Jump to content

Ειδήσεις


Avior
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φιλε Μαριε,εσυ,ζωντας στην Ιταλια,πιστευεις πως η χωρα τα πηγαινε καλα επι κυβερνησης Μπερλουσκονι?:wacko: Εγω το αντιθετο!Απλα πιστευω πως ειναι τετοια η αποβλακωση πολλων ψηφοφορων απ'τη συνεχη προβολη του σιλβιο απ'τα μμε,που νομιζουν οτι ειναι καλος!Ή οτι θα τους δωσει να φανε,επειδη ειναι ζαπλουτος (ναι,κατι τετοια λεγανε οι ιταλοι & το 2001)!!!:p Παντως ειναι ν'απορεις πως καποιος που βριζει χυδαια το εκλογικο σωμα μολις λιγες μερες απ'τις εκλογες,τελικα καταφερνει ν'αποσπασει την ευνοια του μισου απ'αυτο...:worry:

 

Υ.Γ.Μαλλον 6.000 ψηφους θελεις να πεις για την Ισπανια,γιατι αν ηταν 6.000.000,ακομα θα μετραγανε...:p

 

 

Λες να κανω λαθος για τους ψηφους;:fool:Μπορει! Θα το κοιταξω...;)

Με το παραπανω ποστ μου Δημητρη μου , δεν υποστηριξα αυτο.:)

Απλως μην μας φαινεται περιεργο οτι πολλοι Ιταλοι και κυριως οι "προυχοντες" που εχουν και πολλα τομα στην δουλεψη τους ψηφισαν Silvio.Αφου ηταν καλα βολεμενοι!;)

Kαι μονο το οτι καταφερε να βγει ο Prodi σε ενα κρατος οπου κουμαντο εκανε ο μπερλουσκονι με καθε πιθανο και απιθανο τροπο, εστω και με τοσο μικρη διαφορα, δειχνει οτι οι Ιταλοι κου-ρα-στη-καν!

Και η γνωμη μου:H Ιταλια χρειαζοταν αυτην την αλλαγη.

 

Aν και δεν το βρηκα στο net, τωρα παλι το ακουσα "sei millioni di voti per Prodi presi in Spagna"...BOH!

Aν το βρει κανεις ας το κανει μια πασα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Λες να κανω λαθος για τους ψηφους;:fool:Μπορει! Θα το κοιταξω...;)

Με το παραπανω ποστ μου Δημητρη μου , δεν υποστηριξα αυτο.:)

Απλως μην μας φαινεται περιεργο οτι πολλοι Ιταλοι και κυριως οι "προυχοντες" που εχουν και πολλα τομα στην δουλεψη τους ψηφισαν Silvio.Αφου ηταν καλα βολεμενοι!;)

Kαι μονο το οτι καταφερε να βγει ο Prodi σε ενα κρατος οπου κουμαντο εκανε ο μπερλουσκονι με καθε πιθανο και απιθανο τροπο, εστω και με τοσο μικρη διαφορα, δειχνει οτι οι Ιταλοι κου-ρα-στη-καν!

Και η γνωμη μου:H Ιταλια χρειαζοταν αυτην την αλλαγη.

 

Aν και δεν το βρηκα στο net, τωρα παλι το ακουσα "sei millioni di voti per Prodi presi in Spagna"...BOH!

Aν το βρει κανεις ας το κανει μια πασα.

Έβαλες τα πράγματα στη θέση τους:) .

Και εγώ νόμιζα ότι κυριολεκτούσες όταν έλεγες ότι οι μισοί ιταλοί ήταν ευχαριστημένοι με την κατάσταση στην οικονομία και με την πολιτική του Μπερλουσκόνι. Θα ήταν κρίμα ειλικρινά. Δεν νομίζω ότι οι γείτονες είναι αμερικανάκια.

Όσο για τα 6.000.000 Ιταλούς στην Ισπανία προφανώς πρόκειται περί λάθους.

Link to comment
Share on other sites

Μα, αν κατάλαβα καλά, δεν έβριζε όλο το εκλογικό σώμα, απλά τους οπαδούς των "άλλων". Δηλαδή αυτούς που ΔΕΝ θα τον ψήφιζαν ούτως ή άλλως :lol:

 

Πάντως, αν στην Αμερική παραπάνω από τους μισούς ψήφισαν Μπους (και δεν αναφέρομαι στον πόλεμο στο Ιράκ μόνο, και σε θέματα καθαρά εσωτερικής πολιτικής αποτυχημένος προέδρος ήταν/είναι ο Γιωργάκης) γιατί απορείτε που στην Ιταλία λιγότεροι από τους μισούς ψήφισαν Σύλβιο;;

 

Έχω και μια απορία για εσάς που είστε στην Ιταλία. Υπάρχει κάποια εμφανής διάκριση ανάμεσα στους ψηφοφόρους των 2 συνασπισμών με βάση τη γεωγραφική κατανομή - πχ ο Μπερλουσκόνι να έχει πιο πολύ απήχηση στο Νότο και ο Πρόντι στο Βορρά (ή vice versa);;

Συμφωνα με τα χτεσινα αποτελεσματα,ο Μπερλοσυκονι διατηρησε τη δυναμη του στο Βορρα (Τορινο,Μιλανο,Βενετια,Γενοβα),αλλα & στη Σικελια (α ρε μαφια...:rolleyes: :mad: ),στην Πουλια (Μπαρι) & για λιγο στο Λατιο (Ρωμη).Στις υπολοιπες περιφερειες & ειδικα στην κεντρικη & νοτια Ιταλια,ο Προντι ειχε ανετη πλειοψηφια.Φυσικα η χωρα ειναι διαρεμενη σε βορρα & κεντρο-νοτο,με εξαιρεση τους απιθανους σικελους...

 

Οσο για τη βρισια...την ειπε απευθυνομενος σε ολοκληρο το ιταλικο σωμα,λεγοντας "οι ιταλοι δεν ειναι τοσο αρχ.... ωστε να ψηφισουν εναντιον των συμφεροντων τους".Αλλα δεν ειναι μονο αυτο...ειναι & η γενικοτερη υβριστικη & προκλητικη συμπεριφορα του προς τους συμπατριωτες του ολα αυτα τα χρονια...:X

 

Μαριε,περιπου 6.000 ειναι.Οριστε & η αποδειξη:

 

http://www.corriere.it/Speciali/Politica/2006/Politiche2006/SEAS/camera/estero/20060409000000_18_NAZIONE_248.shtml

 

και τι ψηφισαν οι ιταλοι υπηκοοι στην Ελλαδα:

 

http://www.corriere.it/Speciali/Politica/2006/Politiche2006/SEAS/camera/estero/20060409000000_18_NAZIONE_232.shtml

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο Δημητρη μου.Τωρα το πρωι το βρηκα κι εγω, απλως τα cogli... :X οι δημοσιογραφοι το ειπαν λαθος και με πηραν στον λαιμο τους.:O

Αnyway, λογικο να κρατησει την δυναμη του στον βορρα και ειδικα στις βιομηχανικες περιοχες ο Μπερλουσκονι.;)

Και για την Puglia που ειμαι το περιμενα.(Βλεποντας το κλιμα που επικρατουσε εδω πριν τις εκλογες.)

Οπως και να εχει, περιμενω να δω τις νεες κινησεις και την πορεια απο εδω και περα του Prodi.

Link to comment
Share on other sites

Και για την Puglia που ειμαι το περιμενα.(Βλεποντας το κλιμα που επικρατουσε εδω πριν τις εκλογες.)

Παντως αυτο με την Πουλια δεν το καταλαβαινω.Πώς ειναι δυνατον να επικρατει ο μπερλουσκονι σε μια φτωχη περιοχη της νοτιας Ιταλιας?:blink: Ενταξει,στη Σικελια ξερουμε τι γινεται,εκει ομως?

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξεχνάμε τα αυτονόητα

 

ΠΑΡΕΜΒΑΣΗ

 

 

Οι διαφορές οι τοσοδούλικες

 

 

Ο Ρομάνο στην κυβέρνηση, ο λαός στην εξουσία; Μάλλον δεν είναι έτσι τα πράγματα σ' αυτή την αγχωτική ανάγνωση του «φότο φίνις». Οπως δεν θα είναι, εάν ο Γιωργάκης Παπανδρέου αναλάβει δυνάμεις και έρθει η ώρα να καταλάβει την κυβερνητική εξουσία (ανεξαρτήτως διαφοράς) από τον Κώστα Καραμανλή.

 

Ο Μπερλουσκόνι στα τελευταία του πρωθυπουργικού βίου του μπορεί να έγινε απελπιστικά γραφικός -ακόμα και όταν κατέπεφτε στο επίπεδο του κοινού υβριστή- ωστόσο δεν τον βαρύνει τίποτα περισσότερο από όσα ένα οποιοδήποτε δημόσιο πρόσωπο, του οποίου ο κύκλος κλείνει: Αθέτησε υποσχέσεις για σεβασμό στον πολίτη και περισσότερο αποτελεσματικό κράτος, ευνόησε οικεία πρόσωπα μέχρι τον βαθμό του σκανδάλου και απολαύει της αποδοχής και αναγνώρισης ενός ευρύτατου τμήματος της κοινής γνώμης, την οποία με τον έναν ή τον άλλο -πελατειακό- τρόπο κατέστησε συνένοχο της πολιτικής του.

 

Δηλαδή, ό,τι ακριβώς βάρυνε και τον Πρόντι, όταν το 1998 έπεφτε από την εξουσία υπό το βάρος, όχι μόνο της αθέτησης των υπεσχημένων, αλλά και της σκληρής νεοφιλελεύθερης πολιτικής του, με ιδιωτικοποιήσεις κρατικών επιχειρήσεων, ορισμένες από τις οποίες (όπως εκείνη της εταιρείας τροφίμων SME), μυρίζουν σαπίλα από μακριά.

 

Με χριστιανοδημοκρατική πολιτική καταγωγή, εξελίχθηκε τάχιστα σε εκφραστή των μεγάλων επιχειρηματικών συγκροτημάτων της Ε.Ε., καθώς, όταν κάθησε στο τιμόνι του προέδρου της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, συνέδεσε το όνομά του τόσο με τις βόμβες κατά της Γιουγκοσλαβίας (από χέρια «σοσιαλιστών» έφευγαν, σε κεφάλια «σοσιαλιστών» κατέληγαν) όσο και με την οριστικοποίηση της αντικοινωνικής στροφής της Ε.Ε.

 

Αλλωστε, αυτήν την πολιτική ακολουθούν πιστά οι λογής λογής, χαμηλού (σαν ελόγου του) προφίλ κεντροαριστεροί και κεντροδεξιοί ηγέτες καθ' άπασαν την ευρωπαϊκήν επικράτεια - μόνο τέτοιοι μπορούν να πορεύονται έτσι. Εχει επίσης και αυτός φροντίσει την ενίσχυση των πελατειακών σχέσεών του με εκείνο το (ευρύ) τμήμα του εκλογικού σώματος, το οποίο προσδοκά την αποκατάστασή του.

 

Εν ολίγοις, οι διαφορές μεταξύ των δύο είναι τόσο δυσδιάκριτες όσο και η διαφορά στο τελικό αποτέλεσμα της ψηφοφορίας. Το μόνο ευδιάκριτο είναι το οικονομικο-κοινωνικό μοντέλο που έχουν ασπαστεί και οι δύο, και βεβαίως έχει το ίδιο περιεχόμενο, είτε φέρει... σουηδικό, είτε γαλλικό περίβλημα. Είναι το μοντέλο που η κατακρήμνισή του άρχισε από τους δρόμους του Παρισιού.

 

http://www.enet.gr/online/online_text/c=110,id=77573468,91632348,99522652,12091420,25853724

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ξεχνάμε τα αυτονόητα

 

Eννοείς το ότι η Ελευθεροτυπία έχει εξελιχθεί σε γραφική φυλλάδα που μόνο γκρινιάζει όμως ποτέ δεν προτείνει εναλλακτικές, αλλά αραδιάζει τσιτάτα και γενικότητες περί κάποιας μυθικής "άλλης πολιτικής" που ποτέ δεν προσδιορίζεται;

 

Thanks but no thanks, διαβάζουμε και Ριζοπάστη που τουλάχιστον έχει πλάκα.

 

Σε σχέση με το Σίλβιο ο Πρόντι είναι μια σαφής βελτίωση, αν και σίγουρα δεν εχει το ειδικό βάρος που χρειάζεται για να αντιμετωπίσει τα προβλήματα της Ιταλίας (και της Ευρώπης γενικότερα). Μπορεί όμως να ξαναβάλει την Ιταλία σε κάποια σειρά και να της ξαναδώσει το κύρος που ο Μπερλουσκόνι της είχε αφαιρέσει.

-Candygram.

-Candygram, my foot. You get out of here before I call the police. You're the shark, and you know it.

-Wait. I-I'm only a dolphin, ma'am.

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω καθετα με το παραπανω αρθρο.Οποιος λεει οτι μεταξυ Προντι & Μπερλουσκονι υπαρχουν "διαφορες τοσοδουλικες" ειναι παντελως ασχετος απ'την ιταλικη πολιτικη πραγματικοτητα & νομιζει οτι υπαρχει αντιστοιχεια μεταξυ των 2 κομματων & οτι "ολοι ιδιοι ειναι",οπως εδω λενε για Ν.Δ.-ΠΑΣΟΚ.

 

Κανεις αλλος πολιτικος στην ιστορια της Ιταλιας (& ισως & της Ευρωπης) δεν ξεφτιλισε τοσο πολυ την πολιτικη ζωη οσο ο Μπερλουσκονι.Κανεις αλλος δεν αλλαξε τους νομους για να γλιτωσει τις καταδικαστικες αποφασεις των δικαστηριων.Κανεις αλλος δεν ελεγχει το 95% των τηλεοπτικων καναλιων & τεραστιο ποσοστο του γραπτου τυπου & ραδιοφωνου.Κανεις αλλος δεν εβρισε τους συμπατριωτες του με τετοιο αισχρο τροπο,οχι μονο τα τελευταια χρονια,αλλα απο τοτε που ιδρυσε το κομμα του σε...ζωντανη μεταδοση (αλλη παγκοσμια πρωτοτυπια).

 

Οποιος δεν εχει ζησει στην Ιταλια τα τελευταια χρονια,δε μπορει να καταλαβει τον φασισμο,καλυμμενο με θεαματα,ριαλιτυ,σοου κλπ που επεβαλλε αυτος ο "κυριος".Ειναι η ντροπη ολου του πολιτικου κοσμου & ακομα & οι χειροτεροι ακροδεξιοι ηγετες κοιταζαν να τον αποφυγουν...αυτο δε λεει κατι?:X

 

Θα μου πειτε,γιατι αφου ηταν τοσο χαλια τον ψηφισαν παλι οι συμαπτριωτες του?Δεν ειναι & δυσκολη η εξηγηση:αποβλακωση & πλυση εγκεφαλου απ'τα μμε,καθως & το κλιμα τρομοκρατιας & φοβου που επεβαλλε η Δεξια οτι "θα ερθουν οι κομμουνιστες και θα...βραζουν μωρα":lol: ,εκαναν τη μιση Ιταλια να πιστευει πως ειναι καλυτερα να συνεχισουν να καθονται αναπαυτικα στο σαλονακι τους βλεποντας γι'αλλα 5 χρονια τη μουτσουνα του σιλβιο,παρα να τολμησουν μια αλλαγη μ'εναν χαμηλων τονων & καθολου φανφαρονο,αλλα καθολα σοβαρο & κυριως ΠΟΛΙΤΙΚΟ & οχι καραγκιοζη,τον Προντι.

 

Μπροστα στον Μπερλουσκονι & τους συμμαχους του ο Καραμανλης φανταζει...κομμουνιστης & ο Καρατζαφερης...αναρχικος.Αυτο νομιζω τα λεει ολα.:!:

Link to comment
Share on other sites

Διαφωνω καθετα με το παραπανω αρθρο.Οποιος λεει οτι μεταξυ Προντι & Μπερλουσκονι υπαρχουν "διαφορες τοσοδουλικες" ειναι παντελως ασχετος απ'την ιταλικη πολιτικη πραγματικοτητα & νομιζει οτι υπαρχει αντιστοιχεια μεταξυ των 2 κομματων & οτι "ολοι ιδιοι ειναι",οπως εδω λενε για Ν.Δ.-ΠΑΣΟΚ.

 

 

 

Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω μαζί σου, μιας και δεν έχω ιδία άποψη τις πολιτικής κατάστασης στην Ιταλία (μονο ότι διαβάζω στις εφημερίδες, όχι μονο στην Enet βεβαια :p). Το άρθρο το έθεσα για προβληματισμό κυρίως όσον αφορά αυτό που θα πω τώρα (που θεωρώ αυτονόητο όπως είπα), όχι γιατί το ενστερνίζομαι:

 

Eίναι γεγονός ότι ο άνθρωπος τείνει να υπέρτονίζει τα αρνητικά τhς οποιας κυβέρνησις (και πρωθυπουργού) βρίσκεται στην εξουσία και να υπερτονίζει τα θετικά τhς αντιπολίτευσης. Μέχρι βεβαια η αντιπολίτευση να γίνει εξουσία.

 

Όπως είπα, μη έχοντας ίδια άποψη διευκρινίζω ότι δεν επιμένω στο ότι Romano και Σύλβιο είναι una fatsca una ράτσα (όπως skt γράφεται :p)

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω λόγο να διαφωνήσω μαζί σου, μιας και δεν έχω ιδία άποψη τις πολιτικής κατάστασης στην Ιταλία (μονο ότι διαβάζω στις εφημερίδες, όχι μονο στην Enet βεβαια :p). Το άρθρο το έθεσα για προβληματισμό κυρίως όσον αφορά αυτό που θα πω τώρα (που θεωρώ αυτονόητο όπως είπα), όχι γιατί το ενστερνίζομαι:

 

Eίναι γεγονός ότι ο άνθρωπος τείνει να υπέρτονίζει τα αρνητικά τhς οποιας κυβέρνησις (και πρωθυπουργού) βρίσκεται στην εξουσία και να υπερτονίζει τα θετικά τhς αντιπολίτευσης. Μέχρι βεβαια η αντιπολίτευση να γίνει εξουσία.

 

Όπως είπα, μη έχοντας ίδια άποψη διευκρινίζω ότι δεν επιμένω στο ότι Romano και Σύλβιο είναι una fatsca una ράτσα (όπως skt γράφεται :p)

 

una fαccia una razza:p

 

Στην περιπτωση του Μπερλουσκονι ηταν ξεσηκωμενοι εναντιον του σχεδον το συνολο των πολιτικων,ανεξαρτητως χωρου & χωρας...δε σου κανει εντυπωση αυτο?:worry: Ο ανθρωπος δεν ειναι καν πολιτικος,απλως ενας παμπλουτος (δε χρειαζεται ν'αναρωτιομαστε αν εβγαλε λεφτα με νομιμο ή παρανομο τροπο...)που εκμεταλλευτηκε την παντοδυναμια του στα Μμε για να γινει πρωθυπουργος...

 

Φυσικα & η κεντροαριστερα εχει κανει & θα κανει τα λαθη της,εννοειται αυτο...ομως πραγματικα,χειροτερος απ'τον μπερλουσκονι δε νομιζω να υπαρχει,πουθενα (ακομα ισως & σε χωρες με χουντα).;)

Link to comment
Share on other sites

Γερμανικό δικαστήριο καταδίκασε 19χρονο Τούρκο σε κάθειρξη εννέα χρόνων για τη δολοφονία το 2005 της αδελφής του, ένα «έγκλημα τιμής» που άνοιξε το δημόσιο διάλογο στη Γερμανία για το θέμα της ενσωμάτωσης της τουρκικής κοινότητας.

 

Οι δύο άλλοι αδελφοί του Αϊχάν Σουρουτσού, για τους οποίους ο εισαγγελέας ζήτησε την επιβολή ισόβιας κάθειρξης, απαλλάχθηκαν, διότι δεν έγινε δυνατόν να αποδειχθεί η ανάμειξή τους στη δολοφονία.

 

Ο ενάγων δήλωσε ότι τα αδέρφια ένιωθαν ατιμασμένα, επειδή η αδερφή τους ζούσε στο Βερολίνο μόνη της με το γιο της, αφού εγκατέλειψε τον σύζυγο και ξάδερφό της, τον οποίο είχε αναγκαστεί να παντρευτεί πριν από οκτώ χρόνια. Επίσης, είχε εγκαταλείψει και την ισλαμική μαντήλα.

 

Ο δολοφόνος της δήλωσε στο δικαστήριο ότι σκότωσε την αδερφή του, γιατί δεν ενέκρινε τον τρόπο ζωής της και την ηθική της, ωστόσο προσέθεσε ότι έχει μετανιώσει για την πράξη του.

 

Ακόμη, είπε ότι η αδερφή του τον εξόργισε λέγοντάς του ότι είχε το δικαώμα να ζει όπως θέλει και να κοιμάται με όποιον θέλει. «Δε το άντεξα. Τράβηξα το πιστόλι και τη σκότωσα» είπε ο δολοφόνος της 23χρονης.

 

Η Χατούν είναι το έκτο θύμα εγκλημάτων τιμής, που έχουν σημειωθεί τα τελευταία χρόνια μεταξύ των 200.000 Τούρκων που ζουν στο Βερολίνο. Η γερμανική αστυνομία έχει καταγράψει 45 περιπτώσεις από το 1996 ως το 2004, οι 13 από τις οποίες σημειώθηκαν στο Βερολίνο.

 

Οι μουσουλμάνοι ηγέτες του Βερολίνου βρέθηκαν σε πολύ δύσκολη θέση, καθώς τόνιζαν ότι το Κοράνι δεν προβλέπει το έγκλημα τιμής, όμως ποτέ δεν καταδίκασαν ξεκάθαρα τέτοιες συμπεριφορές.

 

Ο θάνατος της 23χρονης Χατούν Σουρουτσού είχε προκαλέσει σοκ στη Γερμανία.

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=698971&lngDtrID=245

 

Μου κάνει εντύπωση η ποινή - μόνο 9 χρόνια; :mad: Το θεωρώ από τα χειρότερα εγκλήματα που μπορούν να γίνουν. Είναι παράξενο πώς μετά από τόσα χρόνια στη Γερμανία οι Τούρκοι μετανάστες δεν μπορούν ακόμη να προσαρμοστούν στο δυτικό τρόπο ζωής.

Computer games don't affect kids; I mean if Pac-Man affected us as kids, we'd all be RUNNING AROUND IN DARKENED ROOMS, MUNCHING MAGIC PILLS and listening to REPETITIVE ELECTRONIC MUSIC." Kristian Wilson, Nintendo, Inc, 1989
Link to comment
Share on other sites

http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=698971&lngDtrID=245

 

Μου κάνει εντύπωση η ποινή - μόνο 9 χρόνια; :mad: Το θεωρώ από τα χειρότερα εγκλήματα που μπορούν να γίνουν. Είναι παράξενο πώς μετά από τόσα χρόνια στη Γερμανία οι Τούρκοι μετανάστες δεν μπορούν ακόμη να προσαρμοστούν στο δυτικό τρόπο ζωής.

Μήπως η πλειοψηφία των ελλήνων μεταναστών και όχι μόνο στη Γερμανία έχει αλλάξει νοοτροπία; οι περισσότεροι δεν ζουν καν στην εποχή που ζει η Ελλάδα τώρα αλλά στην εποχή της Ελλάδας που άφησαν.

Link to comment
Share on other sites

Χάθηκε από τα ραντάρ το πρωί της Παρασκευής μονοθέσιο μαχητικό αεροσκάφος Mirage 2000, σύμφωνα με όσα μετέδωσε η ΝΕΤ. Σε συναγερμό το υπουργείο Εθνικής Αμυνας.

Το αεροσκάφος απογειώθηκε από το αεροδρόμιο της Τανάγρας, στο πλαίσιο εκπαιδευτικής άσκησης, και πέντε λεπτά αργότερα χάθηκε από τα ραντάρ. Σύμφωνα με πληροφορίες ο πιλότος ήταν πολύ έμπειρος με 1.000 ώρες πτήσης.

Σωστικά μέσα κατευθύνονται προς το Γαλαξίδι, όπου ήταν το τελευταίο στίγμα του αεροσκάφους.

news.in.gr

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Χάθηκε από τα ραντάρ το πρωί της Παρασκευής μονοθέσιο μαχητικό αεροσκάφος Mirage 2000, σύμφωνα με όσα μετέδωσε η ΝΕΤ. Σε συναγερμό το υπουργείο Εθνικής Αμυνας.

Το αεροσκάφος απογειώθηκε από το αεροδρόμιο της Τανάγρας, στο πλαίσιο εκπαιδευτικής άσκησης, και πέντε λεπτά αργότερα χάθηκε από τα ραντάρ. Σύμφωνα με πληροφορίες ο πιλότος ήταν πολύ έμπειρος με 1.000 ώρες πτήσης.

Σωστικά μέσα κατευθύνονται προς το Γαλαξίδι, όπου ήταν το τελευταίο στίγμα του αεροσκάφους.

news.in.gr

Δυστυχώς κανενα νέο από το mirage...

Δυσκολα να περιμενουμε να ακούσουμε κάτι καλό....

http://img.userbarz.com/46/9081.jpg
Link to comment
Share on other sites

Ως προς το φαινόμενο Μπερλουσκόνι, έχοντας κάνει Ιταλία είχα κι εγώ την απορία πως εκλέγεται, μια που απόλους τους Ιταλούς συνεργάτες-φίλους άκουγα λίγο πολύ αυτά που ακούμε κι εδώ.

Η εκπομπή του Τσίμα όμως νομίζω έβαλε τα πράγματα στη σωστή τους διάσταση. H Ιταλία έχει πολλές ιδιομορφίες π.χ. η επιχείρηση καθαρά χέρια (που καθάρισε τον τότε πολιτικό κόσμο και άφησε ένα τεράστιο κενό που ήρθε να καλύψει ο Μπερλουσκόνι) αλλά και ο έλεγχος 5 εκ των 6 καναλιών και αντίστοιχων δελτίων ειδήσεων της χώρας από τον Μπερλουσκόνι.

KCB
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλή όντως η εκπομπή του Τσίμα. Μου λύθηκαν μερικές απορίες μια και εγώ δεν έχω κάνει στην Ιταλία.
Link to comment
Share on other sites

Και τελικα τα υστατα καραγκιοζιλικια του μπερλουσκονι για δηθεν νοθειες,ολικη επανακαταμετρηση των ψηφων (!) κλπ,τελειωσαν...μεχρι & οι συμμαχοι του τον πηραν στο ψιλο...:p

 

Τι να πεις...ειναι αυτο που λενε καλυτερα να ξερεις να χανεις εστω & με μικρη διαφορα παρα να προσπαθεις να κερδισεις με ατιμιες...:X :!:

Link to comment
Share on other sites

Ένα ακόμα ατύχημα...

Σύγκρουση τρένου με φορτηγό έξω από τη Δράμα

]Επιβατική αμαξοστοιχία Intercity που εκτελούσε το δρομολόγιο Αθήνα - Αλεξανδρούπολη συγκρούστηκε το βράδυ της Κυριακής με φορτηγό έξω από τη Δράμα με αποτέλεσμα να εκτροχιαστούν δύο βαγόνια και να υπάρξουν τουλάχιστον 20 τραυματίες, ενδεχομένως και νεκροί.

Σύμφωνα με τις πρώτες πληροφορίες, το Intercity 92 που εκτελούσε το δρομολόγιο Αθήνα-Αλεξανδρούπολη, συγκρούστηκε λίγο έξω από το σταθμό της Δράμας, με μικρό φορτηγό, ο οδηγός του οποίου επιχείρησε να περάσει τις γραμμές του τρένου σε ισόπεδη διάβαση.

 

Από τη σύγκρουση, που ήταν σφοδρή το φορτηγάκι παρασύρθηκε για αρκετά μέτρα από την αμαξοστοιχία, δύο βαγόνια της οποίας εκτροχιάστηκαν. Σύμφωνα με αυτόπτες μάρτυρες, ο οδηγός του φορτηγού τραυματίστηκε πολύ σοβαρά, ενώ δεν υπάρχουν μέχρι στιγμής πληροφορίες για την κατάσταση των επιβατών του τρένου.

 

Στο σημείο έσπευσαν δυνάμεις της Πυροσβεστικής Υπηρεσίας -που προσπαθούν να απεγκλωβίσουν επιβάτες- και ασθενοφόρα, καθώς και άνδρες της ΕΜΑΚ από τη Θεσσαλονίκη.

Επιπλέον, ξεκίνησαν από τη Θεσσαλονίκη ειδικοί γερανοί του ΟΣΕ για να σηκώσουν τα δύο εκτροχιασμένα βαγόνια και να απελευθερωθούν οι γραμμές, ώστε να αποκατασταθεί η κυκλοφορία των τρένων του Οργανισμού.

Πρόκειται για το δεύτερο δυστύχημα με τρένο στη Β.Ελλάδα σε διάστημα ενός μήνα. Το Μάρτιο, τρεις άνθρωποι σκοτώθηκαν όταν η επιβατική αμαξοστοιχία στην οποία επέβαιναν συγκρούστηκε με αυτοκίνητο

 

 

Ρε παιδιά έλεος δηλαδή , αυτοί που πα΄νε να περάσουν τις γραμμές του τραίνου δεν βλέπουν ,δεν ακούν ;

 

Τόσο μικρό όγκο έχει το τραίνο ;

 

'Ωρες-ώρες μου φαίνεται πως μερικοί δεν πάνε αδικα...

Υ.Γ. Θέε μου συγχώραμε.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά έλεος δηλαδή , αυτοί που πα΄νε να περάσουν τις γραμμές του τραίνου δεν βλέπουν ,δεν ακούν ;

 

Τόσο μικρό όγκο έχει το τραίνο ;

 

'Ωρες-ώρες μου φαίνεται πως μερικοί δεν πάνε αδικα...

Υ.Γ. Θέε μου συγχώραμε.

 

άδικα πασχίζεις. δεν υπάρχει λογική εξήγηση. Σύμφωνα με κάποιες στατιστικές που γράφει στο περιοδικό του ΟΣΕ, σε σχέση με το 2004, τα ατυχήματα δεν έχουν μειωθεί, αλλά το 2005 που λειτουργούν όλο και περισστερες φυλασσόμενες διαβάσεις, το 80% των ατυχημάτων γίνεται σε αυτές. :wacko: Δλδ ενώ έχει κατέβει η μπάρα, οι έξυπνοι πάνε να περάσουν ανάμεσα...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με τα δημοσιεύματα το φορτηγό "εμβόλισε" το τρένο στο 2ο βαγόνι, δλδ δεν ήταν το τρένο αυτό που χτύπησε το φορτηγό, αλλά το αντίθετο.

 

Και ερωτώ, ακόμα κι αν δε λειτούργησαν οι μπάρες, τα φώτα κτλ, εδώ ολόκληρο τρένο περνάει και ο οδηγός του φορτηγού δεν το βλέπει και πάει και το χτυπάει (ακόμα κι αν το είδε τελευταία στιγμή να έρχεται και δεν πρόλαβε να σταματήσει κι αν ... κι αν...) φταίνε οι μπάρες που δε λειτούργησαν (αν δεν λειτούργησαν) ή φταίει ή έλειψη της στοιχειώδους προσοχής στο δρόμο; :confused:

Link to comment
Share on other sites

Ακούστηκε ότι την στιγμή της σύγκρουσης ο οδηγός του φορτηγού μιλούσε στο κινητό.
ΦΤΑΙΕΙ, που είμαστε αυτοί που είμαστε. Και που δεν θ' αλλάξουμε ποτέ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν θέλω να δικαιολογήσω τον ΟΣΕ ,αλλά εφόσον το φορτηγό εμβόλισε το λεωφορείο ,

ο οδηγός του φορτηγού έκανε μια αψυχολόγητη κίνηση ...

 

και πήρε μαζί του και δυο νέους ανθρώπους.

 

 

Πραγματικά κρίμα ,αυτοί είναι άδικα χαμένοι.Αν μου επιτρέπετε να πω κάτι τέτοιο.

Link to comment
Share on other sites

Πολλά συγχαρητήρια στους δικαστές.

 

Υπηρετώντας αμερόληπτα την δικαιοσύνη έβαλαν φυλακή 83χρόνη για οφειλές 10.000 Ευρώ.

 

Όλοι συμφωνούμε πως θα αποτελέσει παράδειγμα σε όλους μας να πληρώνουμε, και βέβαια η 83χρόνη θα σωφρονιστεί για να μην το ξανακάνει.

 

Αλήθεια, έχει τιμωρηθεί κανένας για το Σάμινα, τα 5-6 τρένα που εκτροχιάστηκαν τελευταία, για το λεωφορείο στον Αλιάκμονα, όσους 'αυτοκτόνησαν' υπηρετώντας την θητεία τους, το λεωφορείο στα Τέμπη; Έχει αποδωθεί δικαιοσύνη σε αυτές τις περιπτώσεις και πιάσαμε τις γριές τώρα;

 

ΝΤΡΟΠΗ ΣΑΣ ΚΥΡΙΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΙ ΤΗΣ ΘΕΜΙΔΑΣ!

http://briefcase.pathfinder.gr/download/csarad/24825/530117/ardas06.jpg

ARDAS FESTIVAL - KASTANIES, EVROS, GREECE

Link to comment
Share on other sites

Ή τα μαθαίνεις μισά ή δεν παρακολουθείς την επικαιρότητα (πού να σου μείνει καιρός με τη Eurovision :p ).

 

Η γιαγιά είχε καταπατήσει δασική έκταση πριν 13 χρόνια και είχε καταδικαστεί ερήμην σε φυλάκιση. Τώρα συνελήφθη. Επειδή δεν είχε 10.000 να εξαγοράσει την ποινή, οδηγήθηκε στη φυλακή. Σήμερα οι εφημερίδες γράφουν ότι μαλλον βγαίνει καθώς κάποιοι συγκέντρωσαν το ποσό. Είδες ότι τα πράγματα δεν είναι όπως φαίνονται??

 

Όσο για τα υπόλοιπα:

 

ΕΞΠΡΕΣ ΣΑΜΙΝΑ: Στη φυλακή ο αξιωματικός γέφυρας και ο πλοίαρχος

Ηχηρή «καμπάνα»

 

5 χρόνια φυλακή στον ιδιοκτήτη για το λεωφορείο στον Αλιάκμονα

(ο οδηγός του ΚΤΕΛ σκοτώθηκε στο δυστύχημα)

 

Βαριά καμπάνα για τα Τέμπη

82 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ 6 για το πολύνεκρο τροχαίο δυστύχημα

Για τα "5-6 τρένα που εκτροχιάστηκαν τελευταία" δεν μας λες πολλά. Εκτός αν εννοείς τις περιπτώσεις που διάφοροι βλαμμένοι πέφτουν με τα αυτοκίνητα πάνω στο τρένο. Ε, εκεί τη δικαιοσύνη την απονέμει ο Δαρβίνος...

 

Να κάνουμε, παρακαλώ, την έρευνά μας πριν εκτοξεύσουμε τα "ντροπή" κλπ. Ντροπή πρέπει να νιώθει ο πολίτης που είναι ανενημέρωτος.

http://www.projectforum.com/img/maclogo.gifSwitched to Mac
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...