Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σαν να μου φαίνεται το κινητό με το νέο κερνελ ακόμη πιο γρήγορο:)

Μου φαίνεται θα αραξουμε για πολύ καιρό εδώ παίδες...

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

καλημερα παιδια

λοιπον χτες εβαλα κ εγω την κατσικα λοιπον κοιταω στη διαχειριση μνημης κ ειναι παντα πανα απο 450 mb και οταν κανω εκκαθ μνημης δεν πεφτει πολυ.αυτο ειναι φυσιολογικο ;

τωρα αν θελω να βγαλω την custom rom και να γυρισω σε official ειναι ευκολο ; να υποθεσω πως με επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις δεν γινεται; και θελει δουλεια με odin ;

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

παιδια εχω την κινγκντροιντ 1.6 και 8ελω να παω σε 2 η σε γκοα πρεπει να βαλω τον abyss mesa και μετα εγκατασταση τις ρομ ;

 

Ακριβώς...

 

καλημερα παιδια

λοιπον χτες εβαλα κ εγω την κατσικα λοιπον κοιταω στη διαχειριση μνημης κ ειναι παντα πανα απο 450 mb και οταν κανω εκκαθ μνημης δεν πεφτει πολυ.αυτο ειναι φυσιολογικο ;

τωρα αν θελω να βγαλω την custom rom και να γυρισω σε official ειναι ευκολο ; να υποθεσω πως με επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις δεν γινεται; και θελει δουλεια με odin ;

ευχαριστω

 

Όταν και αν θελήσεις να επιστρέψεις σε official, θα τη περάσεις μέσω pc Odin και θα φύγει και το root (να είναι full wipe η official)...

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

λοιπον χτες εβαλα κ εγω την κατσικα λοιπον κοιταω στη διαχειριση μνημης κ ειναι παντα πανα απο 450 mb και οταν κανω εκκαθ μνημης δεν πεφτει πολυ.αυτο ειναι φυσιολογικο ;

τωρα αν θελω να βγαλω την custom rom και να γυρισω σε official ειναι ευκολο ; να υποθεσω πως με επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις δεν γινεται; και θελει δουλεια με odin ;

ευχαριστω

 

Μην "κολλάς", αν μου επιτρέπεις την έκφραση, με τα νούμερα της μνήμης!!! Το θέμα είναι να γίνεται σωστή διαχείριση και ας μένει 1ΜΒ μνήμης ελεύθερο! Εγώ άνοιξα με Goat καμιά 40αριά εφαρμογές (μετά βαρέθηκα να ανοίγω) και άρχισα να εναλλάσσομαι μεταξύ αυτών.. κανένα απολύτως θέμα!!! Με Goat μιλάω πάντα ;)

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια

λοιπον χτες εβαλα κ εγω την κατσικα λοιπον κοιταω στη διαχειριση μνημης κ ειναι παντα πανα απο 450 mb και οταν κανω εκκαθ μνημης δεν πεφτει πολυ.αυτο ειναι φυσιολογικο ;

τωρα αν θελω να βγαλω την custom rom και να γυρισω σε official ειναι ευκολο ; να υποθεσω πως με επαναφορα στις εργοστασιακες ρυθμισεις δεν γινεται; και θελει δουλεια με odin ;

ευχαριστω

 

Να προσθεσω σε αυτα που λεει ο Ευθυμης (και ειναι σωστα) το εξης.

 

Αν για ψυχολογικους λογους περισσοτερο θες να βλεπεις λιγο περισσοτερη διαθεσιμη μνημη, πηγαινε ρυθμισεις-εφαρμογες-σε εκτελεση και δες ποιες εφαρμογες τρεχουν στο παρασκηνιο.Αν καποια/ες απο αυτες δε τις χρειαζεσαι, κανε μια απεγκατασταση η παγωμα μεσω titanium backup. Καποια προσωπικα παραδειγματα ειναι το Email (εχω gmail), το Kies, το socialHub, οι χαρτες οπου εχω κανει το παραπανω.

 

Επισης, στις ρυθμισεις-επιλογες προγραμματιστη θα βρουμε επιλογη για το οριο διεργασιων παρασκηνιου, οπου μπορουμε να ορισουμε ποσες εφαρμογες θελουμε να τρεχουν ανοιχτες στο παρασκηνιο.

Οσο λιγοτερες, τοσο περισσοτερη μνημη.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω παιδια θα το κοιταξω παλι αν και μου φαινεται πιο αργο απο πριν :D

πχ αν θελω να γυρισω σε Official Οποια και να βαλω ειναι το ιδιο ;

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1424997

τσεκαρω απο δω και δεν βλεπω την δικη μου πριν παω στην goat ειχα N7000XXLPT

Link to comment
Share on other sites

την πατησα με την goat εχω να φλασαρω 2 μερες ...

:(

 

Κατι ετοιμαζω για τους flash junkies...:D

 

Περισσοτερα το σ/κ που θα εχω λιγο χρονο...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

την πατησα με την goat εχω να φλασαρω 2 μερες ...

:(

 

Ναι κι εγώ μια από τα ίδια αν και δεν μου λείπει και πολύ η όλη διαδικασία του στησίματος να σου πω την μαύρη αλήθεια.. παιζω λίγο με τους kernels (v5.5 & v5.6) αλλά από rom δεν το κουνάω :D

 

Κατι ετοιμαζω για τους flash junkies...:D

Περισσοτερα το σ/κ που θα εχω λιγο χρονο...

Χαχαχα ήμουν σίγουρος!! Πάνω στην Goat πάντα ε?

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα ήμουν σίγουρος!! Πάνω στην Goat πάντα ε?

 

Εννοειται...;)

 

Καποια πραγματα που δοκιμαζω ειναι:

 

 

faster gps

modem XXLR1

CF-Root-SGN_ZS_OZS_LPF-v5.6-CWM5.zip

build.prop tweeks (more smooth)

unit.d (battery friendly)

No delay ringtones

Και αλλα...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

την πατησα με την goat εχω να φλασαρω 2 μερες ...

:(

 

Τελεiιώσαμε, κλέιστε το thread.:blink:

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

παιδια????:D

 

Εγώ είχα περάσει αυτή αλλά μετά πέρασα σε κάποια άλλη. Φαντάζομαι θες να κάνεις και root στην rom μετέπειτα σωστά? Απλά με αυτή πέρασα και τον νέο bootloader (εμπεριέχεται στην rom) για να είμαι σίγουρος ότι τον φοράω...:happy:

Link to comment
Share on other sites

άτιμε elthis μετά από αρκετούς μήνες θα αποχωριστώ την kingdroid gb που τους τελευταίους μήνες με υπηρέτησε πιστά. περιμένω το και νούργιο σου κατόρθωμα, έχω ετοιμάσω τα υπογλώσια μου, και είμαι έτοιμος να φλασάρω. νασαι καλά ρε φίλε :)
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλοι μου! Δυστυχως γραφω για δυσαρεστο λογο και θα ηθελα τη βοηθεια σας :( ...Ενας φιλος πειραζε το note του και εκει που περναγε το cwm κοπηκε το ρευμα για λιγο και εκλεισε ο η/υ.Απο τοτε δεν ανοιξε παλι το note. Οχι μονο δε κανει boot.Δεν ανοιγει καθολου ουτε φορτιζει. Εχει μπρικαριστει τελειως; Μηπως θα μπορουσατε να μου δωσετε καποιες οδηγιες να του τις μεταφερω,αν γινεται κατι;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλοι μου! Δυστυχως γραφω για δυσαρεστο λογο και θα ηθελα τη βοηθεια σας :( ...Ενας φιλος πειραζε το note του και εκει που περναγε το cwm κοπηκε το ρευμα για λιγο και εκλεισε ο η/υ.Απο τοτε δεν ανοιξε παλι το note. Οχι μονο δε κανει boot.Δεν ανοιγει καθολου ουτε φορτιζει. Εχει μπρικαριστει τελειως; Μηπως θα μπορουσατε να μου δωσετε καποιες οδηγιες να του τις μεταφερω,αν γινεται κατι;

 

Να φανταστω ουτε σε download Μπαινει?

αν δεν κανει τπτ, το παει για service, και λεει οτι εκει που εκανε αναβαθμιση ΟΤΑ εκλεισε και δεν ξανανοιξε.. Πες του να κανει και μια προσευχη πριν :O

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλοι μου! Δυστυχως γραφω για δυσαρεστο λογο και θα ηθελα τη βοηθεια σας :( ...Ενας φιλος πειραζε το note του και εκει που περναγε το cwm κοπηκε το ρευμα για λιγο και εκλεισε ο η/υ.Απο τοτε δεν ανοιξε παλι το note. Οχι μονο δε κανει boot.Δεν ανοιγει καθολου ουτε φορτιζει. Εχει μπρικαριστει τελειως; Μηπως θα μπορουσατε να μου δωσετε καποιες οδηγιες να του τις μεταφερω,αν γινεται κατι;

 

καταρχας το βάζει για ρεύμα σε μπριζα και οχι στο πισι , και το αφήνει καμια ώρα .

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα φιλοι μου! Δυστυχως γραφω για δυσαρεστο λογο και θα ηθελα τη βοηθεια σας :( ...Ενας φιλος πειραζε το note του και εκει που περναγε το cwm κοπηκε το ρευμα για λιγο και εκλεισε ο η/υ.Απο τοτε δεν ανοιξε παλι το note. Οχι μονο δε κανει boot.Δεν ανοιγει καθολου ουτε φορτιζει. Εχει μπρικαριστει τελειως; Μηπως θα μπορουσατε να μου δωσετε καποιες οδηγιες να του τις μεταφερω,αν γινεται κατι;

 

Να δοκιμάσει και με άλλη μπαταρία αν μπορεί.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Προσπαθω να φλασαρω μεσω mobile odin τον Kernel lpf v5.6....Εχω αποσυμπιεσει κανονικα το αρχειο στην καρτα και βρισκω το tar το επιλεγω και παταω flash....To τηλεφωνο μπουταρει κανονικα αλλα απο το system settings βλεπω παλι kernel τον lpy ...Eχει γινει η αλλαγή και μπορω να το δω καπου αλλου ή κανω κατι λαθοσ?....Εχω την Goatrip rom....ευχαριστώ....
Link to comment
Share on other sites

παιδιά, στην goat ROM μπορούμε να πάρουμε nandroid backup κανονικά όπως κάναμε στις gingerbread?

από cwm backup, και τα λοιπά;

επίσης o πιο δραστήριοι ποιον κερνελ και μόντεμ προτείνετε για την συγκεκριμένη ρομ;

(ενδιαφέρομαι για γρήγορο κλείδωμα δορυφόρων και καλή μπαταρία φυσικά)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...Προσπαθω να φλασαρω μεσω mobile odin τον Kernel lpf v5.6....Εχω αποσυμπιεσει κανονικα το αρχειο στην καρτα και βρισκω το tar το επιλεγω και παταω flash....To τηλεφωνο μπουταρει κανονικα αλλα απο το system settings βλεπω παλι kernel τον lpy ...Eχει γινει η αλλαγή και μπορω να το δω καπου αλλου ή κανω κατι λαθοσ?....Εχω την Goatrip rom....ευχαριστώ....

 

Έκδοση kernel κοιτάς ή μήπως αριθμό κατασκευής? Συγνωμη που ρωτώ απλά κάνεις σωστά την διαδικασία...:rolleyes:

παιδιά, στην goat ROM μπορούμε να πάρουμε nandroid backup κανονικά όπως κάναμε στις gingerbread?

από cwm backup, και τα λοιπά;

επίσης o πιο δραστήριοι ποιον κερνελ και μόντεμ προτείνετε για την συγκεκριμένη ρομ;

(ενδιαφέρομαι για γρήγορο κλείδωμα δορυφόρων και καλή μπαταρία φυσικά)

 

http://download.chainfire.eu/176/CF-Root/SGN/CF-Root-SGN_ZS_OZS_LPF-v5.6-CWM5.zip

Για kernel αν θες δοκίμασε αυτόν, είναι ο καλύτερος όπως οι περισσότεροι τουλάχιστο νομίζουμε... nandroid backup είναι ασφαλές να πάρεις αφού περάσεις τον abyss kernel, και στην συνέχεια πέρασε τον παραπάνω kernel από recovery και κάνε reboot. Δεν το έχω κάνει απλά αυτές είναι οι οδηγίες...:happy:

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι γιατι κατι δεν πηγε καλα.

εβαλα τον aqbysnote με mobile odin,μπηκα cwm εκανα backup,προσπαθησαν να βαλω τον νεο κερνελ αλλα μου εβγαλε αποτυχια (bad).

απο την ωρα ομως που εβαλα τον abyssnote δεν bootαρει,μενει στην οθονη με τα ασπρα γραμματα (samsung galaxy note gt-n7000)

τι να κανω?σε cwm μπαινει αλλα αν δεν δεχεται το κερνελ τι αλλο μπορω να κανω?

Link to comment
Share on other sites

επανερχομαι γιατι κατι δεν πηγε καλα.

εβαλα τον aqbysnote με mobile odin,μπηκα cwm εκανα backup,προσπαθησαν να βαλω τον νεο κερνελ αλλα μου εβγαλε αποτυχια (bad).

απο την ωρα ομως που εβαλα τον abyssnote δεν bootαρει,μενει στην οθονη με τα ασπρα γραμματα (samsung galaxy note gt-n7000)

τι να κανω?σε cwm μπαινει αλλα αν δεν δεχεται το κερνελ τι αλλο μπορω να κανω?

 

Αν επαναφέρεις το backup που μόλις πήρες μέσω του abyss kernel?? Είσαι λιγάκι σε άγνωστα νερά και δεν ξέρω μήπως δεν είναι σωστό αυτό που σου λέω γιατί όπως είπα και πιο πάνω δεν το έχω δοκιμάσει.. Με κάθε επιφύλαξη πάλι!!

Επίσης μήπως το βάλεις σε mass storage και του περάσεις κάποιο άλλο kernel σε zip και ξαναδοκιμασεις??

Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω αλλα αφου το backup το πηρα μετα την εγκατασταση του abys λογικα δεν θα μπουταρει ουτε ετσι.(με το που περασα τον abys εκανε μονο του restart και εμεινε στην οθονη με τα ασπρα γραμματα)

το προσπαθω και επανερχομαι

mass storage? σορρυ αλλα δεν ξερω πως γινεται αυτο,εννοεις στο cwm ?

δοκιμαζω goat nandroid restore και βλεπουμε

 

edit:τζιφος,δεν μπουταρει,περασα φρανκοκερνελ παλι δεν μπουταρει.

τελευταια ελπιδα restore nandroid chrack v18...

Edited by christou
Link to comment
Share on other sites

θα το δοκιμασω αλλα αφου το backup το πηρα μετα την εγκατασταση του abys λογικα δεν θα μπουταρει ουτε ετσι.(με το που περασα τον abys εκανε μονο του restart και εμεινε στην οθονη με τα ασπρα γραμματα)

το προσπαθω και επανερχομαι

mass storage? σορρυ αλλα δεν ξερω πως γινεται αυτο,εννοεις στο cwm ?

δοκιμαζω goat nandroid restore και βλεπουμε

 

ναι μέσα από το recovery mass storage ή usb storage κάτι τέτοιο, μια φορά μου χρειάστηκε και με έσωσε...

Edit: Mount and Storage menu

Επίσης και από pc odin μπορείς να το βάλεις σε download mode και να περάσεις από εκεί τον kernel

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...