Jump to content

Αγορά tablet, τι να προτιμήσω;


giandamo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα,

ρωταω εσας που σιγουρα γνωριζετε καποια πραγματα παραπανω οσον αφορα την κινεζικη αγορα.....

 

ενδιαφερομαι για tablet 7 με 8 ιντσες , τετραπυρινο, με καλο GPS , καλο wifi και με κοστος λιγο πανω απο 100ευρω....

εχετε καποια προταση?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα,

ρωταω εσας που σιγουρα γνωριζετε καποια πραγματα παραπανω οσον αφορα την κινεζικη αγορα.....

 

ενδιαφερομαι για tablet 7 με 8 ιντσες , τετραπυρινο, με καλο GPS , καλο wifi και με κοστος λιγο πανω απο 100ευρω....

εχετε καποια προταση?

ευχαριστω

 

εχω καταληξει σε αυτο http://www.geekbuying.com/item/Onda-V819-3G-MTK8382-1-3GHz-8-inch-Tablet-PC-Phone-Android-4-2-Quad-Core-IPS-Capacitive-Touch-Screen-1280-800-1GB-16GB-328257.html

 

το εχει δοκιμασει καποιος ?....ειναι καλη επιλογη η υπαρχει κατι καλυτερο στα ιδια λεφτα περιπου?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα , ειμαι καινουριο μελος . Σκεφτομαι να αγορασω ενα tablet κυριως το θελω για internet , και θελω να ειναι 10 in . Εχω βρει αλλα δεν ξερω πιο ειναι καλυτερο και θα ηθελα να μου πειτε και εσεισ την γνωμη σας .

http://www.e-shop.gr/asus-memo-pad-10-me102-101-ips-quad-core-16ghz-16gb-wifi-bt-android-42-metallic-grey-p-PER.909615

 

http://www.e-shop.gr/asus-memo-pad-10-me302c-1b012a-101-full-hd-32gb-android-42-jb-blue-p-PER.909560

 

http://www.e-shop.gr/asus-transformer-book-t100ta-dk002h-101-quad-core-32gb-ssd-windows-81-black-keyboard-dock-p-PER.909601

 

Το τελευταιο που εχω βαλει δεν ξερω ακομα , γιατι ειναι πολυ πιο ακριβο απο τα αλλα .

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά,

 

Θέλω να αγοράσω ένα tablet απλό, πιο πολύ για ταινίες/σειρές και internet (Youtube, Twitter, Facebook). Δεν θα το έχω εκτός σπιτιού οπότε δεν με ενδιαφέρει τόσο αν έχει καλή κάμερα, ούτε θα χρησιμοποιείται σαν τηλέφωνο. Αν έχει έξοδο για hdmi ακόμα καλύτερα. Προτιμάω android για να έχω και το play store.

 

Όχι από Κίνα.

 

Γύρω στα 100€ διαθέτω, σίγουρα όχι πάνω από 130€.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Edited by Sherlock_7
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κι από εμένα.

Είμαι στη διερεύνηση πιθανής αγοράς τάμπλετ.

Ακόμα δεν έχω καταλήξει εάν θα αγοράσω τάμπλετ, αναλόγως αν υπάρχει κάτι που να ικανοποιεί τις απαιτήσεις μου.

 

Επιθυμώ να έχει τηλέφωνο για κλήσεις και κυρίως για ιντερνέτ με τη χρήση δεδομένων της κάρτας σιμ.

Ο σκοπός που το θέλω είναι εάν μπορεί να βρεθεί τάμπλετ που να αντικαταστήσει το λάπτοπ στις ταινίες. Δεν με ενδιαφέρει να είναι τεράστιο(7-10 ιντσες επιτρεπτά όρια), αφού βολεύομαι να βλέπω από πολύ κοντά, με νοιάζει η ποιότητα και φωτεινότητα της εικόνας στις ταινίες.

Επίσης θέλω διπλή κάμερα για κανα σκάιπ και αξιοπρεπή επεξεργαστή (να παίζω 8 ball pool online και μέτριων δυνατοτήτων παιχνίδια).

Στην ουσία δεν χρειάζομαι κάτι άλλο, ταινίες-ιντερνέτ και επιθυμητό, αλλά όχι 100% απαραίτητο, να έχει τηλέφωνο.

Υπάρχει κάτι να με ικανοποιήσει?

Μπάτζετ από 100 ευρώ μέχρι 300, για να ανέβω κοντά στο μέγιστο όριο μου όμως θα πρέπει να μου αρέσει πολύ.

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

Νομίζω όμως ότι έχω αργήσει για αγορά από την κίνα, γιατί αν το τάμπλετ δεν έρθει μέχρι τις αρχές Ιουλίου, θα το παραλάβουν οι δικοί μου, χωρίς να ξέρω αν μπορούν να το χρησιμοποιήσουν τουλάχιστον αυτοί (μεγάλη ηλικία) και εγώ θα είμαι πολύ μακριά, οπότε δεν γίνεται να μου το στείλουν.

Μόνο ίσως αν επιλέξω ems να το έχω στα χέρια μου γρήγορα.

Ποιο κατάστημα προτείνεις για το πίπο? Αξιόπιστο και γρήγορο με ενδιαφέρει να είναι.

 

Όπως και να έχει, τρίτη θα έχω καταλήξει στην αγορά, γιατί δεν υπάρχουν άλλα χρονικά περιθώρια.

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω 10άρι τάμπλετ, 1280x800 ανάλυση, για ταινίες περισσότερο και browsing, αλλά και προβολή 1080 ταινίες με HDMI σε τηλεόραση...

Υπάρχει κάτι με κάτω από 130€?? Κινέζικο εννοείται.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά το geek εχει προσφορές αλλα σκέφτομαι ή το onda v975m ή το onda v975i ποιο απο τα δυο μου συστήνετε??? Δεν βρίσκω νήμα για αυτό με τα 64bit intel v975i....κανένα παρόμοιο παίζει???να εχει τα ιδια? η και καλύτερο????
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια , παντα ηθελα ενα tablet μου αρεσε η ιδεα να εχω ενα αλλα δεν το αγοραζα γιατι δεν ηταν αναγκαιο .... απο εβδομαδα φευγω για δουλεια στην χαλκιδικη και χρειαζομαι σιγουρα κατι για να αντικαταστησει τον υπολογιστη μου κυριως σερφαρισμα , ταινιες και Skype , αποφασισα να αγορασω κατι απο το geekbuing εχω ακουσει τα καλυτερα αλλα δεν ξερω ποιο απο αυτα να παρω : Pipo P1 ή Pipo T9 ή iFive Mini 4 ή FNF iFive Mini 3GS ή CHUWI VX3 δεν θελω να με περιοριζει σε κατι μια φορα τα σκαω τα λεφτα ποιο να παρω ποιο ειναι το καλυτερο και γιατι... χρειαζομαι την βοηθεια σας :bow::bow: εκτος αμα εχετε να μου προτεινετε κανενα αλλο καλυτερο ...:thanks:
Nokia 8210 -> Siemens M55 -> Sony Ericsson K750 -> LG Optimus One P500 -> Samsung Galaxy Core -> Xiaomi Redmi note 2 -> ?????
Link to comment
Share on other sites

καλημερα παιδια , παντα ηθελα ενα tablet μου αρεσε η ιδεα να εχω ενα αλλα δεν το αγοραζα γιατι δεν ηταν αναγκαιο .... απο εβδομαδα φευγω για δουλεια στην χαλκιδικη και χρειαζομαι σιγουρα κατι για να αντικαταστησει τον υπολογιστη μου κυριως σερφαρισμα , ταινιες και Skype , αποφασισα να αγορασω κατι απο το geekbuing εχω ακουσει τα καλυτερα αλλα δεν ξερω ποιο απο αυτα να παρω : Pipo P1 ή Pipo T9 ή iFive Mini 4 ή FNF iFive Mini 3GS ή CHUWI VX3 δεν θελω να με περιοριζει σε κατι μια φορα τα σκαω τα λεφτα ποιο να παρω ποιο ειναι το καλυτερο και γιατι... χρειαζομαι την βοηθεια σας :bow::bow: εκτος αμα εχετε να μου προτεινετε κανενα αλλο καλυτερο ...:thanks:

Καταρχάς αν παραγγείλεις κάτι από κίνα θα το έρθει το λιγότερο σε 2-3 βδομάδες.

Τα Chuwi απέφευγέ τα, τ άλλα καλά είναι για την απλή χρήση που αναφέρεις

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς αν παραγγείλεις κάτι από κίνα θα το έρθει το λιγότερο σε 2-3 βδομάδες.

Τα Chuwi απέφευγέ τα, τ άλλα καλά είναι για την απλή χρήση που αναφέρεις

Και όμως Σταύρο, εγώ πήρα τελικώς το V88 και απλώς τα "σπάει", 2 μήνες δουλεύει συνεχώς, δεν παρουσίασε το παραμικρό και όσοι το είδαν το παρήγγειλαν και αυτοί....

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

Θελω να παρω ενα 10'' Tablet για την κορη μου 10ετων.

 

Βασικο ,

 

  • να παιζει παιχνιδια απο το Play
  • Να βλεπει καμια ταινια
  • Να βλεπει youtube

 

Φιλος απο εδω μου ειπε για το http://www.buyincoins.com/item/43346.html

Εχει κανεις αλλος να προτεινει κατι αλλο σε τιμη max 100$ ?

 

Εαν υπηρχαν και Links απο μαγαζια που ειναι αξιοπιστα θα ηταν τελεια.!!!

 

Υπαρχει καμποιο απο Ελληνικο μαγαζι που να μπορω να το βρω και να δεχεται και PAYPAL??

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια,

 

Θελω να παρω ενα 10'' Tablet για την κορη μου 10ετων.

 

Βασικο ,

 

  • να παιζει παιχνιδια απο το Play
  • Να βλεπει καμια ταινια
  • Να βλεπει youtube

Φιλος απο εδω μου ειπε για το http://www.buyincoins.com/item/43346.html

Εχει κανεις αλλος να προτεινει κατι αλλο σε τιμη max 100$ ?

Εαν υπηρχαν και Links απο μαγαζια που ειναι αξιοπιστα θα ηταν τελεια.!!!

Υπαρχει καμποιο απο Ελληνικο μαγαζι που να μπορω να το βρω και να δεχεται και PAYPAL??

Φίλε μου μία συμβουλή από εμένα. επειδή είναι γιά το παιδί σου, να ανεβείς λίγο στον προϋπολογισμό, να πάρεις έστω και 8άρι που είναι πολύ καλή επιλογή, αλλά ότι και να πάρεις, η οθόνη να είναι οπωσδήποτε IPS εάν θέλεις να προφυλάξεις τα μάτια του παιδιού.

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,θα ηθελα να μου προτεινετε ενα ταμπλετ απο αξιοπιστο κινεζικο μαγαζι(η αγορα θα γινει μεσω paypal),7 ιντσες με 1 gb ραμ (αν γινετε) και δυπιρινο επεξεργαστη αυστηρα απο 30-50 ευρω.Η χρηση του θα ειναι πολυ απλη: browsing,ταινιες dvdrip και κανενα απλο παιχνιδακι (στυλ πασιετζαςκαι κανα 2d)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Παιδιά είμαι και εγώ αρχάριος και άσχετος και θέλω να αγοράσω το πρώτο μου τάμπλετ. Από αυτά που διαβάζω από εσάς και ειδικότερα σε αυτό το PIPO που έχετε αναλύσει πολύ, αλλά και γενικότερα από τις πληροφορίες που έχω συλλέξει, θα ήθελα να μου προτείνετε ένα τάμπλετ από 9,7 μέχρι 10,1 '' ,τουλάχιστον τετραπύρηνο, με καλό γρήγορο επεξεργαστή, με υψηλή ανάλυση, 2MB RAM και επιθυμητή νομίζω θα ήταν η ύπαρξη ενσωματωμένου 3G και GPS. Μια πρόταση που μου έγινε αφορούσε στο ONDA V975M το οποίο είναι τετραπύρηνο, με γρήγορο επεξεργαστή και πολύ καλή ανάλυση, αλλά δεν έχει ενσωματωμένο 3G και GPS. Τυχαία είδα επίσης ότι βγάζει τώρα το οκταπύρηνο ONDA V989 το οποίο μάλλον και αυτό δεν έχει ενσωματωμένο 3G και GPS. Είδα και αυτό Hyundai T10 10.1" 3G/GPS/Bluetooth Tablet PC Andorid 4.0 OS Exynos 4412 Quad Core 1.4GHz IPS Capacitive Touch Screen 1280*800 2GB 16GB Wifi, αλλά δεν ξέρω τι ρόλο βαράει. Γενικά παιδιά κάθε πρότασή σας θα ήταν ευπρόσδεκτη και επίσης από ποιο μαγαζί θα προτείνατε να αγοραστεί. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνει ένας φίλος μου tablet (δεν έχει πρόβλημα αν θα είναι από Ελλάδα ή από Κίνα) και θέλει να δώσει μέχρι (αυστηρά) 100€. Τελευταία φορά που κοίταξα για tablet ήταν 1 χρόνο πριν που πήρα το δικό μου. Το θέλει για λίγο από όλα. Internet, ταινίες, παιχνίδια. Έχετε κάτι να προτείνετε εσείς σε >9''; Edited by dantekavala
Το μεγαλύτερο online football manager --> εδώ
Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω τάμπλετ γύρω στις 8 ίντσες με οθόνη IPS κατά προτίμηση. Απαραίτητο το 3G ή 4G. Επίσης να έχει και μια ικανοποιητική διάρκεια η μπαταρία (τουλάχιστον 8 ώρες σε κανονική λειτουγία) και να μην αντιμετωπίζει προβλήματα με τη σήμα wifi και να μην κολλάει στις συνήθεις εφαρμογές.

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ψάχνω τάμπλετ γύρω στις 8 ίντσες με οθόνη IPS κατά προτίμηση. Απαραίτητο το 3G ή 4G. Επίσης να έχει και μια ικανοποιητική διάρκεια η μπαταρία (τουλάχιστον 8 ώρες σε κανονική λειτουγία) και να μην αντιμετωπίζει προβλήματα με τη σήμα wifi και να μην κολλάει στις συνήθεις εφαρμογές.

 

Αυτό πως σας φαίνεται ; Έχει κανένα πρόβλημα ;

 

7.9'' ONDA V819 3G Tablet PC MTK8382 Quad Core Android GPS Monster Phone 1G16G

Link to comment
Share on other sites

θεωρείται μείον στα μεγάλα ταμπλετ εάν δεν έχουν gps? εφαρμογές πχ που σου βρίσκουν φαρμακεία "κοντά σου" δεν θα υπό λειτουργούν? Edited by fuorigioco1981
Link to comment
Share on other sites

τάμπλετ για πιτσιρίκι (για να παίζει παιχνιδάκια μέσω playstore) από ελληνικό μαγαζί και μέχρι 100 ευρώ;

ευχαριστώ

Κοίταξε στο Πάμπλικ και σε παρόμοια μαγαζιά. Πρόσεξε μόνο, γιατί τα turbo-x του Πλαισίου δεν έχουν playstore, και όποιο και να πάρεις να έχει οθόνη IPS γιατί εάν δεν έχει δεν θα είναι καλό γιά τα μάτια του παιδιού ...

Καλύτερα να πεθάνεις όρθιος παρά να ζήσεις γονατιστός !!!.
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Θα ήθελα μια βοήθεια .

Ψάχνω tablet android για χρήση από παιδί.

Κυρίως για παιχνίδια και ταινίες ,αλλά και να μπορεί να συνδεθεί με tv ώστε να παίζει την ταινία στην tv μέσω hdmi.

Είμαι μεταξύ :

 

Pipo M6-3G RK3188 1.6GHz 9.7 inch Tablet PC Android 4.2 Quad Core Retina Capacitive Touch Screen 2048*1536 2GB/16GB

Onda V975i 64 Bit Intel Bay Trail-T Z3735D 9.7 inch Tablet PC Android 4.2 Quad Core Retina Capacitive Touch Screen 2G+32G

Pipo M9Pro RK3188 1.6GHz 10.1 inch Tablet PC Android 4.2 Quad Core GPS/Bluetooth IPS Capacitive Touch Screen 1920*1200 2GB/32GB upgrade Android 4.4

Onda V975M Amlogic M802 2.0GHz 9.7 inch Tablet PC Android 4.3 Quad Core Retina Capacitive Touch Screen 2048*1536 2G/32G

 

Δεν θέλω να ασχοληθώ με root , update κ.λ.π όσο γίνεται.

Τι να διαλέξω;

Για τα onda διάβασα ότι έχουν πρόβληματα με μπαταρία και θύρες – καλώδια που δεν κουμπώνουν καλά.

Το ένα όμως έχει 4.3 android .

Επίσης άλλο έχει cpu 1,3 άλλο cpu 1,6 και άλλο 2 !

Το mini hdmi είναι ίδιο με το Micro hdmi. Δηλαδή θα συνδέεται με TV;

 

Είχα ένα ployer αλλά έκανα μια βλακεία , το σύνδεσα με micro hdmi σε usb σε υπολογιστή και τώρα παίζει ταινίες (ήχο + εικόνα) , μόνο αν είναι συνδεδεμένο με αυτή τη θύρα.

Το άνοιξα και ράγισε η οθόνη .

+ ότι δεν έχω ακόμα ήχο

Link to comment
Share on other sites

Κανένα καλό tablet που να έχει ενσωματωμένο GPS και 3G, με καλή ανάλυση και επεξεργαστή, στις 9,7 ή 10,1 ίντσες;

Το ONDA V989 octacore στις 9,7 ίντσες,που αναμένεται σε λίγες μέρες, λένε ότι είναι πολύ καλό αλλά δεν έχει ούτε το ένα ούτε το άλλο

Edited by dimcon
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...