Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μολις πηρα το νεο μου u8800 pro , με atmel ( 89 euro ... :blink: ).

Εχω βαλει ηδη ενα ρομ στη κουζινα ( GB based ) , και απο σημερα το βραδυ ξεκιναω αναβαθμιση και φλασαρισματα , οταν ετοιμασω κατι θα ενημερωσω ...

Εννοειτε οτι το κανονικο μου τηλ.. ( synaptic ) ,θα ειναι με Horsemageddon ακομα , αλλα πλεον θα μπορω να ψαχτω ανετα πανω σε GB based roms ( για αρχη ).

ICS δεν θα παιξω ακομα , θα ασχοληθω μονο με GB ...

Αναμεινατε στο ακουστικο σας λοιπον .... :p

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

για να βαλω Miui 2.3.9 σε Horsemaggedon χρειαζεται μονο το step 2 μιας GB rom σωστα ?

 

Εχει καποιος τα link για kalo extreme και Miui 2.3.9 ?

Οχι , χρειαζεσαι και το στεπ 1 ...

Link to comment
Share on other sites

Επισης εκανα και wipe battery stats οταν την εβαλα

 

Εμείς που είμαστε με τις rom του gkalen, όταν φλασάρουμε μια νέα ρομ (πάντα του gkalen φυσικά :P), να κάνουμε wipe battery stats; Κ πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι μετά θα πάρει τις σωστές τιμές; ΘΑ πρέπει να κάνουμε πλήρη αποφόρτηση (ασχέτως του τι ποσοστό δείχνει) κ μετά πάλι πλήρη φόρτιση (κλειστό, ανοιχτό, από USB, από κανονική πρίζα);

Γενικώς, όταν φλασάρουμε μια νέα ρομ (ασχέτως αν έχουμε 2.2.2 ή κάτι άλλο) πρέπει να κάνουμε wipe battery stats;

:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Εμείς που είμαστε με τις rom του gkalen, όταν φλασάρουμε μια νέα ρομ (πάντα του gkalen φυσικά :P), να κάνουμε wipe battery stats; Κ πώς μπορούμε να είμαστε σίγουροι ότι μετά θα πάρει τις σωστές τιμές; ΘΑ πρέπει να κάνουμε πλήρη αποφόρτηση (ασχέτως του τι ποσοστό δείχνει) κ μετά πάλι πλήρη φόρτιση (κλειστό, ανοιχτό, από USB, από κανονική πρίζα);

Γενικώς, όταν φλασάρουμε μια νέα ρομ (ασχέτως αν έχουμε 2.2.2 ή κάτι άλλο) πρέπει να κάνουμε wipe battery stats;

Οχι ακριβως ετσι ..

Κανουμε wipe battery stats , οταν φορτιζουμε το τηλ.. για 3-4 ωρες στο ρευμα οχι με usb.

Μετα μπες recovery , κανε wipe battery stats .

Μετα power of το τηλ.. και μετα απο 1 λεπτο παταμε το power on , και μολις ανοιξει το τηλ.. και σου ζητησει pin , τοτε το βγαζεις απο την πριζα .

Δεν χρειαζεται παντως , η μπαταρια μετραει τζαμι στη Horse.

Link to comment
Share on other sites

ή κάτι άλλο) πρέπει να κάνουμε wipe battery stats;

ο kalo παντως λεει μονο οταν εχουμε huge battery drain

Link to comment
Share on other sites

Δεκτόν! Δε το πειράζω τότε. Οπότε gkalen, αν κατάλαβα καλά, θα μπεις κ στα χωράφια της 2.3 σε λίγο με νέα ρομ;;
:respect: στον gkalen και τις rom του!
Link to comment
Share on other sites

Δεκτόν! Δε το πειράζω τότε. Οπότε gkalen, αν κατάλαβα καλά, θα μπεις κ στα χωράφια της 2.3 σε λίγο με νέα ρομ;;

Ναι , δεν χρειαζεται , τα ποσοστα ειναι παντα τζαμι ...

Ετοιμαζομαι και για 2.3 , θα ενημερωσω σε καποιες μερες , αφου εχω κανει τα τεστ μου ...

Link to comment
Share on other sites

Μολις πηρα το νεο μου u8800 pro , με atmel ( 89 euro ... :blink: ).

Εχω βαλει ηδη ενα ρομ στη κουζινα ( GB based ) , και απο σημερα το βραδυ ξεκιναω αναβαθμιση και φλασαρισματα , οταν ετοιμασω κατι θα ενημερωσω ...

Εννοειτε οτι το κανονικο μου τηλ.. ( synaptic ) ,θα ειναι με Horsemageddon ακομα , αλλα πλεον θα μπορω να ψαχτω ανετα πανω σε GB based roms ( για αρχη ).

ICS δεν θα παιξω ακομα , θα ασχοληθω μονο με GB ...

Αναμεινατε στο ακουστικο σας λοιπον .... :p

με το καλο,καλοδουλευτο

θα .......εαν...ηταν....δυνατον ......να βαλεις....μια 2.3.9......λεω ....τωρα εγω ......ο πονηρος

για να μην ερθω απο εκει και γινει χαμος:shoot::kill::rocket::p

Link to comment
Share on other sites

με το καλο,καλοδουλευτο

θα .......εαν...ηταν....δυνατον ......να βαλεις....μια 2.3.9......λεω ....τωρα εγω ......ο πονηρος

για να μην ερθω απο εκει και γινει χαμος:shoot::kill::rocket::p

Χαχαχα , εννοειτε οτι πρωτα θα φλασαρω τα παντα ολα και οπωσδηποτε τη ΜΙUI .

Ειπαμε οτι , το παρτυ ξεκιναει απο σημερα το βραδυ ..

Τωρα του αδειαζω τη μπαταρια για να το βαλω μετα να φορτισει , να το'χω ετοιμο οταν παω σπιτι να ξεκινησω .

Link to comment
Share on other sites

ισως θες κανα battery calibration..κλειδωσε και στην μνημη το aicbootfix..!και γω τα gapps μονο για το market τα βαζω.Δεν εμπιστευομαι πληρως ακομα το aptoid και το blackmarkt

καθολου να μην τα εμπιστευσαι αλλα τι να κανουμε

σου εβγαλε updates το play?

το aicbootfix το εχω κλειδωσει ηδη

θα δω πως θα παει το νεο theme το οποιο συνολικα θαρρω πως μου ταιριαζει πιο πολυ

αλλα δεν μπορω να βρω αυτο με το text icons,νταξξξ..τιποτα το σπουδαιο

Χαχαχα , εννοειτε οτι πρωτα θα φλασαρω τα παντα ολα και οπωσδηποτε τη ΜΙUI .

.

σε ics μην πας καθολου μονο απο περιεργεια

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

σου εβγαλε updates το play?

 

αν εννοεις για τα apps που ειχε μεσα η miui ηδη,οχι.Μονο για το ιδιο το market app

 

για να βαλω Miui 2.3.9 σε Horsemaggedon χρειαζεται μονο το step 2 μιας GB rom σωστα ?

 

Εχει καποιος τα link για kalo extreme και Miui 2.3.9 ?

 

του kalo ειναι στο xda κανονικα,η miui και η version 2.3.9 multilang και η 2.3.9 του ry09iu εχουν νεκρα links στο xda τελευταια φορα που ειχα κοιταξει.Aν θες να βαλεις την miui να ξερεις οτι θα χρειαστει να κανεις 2-3 πραγματα μονος σου αφου την βαλεις,δεν ειναι out of the box.Διαβασε τις τελευταιες 10 περιπου σελιδες απο αυτο το thread και θα καταλαβεις.Αν μετα ψηνεσαι ακομα πες μου να την ανεβασω καπου (αν και με ενα search στο google θα την δεις σε 2-3 link)

Edited by navi55
συνεχόμενα posts
Link to comment
Share on other sites

version 2.3.9 multilang

http://www.mediafire.com/?vijjjbeuxh7o77p

το κινεζικο το εχω δωσει,αρα ειμαστε κομπλε

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανεις ενα καλο app που να σταματαει τις εφαρμογες απο το να ξαναρχιζουν μονες τους?Εχω ηδη τα Autostarts και Optimize Toolbox αλλα και απο τα 2 υπαρχουν apps που ξαναρχιζουν μονες τους ακομα και αν τους το εχεις απαγορεψει
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανενας γιατι ενω εχω επιλεξει εναν ηχο για ηχο κλησης, πολλες φορες αλλαζει μονο του σε προεπειλογη ηχου, μου εχει σπασει τα νευρα!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανενας γιατι ενω εχω επιλεξει εναν ηχο για ηχο κλησης, πολλες φορες αλλαζει μονο του σε προεπειλογη ηχου, μου εχει σπασει τα νευρα!!!

το εκανε και σε μενα μερικες φορες με ICS αλλα και με 2.3.5 στοκ που ειχα βαλει.

κοιτα πολυ πιθανον να μην βλεπει σωστα την εξωτερικη καρτα σου sd.

και μπερδευεται.

εγω εκανα κατι αλλο και ησυχασα.

κατ'αρχην περασα την kalo extreme η οποια ειναι ροοτ(τελος παντων οποια ρομ εχεις αρκει να σαι root) και στη συνεχεια με το audacity στο pc εφτιαξα μερικα τραγουδακια (κοψιμο-ραψιμο)που γουσταρα,τα μετετρεψα σε μορφη ogg,τα εριξα στην sd και στη συνεχεια τα αντεγραψα με τον root explorer στη διαδρομη system->media->audio->ringtones με δικαιωματα rw-r--r--,αφου πρωτα eσβησα οτι m@l@ki@ ringtone ειχε μεσα εκει.

καλο ειναι να μην βαλεις ολοκληρα τα τραγουδια γιατι δεν χωρεσουν και πολλα.

θα κανεις "κοπτοραπτικη":lol:

για οτι αλλο εδω ειμαστε.;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανενας γιατι ενω εχω επιλεξει εναν ηχο για ηχο κλησης, πολλες φορες αλλαζει μονο του σε προεπειλογη ηχου, μου εχει σπασει τα νευρα!!!

 

Αν δεν βρεις λυση ανοιξε το build.prop και δωσε απο εκει για default οτι ringtone θες

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμο το νεο μου τηλ..

Τρεχει GB_Stallion , based on b521 gingerbread.

Εχω μια απορια για αρχη ...

Πρεπει φλασαρω και το στεπ 3 για να εχω τα power widget στο notification bar ??

Link to comment
Share on other sites

oh yes....

Κοιτα τι εκανα ...

Εκανα με τα 2 στεπ upgrade ..

Μετα εβαλα recovery και εκανα backup το stock gb rom .

Μετα αρχισα τα φλασαρισματα ....

Στη miui , cm7 και kalo , εμφανιζονταν τα power widget στο notification .

Στη moihack και τη δικια μου ( που ηταν based σε official ) , δεν εμφανιζονται ...

Αρα , θα πρεπει να κανω restore το backup μου σε official , και να περασω και το step 3 για να εμφανιζονται παντα τα power widget ????

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τι εκανα ...

Εκανα με τα 2 στεπ upgrade ..

Μετα εβαλα recovery και εκανα backup το stock gb rom .

Μετα αρχισα τα φλασαρισματα ....

Στη miui , cm7 και kalo , εμφανιζονταν τα power widget στο notification .

Στη moihack και τη δικια μου ( που ηταν based σε official ) , δεν εμφανιζονται ...

Αρα , θα πρεπει να κανω restore το backup μου σε official , και να περασω και το step 3 για να εμφανιζονται παντα τα power widget ????

 

Το 3ο step ειναι κλειδι της huawei που υπογραφει την official rom ωστε να παιζουν οι δικες της εφαρμογες. Λογικα δεν εχεις ουτε ραδιοφωνο και οποια αλλη εφαρμογη ειναι propertiary της huawei. Αν κανεις restore και το περασεις μια φορα, συνηθως δεν χρειαζεται να το ξαναπερασεις εκτος αν κανεις upgrade σε ics. Υπαρχει περιπτωση να φας bootloop και να ξανακανεις restore η να φλασαρεις step 2

In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

Κοιτα τι εκανα ...

Εκανα με τα 2 στεπ upgrade ..

Μετα εβαλα recovery και εκανα backup το stock gb rom .

Μετα αρχισα τα φλασαρισματα ....

Στη miui , cm7 και kalo , εμφανιζονταν τα power widget στο notification .

Στη moihack και τη δικια μου ( που ηταν based σε official ) , δεν εμφανιζονται ...

Αρα , θα πρεπει να κανω restore το backup μου σε official , και να περασω και το step 3 για να εμφανιζονται παντα τα power widget ????

γυρνα σε official και ξαναφλασαρε τα ολα τα steps απο την αρχη

δεν χανεις και τιποτα

sory ξεχασα οτι η B521 δεν εχει τα 2 steps

αρα Β572 βαζεις

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Μετα αρχισα τα φλασαρισματα ....

Στη miui , cm7 και kalo , εμφανιζονταν τα power widget στο notification .

Στη moihack και τη δικια μου ( που ηταν based σε official ) , δεν εμφανιζονται ...

Αρα , θα πρεπει να κανω restore το backup μου σε official , και να περασω και το step 3 για να εμφανιζονται παντα τα power widget ????

 

 

τα power widget στην official rom μπορεις να το ενεργοποιησεις/απενεργοποιησεις ως εξης:

καταρχας χρειαζεσαι το ToolBox.apk στο φακελο /system/app

αν το εσβησες ξεχνα τα power widget

 

μετα στο φακελο /cust/xml και στο αρχειο hw_defaults.xml υπαρχει η εξης γραμμη:

 

<integer toolBoxSwitch="1"/>

 

αν αλλαξεις το 1 με 0 επισης αποχαιρετα τα power widget

φυσικα αν το αρχειο δεν υπαρχει παλι δεν θα τα χεις

οποτε κατι απο ολα αυτα συμβαινει

τσεκαρε το. πιθανοτατα το στεπ3 ειναι ομως αυτο που περναει και περναει τα αρχεια στο cust

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ....

Εχω τα παντα , ραδιοφωνο και toolbox.apk και στο xml , ειναι ... =1 ......

Αλλα πως το ενεργοποιω να εμφανιζεται στο κουρτινακι , οεο ....???

Επισης δεν χρειαζεται η β572 , το update το εκανα με το στεπ1 απο b572 και το στεπ 2 απο b521 ( το στεπ 1 ειναι το ιδιο για ολα ).

Το toolbox.apk μου εμφανιζεται μονο σαν widget και οχι σαν εφαρμογη , οταν επιλεγω το toolbox widget , τοτε βγαινουν στην οθονη και οχι στο κουρτινακι , εκτος αν θελει reboot για να πανε στο κουρτινακι ??

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...