Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αυτη η criskelo v3 lpy λεει τιποτα; Ειμαι με alba απο προχτες. Γενικα παει καλα αλλα το titanium σημερα παλι δεν ειχε root ενω αλλα προγραμματα ειχαν. Εβγαλα το titanium για να με σιγουρο.

 

μολις την περασα την criskelo , με την albe ετρωγε κατι κολλήματα κατσε να την παιδεψω λιγο και θα σου πω σε κανα 3ωρο , σαν πρωτη αίσθηση δεν βλέπω διάφορα

...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

μολις την περασα την criskelo , με την albe ετρωγε κατι κολλήματα κατσε να την παιδεψω λιγο και θα σου πω σε κανα 3ωρο , σαν πρωτη αίσθηση δεν βλέπω διάφορα

...

 

εσενα μεσα στο root explorer ας πουμε μεσα στο system /app μπορεις να μετακινησεις ή να διαγραψεις κατι? εμανα και με alba και με criskelo δεν το κανει ενω γενικα σε εφαρμογες αλλες μου δινει root. απο οτι ειδα εχουν και αλλοι αυτο το προβλημα

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

τελικα γυρισα σε chark στην οποια ειχα full rooted . ειπα να ξανακανω την διαδικασια , δηλαδη abyss kernel - full wipe - περασμα alba , αλλα ξανα τα ιδια ειχα δηλαδη root σε καποιες εφαρμογες αλλα μεσα στο root explorer στο system δεν εκανε τιποτα . δοκιμασα με την ιδια διαδικασια και την criskelo με ακριβως το ιδιο αποτελεσμα. ξαναγυρισα τωρα σε chark στην οποια και παλι ειμαι full rooted. πιθανον στην ics να φταιει για την ωρα οι kernel και το κανει αυτο γιατι ειδα πολλους να το λενε στους xda αυτο το προβλημα, και εδω φυσικα.

 

ειχα το ιδιο προβλημα και με εσωσε το σημερινο post του elthis στο αλλο τοπικ!

ακου τι θα κανεις για να εχεις 100% ρουτ και ασε τις custom roms για την ωρα οπως και τις αλβες κτλ..

περνας στοκ καθαρο παγωτο οπως το εδωσε η samsung με pc odin(καθαρο ομως προσεξε ΟΥΤΕ PRE ROOTED ουτε τιποτα αλλο ΣΤΟΚ...)..

και στην συνέχεια κανεις αυτα που λεει ΑΚΡΙΒΩΣ ο elthis στο δευτερο βημα εδω..

2.ΕΥΚΟΛΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ROOTING (Galaxy Note) ΣΕ ICS κτλ κτλ κτλ..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4019565#post4019565

και θα εχεις 100% ρουτ στα παντα...:)

πιστεψε το εκανε σημερα το πρωι και ειμαι οκ..

το κινητο το εχω διαλύσει..

ηδη εχω πεταξει την σαβουρα της samsung εβαλα χαρτες με πλοήγηση για ελλαδα και ποσα αλλα ακομη!:)

Δεν κουνιεμαι απο εδω με τιποτα πλεον...

 

εσενα μεσα στο root explorer ας πουμε μεσα στο system /app μπορεις να μετακινησεις ή να διαγραψεις κατι? εμανα και με alba και με criskelo δεν το κανει ενω γενικα σε εφαρμογες αλλες μου δινει root. απο οτι ειδα εχουν και αλλοι αυτο το προβλημα

 

κοιτα λιγο τι σου γραφω πιο πανω..καντο και θα σωθεις πιστεψε με...

Link to comment
Share on other sites

ειχα το ιδιο προβλημα και με εσωσε το σημερινο post του elthis στο αλλο τοπικ!

ακου τι θα κανεις για να εχεις 100% ρουτ και ασε τις custom roms για την ωρα οπως και τις αλβες κτλ..

περνας στοκ καθαρο παγωτο οπως το εδωσε η samsung με pc odin(καθαρο ομως προσεξε ΟΥΤΕ PRE ROOTED ουτε τιποτα αλλο ΣΤΟΚ...)..

και στην συνέχεια κανεις αυτα που λεει ΑΚΡΙΒΩΣ ο elthis στο δευτερο βημα εδω..

2.ΕΥΚΟΛΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ROOTING (Galaxy Note) ΣΕ ICS κτλ κτλ κτλ..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4019565#post4019565

και θα εχεις 100% ρουτ στα παντα...:)

πιστεψε το εκανε σημερα το πρωι και ειμαι οκ..

το κινητο το εχω διαλύσει..

ηδη εχω πεταξει την σαβουρα της samsung εβαλα χαρτες με πλοήγηση για ελλαδα και ποσα αλλα ακομη!:)

Δεν κουνιεμαι απο εδω με τιποτα πλεον...

 

 

 

κοιτα λιγο τι σου γραφω πιο πανω..καντο και θα σωθεις πιστεψε με...

 

Με τον συγκεκριμένο τρόπο Root έχεις και CWΜ έτσι δεν είναι;

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

ειχα το ιδιο προβλημα και με εσωσε το σημερινο post του elthis στο αλλο τοπικ!

ακου τι θα κανεις για να εχεις 100% ρουτ και ασε τις custom roms για την ωρα οπως και τις αλβες κτλ..

περνας στοκ καθαρο παγωτο οπως το εδωσε η samsung με pc odin(καθαρο ομως προσεξε ΟΥΤΕ PRE ROOTED ουτε τιποτα αλλο ΣΤΟΚ...)..

και στην συνέχεια κανεις αυτα που λεει ΑΚΡΙΒΩΣ ο elthis στο δευτερο βημα εδω..

2.ΕΥΚΟΛΗ ΜΕΘΟΔΟΣ ROOTING (Galaxy Note) ΣΕ ICS κτλ κτλ κτλ..

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?p=4019565#post4019565

και θα εχεις 100% ρουτ στα παντα...:)

πιστεψε το εκανε σημερα το πρωι και ειμαι οκ..

το κινητο το εχω διαλύσει..

ηδη εχω πεταξει την σαβουρα της samsung εβαλα χαρτες με πλοήγηση για ελλαδα και ποσα αλλα ακομη!:)

Δεν κουνιεμαι απο εδω με τιποτα πλεον...

 

 

 

κοιτα λιγο τι σου γραφω πιο πανω..καντο και θα σωθεις πιστεψε με...

 

κατεβαζω τωρα μια στοκ ρομ. με την διαδικασια αυτη λογικα στο μελλον θα μπορω να περασω καποια custom ρομ?

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

Με τον συγκεκριμένο τρόπο Root έχεις και CWΜ έτσι δεν είναι;

 

στο μενου οχι σε recovery ναι...:)

παιδια κατεβαστε απο εδω την ΣΤΟΚ εκδοχη του παγωτου...οσοι εχετε προβλημα..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1424997

και μετα καντε ολα αυτα που ειπαμε πιο πανω...

 

κατεβαζω τωρα μια στοκ ρομ. με την διαδικασια αυτη λογικα στο μελλον θα μπορω να περασω καποια custom ρομ?

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1424997

εγω κατεβασα αυτη και επιασε!

μεταξυ μας αν πετύχεις ροοτ και "στρωσεις" το κινητο οπως θελεις(με το να βγαλεις την σαβούρα της samsung κτλ κτλ κτλ) δεν υπαρχει λογος να πας σε custom rom...;)

αλλα εννοείται οτι θα μπορεις....

 

παιδες σορυ ΔΙΠΛΟ post...

 

στην εικονα ξεκίνημα κινητου αφου αφαίρεσα την σαβουρα της samsung(και με παρα πολλες εφαρμογες παλι δικες μου να τρεχουν απο πισω...:))

Edited by Superuser
Συνένωση Μηνυμάτων
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αγορασα το note πριν κανα 20ημερο μεταχειρισμενο κ δεν ξερω αν εχει καποια custom rom η την official...πως μπορω να το δω??
Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αγορασα το note πριν κανα 20ημερο μεταχειρισμενο κ δεν ξερω αν εχει καποια custom rom η την official...πως μπορω να το δω??

 

πας ρυθμίσεις--> σχετικά με το τηλέφωνο και δες εκεί τι έκδοση rom γράφει... επίσης δες αν έχεις εφαρομγή CWM στις εφαρμογές σου. Αν την δεις τότε έχεις root και πιθανώς να φοράς και κάποια custom... :happy:

 

Εγώ πέρασα αυτή την asylum ics αρά παραήταν light για τα γούστα μου και τώρα περνάω criskelo περιμένω να ανοίξει...δεν μπορώ να βάλω στοκ sorry!!

Link to comment
Share on other sites

στο μενου οχι σε recovery ναι...:)

παιδια κατεβαστε απο εδω την ΣΤΟΚ εκδοχη του παγωτου...οσοι εχετε προβλημα..

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1424997

και μετα καντε ολα αυτα που ειπαμε πιο πανω...

 

 

Μια διευκρινηση...η μεθοδος του ηλια μεσω pc-odin ειναι non wipe....σωστα?

 

Πριν την περασουμε μεσω odin, ειναι σωστο να κανουμε wipe cashe/dalvic?

Link to comment
Share on other sites

Μια διευκρινηση...η μεθοδος του ηλια μεσω pc-odin ειναι non wipe....σωστα?

 

Πριν την περασουμε μεσω odin, ειναι σωστο να κανουμε wipe cashe/dalvic?

 

Ναι.Τρεις φορες που τη περασα μου κρατησε τα δεδομενα.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα την μεθοδο με την stock και ολα καλα πέον εχω full rooted. να ρωτησω με το cwm αυτο μπορω να περασω custom rom μελλοντικα οταν φτιαξουν κανα kernel της προκοπης; εννοω δεν χρειαζεται καποιο cf-root ή κατι τετοιο? Edited by kopromax
~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα την μεθοδο με την stock και ολα καλα πέον εχω full rooted. να ρωτησω με το cwm αυτο μπορω να περασω custom rom μελλοντικα οταν φτιαξουν κανα kernel της προκοπης; εννοω δεν χρειαζεται καποιο cf-root ή κατι τετοιο?

 

ειδες που στα ελεγα???;)

ναι ρε τα παντα μπορεις να κανεις...λιγο υπομονη...

χαλαρωσε "στρωσε" το κινητο σου "βγαλε" σαβουρα και θα δεις μετα απο ολα αυτα η custom rom θα ειναι η "δικια" σου πλεον...;)

 

πας ρυθμίσεις--> σχετικά με το τηλέφωνο και δες εκεί τι έκδοση rom γράφει... επίσης δες αν έχεις εφαρομγή CWM στις εφαρμογές σου. Αν την δεις τότε έχεις root και πιθανώς να φοράς και κάποια custom... :happy:

 

Εγώ πέρασα αυτή την asylum ics αρά παραήταν light για τα γούστα μου και τώρα περνάω criskelo περιμένω να ανοίξει...δεν μπορώ να βάλω στοκ sorry!!

 

φιλε και εγω τα ιδια ελεγα....

μεχρι που "εφερα" πλεον με ροοτ την στοκ στα δικα μου "μετρα"....

τωρα δεν παει να βγει οτι θελει?:)

εγω το κινητο μου το εχω οπως θελω και οπως γουσταρω....

πιστεψε με τελικα στην κινηταρα μας το καλυτερο απο ολα ειναι στοκ-ροοτ-και μετα κανε οτι θελεις...

;)

Edited by freddaras
Link to comment
Share on other sites

μολις εκανα την μεθοδο με την stock και ολα καλα πέον εχω full rooted. να ρωτησω με το cwm αυτο μπορω να περασω custom rom μελλοντικα οταν φτιαξουν κανα kernel της προκοπης; εννοω δεν χρειαζεται καποιο cf-root ή κατι τετοιο?

Οχι.Αυτη η μεθοδος ειναι για να εχεις full root.

Αν θελεις να εχεις custom recovery ωστε να ''περασεις'' οτιδηποτε mod η custom rom, θα πρεπει να κανεις install τον cf root kernel μεσω mobile odin.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

Οπότε, μπαίνουμε σε Download Mode, αποσυμπιέζουμε το .zip που κατεβάσαμε και επιλέγουμε στο Pc-Odin το κουμπί PDA. Εκέι "πετάμε" το αρχείο .md5 και πατάμε Start.

Στο τέλος έχουμε την official ICS unrooted και προχωράμε στον οδηγό του elthis για Root.

 

Δεν έχω ξεχάσει κάτι σωστά;

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

ειδες που στα ελεγα???;)

ναι ρε τα παντα μπορεις να κανεις...λιγο υπομονη...

χαλαρωσε "στρωσε" το κινητο σου "βγαλε" σαβουρα και θα δεις μετα απο ολα αυτα η custom rom θα ειναι η "δικια" σου πλεον...;)

 

 

 

φιλε και εγω τα ιδια ελεγα....

μεχρι που "εφερα" πλεον με ροοτ την στοκ στα δικα μου "μετρα"....

τωρα δεν παει να βγει οτι θελει?:)

εγω το κινητο μου το εχω οπως θελω και οπως γουσταρω....

πιστεψε με τελικα στην κινηταρα μας το καλυτερο απο ολα ειναι στοκ-ροοτ-και μετα κανε οτι θελεις...

;)

 

Οχι.Αυτη η μεθοδος ειναι για να εχεις full root.

Αν θελεις να εχεις custom recovery ωστε να ''περασεις'' οτιδηποτε mod η custom rom, θα πρεπει να κανεις install τον cf root kernel μεσω mobile odin.

 

ναι μια χαρα ειναι τωρα ετσι. οταν χρειαστει δηλαδη θα περασω το τελευταιο cf-root 5.3 και θα ειμαι οκ? βεβαια κατι λεει εκει που ειδα οτι καπως δημιουργητε καποιο προβλημα στην μνημη στην lpy και θελει προσοχη.

~~ΧΡΗΣΤΟΣ~~:X
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]25196[/ATTACH] Αυτα λεει παιδια στο about.... Εχω custom η οχι παιδες???
Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

[ATTACH]25196[/ATTACH] Αυτα λεει παιδια στο about.... Εχω custom η οχι παιδες???

 

Official έχεις!

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Για να περασω τωρα το update ics 4 που θελω δηλαδη ποιον οδηγο να ακολουθησω...γιατι μεσω csc δεν βρισκω τον παροχο DBT για να παρω το update...Σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις σας!!
Sony Ericsson W900,Sony Ericsson P990i , Nokia N95,Sony Ericsson Satio,Iphone 4 ,Samsung Galaxy Note ,Samsung Galaxy Nexus ,Lg Optimus 3D,Samsung Galaxy Note II, Huawei Ascend Mate,LG G, LG G PRO,Samsung Galaxy Note III ,Oneplus One, Huawei Ascend Mate 7,Xiaomi Mi4 ,OnePlus One ,LG G3 ,Iphone 6 Plus ,Samsung Galaxy Note Edge,Samsung Galaxy S6,Samsung Galaxy Note 4 Xiaomi Mi Note Pro
Link to comment
Share on other sites

Για να περασω τωρα το update ics 4 που θελω δηλαδη ποιον οδηγο να ακολουθησω...γιατι μεσω csc δεν βρισκω τον παροχο DBT για να παρω το update...Σας ευχαριστω ολους για τις αμεσες απαντησεις σας!!

 

Τον οδηγό εγκατάστασης official firmware μέσω pc Odin.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..απο GB και :(check rom πως περναω την Criskelo's ICS V3 LPY ICS??ευχαριστω...

 

Περνάς τον abyss kernel από mobile Odin ή και από recovery αν θες και στην συνέχεια κάνεις από recovery install.. Απαραίτητα κάνεις full wipe πριν από install (cache, data, dalvik) και επίσης δεν κάνεις τίποτα recovery από titanium όσον αφορά σε εφαρμογές συστήματος ή ζευξεις bluetooth και wifi spots γιατί μπορεί να σου κολλάει την συσκευή μιας και είναι εντελώς διαφορετικά συστήματα.. Απο ics σε ics μπορείς να το κανεις:) Πριν από λίγο την πέρασα και πάει αρκετά καλά!

Link to comment
Share on other sites

Περνάς τον abyss kernel από mobile Odin ή και από recovery αν θες και στην συνέχεια κάνεις από recovery install.. Απαραίτητα κάνεις full wipe πριν από install (cache, data, dalvik) και επίσης δεν κάνεις τίποτα recovery από titanium όσον αφορά σε εφαρμογές συστήματος ή ζευξεις bluetooth και wifi spots γιατί μπορεί να σου κολλάει την συσκευή μιας και είναι εντελώς διαφορετικά συστήματα.. Απο ics σε ics μπορείς να το κανεις:) Πριν από λίγο την πέρασα και πάει αρκετά καλά!

 

με αυτο που ειπες περι titanium με πικρανες...δεν κουνιεμαι..αντε να ξαναπερασεις ολα αυτα(70) με τις ρυθμισεις τους..αλλα ειναι σιγουρο?η το λες μηπως και??:wacko:

Link to comment
Share on other sites

με αυτο που ειπες περι titanium με πικρανες...δεν κουνιεμαι..αντε να ξαναπερασεις ολα αυτα(70) με τις ρυθμισεις τους..αλλα ειναι σιγουρο?η το λες μηπως και??:wacko:

 

Όχι εφαρμογές σου κανονικά!!! Μιλάω για ρυθμίσεις συστήματος που ούτως ή άλλως προτείνεται να μην τις κάνεις restore εκτός από κάποιες που και το titanium τις έχει με πράσινο χρώμα.. Οπότε προχωρα δεν αλλάζει κάτι από άλλη μετάβαση απλά θέλει full wipes αυτό μην ξεχασεις

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...