Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ωραια...πρεπει να βρεις το gingerbread geno v4 και να το κατεβασεις(δεν μπορω να κανω και πολλα πραγματα γιατι ειμαι στη δουλεια )

Googlare to ,θα το βρεις...

Μετα βαζεις το ρομ στη καρτα σου και μπαινεις cwm recovery και κανεις

Wipe data

Wipe cache

Advanced και wipe dalvik cache

Mounts and storage και format/system

Install zip from sd card

Διαλεγεις το gingerbread geno v4.zip και φλασαρεις ,,,

μετα τελειωνει και

Reboot system now

Εισαι ετοιμος και με ροοτ ,και μετα προχωραμε τα tweaks

Οκ το αφήνω προς στιγμην και οταν μπορεσεις στειλε μου λινκ.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Οκ το αφήνω προς στιγμην και οταν μπορεσεις στειλε μου λινκ.

 

Κοιτα εδω

http://dl.dbank.com/c0nxt6e9rq

 

Πατα εκει που ειναι ενα πρασινο βελος προς τα κατω και γραφει διπλα 98.37mb

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Sofokla πως ακριβος περνεις περνεις τα λινκ απο το κινεζικο το φορουμ?Προσπαθω ωρα αλλα δεν μπορω να κανω comment :( http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=el&rurl=translate.google.com&sl=zh-CN&tl=en&twu=1&u=http://bbs.anzhi.com/thread-4853451-1-1.html&usg=ALkJrhj1PzwcZvtwEGLLGiK1T_jHbHW7fQ
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Sofokla πως ακριβος περνεις περνεις τα λινκ απο το κινεζικο το φορουμ?Προσπαθω ωρα αλλα δεν μπορω να κανω comment :( http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=el&rurl=translate.google.com&sl=zh-CN&tl=en&twu=1&u=http://bbs.anzhi.com/thread-4853451-1-1.html&usg=ALkJrhj1PzwcZvtwEGLLGiK1T_jHbHW7fQ

 

στο κατω μερος του pop up εχει να συμπληρωσεις ενα κουιζ για να πιστοποιησεις οτι εισαι φυσικο προσωπο.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

στο κατω μερος του pop up εχει να συμπληρωσεις ενα κουιζ για να πιστοποιησεις οτι εισαι φυσικο προσωπο.

 

verify for q λεει αλλα οτι κιαν βαλω δεν μπορω!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

ποιο apk ειναι o taskkiller για να τον πεταξω και να βαλω ενα στα Αγγλικα;;

καποια αλλα τα πεταξα με rootexplorer.

με meeUI ΤΗΕΜΕ ολα καλα προς το παρον.

εχουμε και επιλογη τωρα να βαζουμε ενα mp3 σαν ηχο κλησης

reboot 4ways ....οχι,κακο αυτο.

kernel

geno

2.6.35.7

dec 6 2011

Repair, battery drain too fast, adding power saving script

 

για να δουμε......

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

verify for q λεει αλλα οτι κιαν βαλω δεν μπορω!!

 

Q ειναι η ερωτηση. Βαλε τον κερσορα για να την δεις. Ζητα αλλη ερωτηση μεχρι να σου βγαλει καποια απλη πραξη οπως 19-8=

και να συμπληρωσεις το νουμερο.

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Q ειναι η ερωτηση. Βαλε τον κερσορα για να την δεις. Ζητα αλλη ερωτηση μεχρι να σου βγαλει καποια απλη πραξη οπως 19-8=

και να συμπληρωσεις το νουμερο.

 

What is the answer "An intellectual network" enter the following words before the word? Αυτο λεει..οτι καταλαβες καταλαβα!! :Ρ

 

Τα καταφερα απλα στη μεταφραση δεν αλλαζε η ερωτηση!! :Ρ

 

God bless google translate! :P

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

ουπς:wacko: Ανάποδα πήγα να το κάνω. Να τα διαγράψω από το data/app και να τα πάω στο system/app. Τελικά είμαι κορυφή. Χρειάζομαι οδηγίες για αμερικάνους (Δεν βάζουμε ανοιχτό το πιστολάκι κάτω από τη βρύση)!!! Χαχαχαχαχα :lol:

 

 

Ετσι μπραβο,,,φτιαξτα οπως θες τωρα

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

χαχαχα δοκιμασε api η ζητα αλλη ερωτηση

Δοκιμασε και ΙΝ

 

To καταφερα τα google services framework τη ειναι ακριβώς?το εχει και αυτο στο download!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια έξυπνη ερωτησούλα ρε παιδιά. Από τον υπολογιστή μπορώ να μπω στους φακέλους που μπαίνω από το root explorer (στο system ας πούμε);
Link to comment
Share on other sites

Άλλη μια έξυπνη ερωτησούλα ρε παιδιά. Από τον υπολογιστή μπορώ να μπω στους φακέλους που μπαίνω από το root explorer (στο system ας πούμε);

 

ΟΧΙ,..................

Link to comment
Share on other sites

Ωραιο το κινεζικο εχει και ICS animation σεξουλικο αλλα παραμενει κολημενο στα κινεζικα σε πολλα και δεν αφηνει να βαλω και gmail μονο το MIUI account..anyway θα περιμενουμε να βγει και στο xda!!Παντος λενε οτι το ραδιο δουλευει αλλα εγω δεν βρησκω πουθενα ραδιο εκτος αν πρεπει να το βαλεις μετα σαν app!!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

ΟΧΙ,..................

 

 

 

Λάθος,.....

Μπορείς, με τη χρήση κάποιου προγράμματος όπως το QtADB, o Android commander, droid explorer κλπ.

Αν η συσκευή είναι rooded και έχει ρουταρισμένη boot.img, μπορείς να αντιγράψεις/διαγράψεις/μετονομάσεις κλπ αρχεία και φακέλους όπως και με τον root explorer.

Link to comment
Share on other sites

Ειχα παρει πριν ξεκινισω ολα αυτα με τα κινεζικα backup τη ρομ με το CWM παω τωρα να κανω ρεστορ και μου λεει no files...ο φακελος ειναι στην Sd δεν τον πειραξα καμια ιδεα??θα περασω τωρα το φακελο οπως ειναι στην εσωτερικη μπας και αλλα μην εχουμε τωρα θεμα με το ρεστορ!!

 

Ουφ...απο την εσωτερικη ξεκιναει κανονικα...και βαριομουν να τα κανω ολα παλι!! :Ρ

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Λάθος,.....

Μπορείς, με τη χρήση κάποιου προγράμματος όπως το QtADB, o Android commander, droid explorer κλπ.

Αν η συσκευή είναι rooded και έχει ρουταρισμένη boot.img, μπορείς να αντιγράψεις/διαγράψεις/μετονομάσεις κλπ αρχεία και φακέλους όπως και με τον root explorer.

 

 

Ευχαριστω πολυ,,,,,εγω μπορω να κανω οτι θελω ( με cygwin).......αντε τωρα να εξηγησεις σε παιδια, που ακομα και να αναβαθμισουν δυσκολευονται,,,,,να κανουν τετοια πραγματα,,,,,αν με ρωταγε καποιος που το κατεχει καλα το θεμα,,,,θα τα λεγαμε καλυτερα,,,,,σε παιδια ομως που ακομα δεν το κατεχουν καλα το αθλημ ,το ξεκοβεις με ενα ΟΧΙ ,και τελειωσαμε.......καλυτερα να μαθουν πρωτα να δουλευουν με root explorer και μετα τους λεμε τα πιο δυσκολα

Αν ειναι ,φτιαξε τοτε ενα οδηγο για τους αρχαριους,,, να βαλουν android sdk,,adb ,,java..,backsmali..,smali....,κλπ,,,,,, ,γιατι με το ,βαλε αυτο και καντο δεν νομιζω να γινει δουλεια.......

Δηλαδη, εγω που καθομαι να τους εξηγησω ,πως δουλευει ο root explorer,,,τοτε επρεπε να τους πω,,,,,,, κατεβαστε root explorer που κανει extract,copy,move,paste,,,κλπ και ειστε ενταξει??? Ο root explorer θα τα κανει μονος του μετα ,ολα??

Με αγαπη,γιωργος

Link to comment
Share on other sites

http://dl.dbank.com/c0oa9o4u6q

12.02.11 Repair: - This is the latest version

83.42M... μικρουλα ειναι, αν τη δοκιμασεις περιμενουμε εντυπωσεις.

τι εχει το αλλο link που δινουν για κατεβασμα;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ,,,,,εγω μπορω να κανω οτι θελω ( με cygwin).......αντε τωρα να εξηγησεις σε παιδια, που ακομα και να αναβαθμισουν δυσκολευονται,,,,,να κανουν τετοια πραγματα,,,,,αν με ρωταγε καποιος που το κατεχει καλα το θεμα,,,,θα τα λεγαμε καλυτερα,,,,,σε παιδια ομως που ακομα δεν το κατεχουν καλα το αθλημ ,το ξεκοβεις με ενα ΟΧΙ ,και τελειωσαμε.......καλυτερα να μαθουν πρωτα να δουλευουν με root explorer και μετα τους λεμε τα πιο δυσκολα

Αν ειναι ,φτιαξε τοτε ενα οδηγο για τους αρχαριους,,, να βαλουν android sdk,,adb ,,java..,backsmali..,smali....,κλπ,,,,,, ,γιατι με το ,βαλε αυτο και καντο δεν νομιζω να γινει δουλεια.......

Δηλαδη, εγω που καθομαι να τους εξηγησω ,πως δουλευει ο root explorer,,,τοτε επρεπε να τους πω,,,,,,, κατεβαστε root explorer που κανει extract,copy,move,paste,,,κλπ και ειστε ενταξει??? Ο root explorer θα τα κανει μονος του μετα ,ολα??

Με αγαπη,γιωργος

Τα προγράμματα που ανέφερα, είναι για να διευκολύνουν και όχι για να δυσκολέψουν. Το ίδιο σχεδόν πράγμα είναι με τον root explorer και τις συναφείς εφαρμογές, και δε χρειάζονται τίποτα σχεδόν από όσα αναφέρεις για να λειτουργήσουν. Το QtADB για παράδειγμα(το οποίο και χρησιμοποιώ κυρίως), το μόνο που χρειάζεται είναι 2 αρχεία(adb.exe & aapt.exe τα οποία υπάρχουν στη σελίδα της εφαρμογής), για να λειτουργήσει. Ούτε καν εγκατάσταση. Απλά αποσυμπίεση όλων των αρχείων σε ένα φάκελο, και δήλωση του φακέλου που περιέχει τα 2 αρχεία που ανέφερα παραπάνω κατά την πρώτη εκτέλεση της εφαρμογής.

Ούτε sdk, ούτε smali, ούτε άλλες ξένες λέξεις, ούτε οδηγό. Μια απλή εφαρμογή windows είναι, που κάνει ότι και ο root explorer, αλλά από το pc.

Link to comment
Share on other sites

Τα προγράμματα που ανέφερα, είναι για να διευκολύνουν και όχι για να δυσκολέψουν. Το ίδιο σχεδόν πράγμα είναι με τον root explorer και τις συναφείς εφαρμογές, και δε χρειάζονται τίποτα σχεδόν από όσα αναφέρεις για να λειτουργήσουν. Το QtADB για παράδειγμα(το οποίο και χρησιμοποιώ κυρίως), το μόνο που χρειάζεται είναι 2 αρχεία(adb.exe & aapt.exe τα οποία υπάρχουν στη σελίδα της εφαρμογής), για να λειτουργήσει. Ούτε καν εγκατάσταση. Απλά αποσυμπίεση όλων των αρχείων σε ένα φάκελο, και δήλωση του φακέλου που περιέχει τα 2 αρχεία που ανέφερα παραπάνω κατά την πρώτη εκτέλεση της εφαρμογής.

Ούτε sdk, ούτε smali, ούτε άλλες ξένες λέξεις, ούτε οδηγό. Μια απλή εφαρμογή windows είναι, που κάνει ότι και ο root explorer, αλλά από το pc.

 

Καλως.......

εγω χρησιμοποιω μονο root explorer, οπως εχω δηλωσει αλλωστε...

πιστευω οτι αν μαθεις να χειριζεσαι τον root explorer ,κανεις παπαδες ,κατευθειαν απο το τηλ.

παντως, εχεις δικιο, τα προγραματακια που λες ειναι ευκολα γι'αυτους που δουλευουν με υπολογιστη

εγω παντως πιο γρηγορα μετακινω εφαρμογες με root explorer (τα γουστα, που λεγαμε)

σωστα τα λες παντως

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εδω

http://dl.dbank.com/c0nxt6e9rq

 

Πατα εκει που ειναι ενα πρασινο βελος προς τα κατω και γραφει διπλα 98.37mb

 

Εγκατεστησα την rom οπως μου είπες και κολλησε στο λογοτυπο IDEOS μετα το reboot. Τωρα δεν ανοιγει με power on/off και οταν μπαινω σε recovery και κανω reboot κολλαει παλι στο λογοτυπο.

Link to comment
Share on other sites

Καλως.......

εγω χρησιμοποιω μονο root explorer, οπως εχω δηλωσει αλλωστε...

πιστευω οτι αν μαθεις να χειριζεσαι τον root explorer ,κανεις παπαδες ,κατευθειαν απο το τηλ.

παντως, εχεις δικιο, τα προγραματακια που λες ειναι ευκολα γι'αυτους που δουλευουν με υπολογιστη

εγω παντως πιο γρηγορα μετακινω εφαρμογες με root explorer (τα γουστα, που λεγαμε)

σωστα τα λες παντως

 

Εγώ τον root explorer δεν τον χρησιμοποιώ(έχω βολευτεί με τον es file explorer), οπότε δε γνωρίζω αν έχει κάποιες παραπάνω λειτουργίες.

Πάντως τα προγράμματα που ανέφερα έχουν κάποιες έξτρα λειτουργίες που μπορεί να φανούν πολύ χρήσιμες. Για παράδειγμα πολλές φορές μετά από μια αναβάθμιση το τηλέφωνο κολλάει και δεν μπαίνει στο λειτουργικό, αλλά αν η σύνδεση με το pc είναι εφικτή(που συνήθως είναι) μπορεί να χρησιμοποιηθεί το QtADB για επανεκκίνηση σε recovery mode και λύση του προβλήματος, επαναφορά backup κλπ, χωρίς να χρειαστεί να βγει η θήκη και η μπαταρία(έτσι γλιτώνουμε και τη φθορά που μπορεί να επέλθει στο καπάκι, το οποίο δεν είναι φτιαγμένο για βάλε βγάλε. Επίσης, ειδικά αν επεμβαίνουμε σε αρχεία συστήματος, είναι πολύ πιθανόν η συσκευή να μην μπουτάρει κάποια στιγμή, και εκεί καμία εφαρμογή της συσκευής δε μπορεί να βοηθήσει. Με ένα τέτοιο πρόγραμμα όμως μπορούμε να επαναφέρουμε το αρχείο που αλλάξαμε πολύ εύκολα και χωρίς να χρειαστεί επαναφορά αντιγράφων ασφαλείας.

Όπως καταλαβαίνεις λοιπόν, ειδικά αν πειράζουμε ευαίσθητα αρχεία της συσκευής, προσθέτουν επιλογές και χρηστικότητα. Δεν κάνουν βέβαια τίποτα περισσότερο από ότι μπορεί να κάνει το adb(μιας και αυτό είναι η βάση), αλλά το κάνουν ταχύτερα και μέσα από ένα εύχρηστο περιβάλλον, χωρίς να χρειάζονται γνώσεις κονσόλας και εντολών.

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια στην μνημη του κινητου εχετε προσπαθησει να αντιγραψετε κατι περιπλοκο σε φακελους (απο τον υπολογιστη στην μνημη) ας πουμε ενα παιχνιδι της Gameloft πoυ εχει φακελους και υποφακελους; γιατι σε εμενα εκει που αντιγραφει με κοβει και λεει καθυστερημενη εγγραφη και αποσυνδεεται ο δισκος. ειναι bug της rom η η μνημη του κινητου ειναι για κλωτσιες; αν κανενας ξερει κατι ας δωσει τα φωτα του Edited by cocous
Link to comment
Share on other sites

Εγκατεστησα την rom οπως μου είπες και κολλησε στο λογοτυπο IDEOS μετα το reboot. Τωρα δεν ανοιγει με power on/off και οταν μπαινω σε recovery και κανω reboot κολλαει παλι στο λογοτυπο.

Όλα καλά gkalen! Έκανα restore απο recovery και εγκατεστησα την rom απο την αρχη! Δουλευει και μου αρεσει πολύ αυτο που βλέπω. Ελπιζω να μην εχουμε προβλημα λογω των κολληματων. μπορουμε να παμε παρακατω οποτε θες. :)

Link to comment
Share on other sites

Εχω θεμα με την MIUI αν μεινει ωρα σε sleep (κλειστή οθονη) ανοιξω ξεκλιδωσω και προσπαθησω να δουλεψω τον Go launcher τραβαει ενα κόλλημα και μερικες φορες στρωνει μονο με restart!

 

Gkalen θελω αν μπορεις να μου πεις ποια tweak θα βαλω στο init για το ideos το απλο το μικρο!!thx!!

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...