Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Ηλία αυτό αναφέρεται στον κερνελ? Εμένα λέει ότι έχει το brick bug αλλά αναφέρει κάτι για eMMC και μπερδεύτηκα..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημερα παιδια ..δοκιμασα να περασω τον αββυςς απο recovery αλλα η διαδικασια σταματουσε σε ενα σημειο και μετα εκανε επανεκκινηση το κινητο ..υπαρχει αλλος τροπος να περασω την κατσικα ;

 

παιδια μπορει να βοη8ησει καποιος σε αυτο ;

δεν εχω μοβιλ οντιν.

πως μπορω να γυρισω σε gb και να ξαναβαλω την Ics

Link to comment
Share on other sites

 

Και σε μένα danger βγήκε...

Για αυτό προσοχή παίδες μην μείνουμε με το κινητό στο χέρι...

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Ηλία αυτό αναφέρεται στον κερνελ? Εμένα λέει ότι έχει το brick bug αλλά αναφέρει κάτι για eMMC και μπερδεύτηκα..

 

 

Και σε μένα danger βγήκε...

Για αυτό προσοχή παίδες μην μείνουμε με το κινητό στο χέρι...

Sent from my note

 

 

Σχεδόν όλα τα note είναι affected έχει να κάνει με το firmware του Emmc chip τα έχω γράψει όταν πρώτο βγήκε στην φορά καθώς και τρόπο να το ελέγξετε αλλά δεν με παρακολουθειτε :cool: Μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου είμαστε οκ όσο κάνουμε wipe με kernel που δεν στέλνει mmc_cap_erase commands στο chipset δλδ με όλους τους gb και τις τελευταίες εκδόσεις των cfroot, Franco, speedmod και φυσικά τους Compiled from source Dafuq και cm9

Edited by Stinger
Link to comment
Share on other sites

Ηλία αυτό αναφέρεται στον κερνελ? Εμένα λέει ότι έχει το brick bug αλλά αναφέρει κάτι για eMMC και μπερδεύτηκα..

 

Όχι αναφέρεται στο chip.Δυστυχώς και εμένα έχει το brick bug.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν όλα τα note είναι affected έχει να κάνει με το firmware του Emmc chip τα έχω γράψει όταν πρώτο βγήκε στην φορά καθώς και τρόπο να το ελέγξετε αλλά δεν με παρακολουθειτε :cool: Μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου είμαστε οκ όσο κάνουμε wipe με kernel που δεν στέλνει mmc_cap_erase commands στο chipset δλδ με όλους τους gb και τις τελευταίες εκδόσεις των cfroot, Franco, speedmod και φυσικά τους Compiled from source Dafuq και cm9

 

να ρωτησω λιγο κατι?

εχω δυο back up στο κινητο μου!

ενα απο GB και ενα απο ice!

πως μπορω να τα σβησω αυτα?(γιατι ειναι μεγαλα αρχεια...)..

φοβαμαι να τα σβησω απο recovery μην εχουμε "δραματα"....

Link to comment
Share on other sites

και εμενα το εχει....αυτο σημανει οτι εχουμε χρησιμοποιησει λαθος kernel για wipe????και τι συνεπαγεται τωρα αυτο???ειναι επικινδυνο για το κινητο τωρα εφοσον λειτουργει καλα??
Samsung Galaxy S8 plus.....
Link to comment
Share on other sites

και εμενα το εχει....αυτο σημανει οτι εχουμε χρησιμοποιησει λαθος kernel για wipe????και τι συνεπαγεται τωρα αυτο???ειναι επικινδυνο για το κινητο τωρα εφοσον λειτουργει καλα??

 

Oχι δε σημαινει ακριβως αυτο. Η εφαρμογη σου λεει πως εχεις το emmc chip το οποιο ειναι εν δυναμει επικινδυνο αν κανεις wipes κλπ μεσω recovery.

Τσεκαρε και μια το ποστ του φιλτατου Stinger που εξηγει τι παιζει

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4120141#post4120141

Stormrain@insomnia.gr

 

Πέτρος

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω λιγο κατι?

εχω δυο back up στο κινητο μου!

ενα απο GB και ενα απο ice!

πως μπορω να τα σβησω αυτα?(γιατι ειναι μεγαλα αρχεια...)..

φοβαμαι να τα σβησω απο recovery μην εχουμε "δραματα"....

 

Εμένα τα Nandroid backups τα κάνει στην external sdcard... Και έχω σβήσει πολλά χωρίς πρόβλημα με τον Es Explorer...

Πήγαινε στην external sdcard/clockworkmod/backup και σβήσε τους φακέλους που δε θες...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα τα Nandroid backups τα κάνει στην external sdcard... Και έχω σβήσει πολλά χωρίς πρόβλημα με τον Es Explorer...

Πήγαινε στην external sdcard/clockworkmod/backup και σβήσε τους φακέλους που δε θες...

 

οκ και μενα στην εξωτερικη τα εχει...(ευτυχως...)..

απλα ρωραω γιατι ειχα διαβασει παλιοτερα οτι υπαρχει προβλημα ακομη και οταν σβήνουμε μεγαλα αρχεια στο κινητο μας..(δεν ξερω μπορει να κανω και λαθος...)

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα danger βγήκε...

Για αυτό προσοχή παίδες μην μείνουμε με το κινητό στο χέρι...

Sent from my note

 

Εμενα παντως βγηκε ''uknown chipset''....

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ηλία 64αρι ε; Μάλλον από τους τυχερούς :D

 

AAA!!Αυτο ειναι καινουριο!Δε το ηξερα για το 64!!!

Τωρα 32GB και λευκο, ποσα να ζητησω απο τον Ευθυμη........χμ.....:whistle:

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα , έχω την goatrip με kernel speed. Θα πρέπει να βάλω abyss kernel και να κάνω full wipe ? δεν αντέχω ξανά στήσιμο από την αρχή . Δεν υπάρχει τρόπος να κάνω restore και τους φακέλους που έχω δημιουργήσει στα apps απο Titanium? .

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα Ευθυμη!

Το link εχει την original Goatrip.

Επειδη δεν εχω κανει πολλες αλλαγες εκτος απο build.prop, unit.d (αλλωστε δεν αξιζει κατι περισσοτερο),θα τα ανεβασω καπου και θα στα δωσω.

Στη συνεχεια, θα ανοιξειςτο zip με τη rom, θα αντικαταστησειςτα 2 αρχεια και θα κανεις απλα install απο recovery.

Βεβαια, παλι μπορεις να κανεις install τον abyssnote, και απο εκει wipe cach,wipe dalvik, install rom.

 

το build.prop το βρηκα και το εκανα αντικατασταση το unit.d δεν το βρισκω στο zip της Rom.....

Link to comment
Share on other sites

το build.prop το βρηκα και το εκανα αντικατασταση το unit.d δεν το βρισκω στο zip της Rom.....

 

Δεν υπάρχει unit.d.

Απλά βάλε τον φάκελο στο /system/etc.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα..

Έβαλα την νέα κατσίκα όλα καλά.

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω τι είναι αυτή η γραμμή που βγαίνει πάνω στην μπάρα.

Δείτε λίγο την photo και θα καταλάβετε.

 

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλημέρα..

Έβαλα την νέα κατσίκα όλα καλά.

Δεν μπορώ όμως να καταλάβω τι είναι αυτή η γραμμή που βγαίνει πάνω στην μπάρα.

Δείτε λίγο την photo και θα καταλάβετε.

 

Sent from my note

 

Ρυθμίσεις-Goatrip settings-advanced settings-battariebar-hide batteriebar...:)

 

το build.prop το βρηκα και το εκανα αντικατασταση το unit.d δεν το βρισκω στο zip της Rom.....

 

Για να ξεκαθαρισω και κατι...

 

H Goatrip εχει τα λιγοτερα tweaks που εχω δει σε custom rom.Επισης δεν εχει καν unit.d. Εκει μπαινουν καποια tweaks που ενεργοποιουνται απο τον kernel, θα πρεπει δηλαδη ο kernel να υποστηριζει unit.d, οπως πολυ σωστα ανεφερε ο Kalagas σε προηγουμενο post (ουτε στη προηγουμενη εκδοση ειχε παρα τον kernel του franco που υποστηριζε τα tweaks).

Οι custom kernels υποστηριζουν unit.d, σε αντιθεση με τους cf root, οπου ουσιαστικα ειναι stock με τη προσθηκη μονο του root (εκτος αν ο dev εχει ενεργοποιησει τη λειτουργια).Καπου ειχα διαβασει οτι cf root υποστηριζει unit.d αλλα νομιζω τελικα οτι δε συμβαινει αυτο.

Αυτο δε σημαινει ομως οτι, αν υπαρχει unit.d με kernel που δε το υποστηριζει, υπαρχει προβλημα.Απλα ειναι απενεργοποιημενο.

 

Προσωπικα, μετα απο καποιες δοκιμες, ειδα οτι σε screen on και speedmod kernel (που υποστηριζει unit.d) η συσκευη παει αρκετα καλυτερα, ιδιως στoν launcher οπου εχω προσπαθησει να βελτιωσω μεσω unit.d, αλλα, λογω kernel, μου παρουσιαζει καποιες φορες καποια κολληματακια οταν ειναι screen off και το ''ξυπναω''.

 

Τα tweaks που εχω προσθεσει σε build.prop ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη και τα εμπιστευονται ολοι οι γνωστοι devs, οχι μονο της συσκευης μας.

Edited by sakiss

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις-Goatrip settings-advanced settings-battariebar-hide batteriebar...:)

 

Φίλε σε ευχαριστώ..

Πάντως σε γενικές γραμμές πολύ καλή ρομ αλλά και η κρισκελο που είχα δεν πήγαινε πίσω..άνετα τις βάζω δίπλα.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Ενα μικρο κολπακι που θα σας δωσει καλυτερο και γρηγοροτερο σημα GPS!!!

Δε ξερω αν το γνωριζετε, αλλα ο καθε dev συνηθως βαζει ρυθμιση στο gps.conf (για να συνδεεται μεσω servers με τους δορυφορους) τη χωρα που τον βολευει!Πχ στη rocket θα δειτε οτι ειναι Γερμανια, στη Goatrip ειναι Ρωσσια κτλ.Το ιδιο ισχυει και για official firmware που συνηθως ειναι γυρισμενοι σε Europe, Asia, και γενικα οπου εχουν αμοληθει.

Αυτο δε σημαινει οτι το GPS δε δουλευει καλα, αλλα σιγουρα μπορουμε να το βελτιωσουμε κι αλλο...:)

Πως γινεται αυτο???Επιλεγωντας φυσικα Ελλαδα!!!

 

Οποιος δουλευει πολυ τη πλοηγηση λοιπον, μπορει να κατεβασει το αρχειακι που εφτιαξα παρακατω (το ξεζιπαρουμε φυσικα), και να αντικαταστησει (copy-paste) το gps.conf αρχειο που θα βρειτε στο /system/etc με εναν file explorer.

Καντε ενα reboot στη συνεχεια και δοκιμαστε ξανα...:D

 

Δειτε ενα παραδειγμα.Η συσκευη ειναι στο δωματιο μου, σε αποσταση 4 μετρων περιπου απο το παραθυρο→μπαλκονι→τεντες, και πιανω 8 δορυφορους...:)

 

http://img850.imageshack.us/img850/3130/screenshot2012060610075.png

 

Download:

http://www.mediafire.com/?c9uw31tfmarr2n3

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

η ταλαιπωρια νομιζω εφτασε στο τελος της..αφου πηρα σημερα μετα απο 15 ημερες περιπου ταλαιπωριας πισω το note απο το αθλιο service της samsung στη νικαια(μην πατε ποτε ομως) λογω brick απο lpy kernel το εφτιαξα μονος μου με την βοηθεια των παιδιων εδω, και δεν εδωσα τα (ακουσον) 200 euro που μου ζηταγαν για επισκευη.παμε για κατσικα λεμε τωρα..:lol:
Link to comment
Share on other sites

Ρυθμίσεις-Goatrip settings-advanced settings-battariebar-hide batteriebar...:)

 

 

 

Για να ξεκαθαρισω και κατι...

 

H Goatrip εχει τα λιγοτερα tweaks που εχω δει σε custom rom.Επισης δεν εχει καν unit.d. Εκει μπαινουν καποια tweaks που ενεργοποιουνται απο τον kernel, θα πρεπει δηλαδη ο kernel να υποστηριζει unit.d, οπως πολυ σωστα ανεφερε ο Kalagas σε προηγουμενο post (ουτε στη προηγουμενη εκδοση ειχε παρα τον kernel του franco που υποστηριζε τα tweaks).

Οι custom kernels υποστηριζουν unit.d, σε αντιθεση με τους cf root, οπου ουσιαστικα ειναι stock με τη προσθηκη μονο του root (εκτος αν ο dev εχει ενεργοποιησει τη λειτουργια).Καπου ειχα διαβασει οτι cf root υποστηριζει unit.d αλλα νομιζω τελικα οτι δε συμβαινει αυτο.

Αυτο δε σημαινει ομως οτι, αν υπαρχει unit.d με kernel που δε το υποστηριζει, υπαρχει προβλημα.Απλα ειναι απενεργοποιημενο.

 

Προσωπικα, μετα απο καποιες δοκιμες, ειδα οτι σε screen on και speedmod kernel (που υποστηριζει unit.d) η συσκευη παει αρκετα καλυτερα, ιδιως στoν launcher οπου εχω προσπαθησει να βελτιωσω μεσω unit.d, αλλα, λογω kernel, μου παρουσιαζει καποιες φορες καποια κολληματακια οταν ειναι screen off και το ''ξυπναω''.

 

Τα tweaks που εχω προσθεσει σε build.prop ειναι οτι καλυτερο υπαρχει αυτη τη στιγμη και τα εμπιστευονται ολοι οι γνωστοι devs, οχι μονο της συσκευης μας.

ποιο modem είναι καλύτερο για την τελευταία κατσίκα ?

Έχω περάσει τα carbon tweaks , λες να βάλω τον τελευταίο κερνελ του φράνκο ?

Link to comment
Share on other sites

η ταλαιπωρια νομιζω εφτασε στο τελος της..αφου πηρα σημερα μετα απο 15 ημερες περιπου ταλαιπωριας πισω το note απο το αθλιο service της samsung στη νικαια(μην πατε ποτε ομως) λογω brick απο lpy kernel το εφτιαξα μονος μου με την βοηθεια των παιδιων εδω, και δεν εδωσα τα (ακουσον) 200 euro που μου ζηταγαν για επισκευη.παμε για κατσικα λεμε τωρα..:lol:

 

Άρα δηλαδή μπορούμε να το μπρικάρουμε κι εμείς; Να ελπίζουμε σε βοήθειά σου;;; :D

Τελικά πόσο κόστισε;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...