Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

4) Από b572 κάνω update σε kalo. Ερώτηση θα χρειασθεί σε κάποιο από τα βήματα να κάνω και αλλαγή του recovery του ivan που έχω τώρα ή όλα πάνω κάτω την ίδια δουλειά κάνουν και όσο μεταγενέστερο τόσο το καλύτερο;

οτι λεει ο kalo στο xda

τουλαχιστον εγω,αυτο κανω παντα

INSTALLATION PROCEDURE FOR FULL PACKAGE

 

0) Make sure that you have installed all prerequisites

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Καλισπερα παιδια...θα ιθελα να μου προτινετε η αν υπαρχει καπια ρομ MIUI πανω στιν official ics εχω δοκιμασι του pika και μαρεσι αρκετα αλλα θα ηθελα να φλασαρω και μια MIUI να δοκιμασω...ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

προβλημα...

 

προσπαθω απο 4.0.3 / b928 να κατεβω σε kalo

 

παταω VOL+, VOL- and Power button για pink screen, εμφανιζεται η pink, αλλα δεν βρισκει τον new drive που λεει ο kalo (Plug in your usb cable to your pc and wait for the automount of the new drive). δεν ανοιγει τπτ για να αντικαταστησω το recovery.img

 

γιατι γινεται αυτο; ξερει κανεις;

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα την cuvetto jb v1.0 http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2090706

Μετά έκανα πήγα σε recovery και έκανα flash με το δεύτερο link που λέει "Remove CN Characters (Only if you have CuvettoJB v1.0boo"

 

Έκανα boot και το κινητό μένει πλέον στο σήμα της Huawei. Προσπαθώ να μπω σε recovery αλλά βγάζει συνέχεια την ροζ οθόνη. Αλλάζω το recovery.img, κάνω ξανά boot αλλά τίποτα.

Πως μπορώ να μπω σε recovery mode και να κάνω restore από backup;

Link to comment
Share on other sites

προβλημα...

 

προσπαθω απο 4.0.3 / b928 να κατεβω σε kalo

 

παταω VOL+, VOL- and Power button για pink screen, εμφανιζεται η pink, αλλα δεν βρισκει τον new drive που λεει ο kalo (Plug in your usb cable to your pc and wait for the automount of the new drive). δεν ανοιγει τπτ για να αντικαταστησω το recovery.img

 

γιατι γινεται αυτο; ξερει κανεις;

Γιατι εισαι με ics b928.

Πρωτα κατεβα σε 2.3 , φλασαροντας το στεπ 2 απο μια official gb , και μετα μπαινεις ροζ οθονη , αλλαζεις recovery και φλασαρεις kalo.

Να παιρνετε backup απο recovery , απο τις official που εχετε για να μπορειτε αν χρειαστει να το βαζετε χωρις να φλασαρετε update app καθε φορα που θελετε να ανεβειτε η να κατεβειτε.

 

@ygik

Δοκιμασε να φλασαρεις step2 απο official ics με dload φακελο ( οτι σου ειπαν στο xda ).

Αν θες τηλ.. μη φλασαρεις αλλο ics rom , δεν αξιζει τον κοπο , ειναι δραμα η κατασταση , ακομα και εμπειροι χρηστες παρεδωσαν οπλα , ποσο μαλλον αν δεν εχεις εμπειρια και θες και λειτουργικο τηλ..

Επικεντρωσου στο πως να κατεβεις σε gb προς το παρον.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

 

Να παιρνετε backup απο recovery , απο τις official που εχετε για να μπορειτε αν χρειαστει να το βαζετε χωρις να φλασαρετε update app καθε φορα που θελετε να ανεβειτε η να κατεβειτε.

 

Ισχυει αυτο?Μπορεις να εχεις ενα clockwork της official gb και ενα της official ics και να πηγαινεις απο την μια στην αλλη μονο με wipes και clockwork restore χωρις να περνας τα update.apps?

Link to comment
Share on other sites

Γιατι εισαι με ics b928.

Πρωτα κατεβα σε 2.3 , φλασαροντας το στεπ 2 απο μια official gb , και μετα μπαινεις ροζ οθονη , αλλαζεις recovery και φλασαρεις kalo.

Να παιρνετε backup απο recovery , απο τις official που εχετε για να μπορειτε αν χρειαστει να το βαζετε χωρις να φλασαρετε update app καθε φορα που θελετε να ανεβειτε η να κατεβειτε.

 

πως παιρνεις backup απο recovery , απο τις official;

 

ευχαριστω!

Edited by mits3
Link to comment
Share on other sites

[

 

@ygik

Δοκιμασε να φλασαρεις step2 απο official ics με dload φακελο ( οτι σου ειπαν στο xda ).

Αν θες τηλ.. μη φλασαρεις αλλο ics rom , δεν αξιζει τον κοπο , ειναι δραμα η κατασταση , ακομα και εμπειροι χρηστες παρεδωσαν οπλα , ποσο μαλλον αν δεν εχεις εμπειρια και θες και λειτουργικο τηλ..

Επικεντρωσου στο πως να κατεβεις σε gb προς το παρον.

 

Βάζω το dload με step2 από b928 αλλά βγάζει ροζ οθόνη.

Με απλό boot μένει στο σήμα της huawei. Υπάεχει ελπίδα ή πρέπι να το στείλω στην arvato. Ξέρει κανείς πόσο χρεώνουν;

Link to comment
Share on other sites

[

 

Βάζω το dload με step2 από b928 αλλά βγάζει ροζ οθόνη.

Με απλό boot μένει στο σήμα της huawei. Υπάεχει ελπίδα ή πρέπι να το στείλω στην arvato. Ξέρει κανείς πόσο χρεώνουν;

 

δοκιμασες με μπαταρια μεσα να συνδεσεις το usb και καπακι να πατησεις μαζι vol+ και vol- συνεχομενα?Στην sd card μονο φακελος dload και μεσα το update.app

Link to comment
Share on other sites

το κάνω χωρίς μπαταρία και ξεκίνησε το unpacking

Όταν τελείωσει τι να κάνω.

Να μπω σε recovery και να κάνω backup ?

Μετά να περάσω το step 2 της b572 ?

Πότε αλλάζουμε το recovery (έχω recovery ivan) ?

Link to comment
Share on other sites

ΠΩΣ ΠΑΙΡΝΟΥΜΕ BACK UP ΣΕ OFFICIAL ROMS ( FROYO,GB,ICS)

Aφου περασουμε την official rom .

Mπαινουμε σε ροζ οθονη , αλλαζουμε recovery.img.

Μπαινουμε σε CWM recovery , και επιλεγουμε "backup and restore" , μετα επιλεγουμε "backup" , το αφηνουμε να τελειωσει και μετα κανουμε , reboot system now.

Οταν ανοιξει το τηλ... μπαινουμε στη καρτα μας και βλεπουμε ενα φακελο , "clockworkmod".

Αυτον τον φακελο clockworkmod , τον αποθηκευουμε καπου στο pc μας και ειμαστε ανετοι οταν θελουμε να παμε παλι σε official.

Στη περιπτωση σας δηλαδη , εγω θα ειχα ενα backup της b572(gb) , και ενα της b928 (ics) , στο pc μου και θα ημουν ανετος.

 

Το backup το επαναφερουμε ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟ recovery που το πηραμε , βαζοντας τον φακελο clockworkmod στη καρτα μας και μετα μπαινουμε recovery και παμε παλι στο , backup and restore και επιλεγουμε , "restore" , τελειωνει και ειμαστε κομπλε.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Κατα αρχή να σ' ευχαριστήσω γιατί ε'ιχα σηκώσει πλέον τα χέρια ψηλά.

 

Τώρα πέρασα το step 2 της ics b928.

Αν έχω καταλάβει σωστά κλείνω το τηλ.

Το ανοίγω χωρίς sd με vol - + power και βλέπω την ροζ οθόνη.

Βάζω κάποιο recovery π.χ. το recovery ivan.

Μετά κάνω ξανά boot με την sd μέσα χωρίς dload με vol - + power πάω σε recovery και κάνω backup και μετά boot ξανά.

Το backup πλέον είναι στην sd (με ένδειξη ημερομηνίας και ώρας).

Για να πάω σε b572 βάζω ξανά dload με step2 της b572.

To recovery πότε χρειάζεται να το αλλάξω στο μαμίσιο ή κάποιο άλλο.

Αυτή η οθόνη την ροζ την είχα κάνει unlock γιατί βγήκε ξανά

Link to comment
Share on other sites

Ετσι , το backup ειναι με ημερομηνια και ωρα ...

Τωρα βαζεις στεπ2 απο τη b572 σε φακελο dload για να πας σε gb.

Το recovery του ivan μη το χρησιμοποιησεις στη gb , να βαλεις το cwm 5.0.2.7

Οταν κανει boot στη 2.3 , τοτε σβησε τηλ.. , μπες ροζ οθονη , βαλε recovery (5.0.2.7) , παρε backup , και μετα φλασαρε οποιο 2.3 ρομ θελεις απο αυτα που σου'πε ο azuli.

Tο πιο κομπλε και σταθερο ρομ θα ειναι του kalo , αλλα στη θεση σου θα τα δοκιμαζα ολα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να κάνω flash με dload το Unlock the pink screen από το link http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1736650 και μετά να βάλω το recovery ivan για να μπω σε recovery και να πάρω backup της official b928 ?

 

 

Γιατί με vol -+power βγάζει ροζ οθόνη και όχι τις επιλογές του recovery. Μετά από flash official ή custom αλλάζει και το recovery ?

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει πρώτα να κάνω flash με dload το Unlock the pink screen από το link http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1736650 και μετά να βάλω το recovery ivan για να μπω σε recovery και να πάρω backup της official b928 ?

 

 

Γιατί με vol -+power βγάζει ροζ οθόνη και όχι τις επιλογές του recovery. Μετά από flash official ή custom αλλάζει και το recovery ?

 

Ξεχασε το , το unlock pink screen , ειναι μονο για ics.

Το recovery αλλαζει μονο οταν φλασαρουμε official , οταν βαζουμε custom rom δεν αλλαζει.

Τωρα εσυ δεν χρειαζεσαι backup απο official ics .

Πηγαινε κατευθειαν για στεπ2 απο official gb.

Recovery μπαινουμε , με vol+ και power , τα τρια μαζι ( vol+ , vol- και power ) σε βαζουν σε ροζ οθονη.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Βάζω στο dload UPDATE_g.APP της b572 από από το menu να κάνω software upgrade κάνει boot και ξεκινά πάλι με σε ics b928.

 

Να δοκιμάσω με το step2 της b512 ?

 

Στην sd βάζω μόνο το dload, όλα τα άλλα τα έχω σβήσει.

Link to comment
Share on other sites

Βάζω στο dload UPDATE_g.APP της b572 από από το menu να κάνω software upgrade κάνει boot και ξεκινά πάλι με σε ics b928.

 

Να δοκιμάσω με το step2 της b512 ?

 

Στην sd βάζω μόνο το dload, όλα τα άλλα τα έχω σβήσει.

 

Στον dload φακελο μονο το UPDATE_g.APP αφου το μετονομασεις σε UPDATE.APP απο το step 2.

 

Για μενα η καλυτερη ROM για το κινητο μας ειναι του Kalo και του gkalen χωρις να την εχω δοκιμασει του gkalen, αν και ειμαι σιγουρος.

 

Ομρφη η JellyBean αλλα....

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά,newbie-κη ερώτηση.Στις ρυθμίσεις/ασύρματο και δίκτυα/δίκτυα κινητής τηλεφωνίας η τρίτη επιλογή "ενεργοποίηση πάντα ενεργών φορητών δεδομένων" τί ακριβώς είναι και τί κάνει?Εγώ το έχω ξε-τικαρισμένο.
Huawei Ideos X5 Pro , Nexus 7 , Huawei Honor 8
Link to comment
Share on other sites

Ανέκδοτο:... Χθες πήγα το Pro μου στην Arvato για να καθαριστεί από την σκόνη μέσα στην οθόνη. Μάλιστα επέμενα ότι δεν θέλω αναβάθμιση και ότι μου αρέσει πολύ η froyo (γιατί άραγε αναρωτιέται δίκαια ο Gkalen).:D

 

...Σήμερα με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν: Ο τεχνικός ρωτάει εάν θέλετε να σας καθαρίσει την οθόνη από τη σκόνη;

Αχχ τι με περιμένει όταν το πάρω;

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...