Jump to content

The «Ultimate» File Sharing thread


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καποιος με προλαβε. :mad:

 

Εγω ημουνα.... :p

Πλακα κανω εχω γραφτει καιρο τωρα. :O

Να το επισκεπτεσαι καθε μερα και 2 φορες τη μερα και μετα απο λιγο θα καταφερεις να γραφτεις.Αυτο εκανα με το torrentbytes και το filelist και μετα απο 2 βδομαδες πανω κατω γραφτηκα.

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2061asymvivastos5.gif

Πριν ανοίξετε ένα νέο thread στα Series 60 ρίξτε μια ματιά στον ..::Πίνακα Περιεχομένων::..

Χρήστης : Nokia N90, Nokia 9300, Mitac MIO A701, Nokia 770 & iPAQ hx 4700

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Όταν ήθελα να γραφτώ σε αυτή την σελίδα απλά έκανα αρχική σελίδα την σελίδα εγγραφών της οπότε την επισκεπτόμουν δεκάδες φορές κάθε μέρα.

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

Εγω ημουνα.... :p

Πλακα κανω εχω γραφτει καιρο τωρα. :O

Να το επισκεπτεσαι καθε μερα και 2 φορες τη μερα και μετα απο λιγο θα καταφερεις να γραφτεις.Αυτο εκανα με το torrentbytes και το filelist και μετα απο 2 βδομαδες πανω κατω γραφτηκα.

 

 

Φερε τον λογαριασμο μου πισω. :p

 

Αυτο κανω, το επισκεπτομαι πολυ συχνα και αυτο και το torrentit αλλα μεχρι στιγμης...τζιφος. :D

Που θα παει, θα τους προλαβω καποια στιγμη.

 

Να ρωτησω και κατι: Απο torrents πως παει (το torrentbytes)? Εχει ποικιλια ή ειδικευεται σε συγκεκριμενες κατηγοριες?

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτησω και κατι: Απο torrents πως παει (το torrentbytes)? Εχει ποικιλια ή ειδικευεται σε συγκεκριμενες κατηγοριες?

Ποικιλία δεν έχει. Έχει ότι καινούριο βγαίνει. Ειναι απο τα σαιτς που βγάζουν πρώτα τις καινούριες κυκλοφορίες και έχει και εκπληκτικές ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

Και σε εμένα το ίδιο έτυχε μόλις τώρα...

γμτ.

 

Που θα πάει θα το προλάβουμε κάποτε...

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Γιατί παιδεύεστε με το ΤΒ; Δοκιμάστε στον κόλπο των πειρατών, απο τότε που έκλεισε το suprnova είναι το μόνο site που το πλησιάζει σε ποικιλία...
Link to comment
Share on other sites

Γιατί παιδεύεστε με το ΤΒ; Δοκιμάστε στον κόλπο των πειρατών, απο τότε που έκλεισε το suprnova είναι το μόνο site που το πλησιάζει σε ποικιλία...

 

Πιο piratebay μωρέ... είναι trackers οι public? :rolleyes:

 

And BTW έκανα εγγραφή στο ΤΒ :up: Το έβαλα για homepage όπως κάποιος προείπε και την δεύτερη μέρα (πριν λίγο) δούλεψε! :p Thanks

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα ατυχια!!! Μολις πηγα να γραφτω στο torrentbytes. Βαζω username και τα σχετικα και μολις πατω sign, μου βγαζει user limit κτλ. :wacko:

 

Καποιος με προλαβε. :mad:

 

Molis twra ta katafera!

 

Signup successful!

A confirmation email has been sent to the address you specified (

Link to comment
Share on other sites

Νέα έκδοση του shareaza:

 

Shareaza 2.2

 

http://prdownloads.sourceforge.net/shareaza/Shareaza_2.2.0.0.exe

 

changelog

 

Πλέον έχει καλύτερη μετάφραση στα ελληνικά που θα βοηθήσει τους νέους χρήστες του shareaza...

 

Eπίσης στα forums του shareaza λειτουργεί ελληνικό τμήμα για όποια απορία/βοήθεια θέλετε

 

http://forums.shareaza.com/forumdisplay.php?s=&forumid=67

:)

Φιλικά Δημήτρης
Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο e-mule οταν μπαινω θελει πανω απο 1:30ωρα για να πιασει μια ταχυτητα ανω των 25?? Θέλω οταν μπαινω να ξεκιναει αμεσως το download οπως kaazaa Lite. Γινεται τίποτα? Ευχαριστω γιατι βοηθεια..

 

Υ.Γ.: Τι + έχει το dcc++??Ασε μου με ζηταει και 10gb για να συνδεθω στον άγγελο. :shifty: :shifty:

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στο e-mule οταν μπαινω θελει πανω απο 1:30ωρα για να πιασει μια ταχυτητα ανω των 25?? Θέλω οταν μπαινω να ξεκιναει αμεσως το download οπως kaazaa Lite. Γινεται τίποτα? Ευχαριστω γιατι βοηθεια..

 

Υ.Γ.: Τι + έχει το dcc++??Ασε μου με ζηταει και 10gb για να συνδεθω στον άγγελο. :shifty: :shifty:

Δε γίνεται κάτι, η φιλοσοφία του eMule είναι να βρίσκει τα πάντα, να κατεβαίνουν πάντα, αλλά θα περιμένεις.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει τι φταιει και συμβαινουν τα εξης δυο πραγματα;

 

1) Σχεδον παντα, αν εχω ανοιχτο το Azureus και κατεβαινει καποιο torrent, αν ανοιξω καποιον browser, δεν μπαινει με τιποτα σε καμια σελιδα (προφανως δεν στελνει /δεχεται δεδομενα λογω προβληματος στο bandwidth) Αυτο θα ηταν φυσιολογικο αν κατεβαινε το torrent με καποια νορμαλ ταχυτητα. Ομως το φαινομενο παρουσιαζεται ακομα και στις εξης περιπτωσεις: Ειτε το torrent κατεβαινει με ταχυτητα μικροτερη του 1kb/s (!!!) ειτε αν κανω pause ολα τα torrents (download/upload), δηλαδη δεν τρωει καθολου bandwidth (θεωρητικα!) :!: :worry: :cry:

 

2) Γιατι ακομα και αν εχει αρκετους seeders και leechers καποιο torrent, και οση ωρα και αν το αφησω για να συνδεθει με αυτους, καποια συγκεκριμενα torrents δεν πιανουν καθολου ταχυτητα (<1 - 3 kb/s με συνδεση 384) ; Αποκλειω να φταινε τα ports καθοτι στο NAT του router ειναι ανοιχτο το συγκεκριμενο port και για UDP και για TCP, ενω παραλληλα το Azureus, στο test που εχει ενσωματωμενο βγαζει τη θυρα να λειτουργει κανονικα. Επιπλεον, αλλα torrents κατεβαινουν με καλη ταχυτητα. :wacko: :confused:

Υπαρχει περιπτωση να φταιει το γεγονος οτι τα περισσοτερα (ολα; ) τα "προβληματικα" torents προερχονται απο δημοσιους trackers; :O

 

So much information, so few answers! :( :p

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Γίνεται με κάποιον τρόπο να ορίσεις priority για τις εφαρμογές που χρησιμοποιούν το internet ώστε να μπορείς για παράδειγμα να έχεις ένα torrent να κατεβαίνει αλλά όταν θα θέλεις να σερφάρεις να μην χρειάζεται να το κλείνεις;

In my dream I was drowning my sorrows

But my sorrows, they learned to swim

Link to comment
Share on other sites

PMNEDM Για αρχη δοκιμασε να βαλεις το AutoSpeed plugin, πιστευω να βοηθησει :)
http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Pantws me to BitComet kai to TorrentBytes den fenetai na exw kanena provlima...

 

http://img365.imageshack.us/img365/2190/kalooo8wx.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και υπόψιν, leechers (sxetikos_asxetos :p) με ratio κάτω από 0,5 ξερεις τι παίρνεις! :)

 

Siga to ratio problem.. to polli na perimeneis 24hrs gia ta kainouria!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει τι φταιει και συμβαινουν τα εξης δυο πραγματα;

 

1) Σχεδον παντα, αν εχω ανοιχτο το Azureus και κατεβαινει καποιο torrent, αν ανοιξω καποιον browser, δεν μπαινει με τιποτα σε καμια σελιδα (προφανως δεν στελνει /δεχεται δεδομενα λογω προβληματος στο bandwidth) Αυτο θα ηταν φυσιολογικο αν κατεβαινε το torrent με καποια νορμαλ ταχυτητα. Ομως το φαινομενο παρουσιαζεται ακομα και στις εξης περιπτωσεις: Ειτε το torrent κατεβαινει με ταχυτητα μικροτερη του 1kb/s (!!!) ειτε αν κανω pause ολα τα torrents (download/upload), δηλαδη δεν τρωει καθολου bandwidth (θεωρητικα!) :!: :worry: :cry:

 

2) Γιατι ακομα και αν εχει αρκετους seeders και leechers καποιο torrent, και οση ωρα και αν το αφησω για να συνδεθει με αυτους, καποια συγκεκριμενα torrents δεν πιανουν καθολου ταχυτητα (<1 - 3 kb/s με συνδεση 384) ; Αποκλειω να φταινε τα ports καθοτι στο NAT του router ειναι ανοιχτο το συγκεκριμενο port και για UDP και για TCP, ενω παραλληλα το Azureus, στο test που εχει ενσωματωμενο βγαζει τη θυρα να λειτουργει κανονικα. Επιπλεον, αλλα torrents κατεβαινουν με καλη ταχυτητα. :wacko: :confused:

Υπαρχει περιπτωση να φταιει το γεγονος οτι τα περισσοτερα (ολα; ) τα "προβληματικα" torents προερχονται απο δημοσιους trackers; :O

 

So much information, so few answers! :( :p

 

Μεγάλη σημασία σε όλα αυτά παίζει το ping το οποίο εξαρτάται και από τον φόρτο του δικτύου του καταραμένου ΟΤΕ... :shifty: (aka PiTTA PiTTA DSLAM)

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει τι φταιει και συμβαινουν τα εξης δυο πραγματα;

 

1) Σχεδον παντα, αν εχω ανοιχτο το Azureus και κατεβαινει καποιο torrent, αν ανοιξω καποιον browser, δεν μπαινει με τιποτα σε καμια σελιδα (προφανως δεν στελνει /δεχεται δεδομενα λογω προβληματος στο bandwidth) Αυτο θα ηταν φυσιολογικο αν κατεβαινε το torrent με καποια νορμαλ ταχυτητα. Ομως το φαινομενο παρουσιαζεται ακομα και στις εξης περιπτωσεις: Ειτε το torrent κατεβαινει με ταχυτητα μικροτερη του 1kb/s (!!!) ειτε αν κανω pause ολα τα torrents (download/upload), δηλαδη δεν τρωει καθολου bandwidth (θεωρητικα!) :!: :worry: :cry:

 

2) Γιατι ακομα και αν εχει αρκετους seeders και leechers καποιο torrent, και οση ωρα και αν το αφησω για να συνδεθει με αυτους, καποια συγκεκριμενα torrents δεν πιανουν καθολου ταχυτητα (<1 - 3 kb/s με συνδεση 384) ; Αποκλειω να φταινε τα ports καθοτι στο NAT του router ειναι ανοιχτο το συγκεκριμενο port και για UDP και για TCP, ενω παραλληλα το Azureus, στο test που εχει ενσωματωμενο βγαζει τη θυρα να λειτουργει κανονικα. Επιπλεον, αλλα torrents κατεβαινουν με καλη ταχυτητα. :wacko: :confused:

Υπαρχει περιπτωση να φταιει το γεγονος οτι τα περισσοτερα (ολα; ) τα "προβληματικα" torents προερχονται απο δημοσιους trackers; :O

 

So much information, so few answers! :( :p

 

 

Έχεις βάλει κάποιο όριο στο upload speed; Αν όχι δοκίμασε να βάλεις και δες την διαφορά. Αν ναι δοκίμασε κάποιον άλλο bittorrent client όπως π.χ. bitomet. Είναι πολύ πιο ελαφρύς απο τον αζόρεα και γενικά νομίζω λιγότερο προβληματικός...

Link to comment
Share on other sites

Siga to ratio problem.. to polli na perimeneis 24hrs gia ta kainouria!

Μην προτρέχεις δεν εννοώ αυτό. (την αναμονή δλδ)

Γίνεσαι banned. :up:

Οπότε από το screenshot που δείχνεις έχεις πρόβλημα. Το χαμηλό up.

Kαλωηρθατε στον tracker του TB. Eκει που για να φτιάξεις ratio πρέπει να έχεις μπάρμπα στη Κορώνη ή sdsl :D

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορει καποιος να μου εξηγησει τι φταιει και συμβαινουν τα εξης δυο πραγματα;

 

1) Σχεδον παντα, αν εχω ανοιχτο το Azureus και κατεβαινει καποιο torrent, αν ανοιξω καποιον browser, δεν μπαινει με τιποτα σε καμια σελιδα (προφανως δεν στελνει /δεχεται δεδομενα λογω προβληματος στο bandwidth) Αυτο θα ηταν φυσιολογικο αν κατεβαινε το torrent με καποια νορμαλ ταχυτητα. Ομως το φαινομενο παρουσιαζεται ακομα και στις εξης περιπτωσεις: Ειτε το torrent κατεβαινει με ταχυτητα μικροτερη του 1kb/s (!!!) ειτε αν κανω pause ολα τα torrents (download/upload), δηλαδη δεν τρωει καθολου bandwidth (θεωρητικα!) :!: :worry: :cry:

 

2) Γιατι ακομα και αν εχει αρκετους seeders και leechers καποιο torrent, και οση ωρα και αν το αφησω για να συνδεθει με αυτους, καποια συγκεκριμενα torrents δεν πιανουν καθολου ταχυτητα (<1 - 3 kb/s με συνδεση 384) ; Αποκλειω να φταινε τα ports καθοτι στο NAT του router ειναι ανοιχτο το συγκεκριμενο port και για UDP και για TCP, ενω παραλληλα το Azureus, στο test που εχει ενσωματωμενο βγαζει τη θυρα να λειτουργει κανονικα. Επιπλεον, αλλα torrents κατεβαινουν με καλη ταχυτητα. :wacko: :confused:

Υπαρχει περιπτωση να φταιει το γεγονος οτι τα περισσοτερα (ολα; ) τα "προβληματικα" torents προερχονται απο δημοσιους trackers; :O

 

So much information, so few answers! :( :p

Mια σούμα για να βγάλουμε άκρη.

 

1ον. (αρκετά πιθανό) Είσαι σε πηγμένο dslam. Δεν μπορείς να κάνεις τπτ. Μετάνοιες κάθε βράδυ στον καλό ΟΤΕ να κάνει αναβαθμιση.

 

2ον. (λιγότερο πιθανό) Εχεις πολύ up και καθυστερεί το κατέβασμα. Μικρές πιθανότητες να οφείλεται εκεί το πρόβλημα σου. Τι κάνεις: επειδή το bittorrent ανταμοίβει τους users που κάνουν upload, θέσε ένα όριο στο up σου μη μηδενικό. Για γραμμή 384/128 ένα καλό όριο στο up είναι τα 8KB/s, τα οποία είναι τα ελάχιστα που σου δίνουν full speed στο κατέβασμα. Μη βάλεις πάνω από 10KB/s.

 

3oν. (και πιθανότερο) Το modem/router σου δεν αντέχει τα πολλά connections που κάνει το azureus. Τι κάνεις: πηγαινεις στα options (δεν θυμάμαι που ακριβώς, μιας και δεν χρησιμοποιώ πλεον azureus) και βάλεις Limit στα connections. Ένα Limit κάτω από 100. Δεν έχει νόημα παραπάνω. Εγώ προτείνω καμιά 50αριά. Από 1KB/s να σου δίνει ο καθένας έπιασες το όριο της 384...

 

Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις βάλει κάποιο όριο στο upload speed; Αν όχι δοκίμασε να βάλεις και δες την διαφορά. Αν ναι δοκίμασε κάποιον άλλο bittorrent client όπως π.χ. bitomet. Είναι πολύ πιο ελαφρύς απο τον αζόρεα και γενικά νομίζω λιγότερο προβληματικός...

 

Μα, υποτιθεται δοκιμασα, ακομα πιο δραστικη λυση! Δοκιμασα να κανω pause ολα τα torrents (download/upload), δηλαδη να μην τρωει καθολου bandwidth, και παλι το ιδιο αποτελεσμα! (Αυτο με προβληματισε πανω απο ολα!) Επισης γενικα στο upload εχω οριο γυρω στα 10 kb/s (με 384/128)

 

Εγω κατεληξα σε αυτο:

Μεγάλη σημασία σε όλα αυτά παίζει το ping το οποίο εξαρτάται και από τον φόρτο του δικτύου του καταραμένου ΟΤΕ... :shifty: (aka PiTTA PiTTA DSLAM)

...δεδομενου του οτι το προβλημα εμφανιζεται κατα 99,9% σε συγκεκριμενη χρονικη περιοδο (ή πιο συγκεκριμενα, οι μονες ωρες που δεν εμφανιζεται, δηλαδη μπορω να μπαινω και στο ιντερνετ με καποια ταχυτητα και να κατεβαζω αξιοπρεπως, ειναι μεταξυ 3 το βραδυ και 11 το πρωι :( )

 

Μην προτρέχεις δεν εννοώ αυτό. (την αναμονή δλδ)

Γίνεσαι banned. :up:

Οπότε από το screenshot που δείχνεις έχεις πρόβλημα. Το χαμηλό up.

Kαλωηρθατε στον tracker του TB. Eκει που για να φτιάξεις ratio πρέπει να έχεις μπάρμπα στη Κορώνη ή sdsl :D

 

Και οχι μονο στον tracker του TB. Και στο torrentleech για παραδειγμα το ιδιο συμβαινει. Κανεις 5 ωρες να κατεβασεις μια ταινια και θες μερες για να αναπληρωσεις το ratio σου, αν μπορεσεις, αφου ολοι εχουν πολυ πιο γρηγορη συνδεση και μεχρι να το κατεβασεις εσυ, δεν εχουν μεινει leechers! :w00t: :p

(Αχ...να κοιτας τα DVDR και να τα λιγουρευεσαι απλα... :X :cry: :lol: )

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Mια σούμα για να βγάλουμε άκρη.

 

1ον. (αρκετά πιθανό) Είσαι σε πηγμένο dslam. Δεν μπορείς να κάνεις τπτ. Μετάνοιες κάθε βράδυ στον καλό ΟΤΕ να κάνει αναβαθμιση.

 

2ον. (λιγότερο πιθανό) Εχεις πολύ up και καθυστερεί το κατέβασμα. Μικρές πιθανότητες να οφείλεται εκεί το πρόβλημα σου. Τι κάνεις: επειδή το bittorrent ανταμοίβει τους users που κάνουν upload, θέσε ένα όριο στο up σου μη μηδενικό. Για γραμμή 384/128 ένα καλό όριο στο up είναι τα 8KB/s, τα οποία είναι τα ελάχιστα που σου δίνουν full speed στο κατέβασμα. Μη βάλεις πάνω από 10KB/s.

 

3oν. (και πιθανότερο) Το modem/router σου δεν αντέχει τα πολλά connections που κάνει το azureus. Τι κάνεις: πηγαινεις στα options (δεν θυμάμαι που ακριβώς, μιας και δεν χρησιμοποιώ πλεον azureus) και βάλεις Limit στα connections. Ένα Limit κάτω από 100. Δεν έχει νόημα παραπάνω. Εγώ προτείνω καμιά 50αριά. Από 1KB/s να σου δίνει ο καθένας έπιασες το όριο της 384...

 

Αυτά.

(Δεν ειχα προλαβει το συγκεκριμενο post οταν εγραφα τα παραπανω)

 

1. Οπως ειπα, και εγω το θεωρω το πιθανοτερο.

2. 8 μου φαινεται λιγο, δεδομενου του οτι πρεπει να seedαρω και σε 2-3 trackers παραλληλα...(παμε παλι: Καταραμενο ratio, κτλ! :p ) Γενικα διαβασα οτι δεν ειναι καλο να υπερβαινεις το 80% της θεωρητικης δυνατοτητας upload σου, οποτε συνηθως εχω γυρω στο 10 (ή 9)

3. ...Χμ! Θα το δοκιμασω και θα αναφερω τυχον βελτιωση. Τα connections αναφερονται στο συνολικο αριθμο ατομων (seeders και leechers) για ολα τα torrents;

 

Thanks σε ολους! :D

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...