Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πριν λίγο είχα ένα "ωραίο" bug.Φλάσαρα τον speedmod,μπαίνει το κινητό κανονικά στο λειτουργικό αλλά δεν έχει σήμα.Βλέπω στις ρυθμίσεις και στο φάσμα τηλεφώνου γράφει "άγνωστο".Ξαναφλασάρω από πάνω την jon ρομ και δε λύθηκε το πρόβλημα.Κάνω wipe data factory reset/system/preload και επανεγκατάσταση της ρομ και πάλι δεν έχει σήμα παρόλο που κατά την εγκατάσταση της ρομ έγραψε ότι φλάσαρε και modem.Τελικά φλάσαρα το modem ubls που είχα ξεχασμένο στην sd και επανήλθε κανονικά το σήμα.Εχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό το πρόβλημα; Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Πριν λίγο είχα ένα "ωραίο" bug.Φλάσαρα τον speedmod,μπαίνει το κινητό κανονικά στο λειτουργικό αλλά δεν έχει σήμα.Βλέπω στις ρυθμίσεις και στο φάσμα τηλεφώνου γράφει "άγνωστο".Ξαναφλασάρω από πάνω την jon ρομ και δε λύθηκε το πρόβλημα.Κάνω wipe data factory reset/system/preload και επανεγκατάσταση της ρομ και πάλι δεν έχει σήμα παρόλο που κατά την εγκατάσταση της ρομ έγραψε ότι φλάσαρε και modem.Τελικά φλάσαρα το modem ubls που είχα ξεχασμένο στην sd και επανήλθε κανονικά το σήμα.Εχει τύχει σε κανέναν άλλο αυτό το πρόβλημα;

 

Για το JonROM όλα αυτά ? Εάν ναι άκου εγώ πως σκοπεύω να κάνω την αναβάθμιση.

Φλασάρω την Philz

reboot recovery ξανα

Full wipe όπως εσύ

Flash ROM

Reboot system

Αφού το σετάρω κλπ

reboot recovery

wipe cache/dalvin

flash speed kernel

reboot system.

Link to comment
Share on other sites

Ναι για την jon.Kαι εγώ έτσι το έκανα με την διαφορά ότι δεν έκανα wipe dalvik πριν το φλασάρισμα του speedmod.Aν και δε νομίζω να φταίει αυτό μιας και άλλες φορές φλάσαρα κερνελ χωρίς wipe dalvik
Link to comment
Share on other sites

Ναι για την jon.Kαι εγώ έτσι το έκανα με την διαφορά ότι δεν έκανα wipe dalvik πριν το φλασάρισμα του speedmod.Aν και δε νομίζω να φταίει αυτό μιας και άλλες φορές φλάσαρα κερνελ χωρίς wipe dalvik

 

Καλυτερα πάντως πριν απο την αλλαγη κερνελ να τρεχουμε ενα script καθαρισμου. Εγω χρησιμοποιω αυτο https://www.dropbox.com/s/dzm3yjit7fxnnt7/Sybr_Kernel_Cleaning_Script_Ed-1.zip το οποιο είναι και για cm10.1 αλλα και tw. Φλασαρεται απο cwm revovery και στο καπακι φλασαρεται ο kernel

Link to comment
Share on other sites

παιδιά μια βοήθεια...

εδω και μια εβδομάδα με την ultimate το τηλέφωνο σε άσχετο χρόνο κάνει επανεκκινήσεις μόνο του.χωρίς να πατήσω κάτι..:(

μια και μου κάνει αυτες τις κουτσουκέλες σκέφτομαι να πάω στην επίσημη jb μήπως δω χαΐρι...

1.υπάρχει κάπου κάποιος οδηγός πως πάμε απο costum σε επίσημη? (εχω καιρό να παρακολουθήσω το forum:O)

2.αξίζει να πάω σε επίσημη ή έχετε να προτείνεται κάποια costum καλύτερη και πλήρης απο ultimate?:O

 

υ.γ.μάλλον έβαλα δύσκολα ερωτήματα...συγνώμη...

και θα προτιμούσα αν είναι κάποιος να απαντήσει με ειρωνεία να μη μπει στον κόπο καν...

Edited by _KOSTASKELLAS_
[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω λόγο να απαντήσει κάποιος με ειρωνεία.Αρκετοί πιστεύω είμαστε ευχαριστημένοι με την jon rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2179332 έχει αφαιρέσει αρκετά πράγματα που έχει η επίσημη ρομ καθως και η ultimate.Ισως κάποια από αυτά σου ειναι χρήσιμα οπότε έλεγξε τι δεν έχει,πριν την δοκιμάσεις.

Εγώ πάντως ειμαι ευχαριστημένος και με την ταχύτητά της αλλά και με την αυτονομία της.

Link to comment
Share on other sites

Δεν βρίσκω λόγο να απαντήσει κάποιος με ειρωνεία.Αρκετοί πιστεύω είμαστε ευχαριστημένοι με την jon rom http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2179332 έχει αφαιρέσει αρκετά πράγματα που έχει η επίσημη ρομ καθως και η ultimate.Ισως κάποια από αυτά σου ειναι χρήσιμα οπότε έλεγξε τι δεν έχει,πριν την δοκιμάσεις.

Εγώ πάντως ειμαι ευχαριστημένος και με την ταχύτητά της αλλά και με την αυτονομία της.

 

Συμφωνώ πολυ καλη ρομ αλλα εχω ενα πρόβλημα αν και η μπαταρια μου ειναι 3 μηνων περιπου δεν μου βγαζει τους χρωνους που αναφέρετε μπας και να την αγορασα και να ειναι χαλασμενη ειναι η γνήσια. ..

Δλδ μσε αναμονη 8 ωρες με 1 ωρα οθονη και 17 λεπτα Ομιλία η μπαταρια στο 40% δλδ δεν βγαζω ουτε μερα.. Φίλου μου η σουιτ ρομ βγαζει 4 ωρες οθωνη τι να κανω εχω αρχισι να πιστευω οτι εχω χαλασμενη μπαταρια και ας ειναι καινούργια.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε araditsa φιλου σου με sweet βγαζει 4 ωρες οθονη??? με εξοικονομηση ενεργειας...η ετσι?γιατι το δικο μου με την βια 2 ωρες στην καλυτερη 2.30

 

Συμφωνώ πολυ καλη ρομ αλλα εχω ενα πρόβλημα αν και η μπαταρια μου ειναι 3 μηνων περιπου δεν μου βγαζει τους χρωνους που αναφέρετε μπας και να την αγορασα και να ειναι χαλασμενη ειναι η γνήσια. ..

Δλδ μσε αναμονη 8 ωρες με 1 ωρα οθονη και 17 λεπτα Ομιλία η μπαταρια στο 40% δλδ δεν βγαζω ουτε μερα.. Φίλου μου η σουιτ ρομ βγαζει 4 ωρες οθωνη τι να κανω εχω αρχισι να πιστευω οτι εχω χαλασμενη μπαταρια και ας ειναι καινούργια.

 

Φιλε araditsa φιλου σου με sweet βγαζει 4 ωρες οθονη??? με εξοικονομηση ενεργειας...η ετσι?γιατι το δικο μου με την βια 2 ωρες στην καλυτερη 2.30

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Φιλε araditsa φιλου σου με sweet βγαζει 4 ωρες οθονη??? με εξοικονομηση ενεργειας...η ετσι?γιατι το δικο μου με την βια 2 ωρες στην καλυτερη 2.30

 

Τραβαω τα μαλια μου αλλα ναι του εβγαλε 4 και 27 λεπτα.και εμενα 2 ωρες βγαζει δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ με την jon χωρίς εξοικονόμηση ενέργειας,έβγαλα 12 ώρες με 4.30 ώρες οθόνη απο 100% σε 1% και η χρήση περιελάμβανε και 3g.
Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως δε μου βγαζει πανω απο 3.30 ωρες και αυτες χωρις πολυ wifi και χωρίς 3g. Την ειχα κανει superslim με σχεδον 500mb free στο system. O speedmod παντως ειναι μάπα. Σε οσες ρομ τον δοκιμασα ουτε καλυτερη αυτονομια ειχε και σιγουρα χειροτερες επιδοσεις. Ετσι γυρισα σε philz οπου με tegrak overstock τον πηγα στο 1.5 και το αποτελεσμα ηταν πολυ καλο χωρις αλλαγη αυτονομιας αφου τα ρεύματα ειναι ιδια. Χρησομοποιωντας και το script που ανεφερα πιο πανω
Link to comment
Share on other sites

Τραβαω τα μαλια μου αλλα ναι του εβγαλε 4 και 27 λεπτα.και εμενα 2 ωρες βγαζει δεν μπορω να καταλαβω τι φταιει.

 

Μηπως παιζει ρολο ο κερνελ?εγω ειμαι με του philz

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αν καποιος θελει να επαναφερει το κινητο σε εργοστασιακή κατάσταση (full restore) πρεπει να κατεβασει απο το http://www.sammobile.com το firmware το βαζει στην SD και το κανει? η πρεπει μεσω 3ου εργαλιου? πχ.ODIN

 

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά μεσω odin. Μπορεις βεβαια αν βρεις την official rom σε zip να τη φλασαρεις μεσω cwm και μετα να κανεις unroot και να επαναφέρεις το στοκ recovery
Link to comment
Share on other sites

Αναγκαστικά μεσω odin. Μπορεις βεβαια αν βρεις την official rom σε zip να τη φλασαρεις μεσω cwm και μετα να κανεις unroot και να επαναφέρεις το στοκ recovery

 

υπάρχει κάπου η original jb να την κατεβάσουμε και να τη φλασαρουμε μέσω cwm?

πρέπει να βάλω και τον ανάλογο κερνελ φαντάζομαι...εε?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν υπαρχει καπου στο xda η odex, υποθετω θελεις την LSZ. Υπαρχχει επισης μια λιστα με στοκ κερνελς. Γιατι δε τη φλασαρεις απο odin να μην παιδευεσαι?
Link to comment
Share on other sites

Μηπως παιζει ρολο ο κερνελ?εγω ειμαι με του philz

Και εγώ του philz έχω.Πάντως μου κάνει πραγματικά εντύπωση ότι σε κάποια παιδιά δε φτάνει καν τις 3 ώρες η χρήση οθόνης.Το 3ωρο σε διάστημα 12 στη χειρότερη ή 22-23 ωρών στην καλυτερη, ότι και να κάνω στο κινητό το έχω σίγουρο.Τώρα αν μιλάμε να βγάζει 3 ώρες σε 48 ώρες συνολική χρήση τότε με δεδομένο ότι στην αναμονή χάνει 1% τουλάχιστον ανά ώρα δεν παίζει να το φτάσει κάποιος.

Link to comment
Share on other sites

Nεος κερνελ. Απο μπαταρια και επιδοσεις στα ιδια επιπεδα με thor. http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2192893
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν πρόκειται να το κουνήσω από την Jon Rom.Δεν έχω λόγο να φύγω από την rom μόνο για την ευχαρίστηση ότι τρέχω 4.2.2 pure android.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν πρόκειται να το κουνήσω από την Jon Rom.Δεν έχω λόγο να φύγω από την rom μόνο για την ευχαρίστηση ότι τρέχω 4.2.2 pure android.

 

Πες μου σε παρακαλώ ότι το τρέχεις με εξοικονόμηση ενεργειας γιατί αλλιώς θα την κάψω την μπαταρια μου.. :eek:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως δεν πρόκειται να το κουνήσω από την Jon Rom.Δεν έχω λόγο να φύγω από την rom μόνο για την ευχαρίστηση ότι τρέχω 4.2.2 pure android.

ποιον κερνελ εχεις speedmode?

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω εξοικονόμηση ενέργειας,philz kernel,αυτόματη φωτεινότητα και δε ξέρω αν παίζει ρόλο αλλά εδώ και 2-3 μέρες δεν έχω και κάρτα μνήμης επάνω.

Δεν χρησιμοποιώ όπως παλιότερα autostarts για να κλείνω διάφορα και δεν έχω βγάλει τίποτε από το /system από αυτά που έβαλε ο chef.Χρησιμοποιώ μόνο το greenify.Για speedmod μια φορά τον δοκίμασα και ίσως ήταν απλά σύμπτωση αλλά έχασα το modem μετά από το reboot,οπότε δεν ξανασχολήθηκα μαζί του.Πάντως σε κάθε περίπτωση από την επίσημη lsz μέχρι τις custom lsf όπως η jon που έχω τώρα,3 ώρες οθόνη στη χειρότερη έβγαλα.Γιαυτό μου ακούγεται περίεργο το 2-.2.30 ώρες που βγάζει σε κάποια παιδιά

Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Πες μου σε παρακαλώ ότι το τρέχεις με εξοικονόμηση ενεργειας γιατί αλλιώς θα την κάψω την μπαταρια μου.. :eek:

 

Για δοκίμασε ένα σκούρο φόντο για την επιφανεια εργασιας και την οθόνη κλειδώματος, ακόμη καλύτερα μια solid black εικόνα και ξαναπές εντυπώσεις.

N7000 SlimWizz
Link to comment
Share on other sites

Για δοκίμασε ένα σκούρο φόντο για την επιφανεια εργασιας και την οθόνη κλειδώματος, ακόμη καλύτερα μια solid black εικόνα και ξαναπές εντυπώσεις.

 

Τις έχω δοκιμάσει όλες στην καλητερη περιπτωση να βγάλω 2 και15 οθωνη με WiFi μονο ανοιχτό αυτόματη φωρηνοτητα σκούρο φόντο όλα όπως πρεπει... Πικρά μεγάλη ποιστευω οτι μπαταρία με μπαταρία έχει διάφορα ας μου πρώτη ετέ καμια για να αγοράσω να δω. Αυτή που έχω είναι γνήσια 3 μηνών περιπου δεν δικαιολογητε

Απο χθες βταδι έβαλα στουνερ πύραυλος το κινητό αλλά θα γελασετε με ρην χρηση που του κάνω το φορτωνω 3 φορες την μέρα ....λολ

Link to comment
Share on other sites

Το ιδιο κανω και γω. 3φορες το φορτιζω τη μερα με stunner. Εβαλα και τον νεο κερνελ που αναφερω παραπανω αλλα δε βγαζει ουτε 2,5ωρες. Και το κατεβασα και στα 1400 με 1250volt (απο 1300). Πάντως ειμαι σχεδον απολυτα ικανοποιημενος με τη stunner. Θα τη δοκιμασω και με το στοκ κερνελ να δω πως ειναι. Εβαλα και acalendar+ που υποστηρίζει Spen. Δε με βλεπω νσ γυρναω σε στοκ
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...