Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Την δυνατοτητα αλλαγης του μεγεθους των εικονιδιων στην οθονη(καλα και αλλοι launchers το εχουν αυτο)

Μου αρεσει το πληκτρο κατω δεξια για τις "Running Applications"και ο τροπος που τις απεικονιζει.

Πρεπει ομως ναναι λιγουλακι βαρυ η μου φαινεται?Βασικα μου κανε η εφαρμογη κανα δυο κολληματα!!

οκ,εχει τα θεματακια του

το music δεν δουλευει

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Τον ειχα δοκιμασει και στην alpha εκδοση. Ενταξει βελτιωθηκε σε σταθεροτητα και ταχυτητα αλλα ειναι πολυ φτωχος σε παραμετροποιηση. ADWLauncher EX και LauncherPro Plus κατα την γνωμη μου οι καλυτεροι.
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

οκ,εχει τα θεματακια του

το music δεν δουλευει

 

Οντως στο Music μου Βγαζε..Υπηρξε αναμενομενη διακοπη της Εφαρμογης "Launcher"

 

 

-Ομάδα Διαχείρισης- Απαγορεύεται η άσκοπη μορφοποίηση κειμένου σε ολόκληρο το post.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

μην λετε τα μισα,πως εισαι τωρα;

καλημερα

δεν εχω καμια μοντα στο κινητο εκτος του οτι ειμαι root,ειμαι με original boot.img,με κανονικο recovery.img,και με original cust.img

για οποιον θελει να δει τι κανει το recovery,

http://wiki.cyanogenmod.com/wiki/Howto:_Using_the_Recovery

καλημερα

ειμαι root,εχω βαλει το recovery.img CWM 5.0.2.3,και την original cust.img 2.3.5 :D

αντικατεστησα την recovery.img CWM 5.0.2.3 ε την original και θα το δοκιμασω γιατι ειμαι τοσο γκαντεμης που αυτη τη στιγμη που γραφω εχει διακοπη ρευματος :wacko:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα

ειμαι root,εχω βαλει το recovery.img CWM 5.0.2.3,και την original cust.img 2.3.5 :D

αντικατεστησα την recovery.img CWM 5.0.2.3 ε την original και θα το δοκιμασω γιατι ειμαι τοσο γκαντεμης που αυτη τη στιγμη που γραφω εχει διακοπη ρευματος :wacko:

να περασεις την 5.0.2.7

αμα θες να μπαινεις σε recovery χωρις παρατραγουδα,περνα room manager,τουλαχιστον σε αφηνει να κανεις rebοot σε recovery

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

να περασεις την 5.0.2.7

αμα θες να μπαινεις σε recovery χωρις παρατραγουδα,περνα room manager,τουλαχιστον σε αφηνει να κανεις rebοot σε recovery

 

ok perasa thn 5.0.2.7 kai ola einai tzami/

ευχαριστω πολυ παιδια ;) :)

Link to comment
Share on other sites

Για οσους δεν το γνωριζουν και για να μη ψαχνουν και μπερδευονται,οι ανακατευθυνσεις για τις σελιδες με τους Οδηγους(Root και CWM Recovery)βρισκονται στην πρωτη σελιδα του Modding για IDEOS X5 Pro. Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τα εκανα τα βηματα οπως λετε (μαλλον) αλλα οταν παω στην καρτα και παταω SD card upgrade βγαζει αυτο the upgrade rackage is not detectd.Confirm the upgrade package and then perform the upgrade
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια τα εκανα τα βηματα οπως λετε (μαλλον) αλλα οταν παω στην καρτα και παταω SD card upgrade βγαζει αυτο the upgrade rackage is not detectd.Confirm the upgrade package and then perform the upgrade

αμαν πια!

σας βαρεθηκα!:mad::(:p

τι προσπαθεις να κανεις;

γραψτο!

Link to comment
Share on other sites

αμαν πια!

σας βαρεθηκα!:mad::(:p

τι προσπαθεις να κανεις;

γραψτο!

ενταξει μην δαγκωνης :p:p θελω να περασω την 2.3.5 εχω την 2.2 αλλα κατι δεν κανω σωστα εκανα τον φακελο περασα τα αρχεια αλλαξα και την ονομασια απο το step2 αλλα οταν παω στην καρτα με βγαζει αυτο το μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

ενταξει μην δαγκωνης :p:p θελω να περασω την 2.3.5 εχω την 2.2 αλλα κατι δεν κανω σωστα εκανα τον φακελο περασα τα αρχεια αλλαξα και την ονομασια απο το step2 αλλα οταν παω στην καρτα με βγαζει αυτο το μηνυμα

μην δαγκωνεις:p:p

στην εξωτερικη sd?

για να αρχισουμε απο εδω...

Link to comment
Share on other sites

3.2.2 In the SD card root directory create dload directory, copy the upgrade package in step 1 directory

UPDATE.APP to dload directory, step 2 will be renamed directory UPDATE.APP

UPDATE_g.APP, copied to the dload directory UPDATE_g.APP, the copy is complete, confirm that the SD card dload

Directory updates to dload \ UPDATE.APP and dload \ UPDATE_g.APP;

3.2.3 the phone off, the SD card into the phone, press the power button to boot into the "Settings" menu,

 

πρεπει να εχουμε 2 αρχεια μεσα στον dload χυμα ε;

ενα απο step 1 και ενα απο step 2 που θα το μετονομασουμε σε UPDATE_g.APP

δηλ.ενα update.app απο step 1 και ενα UPDATE_g.APP απο step 2

σβηστα και και ξαναβαλτα μηπως μπερδεψες τα steps,μετα θα πας ρυθμισεις αποθηκευτικου χωρου και αναβαθμιση λογισμικου.

το update.app απο step 2 περιεχει και την rom στην ουσια.

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

3.2.2 In the SD card root directory create dload directory, copy the upgrade package in step 1 directory

UPDATE.APP to dload directory, step 2 will be renamed directory UPDATE.APP

UPDATE_g.APP, copied to the dload directory UPDATE_g.APP, the copy is complete, confirm that the SD card dload

Directory updates to dload \ UPDATE.APP and dload \ UPDATE_g.APP;

3.2.3 the phone off, the SD card into the phone, press the power button to boot into the "Settings" menu,

 

πρεπει να εχουμε 2 αρχεια μεσα στον dload χυμα ε;

ενα απο step 1 και ενα απο step 2 που θα το μετονομασουμε σε UPDATE_g.APP

δηλ.ενα update.app απο step 1 και ενα UPDATE_g.APP απο step 2

σβηστα και και ξαναβαλτα μηπως μπερδεψες τα steps,μετα θα πας ρυθμισεις αποθηκευτικου χωρου και αναβαθμιση λογισμικου.

το update.app απο step 2 περιεχει και την rom στην ουσια.[/quote

(μετα θα πας ρυθμισεις αποθηκευτικου χωρου και αναβαθμιση λογισμικου.)αυτο οταν ειναι ανοικτο το τηλ.Αυτο(3.2.3 the phone off, the SD card into the phone, press the power button to boot into the "Settings" menu,) δεν ξερω πως να το κανω

Link to comment
Share on other sites

(μετα θα πας ρυθμισεις αποθηκευτικου χωρου και αναβαθμιση λογισμικου.)αυτο οταν ειναι ανοικτο το τηλ.

φυσικα ανοικτο

ρυθμισεις>αποθηκευτικος χωρος> αναβαθμιση λογισμικου

και παρατο ησυχο για κανενα 5λεπτο,αντε να μας τι εγινε τελικα.

=========================================================================================

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

φυσικα ανοικτο

ρυθμισεις>αποθηκευτικος χωρος> αναβαθμιση λογισμικου

και παρατο ησυχο για κανενα 5λεπτο,αντε να μας τι εγινε τελικα.

=========================================================================================

τελικα ηταν η καρτα που δεν εκανε εβαλα αλλοι και ολα ειναι ενταξει σε ευχαριστω πολλοι για την βοηθεια
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον πρεπει να την γραψω την βλακεια που εκανα και τωρα δεν μπορω να μπω στο λειτουργικο!!!!:wacko:

Προσπαθησα σημερα να περασω ενα theme απο XDA αλλα πανω στην βιασυνη μου δεν προσεξα καθολου στα post στην δευτερη σελιδα

οτι το συγκεκριμενο δεν εκανε για τo δικο μου:O

Ξεκινησα λοιπον μεσω update from SD και στο τελος πηρα μα μη πω τι στο ΧΕΡΙ!!!

Κανει reboot το κινητο και ξεκιναει αλλα μενει(κολλαει)στην Boot Animation με το logo του IDEOS.

To κινητο μπαινει σε recovery μπαινει σε pink/μωβ screen..βλεπω το φακελλο image με τα αρχεια αλλα τι να τον κανω...μαλλον τι δεν εκανα.

Μεχρι και τον φακελλο dload ξαναεβαλα στην sd και πηγα απο Volume+- μαζι με Power on γιατι αλλος τροπος δεν υπαρχει να ξαναβαλω

την αναβαθμιση,μου ανοιγει το Unpaking αλλα η μπαρα μενει γκρι και δεν κανει Unpaking!!

Τα εχω παιξει και το βασικοτερο ειναι οτι απο σκετη βλακεια την πατησα!!!:mad:

 

To κακο ειναι οτι οτι και να βαλω μετα απο την ροζ οθονη ξεκιναει το unpacking αλλα δεν το κανει ποτε!!

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

ποιο;;;;;;;;;;;;;

 

Τι θες να γινουμε ρεζιλι δημοσια:O

 

Αυτο ειναι που εκανε την ζημια:http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1173102

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άνοιξε το αρχείο zip που περιέχει το θέμα, το ποιό πιθανό είναι να περιέχει το φάκελο /system/framework και το αρχειο framework-rew.apk, και επίσης ίσως και το systemui.apk στο φάκελο /system/app. Άνοιξε τώρα το zip της ρομ που έχεις, και πάρε τα αντίστοιχα αρχεία, τα οποία θα πρέπει να βάλεις στη συσκευή στους αντίστοιχους φακέλους. Αυτό μπορείς να το κάνεις με το adb από γραμμή εντολών dos χειροκίνητα, ή καλύτερα με το QtADB ή το android commander(είναι διαχειριστές αρχείων για τη συσκευή που λειτουργούν από το Pc, και μπορείς να κάνεις αντιγραφή στους φακέλους του συστήματος).

 

EDIT:

Μόλις είδα ότι έχεις δώσει λίνκ.

Τα αρχεία είναι τα launcher2.apk, framework-res.apk(αυτό μάλλον κάνει τη ζημιά) και services.jar

Edited by dancer_69
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν άνοιξε το αρχείο zip που περιέχει το θέμα, το ποιό πιθανό είναι να περιέχει το φάκελο /system/framework και το αρχειο framework-rew.apk, και επίσης ίσως και το systemui.apk στο φάκελο /system/app. Άνοιξε τώρα το zip της ρομ που έχεις, και πάρε τα αντίστοιχα αρχεία, τα οποία θα πρέπει να βάλεις στη συσκευή στους αντίστοιχους φακέλους. Αυτό μπορείς να το κάνεις με το adb από γραμμή εντολών dos χειροκίνητα, ή καλύτερα με το QtADB ή το android commander(είναι διαχειριστές αρχείων για τη συσκευή που λειτουργούν από το Pc, και μπορείς να κάνεις αντιγραφή στους φακέλους του συστήματος).

 

Το θεμα ειναι πως θα δω τα αρχεια zip στην συσκευη?Ευχαριστω για το ενδιαφερον παντως.

Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχεις στο pc σου τα αρχεία? Αν όχι κατέβασέ τα πάλι. Ή συνδεσε τη συσκευή σε recovery mode και κάνε mount το usb ώστε να τα ανοίξεις από εκεί.
Link to comment
Share on other sites

Δεν τα έχεις στο pc σου τα αρχεία? Αν όχι κατέβασέ τα πάλι. Ή συνδεσε τη συσκευή σε recovery mode και κάνε mount το usb ώστε να τα ανοίξεις από εκεί.

 

Βασικα επειδη μετα απο τοσες ωρες δεν πολυκαταλαβαινω πια,ποια αρχεια εννοεις?

Σε recovery mode και usb δεν βλεπω τιποτα.

Κατεβασα και εγκατεστησα τον Android Commander.

 

Ενταξει κατεβασα το αρχειο του θεματος και το αποσυμπιεσα στην επιφανεια εργασιας του Pc.

 

"Άνοιξε τώρα το zip της ρομ που έχεις, και πάρε τα αντίστοιχα αρχεία, τα οποία θα πρέπει να βάλεις στη συσκευή στους αντίστοιχους φακέλους."

Αυτο τωρα πως θα το κανω?

Edited by sakarkas1
Huawei IDEOS X5 Pro--Samsung Galaxy Ace--LG Optimus 2x--Huawei Ascend G750--Samsung Galaxy i9250-- Cubot x6
Link to comment
Share on other sites

Μα τα αναφέρω παραπάνω.

Μέσα στο zip του θέματος που κατέβασες υπάρχουν τα αρχεία που αναφέρω παραπάνω. Αυτά τα αρχεία έχουν εγκατασταθεί(και αντικαταστήσει) τα /system/app/launcher2.apk, /system/framework/framework-res.apk και /system/framework/services.jar

Στο αρχείο zip της ρομ σου(υποθέτω ότι το έχεις) υπάρχουν επίσης αυτά τα αρχεία. Τα εξάγεις λοιπόν απο το zip κάπου στο pc και μετά με τη βοήθεια του Android Commander τα αντιγράφεις στους αντίστοιχους φακέλους στη συσκευή(στο Android Commander, στην αριστερή καρτέλα βρίσκονται οι φάκελοι και τα αρχεία του pc, ενώ στη δεξία καρτέλα τα αρχεία και οι φάκελοι της συσκευής.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...