Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

nova και ξερο ψωμι:p

χαιρομαι παιδες που ενω το Note 2 ειναι στα σκαριά η samsung συνεχιζει να βελτιωνει και να στηρίζει τον προκατοχο!

σημερα ειχαμε τρελο update....πραγματικα..:)

 

freddy ερωτηση για τον nova.Οταν ανοιξω για παραδειγμα το music ή το gallery ή το my files και μετα κανω back τη στιγμη που παει να μπει στην εφαρμογη και τη στιγμη που βγαινει βλεπω στιγμιαια το wallpaper που εχω στην κεντρικη οθονη.Σου συμβαινει κατι τετοιο?

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εγω παντως δεν ειδα καμια τρελη διαφορα και ξαναγυρισα σε v14. ισως μου ειχε κατσει τοσο καλα εμενα τι να πω. το μονο που θελω να δοκιμασω να κανω port ειναι το καινουριο gallery.

tw? bliah! novaaaaaa ρεεεε :D

 

που δεν ειδες διαφορα???:)

ακομη και ο opera ανοιγει πιο γρηγορα..ακομη και η εφαρμογη του facebook!

βασικα τα σπασανε με αυτη την ρομ πραγματικα!

 

Σου δουλεύει και με blue tooth?

 

δεν νομιζω...:)

 

freddy ερωτηση για τον nova.Οταν ανοιξω για παραδειγμα το music ή το gallery ή το my files και μετα κανω back τη στιγμη που παει να μπει στην εφαρμογη και τη στιγμη που βγαινει βλεπω στιγμιαια το wallpaper που εχω στην κεντρικη οθονη.Σου συμβαινει κατι τετοιο?

 

τετοιο πραγμα δεν ειδα αλλα για πρωτη φορα μου εκανε θεματακια στην επαναφορα απο το back up!:worry:

δεν ηρθαν ολα στα "ισια"τους οπως την αλλη φορα....

θα επανελθω εδω...χμμμμμμμ!!!!

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Ρε ****το, πολλα force close, απο τον nova μεχρι touchwiz και google play.

Yπαρχει περιπτωση να οφειλεται στο οτι εκανε restore τις εφαρμογες αυτοματα?

Aν και δεν νομιζω. Τι να πω, ξενερα..

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες η ρομ είναι απίστευτη.

Καταρχήν για να κάτσει καλά θέλει φουλ wipe κτλ.

Μην την περνάτε πάνω από την παλιά σας ρομ. Κάντε φορματ με abyssnote και καθαρή εγκατάσταση από πάνω.

Τώρα αφού έκανα επαναφορά με titanium ο nova στην αρχή πήγε να με κάνει κόλπα αλλά μετά από μερικά restarts έστρωσε.

Η ρομ είναι ταχύτατη.. Πχ δείτε διαφορά όταν πατάτε το πλήκτρο μενού για να δείτε ποιες εφαρμογές είναι ανοιχτές. Πάει σφαίρα το θέμα πλέον. Σφαίρα όμως. Δεν υπάρχει πλέον το παραμικρό λαγκ.

(εγώ το έχω ρυθμίσει μέσω nova αυτό με μια απλή κίνηση χωρίς να πατάω το μενού και πάλι έμεινα με το θέμα)

Τα πάντα ανοίγουν και ανταποκρινονται πιο γρήγορα.

Δεν το καταλαβαίνεις με την μία αυτό πρεπει να παίξεις λίγο με το κινητό για να δεις την διαφορά.

Η κάμερα αν ανοιγε με Παναμά γρήγορα εδώ πάει σφαίρα..

Γενικα πολλές βελτιώσεις παντού.

Κάνανε τρομερή δουλειά που δεν φαίνεται με το πρώτο ματι.

Ρε ****το, πολλα force close, απο τον nova μεχρι touchwiz και google play.

Yπαρχει περιπτωση να οφειλεται στο οτι εκανε restore τις εφαρμογες αυτοματα?

Aν και δεν νομιζω. Τι να πω, ξενερα..

 

Κατά 1000% εδώ οφείλεται..

Φορματ και πάλι καθαρή εγκατάσταση και προσοχή στην επιλογή που σου λέει στην αρχή για επαναφορά εφαρμογών κτλ

 

Καλά να μην μιλήσω για την νέα έκθεση... ΤΑ ΣΠΑΕΙ ΛΈΜΕ.

Sent from my note

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες η ρομ είναι απίστευτη.

Καταρχήν για να κάτσει καλά θέλει φουλ wipe κτλ.

Μην την περνάτε πάνω από την παλιά σας ρομ. Κάντε φορματ με abyssnote και καθαρή εγκατάσταση από πάνω.

Τώρα αφού έκανα επαναφορά με titanium ο nova στην αρχή πήγε να με κάνει κόλπα αλλά μετά από μερικά restarts έστρωσε.

Η ρομ είναι ταχύτατη.. Πχ δείτε διαφορά όταν πατάτε το πλήκτρο μενού για να δείτε ποιες εφαρμογές είναι ανοιχτές. Πάει σφαίρα το θέμα πλέον. Σφαίρα όμως. Δεν υπάρχει πλέον το παραμικρό λαγκ.

(εγώ το έχω ρυθμίσει μέσω nova αυτό με μια απλή κίνηση χωρίς να πατάω το μενού και πάλι έμεινα με το θέμα)

Τα πάντα ανοίγουν και ανταποκρινονται πιο γρήγορα.

Δεν το καταλαβαίνεις με την μία αυτό πρεπει να παίξεις λίγο με το κινητό για να δεις την διαφορά.

Η κάμερα αν ανοιγε με Παναμά γρήγορα εδώ πάει σφαίρα..

Γενικα πολλές βελτιώσεις παντού.

Κάνανε τρομερή δουλειά που δεν φαίνεται με το πρώτο ματι.

 

 

Κατά 1000% εδώ οφείλεται..

Φορματ και πάλι καθαρή εγκατάσταση και προσοχή στην επιλογή που σου λέει στην αρχή για επαναφορά εφαρμογών κτλ

 

Καλά να μην μιλήσω για την νέα έκθεση... ΤΑ ΣΠΑΕΙ ΛΈΜΕ.

Sent from my note

 

Ξαναεκανα, ροοταρα κατευθειαν και περασα τις εφαρμογες μονος μου.

Οποτε σε αναμονη αν και πιστευω και εγω πως αυτο εφταιγε:).

Η επιλογη παντως δεν εβαζε παντα τις εφαρμογες, αλλα με βολευε γιατι

περναγε ολα τα password απο τα wifi ας πουμε. Αλλα προτιμω μια

σωστη ρομ και ας τα ξαναπερασω:D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξαναγύρισα σε chracks παιδιά.Δεν νομίζω ότι είχε κάτι παραπάνω η νέα ρομ άξιο λόγου.Πάμε για jelly bean.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

 

 

 

τετοιο πραγμα δεν ειδα αλλα για πρωτη φορα μου εκανε θεματακια στην επαναφορα απο το back up!:worry:

δεν ηρθαν ολα στα "ισια"τους οπως την αλλη φορα....

θα επανελθω εδω...χμμμμμμμ!!!!

 

Και ομως το κανει.Δεν λυνεται αν του βαλεις ταχυτητα "faster than light"στο look and feel στο animations speed.Λυνεται ομως αν στο app animation επιλεξεις το JB animation απο το system που ειναι το default.Μου το παρουσιαζει το προβλημα μονο οταν ανοιγω τα settings του nova.

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξαναγύρισα σε chracks παιδιά.Δεν νομίζω ότι είχε κάτι παραπάνω η νέα ρομ άξιο λόγου.Πάμε για jelly bean.

 

Διαφωνώ.

Για μένα είναι η πιο γρήγορη στοκ ρομ που έχω βάλει ποτέ στο κινητό μου.

Απίστευτη διαφορά με cf μαλιστα.

Δείτε λίγο το παρακάτω βίντεο. Το τράβηξα πριν από λίγο. Πόσο γρήγορα πάει το multitasking. (και καλά)

Έπαθα πλάκα.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Οι νέες ROM μπορούν να γίνουν root φλασάροντας CF kernel, όπως κάναμε με τον Παναμά (σελ. 492);

NEC DB2000 (1999), Nokia 3210 (2000), EricssonR320s (2001), Ericsson T65 (2002), Nokia 6600 (2003), Palm Treo650 (2005), iPhone (2007), HTC Hero (2009), Samsung Galaxy Mini (2010), iPad (2010), Samsung Omnia W (2011), Samsung Galaxy Note (2012), iPad Air (2014), Samsung Galaxy Note 3 (2014), OnePlus 2 (2015), Meizu M5 Note (2017), Samsung Note 8 (2017), iPad 6 (2018)...

http://www.everythingaboutebooks.com

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνώ.

Για μένα είναι η πιο γρήγορη στοκ ρομ που έχω βάλει ποτέ στο κινητό μου.

Απίστευτη διαφορά με cf μαλιστα.

Δείτε λίγο το παρακάτω βίντεο. Το τράβηξα πριν από λίγο. Πόσο γρήγορα πάει το multitasking. (και καλά)

Έπαθα πλάκα.

Sent from my note

 

Και κατι αλλο επειδη ειδα οτι φλασαρες cf LRK kernel,μολις διαβασα οτι αρκετοι μπηκαν σε bootloop.Προτεινεται να χρησιμοποιηθει ο LRG

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=31152609

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο επειδη ειδα οτι φλασαρες cf LRK kernel,μολις διαβασα οτι αρκετοι μπηκαν σε bootloop.Προτεινεται να χρησιμοποιηθει ο LRG

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=31152609

 

Thanks για την προειδοποίηση.

Τον άλλαξα αμέσως αν και δεν μου παρουσίασε κάποιο πρόβλημα.

Τεσπα και με αυτό το κερνελ σφαίρα πάει.

Οι νέες ROM μπορούν να γίνουν root φλασάροντας CF kernel, όπως κάναμε με τον Παναμά (σελ. 492);

 

Ναι..

Εγώ πέρασα και το call rec. Μια χαρά δουλεύει.

 

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλημέρα ήμουν με την charks και έκανα μέσω Odin flash την νέα Ρόμ. Εχει κολλήσει στο logo της Samsung. Υπάρχει λύση ? έχω αρχίσει να αγχωνομαι.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ ξαναγύρισα σε chracks παιδιά.Δεν νομίζω ότι είχε κάτι παραπάνω η νέα ρομ άξιο λόγου.Πάμε για jelly bean.

 

Διαφωνώ.

Για μένα είναι η πιο γρήγορη στοκ ρομ που έχω βάλει ποτέ στο κινητό μου.

Απίστευτη διαφορά με cf μαλιστα.

Δείτε λίγο το παρακάτω βίντεο. Το τράβηξα πριν από λίγο. Πόσο γρήγορα πάει το multitasking. (και καλά)

Έπαθα πλάκα.

Sent from my note

 

 

Συμφωνω με τον freddara!

Το κινητο απλα παει σφαιρα.. Παρατηρησα πριν απο λιγο την ταχυτητα αποκρισης οταν πατας τις προσφατες εφαρμογες και εμεινα..

Η δε ταχυτητα που εχει με τον nova, ακομη και στην "nova ταχυτητα" (δλδ η μεσσαια επιλογη) ειναι συγκλονιστικη.

Και να σκεφτει κανεις οτι δεν εκανα καν wipes Κτλ, απλα την περασα πανω απο τον παναμα..

 

πολυ καλη, συστήνεται ανεπιφύλακτα !

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλημέρα ήμουν με την charks και έκανα μέσω Odin flash την νέα Ρόμ. Εχει κολλήσει στο logo της Samsung. Υπάρχει λύση ? έχω αρχίσει να αγχωνομαι.

 

Να μην αγχωνεσαι.Βγαλε μπαταρια και ξαναφλασαρε με pc odin.Κανονικα με abyss θα επρεπε πρωτα να κανεις wipe και μετα flash

Αργύρης :w00t:

"Opinions are like assholes. Everybody's got one and everyone thinks everyone else's stinks."

Link to comment
Share on other sites

Να μην αγχωνεσαι.Βγαλε μπαταρια και ξαναφλασαρε με pc odin.Κανονικα με abyss θα επρεπε πρωτα να κανεις wipe και μετα flash

Παιδια το ακουω συνεχεια αυτο... Πες οτι περναω Abyss και κανω full wipes ιστερα απο recovery πως να το βαλω download mode για να περασω με pc odin την rom?

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το ακουω συνεχεια αυτο... Πες οτι περναω Abyss και κανω full wipes ιστερα απο recovery πως να το βαλω download mode για να περασω με pc odin την rom?

 

Πατάς την επιλογή power off προτελευταία μου φαίνεται στο αρχικό μενού του recovery και μετά με τα τρία κουμπιά ως γνωστόν...:)

Link to comment
Share on other sites

Να μην αγχωνεσαι.Βγαλε μπαταρια και ξαναφλασαρε με pc odin.Κανονικα με abyss θα επρεπε πρωτα να κανεις wipe και μετα flash

 

Το έκανα αλλα τα ίδια .Kαμία άλλη λύση ? μήπως θα πρέπει να του βάλω τον abyss και να κανω full wipe?

Link to comment
Share on other sites

Το έκανα αλλα τα ίδια .Kαμία άλλη λύση ? μήπως θα πρέπει να του βάλω τον abyss και να κανω full wipe?

 

τον abyss τον φλασαρες?

ή προσπαθησες να περασεις την γερμανικη ρομ και κολλησε το odin παλι?

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά καλημέρα ήμουν με την charks και έκανα μέσω Odin flash την νέα Ρόμ. Εχει κολλήσει στο logo της Samsung. Υπάρχει λύση ? έχω αρχίσει να αγχωνομαι.

 

Το έπαθα και εγώ εχτές .Κοίτα δυο σελίδες πίσω.

Φλάσαρε με οντιν το τελευταίο tar του Hydracore,μπες σε recovery κανε full wipe και reboot.Είσαι έτοιμος.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Το έπαθα και εγώ εχτές .Κοίτα δυο σελίδες πίσω.

Φλάσαρε με οντιν το τελευταίο tar του Hydracore,μπες σε recovery κανε full wipe και reboot.Είσαι έτοιμος.

 

Να φλασαρο τον Hydracore ή τον abyss και να κάνω full wipe ? Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Link to comment
Share on other sites

Να φλασαρο τον Hydracore ή τον abyss και να κάνω full wipe ? Ευχαριστώ για την απάντηση σου.

 

Φλάσαρε τον Hydracore που είναι ICS κερνελ ,κάνε τα wipes και μετά η ρομ θα μπουτάρει μόνη της χωρίς να χρειαστεί να την ξαναφλασάρεις,Με τον abbyss θα χρειαστεί να την περάσεις πάλι.

Τύχη είναι, όταν η ικανότητα συναντά την ευκαιρία

Για αποφυγή παρεξηγήσεων το όνομά μου είναι Αντώνης

Link to comment
Share on other sites

Φλάσαρε τον Hydracore που είναι ICS κερνελ ,κάνε τα wipes και μετά η ρομ θα μπουτάρει μόνη της χωρίς να χρειαστεί να την ξαναφλασάρεις,Με τον abbyss θα χρειαστεί να την περάσεις πάλι.

Αδελφε εγω τωρα που ειμαι με Παναμα και Hydracore kernel μπορω να μπω recovery full wipe και ιστερα να κανω αυτο που ειπε ο φιλος πιο πανω?? Power Off τα γνωστα κουμπια download mode και περασμα της rom με Pc Odin??

kTm Duke 690
Link to comment
Share on other sites

Καλη η νεα ρομ!εχασα ομως τις επαφες μου.γιατι?δεν συγχρονιζονται με το google account.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Το καναλι μου για την εικονικη πραγματικοτητα.

https://www.youtube.com/channel/UCXvvcs2bdd7u7bCy7vsfK-Q?view_as=subscriber

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...