στο xda σε άλλες συσκευές android και μαγειρεμένες ρομ διαβάζω οτι γίνεται...

εχει δει κανείς κάτι για τη δικό μας μπλιμπλίκι???

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

λινκ παιδια? για την Kingdroid

 

Ορίστε ένας γρήγορος τρόπος για να μην περιμένεις!:p

Νομίζω πως είναι αυτή.:)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Νίκος

Πρώην Super Moderator του «παλιού» καλού myphone.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ την έχω κατεβάσει από το πρωί και είμαι σε μεγάλο δίλημμα...freddaras άναψε το πράσινο φως και την περνάω το απόγευμα...:)

 

Την έχω μαζί με speedmode εδώ και λίγες ώρες.

Νομίζω ότι είναι πύραυλος.

Πολύ εφετζιδικη και γρήγορη. Νομίζω είναι ένα κλικ πιο γρήγορη και από την τελευταία του elthis η οποία ήταν εξαιρετική επίσης.

Δεν ξέρω όμως αν αυτό οφείλεται και στον τελευταίο speed ο οποίος είναι φανταστικός.. Τουλάχιστον στην δική μου συσκευή.

Θα έχω καλύτερη άποψη όταν βγάλω την μερα αν και με βλέπω μέχρι το βράδυ να περνάω την 4.2:D

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Την έχω μαζί με speedmode εδώ και λίγες ώρες.

Νομίζω ότι είναι πύραυλος.

Πολύ εφετζιδικη και γρήγορη. Νομίζω είναι ένα κλικ πιο γρήγορη και από την τελευταία του elthis η οποία ήταν εξαιρετική επίσης.

Δεν ξέρω όμως αν αυτό οφείλεται και στον τελευταίο speed ο οποίος είναι φανταστικός.. Τουλάχιστον στην δική μου συσκευή.

Θα έχω καλύτερη άποψη όταν βγάλω την μερα αν και με βλέπω μέχρι το βράδυ να περνάω την 4.2:D

Sent from my note

 

εχεις root κανονικα? με τον speedmode

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

εχεις root κανονικα? με τον speedmode

 

Ναι κανονικά κανένα πρόβλημα.

Πρώτα πέρασα την ρομ με την επιλογή cf root και μετά πέρασα από πάνω speed..

Το κινητό είναι πύραυλος..

Τι sgiii μου λέτε και πράσινα άλογα :D

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα τη βοήθειά σας. Έχω διαβάσει αρκετά, αλλά κάπου νομίζω ότι έχω κολλήσει. Έχω την official ICS, έχω κάνει root και θέλω να περάσω του Elthis. Από ότι έχω διαβάσει υπάρχει μια δυσκολία στο να περαστεί σε official ics ο abyysnote είτε από mobile odin, είτε από recovery. Επίσης ότι το CWM δεν διατηρείτε σε official rom.

Για να περάσω λοιπόν τη rom που θέλω θα πρέπει:

α) να κάνω αρχικά εγκατάσταση το cwm,

β) να περάσω το franco kernel,

γ) εαν πάλι χαθεί, να περάσω το cwm και μετά το abyssnote,

δ) να κάνω όλα τα wipe και τέλος

ε) να εγκαταστήσω τη rom που θέλω.

 

Ισχύουν όλα αυτά ή υπάρχει κάποιος πιο εύκολος και ασφαλής τρόπος;

 

Σας ευχαριστώ.

 

Σας ευχαριστώ

 

Κάποιος να με βοηθήσει;

Link to comment
Share on other sites

Κάποιος να με βοηθήσει;

 

Φίλε πάνε στην κατηγορία οδηγοί η βίβλος κτλ και θα βρεις όλες τις απαντήσεις που θέλεις εκεί :)

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας !

 

Μόλις το μεσημέρι παράγγειλα το Note και αύριο θα το έχω ! Είδα στα χαρακτηριστικά του πως η μπαταρία του είναι 2500mAh μπήκα στο ebay και είδα πως πουλάνε και μπαταρίες με μεγαλύτερη χωρητικότητα 5200mAh

 

Και η ερώτησή μου είναι αν κάποιος έχει χρησιμοποιήσει διαφορετική μπαταρία από την original και αν είχε ποτέ του κάποιο πρόβλημα αν του παρουσίασε το κινητό του πρόβλημα.

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...