Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Λοιπον ....

Επισης δεν χρειαζεται η β572 , το update το εκανα με το στεπ1 απο b572 και το στεπ 2 απο b521 ( το στεπ 1 ειναι το ιδιο για ολα ).

δεν καταλαβες

εγω οταν ειχα φλασαρει την B521 απο Β572 ειχα το ιδιο προβλημα με σενα

προσπαθησα να φλασαρω το στεπ 3 της Β572 για να εχω οσα λειπουν αλλα χωρις επιτυχια

εαν ενεργοποιουνται απο καπου αλλου,δεν το ξερω

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Με τι rom είσαι τώρα, kalo extreme η κάποια άλλη ;

Οχι , εφτιαξα ενα δικο μου ρομ στα γρηγορα χθες το βραδυ ( GB Stallion ).

Θελω ν'αρχισω να δοκιμαζω μοντες αλλα την πατησα με τα power widget στο κουρτινακι.

Το ρομ δουλευει τζαμι για αρχη , αλλα ειναι ψιλοαδειο ακομα απο μοντες .

 

 

@ akalos

Μμμμμμμ , λες να φταιει αυτο ?

θα δοκιμασω να περασω ενα στεπ3 και αμα δεν γινει τιποτα θα ξανακανω απ'την αρχη update με την b572 ( εβαλα την αλλη για να μη δω κινεζικα , αλλα δεν βλεπω να το αποφευγω , χαχα ).

 

 

ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΤΑ UPDATE APP , BY GKA-(NGNAM)-LEN STYLE.

Λοιπον , δοκιμαστε τον τροπο μου για το πως θα κανετε upgrade και λογικα και downgrade χωρις κανενα λαθος.

1. Απενεργοποιουμε το fast boot , απο ρυθμισεις/εφαρμογες.

2. Ετοιμαζουμε το card reader και μπαινουμε ροζ οθονη και βαζουμε το στοκ recovery.img

3. Φτιαχνουμε φακελο "dload" και βαζουμε μεσα το στεπ1 ( UPDATE.APP ) , και το στεπ 2 μετονομασμενο σε ( UPDATE_g.APP )

4. Bαζουμε την καρτα με τον "dload" φακελο με τα δυο στεπ μεσα και βαζουμε μπαταρια.

5. Κραταμε πατημενα τα πληκτρα , vol+ vol- και το power on μεχρι που θα νιωσουμε το τηλ.. να δονειται και τ'αφηνουμε , ( θα κανει το πρωτο στεπ και θα τελειωσει σε λιγα δλπτα).

6. Αφου τελειωσε το πρωτο στεπ , βγαζουμε τη μπαταρια και μετα απο λιγα δλπτα την ξαναβαζουμε .

7. Παταμε τωρα ΜΟΝΟ ΤΟ power on μεχρι να κανει τη δονηση και τ'αφηνουμε ... σε 3 δλπτα θα ξεκινησει το στεπ 2 και θα παρει λιγα λεπτα μεχρι να τελειωσει.

8. Βγαζουμε παλι τη μπαταρια μολις τελειωσει και το δευτερο στεπ , βγαζουμε και την sd card .

9. Βαζουμε την sd card στο card reader και σβηνουμε τα περιεχομενα του φακελου "dload" , και βαζουμε το στεπ 3 ( UPDATE.APP ) , βαζουμε παλι την καρτα και την μπαταρια .

10. Παταμε τωρα παλι τα 3 πληκτρα ( vol+ vol- και power on ) , μεχρι να νιωσουμε τη δονηση.

11. Μολις τελειωσει κι αυτο ,βγαζουμε παλι μπαταρια και sd card , σβηνουμε το φακελο "dload" απ'την sd και τη βαζουμε παλι τη καρτα και τη μπαταρια και ειμαστε ετοιμοι.

12. Πατηστε power on μεχρι να κανει τη δονηση και περιμενετε κανα 5λεπτο να ανοιξει το τηλ..

 

Ειμαι σιγουρος οτι θα γινουν ολα τζαμι , χωρις λαθη και προβληματα.

Βασικο ειναι να εχετε τις ονομασιες για τα 2 πρωτα στεπ , οπως ακριβως λεω ( UPDATE.APP και UPDATE_g.APP ).

Το εκανα χθες 4 φορες χωρις κανενα προβλημα.

Προβλημα ειχε μονο αν δεν ειχα το στοκ recovery ....

Enjoy ...

 

Edit

Αυριο ισως εχω ετοιμο το πρωτο δοκιμαστικο ρομ based σε 2.3

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Οχι , εφτιαξα ενα δικο μου ρομ στα γρηγορα χθες το βραδυ ( GB Stallion ).

Θελω ν'αρχισω να δοκιμαζω μοντες αλλα την πατησα με τα power widget στο κουρτινακι.

Το ρομ δουλευει τζαμι για αρχη , αλλα ειναι ψιλοαδειο ακομα απο μοντες .

 

 

@ akalos

Μμμμμμμ , λες να φταιει αυτο ?

θα δοκιμασω να περασω ενα στεπ3 και αμα δεν γινει τιποτα θα ξανακανω απ'την αρχη update με την b572 ( εβαλα την αλλη για να μη δω κινεζικα , αλλα δεν βλεπω να το αποφευγω , χαχα ).

 

 

ΟΔΗΓΟΣ ΓΙΑ ΤΑ UPDATE APP , BY GKA-(NGNAM)-LEN STYLE.

Λοιπον , δοκιμαστε τον τροπο μου για το πως θα κανετε upgrade και λογικα και downgrade χωρις κανενα λαθος.

1. Απενεργοποιουμε το fast boot , απο ρυθμισεις/εφαρμογες.

2. Ετοιμαζουμε το card reader και μπαινουμε ροζ οθονη και βαζουμε το στοκ recovery.img

3. Φτιαχνουμε φακελο "dload" και βαζουμε μεσα το στεπ1 ( UPDATE.APP ) , και το στεπ 2 μετονομασμενο σε ( UPDATE_g.APP )

4. Bαζουμε την καρτα με τον "dload" φακελο με τα δυο στεπ μεσα και βαζουμε μπαταρια.

5. Κραταμε πατημενα τα πληκτρα , vol+ vol- και το power on μεχρι που θα νιωσουμε το τηλ.. να δονειται και τ'αφηνουμε , ( θα κανει το πρωτο στεπ και θα τελειωσει σε λιγα δλπτα).

6. Αφου τελειωσε το πρωτο στεπ , βγαζουμε τη μπαταρια και μετα απο λιγα δλπτα την ξαναβαζουμε .

7. Παταμε τωρα ΜΟΝΟ ΤΟ power on μεχρι να κανει τη δονηση και τ'αφηνουμε ... σε 3 δλπτα θα ξεκινησει το στεπ 2 και θα παρει λιγα λεπτα μεχρι να τελειωσει.

8. Βγαζουμε παλι τη μπαταρια μολις τελειωσει και το δευτερο στεπ , βγαζουμε και την sd card .

9. Βαζουμε την sd card στο card reader και σβηνουμε τα περιεχομενα του φακελου "dload" , και βαζουμε το στεπ 3 ( UPDATE.APP ) , βαζουμε παλι την καρτα και την μπαταρια .

10. Παταμε τωρα παλι τα 3 πληκτρα ( vol+ vol- και power on ) , μεχρι να νιωσουμε τη δονηση.

11. Μολις τελειωσει κι αυτο ,βγαζουμε παλι μπαταρια και sd card , σβηνουμε το φακελο "dload" απ'την sd και τη βαζουμε παλι τη καρτα και τη μπαταρια και ειμαστε ετοιμοι.

12. Πατηστε power on μεχρι να κανει τη δονηση και περιμενετε κανα 5λεπτο να ανοιξει το τηλ..

 

Ειμαι σιγουρος οτι θα γινουν ολα τζαμι , χωρις λαθη και προβληματα.

Βασικο ειναι να εχετε τις ονομασιες για τα 2 πρωτα στεπ , οπως ακριβως λεω ( UPDATE.APP και UPDATE_g.APP ).

Το εκανα χθες 4 φορες χωρις κανενα προβλημα.

Προβλημα ειχε μονο αν δεν ειχα το στοκ recovery ....

Enjoy ...

 

Edit

Αυριο ισως εχω ετοιμο το πρωτο δοκιμαστικο ρομ based σε 2.3

 

αυτο ειναι ιστορικο γεγονος αποφασιζεις να πας εσυ στη 2.3 και να κανεις και custom rom? Αντε με το καλο και με ακομα καλυτερες ρομ αν και με τη hell horse εχεις βαλει πολυ ψηλα το πήχη

Link to comment
Share on other sites

αυτο ειναι ιστορικο γεγονος αποφασιζεις να πας εσυ στη 2.3 και να κανεις και custom rom? Αντε με το καλο και με ακομα καλυτερες ρομ αν και με τη hell horse εχεις βαλει πολυ ψηλα το πήχη

 

Μεχρι τωρα σαν τη Horse , τιποτα ...

Αφου εχω δυο τηλ.. τωρα , πρεπει να κανω κατι και γι'αυτους που αναβαθμησαν.

Εννοειτε οτι οταν εχω κατι νεο για τη Horse θα ποσταρω ..

Μου φαινεται ομως οτι πετυχα το κολπο για σωστο φλασαρισμα των official roms.

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι τωρα σαν τη Horse , τιποτα ...

Αφου εχω δυο τηλ.. τωρα , πρεπει να κανω κατι και γι'αυτους που αναβαθμησαν.

Εννοειτε οτι οταν εχω κατι νεο για τη Horse θα ποσταρω ..

Μου φαινεται ομως οτι πετυχα το κολπο για σωστο φλασαρισμα των official roms.

 

κοιτα σιγουρα μεχρι σημερα τιποτα πιο σταθερο και για τα δικα μου δεδομενα αλλα αν το stallion μπορεσει να μεγαλωσει και αναπτυχθει σαν την horse γιατι οχι ετσι και αλλιως update -downgrade ειναι ευκολο κρατω και ενα backup της hellhorse σαν clockwork mod με ολες τις τελευταιες ρυθμισεις και ανανεωσεις και δοκιμαζουμε ετσι για αλλαγη οτι καινουριο κανεις για να εντοπισουμε γρηγορα οτι bugs εμφανιστουν και βοηθησουμε σε ενα οσο πιο γρηγορο στησιμο ενος αξιολογου stallion

Link to comment
Share on other sites

gkalen φιλε μου , θελω αυτον τον dialer http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=271010&page=205. . το ποστ 3075

αυτο ειναι theme για ICS & JB

Link to comment
Share on other sites

Παντως μετα απο καμια βδομαδα με σταθερη miui αμα γυρισω πισω σε κανονικη gb θα παθω ψυχολογικο και ειμαι και σε ευαισθητη ηλικια..gkalen παιξε miui απο ry09iu ειναι μια χαρα.
Link to comment
Share on other sites

Παντως μετα απο καμια βδομαδα με σταθερη miui αμα γυρισω πισω σε κανονικη gb θα παθω ψυχολογικο και ειμαι και σε ευαισθητη ηλικια..gkalen παιξε miui απο ry09iu ειναι μια χαρα.

Την εβαλα , αλλα ηταν μια χαρα και δυο τρομαρες ... :p

Θα παιξω και μ'αυτην ομως , υπομονηηηηηηη τωρα που αρχισα θα κανουμε απ'ολα ..

Link to comment
Share on other sites

Την εβαλα , αλλα ηταν μια χαρα και δυο τρομαρες ... :p

Θα παιξω και μ'αυτην ομως , υπομονηηηηηηη τωρα που αρχισα θα κανουμε απ'ολα ..

Δεν εχει θεματα,απλα ειναι κινεζικη και θελει 2-3 πραγματα να κανεις μολις την περασεις.Mετα εχεις κανονικη miui

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Δεν εχει θεματα,απλα ειναι κινεζικη και θελει 2-3 πραγματα να κανεις μολις την περασεις.Mετα εχεις κανονικη miui

ναι βρε ενταξει ηταν αλλα ειχα μαθει πιο γρηγορα και ψιλοξενερωσα , θα τη δουμε σιγα σιγα , εγω εβαλα την multilang που εδωσε ο ακαλος λιγες σελιδες πισω ενα λινκ απο mediafire νομιζω ..

 

τωρα παιζω λιγο με τις official , εβαλα την β521 για να δω τα widget αλλα τζιφος ...

τωρα βαζω παλι την β572 ..

ολες τις φορες βαζω και τα τρια στεπ , χαχα τωρα κανω χαβαλε με τις official , ειναι αστειο τελικα και το'χαμε κανει θριλερ..

οποιος ακολουθησει τον οδηγο αυτο νομιζω οτι δεν θα αγχωθει καθολου.

θελω να κανω update τωρα kai ατμελ drivers kαι ετοιμαζω το ρομ που θα ανεβασω αυριο η σε κανα δυωρο , αν δεν εχω κανα θεματακι και καθυστερησω.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

ναι βρε ενταξει ηταν αλλα ειχα μαθει πιο γρηγορα και ψιλοξενερωσα , θα τη δουμε σιγα σιγα , εγω εβαλα την multilang που εδωσε ο ακαλος λιγες σελιδες πισω ενα λινκ απο mediafire νομιζω ..

 

Θελει να ασχοληθεις λιγο δεν ειναι ετοιμη απο το rom..!Παντως επειδη περασα απο miui 2.3.9 multilang σε 2.3.9 ry09iu μπορω να πω πως εχει πολυ μεγαλη διαφορα και ολα αυτα που γραφει ο ry09iu στο changelog ισχυουν,εχει κανει καλη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Θελει να ασχοληθεις λιγο δεν ειναι ετοιμη απο το rom..!Παντως επειδη περασα απο miui 2.3.9 multilang σε 2.3.9 ry09iu μπορω να πω πως εχει πολυ μεγαλη διαφορα και ολα αυτα που γραφει ο ry09iu στο changelog ισχυουν,εχει κανει καλη δουλεια

 

Ετσι ειναι, του ry09iu με λιγο πειραγμα ειναι πολυ καλη rom

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

http://www.baidupcs.com/file/570003be4a55c95b1225803ac61858ef?fid=2936987094-250528-2885601885&time=1360314892&sign=FDTA-DCb740ccc5511e5e8fedcff06b081203-L0tIVFLZOYQCOekRWIVXqSYmFqo%3D&expires=8h&sh=1&response-cache-control=private

ναι βρε ενταξει ηταν αλλα ειχα μαθει πιο γρηγορα και ψιλοξενερωσα , θα τη δουμε σιγα σιγα , εγω εβαλα την multilang που εδωσε ο ακαλος λιγες σελιδες πισω ενα λινκ απο mediafire νομιζω ..

 

η οποια ειναι του σοφοκλα απο xda

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

NEO ROM , MONO ΓΙΑ 2.3 GB BASEBAND

 

GB STALLION V1

Changelog

rooted , busybox και zipalign

nano text editor , sysro/sysrw

bash (command shell)

init.d scripts support

modded: framework.jar , media profiles , gps.conf

sqlite3

init.d tweaks

build.prop tweaks

device recognized as Desire HD ( για τα παιχνιδια)

V6 Supercharger by ZeppelinRox

Kickasskernel by ZeppelinRox

RPEngine12 by Lenarox

Seeder , entropy generator by Lambgx02

theming : καθολου , τιποτα .. :O , προς το παρον , θ'αλλαχτουν πολλα ομως

 

DOWNLOAD , GB STALLION V1

http://www.mediafire.com/download.php?p5tguo8rb07iqf1

 

ΜΗ ΒΑΛΕΤΕ RAM MANAGER , να δουμε πως δουλευει με v6supercharger ( δεν γινεται να εχουμε και v6supercharger και rammanager μαζι )

 

screenshots

 

[ATTACH]29925[/ATTACH] [ATTACH]29926[/ATTACH]

 

τιποτα το ιδιαιτερο , πριν μιση ωρα το'βαλα κι εγω και περιμενω σχολια μετα απο περισσοτερη ωρα λειτουργιας

 

installation

τα γνωστα , wipe data , cache , dalvik , format system , φλασαρισμα

ΘΑ ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΛΙΓΟ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΓΙΑ Ν'ΑΝΟΙΞΕΙ ΤΟ ΤΗΛ.. , ΜΗ ΤΡΟΜΑΞΕΤΕ :scared: , Θ'ΑΝΟΙΞΕΙ ... :cool:

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που χαλαω την σειρα του θεματος.. τελικα ξεκολλησε το τηλ. και περασα την horse new σε 2.2 και ειναι super!! Eυχαριστω και παλι gkalen..! keep modding Edited by mik7
Link to comment
Share on other sites

Συγνωμη που χαλαω την σειρα του θεματος.. τελικα ξεκολλησε το τηλ. και περασα την horse new σε 2.2 και ειναι super!! Eυχαριστω και παλι gkalen..! keep modding

Χαχα , μπραβο ρε συ , πως ξεκολλησε τελικα ???

Τεςπα , εχεις τηλεφωναρα τωρα , να'σαι σιγουρος , το βλεπω τωρα που αναβαθμισα κι εγω ...

 

Παντως θελω να φτιαξω ενα επισης παρομοιο ρομ και για 2.3

Μολις εφτιξα και λειτουργικο beats audio mod και dsp manager και δουλευει απιθανα ...

Δεν θ'αργησει το επομενο ( GB stallion V2 ).

Περιμενω εντυπωσεις για το Stallion .....

Εμενα μου φαινεται παραπολυ καλο μεχρι τωρα , για δοκιμαστε το και πειτε μου .....

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω λιγο κατι;

με τις miui αυτες που ειναι βασισμενες σε gb ειχε ποτε καποιος απο σας θεμα με τον music player της MIUI ;

καποιες φορες εκει που παιζει η οθονη θα μαυρισει και θα στρωσει μονο αν βγαλω την μπαταρια και το ξανανοιξω

αλλες φορες το κινητο θα σκαλωσει στον music player και αν ειμαι τυχερος ισως βγει app not responding

το χει παθει κανεις αλλος; το χω παθει και με του ryou και με του mengluole και γενικα οτι miui υπαρχει σε gb (2.3.9 , 2.3.30, 2.8.2 κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Χαχα , μπραβο ρε συ , πως ξεκολλησε τελικα ???

Τεςπα , εχεις τηλεφωναρα τωρα , να'σαι σιγουρος , το βλεπω τωρα που αναβαθμισα κι εγω ..

 

 

Ειχα ξεχασει το τηλ. χωρις μπαταρια στον φορτιστη για κανα 12ωρο και ξεκολλησε..:)

Link to comment
Share on other sites

Παντως θελω να φτιαξω ενα επισης παρομοιο ρομ και για 2.3

μακαρι φιλε gkalen, περιμενουμε :food: :lol: ;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...