Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

@gkalen

Ευχαριστώ για την απάντηση, πρόλαβα και την είδα πριν την τροποποίηση με την new miui.:)

Τελικά έβαλα Stallion για άλλη μια φορά, αλλά κοιτάω και cm7 την οποιά μπορεί να φλασάρω στις επόμενες μέρες.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να γνωρίζω για την cm σε περίπτωση που την φλασάρω; (διπλά wipes/γνωστά προβλήματα κ.α)

Επίσης έχεις κάποια άποψη σχετικά με την μπαταρία για Stallion vs CM7;

Για miui δεν το σκέφτομαι καθόλου προς το παρόν..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

@gkalen

Ευχαριστώ για την απάντηση, πρόλαβα και την είδα πριν την τροποποίηση με την new miui.:)

Τελικά έβαλα Stallion για άλλη μια φορά, αλλά κοιτάω και cm7 την οποιά μπορεί να φλασάρω στις επόμενες μέρες.

Υπάρχει κάτι που πρέπει να γνωρίζω για την cm σε περίπτωση που την φλασάρω; (διπλά wipes/γνωστά προβλήματα κ.α)

Επίσης έχεις κάποια άποψη σχετικά με την μπαταρία για Stallion vs CM7;

Για miui δεν το σκέφτομαι καθόλου προς το παρόν..

Δοκιμασε τες ολες.

Με CM7, ολα οπως τα ξερεις τα κανουμε.

Η Miui εχει τα κολπα της, οπως διαβασες και ολα μετα θα'ναι μια χαρα.

Miui να βαλεις τελευταια γιατι δυσκολα θα ξεκκολησεις μετα ...:p

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα η team taurus την εχει δοκιμασει καποιος εχει πολλα προβληματα ακομη? :)

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά έχει κάποιος κανένα πρόβλημα με την μπαταρία μέσα σε ένα χρόνο λειτουργίας? εχθές παρατήρησα ότι ενώ το φόρτισα 100% χωρίς να το πειράξω χωρίς τηλ sms η μπαταρία έπεσε στο 30% το ξανά έβαλα για φόρτιση και πάλι έπεσε μέχρι το πρωί

το έβαλα το πρωί για κανένα μισάωρο πριν πάω για δουλειά μέχρι να σχολάσω το απόγεμα από 66% έσβησε τα έφτυσε?

από που μπορώ να πάρω άλλη ξέρετε?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά έχει κάποιος κανένα πρόβλημα με την μπαταρία μέσα σε ένα χρόνο λειτουργίας? εχθές παρατήρησα ότι ενώ το φόρτισα 100% χωρίς να το πειράξω χωρίς τηλ sms η μπαταρία έπεσε στο 30% το ξανά έβαλα για φόρτιση και πάλι έπεσε μέχρι το πρωί

το έβαλα το πρωί για κανένα μισάωρο πριν πάω για δουλειά μέχρι να σχολάσω το απόγεμα από 66% έσβησε τα έφτυσε?

από που μπορώ να πάρω άλλη ξέρετε?

 

κανε ενα search εδω μεσα για Battery calibration

Link to comment
Share on other sites

γεια σε ολους

εβαλα την miui του gkalen και παρολες τις ομοιοτητες με ios,μπορω να πω οτι μου αρεσει πολυ και με βλεπω να τη συνηθιζω!η ρομ πολυ καλη,ισως ελαχιστα βαρυτερη απο cm,αλλα σχετικα απροβληματιστη.Ενα θεματακι μονο για το οποιο θελω τη βοηθεια σας καθως ειναι η πρωτη μου miui.Οταν συνδεω το bluetooth μου,σε εισερχομενη κληση δεν ακουγεται το ringtone.Εχει μονο δονηση.Υπαρχει καποια ρυθμιση που δεν εχω βρει?Ή ειναι κατι αλλο?

Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Είναι ρύθμιση αυτό, αν θυμάμαι καλά, στο CyanogenMod settings.

Σωστός, μου είχε ξεφύγει :)

 

2. Παρε το πληκτρολογιο, απο την Ηorse, ( smartkeyboard).

Όντως, ήταν το smartkeyboard και είχα φάει τoν κόσμο να βρω ποιο ήταν.

 

Κάτι άλλο, υπάρχει τρόπος να δείχνει το όνομα του carrier στην πάνω μπάρα, χωρίς να χρειάζεται να την "κατεβάσεις";

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

παιδια,εχω φλασαρει εδω και αρκετο καιρο την 7,2, και παρατηρησα οτι οσες φωτο εχω τραβηξει με τη συγκεκριμενη ρομ,δεν τις αναγνωριζει το pc.

Το τηλεφωνο τις δειχνει κανονικα.

Τι εχει γινει?

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω την cm7 του gkalen εδω και 2 μηνες και παει υπερφαιρα το τηλ ακομα. Ουτε σκεψη για τπτ mui κτλ που βλεπω οτι πολυφοριουνται τελευταια. Ελπιζω να δουμε και βελτιωσεις τωρα στην cm7 απο μεγιστο gkalen τωρα που μαλλον τελειωσε με τη gka miu του.

Γενικα για οσους σκεφτονται τι να βαλουν και ειναι cm7 vs <anything> η απαντηση ειναι CM7 :happy:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα

παιδια,εχω φλασαρει εδω και αρκετο καιρο την 7,2, και παρατηρησα οτι οσες φωτο εχω τραβηξει με τη συγκεκριμενη ρομ,δεν τις αναγνωριζει το pc.

Το τηλεφωνο τις δειχνει κανονικα.

Τι εχει γινει?

Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα...

καλησπέρα παιδιά έχει κάποιος κανένα πρόβλημα με την μπαταρία μέσα σε ένα χρόνο λειτουργίας? εχθές παρατήρησα ότι ενώ το φόρτισα 100% χωρίς να το πειράξω χωρίς τηλ sms η μπαταρία έπεσε στο 30% το ξανά έβαλα για φόρτιση και πάλι έπεσε μέχρι το πρωί

το έβαλα το πρωί για κανένα μισάωρο πριν πάω για δουλειά μέχρι να σχολάσω το απόγεμα από 66% έσβησε τα έφτυσε?

από που μπορώ να πάρω άλλη ξέρετε?

 

Μήπως κάποια εφαρμογή έχει κολλήσει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω την cm7 του gkalen εδω και 2 μηνες και παει υπερφαιρα το τηλ ακομα. Ουτε σκεψη για τπτ mui κτλ που βλεπω οτι πολυφοριουνται τελευταια. Ελπιζω να δουμε και βελτιωσεις τωρα στην cm7 απο μεγιστο gkalen τωρα που μαλλον τελειωσε με τη gka miu του.

Γενικα για οσους σκεφτονται τι να βαλουν και ειναι cm7 vs <anything> η απαντηση ειναι CM7 :happy:

Η CM7.2 mod ειναι τοπ, δεν περνει κατι παραπανω.

Το μονο που μπορει ν'αλλαξει, ειναι το media profiles.xml για να φτιαχτει λιγο ακομα το βιντεο recording.

Και αντε κανα θεματακι, αλλα οι πιο πολλοι ηδη εχουν βρει θεματα και φορανε.

 

Η Miui Final, ειναι πλεον και αυτη μια σταθερη ρομ και πολυ γρηγορη.

Λιγο παραπανω χρονο στην εγκατασταση, και μετα ολα τζαμι.

Ειναι και αυτη η ομορφια που εχει ομως που σε καθηλωνει.

Παιζω λιγο με τα θεματα της miui τωρα, εχω κανει το τηλ.. καρναβαλι σημερα, ουτε ξερω ποσα θεματα ανακατεψα, χαχαχα, γυρισα στο default και ξαναρχιζω.

Link to comment
Share on other sites

Gkalen εντοπισα ενα bug με τη miui. Οταν ακουω με handsfree spirit fm και ενω ακουω κανω κληση δεν ακουω τιποτα απο την αλλη μερια και ας το εχουν σηκωσει. Αν κλεισω τον spirit και ξανακανω κληση ακουω κανονικα. Ενω οταν ακουω spirit και με καλεσουν 8 στις 10 φορες ακουω κανονικα αλλα τις 2 φορες παλι δεν ακουω και οταν με καλουν. Ξερω οτι εσυ gkalen δεν χρησιμοποιεις ακουστικα αλλα οσοι χρησιμοποιουν τους εχει συμβει και αυτους?

Και κατι ακομα ο dialer της miui σκαλωνει λιγο οταν πληκτρολογω αριθμο να καλεσω εχεις κατι να προτεινεις? Κατα τα αλλα ολα λειτουργουν αψογα χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Gkalen εντοπισα ενα bug με τη miui. Οταν ακουω με handsfree spirit fm και ενω ακουω κανω κληση δεν ακουω τιποτα απο την αλλη μερια και ας το εχουν σηκωσει. Αν κλεισω τον spirit και ξανακανω κληση ακουω κανονικα. Ενω οταν ακουω spirit και με καλεσουν 8 στις 10 φορες ακουω κανονικα αλλα τις 2 φορες παλι δεν ακουω και οταν με καλουν. Ξερω οτι εσυ gkalen δεν χρησιμοποιεις ακουστικα αλλα οσοι χρησιμοποιουν τους εχει συμβει και αυτους?

Και κατι ακομα ο dialer της miui σκαλωνει λιγο οταν πληκτρολογω αριθμο να καλεσω εχεις κατι να προτεινεις? Κατα τα αλλα ολα λειτουργουν αψογα χωρις προβλημα.

 

Δεν ξερω αν φταιει ο spirit η το bluetooth.

Εκανα ποστ στο xda γι'αυτο το θεμα.

Αν ανοιξεις τον spirit και μετα τον κλεισεις, το bluetooth δεν λειτουργει αν δε κανεις reboot.

Αν ομως ανοιξεις πρωτα το bluetooth και μετα τον spirit, τοτε δεν εχεις προβλημα.

Δοκιμασε το κι ετσι, για δοκιμη ( δεν βαζω ακουστικα και δεν γνωριζω).

Με τον dialer δεν εχω καποιο θεμα.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω αν φταιει ο spirit η το bluetooth.

Εκανα ποστ στο xda γι'αυτο το θεμα.

Αν ανοιξεις τον spirit και μετα τον κλεισεις, το bluetooth δεν λειτουργει αν δε κανεις reboot.

Αν ομως ανοιξεις πρωτα το bluetooth και μετα τον spirit, τοτε δεν εχεις προβλημα.

Δοκιμασε το κι ετσι, για δοκιμη ( δεν βαζω ακουστικα και δεν γνωριζω).

Με τον dialer δεν εχω καποιο θεμα.

 

gkalen ανακάλυψα και εγω ενα προβληματάκι με την MIUI.

Οταν κλειδωνω το τηλεφωνο με μοτιβο και παω να το ξεκελιδωσω βαζω το μοτιβω και μετα σβηνει η οθονη και δεν ξανανοιγει και πρέπει να βγαλω την μπαταρία.

 

Δεν ξερω εαν το εχει και αλλος το προβλημα για να το τσεκαρουμε

 

επισης θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να εμφανισω τις επαφες μου με πρωτο το επωνυμο και μετα το ονομα

 

Φοβερή ROM πάντως

Edited by da77
1
Link to comment
Share on other sites

gkalen ανακάλυψα και εγω ενα προβληματάκι με την MIUI.

Οταν κλειδωνω το τηλεφωνο με μοτιβο και παω να το ξεκελιδωσω βαζω το μοτιβω και μετα σβηνει η οθονη και δεν ξανανοιγει και πρέπει να βγαλω την μπαταρία.

 

Δεν ξερω εαν το εχει και αλλος το προβλημα για να το τσεκαρουμε

 

επισης θα ηθελα να ρωτησω πως μπορω να εμφανισω τις επαφες μου με πρωτο το επωνυμο και μετα το ονομα

 

Φοβερή ROM πάντως

 

Για να κλειδωνεις με μοτιβο υποψιαζομαι χρησιμοποιεις καποιο widget locker?

Επειδη απο εμπειρια ξερω η miui δεν συμπαθει μερικα widget και τρωει σκαλωματα δοκιμασε να σβησεις το συγκεκριμενο widget και ξανατσεκαρε.

Εμενα με εκανε επανεκκιννησεις οταν πηγαινα να κανω κληση μεσω του android pro widgets οποτε το εσβησα και χρησιμοποιω τις επαφες widget της miui δεν εχουν direct dial αλλα τι να κανεις απο το να κολλαει το κινητο συμβιβαζεσαι. Και ενα widget για να εχω μια ολοκληρη επιφανεια εργασιας αριθμομηχανη το calculator mem και με εκεινο με κολλουσε οποτε πηρε ποδι.

 

Για το θεμα με την εμφανιση των επαφων απλα γραψε πρωτα το επωνυμο και μετα το ονομα απο μονο του δεν νομιζω οτι υπαρχει επιλογη τι να εμφανιζεται πρωτα

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Για να κλειδωνεις με μοτιβο υποψιαζομαι χρησιμοποιεις καποιο widget locker?

Επειδη απο εμπειρια ξερω η miui δεν συμπαθει μερικα widget και τρωει σκαλωματα δοκιμασε να σβησεις το συγκεκριμενο widget και ξανατσεκαρε.

Εμενα με εκανε επανεκκιννησεις οταν πηγαινα να κανω κληση μεσω του android pro widgets οποτε το εσβησα και χρησιμοποιω τις επαφες widget της miui δεν εχουν direct dial αλλα τι να κανεις απο το να κολλαει το κινητο συμβιβαζεσαι. Και ενα widget για να εχω μια ολοκληρη επιφανεια εργασιας αριθμομηχανη το calculator mem και με εκεινο με κολλουσε οποτε πηρε ποδι.

 

Tziva, ανακαλυψα αυτο που σηζηταγαμε πιο παλια για direct dial!

Στο widget της miui με τις αγαπημενες επαφες αν πατησεις πανω στο ονομα που ειναι στο κατω μερος της φωτο κανει direct dial!

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Tziva, ανακαλυψα αυτο που σηζηταγαμε πιο παλια για direct dial!

Στο widget της miui με τις αγαπημενες επαφες αν πατησεις πανω στο ονομα που ειναι στο κατω μερος της φωτο κανει direct dial!

 

Πραγματι το κανει αλλα θελει κανα 2φορες μεχρι να πετυχεις στα γραμματα και λες αει στα διαλα και πατας την φωτο και μετα κληση το καλο θα ηταν οπως στο android pro widget πατουσα επανω σε οποιοδηποτε σημειο της φωτο και εκανε κληση και ειχα τις 6 επαφες να φαινονται καλα χωρις να με βγαζει και αλλα γραμματα οταν βαζεις πανω απο 4 επαφες που κανει το widget επαφων της miui. Δεν εχω πολλες 6 επαφες τις οποιες καλω συχνα. Απλά εχω συμβιβαστει σε αυτο για να απολαμβανω ολες τις υπολοιπες ομορφιες της συγκεκριμενης miui.

 

Gkalen τελικα περασα απο χθες τη miui final γιατι με φανηκε πιο ευκολο απο το να κανω τα update και μετα να με λειπει κατι και να μην το ξερω. Μεχρι στιγμης ολα κομπλε δεν ειχα κανενα θεμα περα απο εκεινο με τα handsfree που ανεφερα που ειχε και η προηγουμενη miui

Link to comment
Share on other sites

Για τη Miui

Να κανω κι εγω ενα feedback???? :p

Η miui θεωρω οτι ειναι εξαιρετικη ρομ, "σταθερη" και πανεμορφη.

Θελει λιγο χρονο παραπανω για την εγκατασταση,και καποια σεταρισματα για να την ετοιμασεις, αλλα μετα σε ανταμειβει.

 

Για τα bugs

Εχει καποια μικροbug, αλλα δεν ειναι ιδιαιτερα σοβαρα για τους χρηστες , αφου ολες οι βασικες λειτουργιες το performance και η overall λειτουργια της ειναι πολυ ικανοποιητικα.

 

Για τις εφαρμογες που εχουν δικαιωματα σε sms.

Προτεινω να δοκιμασετε, αντι να κανετε "αποδοχη" στο superuser, να ανοιξετε το superuser και να απενεργοποιησετε την "διαχειρηση δικαιωματων".

Νομιζω ετσι θα'ναι καλυτερα

@ tzivas

Κλεισε την διαχειρηση δικαιωματων στο superuser και βαλε μετα καποιο απο τα widgets που ελεγες οτι σου'βγαζαν προβληματα και πες μας αν αλλαξει κατι.

 

@ da77

Δεν το'χω υποψη μου αν υπαρχει θεμα με το μοτιβο, δεν βαζω μοτιβο.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

@ tzivas

Κλεισε την διαχειρηση εφαρμογων στο superuser και βαλε μετα καποιο απο τα widgets που ελεγες οτι σου'βγαζαν προβληματα και πες μας αν αλλαξει κατι.

 

Διαχειριση δικαιωματων νομίζω εννοουσες και ειχες δικιο δουλευει, το πατησα off και δουλεουν τα widget χωρις καποιο κολλημα. Εχω επιτελους το αγαπημενο μου widget για γρηγορες κλησεις των αγαπημενων μου επαφων και το widget με την αριθμομηχανη μου

Link to comment
Share on other sites

Διαχειριση δικαιωματων νομίζω εννοουσες και ειχες δικιο δουλευει, το πατησα off και δουλεουν τα widget χωρις καποιο κολλημα. Εχω επιτελους το αγαπημενο μου widget για γρηγορες κλησεις των αγαπημενων μου επαφων και το widget με την αριθμομηχανη μου

Χαχα, Ω yes ....

Ημουν σιγουρος οτι θα δουλεψει.

Εγω απ'την αρχη, εκλεινα τη διαχειρηση δικαιωματων και ποτε δεν ειχα προβλημα.

Οποτε, ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ειναι να απενεργοποιουμε τη διαχειρηση δικαιωματων, και ειμαστε κομπλε σε ολα.

ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ, γι'αυτο δεν εχω προβλημα και με τα διπλα μηνυματα σε sms και viber.

Για δοκιμαστε το αυτο οσοι εχουν Miui.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ένα u8800 pro που του είχα περάσει ( την buggy official) 4.0.3 πέρισυ τον Αύγουστο.

Με λίγο ψάξιμο κατέληξα σε αυτήν http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2240898

 

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πώς να εγκαταστήσω το cwm recovery 6. Τώρα πατώντας volume up και on/off βγαίνει ένα "Android system recovery <3e>". Έχω να ασχοληθώ από πέρισυ :cold:

ƒ
Link to comment
Share on other sites

Ήρθε ένα u8800 pro που του είχα περάσει ( την buggy official) 4.0.3 πέρισυ τον Αύγουστο.

Με λίγο ψάξιμο κατέληξα σε αυτήν http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2240898

 

Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω πώς να εγκαταστήσω το cwm recovery 6. Τώρα πατώντας volume up και on/off βγαίνει ένα "Android system recovery <3e>". Έχω να ασχοληθώ από πέρισυ :cold:

Πρεπει να ξεκλειδωσεις ροζ οθονη πρωτα, οδηγιες απο'δω .... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1736650

Μετα , μεσω ροζ οθονης , βαζεις αυτο το recovery ...http://www.mediafire.com/download/1ppwv0zavy09a04/5.0.2.7recovery.zip

Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω στη ροζ οθόνη, αλλά ( σημείωση: έχω σβήσει όλα τα αρχεία από την κάρτα, και άφησα μόνο της rom, υπήρχαν κάποια αρχεία απαραίτητα για τη λειτουργία της ροζ οθόνης) με το που το συνδέω στον υπολογιστή ενώ θα έπρεπε να βγαίνει το παράθυρο ότι το αναγνώρισε, δεν κάνει τίποτα.

 

Να βάλω τη ρομ από το πρώτο λινκ; Και επειδή έχω 4.0.3, να κάνω downgrade σε μία 2.3.5; Για να βάλω μέσω ροζ οθόνης το cmw 5.0.2.7; Για να μπορέσω να βάλω την ICE Droid V1; Ουφ, μανίκι..

Η τελευταία αναφέρει ότι μπαίνει μέσω cwm 6, θα γίνεται και με την 5.0.2.7;

 

Ευχαριστώ

ƒ
Link to comment
Share on other sites

Μπαίνω στη ροζ οθόνη, αλλά ( σημείωση: έχω σβήσει όλα τα αρχεία από την κάρτα, και άφησα μόνο της rom, υπήρχαν κάποια αρχεία απαραίτητα για τη λειτουργία της ροζ οθόνης) με το που το συνδέω στον υπολογιστή ενώ θα έπρεπε να βγαίνει το παράθυρο ότι το αναγνώρισε, δεν κάνει τίποτα.

 

Να βάλω τη ρομ από το πρώτο λινκ; Και επειδή έχω 4.0.3, να κάνω downgrade σε μία 2.3.5; Για να βάλω μέσω ροζ οθόνης το cmw 5.0.2.7; Για να μπορέσω να βάλω την ICE Droid V1; Ουφ, μανίκι..

Η τελευταία αναφέρει ότι μπαίνει μέσω cwm 6, θα γίνεται και με την 5.0.2.7;

 

Ευχαριστώ

Ουφ, θα σκασω ...:p

Αφου σου'δωσα λινκ για να ξεκλειδωσεις ροζ οθονη ... διαβασε το, πρεπει να κατεβασεις το update.app που ξεκλειδωνει τη ροζ οθονη, να το φλασαρεις μεσα σε dload φακελο και μετα θα τη βλεπει την ροζ οθονη το pc.

Αν δεν κανεις αυτο, δεν μπορεις να προχωρησεις.

Το recovery 5.0.2.7 κανει για οποιαδηποτε ρομ, δεν χρειαζεσαι το cwm 6...

Αν ξερεις πως να κανεις downgrade σε gb, τοτε γιατι παιδευεσαι με την ics, κατεβα σε gb και φλασαρε καποιο αλλο ρομ για 2.3 απο την υπογραφη μου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...