Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Βρηκα μια τρομερη δωρεαν εφαρμογη λεγεται disk usage για οποιον δεν την εχει τσεκαρει (εγω δεν την ηξερα) https://play.google.com/store/apps/details?id=com.google.android.diskusage&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwyLDEsImNvbS5nb29nbGUuYW5kcm9pZC5kaXNrdXNhZ2UiXQ..

 

σου δειχνει γραφικα τι ακριβως υπαρχει παντου μεσα στο τηλεφωνο και ποσο χωρο πιανει,δοκιμαστε και δεν προκειται να την κανετε uninstall!Βρηκα μεχρι και το οτι μεσα στο /cust υπηρχαν system εφαρμογες της Huawei,wallpapers αχρηστα και widgets που δεν ηταν καν installed απο το φλασαρισμα..

και με RE τα βλεπεις

Δεν ειναι modding το post αλλα οπως ξερουμε στο ''επισημο'' δεν μπαινουν ουτε οι καθαριστριες εδω και καιρο..

 

Βonus ενα εξαιρετικα χρησιμο post για καθαρισμα του τηλεφωνου και εξοικονομηση μπαταριας: http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=20245857#post20245857

τα βαρεθηκα ολα αυτα

γιατι;

μια ζωη πρεπει να εισαι με το τηλ. στο χερι

δυο τρια πραγματα κοιταζω να κλεινω και προπαντων wifi,3g

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Αγαπητέ gkalen εγκατέστησα και τη v.2, αλλά ή έλλειψη των power widgets για μένα είναι παράλειψη, άσχετα με το πόσο καλή/γρήγορη είναι (που εκ πρώτης όψεως είναι) η ρόμ. Είδα οτι στο wifi έχεις βάλει και το κουμπί για σύνδεση με wps που είναι πολύ βολικό, ειδικά με κάτι passwords-σιδηρόδρομους που έχουν τα ρούτερ. Κατα τα άλλα ακόμα τη δοκιμάζω και θα επανέλθω:clap:

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ gkalen εγκατέστησα και τη v.2, αλλά ή έλλειψη των power widgets για μένα είναι παράλειψη, άσχετα με το πόσο καλή/γρήγορη είναι (που εκ πρώτης όψεως είναι) η ρόμ. Είδα οτι στο wifi έχεις βάλει και το κουμπί για σύνδεση με wps που είναι πολύ βολικό, ειδικά με κάτι passwords-σιδηρόδρομους που έχουν τα ρούτερ. Κατα τα άλλα ακόμα τη δοκιμάζω και θα επανέλθω:clap:

 

Ανεβαζω σε λιγο τη διορθωμενη V2.....

Γιατι δεν εχεις power widgets ??? Εγω εχω ...

Link to comment
Share on other sites

καλιμερα παιδια...θα ηθελα τα φωτα σας...εχω βαλει εδω κ κανα μινα τιν ROM του PIKA...αλλα απο οτι βλεπω δεν με ικανοπιει αν κ ειναι πολι ομορφη...κ θελω να μου προτινετε μια ρομ που να ειναι πολι γριγορι ελαφρια να μιν κολαει πουθενα..να το κανω το κινιτο αεροπλανο...κ δεν με νιαζι τοσο πολι ι ομορφια...ευχαριστω :D
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά!!! ΜΙα απλη ερωτηση θέλω να κάνω!!! Προσπαθώ να κάνω update τους drivers μεσω pink screen αλλα δεν βρισκω πουθενα τους οδηγους!!!! Πως θα το καταφερω!!! Εχω φαει το κεφάλι μου να θυμηθώ!!!!! Ειμαι σε 4.2
Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζω σε λιγο τη διορθωμενη V2.....

Γιατι δεν εχεις power widgets ??? Εγω εχω ...

Ιδού το ερώτημα...εγώ γιατί δεν έχω; Καμιά ιδέα υπάρχει ή να ξαναπεράσω τη ρομ μπας και παίξουν;

Nexus 5 16GB - SlimLP 5.0.2 - TWRP 2.8.3.0 / Nexus 7 2013 16 GB - SlimKat 8.18 - TWRP 2.8.3.0

Cubot S168 CWM / iPad 2 - 32 GB - OS 8.1 /Huawei Ideos 8800pro - Kalo Extreme - CWM

Link to comment
Share on other sites

Ιδού το ερώτημα...εγώ γιατί δεν έχω; Καμιά ιδέα υπάρχει ή να ξαναπεράσω τη ρομ μπας και παίξουν;

περασε αυτη τη ρομ , ειναι η τελευταια V2διορθωμενη , αλλα σ'αυτη εβαλα το cust.img του moihack μεσα ( γι'αυτο ειναι και μεγαλη ) , και θα επανελθουν σιγουρα τα power widget .

 

ΚΑΤΕΒΑΣΜΑ , GB STALLION V2 , διορθωμενη , ολα θα δουλευουν ρολοι τωρα.

http://www.mediafire.com/download.php?4kmpj277onpmcu4

 

THANKS TO MOIHACK

Για το cust.img που εφτιαξε και μπορει να δωσει λυσεις σε οσους εχουν χασει τα widget , η σε οσους περασαν την β521 που δεν εχει τα widget , η ακομα σε οσους θελουν ν'αλλαξουν το cust σε αγγλικα η ν'αλλαξουν το boot logo και bootanimation. :blink: ( για πολλες χρησεις μιλαμε ).

ΟΣΟΙ ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΝ ΑΥΤΟ ΤΟ ΡΟΜ , μπορουν να κατεβασουν αυτο που εχω ανεβασει στο xda , διορθωμενο και χωρις το cust.img

Link to comment
Share on other sites

gkalen ειμαι με την τελευταια σου horse. ψηνομαι για το upgrade να βαλω αυτη που εφτιαξες τωρα. να το κανω η οχι??? θελω μια αλλαγη ρε παιδι μου...
Link to comment
Share on other sites

gkalen ειμαι με την τελευταια σου horse. ψηνομαι για το upgrade να βαλω αυτη που εφτιαξες τωρα. να το κανω η οχι??? θελω μια αλλαγη ρε παιδι μου...

Κοιταξε , οτι θελεις κανεις ...

Εγω θα σου πω μονο οτι το Ηorse ειναι πιο γρηγορο και εχει και το καλυτερο ηχο στο video recording , αν τραβας βιντεο η διαφορα θα ειναι τεραστια στον ηχο , απο εικονα τα ιδια .

Αν θες σιγουρια , μεινε οπως εισαι ...

Αν βαρεθηκες και θες να δοκιμασεις κι αλλα , τοτε μπορεις ν'αναβαθμισεις ...

Ειναι καθαρα δικη σου η επιλογη , το μονο που εχει η Stallion και δεν εχει το Horse , ειναι ο dsp manager , σ'ολα τ'αλλα ειναι καλυτερο το Horse .

Link to comment
Share on other sites

εννοω να τα παρεις απο αλλη ρομ

αφου το ξερεις το κολπο

 

ειχα αλλαξει το calendar και το calendar provider με της multilang και με της cm7 αλλα δεν εφυγαν τα κινεζικα.Ειχα κανει και wipe cache και dalvik πριν μηπως και αλλα δεν.Υποψιαζομαι οτι ειναι μεσα σε κανα framework η λυση?

Link to comment
Share on other sites

ειχα αλλαξει το calendar και το calendar provider με της multilang και με της cm7 αλλα δεν εφυγαν τα κινεζικα

στει ον λαιν γιατι δεν θυμαμαι απο που τα εβαλα και δεν εχω προβλημα

edit:μα τι λεω,φυσικα ειναι κινεζικα,ωχ!!

απο καλο που δοκιμασα,κρασαρει

Edited by akalos
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη,δεν εχω καταλαβει τι θελεις να κανεις

τι εννοεις οτι θελεις να περασεις drivers απο pink screen?

να αλλαξεις μηπως boot.img?

δεν ξερω βεβαια απο 4.2

==========================

την πατησαμε με το Calendar

δεν μπορω να βρω κατι

ο Σοφοκλας τι λεει;

Link to comment
Share on other sites

Ανεβαζω σε λιγο τη διορθωμενη V2.....

Γιατι δεν εχεις power widgets ??? Εγω εχω ...

 

μάλλον έχει εγκαταστήσει σαν βάση την Β521..γι αυτό

 

καλιμερα παιδια...θα ηθελα τα φωτα σας...εχω βαλει εδω κ κανα μινα τιν ROM του PIKA...αλλα απο οτι βλεπω δεν με ικανοπιει αν κ ειναι πολι ομορφη...κ θελω να μου προτινετε μια ρομ που να ειναι πολι γριγορι ελαφρια να μιν κολαει πουθενα..να το κανω το κινιτο αεροπλανο...κ δεν με νιαζι τοσο πολι ι ομορφια...ευχαριστω :D

 

http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1466

Διάβασε τι υπάρχει και κρίνεις ανάλογα με τα γούστα σου. Εγώ αυτή την στιγμή δοκιμάζω τη GB Stallion V2 που αν και σε αρχικό στάδιο ακόμα είναι πολύ καλή

 

gkalen ειμαι με την τελευταια σου horse. ψηνομαι για το upgrade να βαλω αυτη που εφτιαξες τωρα. να το κανω η οχι??? θελω μια αλλαγη ρε παιδι μου...

 

Δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτό που έχεις τώρα. Ασε που αν πας σε Gingerbread και δεν σε ικανοποιήσει κάτι εκεί αν θελήσεις να γυρίσεις σε Froyo η επιστροφή έχει κινδύνους...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδιά!!! ΜΙα απλη ερωτηση θέλω να κάνω!!! Προσπαθώ να κάνω update τους drivers μεσω pink screen αλλα δεν βρισκω πουθενα τους οδηγους!!!! Πως θα το καταφερω!!! Εχω φαει το κεφάλι μου να θυμηθώ!!!!! Ειμαι σε 4.2

 

Πρεπει πρωτα να βαλεις το στοκ recovery , vα βαλεις και το update.zip στη sd card χυμα.

Μπαινεις στο στοκ recovery με το γνωστο τροπο ( vol+ και power) , και κανεις update from sd card ..

Χωρις το στοκ recovery δεν κανεις τιποτα.

 

@antonius

Για την επιστροφη σε 2.2 , πιστευω οτι με τον οδηγο που εδωσα δεν θα υπαρχει προβλημα .

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Μιχαλη,δεν εχω καταλαβει τι θελεις να κανεις

τι εννοεις οτι θελεις να περασεις drivers απο pink screen?

να αλλαξεις μηπως boot.img?

δεν ξερω βεβαια απο 4.2

==========================

την πατησαμε με το Calendar

δεν μπορω να βρω κατι

ο Σοφοκλας τι λεει;

Οχι βασικα αυτο που θελω να κανω ειναι update στους οδηγους και απο οτι θυμαμαι το update αυτο το κανεις μεσω pink screen!!! Αλλα απο οτι φενεται κανω λάθος!!! Μηπως θα μπορουσες να μου πεις τον τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Οχι βασικα αυτο που θελω να κανω ειναι update στους οδηγους και απο οτι θυμαμαι το update αυτο το κανεις μεσω pink screen!!! Αλλα απο οτι φενεται κανω λάθος!!! Μηπως θα μπορουσες να μου πεις τον τροπο?

 

Στο προηγουμενο ποστ σου λεω τι να κανεις ... αν εννοεις για atmel drivers..

Drivers για atmel , εδω ... http://depositfiles.com/files/c63hb84b1

Και στο στοκ recovery menu , πανω κατω πας με vol+- , και επιλεγεις με το power .

 

Αν εννοεις pc drivers , δεν τους εχω βαλει , σορρυ δεν το γνωριζω ακριβως αυτο , ψαξτο και στο google.

Νομιζω οταν ανοιγει το παραθυρο που λεει εγκαταστηστε drivers η βαλτε ενα δισκο αν το υλικο σας μπλαμπλα....

Μετα επιλεγεις να κανεις την εγκατασταση απο μια καθορισμενη λιστα και βαζεις το path με το φακελο που εχεις τους drivers..

Δεν ειμαι σιγουρος αν χρειαζεται η ροζ οθονη η οχι , αν εχεις ηδη τους drivers στο pc σου.

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Οχι βασικα αυτο που θελω να κανω ειναι update στους οδηγους και απο οτι θυμαμαι το update αυτο το κανεις μεσω pink screen!!! Αλλα απο οτι φενεται κανω λάθος!!! Μηπως θα μπορουσες να μου πεις τον τροπο?

τους usb adb drivers θελεις για να αναγνωρισει το pc το κινητο σου;;

σορυ αλλα παλι δεν το πιανω

Link to comment
Share on other sites

ειχα αλλαξει το calendar και το calendar provider με της multilang και με της cm7 αλλα δεν εφυγαν τα κινεζικα.Ειχα κανει και wipe cache και dalvik πριν μηπως και αλλα δεν.Υποψιαζομαι οτι ειναι μεσα σε κανα framework η λυση?

 

ναι πρεπει να κανεις decompile το framework-res.apk με καποιο εργαλειο (apk manager, apk multitool) και στο φακελο framework-res.apk/res/values θα ανοιξεις το αρχειο strings.xml.

Θα δεις ποιες γραμμες εχουν κινεζικα, θα ειναι ετσι:

<string name="lunar_calendar">农历</string>

και αλλαζεις η σβηνεις τελειως τους χαρακτηρες αναμεσα στα ><

ξανακανεις compile το apk και το περνας στη ρομ

 

Παντως το juice defender ultimate κανει καλη δουλεια αν το ρυθμισεις σωστα.

Edited by Sofoklas
In a world without walls and fences, who needs windows and gates?
Link to comment
Share on other sites

τους usb adb drivers θελεις για να αναγνωρισει το pc το κινητο σου;;

σορυ αλλα παλι δεν το πιανω

 

Ναι αυτο θελω να κανω γιατι θελω να ασχολιθω με το eclipse!!!:p:D

@gkalen!!! Ναι για το πσ θελω!!! Αλλα οταν συνδεω το κινητο δεν βλεπω αυτο που μου γραφεις!! Επισης διαβασα εναν οδηγο ποου λεει οτι για να κανεις update πρεπει να πας στην διαχειριση συσκευων στην κατηγορια others, αλλα για να βρω εγω αυτην την κατηγορια πρεπει να μπω σε pink screen.....Γι αυτο εχω μπερδευτει!!!!

Edited by Michalisx5
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...