Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Φίλε μου θα πάω και εγώ να το "τεστάρω" όπως εσύ, αλλά για να είμαι ειλικρινής κλίνω περισσότερο προς το cube. Πάντως χρήσιμη η άποψη σου και ευχαριστούμε.

 

Μα... αν πρόσεξες, κι εγώ το cube προτιμώ...! Το άλλο το απέρριψα...!

 

Γενική ερώτηση...: Έχει δει κάποιος αν το cube φορτίζει κανονικά από την usb ή αν έχει εκείνο το μικρούλι καρφάκι ;;;

Το είδα σε κάποιο tablet, και είδα και μια περίεργη εικόνα σε αυτό....! Αν δεν είναι η έξοδος ακουστικών... καήκαμε... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Ένας ξάδελφος θέλει να πάρει ένα ταμπλετάκι με 3G οπωσδήποτε. Το θέλει κυριως για σερφάρισμα όσο βρίσκεται στο δρόμο. Επειδή όμως το θέλει για να βοηθάει το συνεργάτη του στο γραφείο, θέλει ως επί το πλείστον να έχει όσο το δυνατόν πιο απρόσκοπτη λειτουργία. Και όλα αυτά εννοείται σε όσο το δυνατόν χαμηλότερη τιμή. Από διάσταση καταλήγει στις 9,7". Υπάρχει κάτι από κίνα ή να κοιτάξει τις πιο "γνωστές" μάρκες?

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Ένας ξάδελφος θέλει να πάρει ένα ταμπλετάκι με 3G οπωσδήποτε. Το θέλει κυριως για σερφάρισμα όσο βρίσκεται στο δρόμο. Επειδή όμως το θέλει για να βοηθάει το συνεργάτη του στο γραφείο, θέλει ως επί το πλείστον να έχει όσο το δυνατόν πιο απρόσκοπτη λειτουργία. Και όλα αυτά εννοείται σε όσο το δυνατόν χαμηλότερη τιμή. Από διάσταση καταλήγει στις 9,7". Υπάρχει κάτι από κίνα ή να κοιτάξει τις πιο "γνωστές" μάρκες?

 

Παναγιώτης

 

Αυτό κοιτάμε τώρα τελευταία...

 

http://www.geekbuying.com/item/Cube-Talk-9X-MTK8392-Octa-Core-9-7-Inch-Retina-Capacitive-Touch-Screen-2048-1536-3G-Tablet-PC-Android-4-4-2G-16G---White-329729.html

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ψάχνω tablet για πιτσιρίκι στην τάξη των 100 ευρώ περίπου.

Το μόνο βασικό προαπαιτούμενο είναι η οθόνη να είναι αρκετά μεγάλη 9'' και πάνω.

 

Επειδή είμαι άσχετος έχετε να προτείνεται κάτι,το δυνατόν,κάπως καλό?

Μην πάνε τελείως στράφι τα λεφτά..

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για να μην ξεχάσω το ίδιο το έχει το aliexpress φθηνότερα.

http://www.aliexpress.com/store/product/Cube-Talk-9X-U65GT-MT8392-Octa-Core-2-0GHz-Tablet-PC-9-7-inch-3G-Phone/609719_1881742165.html

 

Ναι, αλλά λέει Android 4.2...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά λέει Android 4.2...

 

Αυτό που γράφει 4.4.2 δε σημαίνει ότι είναι 4.4;

Με την ευκαιρία, αν μια έκδοση android είναι παλαιότερη τι πρακτικό αντίκτυπο έχει στον χρήστη;

Edited by dimcon
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλοι μου

Θέλω να αγοράσω ταμπλετ για μέτρια (οχι καθημερινή) χρηση ιντερνετ παιχνιδιων .. βρηκα μια προσφορα http://www.e-shop.gr/samsung-galaxy-tab-4-t530-10-16gb-wifi-gps-android-44-kk-white-p-PER.906515 . Τι γνώμη εχετε?

ειναι αρκετα παλιο το μοντελο? εχετε να μου προτεινετε καποιο αλλο σ αυτα τα λεφτα?

Link to comment
Share on other sites

Πάρε καλύτερα αυτό. Περίπου στα ίδια λεφτά και πολύ καλύτερο από αυτό που παρέθεσες.

(σχεδόν) πάντα φιλικά, Αλέξης

Apple iPhone 12 Pro 256GB Gold + Apple iPhone 7 Plus 128GB Gold + Xiaomi Redmi 4X Dual sim Black + Apple Watch Series 3

Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά λέει Android 4.2...

Δες λίγο αυτό που αναφέρει Alieexpress

 

Cube Talk 9X 3G Android 4.4 Tablet PC

9.7" OGS IPS 10-point-touch Screen 2048x1536

MTK8392 Octa Core Cortex A7, up to 2.0GHz

2GB RAM 32GB/16GB ROM, Android 4.4.2 OS

WiFi/ Bluetooth/ Built-in 3G/ GPS/ OTG/ Phone Call

Dual Cameras 2.0MP+8.0MP OV Lens & AF & F2.0 Aperture

WCDMA/TD-SCDMA Dual Mode 3G, GSM 2G Phone Call

Link to comment
Share on other sites

http://www.aliexpress.com/item/Original-Luftco-cross-A-one-X-MTK6592-Octa-Core-phone-7-Gorilla-Screen-1920x1200-2GB-Ram/1824000373.html

 

εχετε καποια γνωμη για αυτο το ταμπλετ?

σε τι μαρκα να κινηθω, γιατι εχω μαυρα μεσανυχτα απο τα κινεζικα!

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου εγω εχω παρει το samsung galaxy tab 3 P5200 3G!1gb ram ειναι αρκετα καλο παντως
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

To Cube Talk 9X U65GT MTK8392 έχει τον ίδιο ακριβώς σχεδιασμό με το iPad... οπότε προφανώς του κάνουν και όλες οι θήκες του iPad...

Αλλά ρε παιδιά... αυτό το τετράγωνο 4χ3... είναι βολικό ; Δηλαδή... πιο βολικό από 8,3 ;

Και εννοώ για να προλάβω κάποιο σχόλιο του στιλ είναι θέμα γούστου... ( ;-) ) όχι στην εμφάνιση αλλά στο μέγεθος και την λειτουργικότητα του...

Αν έχει κάποιος 9,7 ας μας πει... γιατί λέω να το "χτυπήσω.."

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

ψάχνω tablet για πιτσιρίκι στην τάξη των 100 ευρώ περίπου.

Το μόνο βασικό προαπαιτούμενο είναι η οθόνη να είναι αρκετά μεγάλη 9'' και πάνω.

 

Επειδή είμαι άσχετος έχετε να προτείνεται κάτι,το δυνατόν,κάπως καλό?

Μην πάνε τελείως στράφι τα λεφτά..

 

Βρήκα αυτό... ρίξ του μια ματιά...!!!

http://www.dealsmachine.com/best_188071.html

Link to comment
Share on other sites

To Cube Talk 9X U65GT MTK8392 έχει τον ίδιο ακριβώς σχεδιασμό με το iPad... οπότε προφανώς του κάνουν και όλες οι θήκες του iPad...

Αλλά ρε παιδιά... αυτό το τετράγωνο 4χ3... είναι βολικό ; Δηλαδή... πιο βολικό από 8,3 ;

Και εννοώ για να προλάβω κάποιο σχόλιο του στιλ είναι θέμα γούστου... ( ;-) ) όχι στην εμφάνιση αλλά στο μέγεθος και την λειτουργικότητα του...

Αν έχει κάποιος 9,7 ας μας πει... γιατί λέω να το "χτυπήσω.."

 

Επειδή και εγώ μάλλον Δευτέρα θα το παραγγείλω το βρήκα αρκετά φθηνότερα από το http://www.geekbuying.com/item/Cube-Talk-9X-MTK8392-Octa-Core-9-7-Inch-Retina-Capacitive-Touch-Screen-2048-1536-3G-Tablet-PC-Android-4-4-2G-16G---White-329729.html στο http://www.aliexpress.com/store/product/Cube-Talk-9X-Octa-Core-MTK8392-3G-Tablet-PC-9-7inch-Retina-OGS-2048x1536-16GB-ROM/103919_1907135373.html

Τι λέτε το ίδιο δεν είναι;

Link to comment
Share on other sites

Θέλουμε tablet για κορίτσι 12 ετών.

Χρήση skype και παιχνίδια απ' ότι κατάλαβα.

Budget γύρω στο 100άρι. Και λιγότερα αν γίνεται, καλύτερα.

Αγορά μόνο από Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

 

Τι εννοείς φτηνότερα ;

Στο sto geekbuying έχει 169,17 ευρώ ενώ στο aliexpress 182,30....

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς φτηνότερα ;

Στο sto geekbuying έχει 169,17 ευρώ ενώ στο aliexpress 182,30....

 

Λοιπόν έχω πέσει από τα σύννεφα γιατί το είχε 145€! και ξαφνικά μετά τη δική σου επισήμανση το βλέπω 182,30. Πραγματικά δεν το περίμενα, αλλιώς θα το είχα παραγγείλει. Την πάτησα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Λοιπόν έχω πέσει από τα σύννεφα γιατί το είχε 145€! και ξαφνικά μετά τη δική σου επισήμανση το βλέπω 182,30. Πραγματικά δεν το περίμενα, αλλιώς θα το είχα παραγγείλει. Την πάτησα.

 

Να δες το 151€ http://www.aliexpress.com/store/product/Cube-Talk-9X-U65GT-MT8392-Octa-Core-2-0GHz-Tablet-PC-9-7-inch-3G-Phone/609719_1881742165.html

Edited by dimcon
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω πέσει από τα σύννεφα γιατί το είχε 145€! και ξαφνικά μετά τη δική σου επισήμανση το βλέπω 182,30. Πραγματικά δεν το περίμενα, αλλιώς θα το είχα παραγγείλει. Την πάτησα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Να δες το 151€ http://www.aliexpress.com/store/product/Cube-Talk-9X-U65GT-MT8392-Octa-Core-2-0GHz-Tablet-PC-9-7-inch-3G-Phone/609719_1881742165.html

 

Καλό αυτό που έχει και θήκη στο πακέτο.... Αλλά είδες την διαφορά τιμής από άσπρο σε μαύρο ;;; Τι έχει παραπάνω το μαύρο και το κάνει ποιο ακριβό ;;; :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, καλό καλοκαίρι σε όλους.

 

Ξέρω ότι αρκετοί λείπουν αυτή την εποχή λόγω διακοπών. Θα κάνω την ερώτηση και ...βλέπουμε :)

 

Ψάχνω Phablet, 7", 3g, dual sim, =>quad core, =>ROM 1MB, GPS, με 2 καμερες (η πίσω =>2ΜΡ) περίπου στα 100 €

 

Έχω ήδη, εδώ και 2-3 μήνες, στην κατοχή μου το Ainol Numy AX3 http://www.ebay.com/itm/7-Ainol-Numy-AX3-16GB-3G-Quad-Core-Android-Tablet-Phone-GPS-Dual-SIM-Bluetooth/141244075561?_trksid=p2045573.c100033.m2042&_trkparms=aid%3D111001%26algo%3DREC.SEED%26ao%3D1%26asc%3D20131017132637%26meid%3D275265ef6d4d49f9afb8ed04c38b007f%26pid%3D100033%26prg%3D20131017132637%26rk%3D4%26rkt%3D4%26sd%3D231301133099 και είμαι σχετικά ευχαριστημένος με μόνες ενστάσεις ως προς τη μπαταρία του (μικρή) και την κάμερά του (2ΜΡ... ).

 

Εντέλει, σκέφτομαι να δώσω κάτι παραπάνω, περίπου στο κατοστάρικο, ΑΝ υπάρχει κάτι με τουλάχιστον τα ίδια χαρακτηριστικά ΚΑΙ μεγαλύτερη μπαταρία/υψηλότερης ανάλυσης κάμερα?

 

Ευχαριστώ, Χρήστος.

Link to comment
Share on other sites

Καλό αυτό που έχει και θήκη στο πακέτο.... Αλλά είδες την διαφορά τιμής από άσπρο σε μαύρο ;;; Τι έχει παραπάνω το μαύρο και το κάνει ποιο ακριβό ;;; :rolleyes:

 

Τι να σου πω δεν ξέρω. Πάντως εγώ το άσπρο θάπερνα ούτως ή άλλως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλό αυτό που έχει και θήκη στο πακέτο.... Αλλά είδες την διαφορά τιμής από άσπρο σε μαύρο ;;; Τι έχει παραπάνω το μαύρο και το κάνει ποιο ακριβό ;;; :rolleyes:

 

Τι να σου πω δεν ξέρω. πάντως εγώ το άσπρο θα έπαιρνα ούτως ή άλλως. Το σημαντικό είναι να διαπιστωθεί ότι είναι το ίδιο με αυτό που δίνει το Geekbuying και νομίζω ότι είναι εκτός αν κάποιος έμπειρος φίλος βλέπει κάτι που δεν βλέπουμε εμείς.

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω δεν ξέρω. Πάντως εγώ το άσπρο θάπερνα ούτως ή άλλως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Τι να σου πω δεν ξέρω. πάντως εγώ το άσπρο θα έπαιρνα ούτως ή άλλως. Το σημαντικό είναι να διαπιστωθεί ότι είναι το ίδιο με αυτό που δίνει το Geekbuying και νομίζω ότι είναι εκτός αν κάποιος έμπειρος φίλος βλέπει κάτι που δεν βλέπουμε εμείς.

 

Τα ίδια είναι.... μάλλον αύριο θα το "χτυπήσω"...

Link to comment
Share on other sites

Τα ίδια είναι.... μάλλον αύριο θα το "χτυπήσω"...

 

Μαζί φίλε, μαζί. Άντε να δούμε τι ψάρια θα πιάσουμε. Περιμένουμε μέχρι αύριο αν κάποιος φίλος έχει να μας κάνει κάποια επισήμανση αλλιώς το χτυπάμε.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.ενδιαφερομαι να παρω ενα tablet .ειμαι ασχετος με το τι θεωρειται καλο και αξιοπιστο αλλα εχω βρει αυτο εδω:HUAWEI Honor X1 7 inch screen Android 4.2.2 Hisilicon Kirin 910 Quad-core Phablet

7 inch 16MP screen color, 323PPI and TFT LTPS screen

Supports 3G, call, SMS, Bluetooth, GPS, WiFi, WiFi hotspot and OTG expansion function

Built-in speaker, microphone and gravity sensor for your convenience

Micro Standard SIM card slot and work with 2G GSM & 3G WCDMA network

Bluetooth version 4.0 for high-speed data transferring and hands-free access to calling

GPS and A-GPS for positioning and navigation

Built- WPS Office, supports OFFICE viewing and editing Words document, PDF document

Support for zip compression and decompression

10-point capacitive touch screen for convenient operation

Playback 720P & 1080P HD video

Built-in TF/ Micro SD card slot and reads max 32GB TF memory card

Built-in 5000mAh rechargeable Li-polymer battery

Product Specifications:

Tablet PCs Brand: HUAWEI

Screen Size: 7 inch

OS: Android 4.2

Screen Type: Capacitive, JDI, LTPS

Screen Resolution: 1920 x 1200 (16:10)

CPU Brand: Hisilicon

CPU: Hisilicon Kirin 910 Quad-core Processor

CPU Frequency: 1.5GHz

GPU: Mali450 MP4

RAM: 2GB

ROM: 16GB

Function: WiFi, Bluetooth, GPS, A-GPS, OTG

WiFi: 802.11 b/g/n

3G: 3G & UMTS, WCDMA 850MHz, WCDMA 900MHz, WCDMA 1900MHz, WCDMA 2100MHz

2G Network Frequency: 850MHz, 900MHz, 1800MHz, 1900MHz

Camera: 13MP back camera, 5MP front camera

Sensor: Gravity Sensor

Battery: 5000mAh

Language: English, Russian, Spanish, French, Italian, Portuguese, German, Chinese

Audio Format: MP3, WAV, WMA, AMR, MID, OGG

Picture Format: JPG, BMP, GIF, PNG

Video Format: MPG, RMVB, WMV, FLV, MP4, 3GP, AVI, MKV, MOV, DAT

E-book Format: TXT, CHM, UMD, PDF, etc.

Extend Port: TF Card Slot, SIM Card Slot, 3.5mm Earphones Port

Color: Silver

Net Weight: 247g

Size: 183.5 x 103.9 x 7.18mm

Ενα κακο που βλεπω ειναι οτι στο μενου δεν εχει ελληνικα,αυτο "φτιαχνεται"λογω του οτι ειναι android?εχει κανενας αποψη για το συγκεκριμενο;να ξεκαθαρισω οτι ψαχνω για 7αρα οθονη.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα.ενδιαφερομαι να παρω ενα tablet .ειμαι ασχετος με το τι θεωρειται καλο και αξιοπιστο αλλα εχω βρει αυτο εδω:HUAWEI Honor X1 7 inch screen Android 4.2.2 Hisilicon Kirin 910 Quad-core Phablet

7 inch 16MP screen color, 323PPI and TFT LTPS screen

Supports 3G, call, SMS, Bluetooth, GPS, WiFi, WiFi hotspot and OTG expansion function

Built-in speaker, microphone and gravity sensor for your convenience

Micro Standard SIM card slot and work with 2G GSM & 3G WCDMA network

Bluetooth version 4.0 for high-speed data transferring and hands-free access to calling

GPS and A-GPS for positioning and navigation

Built- WPS Office, supports OFFICE viewing and editing Words document, PDF document

Support for zip compression and decompression

10-point capacitive touch screen for convenient operation

Playback 720P & 1080P HD video

Built-in TF/ Micro SD card slot and reads max 32GB TF memory card

Built-in 5000mAh rechargeable Li-polymer battery

Product Specifications:

Tablet PCs Brand: HUAWEI

Screen Size: 7 inch

OS: Android 4.2

Screen Type: Capacitive, JDI, LTPS

Screen Resolution: 1920 x 1200 (16:10)

CPU Brand: Hisilicon

CPU: Hisilicon Kirin 910 Quad-core Processor

CPU Frequency: 1.5GHz

GPU: Mali450 MP4

RAM: 2GB

ROM: 16GB

Function: WiFi, Bluetooth, GPS, A-GPS, OTG

WiFi: 802.11 b/g/n

3G: 3G & UMTS, WCDMA 850MHz, WCDMA 900MHz, WCDMA 1900MHz, WCDMA 2100MHz

2G Network Frequency: 850MHz, 900MHz, 1800MHz, 1900MHz

Camera: 13MP back camera, 5MP front camera

Sensor: Gravity Sensor

Battery: 5000mAh

Language: English, Russian, Spanish, French, Italian, Portuguese, German, Chinese

Audio Format: MP3, WAV, WMA, AMR, MID, OGG

Picture Format: JPG, BMP, GIF, PNG

Video Format: MPG, RMVB, WMV, FLV, MP4, 3GP, AVI, MKV, MOV, DAT

E-book Format: TXT, CHM, UMD, PDF, etc.

Extend Port: TF Card Slot, SIM Card Slot, 3.5mm Earphones Port

Color: Silver

Net Weight: 247g

Size: 183.5 x 103.9 x 7.18mm

Ενα κακο που βλεπω ειναι οτι στο μενου δεν εχει ελληνικα,αυτο "φτιαχνεται"λογω του οτι ειναι android?εχει κανενας αποψη για το συγκεκριμενο;να ξεκαθαρισω οτι ψαχνω για 7αρα οθονη.

 

Link ? Τιμή ;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...