Jump to content

The «Ultimate» File Sharing thread


ng78
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

To Netpumper δεν σου έχει "φυτέψει" adaware προγράμματα στο PC?

Π.χ Save!, ClockSync, and WhenU Toolbar ???:blink:

 

όχι ούτε το spybot βρήκε τίποτα ούτε το ad-aware

http://briefcase.pathfinder.gr/download/317490
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Aν είναι κρυφά, τότε πώς είναι δυνατόν να τα βρίσκεις με μία αναζήτηση.Εκτός και αν δεν μπορούν να εφαρμόσουν σωστά την, σε παγκόσμια αποκλειστικότητα, πατέντα τους.

 

Φίλε μου, μην είσαι αφοριστικός τόσο εύκολα...

 

Η πατέντα αυτή, όπως τη λες, υπάρχει για να προστατέψει από τα λαίμαργα βλέματα των διαφόρων μεγαλοεταιριών το "ιδιαίτερο" υλικό που υπάρχει στο site (το περιεχόμενο αυτό νομίζω είναι πάνω-κάτω γνωστό), ώστε να αποφύγουν οι διοκτήτες του τρακερ πιθανούς μελλοντικούς νομικούς μπελάδες. Καλώς ή κακώς, ως χώρα δεν έχουμε τη δύναμη ενός torrentleetch ή ενός torrentbytes ή ενός piratebay για να υπάρχει άνεση για τέτοια ανοίγματα... Μια επικίνδυνη στροφή του βλέμματος των παραπάνω κυρίων στο μοναδικό ελλαδικό τορρεντ σαιτ... μετά ούτε με κυάλι δεν θα μπορούσαμε να απολαύσουμε υλικό που μέχρι σήμερα απολαμβάνουμε...

 

Οσο για τo ανέβασμα αρχείων, αυτό θα σε απασχολήσει μόνο όταν αλλάξεις user level (από user0 σε user1), και αυτό θα γίνει όταν θα έχεις 20 GB σε upload. Μέχρι τότε όμως θα βλέπεις και τα "κρυφά" αρχεία (όταν φτάσεις τα 7 GB σε upload), οπότε δε θα έχεις πρόβλημα με την αναζήτηση οποιουδήποτε αρχείου στο bluewhite.

 

Απλά θέλει υπομονή και σταθερό seeding, διάβασε πιο πάνω τη δική μου μικρή πρόταση για κάτι τέτοιο :)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κανένας σοβαρός private tracker που να περιέχει αποκλειστικά μουσική?

 

Το dc++ έχει γ@μηθεί στα κολλήματα και το Limewire είναι απλά ΓΤΠ.

 

Thanx!

Link to comment
Share on other sites

Aν είναι κρυφά, τότε πώς είναι δυνατόν να τα βρίσκεις με μία αναζήτηση.Εκτός και αν δεν μπορούν να εφαρμόσουν σωστά την, σε παγκόσμια αποκλειστικότητα, πατέντα τους.

 

Και επειδή αναφέρθηκε το torrentleech, οι κανόνες του δεν έχουν καμμία σχέση με τέτοιες πατέντες.Ανάλογα με το ratio του καθενός και τα GB που έχει ανεβάσει υπάρχουν χρονικοί περιορισμοί, αλλά όλα τα αρχεία είναι διαθέσιμα σε όλους.Kαι, κατα τη γνώμη μου, ο κανόνας που επιβάλει να διατηρείς 0,4 ratio, είναι υπερβολικά ελαστικός.Εγώ θα τοποθετούσα το όριο στο 0,6.

 

 

Η απαντηση του nickvog ειναι κατατοπιστικοτατη.Εσυ το μονο που εχεις να κανεις ειναι να seedaρεις και ο κοσμος των hidden θα σου ανοιξει.....Χρειαζεται να δειξεις οτι αξιζεις να σαι μελος στον κορυφαιο ελληνικο tracker.

Link to comment
Share on other sites

εχετε δοκιμασει το TCPIP patch; ειδα αρκετη διαφορα, δοκιμαστε το οσοι δεν το χετε κανει. εκτος αν η συνδεση σας πεταει και δεν εχετε προβλημα. εγω ειχα με τις πορτες ή τουλαχιστον με τις πορτες φαινοταν το προβλημα και τωρα ανασσανε το pc :)

 

p.s. το προβλημα με τις πορτες δεν καταλαβα γιατι δημιουργηθηκε ενω δουλευε καλα χωρις να πειραξω τιποτα :worry:

Link to comment
Share on other sites

επειδη ειμαι αρκετα ασχετος με αυτα..τι ακριβως κανει αυτο το πατσακι και τι ειναι??:confused:
Link to comment
Share on other sites

εχετε δοκιμασει το TCPIP patch; ειδα αρκετη διαφορα, δοκιμαστε το οσοι δεν το χετε κανει. εκτος αν η συνδεση σας πεταει και δεν εχετε προβλημα. εγω ειχα με τις πορτες ή τουλαχιστον με τις πορτες φαινοταν το προβλημα και τωρα ανασσανε το pc :)

 

p.s. το προβλημα με τις πορτες δεν καταλαβα γιατι δημιουργηθηκε ενω δουλευε καλα χωρις να πειραξω τιποτα :worry:

kana link exeis me to patch?

Link to comment
Share on other sites

To patch αυτό αφορά μόνο όσους έχουν περάσει το SP2 στο PC τους. Η Μάικροσοφτ αποφάσισε να "πειράξει" τον αριθμό των συνολικά παράλληλων ανοικτών συνδέσεων στο ιντερνετ (δηλαδή από πόσους μπορείτε να κατεβάζετε παράλληλα), μειώνοντάς τες σε 10. Το patch αυτό τις αυξάνει μέχρι το μάξιμουμ (16777214 παράλληλες συνδέσεις), ώστε να μην τρώει μπούκωμα η γραμμή σας και ενώ έχετε αρκετό bandwidth να μην το εκμετελεύεστε έχοντας τη μεγαλύτερη δυνατή ταχύτητα σε download/upload.

 

θα το βρείτε εδώ... OptimizeXP /SP2 TCP/IP Slowdown Fix (προς το τέλος της σελίδας στην υποκατηγορία 8. Internet) με οδηγίες για εγκατάσταση.

 

Συμβουλή ... το προτεινόμενο είναι να δώσεις 50 πόρτες.. και όχι πάνω από 100. Με ένα καλό όμως antivirus, firewall και anti-spyware, μπορείς να τις αυξήσεις στο μάξιμουμ... :D

 

Have fun :)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Αμα έχεις καλά προστατευμένο τον υπολογιστή σου, δεν νομίζω ότι έχεις πρόβλημα (H Micro$oft ισχυρίζεται ότι μείωσε τις πόρτες για να περιορίσει τους επίδοξους εισβολείς, αλλά το 10 πολύ λίγο είναι ρε γμτ).

 

Πάντως αν δεν έχεις πρόβλημα με τις ταχύτητες (μιλάω για όσους έχουν DSL εννοείται.. για τις απλές συνδέσεις δεν χρειάζεται καν να το συζητάμε) δεν τίθεται ζήτημα... μένεις όπως είσαι :D

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, συγνώμη που επαναφέρω ξανά το ίδιο θέμα (το οποίο έχει χιλιογραφτεί σ' αυτό το Forum), αλλά θα ήθελα μία μικρή διευκρίνιση σχετικά με:

 

1. Τι σημαίνει στον Azureus: seed 0 (6), peers 4 (76);

Είναι καλό αυτό; ή όχι;

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει πως είσαι συνδεδεμένη με 0 απο τους (6) seeders, και με 4 απο τους (76) peers που υπάρχουν.

Seeder είναι αυτός που έχει ολόκληρο το αρχείο και ανεβάζει μόνο.

Peer ή Leecher είναι αυτός που δεν το έχει ολόκληρο και κατεβάζει απο εσένα αλλα σου ανεβάζει κιόλας τα κομμάτια που σου λείπουν (αν τα έχει). Εσύ είσαι peer, και όταν το αρχείο σου πάει 100% γίνεσαι seeder.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει πως είσαι συνδεδεμένη με 0 απο τους (6) seeders, και με 4 απο τους (76) peers που υπάρχουν.

Seeder είναι αυτός που έχει ολόκληρο το αρχείο και ανεβάζει μόνο.

Peer ή Leecher είναι αυτός που δεν το έχει ολόκληρο και κατεβάζει απο εσένα αλλα σου ανεβάζει κιόλας τα κομμάτια που σου λείπουν (αν τα έχει). Εσύ είσαι peer, και όταν το αρχείο σου πάει 100% γίνεσαι seeder.

 

 

Σ΄ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντησή σου.

Link to comment
Share on other sites

To patch αυτό αφορά μόνο όσους έχουν περάσει το SP2 στο PC τους. Η Μάικροσοφτ αποφάσισε να "πειράξει" τον αριθμό των συνολικά παράλληλων ανοικτών συνδέσεων στο ιντερνετ (δηλαδή από πόσους μπορείτε να κατεβάζετε παράλληλα), μειώνοντάς τες σε 10. Το patch αυτό τις αυξάνει μέχρι το μάξιμουμ (16777214 παράλληλες συνδέσεις), ώστε να μην τρώει μπούκωμα η γραμμή σας και ενώ έχετε αρκετό bandwidth να μην το εκμετελεύεστε έχοντας τη μεγαλύτερη δυνατή ταχύτητα σε download/upload.

 

θα το βρείτε εδώ... OptimizeXP /SP2 TCP/IP Slowdown Fix (προς το τέλος της σελίδας στην υποκατηγορία 8. Internet) με οδηγίες για εγκατάσταση.

 

Συμβουλή ... το προτεινόμενο είναι να δώσεις 50 πόρτες.. και όχι πάνω από 100. Με ένα καλό όμως antivirus, firewall και anti-spyware, μπορείς να τις αυξήσεις στο μάξιμουμ... :D

 

Have fun :)

 

 

Εμένα το NOD32 δεν με αφήνει να το τρέξω καν...:ninja:

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι είναι ύποπτο αρχείο. Ποτέ δεν γράφτηκε κάτι σχετικό. Το νορτον το βρίσκει οκ, και το ίδιο και το αντιβιρ. Ούτε περιέχει κάτι από spyware (ψαγμένο με spysweeper, spybot, spyware doctor, adaware). To NOD32 στο δίνει σαν ιό ?? Αν δεν έχεις τέτοιο πρόβλημα, απενεργοποίησε για λίγο το NOD και άλλαξε τις πόρτες σου και μετά ξαναβάλε πάλι το NOD να δουλεύει.

 

Ετσι κι αλλιώς δεν εγκαθιστά τίποτα. Είναι κάτι σαν shell που επιτρέπει την αλλαγή παραμέτρου του tcp/ip. Οπότε πιστεύω (προσωπική μου εκτίμηση) ότι κάνει τη δουλειά του είτε το τρέξει κανείς σε αγγλικά είτε σε ελληνικά windows (αυτό το τελευταίο για τον φίλο Meraklis56)

MONEY MAKES THE WORLD GO ROUND...

Link to comment
Share on other sites

Guest Tankwart

Εγω δε μπορεσα να το βαλω,μου βγαζει τα εξης:

windows xp sp2 rc1' tcpip.sys detected...

This system is not supported!Please upgrade to the final SP2.

 

Build of tcpip.sys : 5.1.2600.2096 (I386)

 

patch aborted...

press any key to exit.

 

τι φταιει?μηπως το οτι δεν εχω κανει update τα windows ποτε????

Link to comment
Share on other sites

Εγω δε μπορεσα να το βαλω,μου βγαζει τα εξης:

windows xp sp2 rc1' tcpip.sys detected...

This system is not supported!Please upgrade to the final SP2.

 

Build of tcpip.sys : 5.1.2600.2096 (I386)

 

patch aborted...

press any key to exit.

 

τι φταιει?μηπως το οτι δεν εχω κανει update τα windows ποτε????

 

To patch αυτό αφορά μόνο όσους έχουν περάσει το SP2 στο PC τους

 

Αν δεν εχεις το SP2, δεν χρειαζεσαι το patch. Οποτε μαλλον αυτο φταει.

Link to comment
Share on other sites

Paidia kalhspera.....

Eimai xrhsths toy bluewhite kai siga siga arxizw na apogohteyomai me aytoys toys kyrioys....Katevazw synexeia yliko apo ekei alla to ratio moy einai apisteyta xamhlo 0,05...Arxiza na katevazw kai ekpompes me poly kosmo (seeders kl.p.) opws to OLA alla parathrhsa oti poly spania kanw upload......Ayth thn periodo xrhsimopoiw μtorrent. To paradokso einai oti se alla torrent files apo ksenoys trackers, kanw upload kai to ratio moy einai poly megalo

Exei kaneis kamia idea ti ftaei.....

Eyxaristw

IBIS 5

"IBIS: just keep walking"

Link to comment
Share on other sites

Paidia kalhspera.....

Eimai xrhsths toy bluewhite kai siga siga arxizw na apogohteyomai me aytoys toys kyrioys....Katevazw synexeia yliko apo ekei alla to ratio moy einai apisteyta xamhlo 0,05...Arxiza na katevazw kai ekpompes me poly kosmo (seeders kl.p.) opws to OLA alla parathrhsa oti poly spania kanw upload......Ayth thn periodo xrhsimopoiw μtorrent. To paradokso einai oti se alla torrent files apo ksenoys trackers, kanw upload kai to ratio moy einai poly megalo

Exei kaneis kamia idea ti ftaei.....

Eyxaristw

 

α) Έχεις και το ανάλογο delay λόγω χαμηλού ratio;

Αν ναι μέχρι να σου εμφανιστεί το torrent το έχουν ήδη "μαζέψει" αρκετά

άτομα, οπότε για να το κάνεις upload θα είναι σε άτομα με χαμηλό ratio.

β) Κλείνεις τον Η/Υ καθόλου κατά τη διάρκεια του 24ώρου;

Αυτοί είναι πιθανοί λόγοι για τους οποίους το ratio σου δεν ανεβαίνει.

 

Έχω παρατηρήσει επίσης ότι αν κατεβάζεις και από ξένους trackers,

το σύστημα τους προτιμά έναντι του Blue-White και στο ανέβασμα

και στο κατέβασμα.

Link to comment
Share on other sites

kana link exeis me to patch?

εγω το κατεβασα απο εδω http://www.lvllord.de/?lang=en&url=downloads

και το συγκεκριμενο το ανεβαζει μεχρι 50 μονο, δεν εχει επιλογη για περισσοτερα. αν εχετε προβλημα μπορειτε να το ξανατρεξετε και να γυρισει σε 10 αφου κραταει και το παλιο αρχειο(tcpip.sys) μετονομαζοντας την καταληξη του απλως. επαρκη τεστ δεν εχω κανει γιατι ελειπα αλλα λιγο που το χρησιμοποιησα ειδα μια διαφορα στον μtorrent και σε ταυτοχρονο browsing.

 

για τα ελληνικα, συμφωνω με τον nickvog αλλα δεν ειμαι ειδικος :happy:

στο λινκ που δινω ομως λεει "Patcher (works with every language)" ;)

 

edit: εχει επιλογη για αλλαγη του αριθμου, εγω δεν το ειχα δει :p

ειναι το ιδιο αρχειο με αυτο που λεει ο nickvog.

Link to comment
Share on other sites

Paidia kalhspera.....

Eimai xrhsths toy bluewhite kai siga siga arxizw na apogohteyomai me aytoys toys kyrioys....Katevazw synexeia yliko apo ekei alla to ratio moy einai apisteyta xamhlo 0,05...Arxiza na katevazw kai ekpompes me poly kosmo (seeders kl.p.) opws to OLA alla parathrhsa oti poly spania kanw upload......Ayth thn periodo xrhsimopoiw μtorrent. To paradokso einai oti se alla torrent files apo ksenoys trackers, kanw upload kai to ratio moy einai poly megalo

Exei kaneis kamia idea ti ftaei.....

Eyxaristw

Πως να ανέβει το ratio άμα κατεβάζεις συνέχεια υλικό... Οι εκπομπές με πολύ κόσμο συμφέρουν άμα τις κατεβάσεις από τους πρώτους. Π.χ με το delay σου όταν κατέβασες το OLA XXL θα υπήρχαν ήδη 200 άτομα που θα το seedάρηζαν... Αλλά και πάλι έτσι σιγά-σιγά δίνεις.... Αυτή τη στιγμή εγώ το OLA XXL της προηγούμενης εβδομάδας το δίνω σε 4 άτομα με up speed 5 KB/s. Το ξέρω ότι δεν είναι πολύ αλλά όλοι ξέρουμε ότι το seedάρισμα θέλει υπομονή. Και ταυτόχρονα δεν κατεβάζω τίποτα άλλο από αυτόν τον τράκερ μέχρι να φτάσω την σωστή αναλογία. Και εγώ χρησιμοποιώ μtorrent. Εν τω μεταξύ για να μην έχω άδειο το download κατεβάζω από pubblic trackers...

 

Edit. Γενικά μιλάω αλλά το ratio το φτιάχνεις από το πρώτο μέχρι το τελευταίο τόρρεντ. Το BW δίνει bonus 2 Gb μέχρι να αρχίσουν να ισχύουν τα περιοριστικά μέτρα.... Οπότε άνετα κάποιος μπορεί να φτιάξει ένα σεβαστό ratio που να μην του δημιουργεί προβλήματα στο μέλλον... Αν όμως εγώ με το καλημέρα αρχίζω να κατεβάζω στο full χωρίς να ανεβάζω, έφαγα τα 2 Gb με ratio 0 και πέφτω στην παγίδα των περιοριστικών μέτρων....

-iPod Nano Chromatic 8 GB Red [product]

-iPhone 3G 16GB black

-MacBook Pro 15,4'', 2.53GHz, 4GB, HDD 500GB, NVIDIA GeForce 9400M+9600M GT 512MB

Link to comment
Share on other sites

α) Έχεις και το ανάλογο delay λόγω χαμηλού ratio;

Αν ναι μέχρι να σου εμφανιστεί το torrent το έχουν ήδη "μαζέψει" αρκετά

άτομα, οπότε για να το κάνεις upload θα είναι σε άτομα με χαμηλό ratio.

β) Κλείνεις τον Η/Υ καθόλου κατά τη διάρκεια του 24ώρου;

Αυτοί είναι πιθανοί λόγοι για τους οποίους το ratio σου δεν ανεβαίνει.

 

Έχω παρατηρήσει επίσης ότι αν κατεβάζεις και από ξένους trackers,

το σύστημα τους προτιμά έναντι του Blue-White και στο ανέβασμα

και στο κατέβασμα.

 

a)Exw delay analogo me to ratio

b)kai to pc to afhnw anoikto olo to vrady kai sxedon olh thn hmera.Paizei kapoio rolo ayto?

 

Parallhla katevazw gyrw sta 7 arxeia taytoxrona........

Apla moy kanei entypwsei to olo skhniko giati me Bitorent to ratio moy htan poly kalo.....

Eyxaristw gia thn vohhteia

IBIS 5

"IBIS: just keep walking"

Link to comment
Share on other sites

πως κατεβαζουμε απο το http://www.megaupload.com ?

που βρισκετε το κουτακι download οταν θελουμε να κατεαβασουμε κατι?εγινα κ μελος αλλα δεν καταλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...