Jump to content

Τροποποιήσεις / Βελτιώσεις για το Galaxy Note (N7000)


sakiss
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

με mobile odin γινεται?

 

Εννοεις να περασεις επισημο firmware μεσω mobile odin??

 

Δυο ειναι οι επιλογες.

α)Περνας απο recovery τον abyssnote 4.2 kernel-reboot into recovery-full wipe-install (any) GB custom rom, recovery-full wipe-install cm9- install gapps-wipe data/factory reset-reboot.

β)Περνας απο pc odin μια prerooted rom (η οποιοδηποτε official firmware που μετα πρεπει να κανεις root), περνας μεσω mobile odin εναν custom kernel (ειναι η διαδικασια για ευκολο root στον οδηγο η ''η βιβλος'') και στη συνεχεια recovery-full wipe-install cm9- install gapps-wipe data/factory reset-reboot.

Apparently we love our own cell phones but we hate everyone else's...

Follow me on XDA

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 12,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εννοεις να περασεις επισημο firmware μεσω mobile odin??

 

Δυο ειναι οι επιλογες.

α)Περνας απο recovery τον abyssnote 4.2 kernel-reboot into recovery-full wipe-install (any) GB custom rom, recovery-full wipe-install cm9- install gapps-wipe data/factory reset-reboot.

β)Περνας απο pc odin μια prerooted rom (η οποιοδηποτε official firmware που μετα πρεπει να κανεις root), περνας μεσω mobile odin εναν custom kernel (ειναι η διαδικασια για ευκολο root στον οδηγο η ''η βιβλος'') και στη συνεχεια recovery-full wipe-install cm9- install gapps-wipe data/factory reset-reboot.

 

ειμαι με cyanofree.

Εαν περασω απο mobile odin την prerooted gb Που εχω κατεβασει, μετα τον abyss kernel Και μετα την cm9 υπαρχει θεμα?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

ειμαι με cyanofree.

Εαν περασω απο mobile odin την prerooted gb Που εχω κατεβασει, μετα τον abyss kernel Και μετα την cm9 υπαρχει θεμα?

 

Κάτσε εκεί που είσαι...βγήκε η επίσημη ICS!:D

Link to comment
Share on other sites

Κάτσε εκεί που είσαι...βγήκε η επίσημη ICS!:D

 

:wacko::wacko::confused::confused:

καλα δε μου λεει και κατι αυτο.. μεχρι να την πιασουν στα χερια τους οι developers!

αφου περισσοτερο εμπιστευομαι αυτους και τα καλουδια τους παρα τη μαμα sammy! χαχα!

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

:wacko::wacko::confused::confused:

καλα δε μου λεει και κατι αυτο.. μεχρι να την πιασουν στα χερια τους οι developers!

αφου περισσοτερο εμπιστευομαι αυτους και τα καλουδια τους παρα τη μαμα sammy! χαχα!

 

Συμφωνώ, αλλά μια δυο μέρες δουλειά είναι γι αυτούς...:)

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ, αλλά μια δυο μέρες δουλειά είναι γι αυτούς...:)

 

ρε γ@μωτο.. η CM καθως και η cyanofree, εχουν καποια "θεματακια" αρνητικα για μενα που δεν μπορω να συνηθισω.. ειχα μεινει στην alba, περιπου 20 μερες, απο τη version2, αλλα εχτες αναγκαστικα την αλλαξα γιατι ολο τον καιρο δουλευαν απλα τα παντα τελεια :O απο προχτες ξεκινησε random reboots!

τεσπα, το allshare μου ελλειψε, η gallery3D.. Καθως και καποια αλλα μικροπραγματακια που δεν τα θυμαμαι τωρα.

αναμενουμε λοιπον, αφου λογικα απο σημερα αυριο θα σκανε η μια isc μετα την αλλη! (ελπιζω) :lol::lol:

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Mια βοήθεια σας παρακαλώ. Θέλω να περάσω σε stock κατάσταση. Να περάσω την LA6 από PC-ODIN. Έχω την Chrack με kernel Abyssnote και radio LC1. Aν φλασάρω την LA6 που κατέβασα από το samfirmware είμαι οκ?. Και κάτι σημαντικό επειδή έχω ξεχάσει. Το αρχείο που κατεβάζω το τοποθετώ εκεί που γράφει PDA ή Phone?. Και κάτι τελευταιο. To re-partition να το τσεκάρω ή όχι ;.
Link to comment
Share on other sites

και εδώ πρώτη custom rom..

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1579301

 

η γνωστή σε όλους μας αλβα βασισμένη στην τελευταία οφισιαλ ice rom..

ποοοοο ανυπομονώ να πάω σπίτι να φλασαρω :D

 

Sent from my note

Link to comment
Share on other sites

και εδώ πρώτη custom rom..

forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1579301

 

η γνωστή σε όλους μας αλβα βασισμένη στην τελευταία οφισιαλ ice rom..

ποοοοο ανυπομονώ να πάω σπίτι να φλασαρω :D

 

Sent from my note

 

Τώρα μπηκα πάω να κατεβάσω και περναω.. Με abyss kernel από mobile Odin πάμε recovery, full wipe και μετά περνάμε την ρομ:)

Link to comment
Share on other sites

Εχω την τελευταια ics του criscelo. Θελω να περασω την official κι εγω, η την alba που βασιζεται στην official. Ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω για να μην brickαρει??:rolleyes:
Link to comment
Share on other sites

Εχω την τελευταια ics του criscelo. Θελω να περασω την official κι εγω, η την alba που βασιζεται στην official. Ποια διαδικασια πρεπει να ακολουθησω για να μην brickαρει??:rolleyes:

 

από ότι είδα και στο xda περνάς έναν κερνελ κατα προτίμηση abyss 4,2 από mobile odin και στην συνεχεια recovery, full wipe και περνάς την ρομ.. κι εγώ τώρα κατεβάζω και από τις οδηγίες αλλά και με Elthis που μίλησα αυτό πρέπει να κάνουμε...σε 10 λεπτά θα έχει κατεβεί η criskelo οπότε θα σου πω σε καμία ωρίτσα πως πήγε :happy:

 

α μπορείς και με franco kernel αν θες... απλά προτείνεται ο abyss γι αυτές τις δουλειές!!!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1579301

Edited by efthimis31
Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπηκα πάω να κατεβάσω και περναω.. Με abyss kernel από mobile Odin πάμε recovery, full wipe και μετά περνάμε την ρομ:)

 

εγω λεω να περασω πρωτα στοκ παγωτο με ροοτ(να δω τι παιζει:p) και μετα παω σε καστομ..:)

τρεχωωωω...:lol::lol:

(και εχω και 8 η ωρα οδοντίατρο πρεπει να προλαβω..:lol:)..

περιμενω εντυπωσεις απο την αλβα οκ?

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να περασω πρωτα στοκ παγωτο με ροοτ(να δω τι παιζει:p) και μετα παω σε καστομ..:)

τρεχωωωω...:lol::lol:

(και εχω και 8 η ωρα οδοντίατρο πρεπει να προλαβω..:lol:)..

περιμενω εντυπωσεις απο την αλβα οκ?

 

τρελός είσαι εννοείται!!! Τώρα θέλει περίπου 30 δευτερολεπτα και κατέβηκε!!! Καλό οδοντίατρο αν και αυτό είναι λιγάκι οξύμωρο... μάλλον καλό κουράγιο! Οτι δω θα το γράψω!!:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Ανακοίνωση:

 

Αν κάποιος έχει την Official ICS XXLPY rooted τότε δοκιμάστε το Mixed Theme για το ICS...

 

Κάντε ένα Nandroid Backup πρώτα...

 

Είναι για την εφαρμογή ZipThemer και όχι για φλασάρισμα κατευθείαν...(οδηγίες για το ZipThemer υπάρχουν στο Thread του Mixed Theme ΕΔΩ)...

 

Πείτε μου αν όλα δουλέυουν καλά...

 

Kατέβασμα:

Kalagas_Mixed_Theme_ICS_ZipThemer_v1.0.zip

MD5: 47903B358138AAADE0EDC564BB8E2C99

Kalagas Mixed Theme

[sIGPIC][/sIGPIC]

 

Υπογραφή εκτός Ο.Π.Χ.

Link to comment
Share on other sites

Τώρα μπηκα πάω να κατεβάσω και περναω.. Με abyss kernel από mobile Odin πάμε recovery, full wipe και μετά περνάμε την ρομ:)
έχεις εύκολο ένα λινκ για abyss kernel please please:)
Link to comment
Share on other sites

Επιτέλους βγήκε η stock ics rom. Εγώ που είμαι στην alpha τι θα πρέπει να κάνω ; ας με βοηθήσει κάποιος. Και να μην είμαι root δεν με νοιάζει.
Link to comment
Share on other sites

έχεις εύκολο ένα λινκ για abyss kernel please please:)

 

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1362424

[sIGPIC][/sIGPIC]

||||||||||||||[be the change you want to see in the world]|||||||||||||||

Link to comment
Share on other sites

Με πρόλαβε ο Σωτήρης!! Λοιπόν πέρασα την criskelo ics βασισμένη στην official.. όλα πολύ καλά, έκανα και επαναφορά όλων των εφαρμογών μου από titanium χωρίς να αντιμετωπίσω το παραμικρό πρόβλημα! Η μπαταρία δείχνει πολύ καλά αφού μετά από επαναφορά κτλ έχει χάσει μόνο 7% και με φωτεινότητα κοντά στο 70%... Η ρομ είναι απίστευτα smooth, τα πάντα ανοίγουν αστραπιαία και ακόμα δεν έχω ξεφορτωθεί κάποιες από τις στοκ εφαρμογές που πάντα αφαιρώ γιατί απλά δεν τις χρησιμοποιώ και δεν μπορώ να τις βλέπω και να μου βαραίνουν το note μου...τηλεφωνο δεν πήρα ακόμα αλλά όλα δειχνούν στρωτά και προσεγμένα!!! Α, από θερμοκρασία δείχνει απολύτως υγιές αφού το νοιώθω στα επίπεδα GB δηλαδή απλά μια μικρή ζέστη στην πλάτη του τώρα που του άλλαξα τα φώτα με τις επαναφορές κτλ..
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ποση ωρα σας εκανε το παγωτο για να μπει στο κινητο σας..

μετα απο φουλ φορματ κτλ παντα...

εχω κολλήσει κανα δεκάλεπτο στο αρχικο logo της samsung...:confused::confused:

ειναι φυσιολογικό να περιμενω τοση ωρα?:worry::worry:

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια ποση ωρα σας εκανε το παγωτο για να μπει στο κινητο σας..

μετα απο φουλ φορματ κτλ παντα...

εχω κολλήσει κανα δεκάλεπτο στο αρχικο logo της samsung...:confused::confused:

ειναι φυσιολογικό να περιμενω τοση ωρα?:worry::worry:

 

μόλις έκανα restart και έχω το ίδιο θέμα για κάνα 5λεπτο... δεν ξέρω γιατί. Οταν το πέρασα και έτρεξε πρώτη φορά δεν καθυστέρησε καθόλου... σκέφτομαι μήπως μπω recovery και την ξαναπεράσω χωρίς να κάνω wipe το data... καμιά ιδέα???:confused:

Link to comment
Share on other sites

μόλις έκανα restart και έχω το ίδιο θέμα για κάνα 5λεπτο... δεν ξέρω γιατί. Οταν το πέρασα και έτρεξε πρώτη φορά δεν καθυστέρησε καθόλου... σκέφτομαι μήπως μπω recovery και την ξαναπεράσω χωρίς να κάνω wipe το data... καμιά ιδέα???:confused:

 

εχμμμμ εσενα τουλάχιστον μπηκε!

εγω εχω κολλήσει στο λογκο της samsung :confused::confused:

εχει περάσει ηδη ενα τεταρτο και παγωτο ακομη γιοκ...!!!

ωχ ωχ ωχ...

αμαν ελπιζω να μην μπρικαρε!

Link to comment
Share on other sites

εχμμμμ εσενα τουλάχιστον μπηκε!

εγω εχω κολλήσει στο λογκο της samsung :confused::confused:

εχει περάσει ηδη ενα τεταρτο και παγωτο ακομη γιοκ...!!!

ωχ ωχ ωχ...

αμαν ελπιζω να μην μπρικαρε!

κάτσε να δούμε τι θα κάνουμε ρώτησα και xda... δεν μπρίκαρε γιατί μπήκα recovery με πλήκτρα αλλά πάλι δεν ξεκινά... περίμενε Freddara!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...