Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά τώρα που κατέβασα και τα υπόλοιπα (mobile odin-abyssnote kernel) μπορώ να φλασάρω custom rom ή firmware; Εγώ ας πούμε είμαι ακόμα στην 2.3.6 και δυστυχώς δεν μπορώ να αναβαθμίσω σε ics ούτε μέσω kies ούτε on air. Πως μπορώ να χρησιμοποιήσω τα εργαλεία που κατέβασα, για να κάνω την αναβάθμιση; Έχω κατεβάσει μια custom kernel απο xda, αλλά αυτό μάλλον δεν θα αναβαθμίσει σε ics. Στο mobile odin γράφει flash firmware, αλλά φοβάμαι να βάλω το αρχείο "zlmage", γιατί τελικά δεν ξέρω αν είναι το σωστό. Μιλάμε τα χω δει όλα. Aν μπορεί ας βοηθήσει κάποιος. Ευχαριστώ.

 

Καλημέρα φίλε. Όχι δεν είναι ο τρόπος αυτός για να πας σε ics. Μην κάνεις τπτ αν δεν έχεις καταλάβει την διαδικασία. Και από οτι διαβάζω τα έχεις μπερδέψει ολα.... Μπορείς να διαβάσεις από εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26455511&postcount=2475

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα φίλε. Όχι δεν είναι ο τρόπος αυτός για να πας σε ics. Μην κάνεις τπτ αν δεν έχεις καταλάβει την διαδικασία. Και από οτι διαβάζω τα έχεις μπερδέψει ολα.... Μπορείς να διαβάσεις από εδώ http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26455511&postcount=2475

 

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα διαβάσω και τους xda.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ παιδιά. Θα διαβάσω και τους xda.

 

αν διαβάσεις μερικές σελίδες πιο πριν θα βρεις πολλά ποστ δικά μου σε κατάσταση παράκρουσης...άκου...κάτσε χαλάρωσε άστο για λίγο και μην ασχολείσαι...μετά ξεκίνα να διαβάζεις απο τη βιβλο ενα ενα τα βήματα και κανε την διαδικασία...δεν είναι και τόσο τραγικά δύσκολο τώρα ετσι όπως το βλέπωτωρα.απλά οταν διαβάζεις απο εδω διαβάζεις απο xda κλπ μπλοκάρεις ...χαλάρωσε και παρτα απο την αρχή και οτι χρειαστείς απλα ρώτα εδω.σχεδόν ολα τα παιδιά εδω στο φορουμ ειναι άμεσα στις απαντήσεις

 

narta

τι κόλπο εχεις κάνει με την μπαταρία?????δεν εξηγείτε αλλιώς...

Edited by _KOSTASKELLAS_
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

αν διαβάσεις μερικές σελίδες πιο πριν θα βρεις πολλά ποστ δικά μου σε κατάσταση παράκρουσης...άκου...κάτσε χαλάρωσε άστο για λίγο και μην ασχολείσαι...μετά ξεκίνα να διαβάζεις απο τη βιβλο ενα ενα τα βήματα και κανε την διαδικασία...δεν είναι και τόσο τραγικά δύσκολο τώρα ετσι όπως το βλέπωτωρα.απλά οταν διαβάζεις απο εδω διαβάζεις απο xda κλπ μπλοκάρεις ...χαλάρωσε και παρτα απο την αρχή και οτι χρειαστείς απλα ρώτα εδω.σχεδόν ολα τα παιδιά εδω στο φορουμ ειναι άμεσα στις απαντήσεις

 

narta

τι κόλπο εχεις κάνει με την μπαταρία?????δεν εξηγείτε αλλιώς...

 

Κατάλαβα. Πρέπει να έχω πολύ υπομονή και επιμονή. Θα ξεκινήσω σήμερα και θα προσπαθήσω να φλασάρω ένα επίσημο firmware της samsung στην 4.0.3, ελπίζοντας από 2.3.6 που είμαι τώρα, να μπω επιτέλους σε ics. Το πολύ πολύ να μην ανοίξει ξανά το κινητό!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο ποιο ασφαλής τροπος να βαλεις custom rom ειναι μεσω του gb, ολοι στο xda αυτο λενε (ο kernel του gb ειναι ασφαλης για wipe).

Οσοι δεν ειστε σιγουροι γι'αυτο που θα κανετε μην το κανετε, αμαρτια να παει ετσι το note!

 

Εγω αυτη την στιγμη ειμαι με μαμισιο ics 4.0.3 και μου φαινεται μια χαρα, και με την μπαταρια επισης νομιζω πως παει καλα

https://www.dropbox.com/s/i0b5owg7ajd3ffb/Screenshot_2012-07-02-13-45-44.png

https://www.dropbox.com/s/04qq4nb3x5boxi1/Screenshot_2012-07-02-13-46-09.png

 

Οποτε φανταζομαι πως με την rom του elthis θα ειναι πυραυλος:)

Edited by vkostas
Link to comment
Share on other sites

Πάντως πιστεύω ότι λογικά, αν πας απλά να περάσεις από 2.3.6 ένα οποιοδήποτε official firmware σε ics, μάλλον δεν κινδυνεύεις να σου μείνει το κινητό μπετό.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ο ποιο ασφαλής τροπος να βαλεις custom rom ειναι μεσω του gb, ολοι στο xda αυτο λενε (ο kernel του gb ειναι ασφαλης για wipe).

Οσοι δεν ειστε σιγουροι γι'αυτο που θα κανετε μην το κανετε, αμαρτια να παει ετσι το note!

 

Εγω αυτη την στιγμη ειμαι με μαμισιο ics 4.0.3 και μου φαινεται μια χαρα, και με την μπαταρια επισης νομιζω πως παει καλα

https://www.dropbox.com/s/i0b5owg7ajd3ffb/Screenshot_2012-07-02-13-45-44.png

https://www.dropbox.com/s/04qq4nb3x5boxi1/Screenshot_2012-07-02-13-46-09.png

 

Οποτε φανταζομαι πως με την rom του elthis θα ειναι πυραυλος:)

 

Θα κάνω υπομονή ώς την 4.1 , και όταν βγεί μαμάτη custom για την 4.1 θα περάσω εκείνη.

Τhere is nothing more powerful than the human being itself ,

 

Οι φωτογραφικές μου στιγμές --> flickr - instagram :!:

 

Oneplus 5 - 128GB

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ τον λογο οτι δεν μπωρεσα να περασω τον abyssnote kernel που προτηνει ο elthis περασα τον speedmode που τον αναφερει στην βιβλο

Ροταω τωρα εγω τι διαφορα εχουν ποιος ειναι καλητερος @#% ;;;

 

Μηπως και κανενας ξερει να με βοηθησει;;

Link to comment
Share on other sites

Μηπως και κανενας ξερει να με βοηθησει;;

 

Για να περασεις με ασφαλη τροπο μια ρομ χρειαζεσαι τον abyss kernel. Μβν προσπαθησεις με αλλον κερνελ γιατι πιθανον να μεινεις χωρισ τηλ κανε πρλσεκτικα αυτα που λεει ο ηλιας εσυ που κολας ακριβως

Link to comment
Share on other sites

Μηπως και κανενας ξερει να με βοηθησει;;

 

Για να περασεις με ασφαλη τροπο μια ρομ χρειαζεσαι τον abyss kernel. Μβν προσπαθησεις με αλλον κερνελ γιατι πιθανον να μεινεις χωρισ τηλ κανε πρλσεκτικα αυτα που λεει ο ηλιας εσυ που κολας ακριβως

 

Το πρόβλημα υπάρχει στους ics kernels και συγκεκριμένα στα wipes (και ποίο συγκεκριμένα στο format..τεσπα). Οπότε για να περάσουμε με ασφάλεια νεα rom από την στιγμή που βρισκόμαστε σε ICS και να κάνουμε με ασφάλεια όλα τα απαραίτητα wipes περνάμε πρώτα ένα gb kernel που έχει επικρατήσει να είναι ο abyss... Όποιον gb kernel και να περάσεις λογικά θα είσαι οκ.

Επίσης ο abyss περνιέται νεράκι με mobile odin.

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ενώ όλα δουλεύουν απίστευτα με την ρομ του elthis ( έχω πάθει την πλάκα μου πραγματικά) με τρώει πάλι το χέρι μου:D

Λέω αφού πάρω το back up μου να δοκιμάσω μια cm9.

Τι λέτε να το κάνω η θά το μετανοιώσω;

Από ότι διαβάζω στις τελευταίες cm9 έχουν διορθωθεί τα περισσότερα από τα προβλήματα που είχαμε στην αρχή..

Κανείς που να την φοράει τώρα να μας πει την άποψη του;

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ενώ όλα δουλεύουν απίστευτα με την ρομ του elthis ( έχω πάθει την πλάκα μου πραγματικά) με τρώει πάλι το χέρι μου:D

Λέω αφού πάρω το back up μου να δοκιμάσω μια cm9.

Τι λέτε να το κάνω η θά το μετανοιώσω;

Από ότι διαβάζω στις τελευταίες cm9 έχουν διορθωθεί τα περισσότερα από τα προβλήματα που είχαμε στην αρχή..

Κανείς που να την φοράει τώρα να μας πει την άποψη του;

Sent from my note

 

Τι ακριβως θες να μαθεις;

 

Απλα να σου πω οτι το project butter θα προσθέσει ελαχιστη ομαλοτητα στα transitions :)

 

Οτι πρεπει να δουλευει σε CM9 δουλευει και υπαρχουν εφαρμογες να αντικατασταθει το μεγαλο + της συσκευης το Smemo, με το s-memo @XDA

 

Επειδη προσωπικα απεχθανομαι τα custom skins/frameworks εκτος του Sense (και αυτο με πολλες αλλαγες) εχω κατασταλαξει για την ωρα στην Cm9 @260dpi με NokiaWindowsPhone fonts

 

Οτι αλλο ρωτας

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Απλα να σου πω οτι το project butter θα προσθέσει ελαχιστη ομαλοτητα στα transitions :)

 

Αναφερεσαι στα transision animation απο jelly? γιατι αυτα εχουν ηδη γινει port στις isc και ειδικα στην by ethis.. την κανουν ακομη πιο πυραυλο! :P

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά να ρωτήσω κάτι. Τελικά πέρασα επίσημο firmware ics 4.0.3 μέσω odin και όλα πήγαν μια χαρά. Σε κάποιο άλλο note με ics είδα ότι μπορούσε να προσθέσει όσες όθόνες ήθελε και όχι μόνο τις κλασσικές εφτα. Επίσης ακουμπούσε μια εφαρμογή από τις οθόνες και του έβγαζε διάφορες επιλογές από πάνω, ακόμα και για απευθείας απεγκατάσταση. Εμένα δεν τα έχει αυτά. Κάνω κάτι λάθος ή δεν πήγε καλά η αναβάθμιση;
Link to comment
Share on other sites

Αναφερεσαι στα transision animation απο jelly? γιατι αυτα εχουν ηδη γινει port στις isc και ειδικα στην by ethis.. την κανουν ακομη πιο πυραυλο! :P

 

Οχι αναφέρομαι στο v-sync και το triple buffering που ομαλοποιει τα animations/transitions στην jb σε σχεση με την ics. Με αλλα λογια, η CM9 ειναι ηδη αρκετα εως πολυ ομαλη.

 

Τα "κερδη" απο μια ROM βασισμενη σε JB θα ειναι αλλα και πολυ περισσοτερα απο τα smooth transitions etc. Προσωπικα πιστευω οτι το γεγονος οτι πλεον θα εχουμε mainlined kernel θα ειναι το μεγαλυτερο ατου σε σχεση με το forked kernel που φοραει σημερα το android

Φιλιππος

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Για να περασεις με ασφαλη τροπο μια ρομ χρειαζεσαι τον abyss kernel. Μβν προσπαθησεις με αλλον κερνελ γιατι πιθανον να μεινεις χωρισ τηλ κανε πρλσεκτικα αυτα που λεει ο ηλιας εσυ που κολας ακριβως

 

Δεν καταφερα να περασω τον abyss και περασα εναν αλον που ελεγεστην βιβλο να τον δοκιμασουμε αν θελουμε εγω τωρα βρηκα το προβλιμα.που ειχα και δεν μπωρουσα να τον περασω και απλα ρωταω να μηνω με αυτον που εχω η θα δουλευει καλητερα με τον abyss τι διαφορες μπωρει να εχει δεν εχω ιδεα

Link to comment
Share on other sites

Δεν καταφερα να περασω τον abyss και περασα εναν αλον που ελεγεστην βιβλο να τον δοκιμασουμε αν θελουμε εγω τωρα βρηκα το προβλιμα.που ειχα και δεν μπωρουσα να τον περασω και απλα ρωταω να μηνω με αυτον που εχω η θα δουλευει καλητερα με τον abyss τι διαφορες μπωρει να εχει δεν εχω ιδεα

 

Δεν θα μείνει ο abyss ή όποιον άλλο πέρασες γιατί η ρομ που θα φλασαρεις θα έχει τον δικό της που θα είναι ics kernel;)

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως θες να μαθεις;

 

Απλα να σου πω οτι το project butter θα προσθέσει ελαχιστη ομαλοτητα στα transitions :)

 

Οτι πρεπει να δουλευει σε CM9 δουλευει και υπαρχουν εφαρμογες να αντικατασταθει το μεγαλο + της συσκευης το Smemo, με το s-memo @XDA

 

Επειδη προσωπικα απεχθανομαι τα custom skins/frameworks εκτος του Sense (και αυτο με πολλες αλλαγες) εχω κατασταλαξει για την ωρα στην Cm9 @260dpi με NokiaWindowsPhone fonts

 

Οτι αλλο ρωτας

 

ελα μια που σε βρηκα!:)

το προβλημα με την αναπαραγωγη βιντεο σε υψηλη ανάλυση εχει λυθει?(πχ τα βιντεο που γραφουμε απο την καμερα...)

το usb on the go δουλευει?

το wifi σου κτλ δουλευουν οκ?(ηταν λιγο αδυναμο την τελευταια φορα που το ειχα δοκιμασει)

αυτα τα project κτλ που λες τα βαζεις "ξεχωριστα" η ειναι μεσα στη ρομ..

για το s-memo @XDA εχεις καποιο λινκ?

μπορω απο την ρομ του elthis να παω σε cm9 μεσω aBYSS η θα πρεπει να βαλω GB να την ρουταρω και να την περασω απο πανω..

τελος αν θελω να γυρισω στην ρομ του elthis με το back up που θα κανω πως ακριβως θα το κανω?

αυτα τα λιγα για την ωρα..:p

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ενώ όλα δουλεύουν απίστευτα με την ρομ του elthis ( έχω πάθει την πλάκα μου πραγματικά) με τρώει πάλι το χέρι μου:D

Λέω αφού πάρω το back up μου να δοκιμάσω μια cm9.

Τι λέτε να το κάνω η θά το μετανοιώσω;

Από ότι διαβάζω στις τελευταίες cm9 έχουν διορθωθεί τα περισσότερα από τα προβλήματα που είχαμε στην αρχή..

Κανείς που να την φοράει τώρα να μας πει την άποψη του;

Sent from my note

 

περασε kingdroid 4 η την 4.1 που θα ανεβει σε λιγο και θα με θυμηθεις :happy:

Link to comment
Share on other sites

Τι ακριβως θες να μαθεις;

 

Απλα να σου πω οτι το project butter θα προσθέσει ελαχιστη ομαλοτητα στα transitions :)

 

Οτι πρεπει να δουλευει σε CM9 δουλευει και υπαρχουν εφαρμογες να αντικατασταθει το μεγαλο + της συσκευης το Smemo, με το s-memo @XDA

 

Επειδη προσωπικα απεχθανομαι τα custom skins/frameworks εκτος του Sense (και αυτο με πολλες αλλαγες) εχω κατασταλαξει για την ωρα στην Cm9 @260dpi με NokiaWindowsPhone fonts

 

Οτι αλλο ρωτας

 

Υπαρχει κατι σχετικο με το project butter ?? Μπορουμε να κανουμε κατι Ιnstall ??

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

περασε kingdroid 4 η την 4.1 που θα ανεβει σε λιγο και θα με θυμηθεις :happy:

 

Καλησπερα οταν λες σε λιγο;;; και που στο xda?:)

History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

περασε kingdroid 4 η την 4.1 που θα ανεβει σε λιγο και θα με θυμηθεις :happy:

 

Τι είναι αυτή πάλι ; :D

Για δώσε λινκ σου είναι εύκολο;

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Τι είναι αυτή πάλι ; :D

Για δώσε λινκ σου είναι εύκολο;

Sent from my note

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=26066860

Link to comment
Share on other sites

 

Thanks. Πέρασα στην ρομ του elthis τον τελευταίο speedmode.

Νομίζω ότι το κινητό έγινε ακόμη πιο γρήγορο και πιο smooth.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Thanks. Πέρασα στην ρομ του elthis τον τελευταίο speedmode.

Νομίζω ότι το κινητό έγινε ακόμη πιο γρήγορο και πιο smooth.

Sent from my note

 

Κατεβάζω και εγώ. Πάντως από τον προηγούμενο speed δεν είχα καλή εμπειρία, μου ανέβαζε πολύ θερμοκρασία και κόλλαγε το τηλέφωνο...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...