Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

κατσε δεν καταλαβα αυτο θελει και wifi h' 3g για να δουλεψει με με gps μόνο δεν δουλευει?δεν θελω να σε στεναχωρησω αλλα με wifi και με τη ρομ του kalo μολις ανοιξω wifi και gps μαζι με κλειδωνει 7 δορυφορους σε 3 δευτερολεπτα χωρις καθολου υπερβολες και μαλιστα εδω στα γιαννενα.το θεμα ειναι να κανει δουλεια γρηγορη χωρις wifi!και υπεροχε φανταστικε gkalenouko με εκεινα τα lock screen που λεγαμε?ε?ε?ε? Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

κατσε δεν καταλαβα αυτο θελει και wifi h' 3g για να δουλεψει με με gps μόνο δεν δουλευει?και υπεροχε φανταστικε gkalenouko με εκεινα τα lock screen που λεγαμε?ε?ε?ε?

 

ναι ρε συ δουλευει και χωρις,,, εφοσον εχεις περασει χαρτες και ολα τα συναφη ....

μη νομιζεις ομως οτι ολοι εδω περα εχουν περασει χαρτες και προγραμματα για να δουλευουν το gps χωρις ιντερνετ ... γι αυτο σου ειπα οτι το ποστ που εκανες νωριτερα ειναι πολυ χρησιμο ...

οσο για τις νεκροκεφαλες ,, αυτο κοιταω τωρα στην kalo v3.1.5 ,,,,,, βλεπω οτι εχει το stock lockscreen ,το κλασικο δηλαδη ,ετσι ???

αυτο θελει το χρονο του ,, δεν γινεται επιτοπου ,, πρεπει να βρω τα εικονιδια ( εχω αυτο [ATTACH]25456[/ATTACH] ... τωρα ,,, πρεπει να ψαξω να βρω και μια κανονικη νεκροκεφαλη ,, μετα να τα βαλω uot kitchen ,, και μετα θα ειναι ετοιμο ,,, οποτε , οπως καταλαβαινεις ,, θελει το χρονο του , δεν γινονται ετσι αυτα σε 5 λεπτα ...

 

και οσο για το gps , για τετοιους χρονους μιλαμε ,, σχεδον εξεπαφης με ιντερνετ και gps μαζι ,,, αλλα στις ρυθμισεις/τοποθεσια και ασφαλεια ,,, τικαρισμενη μονο η επιλογη ,,, χρηση δορυφορων gps ,, οχι να ειναι τικαρισμενη και η επιλογη ,,, χρηση ασυρματων δικτυων η το quick gps ....

γι αυτο σου λεω να το δεις και συ ,,, που το κατεχεις το αθλημα με το gps ,,, εγω μονο δοκιμες κανω δεν το κατεχω καθολου το αθλημα ...

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

όπα ζητω συγγνωμη με την ησυχία σου με κανεις εξυπηρετηση απλα νομιζα εχεις κατι ετοιμο με το πασσο σου χαλλλλαρα :P

 

λοιπον δοκιμασα και το προγραμμα σου αλλα μεσα σε σπιτι τωρα δεν μπορω να ξερω ποσο εγκυρο ειναι και δεν μπορω να βγω στο μπαλκονι γιατι θα ξυπνησει η κοπελα μου,λοιπον με του kalo οπως και με εσενα με gps μονο δεν επιασε τπτ απο δορυφορους με wifi μαζι του καλο επιανε με το ζορι 2 εσενα δυστυχώς κανενα

 

μπορει να εκανα και λαθος με τα αρχεια γιατι εχει και ενα φακελο εκτος μεσα στο system\etc υπαρχει και ενας μονος του ξεμπαρκος φακελος etc χυμα ετσι στην εσωτερικη μνημη και εχει και εκει μεσα αυτο το αρχειο gps.conf και μπορει να εκανα μετακινηση διγραφη λαθος αρχειο σε λαθος φακελο αλλα βραδιατικα δεν εχω δυναμη να ξαναπερναω τη ρομ απο την αρχη και να φτου και απο την αρχη όλα απο δευτερα βραδυ που θα γυρισω θεσσαλονικη το ξανακανω προς το παρον εκτος gps ολα δουλευουν ρολοι

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

καλα το εκανες , μπορει να και να μην δουλευει στη 2.3 ,,,,,,,, οτι κανεις στο system/etc , μετα το reboot , γινεται το ιδιο και στον φακελο etc ...

 

Λοιπον ,,, κατεβασα το gps test ,απο μαρκετ , για να δοκιμασω κι εγω .....

Επειδη δεν το'χω ξανακανει , να μου πεις κι εσυ τι σημαινουν αυτα ...

Μεσα στο σπιτι (10 μετρα απο μπαλκονι) , μονο με gps ανοιχτο

Ανοιγω την εφαρμογη ,gps test , και εχω .... σε χρονο μηδεν σχεδον

Gps , ΟΝ ,,,,,,, accuracy(feet) , 2500

In view , 2 ,,,,,, in use 2 , ,, και αυτα που ανεβοκατεβαινουν σαν εκουαλαιζερ ειναι πορτοκαλι

Προχωραω προς μπαλκονι (5 μετρα απο μπαλκονι) ,,,, και γινονται

Gps ,on ,,,,, accuracy(feet) , 240

In view , 5 ,,,, in use , 5 ,,, και το εκουαλαιζερ πορτοκαλι και κιτρινα ..

Βγαινω στο μπαλκονι , με κατεβασμενες τεντες

Gps,on ,,,,, accuracy(feet) , 12

In view , 8 ,,,,,, in use 8 ,,, και το εκουαλαιζερ στα κιτρινα

Και τελος στο μπαλκονι με ανεβασμενες τεντες

Gps , on ,,,,,,, accuracy(feet) , 5

In view , 11 ,,,,,,, in use 11 ,, και το εκουαλαιζερ ,, στα κιτρινα

Με wifi και gps ,, δεν δοκιμασα

 

Αυτα ,,,,, τωρα εσυ θα μου πεις , τι σημαινουν αυτα .........

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

αυτα χωρις wifi και τιποτα απο fast gps ειναι πολυ καλα νεα με το που βγαζει accuracy σημαινει οτι κλειδωσε τους δορυφορους οποτε εισαι παρα μα παρα πολυ καλα αν κατεβασεις και ενα igo h' ndrive θα δεις ποσο γρηγορα σε βγαζει στην τοποθεσια που εισαι απο εκει και περα οσοι περισσοτεροι δορυφοροι τοσο καλυτερη ακριβεια

 

να σε πω μηπως να σε δώσω παραγγελια να μου κανεις μια ρομ σαν την δικια σου για 2.3 ή εγώ να γυρισω σε 2.2 αμα βλεπω τοσα καλουδια?ξερω θα με πεις να κατσω στα αυγα μου αλλα.....

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Ωραια ,, αυτο σημαινει, οτι σε μενα δουλευει κανονικα ..... αρα δεν δουλευει στη 2.3 .... αλλα νομιζα οτι θα δουλευε ,,,,, τι να κανουμε , δεν τρεχει και τιποτα ,αφου εχει βαλει ο kalo ,gps fix , τοτε δεν πειραζει......

Εγω το δοκιμασα χωρις τιποτα αλλο αναμμενο ,,, μονο το gps ..... αλλα δεν το'χα ξανακανει αυτο ,δεν ηξερα οτι υπαρχει αυτη η εφαρμογη που σου δειχνει δορυφορους και τετοια πραγματα ,,, μονο με το google maps το δοκιμασα και θελει αναγκαστικα ιντερνετ .....

Να που μαθαμε και κατι ακομα ....

Οσο για το αλλο που λες με τα ρομ ,,,,, παλι επιμενω να κατσεις οπως εισαι ,, γιατι το δικο μου ρομ , δεν εχει αλλες επιλογες ,,, το'βαλες , εμεινες εκει ,, ουτε να φλασαρεις αλλο ρομ μπορεις ουτε τιποτα ,,,,,, ενω τωρα οπως εισαι μπορεις να φλασαρεις αλλο ρομ .... βεβαια εκτοςτου kalo , μαυριλα ....... αλλα αμα βγει κατι το δοκιμαζεις .... ενω με το δικο μου δεν μπορεις να δοκιμασεις τιποτα αλλο....... οπως καταλαβαινεις το δικο μου ειναι για πιο ηρεμους χρηστες ,που θελουν να δουλευει το τηλ.. τους οσο γινεται καλυτερα χωρις να τους ενδιαφερουν αναβαθμισεις και τετοια ....

Link to comment
Share on other sites

θελω το boot animation αυτου του τυπου που δεν απανταει
και τον ήχο απο αυτό να προσθεσω http://www.youtube.com/watch?v=90-ReaSF6qs αν μπορει καποιος να με βοηθήσει σε αυτο θεμα και gkalen μήπως εβγαλες τελικα άκρη με εκεινα τα lock screen που έλεγες αν οχι ακόμα οκ οποτε μπορείς απλά ρωτάω
Link to comment
Share on other sites

Θελω χρονο για τα lockscreen ,, και για τ'αλλα που λες δεν γνωριζω ,, για ηχο στο bootanimation ,θα το κοιταξω ....

Για ηχο δες εδω ....

http://forum.cyanogenmod.com/topic/22605-how-to-add-sound-to-a-boot-animation-start-up-tutorial/

 

Κανε και αναζητηση στο google για .... how to add sound in boot animation ..... και θα βρεις αρκετα tutorials ....

 

Τις βρηκα τις νεκροκεφαλες ,εδω ..... http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=981757

Οποτε αυριο η μεθαυριο θα τις εχω ετοιμες....

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ωραιες φαινοντε δεν μπορουμε να τις χρησιμοποιησουμε κατευθειαν εκείνες?μαζί με όλο το θέμα ή επειδη ειναι για cyanogen χρειαζονται αλλαγη για να ερθουν στα μετρα μας?οπως και να εχει ευχαριστω για ολο το κοπο σου και αν θες τιποτα αλλο με gps να σε βοηθησω πες μου
Link to comment
Share on other sites

παρα πολυ ωραιες φαινοντε δεν μπορουμε να τις χρησιμοποιησουμε κατευθειαν εκείνες?μαζί με όλο το θέμα ή επειδη ειναι για cyanogen χρειαζονται αλλαγη για να ερθουν στα μετρα μας?οπως και να εχει ευχαριστω για ολο το κοπο σου και αν θες τιποτα αλλο με gps να σε βοηθησω πες μου

 

Ναι δεν γινεται ,,, ειναι για cm7 (theme chooser) , , παιρνουμε αυτα που θελουμε και ειμαστε κομπλε ......

Οσο με το gps ,, ειμαι σιγουρος οτι βοηθησες πολλους ...... το περιεργο ειναι, που ειπες οτι στου kalo δεν κλειδωνει χωρις ιντερνετ ,,,, αλλα σε μενα μαμει και δερνει ,,, και σε ταχυτητα και χωρις ιντερνετ , κλειδωνει απιθανα ..... thanks ....

Link to comment
Share on other sites

Ναι δεν γινεται ,,, ειναι για cm7 (theme chooser) , , παιρνουμε αυτα που θελουμε και ειμαστε κομπλε ......

Οσο με το gps ,, ειμαι σιγουρος οτι βοηθησες πολλους ...... το περιεργο ειναι, που ειπες οτι στου kalo δεν κλειδωνει χωρις ιντερνετ ,,,, αλλα σε μενα μαμει και δερνει ,,, και σε ταχυτητα και χωρις ιντερνετ , κλειδωνει απιθανα ..... thanks ....

 

οχι ρε παιδια,τι internet..!?του kalo μου κλειδωνει και μεσα στο σπιτι!χωρις extra προγραμματα και tweaks κιολας..!

Link to comment
Share on other sites

κοιταξτε ειμαι ιωαννινα αυτες τις ημερες και μπορει εξαιτιας της περιοχης να φταιει σκεψου οτι εδω ψηφιακο σημα τηλεορασης δεν εχει ερθει ακομα!azuli εσυ για το fix του gkalen λες μαμει και δερνει η' το στοκ του kalo?
Link to comment
Share on other sites

οχι ρε παιδια,τι internet..!?του kalo μου κλειδωνει και μεσα στο σπιτι!χωρις extra προγραμματα και tweaks κιολας..!

 

Πρωτον δεν υπαρχουν extra προγραμματα και δευτερον , ουτε tweaks για gps ,,, υπαρχουν μονο ,, gps fixes (gps.conf) .....τιποτα αλλο ,,, το οποιο fix το εχει ο kalo στο ρομ του (οπως ειπα και σε προηγουμενο ποστ) .... οποτε που ειναι το προβλημα ?

Απλα ο φιλος tzivas , ειπε οτι δεν του κλειδωνε , χωρις internet , ,, και ρωταω γιατι .....

 

@tzivas

Το δικο μου fix ,, ειναι τελικα για 2.2 ,, , , ο kalo εχει βαλει fix για 2.3 ,, και ειναι κομπλε ,,,,,, απλα νομιζα οτι μπορει το δικο μου να δουλεψει και στου kalo ,, αλλα γιοκ .....

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

κοιτα gkalen θα δοκιμασω με το δικο σου fix και θεσσαλονικη να δω να σε πω αποτελεσματα σιγουρα παντως παιζει να φταιει η περιοχη εδω γιατι σημερα δοκιμασα για πλακα παλι το test και με του kalo με ποιανει 3 με 4 δορυφορους.θα το δοκιμασω και μ kalo fix και με το δικο σου θεσσαλονικη για σιγουρα γιατι και τη ρομ γενικως του kalo την περασα εδω γιαννενα κι δεν ξερω πως δουλευει και το δικο της gps μεχρι πριν 1 εβδομαδα ειμουνα με official 2.3.5 με κερνελ b540 και πριν ενα μηνα τη στοκ απο μαμα 2.2 οποτε θελω και εγω προσωπικα να τσεκαρω τις αντιδρασεις και με τα 2 fix τωρα για τα tweaks που λετε εγω ακομα μαθαινω την ορολογια και δεν ξερω τι ειναι αυτο αυτα απο μενα

 

σιγουρα gkalen δεν κανει?το εξακριβωσες κσι απο αλλου να μην το δοκμασω καν?

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Οχι τελικα , tzivas , το δικο μου ειναι για 2.2 ,, και δεν κανει για τη ρομ του kalo .....

Ειπα να το δοκιμασεις εσυ που ασχολησαι με gps ,, μηπως και ......

Ο kalo εχει βαλει gps fix ,, δεν χρειαζεται να κανεις κατι αλλο .....

 

σε λιγο ανεβαζω το θεματακι σου με τα lockscreen

 

κατεβασε αυτο

http://www.mediafire.com/?s8we3abr5arnz7a

 

μετα , μπες recovery και διαλεξε ..

install zip from sd card

choose zip from sdcard

βρες και διαλεξε το ,, kalo_skulls_lockscreen.zip

μετα ,, reboot system now ,, και ετοιμος ...

αμα δεν σ'αρεσουν , η κατι δεν παει καλα ,,,,, κατεβασε αυτο ...

http://www.mediafire.com/?czz6ams2ttygi1v

 

μ'αυτο θα ξαναγινουν ολα οπως ηταν .....

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

τις περασα ωραιες τωρα ψαχνω για να βαλω αναλογη ταπετσαρια που να ειναι ομως μονο στην ταπετσαρια κλειδωματος ευχαριστω πολυ παντως με εφτιαξες παλι

 

να σε ρωτησω παλι αν αλλαξω τροπο κλειδωματος οι νεκροκεφαλες θα μεινουν?αν το κανω με καποιο κλειδωμα οπως στις φωτος του forum απο οπου το πηρες?

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Δεν νομιζω να εχει σημασια αν εισαιμε το ρομ του kalo , δοκιμασε το ,,,, κατεβασε το ρομ που ανεβασα προχτες (2-3 σελιδες πισω) ,, και παρε απο μεσα ,στο φακελο ,, system/etc ,, ενα αρχειο που λεγεται ,, gps.conf ,,,,,, αντικατασταση με αυτο που εχεις ηδη και permissions (rw-r--r--) .... reboot και πες μας τι παιζει .....

Αν εχει προβλημα ,, ξαναβαλε αυτο που ειχες ......

 

Η συνεισφορά σου στο modding του X5 είναι αξιοσημείωτη και σε συγχαίρω για αυτό, ωστόσο προσπάθησε να γράψεις όπως όλοι μας, τα συνεχή κόμματα (,,,,,,,) και τελείες (........) κάνουν δυσανάγνωστα τα post σου για αυτούς που θέλουν να τα διαβάσουν. Σε παρακαλώ να γράφεις κανονικά όπως όλοι μας, φαντάζεσαι τι θα γινόταν εδώ μέσα αν κάναμε όλοι το ίδιο;

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

μηπως ξερει κανεις αν μπορουμε να βγαλουμε το logo του huawei απο το boot animation το googlαρισα αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι
Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
μηπως ξερει κανεις αν μπορουμε να βγαλουμε το logo του huawei απο το boot animation το googlαρισα αλλα δεν μπορεσα να βρω κατι

 

Δε γνωρίζω για τη συγκεκριμένη συσκευή αν υπάρχει κάποια ιδιαιτερότητα αλλά συνήθως στα Android βρίσκεται στον φάκελο

 

/system/media/bootanimation.zip

 

(Σε περίπτωση που θέλεις να το ξαναβάλεις, μη το αφαιρέσεις, μετέφερε το σε κάποιον άλλο φάκελο πχ. στη κάρτα μνήμης).

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

δυστηχως οχι δεν υπαρχει ο φακελος στη ρομ του kalo στο φακελο system\media το εχω ψαξει εχω βαλει και ενα boot animation αρχειο εκει μεσα αλλα οταν ανοιγει το κινητο πρωτα πεταει το logo του huawei και μετα το boot animation που εχω βαλει στο system\media
Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω τι ειναι splash screen εγω θελω να βγαινει με το που ανοιγω το boot animation που εχω βαλει οχι το ονομα huawei
Link to comment
Share on other sites

Η συνεισφορά σου στο modding του X5 είναι αξιοσημείωτη και σε συγχαίρω για αυτό, ωστόσο προσπάθησε να γράψεις όπως όλοι μας, τα συνεχή κόμματα (,,,,,,,) και τελείες (........) κάνουν δυσανάγνωστα τα post σου για αυτούς που θέλουν να τα διαβάσουν. Σε παρακαλώ να γράφεις κανονικά όπως όλοι μας, φαντάζεσαι τι θα γινόταν εδώ μέσα αν κάναμε όλοι το ίδιο;

 

ΟΚ, Athanaso ....

Νομιζα οτι ηταν καλυτερα ετσι , για να ξεχωριζονται οι προτασεις και να μην πιανουν χωρο.

Αλλα αφου λες οτι ειναι χειροτερα , ενταξει θα γραφω κανονικα τωρα.

Thanks , και για τα καλα σου λογια .

 

@tzivas

Εγω , εχω στο φακελο , cust/wind/gr/logo , ενα αρχειο που λεγεται , oem.logo

Δεν ξερω ομως αμα ειναι αυτο για την , splash screen

Ψαξε και στο δικο σου φακελο cust ,μηπως βρεις κατι αναλογο , αλλα κανε και ενα backup απο recovery , μη τυχον σβησεις κατι που δεν πρεπει και φας πακετο

Οι νεκροκεφαλες ενταξει, ετσι ?

Θα μπορουσα να βαλω κι αλλα πραγματα μεσα αλλα για πιο γρηγορα εβαλα μονο , μπαταρια και νεκροκεφαλες

Link to comment
Share on other sites

ΟΚ, Athanaso ....

Νομιζα οτι ηταν καλυτερα ετσι , για να ξεχωριζονται οι προτασεις και να μην πιανουν χωρο.

Αλλα αφου λες οτι ειναι χειροτερα , ενταξει θα γραφω κανονικα τωρα.

Thanks , και για τα καλα σου λογια .

 

@tzivas

Εγω , εχω στο φακελο , cust/wind/gr/logo , ενα αρχειο που λεγεται , oem.logo

Δεν ξερω ομως αμα ειναι αυτο για την , splash screen

Ψαξε και στο δικο σου φακελο cust ,μηπως βρεις κατι αναλογο , αλλα κανε και ενα backup απο recovery , μη τυχον σβησεις κατι που δεν πρεπει και φας πακετο

Οι νεκροκεφαλες ενταξει, ετσι ?

Θα μπορουσα να βαλω κι αλλα πραγματα μεσα αλλα για πιο γρηγορα εβαλα μονο , μπαταρια και νεκροκεφαλες

Βασικα τα κοματα που βαζεις δε χρειαζονται. Π.χ. σε ολη την παραθεση που σου εκανα, μονο ενα κομα ειναι σωστο. Εμενα δε με πειραζει αλλα μου φαινεται περιεργο γιατι συνηθως πολλοι λιγοι βαζουν κοματα, κακως, ενω εσυ κανεις το αντιθετο. (Μιλαει ο ανορθογραφος, εγω!!!)

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

gkalen χιλλια ευχαριστω πολύ ωραια δουλεια με τις νεκροκεφαλες αλλα θα μπορουσα μήπως να τις κανω ενα με δυο κλικ μεγαλυτερες?οσο για μπαταρια δεν ειδα καποια αλλαγη στο εικονιδιο της οπως και να εχει πολυ καλη δουλεια.θα το κοιταξω αυτο που λες αλλα τι εννοειται οταν λέτε splash screen?και τι ακριβως λες να κανω το αρχειο οταν το βρω δεν καταλαβα εννοεις να το σβήσω αλλα πρώτα να το κρατησω σαν backup?

 

gkalen δυστηχως στο φακελο που με ειπες δεν εχει καν φακελο wind και δεν ξερω αν εσυ εχεις τετοιο θεμα αλλα με τον root explorer στου kalo με το search παντα τρωωει σκάλωμα στο φακελο data\hwvefs\data\hwvfs και μετα μονο απο reboot ξαναδουλευει ο root explorer

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...