Jump to content

[Modding] Huawei U8800 IDEOS X5 Pro


navi55
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ανετα κανεις οτι θες αρκει να ειναι οκ το κινητο και δεν το εχει καψει ο αλλος απο τον οποιο θα το παρεις.αφου το παρεις και μπορεις να ξερεις τι φοραει τοτε αναλογως μπορουμε να σε βοηθησουμε ή να διαβασεις αυτο τον οδηγο και να σε βοηθησει να κανεις οτι θελεις http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343712 και εγω τη horse φοραω και μην ανησυχεις ειτε εγω αν ειμαι μεσα ειτε καποιος αλλος θα σε βοηθήσει

 

Σε και σας ευχαριστω πολυ...Μολις το παρω θα ενημερωσω σχετικα!!

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 11,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

  • Pikachukaki

    1342

  • akalos

    1502

  • gkalen

    2252

  • tzivas31

    755

Top Posters In This Topic

Εχω θεμα...περνω την v8 μου την πεταω στο desktop κανω της αλλαγες που θελω...δεν πειραζω meta-inf την στελνω στην sd και με βγαζει (bad) περναω την V8 αυτουσεια και την περναει κανονικα....δλδ γιατι βγαζει Bad επειδη εβαλα 2 apk??any thoughts??

 

Edit:Μεσα απο την κουζινα βγηκε...λογικα ηθελε sign!!

Edited by Pikachukaki
Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

καλισπερα παιδια... θελω να σας κανω μια εροτισι μετα απο πολι προσπαθια κ εγω το εκανα 2,3 με τιν βοειθια σας και σας ευχαριστω..τωρα θα ιθελα αλλι μια βοειθια...πια ρομ θα λεγατε να βαλω? γνομι σας? διλαδι αναμεσα σε aurora 2 και σε MIUIv4 τι θα μου προτινατε? ευχαριστω πολι
Link to comment
Share on other sites

καλισπερα παιδια... θελω να σας κανω μια εροτισι μετα απο πολι προσπαθια κ εγω το εκανα 2,3 με τιν βοειθια σας και σας ευχαριστω..τωρα θα ιθελα αλλι μια βοειθια...πια ρομ θα λεγατε να βαλω? γνομι σας? διλαδι αναμεσα σε aurora 2 και σε MIUIv4 τι θα μου προτινατε? ευχαριστω πολι

 

για aurora και miui δεν ξερω να σε πω.

Για ics παντως απο οσο λενε τα παιδια εχουνε καποια θεματα που ακομα τα παλευουνε για να τα στρωσουν.

Γιατι δεν βαζεις αφου εισαι σε 2.3 τη ρομ του kalo που τη χρησιμοποιει πολυς κοσμος και λενε τα καλυτερα.Μπορεις να την βρεις εδω

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1553705 ή να περιμενεις αν καποιος αλλος ξερει να σε πει κατι παραπανω για αυτες που συγκεκριμενα ρωτας.

Edited by tzivas31
Link to comment
Share on other sites

καλισπερα παιδια... θελω να σας κανω μια εροτισι μετα απο πολι προσπαθια κ εγω το εκανα 2,3 με τιν βοειθια σας και σας ευχαριστω..τωρα θα ιθελα αλλι μια βοειθια...πια ρομ θα λεγατε να βαλω? γνομι σας? διλαδι αναμεσα σε aurora 2 και σε MIUIv4 τι θα μου προτινατε? ευχαριστω πολι

 

Καλησπερα φιλε μου.

 

Εγω ειμαι με την ROM του KALO απο τις beta εκδοσεις πριν καν την βγαλει και μπορω να σου πω πως ειναι υπεροχη. γρηγορη χωρις κανενα bug. μετα απο αρκετους μηνες επειδη την βαρεθηκα ρωτησα για MIUI και μου ειπαν πως η V5 ειναι απο τις πιο καλες. Η MIUI ειναι υπεροχες αισθητικα αλλα την αλλαξα σε μιση εβδομαδα. ετρωγα αρκετα FC και επισης επειδη ειανι overclocked η μπαταρια δεν κραταγε πολυ.. το μεγιστο 2 μερες. Για aurora δεν εχω δοκιμασει δεν μπορω να σου πω. ξαναγυρισα στην KALO που ειχα που ειναι ΣΤΟΚ και η μπαταρια μου κραταει το μεγιστο 6 μερες(κλειστα gps κλπ wifi 3g παρα μονο οταν τα χρειαζομαι).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω περασει την B529 της εταιρειας (4.0.3) εχω κανει και root και ολα δουλευουν μια χαρα. Μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να ανεβασω τα Mhz του cpu ? ακουω για 1.4 εως 1.9 Mhz. Πως γινεται κατι τετοιο? κατι διαβαζω για overclock αλλα δεν ξερω. Προς το παρων εχω βαλει το setcpu με το οποιο απλως ρυθμιζεις οσο θες τις επιδοσεις αλλα με το οριο που εχει τωρα δηλ στα 1000 Mhz. περιμενω τα φωτα σας!!!!! ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα..Ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει νεα εκδοση της υπεροχης ρομ Hourse...αν ναι απο που μπορω να την κατεβασω η να δω τα νεα της ...

 

Ευχαριστω

Sony Xperia S Rooted Motorola Atrix 4G Rooted

Sony Xperia Neo V Rooted Custom Rom Sony Xperia P Rooted

Sony Xperia T Rooted Inew V3 Rooted Sony Xperia Z inside look

 

Αγγελίες αποκλειστικά στο Buy&Sell.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα..Ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει νεα εκδοση της υπεροχης ρομ Hourse...αν ναι απο που μπορω να την κατεβασω η να δω τα νεα της ...

 

Ευχαριστω

όλες τις HORSE εκδόσεις μπορεις να τις βρεις εδώ και να διαβασεις τις αλλαγες τους http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1597358

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για οποιον χρησιμοποιει το sd booster (η αναλογη εφαρμογη για να κανει πιο γρηγορη την sd) :

 

512 η 1024 cache size? To sd booster σου βγαζει με πρασινο την προτεινομενη τιμη αλλα λεει κιολας οτι δεν ειναι παντα σωστη.Εμενα μου βγαζει 512 προτεινομενη αλλα λεω μηπως ειναι καλυτερα 1024.Ειναι κανεις με 1024?Ειμαι με class 4 καρτα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια εχω περασει την B529 της εταιρειας (4.0.3) εχω κανει και root και ολα δουλευουν μια χαρα. Μπορει να μου πει καποιος πως μπορω να ανεβασω τα Mhz του cpu ? ακουω για 1.4 εως 1.9 Mhz. Πως γινεται κατι τετοιο? κατι διαβαζω για overclock αλλα δεν ξερω. Προς το παρων εχω βαλει το setcpu με το οποιο απλως ρυθμιζεις οσο θες τις επιδοσεις αλλα με το οριο που εχει τωρα δηλ στα 1000 Mhz. περιμενω τα φωτα σας!!!!! ευχαριστω πολυ!!!!!!!!!!!!

 

Δεν αρκεί το rootαρισμα. Πρέπει να βάλεις custom ROM με kernel που να υποστηρίζει o/c. Εδώ θα βρείς τις πιο γνωστές ROM http://forum.xda-developers.com/forumdisplay.php?f=1466

Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση για οποιον χρησιμοποιει το sd booster (η αναλογη εφαρμογη για να κανει πιο γρηγορη την sd) :

 

512 η 1024 cache size? To sd booster σου βγαζει με πρασινο την προτεινομενη τιμη αλλα λεει κιολας οτι δεν ειναι παντα σωστη.Εμενα μου βγαζει 512 προτεινομενη αλλα λεω μηπως ειναι καλυτερα 1024.Ειναι κανεις με 1024?Ειμαι με class 4 καρτα

 

με ιδια καρτα ειμαι κι εγω , αλλα δεν χρησιμοποιω sd booster .

εχω ενα script ( 77sdardspeedfix ) στo init.d και το εχω στα 2048 , ειναι λιγο τα 1024 νομιζω ,.

αμα θες κατεβασε το και δοκιμασε το , ξεζιπαρε και βαλτο στο , system/etc/init.d , δωσε permissions ( rwxrwxrwx , 9 κουτακια ) , reboot .

[ATTACH]27057[/ATTACH]

επισης μπορεις με root explorer να το ανοιγεις σε text editor , και να αλλαζεις την τιμη ( απο 2048 καντο 1024 και save , το αλλο που θα δημιουργηθει με καταληξη .bak , σβηστο )

 

Παιδια καλησπερα..Ηθελα να ρωτησω εαν υπαρχει νεα εκδοση της υπεροχης ρομ Hourse...αν ναι απο που μπορω να την κατεβασω η να δω τα νεα της ...

 

Ευχαριστω

 

η πιο τελευταια ειναι αυτη ... http://www.mediafire.com/download.php?1ga6umqse7z7af2

αλλιως θα τη βρεις και στο thread που σου'δωσε ο manager μου tzivas31 :p

 

και ετοιμαζω ενα νεο dialer και καποιες αλλαγες στο theming ( mms.apk , contacts.apk , phone.apk ) .

 

καπως ετσι θα'ναι

[ATTACH]27058[/ATTACH] [ATTACH]27059[/ATTACH] [ATTACH]27060[/ATTACH]

 

προσπαθω ν'αλλαξω κατι εικονιδια ( statusbar ) ακομα , οταν τελειωσω θα ποσταρω .

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

Gkalen, θα σου πρότεινα εάν είναι εφικτό να αλλάξεις το χρώμα των μενού των ρυθμίσεων και των καταλόγων της HORSE από λευκό σε μαύρο (οπως η Gingerbread). Νομίζω ότι θα δώσει αρκετή φρεσκάδα στην ήδη φανταστική customized rom σου (Πρόταση κάνω μην το πάρεις στραβά, ίσως να συντελεί και σε εξοικονόμηση ενέργειας).
Χριστόφορος :music:
Link to comment
Share on other sites

με ιδια καρτα ειμαι κι εγω , αλλα δεν χρησιμοποιω sd booster .

εχω ενα script ( 77sdardspeedfix ) στo init.d και το εχω στα 2048 , ειναι λιγο τα 1024 νομιζω ,.

 

Φανταζομαι την ιδια δουλεια κανει αυτο το script με το application οποτε μενω με το app.Ρωταω γιατι διαβαζα σε threads στο xda γι αυτο το θεμα και οι περισσοτεροι λεγανε οτι μετα τα 1024 αρχιζε και επεφτε παλι η ταχυτητα γιατι γινοταν πολυ μεγαλο το πακετο.Εγω θα εβαζα μονος μου 1024 αλλα το app μου προτεινε 512 αλλα μπορει να κανει λαθος,φαινεται αρκετα μικρη η τιμη.Eχεις κανει test με 1024 και 2048 να δεις τι παιζει?

Edited by azuli
Link to comment
Share on other sites

Gkalen, θα σου πρότεινα εάν είναι εφικτό να αλλάξεις το χρώμα των μενού των ρυθμίσεων και των καταλόγων της HORSE από λευκό σε μαύρο (οπως η Gingerbread). Νομίζω ότι θα δώσει αρκετή φρεσκάδα στην ήδη φανταστική customized rom σου (Πρόταση κάνω μην το πάρεις στραβά, ίσως να συντελεί και σε εξοικονόμηση ενέργειας).

Εχω πει και παλιοτερα οτι δεν μπορει να γινει αυτο καθως το settings.apk δεν μπορει να γινει decompile και ετσι μενουμε με ασπρο μενου ( κι εγω θα το ηθελα , αλλα θα τ'αντεξω ).

Αν γινοταν decompile ισως βρισκαμε λυση και για tvout σε ολες τις εκδοσεις.

Φανταζομαι την ιδια δουλεια κανει αυτο το script με το application οποτε μενω με το app.Ρωταω γιατι διαβαζα σε threads στο xda γι αυτο το θεμα και οι περισσοτεροι λεγανε οτι μετα τα 1024 αρχιζε και επεφτε παλι η ταχυτητα γιατι γινοταν πολυ μεγαλο το πακετο.Εγω θα εβαζα μονος μου 1024 αλλα το app μου προτεινε 512 αλλα μπορει να κανει λαθος,φαινεται αρκετα μικρη η τιμη

Πιο ευκολο μου φαινεται σε script , παρα να εχω ολοκληρη εφαρμογη για κατι τοσο απλο.

Κατεβασε το antutu , και μετρησε μονο την καρτα σου , αλλαξε τις τιμες και ξαναμετρα μεχρι να βρεις πιο σου δινει περισσοτερο , δεν θα παθεις τιποτα και στα 4096 .

εχω κανει τεστ με ολες τις τιμες και το καλυτερο μου το βγαζει με 2048

χωρις το script ηταν στα 2,5 - 4 read , 5.5 - 7.5 write και με το sript στα 2048 μου δινει 7,5 -10 r και 9.5 -13 w

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

η πιο τελευταια ειναι αυτη ... http://www.mediafire.com/download.php?1ga6umqse7z7af2

αλλιως θα τη βρεις και στο thread που σου'δωσε ο manager μου tzivas31 :p

 

και ετοιμαζω ενα νεο dialer και καποιες αλλαγες στο theming ( mms.apk , contacts.apk , phone.apk ) .

 

καπως ετσι θα'ναι

[ATTACH]27058[/ATTACH] [ATTACH]27059[/ATTACH] [ATTACH]27060[/ATTACH]

 

προσπαθω ν'αλλαξω κατι εικονιδια ( statusbar ) ακομα , οταν τελειωσω θα ποσταρω .

 

Ελα γκαλεν σαν καλος σου manager :p οφειλω να σε ρωτησω, αν και ακομα δεν εχω το κινητο, περιμενω για να το παρω απο το service για να δοκιμασω τη superfastics.

Τη κατεβασα ετσι για να χαζεψω τα αρχεια της και ειδα οτι δεν εχεις μεσα το sygic κανω λάθος;ή το εχεις πουθενα αλλου και δεν το ειδα?ή απλως με τη τοση δουλεια σε ολα τα αλλα σε διεφυγε ή αποφασισες να μην το ξαναβαλεις;

Και μια δευτερη ερωτηση με καλωδιο για το tv out τελικα πηρες καποιο άλλο για να πεις εντυπωσεις ή εχεις βολευτει με εκεινο που ειχες στο βίντεο?

Link to comment
Share on other sites

@tvivas31

Σαν καλος manager που εισαι πρεπει να σου πω τα εξης.

1.H Horse ειναι κυριως για τους νεους χρηστες και γι'αυτους οου ζητανε σταθεροτητα χωρις να πολυπαιδευονται , εφοσον με δυο κινησεις μπορουν να το εγκαταστησουν και να κανουν ττη δουλεια τους .

2. Δεν εβαλα το sygic και τις αλλες εφαρμογες της absolute , για να μην μπερδευονται οι απειροι χρηστες και ψαχνουν να βρουν τι ειναι το καθενα.

3. Οταν τελειωσω με το theming θα δωσω αλλο ενα ρομ με τις εφαρμογες που ειχε η absolute για τους πιο εμπειρους .

Με το καλωδιο , μετα το τελος του μηνα που θα εχω πιο πολυ χρονο .

Edited by gkalen
Link to comment
Share on other sites

@tvivas31

Σαν καλος manager που εισαι πρεπει να σου πω τα εξης.

1.H Horse ειναι κυριως για τους νεους χρηστες και γι'αυτους οου ζητανε σταθεροτητα χωρις να πολυπαιδευονται , εφοσον με δυο κινησεις μπορουν να το εγκαταστησουν και να κανουν ττη δουλεια τους .

2. Δεν εβαλα το sygic και τις αλλες εφαρμογες της absolute , για να μην μπερδευονται οι απειροι χρηστες και ψαχνουν να βρουν τι ειναι το καθενα.

3. Οταν τελειωσω με το theming θα δωσω αλλο ενα ρομ με τις εφαρμογες που ειχε η absolute για τους πιο εμπειρους .

Με το καλωδιο , μετα το τελος του μηνα που θα εχω πιο πολυ χρονο .

 

Ενταξει λοιπον θα περιμενω για την επομενη ρομ για εμας τους "προχωρημενους" τρομαρα μας :p

Χαλλλλαρά με φραπέ εξαλλου περιμενω ακομα μια βδομαδα το λιγοτερο για να παρω το κινητο πίσω οπότε στην αναμονή περιμενω και απο τους supervisors οδηγιες για πως μπορω να κανω update στον

ΟΔΗΓΟ που για τους νεους και παλιους εχω φτιαξει και γραφω με απλα βήματα για update-downgrade απο 2.2 σε 2.3 και αντιστροφως,για το πως να περασουν recovery 5.0.27 ετσι ωστε να φλασαρουν custom roms και πως να τις φλασαρουν και λινκς για horse και kalo και official roms και με τον καιρο αφου με δειξουν τροπο οι supervisors θα τον εμπλουτιζω και με αλλες πληροφοριες χρησιμες για οποιον ειναι νεος με το κινητο μας και θελει να μαθει βασικες αρχες μπορει να ριξει μια ματια εδώ http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=343712

Link to comment
Share on other sites

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1896190 Depth Os (Shenduos) based on cm9 θελει ics!!

http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=1815568 IcePika_v9... επίσης θελει ics!

 

Για οσους ενδιαφέρονται :Ρ

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν βαλω το παγωτο και μετα απλα περασω το CWM το οποιο δεν βρισκω και πρεπει να μου το δωσετε χωρις να το ρουταρω ειναι οκ??? Γτ λεω αν βαλω καποια ρομ απο χδα θα ρουταριστει απο μονο του σωστα? -
Link to comment
Share on other sites

Παιδια αν βαλω το παγωτο και μετα απλα περασω το CWM το οποιο δεν βρισκω και πρεπει να μου το δωσετε χωρις να το ρουταρω ειναι οκ??? Γτ λεω αν βαλω καποια ρομ απο χδα θα ρουταριστει απο μονο του σωστα? -

 

Το root δεν εχει καμια σχεση με το cwm...και ναι οταν περασεις μια custom ics θα ειναι rootarismeni...το root ειναι στον system/xbin το cwm ειναι στον cust_image...αλλο το ενα αλλο το αλλο!!

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.
Link to comment
Share on other sites

Το root δεν εχει καμια σχεση με το cwm...και ναι οταν περασεις μια custom ics θα ειναι rootarismeni...το root ειναι στον system/xbin το cwm ειναι στον cust_image...αλλο το ενα αλλο το αλλο!!

 

χαχαχαχαχαχα Με ποσο πιο μεγαλα γραμματα θα γραψεις στο χδα οτι χρειαζεται η official πρωτα :P :P

Μπορειτε να μου δωσετε το CWM γιατι δεν μπορω να το βρω? Αν η τελευταια εκδοση δεν ειναι καλυτερη απο την προηγουμενη δωστε την προηγουμενη .

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς το V6 Supercharger; Αξίζει να ασχοληθεί κανείς;

http://www.doctorandroid.gr/2012/09/v6-supercharger-hack-android.html

Link to comment
Share on other sites

Δοκιμάζω την rom του gkalen, είναι η πρώτη custom rom που μπαίνει στο κινητό μου και δεν σκοπεύω να την αλλάξω αν όλα πάνε καλά. Είναι αισθητά πιο γρήγορη από την μαμίσια και μπράβο στον gkalen για την δουλειά του. :D

Ερώτηση (ξέρω θα σας φανεί περίεργο αλλά είναι σημαντικό για μένα): πριν αλλάξω rom πάνω αριστερά έδειχνε τον carrier, αλλα τώρα με την νέα rom όχι. Υπάρχει τρόπος να το επαναφέρω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...