Jump to content

E-Shops και Ηλεκτρονικές Αγορές


MsK
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα χρήματα επέστρεψαν στο λογαριασμό σου στην κάρτα ή παρέμειναν στο paypal; Αν έγινε το πρώτο, μετά απο πόσο χρονικό διάστημα μπήκαν στον λογαριασμό και έγιναν διαθέσιμα;
Ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα. Η διαδικασία θέλει πέντε εργάσιμες μέρες για να ολοκληρωθεί... :drool:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ακόμα δεν έχει γίνει τίποτα. Η διαδικασία θέλει πέντε εργάσιμες μέρες για να ολοκληρωθεί... :drool:

 

Το ποσοστό που κρατάει το paypal πόσο είναι απο αυτήν την διαδικασία; Επίσης το αρχικό ποσό, στην περίπτωση σου, ήταν σε ευρώ;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό που κρατάει το paypal πόσο είναι απο αυτήν την διαδικασία; Επίσης το αρχικό ποσό, στην περίπτωση σου, ήταν σε ευρώ;

 

Σε παρομοια περιπτωση φιλε GeorgeP800 μου επεστρεψαν στην καρτα μου

σε 4 μερες τα χρηματα και το PayPal κρατησε 1,5%...

 

Το ποσο ηταν σε δολλαρια - η προμηθεια τους υπολογιζεται στο αρχικο νομισμα...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Σε παρομοια περιπτωση φιλε GeorgeP800 μου επεστρεψαν στην καρτα μου

σε 4 μερες τα χρηματα και το PayPal κρατησε 1,5%...

 

Το ποσο ηταν σε δολλαρια - η προμηθεια τους υπολογιζεται στο αρχικο νομισμα...

 

Φίλε μου απ' ότι φαίνεται σε 'μένα κράτησαν πολύ περισσότερο. Δές αναλυτικότερα εδώ. Γνωρίζεις μήπως γιατί κράτησαν τόσο μεγάλο ποσοστό;

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου απ' ότι φαίνεται σε 'μένα κράτησαν πολύ περισσότερο. Δές αναλυτικότερα εδώ. Γνωρίζεις μήπως γιατί κράτησαν τόσο μεγάλο ποσοστό;

 

Φιλε μου σιγουρα η διαφορα δεν οφειλεται (και) στη διαφορα ισοτιμιας

τη στιγμη της αγορας με την ημερα που επεστρεψαν τα χρηματα?

 

Δεν ξερω αν κυμαινεται το ποσοστο της προμηθειας τους αναλογα με την περιπτωση...

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! Τι γνωμη εχετε για τα δυο αυτα μαγαζια?

http://ats.gr/index.php

http://www.pcfood.gr/index.php

 

και μια δευτερη ερωτηση... θελω να αγορασω αυτο ή αυτο αλλα δεν λενε πουθενα για εξοδα αποστολης. Αυτη θα ειναι η τελικη τιμη τους?

Το ξερω θα ειναι μικρη η διαφορα αλλα δεν θα κανω εγω την αγορα

Link to comment
Share on other sites

Το ποσοστό που κρατάει το paypal πόσο είναι απο αυτήν την διαδικασία; Επίσης το αρχικό ποσό, στην περίπτωση σου, ήταν σε ευρώ;
Τα χρήματα μπήκανε τελικά στο λογαριασμό (της τράπεζας) προχθές. Μπήκαν κατευθείαν εκεί, καθώς έλεγχα συνεχώς το υπόλοιπο του paypal, το οποίο παρέμενε σταθερό. Η τοποθέτηση των χρημάτων στο λογαριασμό μου είχε σαν αιτιολογία "ΑΝΤΙΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΓΟΡΩΝ ΧΡ.ΚΑΡΤΑΣ". Πρέπει να αφαιρέθηκε κάποιο μικρό ποσοστό αλλά δεν μπορώ να σου πω πόσο... :O. Στην περίπτωση μου, το ποσό ήταν σε Αγγλικές λίρες :)
Link to comment
Share on other sites

Τα χρήματα μπήκανε τελικά στο λογαριασμό (της τράπεζας) προχθές. Μπήκαν κατευθείαν εκεί, καθώς έλεγχα συνεχώς το υπόλοιπο του paypal, το οποίο παρέμενε σταθερό. Η τοποθέτηση των χρημάτων στο λογαριασμό μου είχε σαν αιτιολογία "ΑΝΤΙΛΟΓΙΣΜΟΣ ΑΓΟΡΩΝ ΧΡ.ΚΑΡΤΑΣ". Πρέπει να αφαιρέθηκε κάποιο μικρό ποσοστό αλλά δεν μπορώ να σου πω πόσο... :O. Στην περίπτωση μου, το ποσό ήταν σε Αγγλικές λίρες :)

 

Ακριβώς αυτή η διαδικασία έγινε και σε 'μένα. Και επίσης το ποσό ήταν σε Αγγλικές λίρες. Αν πάντως υπολογίσεις κάποια στιγμή το ποσοστό που κράτησε η τράπεζα, πές μου...:)

http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Ειδη ρουχισμού από που αγοράζετε;;;

Αν δεν το φορέσεις το ρούχο πως θα το πάρεις.

Άντε το πολύ κανα tshirt να πάρεις από έξω. Για παραπάνω δεν είναι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδία μια μικρή βοήθεια αν ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω.

Αγόρασα στις 9/1 απο το ebay από το hong kong από έναν που παλαιότερα με είχε εξυπήρετήσει άψογα.

το προϊον(καρτα μνήμης)εφτασε μετά απο 15 μέρες,αλλά ήταν ελλατώματικό.έτσι ζήτησα αντικατάσταση και μετά απο μία μέρα το έστειλα ξανά πίσω.στην επικοινωνία που είχα μαζί του είπε ότι το παρέλαβε και από τοτε το μονο που μου απαντά είναι ότι χρειάζεται αρκετός χρόνος να το στείλει στους προμηθευτές του για ελεγχο κτλ...

ελά που πέρασαν 5 μήνες και ούτε καν λέει να δώσει μια ουσιώδη απάντηση!

τι δικαιώματα έχω για να μην χάσω τα χρηματά μου?

του διευκρίνησα ότι πλεόν αφού έχουν περάσει 5 μήνες δεν θέλω κάτι από αυτον αφού έχει καθυστερήσει τόσο πολυ.πως μπορώ να βγάλω άκρη?

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Παιδία μια μικρή βοήθεια αν ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω.

Αγόρασα στις 9/1 απο το ebay από το hong kong από έναν που παλαιότερα με είχε εξυπήρετήσει άψογα.

το προϊον(καρτα μνήμης)εφτασε μετά απο 15 μέρες,αλλά ήταν ελλατώματικό.έτσι ζήτησα αντικατάσταση και μετά απο μία μέρα το έστειλα ξανά πίσω.στην επικοινωνία που είχα μαζί του είπε ότι το παρέλαβε και από τοτε το μονο που μου απαντά είναι ότι χρειάζεται αρκετός χρόνος να το στείλει στους προμηθευτές του για ελεγχο κτλ...

ελά που πέρασαν 5 μήνες και ούτε καν λέει να δώσει μια ουσιώδη απάντηση!

τι δικαιώματα έχω για να μην χάσω τα χρηματά μου?

του διευκρίνησα ότι πλεόν αφού έχουν περάσει 5 μήνες δεν θέλω κάτι από αυτον αφού έχει καθυστερήσει τόσο πολυ.πως μπορώ να βγάλω άκρη?

 

Δεν έπρεπε να του δώσεις 5 μήνες, άμεση αντικατάσταση έπρεπε να γίνει αφού το προϊόν το παρέλαβες ελαττωματικό. Συν του ότι για να δεις αν μια κάρτα μνήμης δεν δουλεύει δεν χρειάζεται να τη στείλεις σε επιστήμονα...

 

Στείλε ενα e-mail και γράψε ότι εαν δεν σου επιστρέψει ολόκληρο το ποσό που πλήρωσες άμεσα μέσω paypal, θα αναγκαστείς να στείλεις αναφορά στο ebay και στο paypal για την περίπτωσή του.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως και στο paypal να στειλει δεν νομιζω οτι θα παρει τα χρηματα του. Dispute μπορεις να κανεις μεσα σε 45 μερες απο τη πληρωμη.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Να ρωτησω κατι: Σε περιπτωση που σε ενα e-shop αναγραφει ως διαθεσιμοτητα ενος προιοντος πχ "24 ωρων" και το παραγγειλεις, αν μετα σε ενημερωσουν οτι δεν μπορουν να στο φερουν καθολου (ή μονο μετα απο ενα μηνα), μπορεις να κανεις κατι;

 

Ρωταω γιατι μου συνεβη μια φορα πριν λιγες μερες (ενα προιον με διαθεσιμοτητα 2-4 ημερων, το οποιο μετα απο μια εβδομαδα - και ενω το χρειαζομουν - με ενημερωσαν οτι τελικα δεν μπορουν να μου το φερουν καθολου) και μαλλον παλι χθες, οπου παρηγγειλα το ιδιο προιον απο αλλο e-shop (με αμεση διαθεσιμοτητα) σημερα που πηγα να δω τη σελιδα του προιοντος εγραφε διαθεσιμοτητα σε 30-45 μερες! :mad: :X

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Paideia mipos kserete kapoio e-shop me rouxa? Den xreiazete na einai merkas ta rouxa!!! alla na einai se kapoies f8ines sxetika times.Kai ama einai eukolo apo ellada...

Eyxaristo:)

http://www.myphone.gr/gallery/data/500/2586coollogo_com_2530885.gif

 

MyPhOnE--->ThE--->UnWiReD--->ReVoLuTiOn--->

Subaru Impreza WRX STi

http://www.myspace.com/hacksti_edessa

Link to comment
Share on other sites

Paideia mipos kserete kapoio e-shop me rouxa? Den xreiazete na einai merkas ta rouxa!!! alla na einai se kapoies f8ines sxetika times.Kai ama einai eukolo apo ellada...

Eyxaristo:)

 

Μιας και το ειδα τωρα προσφατα,

http://www.laredoute.gr/

Ο αρνηθείς δεν μετανοιώνει. Aν ρωτιούνταν πάλι,

όχι θα ξαναέλεγε. Κι όμως τον καταβάλλει

εκείνο τ’ όχι — το σωστό — εις όλην την ζωή του.

Link to comment
Share on other sites

Έλαβα το εξής mail απο το ebay...

 

It appears your account was accessed by an unauthorized third party and used to send unsolicited emails to other community members, including email offers to sell items outside of eBay. It does not appear that your account was used to list or bid on any items. Additionally, the email address on your account may have been tampered with, which is why you may not have received any emails about this activity.

 

At this time we have taken several steps to secure your eBay account. Rest assured that your credit card and banking information is safe on the eBay site. This information is kept encrypted on a secure server and cannot be viewed by anyone.

 

To regain control of your account, please complete the following:

 

1. Change the password on your personal EMAIL account to verify that it is secure and cannot be accessed by anyone other than you.

2. Change the password on your eBay account. To do so, click the "Forgot your password" link on the eBay sign-in page and change your password using the instructions provided.

3. Follow the steps below to secure your account:

> Click on the "Security & Resolution Center" link found at the bottom of most eBay pages.

> Click on the "eBay Account Protection" link in the "Online Security Resources" box. This will take you to the help page titled "Securing Your Account and Reporting Account Theft."

> Follow the instructions provided in "Securing Your Account".

 

As you take these steps, please be aware that you may need to repeat the instructions provided above or use the "Back" button on your Web browser to return to the "Securing Your Account" page.

 

We have provided some additional information below to explain how this may have occurred.

 

 

Unsolicited or "spoofed" email messages

 

There have been a number of email messages recently sent to eBay members asking them to click on links and provide their user ID and password. These unsolicited or "spoofed" messages appear to come from eBay Support, but in fact do not. eBay never requests sensitive information of this nature via email.

 

Any email sent to your registered eBay email address from eBay that affects your account, or from another eBay member via eBay�s member-to-member communication system, will now appear in the My Messages portion of your My eBay page. If you receive a questionable email that asks you to click on a link and it is not in My Messages, do not click the link or enter any information. Forward the email to spoof@ebay.com and we will respond to you within minutes to tell you if it was really from eBay. This also lets us take quick action on the fake website to help protect other members.

 

To learn more about these fake or "spoof" eBay emails, visit the "Security Center" link found at the bottom of most eBay pages followed by the "Stopping spoof emails and Web sites" under "General Online Safety."

 

 

Password guessing

 

If you use a fairly simple or easy-to-guess password, it is possible that someone could guess it after repeated attempts. For this reason, it is important to use a password that consists of a combination of letters and numbers and is not related to your user ID, name, or anything you buy or sell. It is also important to use different passwords for the various online accounts you use (email, PayPal, etc).

 

 

Computer viruses

 

There are a number of computer viruses in circulation that log and record keystrokes. It is recommended that computer users keep their virus alert software up-to-date and regularly check for operating system and web browser updates. A firewall for high-speed internet users is also highly recommended.

 

 

Any inquiries regarding your password or other information about your account can be sent to us by clicking "Help" on any eBay page and then selecting "Contact Us."

 

If you are contacted with questions about the messages that were sent from your account or other related issues, please refer those individuals to the web address provided above.

 

Regards,

 

Customer Support (Trust and Safety Department)

eBay Inc

 

Απο το λογαριασμό μου έχουν σταλεί 25 μηνύματα σε μέλη του ebay σχετικά με gucci παπούτσια και κάτι τέτοια. Να αρχίσω να ανησυχώ;

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί το ίδιο. Μου κάνανε hijack τον λογαριασμό, και φαινόταν ότι είχα βγάλει σε δημοπρασία γύρω στα 200 νομίσματα. Αμέσως μίλησα με το online support του ebay, με ρώτησε τα στοιχεία μου για να επιβεβαιώσει ότι είμαι εγώ, με κάλεσαν και στο τηλέφωνο για extra επιβεβαίωση, και απέσυραν τις δημοπρασίες (και με βάλανε να αλλάξω όλα τα password μου).

 

Κοίτα να επικοινωνήσεις μαζί τους στο live chat το συντομότερο δυνατό!

Link to comment
Share on other sites

Μου έχει συμβεί το ίδιο. Μου κάνανε hijack τον λογαριασμό, και φαινόταν ότι είχα βγάλει σε δημοπρασία γύρω στα 200 νομίσματα. Αμέσως μίλησα με το online support του ebay, με ρώτησε τα στοιχεία μου για να επιβεβαιώσει ότι είμαι εγώ, με κάλεσαν και στο τηλέφωνο για extra επιβεβαίωση, και απέσυραν τις δημοπρασίες (και με βάλανε να αλλάξω όλα τα password μου).

 

Κοίτα να επικοινωνήσεις μαζί τους στο live chat το συντομότερο δυνατό!

Έκανα αυτό που μου είπες και το μόνο που έγινε ήταν να κάνουν disable τον κωδικό για το login, στέλνοντας μου έναν καινούριο. Για να είμαι ειλικρινής περίμενα πιο δραστικά μέτρα...πχ να μπανάρουν την ip του τύπου... :O
Link to comment
Share on other sites

Από 12volt.eu έχει αγοράσει κανείς; Εντυπώσεις; Είναι όντως δωρεάν η αποστολή;

I can't tell you what the Cuore Sportivo is...

You have to see it for yourself.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά επικοινώνησα με το ebay.Μου εδωσαν το τηλεφωνο του, και του εστειλα αρκετά email.Τον προειδοποίησαν μάλλον και απο το ebay και αν και δεν του τηλεφώνησα σήμερα μου έστειλε όλα τα χρήματα πίσω...

 

 

Παιδία μια μικρή βοήθεια αν ξέρει κανείς τι μπορώ να κάνω.

Αγόρασα στις 9/1 απο το ebay από το hong kong από έναν που παλαιότερα με είχε εξυπήρετήσει άψογα.

το προϊον(καρτα μνήμης)εφτασε μετά απο 15 μέρες,αλλά ήταν ελλατώματικό.έτσι ζήτησα αντικατάσταση και μετά απο μία μέρα το έστειλα ξανά πίσω.στην επικοινωνία που είχα μαζί του είπε ότι το παρέλαβε και από τοτε το μονο που μου απαντά είναι ότι χρειάζεται αρκετός χρόνος να το στείλει στους προμηθευτές του για ελεγχο κτλ...

ελά που πέρασαν 5 μήνες και ούτε καν λέει να δώσει μια ουσιώδη απάντηση!

τι δικαιώματα έχω για να μην χάσω τα χρηματά μου?

του διευκρίνησα ότι πλεόν αφού έχουν περάσει 5 μήνες δεν θέλω κάτι από αυτον αφού έχει καθυστερήσει τόσο πολυ.πως μπορώ να βγάλω άκρη?

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Μου έχουν στείλει ένα δέμα με την εταιρία http://www.parcelforce.com. Με το track number βρήκα το δέμα και απ' ότι φαίνεται έχει φτάσει στην Ελλάδα. Ξέρει κανείς με ποια εταιρία συνεργάζεται εδώ στην Ελλάδα;
http://briefcase.pathfinder.gr/download/383320/234.gif
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...