Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γνωστό πρόβλημα. Λύση δεν υπάρχει εκτός από αποστολή στο service. Υπάρχει τρόπος όμως backup του ΙΜΕΙ πριν αυτό μηδενιστεί. Έχει γραφτεί αρκετές φορές εδώ, υπάρχει και οδηγός στην ενότητα του Φόρουμ "Οδηγοί". Το έχω αναφέρει και πριν, είναι καλύτερα πριν κάνετε οποιαδήποτε κίνηση, επειδή υπάρχει θέμα με το ΙΜΕΙ στη συσκευή να κάνετε αυτή τη διαδικασία. Δυστυχώς οι περισσότεροι δεν διαβάζουν ή παρακολουθούν το φόρουμ για να το γνωρίζουν. Επίσης κακώς(κατά τη γνώμη μου) έχει μεταφερθεί ο συγκεκριμένος οδηγός στην παραπάνω ενότητα. Πρόκειται για ένα πρόβλημα που αφορά αυτή τη συσκευή και πιστεύω πως θα έπρεπε να βρίσκεται εδώ και να είναι και sticky, μιας και θα πρέπει να είναι ορατό σε όσο περισσότερους γινεται. Και αυτό γιατί αν γίνει η συγκεκριμένη ζημιά δεν υπάρχει επιστροφή. Χρειάζεται αποστολή στο service, και αλλάγη μητρικής πλακέτας. Ευτυχώς, τουλάχιστον μέχρι στιγμής δεν φαίνεται να υπάρχει χρέωση εφόσον η συσκευή είναι στην εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Εμένα η συσκευή μου ξαφνικά δεν έχει ιμει! Έχει τύχει σε άλλον;

 

κοιτα στην πρωτη σελιδα εχει οδηγιες πως να το επαναφερεις.

 

ρε παιδες εγω εχω το εξης θεμα. με το superoneclick ενω εγινα ροοτ και παω να αλλαξω το αρχειο build.prop για τα παιχνιδια gameloft ενω τα αλλαζω και κανω αποθηκευση κανονικα και ελενχω αν αλλαχτηκε και ειναι οκ στις πληροφοριες συσκευης αλλαζει μονο το HTC ενω στο μοντελο ειναι U8800Pro. το build.prop ομως ειναι αλλαγμενο. λιγη βοηθεια;

Link to comment
Share on other sites

how to root u8800 pro

1, download ROOT tools, there are links below. (DooMLoRD_v3_ROOT-zergRush-busybox-su.zip)

2, ensure that ADB drivers are correctly installed

3, turn on usb debugging in settings -> applications -> debugging. turn off fast boot option in settings -> applications

4, open dialer, type *#*#2846579#*#*, projectmenu, background settings, log setting, on, go back, open dump & log, turn on all options.

5 , on the PC run runme.bat

6, wait for the complete restart.

7, OK Congratulations root complete!

δουλεψε και για το pro

DooMLoRD_v3_ROOT-zergRush-busybox-su.zip

 

Καλησπέρα!!!! Λοιπόν πριν μερικές μέρες πήρα το ideos x5 pro και ψάχνω να βρω άκρη και δεν βρίσκω.... είναι όλα πολύ μπερδεμένα. Είχα το Galaxy Mini και το είχα κάνει κομπολόϊ....με το ideos έχω πελαγώσει... Αν μπορείτε βοηθείστε με μη μπρικάρω το τηλέφωνο ακόμα δεν το πήρα.....

1.Τι είναι τα adb drivers και πως σιγουρεύω οτι είναι installed;

2.Ο άλλος τρόπος για rooting είναι για μετά την αναβάθμιση σε 2.3.5 ή έρχεται rooted η αναβάθμιση (εννοώ αυτόν με τις αλλαγές των boot image). Αν βάλω το 2.3.5 θα πρέπει να ξαναrootαρω δηλαδή;

3. Τα βήματα (αν κάνω λάθος διορθώστε με) είναι: rooting, βάζουμε το custom clockwork mod, upgrade firm to 2.3.5, custom rom (oxygen και τα λοιπά)

4.Ο παραπάνω τρόπος για rooting είναι για για το 2.2.2 ή το 2.3.5;

Το τηλέφωνο με το που το πήρα έχει το 2.2.2 και δεν έχω βρει πουθενά πως να το rootαρω. Παντού λέει πως να βάλουμε roms, kernels, updating to 2.3.5, rooting 2.3.5 αλλά πως φτάνουμε εκεί ρε παιδιά; Δεν είχα ιδέα για αυτά τα πράγματα αλλά το mini το κατάφερα μια χαρά, άρα με λίγη βοήθεια θα το καταφέρω και αυτό . Και 50τόσες σελίδες είναι πολλές και από link σε link μπερδεύτηκα. Ήθελα να γράψω στο site της xda αλλά είδα οτι και εδώ γράφουν παιδιά που γράφουν και κει. Βοηθάτε λεβέντες σε απλά ελληνικά (στράτα στρατούλα) να πάρουμε τη Πόλη!!!! Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Δεν είμαι root.γίνεται να το επαναφέρω?έχω 2.3.5 ισχύει σε κατάστημα wind η εγγύηση?αν το αφήσω έτσι δεν έχω κάποιο πρόβλημα στην λειτουργία της συσκευής σωστά? απλά δεν γίνεται να το πουλησω εκτός αν το ποιο πάρει κάποιον γνωρίζοντας το
Link to comment
Share on other sites

Να το επαναφέρεις δε γίνεται από τη στιγμή που δεν έχεις κρατήσει backup του ΙΜΕΙ. Στη λειτουργία της συσκευής μπορεί να υπάρξει πρόβλημα. Σε μένα πχ δε λειτουργούσε το τηλέφωνο(κλήσεις sms κλπ), αλλά αυτό εξαρτάται από την εταιρεία κινητής τηλεφωνίας.

Απ' ότι έχει αναφερθεί η εγγύηση ισχύει. Η huawei σίγουρα γνωρίζει για την πατάτα που έχει κάνει και χάνεται το ΙΜΕΙ, αλλά είτε δεν ενδιαφέρεται, είτε δεν μπορεί να το διορθώσει(είχε αναφερθεί παλαιότερα στο ΧDA ότι έχει ο bootloader καποιο bug).

Το να το πουλήσεις επίσης πρέπει να γίνεται μιας και το ΙΜΕΙ αναγράφεται στο εσωτερικό της συσκευής(κάτω από την μπαταρία), οπότε μπορείς να αποδείξεις ότι η συσκευή είναι καταχωρημένη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει περίπτωση φίλε μου να προκαλέι πρόβλημα στο wifi η τροποποίηση του build.prop.Κάτι άλλο παίζει που έχεις πρόβλημα με το wifi.Μήπως έβαλες καμία εφαρμογή για διαχείρηση του wifi και μετά απο αυτό άρχησαν τα προβλήματα?

 

οντως δε φταει το build.prop.

Απο xda μου ειπαν να ξανα περασω τη ρομ.

Link to comment
Share on other sites

back up το imei πως το κρατας? και αν μπορει καποιος να βοηθησει για τα παιχνιδια της gameloft που λεω παραπανς?

 

1η σελ. λέμε...:knife::dash:

Ι need a six month vacation, twice a year.
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,παιδια,για αλλη μια φορα ριξτε μια ματια στο video που διχνει οτι η μαμα ρομ κανει τα παντα,σας παρακαλω πολυ να το εμπεδωσετε ολοι......http://www.youtube.com/watch?v=IQalLXTxdoQ&context=C32cce7eADOEgsToPDskJUYkMQHEo2peH7Wh4LlQK5........

 

Φιλε,cocous,επειδη το εκανες ροοτ δεν σημαινει οτι με μια αλλαγη στο build.prop τα κανεις ολα,,,πρεπει να κανεις ολα τα βηματα που λεει ο οδηγος....(αν με παρεις τηλ. σε 3 λεπτα θα σου εχω λυσει

τις αποριες

 

Παρακαλω επισης την ομαδα διαχειρησης να αναρτησει τον οδηγο για ροοτ,custom recovery,o/c kernel,unlock fps ,στην πρωτη σελιδα γιατι ειναι και μονος οδηγος αυτη τη στιγμη που ειναι τσεκαρισμενο οτι δουλευουν τα παντα ολα κανονικα..

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον,παιδια,για αλλη μια φορα ριξτε μια ματια στο video που διχνει οτι η μαμα ρομ κανει τα παντα,σας παρακαλω πολυ να το εμπεδωσετε ολοι......http://www.youtube.com/watch?v=IQalLXTxdoQ&context=C32cce7eADOEgsToPDskJUYkMQHEo2peH7Wh4LlQK5........

 

Φιλε,cocous,επειδη το εκανες ροοτ δεν σημαινει οτι με μια αλλαγη στο build.prop τα κανεις ολα,,,πρεπει να κανεις ολα τα βηματα που λεει ο οδηγος....

 

Παρακαλω επισης την ομαδα διαχειρησης να αναρτησει τον οδηγο γιαροοτ,custom recovery,o/c kernel,unlock fps (για 2.2.2),στην πρωτη σελιδα γιατι ειναι και μονος οδηγος αυτη τη στιγμη που ειναι τσεκαρισμενο οτι δουλευουν τα παντα ολα κανονικα..

Link to comment
Share on other sites

gkalen ακομα και ετσι δεν υπαρχει επαφη μεταξυ της μαμα ρομ και της cyanogen παντως.

Οσο βγαζει εσενα στα 1400mhz βγαζει η cyanogen στα 1200mhz

Για παραδειγμα:

Mε 1200 overclock σε quandrant βγαζω 2963.

Με 1400 παει 3174.

 

Βεβαια υπαρχουν καποια προβληματακια οπως δεν εχει ραδιο και ο ηχος δεν ειναι τοσο καλος.

Σε γρηγοραδα απλα ξεφευγει.

 

Αν δεν ειχα περασει την cyanogen, θα ειχα κανει αυτο που χεις κανει εσυ παντως...

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον παιδια για να αναφερω κατι.

Ειχα περασει την cyanogen(χωρις 2 κινεζικα προγραμματα) την τελευταια και ειχα προβλημα με το wifi.

Προσπαθησα τα περισσοτερα απεδω http://forum.cyanogenmod.com/topic/33485-wifi-problems-after-cyanogenmod-71/ και τιποτα.

Και στο xda μου ειπαν να ξαναπερασω αλλα περασα αυτην που έχει 2 κινεζικα πράγματα και κινεζικο πληκτρολογιο αλλα δεν με ενοχλει και μέχρι στιγμης δουλευει μια χαρα.Για να δουμε πως θα συνεχισει:)

Link to comment
Share on other sites

gkalen ακομα και ετσι δεν υπαρχει επαφη μεταξυ της μαμα ρομ και της cyanogen παντως.

Οσο βγαζει εσενα στα 1400mhz βγαζει η cyanogen στα 1200mhz

Για παραδειγμα:

Mε 1200 overclock σε quandrant βγαζω 2963.

Με 1400 παει 3174.

 

Βεβαια υπαρχουν καποια προβληματακια οπως δεν εχει ραδιο και ο ηχος δεν ειναι τοσο καλος.

Σε γρηγοραδα απλα ξεφευγει.

 

Αν δεν ειχα περασει την cyanogen, θα ειχα κανει αυτο που χεις κανει εσυ παντως...

 

Φιλε μου,τι εννοεις σε γρηγοραδα απλα ξεφευγει(για να ξεφευγε πρεπει να ειχαμε διαφορα 1000 μοναδες),μη νομιζεις οτι 200-300 μοναδες περισσοτερες,εγινε και κατι τρομερο,μπροστα σε αυτα που χανεις,,,,,εγω για παραδειγμα,το μονο που εχω αυτη τι στιγμη στο τηλ. ειναι μονο το quadrant,,τα αλλα τα εσβησα......δεν με ενδιαφερουν καποιες μοναδες παραπανω,παρα μονο η αισθηση και η λειτουργια του τηλεφωνου

 

Και ευχαριστω,τον φιλο cocous για τα καλα του λογια,με τον οποιο μιλησαμε πρινλιγες ωρες και τωρα εκανε το τηλεφωνο του ετοιμο....

 

Εγω παντως ειμαι πιο αρρωστος απο σας σε φλασαρισματα και τετοια,,,,αλλα δεν θα χασω και τις λειτουργιες του τηλεφωνου για να βλεπω τις μετρησεις και να χαιρομαι.....

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου,τι εννοεις σε γρηγοραδα απλα ξεφευγει(για να ξεφευγε πρεπει να ειχαμε διαφορα 1000 μοναδες),μη νομιζεις οτι 200-300 μοναδες περισσοτερες,εγινε και κατι τρομερο,μπροστα σε αυτα που χανεις,,,,,εγω για παραδειγμα,το μονο που εχω αυτη τι στιγμη στο τηλ. ειναι μονο το quadrant,,τα αλλα τα εσβησα......δεν με ενδιαφερουν καποιες μοναδες παραπανω,παρα μονο η αισθηση και η λειτουργια του τηλεφωνου

 

Και ευχαριστω,τον φιλο cocous για τα καλα του λογια,με τον οποιο μιλησαμε πρινλιγες ωρες και τωρα εκανε το τηλεφωνο του ετοιμο....

 

Εγω παντως ειμαι πιο αρρωστος απο σας σε φλασαρισματα και τετοια,,,,αλλα δεν θα χασω και τις λειτουργιες του τηλεφωνου για να βλεπω τις μετρησεις και να χαιρομαι.....

 

2.2.2 vs 2.3.7 MAMA και οι δυο , χωρις κανενα πειραγμα εχουν τρελη διαφορα μεταξυ τους.

 

Προσωπικα επειδη πριν 2-3 βδομαδες δεν υπηρχε ενας ευκολος οδηγος για το πως μπορεις να κανεις o/c και fps την 2,2,2

προτειμησα να περασω την cm7.

Αλλιως φυσικα και θα επαιζα με την stock.

 

Aλλα θεωρω πως αν βγει αναβαθμιση της cyanogen που να παιζει ραδιο και εχει καλο ηχο , δεν υπαρχει λογος να εισαι με την stock!

Link to comment
Share on other sites

2.2.2 vs 2.3.7 MAMA και οι δυο , χωρις κανενα πειραγμα εχουν τρελη διαφορα μεταξυ τους.

 

Προσωπικα επειδη πριν 2-3 βδομαδες δεν υπηρχε ενας ευκολος οδηγος για το πως μπορεις να κανεις o/c και fps την 2,2,2

προτειμησα να περασω την cm7.

Αλλιως φυσικα και θα επαιζα με την stock.

 

Aλλα θεωρω πως αν βγει αναβαθμιση της cyanogen που να παιζει ραδιο και εχει καλο ηχο , δεν υπαρχει λογος να εισαι με την stock!

 

Την 2.3.7 που μπορουμε να την βρουμε?

Link to comment
Share on other sites

2.2.2 vs 2.3.7 MAMA και οι δυο , χωρις κανενα πειραγμα εχουν τρελη διαφορα μεταξυ τους.

 

Προσωπικα επειδη πριν 2-3 βδομαδες δεν υπηρχε ενας ευκολος οδηγος για το πως μπορεις να κανεις o/c και fps την 2,2,2

προτειμησα να περασω την cm7.

Αλλιως φυσικα και θα επαιζα με την stock.

 

Aλλα θεωρω πως αν βγει αναβαθμιση της cyanogen που να παιζει ραδιο και εχει καλο ηχο , δεν υπαρχει λογος να εισαι με την stock!

 

 

ευχαριστω πολυ,εννοειτε οτι περιμενω πως και πως,,αφου δηλωσα οτι ειμαι πιο αρρωστος φλασακιας απο ολους σας,και εχω φλασαρει και τις cyanogen,, cm7 2012.01.02 και την cm7 120107 ,,,στις οποιες ενω ολα πηγαινουν μια χαρα οσο η οθονη μενει ανοιχτη,,,,,μολις σβησει η οθονη για αναμονη στην ουσια σβηνει και το τηλεφωνο,πρεπει να πατησω παλι το power on για να ανοιξει παλι το τηλεφωνο,,,και ετσι για να τις δοκιμασω (αλλα και να κρατησω το build.prop και τον φακελο init.d για να δω τι αλλαγες μπορω να κανω ακομα) εβαλα χρονο σβησιματος οθονης μιση ωρα ,,και ετσι μπορω να ξερω πως δουλευει η cyanogen,,,,,,αλλα εγω αγαπαω miui,,,,και δυστυχως ρε παιδια τα καλα ρομ βγηκανε για το απλο,,μεχρι τωρα,,,αλλα δεν ξερω εσεις τι βλεπεται,θελω να ειμαι αισιοδοξος αλλα ρε παιδια βλεπω μια παγωμαρα πανω στο developing του PRO και δεν ξερω τι να πω,ελπιζω ετσι οπως ειμαστε στην ησυχια μας ,να σκασει η μεγαλη μπομπα,,,,,,,,,,αλλα ειπαμε ,οχι βουρ και οποιον παρει ο χαρος

Link to comment
Share on other sites

Η παγωμάρα, είναι πιο γενική και περιλαμβάνει και το απλό μοντέλο δυστυχώς. Κίνηση εξελίξεις και βελτιώσεις υπήρχαν μέχρι τα μέσα Νοέμβρη, αυτός είναι και ο λόγος που υπήρχαν καλές ρομ και kernels ως τότε. Από εκεί και ύστερα οι καλοί developers άρχισαν να αποχωρούν ή απλά να μην ενδιαφέρονται για το Χ5(μάλλον έχουν άλλες συσκευές που τους ενδιαφέρουν περισσότερο). Ο stockwel(στον οποίο οφείλονταν πολλες εξελίξεις και διορθώσεις) σταμάτησε να ασχολείται εντελώς, ο genocolar απλά πετάει κάποια link(καλά που γίνεται και αυτό) κάπου κάπου αλλά επικοινωνία και ενδιαφέρον 0, ο dzo επίσης μετά την τελευταία oxygen φαίνεται να μην ασχολείται ιδιαίτερα επίσης. Ο franko, ο οποίος είχε φτιάξει έναν καταπληκτικό .32 kernel, επίσης δεν ενδιαφέρεται(έχει πει οτι δουλεύει στον .35, αλλά στο github δε φαίνεται να έχει κάνει τίποτα. Έτσι λοιπό έχει βαλτώσει το developing. Ευτυχώς υπάρχουν 2-3 νέοι που προσπαθούν, αλλά αν οι παραπάνω ασχολούνταν πραγματικά θα είχαμε τέλειες ρομ αυτή τη στιγμή για τα Χ5 απλό/pro.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια πέρασα cyanogen με τα 2 κινέζικα προγράμμα πέρασα και το smart keyboard pro, το έβαλα ελληνικα και αγγλικα αλλά όταν στέλνω μηνυμα και τέτοια μου έχει μονο αγγλικα.

Πως ακριβώς να το ρυθμίσω?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αν και καινούρια στο android, χθες έκανα την αλλαγή από 2.2.2 σε 2.3.5 στο Ideos X5 pro που έχω και όλα δουλεύουν ρολόι. Απλά ήθελα να πω ευχαριστώ για τις οδηγίες σε όλους σας.
Linux rules!
Link to comment
Share on other sites

αγορινες παρολου που εχω ακολουθησει τις οδηγιες που χρειαζεται για να παιξω παιχνιδια της gameloft δεν εχω καταφερει ακομα να τρεξω κανενα απο αυτα. αν υπαρχει κατι αλλο η καποα εκδοση συγκεκριμενη ας πει καποιος. με ενδιαφερει το modern combat 3 kai to 9mm.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά. Θα ήθελα να ρωτήσω σε όσους από εσάς έχετε την MIUI, αν αντιμετωπίζεται "πρόβλημα" με το ακουστικό. Γιατί σε εμένα προσωπικά ενώ η ένταση είναι στο φουλ...ακούω με δυσκολία..!! :confused:
Βγαίνεις για καφέ και συνειδητοποιείς πως δεν έχεις mb στο κινητό και τα wifi των μαγαζιών είναι κλειδωμένα. Tζάμπα βγήκες! :wacko:
Link to comment
Share on other sites

αγορινες παρολου που εχω ακολουθησει τις οδηγιες που χρειαζεται για να παιξω παιχνιδια της gameloft δεν εχω καταφερει ακομα να τρεξω κανενα απο αυτα. αν υπαρχει κατι αλλο η καποα εκδοση συγκεκριμενη ας πει καποιος. με ενδιαφερει το modern combat 3 kai to 9mm.

 

αλλαξες το αρχεio build.prop και δεν σου παίζουν?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...