Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημέρα

Αυτό που λέει ο efthimis είναι παίδες

Τσεκάρετε το BBCode σε on και θα διαβάζει το φ κανονικά

Sent from my note

 

Εμένα ON είναι αλλά το Φ δεν το διαβάζει...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδιά!

Κάτοχος Galaxy Note Και γω, ο οποίος έχει μια απορία..

Ας τα παρουμε τα πραγματα απο την αρχη: Αγορα καινουργιας συσκευης τελη Μαιου, γερμανική συσκευη με GB περασμενο. Μετα απο μερικες βδομαδες το αφησα και εκανε το official update και ημουν με ICS μεχρι χθες που πραγματικα δν αντεξα την κατασταση με την μπαταρια. Το εβαζα λειτουργια πτησης κατα τη διαρκεια της νυχτας, και απο 80% επεφτε στο 20% το πρωι!

 

Εν πασει περιπτωση, κατεβασα και του περασα μεσω ODIN την prerooted gb που παρατιθεται στην Βιβλο του κινητου μας, ενω στη συνεχεια του περασα και τον Abysskernell. Οποτε πλεον οντας GB full rooted, εκανα και τα wipes στο κινητο, γτ κολλαγαν τα παντα! Ουτε να μπω στο μενου των κλησεων δν μπορουσα..

 

Θελω τωρα, να περασω σε μια custom ICS , και διαβαζοντας τα μηνυματα των προηγουμενων σελιδων ειδα οτι οι παρακατω ειναι πολυ καλες ρομ για τη συσκευη μας :

Rocket

Criskelo

Epsilon,

 

τις οποιες πρεπει να τις συνδιασουμε με εναν νεο kernell (?) .

 

Θα ηθελα να ρωτησω, ποια ειναι τα βηματα που πρεπει να ακολουθησω απο δω και περα, γιατι διαβαζοντας απειρες ωρες σε xda και εδω, δν εβγαλα ασφαλη συμπερασματα για να αποφυγω 100% το brick phone..

Θα φλασαρω πρωτα την ρομ και μετα θα περασω κέρνελ, ή το αντιθετο?

Ευχαριστω για τον χρονο σας, και sorry για το μακροσκελεστατο post.

 

Φιλικα, Νίκος.

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

φιλε orone διαβασε το comment μου εδω και θα δεις τι χρειαζεται ακριβως να κανεις για να περασεις με ασφαλη τροπο μια rom ;-)

αν εχεις καποια απορια αφου διαβασεις προσεκτικα το post, ρωτα εδω

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η KingDrοid 7.3 με πολλά καλούδια και OTA!:)

Προσοχή, θέλει Full Wipe λόγω διαφοροποιήσεων στο build.prop

Link to comment
Share on other sites

Βγήκε η KingDrοid 7.3 με πολλά καλούδια και OTA!:)

Προσοχή, θέλει Full Wipe λόγω διαφοροποιήσεων στο build.prop

downloading ειναι στο 76% ;-)

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Τελικά παιδιά το update στην κρακ το έκανε κάποιος; Συγκεκριμένα είναι ένα dbt.v12.v12 zip το οποίο αν πας να το εγκαταστησεις, το aroma installer λέει πως σε γυρνάει στην version 11.

 

Τελικά δεν το προχώρησα αλλά με έχει παραξενεψει οπότε όποιος ξέρει ας δώσει τα φώτα του.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 12.1 να μου λέει αναβάθμιση 12;;;; τι είναι αυτό;;

 

Κάνε λίγο υπομονή, μπήκα και διάβασα και λέει ο Chrack να περιμένουμε λίγο γιατί τις επόμενες ημέρες θα βγει η 13 έκδοση όπου και τα πρόβλημα του OTA που σημείωσε δεν είναι πρόβλημα του Chrack δεν θα υπάρξουν !

 

Μην κάνεις τίποτα προς το παρών, λίγο υπομονή και θα βάλουμε την 13

Link to comment
Share on other sites

προσπαθω εδω και ποση ωρα να δοκιμασω την νεα kingdroid 7.3

1ον η χαζοεγκατασταση ειναι μονο στα ισπανικα..

2ον μου κολλησε για 2η φορα στο bootanimation και μου σπαει τα νευρα παρολο που ακολουθησα οδηγιες

ευτυχως κρατησα back της Chrack και επιστρεφω απ'οτι μου φαινεται

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά 'πετάει' η 7.3 παιδιά (μαζί με Netcore 14).

Δεν εχω ξαναδεί τόσο γρήγορη ROM.

O Ισπανός έχει κάνει θαύματα.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά 'πετάει' η 7.3 παιδιά (μαζί με Netcore 14).

Δεν εχω ξαναδεί τόσο γρήγορη ROM.

O Ισπανός έχει κάνει θαύματα.

 

εχεις παρατηρήσει οτι για ολες τις τελευταίες ρομ λεμε τα ιδια πραγματα??:p(ειδικα σε οσες βαζουμε notecore...)

 

και μενα η Epsilon (πραγματικα εξαιρετικη ρομ και εδω)με notecore 14 πετάει επίσης...:lol::lol:

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Όντως σπαστικό να είναι όλες οι ρομς τέλειες! Χάχα Επίσης μου λείπει λιγο να εχω franco kernel. Λετε να ξαναβγάλει κάτι κάποια στιγμή ο Φρανκο?
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Όντως σπαστικό να είναι όλες οι ρομς τέλειες! Χάχα Επίσης μου λείπει λιγο να εχω franco kernel. Λετε να ξαναβγάλει κάτι κάποια στιγμή ο Φρανκο?

 

Χάχα καλό είναι...

Δεν ξέρεις ποια να διαλέξεις ;)

Η epsilon είναι για όσους έχουν βαρεθεί λίγο τα aroma installer τα ota updates κτλ..

Σταθερή απλή γρήγορη και αξιόπιστη..

Έβαλα σήμερα cm10 την είχα για αρκετές ώρες..

Θέλει δουλειά πολύ ακόμη αλλά είναι σε καλό δρόμο

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις κρακ με notecore 14 να μας πει εντυπωσεις?
Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις κρακ με notecore 14 να μας πει εντυπωσεις?

 

Αυτη τρεχω απτην πρώτη ωρα κιόλας που ανέβηκε ο notecore14 :-) ο συνδυασμός είναι ο ιδανικοτερος που έχω δοκιμάσει εως τωρα! Συνιστάται!

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Αυτη τρεχω απτην πρώτη ωρα κιόλας που ανέβηκε ο notecore14 :-) ο συνδυασμός είναι ο ιδανικοτερος που έχω δοκιμάσει εως τωρα! Συνιστάται!

 

Αλλος ενας εδω.

Απολαυστικος συνδυασμος και τεινω να πω πως η chrack ειναι η καλυτερη modded rom που εχω δει μεχρι σημερα ανεξαρτητως συσκευης (απλα δεν με εχει προδωσει ποτε, ενω παραμενει το ιδιο γραμμικη η συμπεριφορα της ακομα και μερες μετα που η dalvik ειναι full).

Link to comment
Share on other sites

Αλλος ενας εδω.

Απολαυστικος συνδυασμος και τεινω να πω πως η chrack ειναι η καλυτερη modded rom που εχω δει μεχρι σημερα ανεξαρτητως συσκευης (απλα δεν με εχει προδωσει ποτε, ενω παραμενει το ιδιο γραμμικη η συμπεριφορα της ακομα και μερες μετα που η dalvik ειναι full).

 

Οντως παρατηρούσα κάποια πτώση αποδόσεων σε αλλες ρομς εως τωρα.. Ειναι επειδή γεμίζει η dalvik? Δηλαδή αν τωρα φλασαρω jbdroid kernel cleaner (που κάνει ολα αυτα τα ωραία wipes στις cache ) και μετα ξανα περασω τον notecore14 θα ναι καλύτερα?

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

φιλε orone διαβασε το comment μου εδω και θα δεις τι χρειαζεται ακριβως να κανεις για να περασεις με ασφαλη τροπο μια rom ;-)

αν εχεις καποια απορια αφου διαβασεις προσεκτικα το post, ρωτα εδω

 

Φιλε coprse ευχαριστω για την απαντηση σου!

Τελικα τα καταφερα ακολουθωντας εν μερει τα βηματα σου, γτ οταν περναγα εκ νεου τον abysskernell , ετρωγε μεγαλες φρικες το recovery mode.. Εκανε μονο του restart , δν μπορουσα να πλοηγηθω καθολου, και φυσικα δν ανοιγε το κινητο!

Η διαδικασια που ακολουθησα απο rooted GB ειναι η εξης:

  1. Περασα Abyss,
  2. εκανα ολα τα wipe που αναφερεις στα βηματα σου
  3. περασα Epsilon με τον netocore 13.5
  4. περασα netcore 14.

 

μεχρι στιγμης ολα καλα.

There are 10 kinds of people..those who understand binary code,and those who don't.. http://www.ted.unipi.gr/logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά ξέρει κανείς η έχει κανένα σχέδιο των PIN από το βύσμα του μικρο-μεγαφώνου του SGN ?

SV2BZQ

GEORGE FOLTOPOULOS

htpp://www.sv2bzq.gr

Link to comment
Share on other sites

Εχει δοκιμασει κανεις κρακ με notecore 14 να μας πει εντυπωσεις?

 

Απλά τα σπάει βαλτην τώρα.χαχαχα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε coprse ευχαριστω για την απαντηση σου!

Τελικα τα καταφερα ακολουθωντας εν μερει τα βηματα σου, γτ οταν περναγα εκ νεου τον abysskernell , ετρωγε μεγαλες φρικες το recovery mode.. Εκανε μονο του restart , δν μπορουσα να πλοηγηθω καθολου, και φυσικα δν ανοιγε το κινητο!

Η διαδικασια που ακολουθησα απο rooted GB ειναι η εξης:

  1. Περασα Abyss,
  2. εκανα ολα τα wipe που αναφερεις στα βηματα σου
  3. περασα Epsilon με τον netocore 13.5
  4. περασα netcore 14.

 

μεχρι στιγμης ολα καλα.

 

Αφου εν τελη ολα καλα μια χαρά :-D

Τωρα κολλησες και εσυ το μικρόβιο ρου φλασαρισματος! Χαχα

Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι η kingdroid μου καθόταν πάντα καλύτερα... για κάποιο λόγω η chrack έκανε μαλακίτσες αν και δοκίμασα σχεδόν όλες τις εκδόσεις κατά καιρούς και προβληματίζομαι όταν διαβάζω χρήστες έμπειρους και κοντά στα δικά μου γούστα/απόψεις που τους παρακολουθώ στο forum (v@gelli για σένα χτυπάει η καμπάνα κυρίως ;)) να λένε ότι τα σπάει! Έχω καταλήξει σε 3 συμπεράσματα:

 

1. Το Note μου έχει δικό του χαρακτήρα

2. Το Note μου είναι δαιμονισμένο

3. Είμαι προκατειλημμένος γιατί η kingdroid έπαιζε άψογα στο GS2 και είχα μείνει με αυτήν για πολύυυυυ

Link to comment
Share on other sites

Οντως παρατηρούσα κάποια πτώση αποδόσεων σε αλλες ρομς εως τωρα.. Ειναι επειδή γεμίζει η dalvik? Δηλαδή αν τωρα φλασαρω jbdroid kernel cleaner (που κάνει ολα αυτα τα ωραία wipes στις cache ) και μετα ξανα περασω τον notecore14 θα ναι καλύτερα?

 

Ναι ενας απο τους λογους ειναι κι αυτος, αλλα θα βγουμε εκτος αν ανοιξουμε τη σχετικη κουβεντα.

Αν ηρθες απο αλλη Base rom κανε και wipe data, αλλιως dalvik/cache εισαι οκ.

 

@Stinger

Ναι, ναι, ειμαι απολυτα ευχαριστημενος απο αυτη τη ρομ - οχι δεν ειναι δαιμονισμενο το κινητο σου.

Μου εχει τυχει μια rom/kernel να συμπεριφερεται διαφορετικα απο συσκευη σε συσκευη...

Φερτε μας το note 2 ομως τωρα να αρχισουμε να ασχολουμαστε... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Σε note φιλου με Chrack 12 και notecore12 μετα απο 7-8 λεπτά συνεχόμενου fruit ninja υπέρθερμανθηκε τοσο πολυ το κινητό που έσβησε. Το βαλε στο ψυγείο για λιγο και μετα το ξανάνοιξε...Γενικότερα και απλα που το ειχε idle παλι ηταν ζεστο το κινητο. Του περασα με στοκ 4.0.4 και ολα καλα. Το συμπέρασμα είναι πως όντως απο συσκευή σε συσκευη άλλαζει η συμπεριφορα
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Σε note φιλου με Chrack 12 και notecore12 μετα απο 7-8 λεπτά συνεχόμενου fruit ninja υπέρθερμανθηκε τοσο πολυ το κινητό που έσβησε. Το βαλε στο ψυγείο για λιγο και μετα το ξανάνοιξε...Γενικότερα και απλα που το ειχε idle παλι ηταν ζεστο το κινητο. Του περασα με στοκ 4.0.4 και ολα καλα. Το συμπέρασμα είναι πως όντως απο συσκευή σε συσκευη άλλαζει η συμπεριφορα

 

Στο ψυγειο μετα απο αποτομη αυξηση της θερμοκρασιας?

Χμμμ, θα σου προτεινα να μη το ξαναδοκιμασετε...

Link to comment
Share on other sites

Στο ψυγειο μετα απο αποτομη αυξηση της θερμοκρασιας?

Χμμμ, θα σου προτεινα να μη το ξαναδοκιμασετε...

και εγω οταν μου το πε του τα ψαλα λιγο

μετα με φωναζε "ελα βγαλε απο δω αυτα τα roms και καντο οπως ηταν!"

χααχαχ..αντε τωρα να τον πεισεις οτι ηταν περιστασιακο το προβλημα και πως

αν το ξαναπερναγαμε εξαρχης λογικα θα εφευγε.. επισης δεν νομιζω να εχει

ιδιαιτερη σημασια αν αυξηθηκε αποτομα/εκθετικα η σιγα σιγα η θερμοκρασια..

απτη στιγμη που εκαιγε δεν επρεπε να το βαλει στο ψυγειο αλλα να το κλεισει

και να το αφησει να "ηρεμισει" και να ρθει σε κατασταση equilibrium :P

Edited by c0rpse_grinder
Coolpad F1 (8297W)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...