Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το stock δεν στελνει 160 χαρακτηρες :mad:

 

Να σου πω δεν το εχω παρατηρήσει...ειμαι πολυ τον greeklish! :P εχει quick reply??πριν κατι μερες ειχα βρει ενα πολυ καλο alternative που αν κρατουσες πατημένο το search σου έβγαζε επιλογή για να στείλεις μνμ χωρις να μπεις στο app!

 

Θυμήθηκα γιατι το έβγαλα έρχονταν Notification και απο τα δυο!! :Ρ

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

παρτε ενα build.prop για το MIUI 1.12.16

http://www.mediafire.com/?80dirvn1fahn1wd

μετονομαζουμε το υπαρχον build.prop σε build.prop.bak

βαζετε το αλλο ,δινεται permissions

read,write, -

read, -, -

read, -, -

και επανεκινηση

ελπιζω οτι θα δουλεψει καλα,και σε συνδυασμο με το init.d που ηδη εχετε βαλει

τωρα δεν ειμαι σιγουρος, για καποιες αλλαγες που εκανα στην καμερα ,πρεπει να το δοκιμασεται για να μου πειτε αν ειναι ,καλυτερα ,χειροτερα η ιδια

πιστευω οτι παντα εχετε ενα backup στην καρτα σας για παν ενδεχομενο

εγω προσωπικα πριν απο καθε αλλαγη που δοκιμαζω να κανω στο τηλ... παντα κανω ενα backup καινουργιο και σβηνω το παλιοτερο ,εφοσον το εχω στο pc μου,,και μετα κανω οτι θελω

Link to comment
Share on other sites

παρτε ενα build.prop για το MIUI 1.12.16

http://www.mediafire.com/?80dirvn1fahn1wd

μετονομαζουμε το υπαρχον build.prop σε build.prop.bak

βαζετε το αλλο ,δινεται permissions

read,write, -

read, -, -

read, -, -

και επανεκινηση

ελπιζω οτι θα δουλεψει καλα,και σε συνδυασμο με το init.d που ηδη εχετε βαλει

τωρα δεν ειμαι σιγουρος, για καποιες αλλαγες που εκανα στην καμερα ,πρεπει να το δοκιμασεται για να μου πειτε αν ειναι ,καλυτερα ,χειροτερα η ιδια

πιστευω οτι παντα εχετε ενα backup στην καρτα σας για παν ενδεχομενο

εγω προσωπικα πριν απο καθε αλλαγη που δοκιμαζω να κανω στο τηλ... παντα κανω ενα backup καινουργιο και σβηνω το παλιοτερο ,εφοσον το εχω στο pc μου,,και μετα κανω οτι θελω

 

Εισαι ο αρχοντας του tweak Μηπως πρεπει να αρχιζεις να βγαζεις ρομ?? :Ρ Κατεβαζω και σου λεω...αλλαγες στη καμερα ψαχνω μονο?

Αν και δεν πηρα καμια φωτο πριν το build.prop αυτο βλεπω τερμα ζοομ που τραβηξα την οθονη μου πολυ καλη ανάλυση στο pc κι'ολας οχι στην οθονη του κιν μονο...και τερμα σκοτάδια που πηρα μια ηταν καλη...τωρα ειμαι 2200 στο quadrant 1400mhz και 6.0Mb/s write - 15.7mb/s read με το sd tools

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εισαι ο αρχοντας του tweak Μηπως πρεπει να αρχιζεις να βγαζεις ρομ?? :Ρ Κατεβαζω και σου λεω...αλλαγες στη καμερα ψαχνω μονο?

 

οχι μονο καμερα ,ειναι γενικα,για ολα, του αρχοντα noejn ( knzo) απο xda,,τεραστιος developer σε 3 συσκευες μεχρι τωρα,,για μενα ειναι ο αρχοντας της ταχυτητας των ρομ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1227269

μακαρι να μπορουσα να κανω ρομ, αλλα δεν μπορω,,,

απλα εχω ριξει πολυ διαβασμα και πολυ δοκιμη ,,και πολυ restore οπως καταλαβαινεις δεν πανε παντα ολα καλα οταν δοκιμαζεις αλλαγες στο συστημα

 

μην κοιταζεις τα benchmark δεν ειναι αληθινα ,, η πραγματικοτητα ειναι στο χερι σου,,,αν διαβασεις στο xda πολλοι developer λενε να μην εμπιστευεστε τα benchmark

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

οχι μονο καμερα ,ειναι γενικα,για ολα, του αρχοντα noejn ( knzo) απο xda,,τεραστιος developer σε 3 συσκευες μεχρι τωρα,,για μενα ειναι ο αρχοντας της ταχυτητας των ρομ

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1227269

μακαρι να μπορουσα να κανω ρομ, αλλα δεν μπορω,,,

απλα εχω ριξει πολυ διαβασμα και πολυ δοκιμη ,,και πολυ restore οπως καταλαβαινεις δεν πανε παντα ολα καλα οταν δοκιμαζεις αλλαγες στο συστημα

 

Πολυ καλος..μπραβο... ερώτηση κρισεως κατόπιν εορτής...και τα δυο αρχειακια απλα τα βαζουμε στους φακελους που λες..δεν χρειάζονται πουθενα να τα δηλώσουμε καπως??γτ ετσι που διαβασα λιγο το post στο xda θελει και busybox λεει!!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλος..μπραβο... ερώτηση κρισεως κατόπιν εορτής...και τα δυο αρχειακια απλα τα βαζουμε στους φακελους που λες..δεν χρειάζονται πουθενα να τα δηλώσουμε καπως??γτ ετσι που διαβασα λιγο το post στο xda θελει και busybox λεει!!!

 

 

τα custom rom εχουν busybox ,,, δεν χρειαζεται να παρεμβεις

Link to comment
Share on other sites

τα custom rom εχουν busybox ,,, δεν χρειαζεται να παρεμβεις

 

Δεν το εχω σαν app γιαυτο ρωτάω!! :D

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Δεν το εχω σαν app γιαυτο ρωτάω!! :D

 

σου ειχα γραψει αυτο πιο πισω δεν το ειδες

 

το busybox δεν ειναι προγραμμα ουτε εφαρμογη που φτιαχνει τα fps,,,αλλα ειναι αυτο που διαβαζει τα tweaks και scripts ( εντολες εξωτερικες που δινουμε ) και μπαινουν σε εφαρμογη με την εναρξη του τηλ.. και παντα σε συνδuασμο με το su binary kai superuser

 

μην περιμενεις να δεις κατι απο αυτο (εικονιδιο και τετοια πραγματα)μην αχολεισαι καθολου με αυτο εφοσον εισαι με custom rom

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

σου ειχα γραψει αυτο πιο πισω δεν το ειδες

 

το busybox δεν ειναι προγραμμα ουτε εφαρμογη που φτιαχνει τα fps,,,αλλα ειναι αυτο που διαβαζει τα tweaks και scripts ( εντολες εξωτερικες που δινουμε ) και μπαινουν σε εφαρμογη με την εναρξη του τηλ.. και παντα σε συνδuασμο με το su binary kai superuser

Αυτο το καταλαβα χτες που μου ειπες να το βαλω και λεω ρε γμτ τη κανει αυτο μονο Install απλα επειδή δεν ειδα καπου το εικονίδιο του λεω κατσε μην δεν το εχω και τσαμπα βαζω αρχεια μεσα και δεν κανουμε δουλεια! :Ρ

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο το καταλαβα χτες που μου ειπες να το βαλω και λεω ρε γμτ τη κανει αυτο μονο Install απλα επειδή δεν ειδα καπου το εικονίδιο του λεω κατσε μην δεν το εχω και τσαμπα βαζω αρχεια μεσα και δεν κανουμε δουλεια! :Ρ

 

ετσι μπραβο,εισαι καλυμενος απο αυτο μην σε ενδιαφερει

 

να σου πω?

το ποστ 1323 το ειδες που το τροποποιησα η το περασες και αυτο??

αν δεν το ειδες πηγαινε πισω να το διαβασεις

 

πρεπει να δειτε κι αυτο

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1205744

το εχω βαλει στο φακελο init.d ,,αλλα για να λειτουργησει σωστα πρεπει να γραψετε ποιον launcher χρησιμοποιητε .......

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

ετσι μπραβο,εισαι καλυμενος απο αυτο μην σε ενδιαφερει

 

Εχω εσας εδω δεν νιώθω τπτ...χαχαχχα!!Τωρα ειμαστε κομπλε η εχουμε και τπτ αλλο καλο? :Ρ

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εχω εσας εδω δεν νιώθω τπτ...χαχαχχα!!Τωρα ειμαστε κομπλε η εχουμε και τπτ αλλο καλο? :Ρ

 

διαβασε το προηγουμενο post (1335),,,γιατι το αλλαξa

 

εσυ ας πουμε, ποιον launcher χρησιμοποιεις????

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

αν θες Miui δεν χρειαζεται να το ροοταρεις ,,πρεπει να αναβαθμισεις,,και μετα περνας οτι ρομ θες

αν θες να μεινεις με μαμα και να την φτιαξεις ,τοτε χρειαζεται το ροοτ..

που ακριβως κολλας στο ροοτ???

και βασικο ,να ξερεις τι θα χασεις και τι θα κερδισεις ,,,αν τα εχεις καταλαβει ολα ,,αποφασισε τι θες να κανεις

εγω τρελαινομαι για miui αλλα θα κανω υπομονη μεχρι το πασχα να δω τοτε πως θα εχουν εξελιχθει τα πραγματα ,,και βλεπω,,το σιγουρο ειναι οτι σε καποια φαση κι εγω θα αποχωριστω τη μαμα ρομ,,που την εχω αγαπησει πολυ γιατι εκανα πολυ δουλεια επανω της,,,αλλα ετσι εχουν τα πραγματα

απλα υπαρχουν και ανθρωποι που δεν ξερουν να κανουν πολλα πολλα ,,και θελουν απλα να δουλευει το τηλεφωνο τους σωστα ,χωρις αλλαγες ρομ και τετοια,,,αυτο πρεπει να το σεβαστουμε και αυτους προσπαθω πιο πολυ να βοηθησω,,και ειναι πολλοι απ'αυτους,,,,μην νομιζεται οτι ολοι ειναι παλαβοι σαν κι εμας,,,,φλασαρισματα ,αλλαγες ρομ , και τετοια

Προφανώς έχω πολλά να μάθω!

κοίτα έχω ήδη κάνει αναβάθμιση και είμαι σε 2.3.5 εάν αυτό εννοείς. Αυτό που θέλω από το κινητό μου είναι καλύτερό game performance να είναι πιο λειτουργικό, να μην τρέχει τόσες άχρηστες εφαρμογές background και καλύτερες επιδόσεις στην μπαταρία. Επίσης πολλές φορές δεν μου διαβάζει την κάρτα μνήμης (για αυτό μπορεί να ευθύνεται και η κάρτα μνήμης δεν ξέρω).

Αν μπορείς να με βοηθήσεις σε αυτά είμαι κομπλέ προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

διαβασε το προηγουμενο post (1335),,,γιατι το αλλαξa

1.βαλτα σε μια miui μεσα και δωστην σαν rom γραφοντας τι περιεχει μεσα,ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ που δεν ειναι και απαραιτητο

2.παραδειγμα: εχω προβλημα με ανοιχτη ακροαση,η ενταση του ηχου ειναι καλη αλλα διακοπτομενος μερικες φορες. (κριτσιακια)

εαν μπορεις να το δεις αλλα πρεπει να την φορεσεις πρωτα.

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

σου ειχα γραψει αυτο πιο πισω δεν το ειδες

 

το busybox δεν ειναι προγραμμα ουτε εφαρμογη που φτιαχνει τα fps,,,αλλα ειναι αυτο που διαβαζει τα tweaks και scripts ( εντολες εξωτερικες που δινουμε ) και μπαινουν σε εφαρμογη με την εναρξη του τηλ.. και παντα σε συνδuασμο με το su binary kai superuser

 

μην περιμενεις να δεις κατι απο αυτο (εικονιδιο και τετοια πραγματα)μην αχολεισαι καθολου με αυτο εφοσον εισαι με custom rom

Δηλαδή εμείς, με μαμά ρομ, που γράψαμε στο build.prop πρέπει να βάλουμε και busybox για να δει τις εντολές και κατά συνέπεια τις βελτιώσεις, ή λέω χαζομάρα;

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς έχω πολλά να μάθω!

κοίτα έχω ήδη κάνει αναβάθμιση και είμαι σε 2.3.5 εάν αυτό εννοείς. Αυτό που θέλω από το κινητό μου είναι καλύτερό game performance να είναι πιο λειτουργικό, να μην τρέχει τόσες άχρηστες εφαρμογές background και καλύτερες επιδόσεις στην μπαταρία. Επίσης πολλές φορές δεν μου διαβάζει την κάρτα μνήμης (για αυτό μπορεί να ευθύνεται και η κάρτα μνήμης δεν ξέρω).

Αν μπορείς να με βοηθήσεις σε αυτά είμαι κομπλέ προς το παρόν.

 

θα το φτιαξουμε το θεμα σου...

το πρωτο σου βημα ειναι να το ροοταρεις,,,καλυτερα ομως προτεινω να βαλεις αυτο το recovery.img.... http://sourceforge.net/projects/genoandroid/files/recovery5.0.2.7_en_u8800pro.img/download ..μεσω ροζ οθονης,ανοιγει το παραθυρο με τον φακελο image και μετονομαζεις το υπαρχον recovery.img σε recoverybackup.img και μετα βαζεις αυτο που κατεβασες και το μετονομαζεις σε recovery.img ...αποσυνδεσε το τηλ.. βγαλε μπαταρια...ανοιξε ξανα το τηλ.. κρατωντας πατημενο το volume+ και το power για λιγα δευτερολεπτα ,,,,,ανοιγει το cwm recovery,,,,,,επιλεγουμε backup and restore με το πληκτρο search,,,και μετα επιλεγουμε backup,,,φηνουμε να τελειωσει και μετα παμε πισω με το πληκτρο (πισω),,,και επιλεγουμε reboot system now,,,,,και τελος με το πρωτο σκελος....

για τα υπολοιπα θα σε ενημερωσω

 

1.βαλτα σε μια miui μεσα και δωστην σαν rom γραφοντας τι περιεχει μεσα,ΑΦΟΥ ΤΗΝ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙΣ που δεν ειναι και απαραιτητο

2.παραδειγμα: εχω προβλημα με ανοιχτη ακροαση,η ενταση του ηχου ειναι καλη αλλα διακοπτομενος μερικες φορες. (κριτσιακια)

εαν μπορεις να το δεις αλλα πρεπει να την φορεσεις πρωτα.

 

θα τα μαζεψω ολα μαζι και θα το κανονισω,γιατι οντως ειναι το ενα εδω το αλλο εκει και ειναι καπως περιεργα,,,,θα το φτιαξω..αλλα πιο αργα γιατι παω για δουλεια

θα δω και τον ηχο αλλα μαλλον ειναι bug της ρομ,,,το θεμα ειναι οτι το τηλ.. θα πηγαινει ακομα καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

διαβασε το προηγουμενο post (1335),,,γιατι το αλλαξa

 

εσυ ας πουμε, ποιον launcher χρησιμοποιεις????

 

Go launcher ex!Τα ειδα τα προηγούμενα ποστ..

Εχω ενα θεματακι....το ηχειο σε δυνατο ηχο τσιρίζει και τρίζει και δεν ξερω και εγω πως ακριβως να το παρομοιάσω λες και τρίζουν τα πλαστικά του κινητού...

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή εμείς, με μαμά ρομ, που γράψαμε στο build.prop πρέπει να βάλουμε και busybox για να δει τις εντολές και κατά συνέπεια τις βελτιώσεις, ή λέω χαζομάρα;

 

νικο εσυ εισαι ενταξει απο αυτα

Link to comment
Share on other sites

Μεγαλο θεμα με τον ηχο...περα απο οτι τριζει στη μουσικη..στη κληση αν του βαλεις τραγουδι απο τα Mp3 σου δεν το παιζει ειναι και τερμα σιγανό και στον ηχο κλήσεις και στο ακουστικό οταν μιλας με καποιον!
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

νικο εσυ εισαι ενταξει απο αυτα

 

Go launcher ex!Τα ειδα τα προηγούμενα ποστ..

Εχω ενα θεματακι....το ηχειο σε δυνατο ηχο τσιρίζει και τρίζει και δεν ξερω και εγω πως ακριβως να το παρομοιάσω λες και τρίζουν τα πλαστικά του κινητού...

 

Θα κανω μια ενοτητα με ολα τα πραγματα για το miui,,το βραδυ ομως γιατι τωρα ειμαι στη δουλεια.....

Για το θεμα με το launcher,,,το loopy smoothness tweak ,πρεπει να καταλαβεις πως δουλευει,,,,δηλαδη,,,εγω εχω σβησει τον huawei launcher 2 απο το system/app και μετακινησα τον go launcher απο τον φακελο data/app που ηταν εγκατεστημενος στο system/app ,,,, και μετα επανεκινηση και πλεον τωρα εχω σαν launcher συστηματος τον go launcher,,το τηλ.. μου ανοιγει με go launcher πλεον (ο στοκ launcher ,πηγε στο καλο).....

και μετα πηγα στο system/etc/init.d ανοιξα το αρχειο 76loopysmoothness (open in text

editor) και θα δεις στην αρχη,λεει .....

USER_LAUNCHER=" " put your launcher ........ πρεπει να το κανεις ετσι

USER_LAUNCHER="com.gau.go.launcherex"

Μετα επανεκινηση και πλεον θα δουλευει οπως πρεπει και το loopysmoothness tweak

To πως πρεπει να γραψουμε σωστα το ονομα του launcher που χρησιμοποιουμε,,,αυτο το βρισκουμε στον φακελο data/data ,,,,εκει μεσα βρισκουμε πως λεγεται ο launcher που χρησιμοποιουμε........αμα θες ανοιξε το φακελο data/data ,ψαξε μεσα και θα βρεις ενα φακελο που λεει com.go.gau.launcherex

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Θα κανω μια ενοτητα με ολα τα πραγματα για το miui,,το βραδυ ομως γιατι τωρα ειμαι στη δουλεια.....

Για το θεμα με το launcher,,,το loopy smoothness tweak ,πρεπει να καταλαβεις πως δουλευει,,,,δηλαδη,,,εγω εχω σβησει τον huawei launcher 2 απο το system/app και μετακινησα τον go launcher απο τον φακελο data/app που ηταν εγκατεστημενος στο system/app ,,,, και μετα επανεκινηση και πλεον τωρα εχω σαν launcher συστηματος τον go launcher,,το τηλ.. μου ανοιγει με go launcher πλεον (ο στοκ launcher ,πηγε στο καλο).....

και μετα πηγα στο system/etc/init.d ανοιξα το αρχειο 76loopysmoothness (open in text

editor) και θα δεις στην αρχη,λεει .....

USER_LAUNCHER=" " put your

 

Εχουμε το ιδιο Launcher πως το γραφω GoLaucnherex - Go Launcher Ex??οπως ο φακελος του?

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Εχουμε το ιδιο Launcher πως το γραφω GoLaucnherex - Go Launcher Ex??οπως ο φακελος του?

 

Κοιτα το προηγουμενο ποστ 1346....το εφτιαξα

Link to comment
Share on other sites

θα το φτιαξουμε το θεμα σου...

το πρωτο σου βημα ειναι να το ροοταρεις,,,καλυτερα ομως προτεινω να βαλεις αυτο το recovery.img.... http://sourceforge.net/projects/genoandroid/files/recovery5.0.2.7_en_u8800pro.img/download ..μεσω ροζ οθονης,ανοιγει το παραθυρο με τον φακελο image και μετονομαζεις το υπαρχον recovery.img σε recoverybackup.img και μετα βαζεις αυτο που κατεβασες και το μετονομαζεις σε recovery.img ...αποσυνδεσε το τηλ.. βγαλε μπαταρια...ανοιξε ξανα το τηλ.. κρατωντας πατημενο το volume+ και το power για λιγα δευτερολεπτα ,,,,,ανοιγει το cwm recovery,,,,,,επιλεγουμε backup and restore με το πληκτρο search,,,και μετα επιλεγουμε backup,,,φηνουμε να τελειωσει και μετα παμε πισω με το πληκτρο (πισω),,,και επιλεγουμε reboot system now,,,,,και τελος με το πρωτο σκελος....

για τα υπολοιπα θα σε ενημερωσω

 

 

 

θα τα μαζεψω ολα μαζι και θα το κανονισω,γιατι οντως ειναι το ενα εδω το αλλο εκει και ειναι καπως περιεργα,,,,θα το φτιαξω..αλλα πιο αργα γιατι παω για δουλεια

θα δω και τον ηχο αλλα μαλλον ειναι bug της ρομ,,,το θεμα ειναι οτι το τηλ.. θα πηγαινει ακομα καλυτερα

 

Σε ροζ οθόνη δεν μου βγάζει κανενα φακελο στον υπολογιστη. Προφανως ειναι θεμα drivers. Τωρα τι κανω?

Link to comment
Share on other sites

Σε ροζ οθόνη δεν μου βγάζει κανενα φακελο στον υπολογιστη. Προφανως ειναι θεμα drivers. Τωρα τι κανω?

 

Περιεργο,,η 512 δεν εχει προβλημα με τη ροζ οθονη

πηγαινε σελ.56 ,ποστ #834 και κατεβασε τους drivers,, , καλα οταν συνδεεις το τηλ... στο pc τι σου γραφει??

Πρεπει να συνδεθεις οπωςδηποτε σε ροζ οθονη για να μπορεσεις να προχωρησεις

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...