Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τόση διαφορά η LQ3 του Ηλία???

Διαβάζω διαβάζω κ εκεί που λέω θα φλασάρω κάθε 2μηνο με έχετε αναστατώσει...

Πριν καμιά βδομάδα έβαλα την Δραχμή, τώρα πάλι τα ίδια??? Πάλι φλασάρισμα???

Ευχαριστώ για τα καλά λόγια για το Theme...

Για το παιδί που ρώτησε αν πρέπει να σβήσει το φάκελο ZipThemer, να μην το σβήσει γιατί αν θες να φλασάρεις κάποιο update του Mixed Theme, θα πρέπει να τον ξανά φτιάξεις...

 

εχει διαφορα για μενα μεγαλη....

πολυ πιο σμουθ πολυ πιο γρηγορη πολυ ανετη ρομ...!!!!

εχει διαφορα και στις "θερμοκρασιες"......:)

γενικα πολυ καλη βαση...!!!!!

αξιζει...και με το παραπανω...!!!!

σαν πωρωμένος χρηστης ειδα μεγαλες διαφορες...

 

ps...αν δεν θελετε να κανετε το κινητο σας τηγανι για να κανετε ομελετα μεινετε μακρια απο τον τελευταιο φρανκο...

παπαπαπαπαπαπαπα....

επαθα σοκ μιλαμε....

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Γιαννη βασικα τη (μικρη) διαφορα τη κανει η LQ3 base.

Δε θα δεις το Note σου να μεταμορφωνεται σε...Note2, αλλα νομιζω οτι η LQ3 ειναι η καλυτερη βαση μεχρι τωρα...

 

Οσο παμε βελτιωνομαστε...:)

 

Εντωμεταξυ, θα ηθελα πολυ να εχω ενα notification bar by kalagas, αλλα με τον τροπο που εχεις επιλεξει (και καλα κανεις.μη σου ζηταει ο καθενας τα δικα του), θα πρεπει να ''χτιστει'' εν πλω...:(

 

Αν θες μόνο τα icons στο notification, τότε μπορείς από το zip μου να σβήσεις όλους τους φακέλους εκτός από το SystemUI kai framework-res... Επίσης ανοίγεις το Kalagas_Mixed_Theme_ICS_BatteryPercentage_ZipThemer_v2.1.xml που είναι μέσα στο zip μου, με το Notepad++ και σβήνεις τις γραμμές με τις υπόλοιπες εφαρμογές... Να είναι δηλαδή έτσι:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>

<themename>Kalagas_Mixed_Theme_ICS_BatteryPercentage_ZipThemer_v2.1</themename>
<themeversion>2.1</themeversion>
<author>Kalagas</author>
<authorweblink>http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1437583</authorweblink>
<phone>Galaxy Note</phone>
<rom>All_ICS_TouchWiz_ROMs</rom>
<themedescription>With colorful Kalagas Mixed Theme take your Note's amazing Display to another level</themedescription>

<item>SystemUI.apk</item>
<path>/system/app/</path>

<item>framework-res.apk</item>
<path>/system/framework/</path>

 

Και μετά ξανακάνεις την διαδικασία με το ZipThemer κανονικά...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια Καλημερα. Εχω διαβασει απο χθες σχεδον 300 σελιδες. Εχω μπερδευτει και ζηταω την βοηθεια σας. Ποια εκδοση του ICS να περασω με το ODIN. Που μπορω να την βρω (στο λινκ που δινει η βιβλος εχω μπερδευτει ποια να διαλεξω?). Θα χαθουν ολα τα δεδομενα που εχω στο τηλεφωνο?. Θα εχω ελληνικο πληκτρολογιο?. Ευχαριστω.
http://www.myphone.gr/forum/image/vBulletin_logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Παιδια Καλημερα. Εχω διαβασει απο χθες σχεδον 300 σελιδες. Εχω μπερδευτει και ζηταω την βοηθεια σας. Ποια εκδοση του ICS να περασω με το ODIN. Που μπορω να την βρω (στο λινκ που δινει η βιβλος εχω μπερδευτει ποια να διαλεξω?). Θα χαθουν ολα τα δεδομενα που εχω στο τηλεφωνο?. Θα εχω ελληνικο πληκτρολογιο?. Ευχαριστω.

 

Λοιπόν άκου τι θα κάνεις! Καταρχήν ναι θα χαθούν όλα τα δεδομένα που έχεις στο τηλέφωνό σου οπότε πάρε backup από contacts (export to sd card, ή με sync στο google account σου, εγώ κάνω το πρώτο), μηνύματα (sms backup & restore από play store)... τις εφαρμογές θα τις ξαναπεράσεις μοιραία... καταρχήν ποια έκδοση φοράς? Εννοώ 2.3.6 ή 4.0.3 ? Δες ρυθμίσεις, σχετικά με το τηλέφωνο. Όπως και να έχει θα κάνεις την εύκολη μέθοδο rooting από την Βίβλο και μετά θα περάσεις είτε κάποια official pre-rooted (πχ Open Europe) ή κάποια από τις εξαιρετικές custom που κυκλοφορούν (αν διαβάσεις τελευταίες σελίδες ασχολούμαστε με την Alba by Elthis, θα την δεις και στην Βίβλο τελευταίο post)...:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άκου τι θα κάνεις! Καταρχήν ναι θα χαθούν όλα τα δεδομένα που έχεις στο τηλέφωνό σου οπότε πάρε backup από contacts (export to sd card, ή με sync στο google account σου, εγώ κάνω το πρώτο), μηνύματα (sms backup & restore από play store)... τις εφαρμογές θα τις ξαναπεράσεις μοιραία... καταρχήν ποια έκδοση φοράς? Εννοώ 2.3.6 ή 4.0.3 ? Δες ρυθμίσεις, σχετικά με το τηλέφωνο. Όπως και να έχει θα κάνεις την εύκολη μέθοδο rooting από την Βίβλο και μετά θα περάσεις είτε κάποια official pre-rooted (πχ Open Europe) ή κάποια από τις εξαιρετικές custom που κυκλοφορούν (αν διαβάσεις τελευταίες σελίδες ασχολούμαστε με την Alba by Elthis, θα την δεις και στην Βίβλο τελευταίο post)...:rolleyes:

 

Ευχαριστω για την απαντηση. Φοραω την 2.3.6. Πρεπει οπωσδηποτε να γινω root?.

http://www.myphone.gr/forum/image/vBulletin_logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Φοραω την 2.3.6. Πρεπει οπωσδηποτε να γινω root?.

 

Δεν είναι απαραίτητο

Αν δε θες,κατέβασε και πέρασε την επίσημη lq3 μέσω pc Odin.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο

Αν δε θες,κατέβασε και πέρασε την επίσημη lq3 μέσω pc Odin.

 

Που θα βρω την lq3? Θα εχει ελληνικο πληκτρολογιο?.

http://www.myphone.gr/forum/image/vBulletin_logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την απαντηση. Φοραω την 2.3.6. Πρεπει οπωσδηποτε να γινω root?.

 

Οχι δεν είναι απαραίτητο σε καμία περίπτωση. Πέρνα μέσω PC odin τότε και σύμφωνα με τις οδηγίες κάποια από τις τελευταίες που βασίζεται στην τελευταία base XXLQ3 (june 2012)... εγώ θα έβαζα μία προς το τέλος που λέει baltic δες και το info από το link από όπου μπορείς να κατεβάσεις την ρομ...

http://www.sammobile.com/firmware/?page=8&view=4802

 

Οδηγίες για το πως θα βρεις εδώ... βήμα βήμα και θα είσαι μια χαρά, διάβασε καλά να δεις πως θα το κάνεις...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1424997

 

Αυτή που σου είπα να κατεβάσεις είναι 12η από το τέλος στην λίστα με τις ics roms....

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν είναι απαραίτητο σε καμία περίπτωση. Πέρνα μέσω PC odin τότε και σύμφωνα με τις οδηγίες κάποια από τις τελευταίες που βασίζεται στην τελευταία base XXLQ3 (june 2012)... εγώ θα έβαζα μία προς το τέλος που λέει baltic δες και το info από το link από όπου μπορείς να κατεβάσεις την ρομ...

http://www.sammobile.com/firmware/?page=8&view=4802

 

Οδηγίες για το πως θα βρεις εδώ... βήμα βήμα και θα είσαι μια χαρά, διάβασε καλά να δεις πως θα το κάνεις...

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1424997

 

Αυτή που σου είπα να κατεβάσεις είναι 12η από το τέλος στην λίστα με τις ics roms....

 

Ευχαριστω πολυ. Θα την δοκιμασω ελπιζω να μη κολησει. Για ελληνικο πληκτρολογιο τι θα κανω?

http://www.myphone.gr/forum/image/vBulletin_logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Θα την δοκιμασω ελπιζω να μη κολησει. Για ελληνικο πληκτρολογιο τι θα κανω?

 

Θα έχει ελληνικό.. Πας ρυθμίσεις, γλώσσα και εισαγωγή και θα ρυθμίσεις εκεί τις γλώσσες εισαγωγής... Αλλιώς πάλι γίνεται με εφαρμογή όπως το swift key x...Εμένα με έχει βολέψει τόσο που δεν ξανακοιταξα πίσω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Θα έχει ελληνικό.. Πας ρυθμίσεις, γλώσσα και εισαγωγή και θα ρυθμίσεις εκεί τις γλώσσες εισαγωγής... Αλλιώς πάλι γίνεται με εφαρμογή όπως το swift key x...Εμένα με έχει βολέψει τόσο που δεν ξανακοιταξα πίσω :rolleyes:

 

Ευχαριστω πολυ. Και κατι τελευταιο πριν το εγχειρημα. Τα δεδομενα στην εξωτερικη καρτα παραμενουν ως εχουν η χανονται κι αυτα οπως στην μνημη του τηλεφωνου.

http://www.myphone.gr/forum/image/vBulletin_logo.gif
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ. Και κατι τελευταιο πριν το εγχειρημα. Τα δεδομενα στην εξωτερικη καρτα παραμενουν ως εχουν η χανονται κι αυτα οπως στην μνημη του τηλεφωνου.

 

Παραμένουν ως έχουν...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ηλία τα φώτα σου (τη μεγάλη σκάλα παρακαλώ) περνάω το Kqalagas theme, κάνω επανεκκίνηση αλλά τίποτα, καμιά ιδέα?
Link to comment
Share on other sites

Ηλία τα φώτα σου (τη μεγάλη σκάλα παρακαλώ) περνάω το Kqalagas theme, κάνω επανεκκίνηση αλλά τίποτα, καμιά ιδέα?

 

Στέλιο δεν έχω ακόμα δοκιμάσει να περάσω το θέμα του γιάννη..:(

Δε μπορώ να βοηθήσω, συγγνώμη...

Ρώτησε το Γιάννη στο thread του αν θες...

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Ηλία τα φώτα σου (τη μεγάλη σκάλα παρακαλώ) περνάω το Kqalagas theme, κάνω επανεκκίνηση αλλά τίποτα, καμιά ιδέα?

 

Έχεις κατεβάσει το σωστό θέμα (με το battery percentage);;;

Link to comment
Share on other sites

Εχει καποιος link για την τελευταια goat? Φοραω την 2.1

 

:blink: γιατι εχει βγει αλλη μετα την 2.1? αν εχει βγει οποιος ξερει να μας δωσει τα φωτα του.

;)

History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

:blink: γιατι εχει βγει αλλη μετα την 2.1? αν εχει βγει οποιος ξερει να μας δωσει τα φωτα του.

;)

 

 

αυτη ειναι η τελευταια ICS 2.1 - XXLQ2,

αν βγει καινουρια σας ενημερωνω ,

μεχρι τοτε εχει φτιαξει ο ηλιας μια που ειναι παρα πολυ καλη !

 

***H παρακάτω ROM είναι CUSTOM.Δηλαδή χρειάζεται να είστε ROOT και να έχετε CUSTOM RECOVERY***

 

Χαρακτηριστηκα:

 

  • New AlBa based
  • Removed useless apps
  • Build XXLQ3
  • Modem XXLPT
  • Kernel CF XXLQ3
  • Multi CSC
  • No more Russian in setup
  • SG3 Bootanimation
  • SG3 media
  • SG3 Launcher thanks to Goa
  • Hack modded SMS-App (No MMS convert)
  • No MTP connection, only usb mass storage
  • Call recording
  • Ashish's_15_Toggle in status bar
  • S3Fugutweaks build in
  • Some small tweaks
  • Gps tweaked for Greece
  • more i dont remember....

 

How to install:

Install abyssnote 4.2 kernel

In recovery-advance-Reboot into Recovery (not reboot system!!!)

Wipe data/factory reset-wipe cache-wipe dalvik (twice is always better)

Install ROM

Reboot system

 

Download:

http://www.wuala.com/elthis/Documents/AlBa_XXLQ3_Full_By_Elthis.zip/

 

 

Edited by ratanplan
Link to comment
Share on other sites

να αναφέρω σχετικά με το calagas theme, βγήκε νέο update, και το πέρασα. τώρα δουλεύουν όλα ρολόι! εγκαταστάθηκε πλήρως στο δικό μου με την τελευταία κρίσκελο και τον default κέρνελ.:happy:

 

μπράβο κάλαγας!

technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

αυτη ειναι η τελευταια ICS 2.1 - XXLQ2,

αν βγει καινουρια σας ενημερωνω ,

μεχρι τοτε εχει φτιαξει ο ηλιας μια που ειναι παρα πολυ καλη !

 

Ναι το ξερω αυτην εχω βαλει του Ηλια και ειναι πολυ καλη και σταθερη.:)

History:apple iphone 1.alcatel one touch easy,motorola star tac 70,star tac 130,motorola e770m,Tel.Me. T919.panasonic gd90,nokia 3310. 3330.5210.N-Gage,6600,e71,N85. Ericsson 377,T68,W800, Xperia 10 mini.Sony Ericsson "Live with Walkman".UBiQUiO 401 . Qtek 1010,2020i,s100.HTC TANAGER SPV E100,artemis p3300,HTC X7500.touchcruise.DesireHd.SamsungS5510,i900Omnia,I8000 Omnia II.Galaxy Tab.Zte Blade.LG optimus e900. optimus 3D. etc...
Link to comment
Share on other sites

να αναφέρω σχετικά με το calagas theme, βγήκε νέο update, και το πέρασα. τώρα δουλεύουν όλα ρολόι! εγκαταστάθηκε πλήρως στο δικό μου με την τελευταία κρίσκελο και τον default κέρνελ.:happy:

 

μπράβο κάλαγας!

 

Εσύ με έκανες να κατεβάσω την criskelo και να δω τι έλειπε...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Εσύ με έκανες να κατεβάσω την criskelo και να δω τι έλειπε...

 

φοβερή δουλειά Γιάννη! το θέμα σου είναι το καλύτερο που έχω δει αυτήν την στιγμή στο note. γενικά όταν είχα το galaxy s2 παλιά έβαζα πάντα κρίσκελο ρομ, κυρίως γιατί τα εικονίδια μου άρεσαν πολύ. στην αρχή ήμουν λίγο διστακτικός όταν διάβασα την διαδικασία, αλλά (το γράφω για όλους) είναι πολύ εύκολο τελικά. προσωπικά μου άρεσε πολύ. σε συνδυασμό και με 240dpi και έναν καλό launcher είναι super. μπράβο πάλι!

Edited by hackfree
technoholic maniac reviewer
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

Γιαννη πολυ ωραιο το θεμα σου αλλα τωρα μολις μετα απο μια επαννεκινηση που εκανα το εικονιδιο της μπαταριας και το εικονιδιο του ρολογιου ξαναγυρισαν στα παλια... . Οσο δεν ειχα κανει επαννεκινηση ηταν μια χαρα..

περασα τωρα και το update 2.2 αλλα παλι τα ιδια.

φοραω την alba

ευχαριστω

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα

Γιαννη πολυ ωραιο το θεμα σου αλλα τωρα μολις μετα απο μια επαννεκινηση που εκανα το εικονιδιο της μπαταριας και το εικονιδιο του ρολογιου ξαναγυρισαν στα παλια... . Οσο δεν ειχα κανει επαννεκινηση ηταν μια χαρα..

περασα τωρα και το update 2.2 αλλα παλι τα ιδια.

φοραω την alba

ευχαριστω

 

Αυτό πάλι δεν μπορώ να το καταλάβω...

Μπορεί κάποιος με περισσότερες γνώσεις να μας πως μπορεί να αλλάζουν από μόνα τους τα apk μετά από restart???

Τελείως κουλό...

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...