Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Θα σου πω τι έχω

φωτισμός: auto

Wifi: πάντα ON

data: πάντα ΟΝ και σε 3G μάλιστα γιατί ως γνωστό το 3G τρώει πολύ περισσότερο από 2G

Sync: πάντα ΟΝ αυτό το έχω αναγκαστικά γιατί αλλιώς στο Gmail νομίζω δεν μου έρχονται email

GPS: off μόνο αν είναι να χρησιμοποιήσω το Navigator

Bluetooth: off

Κάνω πάρα πολύ χρήση το whatsapp - viber και αρκετά τηλεφωνήματα. Αυτά

 

τώρα είμαι στις 35 ώρες και στο 25% θα το βάλω να φορτίσει.

πολύ καλοί χρόνοι.. μπορείς να μου πείς και ποση ωρα οθόνης έχεις..;

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Την μεγαλύτερη κατανάλωση την έχει η οθόνη.Εγώ συνήθως δεν το αφήνω από το χέρι μου και δε μου βγάζει πάνω από 3.30 βαριά 4 παρά κάτι ώρες.Περιμένω την φετινή χρονιά μια συσκευή στυλ note (και ας μην ειναι samsung) να βγάζει πάνω από 12 ώρες χρήση οθόνης,ώστε να το φορτίζω μέρα παρά μέρα και με μια δεύτερη μπαταρία να βγάζω χαλαρά ένα τριήμερο.Τη στιγμή που το note 2 βγάζει το 8ωρο,πιστεύω ότι δεν είναι δύσκολο και με δεδομένη την εξέλιξη του hw,να πιάσει κάποια συσκευή με 4000mah μπαταρία αυτή την αυτονομία.
Link to comment
Share on other sites

Ωχχχχ αυτό που φοβόμουν..

Ότι χειρότερο.. μην σου τύχει στην δουλειά πχ χωρίς back up.. την έβαψες.

Sent from my note

 

Έχω την Burt εδώ και 3 βδομάδες. Δουλεύει άψογα, δεν εμφάνισε το παραμικρό.

 

EDIT:

Έλπίζω να μην μας συμβεί κανένα παράξενο γιατί την έχω αγαπήσει τη ROM (TW + ταχύτητα)

Edited by spada
spada
Link to comment
Share on other sites

Έχω την Burt εδώ και 3 βδομάδες. Δουλεύει άψογα, δεν εμφάνισε το παραμικρό.

 

EDIT:

Έλπίζω να μην μας συμβεί κανένα παράξενο γιατί την έχω αγαπήσει τη ROM (TW + ταχύτητα)

 

Και σε μένα δεν έχει βγάλει πρόβλημα.

(μόνο με την μπαταρία που την τρώει γρήγορα).

Το μπαγκ όμως που είπε ο φίλος πιο πάνω δυστυχώς υπάρχει..

Δεν ξέρεις σε ποιον θα εμφανιστεί και ποτε.

Μπορεί όλα να δουλεύουν ρολόι να μείνεις από μπαταρία και μετά το κινητό να μην ανοίγει.. έτσι στα καλά καθούμενα. Και αν είσαι έξω και δεν έχεις πάρει μπακ απ την πάτησες για τα καλά..

Για αυτό προσοχή εδώ..

Το έχω πάθει πάνω από πέντε φορές και όχι μόνο εγώ πολύς κόσμος δυστυχώς.

 

Την μεγαλύτερη κατανάλωση την έχει η οθόνη.Εγώ συνήθως δεν το αφήνω από το χέρι μου και δε μου βγάζει πάνω από 3.30 βαριά 4 παρά κάτι ώρες.Περιμένω την φετινή χρονιά μια συσκευή στυλ note (και ας μην ειναι samsung) να βγάζει πάνω από 12 ώρες χρήση οθόνης,ώστε να το φορτίζω μέρα παρά μέρα και με μια δεύτερη μπαταρία να βγάζω χαλαρά ένα τριήμερο.Τη στιγμή που το note 2 βγάζει το 8ωρο,πιστεύω ότι δεν είναι δύσκολο και με δεδομένη την εξέλιξη του hw,να πιάσει κάποια συσκευή με 4000mah μπαταρία αυτή την αυτονομία.

 

Συμφωνώ για την οθόνη..

Αραδιτσα φίλε και μένα και οι δύο μπαταρίες που έχω με τζελι πέφτουν πολύ γρήγορα..

Γνώμη μου περίμενε λίγο μέχρι να βγει μια σταθερή έκδοση από την Samsung..

Δεν βγαίνει σωστό συμπέρασμα τώρα.

 

Sent from my note

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Για το bug που κολλαει η συσκευη στο λογοτυπο,προτεινω να μην γινεται reboot της συσκευης αλλα απενεργοποιηση.φυσικα αν η μπαταρια παει στα κοκκινα και δεν μπορω να το φορτισω αμεσα,δε περιμενω να κλεισει αλλα το κλεινω εγω και την αλλαζω.οσο καιρο το κανω αυτο,δε μου ξαναπαρουσιασε το κολλημα
Link to comment
Share on other sites

Εδώ και δύο ώρες είμαι με aokp unofficial.. οι πρώτες εντυπώσεις είναι καλές.. σταθερή με αρκετό customization.. έχει κάποια bugs όπως το ότι δεν φαίνονται τα widgets στο συρτάρι εφαρμογών αλλά σε γενικές γραμμές καλή για test firmware
Link to comment
Share on other sites

Για το bug που κολλαει η συσκευη στο λογοτυπο,προτεινω να μην γινεται reboot της συσκευης αλλα απενεργοποιηση.φυσικα αν η μπαταρια παει στα κοκκινα και δεν μπορω να το φορτισω αμεσα,δε περιμενω να κλεισει αλλα το κλεινω εγω και την αλλαζω.οσο καιρο το κανω αυτο,δε μου ξαναπαρουσιασε το κολλημα

Καλημέρα

Συμφωνώ.. θέλει προσοχή εδώ..

Και εγώ κάνω τα παραπάνω και δεν είχα μέχρι τώρα πρόβλημα..

Και πάλι όμως έχεις την αμφιβολία..

Τεσπα η burt σαν σύνολο είναι εξαιρετική.

Κλείνεις ανοίγεις παράθυρα/προγράμματα όλα πάνε σφαίρα ..

Το τελικό αποτέλεσμα της jelly θα είναι καταπληκτικό.. και επειδή είναι πλέον σοβαρός λόγος να μην αλλάξεις την συσκευή σου πιστεύω την αργούν και για αυτό..

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να γυρίσω από burt σε asylum 10.1 ..

Τι πρέπει να κάνω ακριβώς; πάω από recovery να βάλω το ζιπ αλλά δεν το δέχεται.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω να γυρίσω από burt σε asylum 10.1 ..

Τι πρέπει να κάνω ακριβώς; πάω από recovery να βάλω το ζιπ αλλά δεν το δέχεται.

Sent from my note

 

Πέρνα hyndracore7 ρεισταρτ ρεικοβερι κάνε όλα τα γουαιπ και φορματ σύστεμ,ντατα,πρειλοαντ και μετα κάνε την εγκατάστασή της Ρομ στα καπάκια γκαπς στα καπάκια το super su ξανακανε ενα φουλ γουαιπ και ρεισταρτ.

εγώ έτσι κάνω παντα.

Βεβαιωσου οτι το ζιπ της ασυλουμ είναι σωστό.

Edited by araditsas
Link to comment
Share on other sites

Πέρνα hyndracore7 ρεισταρτ ρεικοβερι κάνε όλα τα γουαιπ και φορματ σύστεμ,ντατα,πρειλοαντ και μετα κάνε την εγκατάστασή της Ρομ στα καπάκια γκαπς στα καπάκια το super su ξανακανε ενα φουλ γουαιπ και ρεισταρτ.

εγώ έτσι κάνω παντα.

Βεβαιωσου οτι το ζιπ της ασυλουμ είναι σωστό.

 

Ρε εσύ αυτό κάνω και μου βγάζει ότι δεν δέχεται το αρχείο ζιπ.. περίεργο θα το ξαναδώ.

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

Ρε εσύ αυτό κάνω και μου βγάζει ότι δεν δέχεται το αρχείο ζιπ.. περίεργο θα το ξαναδώ.

Sent from my note

 

Πόσες φορές έχω γράψει ΌΧΙ HYDRACORE 7 σε 4.2.1..;;;περνα τον τελευταίο cm 10 /10.1 κερνελ..

Link to comment
Share on other sites

Πέρνα hyndracore7 ρεισταρτ ρεικοβερι κάνε όλα τα γουαιπ και φορματ σύστεμ,ντατα,πρειλοαντ και μετα κάνε την εγκατάστασή της Ρομ στα καπάκια γκαπς στα καπάκια το super su ξανακανε ενα φουλ γουαιπ και ρεισταρτ.

εγώ έτσι κάνω παντα.

Βεβαιωσου οτι το ζιπ της ασυλουμ είναι σωστό.

 

επιβεβαιωνω και εγω οτι με αυτη την διαδικασια το κανω και λειτουργει. :O

@ fred

και εγω ειδα κατι lags απο το πρωι στην rom και ετοιμος ειμαι για back to asylum! :p:p

Samsung S20 FE 

Snapdragon edition

Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές έχω γράψει ΌΧΙ HYDRACORE 7 σε 4.2.1..;;;περνα το10 /10.1 κερνελ..

 

Δώσε ένα λινκ να τον έχω και να τον χρεισιμοποιω από δω και πέρα συγνώμη δεν το ήξερα.

Δλδ για ότι θέλουμε θα περνάμε τον κερνελ που λες και θα κάνουμε όλα τα γουαιπ;;

Αν θες να πας απο cm σε jb πάλη με τον ίδιο τρόπο;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως με speedmod 15 , μια χαρά κάνω τις βόλτες μου πέρα δώθε. Πότε δε μου κόλλησε. Αλλά με cm kernel είναι καλύτερα για να πας σε cm.
Link to comment
Share on other sites

Και εκεί που πήγαιναν όλα καλά με την angry v3,μου έρχεται mail και ανοίγοντας το κινητό βλέπω μήνυμα ότι η κάρτα μνήμης ειναι κατεστραμμένη και χρειάζεται φορματ.Το κλείνω,βγάζω-βάζω κάρτα μνήμης και πάλι τα ίδια.Εν τω μεταξύ είχα εκεί και το πιο πρόσφατο nandroid backup,οπότε σκεφτόμουν ότι αν δεν ανοίξει,θα στήνω από την αρχή.Τελικά η συσκευή άνοιξε αλλά η κάρτα μνήμης δεν αναγνωρίζεται πλέον σωστά ούτε και από το pc (ζητάει φορματ και από εκεί) και ευτυχως δεν είχα άλλα σημαντικά αρχεία πλην των backup. Εβαλα μια άλλη κάρτα και αναγνωρίζεται κανονικά.Εχει τύχει κάτι ανάλογο σε κάποιον άλλο? Edited by bbbb
Link to comment
Share on other sites

Πόσες φορές έχω γράψει ΌΧΙ HYDRACORE 7 σε 4.2.1..;;;περνα τον τελευταίο cm 10 /10.1 κερνελ..

 

Δώσε ρε συ ένα λινκ αν σου είναι εύκολο..

επιβεβαιωνω και εγω οτι με αυτη την διαδικασια το κανω και λειτουργει. :O

@ fred

και εγω ειδα κατι lags απο το πρωι στην rom και ετοιμος ειμαι για back to asylum! :p:p

 

Ρε συ δεν είχα λαγκ κόλλησα αρχική οθόνη αφού έμεινα από μπαταρία και ξενέρωσα.

Sent from my note

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

Το κόλλημα στο λογότυπο μου το έκανε πριν λίγο με κανονικό κλείσιμο για αλλαγή μπαταρίας.Αυτή τη φορά όμως δοκίμασα κάτι άλλο.Εβαλα το usb jig και άνοιξε σε download mode.Kράτησα πατημένο το power μέχρι να μπουτάρει,εβγαλα το jig και μπήκε κανονικά στο λειτουργικό.Δε ξέρω αν ήταν τυχαίο αλλά δούλεψε.
Link to comment
Share on other sites

Δώσε ένα λινκ να τον έχω και να τον χρεισιμοποιω από δω και πέρα συγνώμη δεν το ήξερα.

Δλδ για ότι θέλουμε θα περνάμε τον κερνελ που λες και θα κάνουμε όλα τα γουαιπ;;

Αν θες να πας απο cm σε jb πάλη με τον ίδιο τρόπο;

 

εννοούσα cm 10/10.1 kernel..το λοιπον εδώ οι κερνελ..http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1789397

κατεβάζουμε την τελευταία εκδοσή του, τη φλασάρουμε κάνουμε reboot recovery και μετα τη διαδικαδια που λέει η κάθε ρομ..απλά αν βάλεις hydra σε 4.2.χ και στο recovery κολλήσεις και πας να κάνεις reboot η βγάλεις καμιά μπαταρία... ΠΑΕΙ...

araditsa μεταξύ σοβαρού και αστείου το είπα δεν χρειάζεται καμία συγνώμη ;)

cheers..

Link to comment
Share on other sites

Tελικά η χρήση του usb jig για το ξεκόλλημα από το λογότυπο,φαίνεται πως λειτουργεί.Συνδεσα για λόγους περιέργειας με usb otg το hd2 μου στο note και ενεργοποίησα στο hd2 το usb mass storage.Το note το αναγνώρισε ως συσκευή μαζικής αποθήκευσης αλλά μόλις πήγα να μπω με τον explorer για να δω τα αρχεία,έκανε reboot και κλασσικά κόλλησε στο λογότυπο.Το κόλπο με το usb jig,το επανέφερε στη ζωή :p
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, στην Asylum υπάρχει κάποια ρύθμιση και δεν την βρίσκω που όταν έχεις handsfree συνδεδεμένο να ακούγετε ο ήχος από την συσκευή κατά την κλήση? Θυμάμαι σε CM7 στο Desire υπήρχε αντίστοιχη ρύθμιση. Έχω χάσει κλήσεις έχοντας το τηλέφωνο στην τσέπη μη φορώντας το ακουστικό.
Πίστευε και Μη, Ερέυνα
Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδες....θελω να περασω στοκ 4.0.4 τωρα εχω την aliance ics 4.0.4 final με speedmod k3-15. Κανω wipe factory-cache-dalvick και format system-data-cache-preload και φλασαρω μεσω odin την στοκ ρομ και τελος ε;

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση παιδες....θελω να περασω στοκ 4.0.4 τωρα εχω την aliance ics 4.0.4 final με speedmod k3-15. Κανω wipe factory-cache-dalvick και format system-data-cache-preload και φλασαρω μεσω odin την στοκ ρομ και τελος ε;

 

Σωστός. O κερνελ που φοράς είναι safe οπότε προχωράς κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Ρε εσύ αυτό κάνω και μου βγάζει ότι δεν δέχεται το αρχείο ζιπ.. περίεργο θα το ξαναδώ.

Sent from my note

 

Μήπως για κάποιο λόγω όταν κατέβασες το αρχείο το zip ή δεν κατέβηκε σωστά ή είχε κάποιο πρόβλημα ? Δοκίμασε να κατεβάσεις άλλο zip έτσι και αλλιώς αυτός κάθε μέρα βγάζει ανανεώσεις, σίγουρα αυτό είναι, από την στιγμή που ακολουθείς την διαδικασία σωστά, φταίει το zip αρχείο.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.

φοραω την asylum και ειμαι απολυτα ευχαριστημενος.

ενα προβληματακι ομως. δεν βλεπει την καρτα μνημης, δηλαδη οταν παω να αλλαξω wallpaper η εικονιδια δεν βλεπει αυτα που εχω στην καρτα μνημης..

παω στην συλλογη αλλα εκει βλεπει οτι εχω στην μνημη του τηλεφωνου και οχι οτι εχω στην καρτα μνημης.

πρεπει να ρυθμισω κατι?? ευχαριστω

Όλοι θέλουν να αλλάξουν τον κόσμο, αλλά κανένας δεν θέλει να αλλάξει τον εαυτό του
Link to comment
Share on other sites

Tελικά η χρήση του usb jig για το ξεκόλλημα από το λογότυπο,φαίνεται πως λειτουργεί.Συνδεσα για λόγους περιέργειας με usb otg το hd2 μου στο note και ενεργοποίησα στο hd2 το usb mass storage.Το note το αναγνώρισε ως συσκευή μαζικής αποθήκευσης αλλά μόλις πήγα να μπω με τον explorer για να δω τα αρχεία,έκανε reboot και κλασσικά κόλλησε στο λογότυπο.Το κόλπο με το usb jig,το επανέφερε στη ζωή :p

 

αν ξανακολλησει, δοκιμασε το εξης :

οπως ειναι κολλημενο, μπες recovery, παρε nandriod backup, ξαναμπες σε recovery, κανε restore το backup...

 

στο δικο μου ετσι ξεκολλησε, και απο τοτε δεν ξανακολλησε (με SVA)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...