Jump to content

Ν900 : Εισαγωγή Ελληνικής γλώσσας


qwazix
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν μπορώ να ανοίξω νέο thread, αλλά έφτιαξα ελληνικό πληκτρολόγιο για το Ν9. Τα επισυναπτόμενα αρχεία πρέπει να μπουν στο /home/user/.config/meego-keyboard/layouts/ αφού τα μετονομάσετε σε xml

 

Το ένα έχει το πλήκτρο του τόνου και το άλλο (no dead keys) δεν το έχει όπως στο iphone/android αλλά έχει λίγο πιο άνετη μεσαία γραμμή. Είναι θέμα προτίμησης, εγώ προτιμώ αυτό με τον τόνο.

Edited by Superuser
Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ανοίξω νέο thread, αλλά έφτιαξα ελληνικό πληκτρολόγιο για το Ν9. Τα επισυναπτόμενα αρχεία πρέπει να μπουν στο /home/user/.config/meego-keyboard/layouts/ αφού τα μετονομάσετε σε xml

 

Το ένα έχει το πλήκτρο του τόνου και το άλλο (no dead keys) δεν το έχει όπως στο iphone/android αλλά έχει λίγο πιο άνετη μεσαία γραμμή. Είναι θέμα προτίμησης, εγώ προτιμώ αυτό με τον τόνο.

αντε καλη αρχη!

αρχισαν τα ευχαριστα μαντατα κι ακομα δεν το πιασαμε στα χερια μας το τηλεφωνο.

να εισαι καλα φιλε μου.μολις το πιασω στα χερια μου θα το δοκιμασω και θα ενημερωσω.

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν συγχαρητήρια για την προσπάθεια, πολύ καλή δουλειά αν και εγώ στο n900 δεν έχω καταφέρει να το χρησιμοποιήσω, δεν ξέρω τι λάθος κάνω...

Συνοπτικά εγκαθιστώ στο sms160 το οποίο βλέπω ότι κατεβάζει και το xdotool, η python είναι εγκατεστημένη λόγω του full install, παρόλατάυτα ψάχνοντας μετά στα repositories μήπως μου ξέφυγε κάτι, ούτε xdtool βρίσκω ούτε κάποιο από τα άλλα. Ακολούθως εγκαθιστώ το shortcutd.\

Μεταφέρω το αρχειάκι στο κινητό, αλλάζω κατάληξη και γίνεται transform.py, είναι σε utf8, το βάζω μέσα στο home/user/MyDocs , το κάνω εκτελέσιμο και πηγαίνω στο shortcutd να του ορίσω με παρατεταμένο πάτημα να το χρησιμοποιεί. Εκεί πάλι βάζω ./home/user/MyDocs/transform.py , κάνει αυτό restarting shortcutd και αμέσως ανοίγω τα μηνύματα να το δοκιμάσω. Γράφω μήνυμα, τελείωνω, γυρίζω στα αγγλικά, πατάω το κουμπί παρατεταμένα και τίποτα..... Τι μπορεί να κάνω λάθος?

cypherth
Link to comment
Share on other sites

ΜΜ, δεν ξέρω τι μπορεί να πηγαίνει στραβά, ίσως δεν μπορεί να εκτελέσει κάτι μέσα στο MyDocs, δοκίμασε να το βάλεις στο home. Από την άλλη πλευρά, αν εγκαταστήσεις το sms160 θεωρητικά δεν πρέπει να κάνεις κάτι άλλο, παρά να βεβαιωθείς ότι έχει ρυθμιστεί το shortcutd σωστά.

 

Δοκίμασε να αφαιρέσεις το sms160 (όχι το shortcutd) και να το εγκαταστήσεις ξανά. Λογικά πρέπει να λειτουργήσει. Επίσης θέλει σχετικά μπόλικη ώρα το μισοπάτημα της κάμερας. Αν και αυτό μάλλον πρέπει να πάει στο άλλο thread. Εδώ μάλλον είναι για το Ν9

 

Σε διαφορετικό post γιατί αυτό όντως πρέπει να μείνει εδώ, τώρα μπορείτε να εγκαταστήσετε το πληκτρολόγιο από το mesinput χωρίς να μπλέξετε με command line κλπ

 

Βρείτε το πληκτρολόγιο με τίτλο Ελληνικά και ID 214035

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Link to comment
Share on other sites

Στο mesinput έχει το πληκτρολόγιο με τον τόνο; Αν μετά θέλω να διαγράψω το mesinput διαγράφεται και το πληκτρολόγιο;
Owned HandSets: Nokia 3330- Nokia 6510- Nokia 6600- Samsung D830- Nokia E51- iPhone 3G- Nokia E5- Nokia N9
Link to comment
Share on other sites

Στο mesinput έχει το πληκτρολόγιο με τον τόνο; Αν μετά θέλω να διαγράψω το mesinput διαγράφεται και το πληκτρολόγιο;

 

εχει δυο ενα greek full και ενα "ελληνικα" αυτο θα κατεβασεις εχει και τονο και τα παντα.οχι το πληκτρολογιο αποθηκευεται κανονικα...δεν χανεται

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να ανοίξω νέο thread, αλλά έφτιαξα ελληνικό πληκτρολόγιο για το Ν9. Τα επισυναπτόμενα αρχεία πρέπει να μπουν στο /home/user/.config/meego-keyboard/layouts/ αφού τα μετονομάσετε σε xml

 

Το ένα έχει το πλήκτρο του τόνου και το άλλο (no dead keys) δεν το έχει όπως στο iphone/android αλλά έχει λίγο πιο άνετη μεσαία γραμμή. Είναι θέμα προτίμησης, εγώ προτιμώ αυτό με τον τόνο.

οταν γραφω μυνημα ξεκιναει με 160 χαρακτηρες αλλα μετα απο δυο γραμματα το γυρναει στα 68 αντι για 158.

δοκιμασα ν αλλαξω τη ρυθμιση απο τα settings απο full σε rebused αλλα παλι το ιδιο μου κανει .υπαρχει λυση;

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε ένα reboot. Μου το έκανε κι εμένα στην αρχή αλλά μετά από reboot έστρωσε.

 

(note to mods: επίτηδες έκανα δυο Post, γιατί το πρώτο (και το μήνυμα στο οποίο απαντώ) ήρθαν κατά λάθος σε αυτό το thread, είναι για το Ν900)

Edited by qwazix
Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση αρχαριου: πώς βαζω το αρχειακι στο /home/user/.config/meego-keyboard/layouts/ ???

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση αρχαριου: πώς βαζω το αρχειακι στο /home/user/.config/meego-keyboard/layouts/ ???

 

κατεβασε το filebox απο το store ενεργοποιησε show root filesystem & hidden files. αλλιως μπορεις να κατεβασεις απο το store το mesinput και μεσα απο το προγραμμα κατεβαζεις οποιο πληκτρολογιο θες και τελειωνεις..χωρις πολλα πολλα

εχω γραψει πιο πανω πιο να κατεβασεις

Link to comment
Share on other sites

κατεβασε το filebox απο το store ενεργοποιησε show root filesystem & hidden files. αλλιως μπορεις να κατεβασεις απο το store το mesinput και μεσα απο το προγραμμα κατεβαζεις οποιο πληκτρολογιο θες και τελειωνεις..χωρις πολλα πολλα

εχω γραψει πιο πανω πιο να κατεβασεις

 

Εισαι απαιχτος! Ευχαριστω!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση ρε παιδιά. Πως αλλάζουμε από Αγγλικό σε Ελληνικό και πίσω όταν γράφουμε. Μόνο από τα settings έχω βρει 'οτι αλλάζει.
Panathinaikos Uber Alles. Death to false metal. For every day that stings a better day it brings.
Link to comment
Share on other sites

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση ρε παιδιά. Πως αλλάζουμε από Αγγλικό σε Ελληνικό και πίσω όταν γράφουμε. Μόνο από τα settings έχω βρει 'οτι αλλάζει.

Με ανοιχτο το πληκτρολογιο συρε το δακτυλο σου απ τη μια ακρη ως την αλλη

K 700 - K 800 - N 95 - N 96 - N 900 - Zte blade(κουτρα) - N 9 - SE XPERIA tipo (για τον κανακαρη μου) - JOLLA - MEIZU M2 MINI - REDMI NOTE 2 - REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

 

Send from my REDMI NOTE 3 PRO (KENZO)

Link to comment
Share on other sites

Με ανοιχτο το πληκτρολογιο συρε το δακτυλο σου απ τη μια ακρη ως την αλλη

 

:D Είσαι πρώτος.

Panathinaikos Uber Alles. Death to false metal. For every day that stings a better day it brings.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
κατεβασε το filebox απο το store ενεργοποιησε show root filesystem & hidden files. αλλιως μπορεις να κατεβασεις απο το store το και μεσα απο το προγραμμα κατεβαζεις οποιο πληκτρολογιο θες και τελειωνεις..χωρις πολλα πολλα

εχω γραψει πιο πανω πιο να κατεβασεις

 

Πως μπορω να διαγραψω τα ελληνικα διεγραψα την εφαρμογη mesinput αλλα τα πληκτρολογια εχουν μεινει

Link to comment
Share on other sites

Πως μπορω να διαγραψω τα ελληνικα διεγραψα την εφαρμογη mesinput αλλα τα πληκτρολογια εχουν μεινει

 

κατεβασε παλι το mesinput και κατω κατω εχει την επιλογη για διαγραφη

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aπλα ηθελα να πω ενα μεγαλο ευχαριστω στον φιλο qwazix για την σημαντικοτατη δουλεια του με το EL keyboard.

Μολις το εβαλα!

 

να εισαι καλα φιλε

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλή δουλειά, ευχαριστούμε, να πούμε ότι περιμένουμε κι άλλα;
Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Γεια σας! μηπως μπορειτε να με βοηθησετε και εμενα? Εχω το Ν9 εχω εγκατστησει το εληνικο πληκτρολιγιο αλλα λειπουν το Μ & Ν. υπαρχει καποιοσ τροποσ να βαλω το σωστο?

εχω κανει ολα τα βηματα για το πληκτολογιο που λετε απο home/user/.config/layot αλλα τιποτα. μηπως πρεπι να διαγραψω πρωτα το υπαρχων που εχω κατεβασει απο το mesinput?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας! μηπως μπορειτε να με βοηθησετε και εμενα? Εχω το Ν9 εχω εγκατστησει το εληνικο πληκτρολιγιο αλλα λειπουν το Μ & Ν. υπαρχει καποιοσ τροποσ να βαλω το σωστο?

εχω κανει ολα τα βηματα για το πληκτολογιο που λετε απο home/user/.config/layot αλλα τιποτα. μηπως πρεπι να διαγραψω πρωτα το υπαρχων που εχω κατεβασει απο το mesinput?

 

δες εδω για να βαλεις αν θες και στο swype ελληνικα

Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...