Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα έχω από το πρωί jelly bam και έχω πάθει πλάκα

πολυ πιο γρήγορή και σταθερή απο asylum και με μεγάλη παραμετροποίηση.

Δεν περιμένα να βγει ρομ πιο γρήγορη από την ασυλουμ και όμως έγινε και αυτό

πραγματικά αυτό το κινητό θα μας τρελάνει..

Send from my note

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα έχω από το πρωί jelly bam και έχω πάθει πλάκα

πολυ πιο γρήγορή και σταθερή απο asylum και με μεγάλη παραμετροποίηση.

Δεν περιμένα να βγει ρομ πιο γρήγορη από την ασυλουμ και όμως έγινε και αυτό

πραγματικά αυτό το κινητό θα μας τρελάνει..

Send from my note

 

αξιζει δλδ μολις εβαλα ασυλουμ την βλεπεις καλητερη με διαφορες??

gapps δεν θελει?? την 5 λες ε?

 

edit ασε μην απαντας για να το λες εχω ξεκινησει το φλασαρισμα ασε που εισαι και εμπιστοσινης φιλος....

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα έχω από το πρωί jelly bam και έχω πάθει πλάκα

πολυ πιο γρήγορή και σταθερή απο asylum και με μεγάλη παραμετροποίηση.

Δεν περιμένα να βγει ρομ πιο γρήγορη από την ασυλουμ και όμως έγινε και αυτό

πραγματικά αυτό το κινητό θα μας τρελάνει..

Send from my note

 

καλησπερα παιδια

αυτην λες πατριδα??? n7000 – Samsung Galaxy Note 5.0.0 (Android 4.2.1)

απο εδω κατεβασμα?? http://www.igio90.net/download-jellybam/releases/

 

πανω απο asylum πως την περασες???

 

ευχαριστω πολυ

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια

αυτην λες πατριδα??? n7000 – Samsung Galaxy Note 5.0.0 (Android 4.2.1)

απο εδω κατεβασμα?? http://www.igio90.net/download-jellybam/releases/

 

πανω απο asylum πως την περασες???

 

ευχαριστω πολυ

 

Ναι αυτη ειναι

απο ασυλουμ την περνας απλα κανεις ολα τα γουαιπ και μετα την φλασαρεις

αξιζει οντος ποιο γρήγορη τωρα απο μπαταρια και τα σχετικα θα δειξει.... αν και δεν νομιζω να εχει διαφορα ολες εδιες ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτη ειναι

απο ασυλουμ την περνας απλα κανεις ολα τα γουαιπ και μετα την φλασαρεις

αξιζει οντος ποιο γρήγορη τωρα απο μπαταρια και τα σχετικα θα δειξει.... αν και δεν νομιζω να εχει διαφορα ολες εδιες ειναι.

 

γεια σου φιλε μου

κανεις wipe data (factory reset) - wipe cache - wipe dalvik cache

ή μόνο

wipe cache - wipe dalvik cache

 

αν κανεις και wipe data (factory reset) θελει μετα στησιμο ξανα απο την αρχη γμτ και αυτο με σκοτωνει... :):):)

 

ευχαριστω

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

γεια σου φιλε μου

κανεις wipe data (factory reset) - wipe cache - wipe dalvik cache

ή μόνο

wipe cache - wipe dalvik cache

 

αν κανεις και wipe data (factory reset) θελει μετα στησιμο ξανα απο την αρχη γμτ και αυτο με σκοτωνει... :):):)

 

ευχαριστω

 

γενικά όταν βάζεις άλλη ρομ πρέπει να κάνεις full wipe [wipe data (factory reset) - wipe cache - wipe dalvik cache]...

το στήσιμο απο την αρχή είναι το '****το'..:)

Link to comment
Share on other sites

Την πέρασα και εγώ και τολμώ να πω πως είναι τόσο γρήγορη, όσο η slimwizz, όχι με τους stock launchers, αλλά με Nova.
N7000 SlimWizz
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα και εγώ. Φαίνεται αρκετά καλή, και μου αρέσει και η παραμετροποίηση που έχει. Όσο για το στήσιμο, με την χρήση του titanium backup επαναφέρω μόνο τις εφαρμογές χρήστη και γενικά δεν κάνω πάνω από 10 λεπτά ώστε να την φέρω στην κατάσταση που μου αρέσει.To μόνο θέμα που έχω βρει μέχρι στιγμής,είναι ότι στα μηνύματα δεν έχει την ρύθμιση για να γράφεις 160 χαρακτήρες. Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Οπως ειπε και πιο πανω ο φιλος, την ειχα παλιοτερα που ηταν βασισμενη σε tw. Με cm θα ειναι σιγουρα διαφορετικα τα πραγματα.

 

η παλιότερη tw version ηταν καλη? την έβλεπα σημερα και σκεφτομουν να τη βάλω. Προς το παρόν χρησιμοποιω Burt με system ui απο slimwizz( το οποίο ειναι φοβερό με μπλε εικονίδια και διαφανο αν και εχω φαει δυο φορες boot loop και επανέφερε το original system ui με aromaFM), απο την οποία rom αφαίρεσαν ακόμα καποια πραγματα. Ειναι κριμα παντως να εχεις μια ροκ που να μην υποστηρίζει s pen

Link to comment
Share on other sites

αξιζει δλδ μολις εβαλα ασυλουμ την βλεπεις καλητερη με διαφορες??

gapps δεν θελει?? την 5 λες ε?

 

edit ασε μην απαντας για να το λες εχω ξεκινησει το φλασαρισμα ασε που εισαι και εμπιστοσινης φιλος....

 

δεν θελει gapps αλλα φανταζομαι οτι το εχεις καταλάβει ηδη!

για μενα η καλυτερη cm10.1 μεχρι στιγμης!

βασικα συνδυάζει πραγματα που βρισκεις σε στοκ και δεν βρισκεις σε asyloum..

πχ εχει μεσα τον στοκ task manager..(πραγματικα μου ειχε λείψει!:) )

αυτο που πατουσες μια φορα και σου εδειχνε ποιες εφαρμογες τρεχουν απο πισω και μπορουσες να κλεισεις όποια δεν ηθελες...

(εβαλα συνημμένο κατω...)

ετσι εχεις και το καθαρο multitasking μιας cm10 αλλα και τον task manager μιας στοκ!

εχει τρομερη παραμετροποίηση εχει εφαρμογή μεσα για να βλεπεις ποτε η ρομ κανει update κτλ κτλ κτλ..

νομιζω πλεον οτι το note μπαινει ανετα διπλα σε ενα SGIII...:)

μια cm10 μπορεις γενικα πλεον να την φερεις διπλα σε μια στοκ..

τα ειπα και παλιοτερα και ραδιο μπορεις να εχεις και μεμο και τα παντα!(παραπλήσια...)

και το θεμα της καμερας το ελυσα με το pro capture απο το μαρκετ.

επισης με το swype beta που μπορεις πλεον να μιλας στο κινητο και αυτο να αναγνωρίζει οτι λες και να στο βγαζει σε κειμενο νομίζω οτι και στο θεμα πληκτρολόγιο κλεισαμε!:)

η μπαταρια στα ιδια επιπεδα..νορμαλ προς μετρια κατασταση!

αλλα παιδια αν σκοπεύεται να μεινετε αρκετο καιρο ακομη με το note(που προσωπικά αν δεν κατσει σε καποιον μια καλη φαση να το αλλάξει κτλ δεν βρισκω πλεον κανενα λογο να το κανει) η λυση ειναι μια...

https://www.dropbox.com/s/tuuoyvzv441rjuw/2013-01-16%2023.35.46.jpg

 

η photos τα λεει ολα νομιζω!

αυτο κανω εδω και ενα χρονο περιπου και δεν εχω προβλημα ποτε..(βασικα δεν μενω χωρις κινητο ποτε..:lol::lol:)

 

γεια σου φιλε μου

κανεις wipe data (factory reset) - wipe cache - wipe dalvik cache

ή μόνο

wipe cache - wipe dalvik cache

 

αν κανεις και wipe data (factory reset) θελει μετα στησιμο ξανα απο την αρχη γμτ και αυτο με σκοτωνει... :):):)

 

ευχαριστω

 

εγω την περασα πανω απο asylum ..

εκανα φορματ και την εβαλα!

ολα κομπλε!

πιστευω θα μεινεις ευχαριστημένος και θα λυθουν και τα προβληματα που εχεις!

στήσιμο γιατι παιδευσαι ρε!

ΤΙΤΑΝΙΟΥΜ στο ειπα και αλλες φορες!

μια φορα θα το αγοράσεις και θα σου λυθούν τα χερια μια και καλη!

επαναφέρει τα παντα σε δεκα λεπτα το πολυ!

(και sms και ρυθμίσεις wifi κτλ κτλ κτλ)

αφου φλασαρεις τοσο πολυ δεστο..τζαμπα παιδεύεσαι!

επισης nova launcher!

κρατας και ενα back up τις ρυθμίσεις του nova και αφου επαναφερεις ολες τις εφαρμογες σου επαναφερεις και το back up απο τον Nova και το κινητο σου σε 15 λεπτα(το πολυ!!) ειναι οπως το ειχες πριν!

δεστο λιγο ...ευκολο ειναι!

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα και εγώ. Φαίνεται αρκετά καλή, και μου αρέσει και η παραμετροποίηση που έχει. Όσο για το στήσιμο, με την χρήση του titanium backup επαναφέρω μόνο τις εφαρμογές χρήστη και γενικά δεν κάνω πάνω από 10 λεπτά ώστε να την φέρω στην κατάσταση που μου αρέσει.To μόνο θέμα που έχω βρει μέχρι στιγμής,είναι ότι στα μηνύματα δεν έχει την ρύθμιση για να γράφεις 160 χαρακτήρες.

 

πάρε απο ασυλουμ συστεμ/αππς το αρχείο mms.apk και βαλτο στην ίδια διαδρομή της τζελι κανε επανεκκίνηση και θα είσαι οκ

αν θες να γράφεις ελληνικά με σουιπε στο μαμά πληκτρολογειο πάρε και το αρχείο latinIME.apk και κανε το ίδιο θα είσαι οκ...

 

http://www.igio90.net/download-jellybam/releases/

έβγαλε αναβάθμιση η jellyBam σε 4.1.0 αλλα φαντάζομαι οτι έχουμε ολη την 5 σωστά??

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

πάρε απο ασυλουμ συστεμ/αππς το αρχείο mms.apk και βαλτο στην ίδια διαδρομή της τζελι κανε επανεκκίνηση και θα είσαι οκ

αν θες να γράφεις ελληνικά με σουιπε στο μαμά πληκτρολογειο πάρε και το αρχείο latinIME.apk και κανε το ίδιο θα είσαι οκ...

 

http://www.igio90.net/download-jellybam/releases/

έβγαλε αναβάθμιση η jellyBam σε 4.1.0 αλλα φαντάζομαι οτι έχουμε ολη την 5 σωστά??

 

Καλησπέρα

Φοβερή και τρομερή ή ρομ. Γρήγορη κ σταθερή. Από μπαταρία θα δείξει.

ο κερνελ Thor v. 0.34 μπαίνει εδώ?

Ευχαριστώ

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

πάρε απο ασυλουμ συστεμ/αππς το αρχείο mms.apk και βαλτο στην ίδια διαδρομή της τζελι κανε επανεκκίνηση και θα είσαι οκ

αν θες να γράφεις ελληνικά με σουιπε στο μαμά πληκτρολογειο πάρε και το αρχείο latinIME.apk και κανε το ίδιο θα είσαι οκ...

 

http://www.igio90.net/download-jellybam/releases/

έβγαλε αναβάθμιση η jellyBam σε 4.1.0 αλλα φαντάζομαι οτι έχουμε ολη την 5 σωστά??

 

Την έβαλα εγώ την 4.1, έχει πολύ περισσότερη παραμετροποίηση, αλλά είναι ελαφρώς πιο αργή. Μάλλον θα γυρίσω στην 5.0

N7000 SlimWizz
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Φοβερή και τρομερή ή ρομ. Γρήγορη κ σταθερή. Από μπαταρία θα δείξει.

ο κερνελ Thor v. 0.34 μπαίνει εδώ?

Ευχαριστώ

 

ναι μπαίνει ο mr1 στην 5 όμως...

γιατί τον προτιμήσεις τρώει την μπαταρία σαν τρελή...

 

freedaras για πες μας τι ενοεις απο που την κατεβαζεις?

επισης με το swype beta που μπορεις πλεον να μιλας στο κινητο και αυτο να αναγνωρίζει οτι λες και να στο βγαζει σε κειμενο νομίζω οτι και στο θεμα πληκτρολόγιο κλεισαμε!

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

επισης με το swype beta που μπορεις πλεον να μιλας στο κινητο και αυτο να αναγνωρίζει οτι λες και να στο βγαζει σε κειμενο νομίζω οτι και στο θεμα πληκτρολόγιο κλεισαμε!:)

 

Το έχεις δοκιμάσει με Ελληνικό κείμενο και σου δούλεψε ? Δηλαδή είπες κάτι στα Ελληνικά και στο έγραψε σε κείμενο ?

Link to comment
Share on other sites

Το έχεις δοκιμάσει με Ελληνικό κείμενο και σου δούλεψε ? Δηλαδή είπες κάτι στα Ελληνικά και στο έγραψε σε κείμενο ?

 

ναι φιλε μου δουλευει κανονικα!

με την τελευταια εκδοση beta διαβαζεις κατι και το μετατρέπεις σε κειμενο!

ειμαστε κομπλέ σου λεω αστο..:)

για περισσοτερα εδω..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4497532#post4497532

 

παιδια την νεα jelly bam την περναω χωρις φουλ φορματ ετσι?

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

ναι φιλε μου δουλευει κανονικα!

με την τελευταια εκδοση beta διαβαζεις κατι και το μετατρέπεις σε κειμενο!

ειμαστε κομπλέ σου λεω αστο..:)

για περισσοτερα εδω..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4497532#post4497532

 

παιδια την νεα jelly bam την περναω χωρις φουλ φορματ ετσι?

 

Λοιπόν το δοκίμασα και πράγματι λειτουργεί, απλά δεν πρέπει απ' ότι κατάλαβα να υπάρχουν εξωτερικοί θόρυβοι και να μιλάς ξεκάθαρα αλλιώς υπάρχει περίπτωση να μπερδέψει την λέξη.

 

Για το update που θες να κάνεις ναι έτσι είναι όπως το λες, απλά φλασάρεις την νέα ROM το λέει καθαρά χωρίς wipe ούτε cache, ούτε factory ούτε τίποτα. Αν και δεν το έχω κάνει πήγα και το διάβασα και έτσι λέει.

 

- Download the ROM -

- Copy the zip file to your SD/Internal card -

- Enter recovery mode -

- Flash the zip without wiping nothing! -

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το δοκίμασα και πράγματι λειτουργεί, απλά δεν πρέπει απ' ότι κατάλαβα να υπάρχουν εξωτερικοί θόρυβοι και να μιλάς ξεκάθαρα αλλιώς υπάρχει περίπτωση να μπερδέψει την λέξη.

 

Για το update που θες να κάνεις ναι έτσι είναι όπως το λες, απλά φλασάρεις την νέα ROM το λέει καθαρά χωρίς wipe ούτε cache, ούτε factory ούτε τίποτα. Αν και δεν το έχω κάνει πήγα και το διάβασα και έτσι λέει.

 

- Download the ROM -

- Copy the zip file to your SD/Internal card -

- Enter recovery mode -

- Flash the zip without wiping nothing! -

 

ok...το ειδα και εγω..:)

για το swype σκεψου οτι "μαθαίνει" και τις λεξεις σου..;)

οποτε οσο πιο συχνα γραφεις η αποθηκεύεις λεξεις τοσο πιο ευκολα θα τις "διαβάζει" στην συνεχεία..;)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν βλέπω 2 εκδόσεις JellyBam η 4 και η 5 γιατί έβαλες την 4 ? ποιες οι διαφορές η μία από την άλλη ?
Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν βλέπω 2 εκδόσεις JellyBam η 4 και η 5 γιατί έβαλες την 4 ? ποιες οι διαφορές η μία από την άλλη ?

 

η 4 είναι cm10 η

5 cm 10.1

Δεν νομίζω η σημερινή 4 να είναι.καλητερη της 5

fredara έγραψες πάλι.με το πληκτρολόγιο

Link to comment
Share on other sites

Κάτι που μου άρεσε στην jellybam 5 είναι αυτό που οταν έχεις πολλά προγράμματα για μια ενέργεια, τότε έχει ήδη επιλεγμένο το "μόνο μια φορά" και έτσι δε χρειάζεται να κάνεις δύο κλικ για να επιλέξεις το πρόγραμμα που θες.
Link to comment
Share on other sites

η 4 είναι cm10 η

5 cm 10.1

Δεν νομίζω η σημερινή 4 να είναι.καλητερη της 5

fredara έγραψες πάλι.με το πληκτρολόγιο

 

ρε μαμοτι μου εκανα χαζομαρα και περασα την 4 πανω απο την πεντε..

και το κινητο κόλλησε τωρα..

εχω παρει μπακ απ απο χθες αλλα εχω sms που θελω να κρατησω..σημερα!

αν περασω παλι την 5 απο πανω λετε να στρωσει?

Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να στρώσει. Δυστυχώς, ο μόνος τρόπος για να το μάθεις είναι να το δοκιμάσεις.
Link to comment
Share on other sites

Ίσως και να στρώσει. Δυστυχώς, ο μόνος τρόπος για να το μάθεις είναι να το δοκιμάσεις.

 

θα το δοκιμασω σε λιγο και θα σας ενημερωσω...

τελος παντων και να μην πιασει μικρο το κακο παω μια μερα πισω στο κινητο μου..:p

 

και ομως ανοιξε κανονικα παιδες!!

τελος καλο ολα καλα!:):)

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Την έβαλα και εγώ χτες έτσι απλά να την δοκιμάσω. Έφαγα κάτι ξυγιριστά lag που βλαστήμισα την ώρα και την στιγμή που έφυγα από την Asylum. Να πω την αλήθεια μετά της 11 σήμερα το πρωί σαν να αρχίζει να στρώνει το θέμα με τα κολλήματα και να μην ξεχάσω και την μπαταρία που με Asylum με φουλ χρήση περνούσα χαλαρά το 24ώρο και έβαζα να φορτώσει 30% και πάνω και με την Bam από της 1 το μεσημέρι με είχε 17%. Βέβαια επειδή έχω συνηθίσει να μην κάνω βιαστικές κινήσεις, θα την αφήσω να δω εάν στρώσει καλά καλά ειδικά η μπαταρία και εάν δω μέχρι Κυριακή βράδυ μου συνεχίζει αυτό το χάλι θα φάει σουτ και θα γυρίσω Asylum
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...