Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν πειράζει δουλειά να υπάρχει και ας δουλεύουμε πολύ!

Επειδή παρουσιάστηκε ένα θέμα με τον συγκεκριμένο kernel και όσον αφορά τα wipes των μεγάλων αρχείων από recovery το καλύτερο και πιο γρήγορο που έχεις να κάνεις έιναι να περάσεις abyss kernel από mobile odin, μετά πας recovery -- full wipe , προσέχεις να μην κάνεις reboot system (γιατί ακόμα έχει πάνω τον abyss) και στην συνέχεια φλασάρεις την νέα rom και κάνεις reboot και είσαι έτοιμος!!! Λένε ότι η rocket rom είναι ίσως η καλύτερη από custom έως τώρα... εγώ μόλις την πέρασα, οι άλλες δεν έλεγαν κάτι ιδιαίτερο, παρουσίαζαν lags και κολλήματα!

ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου... Εχει προβλημα ο stock kernel?? Ισως κατσω λιγο ακομα με official μιπως κανουν τιποτα και θα παρακολουθω και τα νεα για τις costum rom... Πρεπει καποια στιγμη να αγορασω και το mobile odin αλλα ξεχναω να ζητησω την καρτα απο τον αδελφο μου

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

και εγω αυτην κατεβαζω και περιμενω να δω τι θα λεει. Αντε σιγα σιγα να μείνουμε μόνιμα με τον παγωτο.

Και εγω τα ιδια προβληματα εχω με την γυναίκα !! :lol::lol:

Χρηστο να παρεις στην γυναικα σου ενα Galaxy SII οπως εγω και το προβλημα σου θα λυθει μια και εξω,κοιτα ενα screenshot....[ATTACH]25254[/ATTACH].... απο το τερας που σου ελεγα το πρωι...

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω για την απαντηση φιλε μου... Εχει προβλημα ο stock kernel?? Ισως κατσω λιγο ακομα με official μιπως κανουν τιποτα και θα παρακολουθω και τα νεα για τις costum rom... Πρεπει καποια στιγμη να αγορασω και το mobile odin αλλα ξεχναω να ζητησω την καρτα απο τον αδελφο μου

 

http://db.tt/K5GyMLMJ

Ναι παρουσιαστηκε κάποιο πρόβλημα αλλά μάλλον φταίει και ο χρήστης.. Αν το κανεις όπως σου είπα δεν θα έχεις κάποιο παραπάνω ρίσκο από οποιαδήποτε άλλη φορά φυσικά ;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ριξτε μια ματια σε αυτο http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1658967 βγηκε επιτελους νεο bootloader
Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Χρηστο να παρεις στην γυναικα σου ενα Galaxy SII οπως εγω και το προβλημα σου θα λυθει μια και εξω,κοιτα ενα screenshot....[ATTACH]25254[/ATTACH].... απο το τερας που σου ελεγα το πρωι...

 

Δεν το κατέχει το σπορ φιλε πανο!! Εχει μείνει με το Νοκια 5800!!! :lol:

Ρε γα..το ολα στραβα πανε απο την ωρα που προσπαθω να περασω την ροκετ!! τι reboot καθε 10-15 δευτερολεπτα.Μετα ξαναφλασαρω απο καθαρη cm9 και κολλησε στο boot με τα γραμματα. Αντε παλι απο την αρχη!! :mad:

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Δεν το κατέχει το σπορ φιλε πανο!! Εχει μείνει με το Νοκια 5800!!! :lol:

Ρε γα..το ολα στραβα πανε απο την ωρα που προσπαθω να περασω την ροκετ!! τι reboot καθε 10-15 δευτερολεπτα.Μετα ξαναφλασαρω απο καθαρη cm9 και κολλησε στο boot με τα γραμματα. Αντε παλι απο την αρχη!! :mad:

 

περασες abbys reboot recovery wipe flash thn rom κλπ ?

Link to comment
Share on other sites

περασες abbys reboot recovery wipe flash thn rom κλπ ?

Μα φυσικα ολα τα εκανα βημα προς βημα. Και τον κερνελ οταν πηγα να τον ξαναπερασω για να ξανακανω full wipe κολαγε και δεν εκανε install!!

Τωρα μολις ρουταρισα την επισημη ics και ξαναδοκιμαζω να δω τι θα γινει.

 

 

edit : Τωρα πηγαν ολα οκ. Για να δουμε τι λεει και αυτη η rom.

Edited by vezyro

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Μα φυσικα ολα τα εκανα βημα προς βημα. Και τον κερνελ οταν πηγα να τον ξαναπερασω για να ξανακανω full wipe κολαγε και δεν εκανε install!!

Τωρα μολις ρουταρισα την επισημη ics και ξαναδοκιμαζω να δω τι θα γινει.

 

 

edit : Τωρα πηγαν ολα οκ. Για να δουμε τι λεει και αυτη η rom.

Τι να λεει η επισημη ρε Χρηστο μολις την εβαλα πανω την πεταξα με τη μια εξω ενα τονο αχρηστα προγραμματα,εγω θελω να βαλω cm αλλα προς το παρων φοβαμαι με ολα αυτα που διαβαζω στο xda,περιμενω κατι καλο απο τον maxicet με ενα νεο bootloader απο την νεα επισημη ρομ που εβγαλε σημερα η samsung,περιμενω να δω τι θα γινει

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Τι να λεει η επισημη ρε Χρηστο μολις την εβαλα πανω την πεταξα με τη μια εξω ενα τονο αχρηστα προγραμματα,εγω θελω να βαλω cm αλλα προς το παρων φοβαμαι με ολα αυτα που διαβαζω στο xda,περιμενω κατι καλο απο τον maxicet με ενα νεο bootloader απο την νεα επισημη ρομ που εβγαλε σημερα η samsung,περιμενω να δω τι θα γινει

 

Oχι δεν εβαλα την επισημη. Εβαλα την ροκετ αλλα για την περασω περασα πρωτα την επισημη. Και εγω μια cm9 θελω να μπορει να παιζει τα βιντεο που τραβαει η καμερα στα 1080p. Δεν μπορω να το καταλάβω με τιποτα αυτο!! Δεν γινεται να εχεις ρυθμιση στην καμερα για 1080 και μετα να μην το παιζει το βιντεο!!

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

changelog για τη cm9

http://cm-kang.appspot.com/n7000/ics

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

changelog για τη cm9

http://cm-kang.appspot.com/n7000/ics

 

Καλησπερα Αργυρη μπορεις σε παρακαλω να μου πεις ενα ασφαλη τροπο να περασω cm στο τλφ προερχομενος απο midnote1.2 ics ευχαριστω

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Μέχρι να βγούν οι πρώτες Roms με τον νεο bootloader LPF δεν το κουνάω απο CM9.

Όπως γράφει και ο Maxicet εδώ , πιστεύει πως αυτό είναι το κλειδί για να σταματήσουν τα προβλήματα με το deep sleep σε πολλούς χρήστες και το σημαντικότερο, να γλητώσουμε από τον

κίνδυνο του hard brick!

Ήδη δουλεύει τη καινούρια version της Rom του για να αποδείξει τα λεγόμενά του!

Αν βγει αληθινός θα αλλάξουν πολλά πράγματα στις custom ICS Roms.:X

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

εγω ετοιμαζομαι παντως να περασω την τελευταια στοκ ρομ με τον νεο bootloader :)

απο οτι λενε γινεται ρουτ με τον τροπο που γινοταν και η προηγούμενη(γερμανικη....)..

θα επιστρεψω με εντυπώσεις!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Αργυρη μπορεις σε παρακαλω να μου πεις ενα ασφαλη τροπο να περασω cm στο τλφ προερχομενος απο midnote1.2 ics ευχαριστω

 

1.κατεβαζεις απο εδω https://hotfile.com/dl/149636641/e30e4eb/Rooted_Stock_Odex_N7000XXLC1.rar.html τη στοκ prerooted GB rom και τη φλασαρεις με pc odin.Ειναι wipe version δηλαδη θα κανει clean install.

2.Ασε τη ρομ να bootarei και τσεκαρε οτι εχεις full root.Ενας ευκολος τροπος ειναι με τον root explorer να κανεις copy-paste ενα οποιοδηποτε αρχειο σου στο /system.

3.Κατεβαζεις την τελευταια nightly cm9 και τα google appls(29/04/12 τα πιο προσφατα) και τα βαζεις στην sdcard σου.

4.Φλασαρεις με mobile odin τον cf root lc1 kernel.Θα τον βρεις στο xda στο thread του chainfire.

5.Τσεκαρεις οτι εχεις cwm recovery

6.Φλασαρεις την cm9 μεσω cwm recovery

7.Φλασαρεις τα gapps

8.Κανεις απο το cwm recovery wipe cache,advanced-wipe dalvik cache και wipe data/factory reset.

9.reboot system

 

Ξερω οτι μπορει καποια παιδια να γραψουν για φλασαρισμα με λιγοτερα βηματα.Η πιο πανω διαδικασια δεν μου εχει δημιουργησει ποτε προβλημα

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

1.κατεβαζεις απο εδω https://hotfile.com/dl/149636641/e30e4eb/Rooted_Stock_Odex_N7000XXLC1.rar.html τη στοκ prerooted GB rom και τη φλασαρεις με pc odin.Ειναι wipe version δηλαδη θα κανει clean install.

2.Ασε τη ρομ να bootarei και τσεκαρε οτι εχεις full root.Ενας ευκολος τροπος ειναι με τον root explorer να κανεις copy-paste ενα οποιοδηποτε αρχειο σου στο /system.

3.Κατεβαζεις την τελευταια nightly cm9 και τα google appls(29/04/12 τα πιο προσφατα) και τα βαζεις στην sdcard σου.

4.Φλασαρεις με mobile odin τον cf root lc1 kernel.Θα τον βρεις στο xda στο thread του chainfire.

5.Τσεκαρεις οτι εχεις cwm recovery

6.Φλασαρεις την cm9 μεσω cwm recovery

7.Φλασαρεις τα gapps

8.Κανεις απο το cwm recovery wipe cache,advanced-wipe dalvik cache και wipe data/factory reset.

9.reboot system

 

Ξερω οτι μπορει καποια παιδια να γραψουν για φλασαρισμα με λιγοτερα βηματα.Η πιο πανω διαδικασια δεν μου εχει δημιουργησει ποτε προβλημα

 

Αξιζει το κοπο η να περιμενουμε μεχρι ο Maxicet βγαλει κατι καλο?ειχα σκοπο να φλασαρω το abyss kernel μεσω cwm και απο εκει να κανω το τριπλο wipe κσι να φλασαρω cyanogen αλλα φοβομουν μην το μπρικαρω,τελος παντων ευχαριστω για τις συμβουλες σου

Παναγιωτης
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχει και η ics rocket τα θεματακια της. Κατι καθυστερησεις στης επαφες ,κατι στον dialer, κατι στο σερφαρισμα...... παμε για αλλη ρομ.....

KNIGHT RIDER

One man can make a difference

Link to comment
Share on other sites

Αξιζει το κοπο η να περιμενουμε μεχρι ο Maxicet βγαλει κατι καλο?ειχα σκοπο να φλασαρω το abyss kernel μεσω cwm και απο εκει να κανω το τριπλο wipe κσι να φλασαρω cyanogen αλλα φοβομουν μην το μπρικαρω,τελος παντων ευχαριστω για τις συμβουλες σου

 

Δεν νομίζω πως υπάρχει κίνδυνος brick αν τo Full Wipe γίνει μέσω Abyss. Πολλοί χρήστες, ανάμεσά τους και εγώ το έχουμε κάνει ήδη χωρίς κανένα πρόβλημα.

Δεν χρειάζεται πάντως να το ξαναπούμε, η CM9 είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή, αν δεν έχεις πρόβλημα να θυσιάσεις τις ξεχωριστές ικανότητες του Note. (S-Pen, S-Memo, S-Planner κλπ.)

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω πως υπάρχει κίνδυνος brick αν τo Full Wipe γίνει μέσω Abyss. Πολλοί χρήστες, ανάμεσά τους και εγώ το έχουμε κάνει ήδη χωρίς κανένα πρόβλημα.

Δεν χρειάζεται πάντως να το ξαναπούμε, η CM9 είναι ότι καλύτερο κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή, αν δεν έχεις πρόβλημα να θυσιάσεις τις ξεχωριστές ικανότητες του Note. (S-Pen, S-Memo, S-Planner κλπ.)

 

οπως επισης και οτι εχει πολλα προβλήματα με πολλες μορφές βιντεο..και mp4 αλλα και mkv..

καλο ειναι να το τονίζουμε και αυτο!:)

 

παιδες περασα την τελευταια παγωτο μολις τωρα!

το κινητο ανοιξε ολα σουπερ απλα δεν εχει ελληνικα...(μικρο το κακο ομως...).

θα επανελθω!

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Τελικα εχει και η ics rocket τα θεματακια της. Κατι καθυστερησεις στης επαφες ,κατι στον dialer, κατι στο σερφαρισμα...... παμε για αλλη ρομ.....

 

Οι καθυστερήσεις στις επαφες και στον dialer είναι θέμα της LPY και τις έχουν και όλες οι custom. Όσον αφορά το σερφαρισμα δεν έχω παρατηρήσει κάτι με Chrome beta που χρησιμοποιώ...:)

Link to comment
Share on other sites

εγω παιδες τωρα που περασα την τελευταια στοκ ice(N7000ZSLPF) τι "επιπτώσεις" εχω?:)

δεν μπορω πλεον να ξαναγυρίσω σε GB η καταλαβα λαθος?

 

τελος παντων παιδες η ρομ Π Ε Τ Α Ε Ι οσο την ειδα..

μου φαινεται ενα κλικ πιο πανω απο την γερμανικη ice!

το δε nova τοσο γρηγορο δεν τον εχω δει ποτε

νομιζω οτι διόρθωσαν πολλα πραγματα!

το κινητο ξεκιναει με περισσοτερη ραμ(!!!) ειναι πιο smooth γενικα επαθα πλακα!

το ξαναλεω δεν εχει ελληνικα(swype κτλ εχει στο μενου δεν εχει!!!)

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Οποιος θελει να ''παιξει'' με το νεο ics update,

 

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26224655&postcount=1689

 

Kαι οποιος θελει να περασει το νεο firmware μεσω pc odin, εδω οδηγιες:

http://forum.xda-developers.com/showpost.php?p=26212001&postcount=2203

 

edit:Ο τροπος rooting ειναι ιδιος με το προηγουμενο firmware που εχω βαλει στη βιβλο.

Edited by elthis

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Έχει περάσει κανείς τους νέους bootloaders ή τον νέο LPF CF-root? :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι η τελευταία ρομ εξαιρετική η σε μενα φαίνεται μονο;

Το κινητό πετάει πλέον τα κολλήματα έχουν εξαφανιστεί + το γεγονός ότι υπάρχει καλύτερη διαχείριση της ραμ θερμοκρασίας κτλ

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι η τελευταία ρομ εξαιρετική η σε μενα φαίνεται μονο;

Το κινητό πετάει πλέον τα κολλήματα έχουν εξαφανιστεί + το γεγονός ότι υπάρχει καλύτερη διαχείριση της ραμ θερμοκρασίας κτλ

Sent from my note

 

Δυστυχώς δεν έχω βρει χρόνο να τη δοκιμάσω ακόμα άλλα διαβάζω γενικά θετικά σχόλια. Άντε μακάρι!

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά είναι η τελευταία ρομ εξαιρετική η σε μενα φαίνεται μονο;

Το κινητό πετάει πλέον τα κολλήματα έχουν εξαφανιστεί + το γεγονός ότι υπάρχει καλύτερη διαχείριση της ραμ θερμοκρασίας κτλ

Sent from my note

 

Κι εγώ επίσης ίσως δοκιμάσω μέσα στο ΣΚ δεν έχω καθόλου χρόνο σήμερα και αύριο.. Μακάρι να έχουν διορθώσει οτιδήποτε χρήζει διόρθωσης από την πρώτη έκδοση :)

Η rocket rom πάντως πάει αρκετά καλά αλλά φαντάζομαι οι νέες που θα βασίζονται στην καινούρια επίσημη θα είναι πραγματικά ρουκέτες!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...