Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

το ιδιο ειναι αλλα σε μενα ανοιγει

http://www.baidupcs.com/file/570003be4a55c95b1225803ac61858ef?fid=2936987094-250528-2885601885&time=1359667729&sign=FDTA-DCb740ccc5511e5e8fedcff06b081203-cTt90jI9emxdPoPw4wFNoZtDlu4%3D&expires=8h&sh=1&response-cache-control=private

θελω να που πεις αυριο το Cell standby και Phone idle ποσο ειναι

 

phone idle = 3 cell standby = 4 .Υποψη οτι το εχω μονιμα clocked στα 1200-1400.Δεν ειδα πριν κοιμηθω ποσο ακριβως ηταν η μπαταρια αλλα παλι οπως και χθες δεν επεσε,το πολυ 1%..

Αυτα χωρις να εχω κλειδωσει στη μνημη το aicbootfix οπως προτεινει ο ry09iu,τωρα το εκανα κι αυτο αλλα και παλι μια χαρα ηταν πιστευω.Αυτη η μοντα που εχει κανει ο riy09iu και μπορεις να κλειδωσεις launcher,sms,dialer και 2 user apps στη μνημη ειναι πολυ δυνατη

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Κανω την μετονομασια και βαζω και την recovery και οταν ξεσυνδεω και παω για το + και on μπλεδιζει η οθονη..

Ωραια , περιμενε λιγο και σε καμμια ωρα θα σου πω , δεν μπορω τωρα , ειμαι εξω .

Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.:)

εχω την kalo extreme και παρατηρησα κατι.

οταν στελνω sms απο αλλο κινητο στο δικο μου, ερχεται κανονικα αλλα στα στοιχεια του μηνυματος δειχνει οτι εχει ερθει 2 ωρες πριν!:(

τσεκαρα την ωρα στο μενου και ειναι οκ,μαλιστα το εχω βαλει να περνει αυτοματες ρυθμισεις απο το δικτυο.

το εχει παρατηρησει κανεις με την ιδια ρομ?

thanks

 

ειναι καποια επιλογη που πρεπει να τικαρεις στις ρυθμισεις μυνηματων νομιζω,αλλα δεν θυμαμαι πια και δεν ειμαι πια με kalo για να το τσεκαρω.Αλλα θυμαμαι που το ειχε ρωτησει και καποιος αλλος στο thread του kalo

Link to comment
Share on other sites

Αλλα θυμαμαι που το ειχε ρωτησει και καποιος αλλος στο thread του kalo

στο xda εννοεις? η υπαρχει εδω πουθενα?

και γω βρε συ καπου ειχε πεσει παλια στα ματια μου ,αλλα δεν μπορω να θυμηθω που

Link to comment
Share on other sites

στο xda εννοεις? η υπαρχει εδω πουθενα?

και γω βρε συ καπου ειχε πεσει παλια στα ματια μου ,αλλα δεν μπορω να θυμηθω που

 

και εδω θα υπαρχει αλλα με 500 σελιδες..περιμενε να σου πει καποιος αλλος

Link to comment
Share on other sites

και εδω θα υπαρχει αλλα με 500 σελιδες..περιμενε να σου πει καποιος αλλος

εψαξα στο XDA κατι ελεγε εκει,αλλα τελικα δεν χρειαστηκε να κανω κατι πολυπλοκο παρα να "ξετικαρω",οπως ειχες πει παραπανω την επιλογη:"sent timestamp GMT" απο τις ρυθμισεις μυνηματων.;)

ευτυχως ολα καλα

ευχαριστω πολυ παιδια!:D

Link to comment
Share on other sites

Κανω την μετονομασια και βαζω και την recovery και οταν ξεσυνδεω και παω για το + και on μπλεδιζει η οθονη..

 

Κατεβασε αυτο ... http://www.mediafire.com/?6ib9emrqmihz47d

Ειναι ο image φακελος ....

Θα συνδεθεις σε ροζ οθονη ( vol+ , vol- και power on), στο pc σου

Ξεζιπαρεις το "image.zip" , και θα δεις τον φακελο image ο οποιος ειναι ετοιμος , με recovery κομπλε.

Αλλαξε λοιπον τον image φακελο που εχεις με αυτον που κατεβασες.

Μετα ξεσυνδεσε το τηλ.. , βγαλε μπαταρια και ξαναβαλτην .

Κρατα πατημενα ( συνεχως τα πληκτρα vol+ και power on μεχρι που θα μπει στο recovery 5.0.2.7 ).

Αφου δεις οτι εχεις πλεον recovery , τοτε εισαι ετοιμος να φλασαρεις το Horsemageddon New .

Να ξερεις οτι μετα το φλασαρισμα του ρομ θα χρειαστει να περιμενεις 3-4 λεπτα να ξανανοιξει το τηλ..

Link to comment
Share on other sites

Κατεβασε αυτο ... http://www.mediafire.com/?6ib9emrqmihz47d

Ειναι ο image φακελος ....

Θα συνδεθεις σε ροζ οθονη ( vol+ , vol- και power on), στο pc σου

Ξεζιπαρεις το "image.zip" , και θα δεις τον φακελο image ο οποιος ειναι ετοιμος , με recovery κομπλε.

Αλλαξε λοιπον τον image φακελο που εχεις με αυτον που κατεβασες.

Μετα ξεσυνδεσε το τηλ.. , βγαλε μπαταρια και ξαναβαλτην .

Κρατα πατημενα ( συνεχως τα πληκτρα vol+ και power on μεχρι που θα μπει στο recovery 5.0.2.7 ).

Αφου δεις οτι εχεις πλεον recovery , τοτε εισαι ετοιμος να φλασαρεις το Horsemageddon New .

Να ξερεις οτι μετα το φλασαρισμα του ρομ θα χρειαστει να περιμενεις 3-4 λεπτα να ξανανοιξει το τηλ..

 

Μακάρι να φτιάξει.. τι να πω.

Σε υπέρευχαριστω για τον χρόνο σου και θα σου πω νέα αύριο

Link to comment
Share on other sites

Μακάρι να φτιάξει.. τι να πω.

Σε υπέρευχαριστω για τον χρόνο σου και θα σου πω νέα αύριο

Λογικα θα φτιαξει ...

20 λεπτα με μιση ωρα θες και θα'σαι κομπλε ....

Link to comment
Share on other sites

phone idle = 3 cell standby = 4 .Υποψη οτι το εχω μονιμα clocked στα 1200-1400.Δεν ειδα πριν κοιμηθω ποσο ακριβως ηταν η μπαταρια αλλα παλι οπως και χθες δεν επεσε,το πολυ 1%..

Αυτα χωρις να εχω κλειδωσει στη μνημη το aicbootfix οπως προτεινει ο ry09iu,τωρα το εκανα κι αυτο αλλα και παλι μια χαρα ηταν πιστευω.Αυτη η μοντα που εχει κανει ο riy09iu και μπορεις να κλειδωσεις launcher,sms,dialer και 2 user apps στη μνημη ειναι πολυ δυνατη

πολυ ανετο το βλεπω για miui

Το μονο που θελει ειναι αλλαγμα hosts

δηλ;;τι αλλαξες

πειραξες το /etc/hosts ;

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα :)

Πηρα σημερα το ideos X5 Pro απο τα media. Φοραει 2.2 εκδοση και θελω να το παω στην stock 4.0 εκδοση. Μπηκα στο: http://www.huaweidevice.com/worldwide/technicaIndex.do?method=gotoProductSupport&productId=3780

και κατεβασε το: HUAWEI Ideos firmware(U8800Pro,Android 2.3,V100R001C00B521,Oversea Normal) (V100R001C00B521)

Κανω οτι λεει, ξεκιναει το upgrade στην αρχη λεγοντας unpacking και μετα μολις φτασει η μπαρα στο 30% περιπου και παει να αλλαξει σε Installing βγαζει αμεσως ενα κιτρινο τριγωνο και λεει update failed.

Ξερει κανεις γιατι;

_ILiDAN_
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια.:)

εχω την kalo extreme και παρατηρησα κατι.

οταν στελνω sms απο αλλο κινητο στο δικο μου, ερχεται κανονικα αλλα στα στοιχεια του μηνυματος δειχνει οτι εχει ερθει 2 ωρες πριν!:(

τσεκαρα την ωρα στο μενου και ειναι οκ,μαλιστα το εχω βαλει να περνει αυτοματες ρυθμισεις απο το δικτυο.

το εχει παρατηρησει κανεις με την ιδια ρομ?

thanks

 

Θα πας Μηνύματα - Ρυθμίσεις - Sent timestamp GMT (χωρις check)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα :)

Πηρα σημερα το ideos X5 Pro απο τα media. Φοραει 2.2 εκδοση και θελω να το παω στην stock 4.0 εκδοση. Μπηκα στο: http://www.huaweidevice.com/worldwide/technicaIndex.do?method=gotoProductSupport&productId=3780

και κατεβασε το: HUAWEI Ideos firmware(U8800Pro,Android 2.3,V100R001C00B521,Oversea Normal) (V100R001C00B521)

Κανω οτι λεει, ξεκιναει το upgrade στην αρχη λεγοντας unpacking και μετα μολις φτασει η μπαρα στο 30% περιπου και παει να αλλαξει σε Installing βγαζει αμεσως ενα κιτρινο τριγωνο και λεει update failed.

Ξερει κανεις γιατι;

Απο ποιο καταστημα το πηρες ??

Με 110 ευρω ??

Στη mediamarkt στο γερακα , ουτε που το ξερανε οι υπαλληλοι , και δεν υπηρχε.

Για τ'αλλα που ρωτας θα σου πει καποιο αλλο παιδι , ειμαι με 2.2 εγω.

Link to comment
Share on other sites

99€

Media Markt Θεσσαλονικη. Οταν πηγα το πρωι ειχαν καμια δεκαρια κομματια.

 

Και περιμενω ακομα απαντηση απο καποιον που ξερει αν καποιος δει αυτο το μηνυμα :)

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

Edited by navi55
_ILiDAN_
Link to comment
Share on other sites

99€

Media Markt Θεσσαλονικη. Οταν πηγα το πρωι ειχαν καμια δεκαρια κομματια.

Thanks , στην Αθηνα δεν το βρισκω παντως , θα ξανακοιταξω.

Μη βιαζεσαι να χαλασεις το τηλ.. , καποιος θα σ'ενημερωσει η δες παλιοτερα ποστ , σε καθε σελιδα σχεδον εχει οδηγους.

Link to comment
Share on other sites

Και περιμενω ακομα απαντηση απο καποιον που ξερει αν καποιος δει αυτο το μηνυμα :)

η Β521 εχει μονο το update app απο step 2

καλυτερα να πας σε καποια οπως η B572 που εχει και step 1 και step 2

τα οποια θα βαλεις μεσα στον φακελο dload αφου μετονομασεις το update app απο το step 2 σε update_g app

μετα αμα θελεις περνας και το step 3

αμα τελειωσεις θα εισαι σε stok 2.3

http://www.huaweidevice.com/tcpsdownload/downLoadCenter?category=cn&flay=software&downloadID=NDEyNTc=

στην συνεχεια αμα θελεις θα περασεις σε stock 4.0 ics

http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDY1NTY=

Link to comment
Share on other sites

πολυ ανετο το βλεπω για miui

 

δηλ;;τι αλλαξες

πειραξες το /etc/hosts ;

 

αντικατεστησα το hosts με του kalo γιατι δεν μπορουσε να συνδεθει στο google.Μαλλον κατι με το θεμα που εχουν οι κινεζοι με το great

firewall

Link to comment
Share on other sites

99€

Media Markt Θεσσαλονικη. Οταν πηγα το πρωι ειχαν καμια δεκαρια κομματια.

 

Και περιμενω ακομα απαντηση απο καποιον που ξερει αν καποιος δει αυτο το μηνυμα :)

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Μην κάνεις συνεχόμενα posts. Χρησιμοποίησε την τροποποίηση αν θέλεις να διορθώσεις κάτι ή την πολλαπλή παράθεση αν θέλεις να απαντήσεις σε περισσότερα από ένα άτομα.

 

τρελη τιμη για τετοιο κινητο

Link to comment
Share on other sites

θελω να περασω το pika mod apo xda.αλλα ζηταει το cwm να εχω μεσα.

εχω την 4 929, και με την pinkscreen δε μου βγαζει storage devices sto device manager...

τι φταιει?

Link to comment
Share on other sites

η Β521 εχει μονο το update app απο step 2

καλυτερα να πας σε καποια οπως η B572 που εχει και step 1 και step 2

τα οποια θα βαλεις μεσα στον φακελο dload αφου μετονομασεις το update app απο το step 2 σε update_g app

μετα αμα θελεις περνας και το step 3

αμα τελειωσεις θα εισαι σε stok 2.3

http://www.huaweidevice.com/tcpsdownload/downLoadCenter?category=cn&flay=software&downloadID=NDEyNTc=

στην συνεχεια αμα θελεις θα περασεις σε stock 4.0 ics

http://www.huaweidevice.com/worldwide/downloadCenter.do?method=toDownloadFile&flay=software&softid=NDY1NTY=

 

Κατεβασα και τα 2... Αλλα δεν καταλαβα τι πρεπει να κανω... Λογικα πρωτα απο 2.2 θα παω για 2.3. Το zip του 2.3 εχει 3 διαφορετικα update αρχεια. Θα κανω και τα 3 με την σειρα που αναγραφονται;

_ILiDAN_
Link to comment
Share on other sites

αντικατεστησα το hosts με του kalo γιατι δεν μπορουσε να συνδεθει στο google.Μαλλον κατι με το θεμα που εχουν οι κινεζοι με το great

firewall

επισης βλεπω το enhanced.conf μισοκινεζικο

τι γινεται;

Κατεβασα και τα 2... Αλλα δεν καταλαβα τι πρεπει να κανω... Λογικα πρωτα απο 2.2 θα παω για 2.3. Το zip του 2.3 εχει 3 διαφορετικα update αρχεια. Θα κανω και τα 3 με την σειρα που αναγραφονται;

 

ναι σε ολα

θα βαλεις στην εξωτερικη sd τα δυο αρχεια,στον φακελο dload που εσυ θα φτιαξεις,χυμα,οπως σου ειπα πριν

μετα απο ρυθμισεις>αποθηκευτικος χωρος>καπου εχει update και θα το κλικαρεις για να αρχισει την αναβαθμιση

back-up εχεις παρει της rom που εισαι τωρα μην παει κατι στραβα;

εαν οχι περιμενε να σε βοηθησουν τα παιδια που ειναι σε 2.2,γιατι εγω το ξεχασα.

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

επισης βλεπω το enhanced.conf μισοκινεζικο

τι γινεται;

 

 

ναι σε ολα

θα βαλεις στην εξωτερικη sd τα δυο αρχεια,στον φακελο dload που εσυ θα φτιαξεις,χυμα,οπως σου ειπα πριν

μετα απο ρυθμισεις>αποθηκευτικος χωρος>καπου εχει update και θα το κλικαρεις για να αρχισει την αναβαθμιση

back-up εχεις παρει της rom που εισαι τωρα μην παει κατι στραβα;

εαν οχι περιμενε να σε βοηθησουν τα παιδια που ειναι σε 2.2,γιατι εγω το ξεχασα.

 

Μια τελευταια ερωτηση και θα σε αφησω ησυχο :)

 

Ακολουθησα τις οδηγιες σου και τωρα εχω επιτυχως 2.3 στο κινητο :D

Για να παω τωρα σε 4.0... Παλι το zip εχει 3 steps. Εγω θα κανω παλι μονο τα 2 πρωτα ονομαζοντας τα αρχεια με τον ιδιο τροπο;

Και τελος οταν θα παω σε 4.0, την κανω root με το superoneclick?

_ILiDAN_
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς τίποτα. Αναβοσβηνει η αρχικη εικονα:cry:

Περασες το ρομ ??

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταια ερωτηση και θα σε αφησω ησυχο :)

 

Ακολουθησα τις οδηγιες σου και τωρα εχω επιτυχως 2.3 στο κινητο :D

Για να παω τωρα σε 4.0... Παλι το zip εχει 3 steps. Εγω θα κανω παλι μονο τα 2 πρωτα ονομαζοντας τα αρχεια με τον ιδιο τροπο;

Και τελος οταν θα παω σε 4.0, την κανω root με το superoneclick?

ησυχος ειμαι,δεν μας αναγκαζει καποιος να κανουμε κατι με το ζορι,ισα-ισα!

πρωτα σβησε τα αρχεια απο 2.3 και βαλε τα αρχεια απο Β928 μεσα στον dload

τα δυο πρωτα,rename το δευτερο,και μετα θα τα σβησεις και θα βαλεις μεσα το update app χυμα απο step 3

για root απο πικα

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1736650

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...