Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίδες καλημέρα!

Θελω να κάνω ένα tablet δώρο στη γυναίκα μου, (αρχιτέκτονα)

Αν γίνεται να εχει τα παρακάτω

3G και wifi, σκετο android αν γινεται, 10 inches οθονη και 2gb ram τουλαχιστον.

Το θέλω για εργαλείο δουλειάς, λιγο autocad, να διαβαζει pdf, office, σερφαρισμα κλπ

τιμή εως 150 ευρώ αν ειναι εφικτό.

Ευχαριστώ προκαταβολικά για το χρόνο σας!

 

http://www.gearbest.com/tablet-pcs/pp_393845.html

Οδηγός για αγορές από Aliexpress

Xiaomi Mi Max 2 , Xiaomi redmi note 4 pro , Xiaomi redmi note 5 , Teclast T98 4G MT8735P ,

Xiaomi Mibox S , Mecool M8s Pro , Roku express

Link to comment
Share on other sites

Για 3G tablet με σκέτο Android, χωρίς περιορισμό στις ίντσες και σε σχετικά χαμηλή τιμή, κάτω από 100€, τι προτείνετε;
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Οχι καποιο συγκεκριμενο. Απλα να εχει HD οθονη και καλη μπαταρια. Το θελω μονο για ταινιες, παιχνιδια ( clash royale ) και ιντερνετ..

 

Ολα αυτα τα κινεζικα tablet ξερουμε εαν δεχονται custom rom; Γιατι βλεπω καποια ειναι με android 4.4 ή 5.1

Link to comment
Share on other sites

καποια που πουλανε πολυ εχουν και αρκετη υποστηριξη.

ποσα δινεις δε μας ειπες

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εχω ηδη ενα ipad mini 2 και δε θελω να δωσω περισσοτερα απο 100 ευρω για ενα δευτερο tablet. Το θελω στις περιπτωσεις που θα πηγαινω ταξιδια, καθως θα αφηνω το ipad mini πισω στη γυναικα..

 

Το Chuwi Hi8 βλεπω οτι εχει καλες αξιολογησεις, αλλα διαβασα στο αντιστοιχο θεμα εδω στο φορουμ οτι σε πολλους κολλησε στο boot και το γυρισαν πισω.. Οποτε το σκεφτομαι..

Link to comment
Share on other sites

Στο banggod έχει το Cube iwork 10 ultimate στα 148$. Υπάρχει κάτι άλλο αντίστοιχο σε αυτά τα χρήματα, που να είναι οπωσδήποτε 10ίντσο;
Link to comment
Share on other sites

Παίδες πρόσφατα είδα το Onda V80, όπου έχει ακριβώς ότι ζητάω (FHD IPS οθόνη, Dual Boot, 2GB Ram, γρήγορο επεξεργαστή). Παραυτά απ ότι παρατήρησα πολύ λίγα κινέζικα tablets έχουν GPS και δυνατότητα εισαγωγής κάρτας για τηλέφωνα και internet. Υπάρχει κάτι αντίστοιχο (δεν με πειράζει το dual boot, αρκεί να έχει android) με 3G + GPS σχετικά οικονομικό;

 

Αυτό που με έχει κάνει εντήπωση είναι πως σχεδόν όλα τα φθηνά tablet στην χώρα μας, πλέον έχουν υποστήριξη για κάρτα (και πολλές φορές 2 καρτών) και GPS αλλά στην αγορά των κινέζικων αυτά τα features δεν είναι ευρέως διαδεδομένα (υποθέτω για μείωση κόστους)

Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να έχει 3g, αφού κάνεις hotspot το κινητό;

Gps δε βλέπω κάπου αλλού να χρησιμεύει πέρα από ταξιτζή..

Κατά τα άλλα ναι, τα φτηνά "ελληνικα" έχουν.

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια θελω να παρω ενα tablet (9,7 - 10,1) μεχρι 200 ευρω πανω κατω, η χρηση του θα ειναι φουλ σειρες,ταινιες. πολλες ωρες live στοιχημα και social.παιχνιδια δεν με τρελενομαι κιολας. εχω δει το teclast Tbook 10 αξιζει η αγορα του η καποιο αλλο?απο που να το παρω? αυτο με το dual windows + android δεν το εχω πολυ ψαξει θα δουλευουν ταυτοχρονα η ενα απο τα δυο?
Link to comment
Share on other sites

Ποιος ο λόγος να έχει 3g, αφού κάνεις hotspot το κινητό;

Gps δε βλέπω κάπου αλλού να χρησιμεύει πέρα από ταξιτζή..

Κατά τα άλλα ναι, τα φτηνά "ελληνικα" έχουν.

 

Hotspot κάνεις το κινητό σου, αλλά ταυτόχρονα τελειώνεις γρήγορα την μπαταρία. Δεν είναι προτιμότερο λοιπόν να έχεις αυτονομία στο tablet σου, αναπάσα στιγμή; Επίσης το GPS δεν είναι μόνο για ταξί! Πιο λογικό δεν είναι να χρησιμοποιήσεις το GPS μιας μεγαλύτερης οθόνης απ ότι του smartphone σου;

Link to comment
Share on other sites

Πιο ωραίο αλλά πού θα το στερεώνεις; θα παρεις μεγάλη βάση για ταμπλετ; --> ταξί :)

Μπαταρία τελειωνεις και στο ταμπλετ σου. Παίρνεις ένα powerbank αν χρειαστεί..

Εμένα πιο πολύ μου τη δίνει αυτό το κόλλημα με τα windows που βάζουν απαραιτήτως και αφήνουν 8-9gb για τα android και 50gb για windows

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

παιδια θελω να αγορασω ενα ταμπλετ 8 η 10 ινζες με καλη οθονη να ειναι 4G και κατα προτιμηση να εχει μονο αντροιντ (δεν ξερω οι επεξεργαστες τις ιντελ Ζ8300 κλπ δουλευουν το ιδιο καλα στο αντροιντ οπως οι αλλοι επεξεργαστες )εως 200 ευρω διαθετω ευχαριστω
Link to comment
Share on other sites

Το εψαξα αρκετα το θεμα και επειδη το βιαζομαι κιολας μαλλον θα αγορασω το Lenovo Tab 2 A10-70 απο Ελλαδα. Το θεμα ειναι την απλη εκδοση στα 207 ευρω ή την 4G στα 240;;

 

Το budget ανεβηκε αρκετα, αλλα διαβασα αρκετα θετικα σχολια για το συγκεκριμενο tablet και θα εχω και το κεφαλι μου ησυχο μηπως παθει κατι και να ασχολουμαι με την Κινα.. Επισης εχει απο τις καλυτερες τιμες που εχω βρει για αυτα που ζηταω, δλδ 10 ιντσες οθονη, 1080p αναλυση και αξιοπρεπη μπαταρια.

 

Απλα δεν εχει τοσο καλο επεξεργαστη, γραφουν οτι δεν ειναι τοσο καλο στο τομεα του gaming, αλλα μια χαρα και το Vainglory εχω δει σε βιντεο να το τρεχει.

Edited by Lux
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να πάρω ένα τάμπλετ για την κοπέλα μου, όχι κάτι πολύ ακριβό μέχρι 100Ε ίσως. Η χρήση είναι surfing κυρίως και κανα χαζοπαιχνιδάκι τύπου candy crush. Θα ήθελα να το πάρω από Ελλάδα κατά προτίμηση και οθόνη καλύτερα 8 ίντσες αλλα και 7 δεν υπάρχει πρόβλημα. έχετε να προτείνετε κάτι;
OnePlus 3T, iPad mini 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα θέλω να πάρω ένα τάμπλετ για την κοπέλα μου, όχι κάτι πολύ ακριβό μέχρι 100Ε ίσως. Η χρήση είναι surfing κυρίως και κανα χαζοπαιχνιδάκι τύπου candy crush. Θα ήθελα να το πάρω από Ελλάδα κατά προτίμηση και οθόνη καλύτερα 8 ίντσες αλλα και 7 δεν υπάρχει πρόβλημα. έχετε να προτείνετε κάτι;

 

Ρίξει μιά ματιά :

http://www.skroutz.gr/s/6222171/Lenovo-IdeaTab-2-A7-10F-7-WiFi-8GB.html

Υπάρχει http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=419079 για ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα. θέλω να πάρω ένα tablet 8 ίντσες για τον μικρο εκεί γύρω στα 80 με 100 όχι παραπάνω και από κινά έχω την δυνατότητα , τι θα μου προτείνατε?:confused:
Link to comment
Share on other sites

Teclast x80 pro, Chuwi hi8 pro, Onda v820w..

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ψάχνω και εγώ για ένα ταμπλετάκι λοιπόν.

•Δεν το θέλω για παιχνίδια κτλ, κυρίως για browsing, videochat και ως e-reader.

•H dual boot εκδοχή είναι υπερ-ευπροσδεκτη μιας και δεν έχω laptop

Δεν με απασχολει (οχι οτι θα με χαλούσε αν είχε):

• Καλή κάμερα, 3g, επεκταση μνήμης

• 8'αρα οθόνη

 

Μου αρέσαν τα telecast εκ πρωτης όψης, αλλα διάβασα διάφορα για το wifi.

 

Τι έχετε να προτείνετε? Α, μέχρι 130€ περίπου?

Link to comment
Share on other sites

Να περιμένεις άθλια κάμερα ότι και να παρεις

Τι προτείνετε (εσείς); Τι πιστεύετε; Τι γίνεται; Οκτώμβρης το Μ να τονίζεται!

Μια πλήρης φόρτιση.

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω tablet, έχω καταλήξει σε αυτά τα δύο Teclast X98 Plus II και mi pad 2. Ποιο προτείνεται;;;;

Έχω ένα χρόνο το Teclast X98 Air III και είμαι πολύ ευχαριστημένος, πολύ καλές επιδόσεις η μπαταρία κρατάει καλά και δεν μου έχει κολλήσει ποτέ.

Το μόνο που έκανα ήταν να περάσω μια ROM για να ξεφορτωθώ τα κινέζικα apps και να γίνει root.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

Ψάχνω και εγώ για ένα ταμπλετάκι λοιπόν.

•Δεν το θέλω για παιχνίδια κτλ, κυρίως για browsing, videochat και ως e-reader.

•H dual boot εκδοχή είναι υπερ-ευπροσδεκτη μιας και δεν έχω laptop

Δεν με απασχολει (οχι οτι θα με χαλούσε αν είχε):

• Καλή κάμερα, 3g, επεκταση μνήμης

• 8'αρα οθόνη

 

Μου αρέσαν τα telecast εκ πρωτης όψης, αλλα διάβασα διάφορα για το wifi.

 

Τι έχετε να προτείνετε? Α, μέχρι 130€ περίπου?

 

Mε λίγες ματιές είδα τα :

CHUWI HI8 Pro

Teclast X80 Pro

Onda V80 Plus

και σε λίγο μεγαλυτέρο

Onda V919 Air

 

Είμαι μέσα στο budget οπότε δεν με νοιάζει αν θα είναι των 80 ή των 130€. Ποιο είναι καλύτερο ή ποιο δεν έχει πολλά προβλήματα :lol:

 

Και μια τελευταία ερώτηση. Στο gearbest μου ελεγε οτι δεν το έχει σε ευρωπαική η κινέζικη αποθήκη, μόνο σε US-LA.

Παίζουν θέματα με τελωνείο ή είναι όσο ''ακυνδινο'' όσο απο κίνα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...