Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αν θυμαμαι καλα, υπηρχε βελτιωση, αλλα "βρωμιζε" αρκετα τον ηχο στην συνομιλια. αν τωρα κανω λαθος καλως :)

Καλα θυμασαι. Ο ηχος ακουγεται με πολυ θορυβο αλλα τουλαχιστον ειναι δυνατος. Με το 928 baseband αν εισαι σε θορυβωδες περιβαλλον δεν ακους τον συνομιλητη σου και δεν κανεις δουλεια ετσι.

 

ναι ηταν η επισημη. δηλαδη φιλε μου αν γυρισω πισω στην 2.2 που ειχε οταν το πηρα θα εχω παλι δυνατο ηχο?
Μπορεις να γυρισεις σε 2.3 ή να μεινεις οπως εισαι και να ξεκλειδωσεις τον bootloader και να βαλεις το παλιο baseband. Αποφασισε τι θελεις και θα σου δωσουμε οδηγιες. Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Καλα θυμασαι. Ο ηχος ακουγεται με πολυ θορυβο αλλα τουλαχιστον ειναι δυνατος. Με το 928 baseband αν εισαι σε θορυβωδες περιβαλλον δεν ακους τον συνομιλητη σου και δεν κανεις δουλεια ετσι.

 

Μπορεις να γυρισεις σε 2.3 ή να μεινεις οπως εισαι και να ξεκλειδωσεις τον bootloader και να βαλεις το παλιο baseband. Αποφασισε τι θελεις και θα σου δωσουμε οδηγιες.

 

θελω να μεινω οπως ειμαι . δωστε μου οδηγιες αναλυτικα σας παρακαλω ρε παιδια για το τι πρεπει ακριβως να κανω μπας και διορθωθει το προβλημα. ευχαριστω πολυ!!!!

Link to comment
Share on other sites

νταουνλοουντινγκ..δεν χρειαζεται αλλαγη build.prop k media profiles,ε?

 

απο πανω δεν μπορουμε να την περασουμε εαν εχουμε την προηγουμενη MUIU Ultimate ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.

Εδω και αρκετο καιρο, εχω ενα θεμα με τις κλησεις που δεχομαι και κανω απο το κινητο: αλλες φορες φαινεται να μην ειναι συνδεδεμενο στο δικτυο, αλλες φορες παιζει απο 2G σε 3G με αποτελεσμα να χανω κλησεις.

Ειχα ξεκινησει με την Kalo, μετα εβαλα την MIUI 2.3.7 (οχι του gkalen) οπου διορθωθηκε καπως το προβλημα και τις τελευταιες μερες ειμαι με τη CM 7.2 του gkalen.

Με τη CM ειδα βελτιωση στο σημα (2-3 μπαρες απο 1) αλλα σημερα δεν μπορω να βγαλω γραμμη. Ενω δεχομαι τηλεφωνα, μιλαω κανονικα, οταν παιρνω εγω τηλεφωνο η γραμμη πεφτει.

 

Καμμια ιδεα ? :worry:

Link to comment
Share on other sites

απο πανω δεν μπορουμε να την περασουμε εαν εχουμε την προηγουμενη MUIU Ultimate ?

Τι θες να περασεις απο πανω?

Η Ultimate ειναι η τελευταια.

 

Καλησπέρα.

Εδω και αρκετο καιρο, εχω ενα θεμα με τις κλησεις που δεχομαι και κανω απο το κινητο: αλλες φορες φαινεται να μην ειναι συνδεδεμενο στο δικτυο, αλλες φορες παιζει απο 2G σε 3G με αποτελεσμα να χανω κλησεις.

Ειχα ξεκινησει με την Kalo, μετα εβαλα την MIUI 2.3.7 (οχι του gkalen) οπου διορθωθηκε καπως το προβλημα και τις τελευταιες μερες ειμαι με τη CM 7.2 του gkalen.

Με τη CM ειδα βελτιωση στο σημα (2-3 μπαρες απο 1) αλλα σημερα δεν μπορω να βγαλω γραμμη. Ενω δεχομαι τηλεφωνα, μιλαω κανονικα, οταν παιρνω εγω τηλεφωνο η γραμμη πεφτει.

 

Καμμια ιδεα ? :worry:

Μαλλον πρεπει να βαλεις ofcicial, και αν στο κανει παλι, πας για service.

Ισως εχει προβλημα το ηχειο.

Να τσεκαρεις αν εχεις imei

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πρεπει να βαλεις ofcicial, και αν στο κανει παλι, πας για service. ---> Η διαδικασια με τα steps?

Ισως εχει προβλημα το ηχειο. --> Ρωταω για να μαθανω: πως σχετιζεται το ηχειο με το οτι δεν βγαζω γραμμη?

Να τσεκαρεις αν εχεις imei

--> Το εχω.
Link to comment
Share on other sites

Μαλλον πρεπει να βαλεις ofcicial, και αν στο κανει παλι, πας για service. ---> Η διαδικασια με τα steps?

Ισως εχει προβλημα το ηχειο. --> Ρωταω για να μαθανω: πως σχετιζεται το ηχειο με το οτι δεν βγαζω γραμμη?

Να τσεκαρεις αν εχεις imei

--> Το εχω.

Λαθος , νομιζα οτι εχεις προβλημα και στο ηχειο.

Συνηθως προβλημα στο σημα παρουσιαζεται αν χασουμε το imei.

Πρεπει παντως να βαλεις official για να σιγουρευτεις για το προβλημα και ετσι να μπορεις να το πας και στο service.

Με dload φακελο και βαζεις το step2 , πας σε οfficial gb ξανα ... εκτος αν εχεις κανει backup της official παλιοτερα.

Πες και στον παροχο σου οτι εχεις προβλημα με το σημα, να το δουν κι αυτοι.

Link to comment
Share on other sites

να ξεκλειδωσεις τον bootloader και να βαλεις το παλιο baseband.

πως γινονται αυτα ρε παιδια?

 

Σορρυ που καθηστερησα για την απαντηση αλλα ταξιδευα.

 

Λοιπον,

Πρωτα κατεβασε αυτο.

Ξεζιπαρε το και παρε τον φακελο dload με το UPDATE.APP μεσα και βαλτον χυμα στην SD σου.

Κλεισε το κινητο καλα(βγαλε μπαταρια να σιγουρευτεις και ξαναβαλτην) και πατα το πληκτρο της αυξησης εντασης ηχου ταυτοχρονα με το πληκτρο μειωσης και τριτο το πληκτρο ενεργοποιησης, ταυτοχρονα δηλαδη και τα τρια μεχρι να δεις το σημα της Huawei. Θα κανει κατι δικα του και μετα θα εχεις ξεκλειδωμενο bootloader δηλαδη θα μπορεις να μπεις στην ''ροζ οθονη'' και θυμισου οποσδηποτε να σβησεις τον φακελο dload απο την SD σου οταν τελειωσει η διαδικασια.

Μετα κατεβασε αυτο και ξεζιπαρε το καπου στον υπολογιστη σου.

Με κλιστο το κινητο πατα παλι τον συνδιασμο των τριων πληκτρων, οπως πριν, μεχρι να δεις την ροζ οθονη.

τωρα συνδεσε το κινητο στον υπολογιστη και θα δεις οτι αναγνωριζει εναν δισκο με εναν φακελο μεσα που ονομαζεται image. Ανοιξε τον και παρε ενα back up το αρχειο amss.mbn. Τελος αντικατεστησε το παλιο amss.mbn με το καινουριο που κατεβασες και αποσυνδεσε το κινητο.

Ανοιξε το κανονικα και πλεον εχεις το baseband της B927 ICS που εχει δυνατοτερο ηχο.

Edited by TUPAC_RIP

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλημερα στην παρεα!!!

πως γινεται να φτιαχτει η να παιζει η εφαρμογη whats up στη miui ultimate η σε καποια miui τελος παντων η καποια ρυθμιση???

Motorola Moto X 2014

Samsung Galaxy Note II GT-N7100(Rom stock Jb 4.3)Lost imei :blink:

Vodafone smart 2 (DDESIGN ROM V1.0)http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=340377

LG V490 4G

Link to comment
Share on other sites

Εχω την MIUI την MIUI multi 2.3.7 FINAL, μπορω να περασω την νεα απο πανω ?

Μπορεις, αλλα θα πρεπει να σβησεις τον φακελο data μεσα απο το ζιπ της Ultimate, χωρις να το κανεις extract.

Μετα θα φλασαρεις κανοντας μονο wipe cache και wipe dalvik cache, και μετα install zip from sd card και θα'σαι κομπλε, χωρις να χασεις τιποτα.

Aν αφησεις τον φακελο data, τοτε θα εχεις τον dolphin δυο φορες, μεσα στο data/app και δεν θυμαμαι αν ειναι και καμμια αλλη εφαρμογη διπλη.

Μετα θα πρεπει να σβησεις τις διπλες εφαρμογες απο το data/app.

Αν και νομιζω στην Ultimate δεν εχω τον dolphin και μαλλον θα ειναι ολα τζαμι, αλλα ριξε και μια ματια στο data/app αν εχει καμμια διπλη εφαρμογη, να σβησεις αυτη με την παλιοτερη ημερομηνια.

Link to comment
Share on other sites

Σορρυ που καθηστερησα για την απαντηση αλλα ταξιδευα.

 

Λοιπον,

Πρωτα κατεβασε αυτο.

Ξεζιπαρε το και παρε τον φακελο dload με το UPDATE.APP μεσα και βαλτον χυμα στην SD σου.

Κλεισε το κινητο καλα(βγαλε μπαταρια να σιγουρευτεις και ξαναβαλτην) και πατα το πληκτρο της αυξησης εντασης ηχου ταυτοχρονα με το πληκτρο μειωσης και τριτο το πληκτρο ενεργοποιησης, ταυτοχρονα δηλαδη και τα τρια μεχρι να δεις το σημα της Huawei. Θα κανει κατι δικα του και μετα θα εχεις ξεκλειδωμενο bootloader δηλαδη θα μπορεις να μπεις στην ''ροζ οθονη'' και θυμισου οποσδηποτε να σβησεις τον φακελο dload απο την SD σου οταν τελειωσει η διαδικασια.

Μετα κατεβασε αυτο και ξεζιπαρε το καπου στον υπολογιστη σου.

Με κλιστο το κινητο πατα παλι τον συνδιασμο των τριων πληκτρων, οπως πριν, μεχρι να δεις την ροζ οθονη.

τωρα συνδεσε το κινητο στον υπολογιστη και θα δεις οτι αναγνωριζει εναν δισκο με εναν φακελο μεσα που ονομαζεται image. Ανοιξε τον και παρε ενα back up το αρχειο amss.mbn. Τελος αντικατεστησε το παλιο amss.mbn με το καινουριο που κατεβασες και αποσυνδεσε το κινητο.

Ανοιξε το κανονικα και πλεον εχεις το baseband της B927 ICS που εχει δυνατοτερο ηχο.

 

φιλε μου τα κατεβασα πηγα να κανω το πρωτο και δεν γινεται τιποτα βγαζει κατι για σφαλμα και δεν προχωραει. εκτος αυτου κανω την δευτερη κινηση και ενω μπαινει κανονικα στην ροζ οθονη οταν το συνδεω με τον υπολογιστη δεν φαινεται κανενας δισκος image η οτιδηποτε αλλο. τι λες να κανω τωρα?

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να ανεβασει την τελευταια εκδοση του adfree? (0.8.47 και μετα)

http://slideme.org/mobileapp/download/21cabe58-8a64-102c-9e11-12313a00d126.apk

AdFree v0.8.64

By BigTinCan. Updated July 10, 2013

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου τα κατεβασα πηγα να κανω το πρωτο και δεν γινεται τιποτα βγαζει κατι για σφαλμα και δεν προχωραει. εκτος αυτου κανω την δευτερη κινηση και ενω μπαινει κανονικα στην ροζ οθονη οταν το συνδεω με τον υπολογιστη δεν φαινεται κανενας δισκος image η οτιδηποτε αλλο. τι λες να κανω τωρα?

 

Η δευτερη κινηση δεν γινεται χωρις την πρωτη.

Εβαλες τον φακελο dload χυμα στην καρτα; Τι καρτα SD εχεις;

Δοκιμασε χωρις την μπαταρια. Πατα δηλαδη τα κουμπια του ηχου και συνδεσε το φορτιστη και δες αν τωρα θα σου βγαλει σφαλμα.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μια ερωτηση

ειμαι σε MIUI multilingual ULTIMATE....οταν ανοιγω facebook και παω να μπω στης ρυθμισεις μου κλεινει η εφαπμογη??:blink::blink:

Link to comment
Share on other sites

Η δευτερη κινηση δεν γινεται χωρις την πρωτη.

Εβαλες τον φακελο dload χυμα στην καρτα; Τι καρτα SD εχεις;

Δοκιμασε χωρις την μπαταρια. Πατα δηλαδη τα κουμπια του ηχου και συνδεσε το φορτιστη και δες αν τωρα θα σου βγαλει σφαλμα.

 

το εκανα και χωρις μπαταρια και παλι το ιδιο λεει:update failed. οταν βαζω μια αλλη sd καρτα αδεια μονο με τον φακελο dload βγαζει μονο το λογοτυπο Huawei και κολαει εκει. μηπως φιλε μου φταιει η εκδοση που εχω? ο αριθμος εκδοσης τελειωνει σε Β928, και εκδοση android 4.0.3

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια μια ερωτηση

ειμαι σε MIUI multilingual ULTIMATE....οταν ανοιγω facebook και παω να μπω στης ρυθμισεις μου κλεινει η εφαπμογη??:blink::blink:

Δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο απο καποιον αλλο, για να δουμε αν το επιβεβαιωνει κι αλλος.

Επεσες στη περιπτωση, και facebook εφαρμογη δεν εχω και τωρα ειμαι με cm7.2 και δεν μπορω να το δοκιμασω μονος μου.

Link to comment
Share on other sites

το εκανα και χωρις μπαταρια και παλι το ιδιο λεει:update failed. οταν βαζω μια αλλη sd καρτα αδεια μονο με τον φακελο dload βγαζει μονο το λογοτυπο Huawei και κολαει εκει. μηπως φιλε μου φταιει η εκδοση που εχω? ο αριθμος εκδοσης τελειωνει σε Β928, και εκδοση android 4.0.3

 

Δοκιμασες να κρατησεις των συνδιασμο των πατημενων πληκτρων για πιο πολυ ή πιο λιγο; Επισης ξανακατεβασε το πρωτο αρχειο μηπως κατι πηγε στραβα στο download και το αρχειο ειναι corrupted.

LG G2 D802 32GB, NEU, S/N 309..., ROM: Google Edition 1.5, KERNEL: Xceed LP-prod-bld14-wpr, RECOVERY: TWRP 2.8.7.3

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμασες να κρατησεις των συνδιασμο των πατημενων πληκτρων για πιο πολυ ή πιο λιγο; Επισης ξανακατεβασε το πρωτο αρχειο μηπως κατι πηγε στραβα στο download και το αρχειο ειναι corrupted.

 

ειμαι μεσα στο μυαλο σου, εκανα ακριβως αυτα που ειπες, κρατησα τα πληκτρα ποιο πολυ αλλα τιποτα , επισης ξανακατεβασα το πρωτο αρχειο αλλα παλι τιποτα. τι αλλο μενει να κανω?

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο απο καποιον αλλο, για να δουμε αν το επιβεβαιωνει κι αλλος.

Επεσες στη περιπτωση, και facebook εφαρμογη δεν εχω και τωρα ειμαι με cm7.2 και δεν μπορω να το δοκιμασω μονος μου.

 

Πως και με CM 7.2 ; Μας ετοιμαζεις τιποτα καινουριο ; :D

Link to comment
Share on other sites

Δεν εχω ακουσει κατι παρομοιο απο καποιον αλλο, για να δουμε αν το επιβεβαιωνει κι αλλος.

Επεσες στη περιπτωση, και facebook εφαρμογη δεν εχω και τωρα ειμαι με cm7.2 και δεν μπορω να το δοκιμασω μονος μου.

 

Την εχω περασει 3 φορες απο την αρχη την MIUI και το προβλημα παραμενει....ολα τα αλλα μου δουλευουν αψογα.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι μεσα στο μυαλο σου, εκανα ακριβως αυτα που ειπες, κρατησα τα πληκτρα ποιο πολυ αλλα τιποτα , επισης ξανακατεβασα το πρωτο αρχειο αλλα παλι τιποτα. τι αλλο μενει να κανω?

Χωρις να ξεκλεοδωσεις τη ροζ οθονη, δεν μπορεις να κανεις τιποτα.

Το μονο που γινεται ειναι να κατεβεις σε GB και αυτο αν το πετυχεις χωρις προβληματα.

Ειναι περιεργο παντως που δεν μπορεις να φλασαρεις το ξεκλειδωμα της ροζ.

Εισαι σιγουρος οτι δεν εχεις ενεργο το fastboot?????????

Αν εχεις ενεργο το fastboot τοτε ισως γι'αυτο δεν ακουει το update για το ξεκλειδωμα.

Τσεκαρε στις ρυθμισεις, προς το τελος ειναι μια επιλογη με σημα σαν το power, απενεργοποιησε το, ανειναι ενεργο και ξανακανε το στεπ για ξεκλειδωμα.

Πως και με CM 7.2 ; Μας ετοιμαζεις τιποτα καινουριο ; :D

Παιζω λιγο με το media profiles και θελω να κανω και ενα ics theme.

Στη cm7.2 δουλευει καλυτερα το βιντεο, το'φτιαξα να παιζει HD 720p και με στερεοφωνικο ηχο (στη miui αμα βαλω στερεο ηχο, εχω μαυρη εικονα και μονο ηχο, ενω στη cm δουλευει κανονικα).

Την εχω περασει 3 φορες απο την αρχη την MIUI και το προβλημα παραμενει....ολα τα αλλα μου δουλευουν αψογα.

Ισως φταιει η εφαρμογη, δοκιμασε αν βρεις καμμια παλιοτερη εφαρμογη του facebook η μεσω browser.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...