Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 800


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παίρνεις το link που σου δείχνει ότι υπάρχει το αρχείο που θέλεις να κατεβάσεις μέσα από αυτά τα site (πριν πατήσεις οπουδήποτε download) και το κάνεις copy-paste (το δείχνει πως και στο βιντεάκι) στον browser σου κι έτσι δεν μπαίνεις σε αυτά τα sites (δοκίμασα κι έμαθα)...

Δε χρειάστηκα κάτι άλλο, βέβαια bluetooth και ringtone maker δεν περιλαμβάνονται στη rom της Cosmote...

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Power button και volume- μαζί. Εγώ που έχω περασμένες τις επαφές μου μέσω του gmail δεν παρατήρησα κάτι.Για το δεύτερο δεν γνωρίζω.

 

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά νομίζω ότι αυτό είναι για soft reset είσαι σίγουρος;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ για την απάντηση αλλά νομίζω ότι αυτό είναι για soft reset είσαι σίγουρος;

 

Μου το εχει πει ενα παλικαρι(συμφορουμιτης) που εχει wph...Αρκετα καλα ψαγμενος.Λες να κανει λαθος;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. αξιζει να το αγορασω το κινητο η οχι? δεχεται ανταλλαγη αρχειων με μπλουτουθ? σκεφτομαι οτι δεν εχει υποδοχη για καρτα μνημης.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εγώ έχς πρόβλημα με την οθόνη...Όταν μιλάω στο τηλέφωνο και παράλληλα θέλω να πατήσω κάποια νούμερα η οθόνη συνεχίζει να είναι μαυρισμένη...Πρέπει να το στείλω για service η μπορω να το φτιάξω και μόνος μου?
Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις το link που σου δείχνει ότι υπάρχει το αρχείο που θέλεις να κατεβάσεις μέσα από αυτά τα site (πριν πατήσεις οπουδήποτε download) και το κάνεις copy-paste (το δείχνει πως και στο βιντεάκι) στον browser σου κι έτσι δεν μπαίνεις σε αυτά τα sites (δοκίμασα κι έμαθα)...

Δε χρειάστηκα κάτι άλλο, βέβαια bluetooth και ringtone maker δεν περιλαμβάνονται στη rom της Cosmote...

 

Για να δουλέψει το Nokia care πρέπει να κατεβάσουμε visual 2005 pack 1 και 2010. Να δούμε τι άλλο θα μου ζητήσει:)

Τα κατεβάζω τώρα και αν δεν ζητήσει και άλλο θα προχωρήσω.

Χρειάζεται και το navifirm plus 1.7 φαντάζομαι για να βρει το firmware η θα τα βρω στο Nokia care?

Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ακριβως γιατι με το ΝΟΚΙΑ care θα βρεις μονο το firmware της συσκευης σου με το αντιστοιχο product code. Μαλιστα από οτι ειχα διαβασει στις γιορτες, η προσβαση μεσω navifirm ή αλλου client στους ΝΟΚΙΑ servers θα ειναι μεχρι τέλος Γεναρη οπότε...

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδια κανενα καλο αξεσουαρ για το κινητο εχει αγορασει κανεις??? Καμια θηκη ή καμια βάση κάτι?

Screen protector δεν εχω βαλει εδω και 3 μηνες που το εχω...μηπως εχετε να προτεινετε κατι?

Link to comment
Share on other sites

παιδια εκανα update μεσω navifirm στο lumia μου και εβαλα της cosmote ενω εμενα ελεγε wind..δεν μπορω να παρω το recovery απο zune γιατι ειμαι 7.8..αν κανω επαναφορα μεσω navifirm σε country variant σε 7.5 θα μπορω να παρω το recovery..?επισης μετ θα μπορω μεσω zune οταν βγει επισημανα ανβαθμισω..?

η cosmote rom εχει καμια διαφορα με την αλλη.?

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Θ

Ακριβως γιατι με το ΝΟΚΙΑ care θα βρεις μονο το firmware της συσκευης σου με το αντιστοιχο product code. Μαλιστα από οτι ειχα διαβασει στις γιορτες, η προσβαση μεσω navifirm ή αλλου client στους ΝΟΚΙΑ servers θα ειναι μεχρι τέλος Γεναρη οπότε...

 

http://img607.imageshack.us/img607/5152/201301230024221.jpg

Αυτό είναι της cosmote?

 

Και κάτι άλλο.

Στο Product tool for store, κάτω αριστερά δεν υπάρχει η επιλογή update, αλλά το Refurbish και το Recovery.

Εγώ επέλεξα το recovery. Έκανα σωστά?

Στον πίνακα που μου έβγαλε στο properties ζηταει να βάλω code, Variant name και Version.

Εγώ επέλεξα από δεξιά που λέει Find online αυτή της cosmote.

Χρειάζεται να συμπληρώσω code Variant name και version manual στον πίνακα η θα τα πάρει μόνο του όταν κατεβάσει το firmware?

 

EDIT

Τελικά το πέρασα.

Δεν ήταν δύσκολο αλλά είχε πολύ φασαρία και πολλά downloads.

Επίσης κυκλοφορούν πολλοί οδηγοί που σε μπερδεύουν.

Ο τρόπος που υπέδειξε ο φίλος είναι ο απλούστερος.

Κάποιες λεπτομέριες χρειάζεται μόνο να προστεθούν. Μόλις βρω χρόνο θα φτιάξω ένα πιο λεπτομερή οδηγό.

Τον ευχαριστώ.

 

Γυρίζεις πολύ εύκολα στο προηγούμενο firmware αρκεί να ξέρεις ποιό ήταν και να το κατεβάσεις.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Άλλο τηλέφωνο με τη νέα οθόνη... Το δικό μου λευκό είναι και eye-catcher... Αν είχε μια οθόνη 4" στο ίδιο σασί και 4-5 εφαρμογές ακόμη που έχω σε Android... δε θα ξαναγυρνούσα πίσω.

Εγώ μόλις βγει η retail-white ξαναγυρνώ κατευθείαν σε αυτή.

 

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: είναι δυνατό να μην μπορώ από το μητρώο να αποθηκεύσω έναν νέο αριθμό στις επαφές; ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι: είναι δυνατό να μην μπορώ από το μητρώο να αποθηκεύσω έναν νέο αριθμό στις επαφές; ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ;

 

Γίνεται αυτό που λές. Πατάς πάνω στον αριθμό (όχι αριστερά του, στο τηλεφωνάκι), ανοίγει σε νέα οθόνη με επιλογή για κλήση ή αποστολή SMS και από κάτω έχει το σύμβολο της αποθήκευσης. Μπορείς μετά να επιλέξεις αν αποθηκευθεί σε νέα επαφή ή σε υπάρχουσα.

Edited by impreza_sti
Διόρθωση κώδικα παράθεσης

My devices: Mi 10T Pro, Sony Xperia Z Ultra

Link to comment
Share on other sites

εβαλα της κοσμοτε στο lumia 900 μου αλλα ξαναγυρισα στην εκδοση για την συσκευη μου καθως 1ον με εκνευριζει το λογοτυπο της κοσμοτε και δευτερον δεν περιλαμβνονται οι εφαρμογες της ΝΟΚΙΑ...

τωρα που ξαναεβαλα την εκδοση για την συσκευη μου θα μου ερθει κανονικα η αναβαθμιση σε 7.8 μεσω zune ετσι δεν εινια..?

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

εβαλα της κοσμοτε στο lumia 900 μου αλλα ξαναγυρισα στην εκδοση για την συσκευη μου καθως 1ον με εκνευριζει το λογοτυπο της κοσμοτε και δευτερον δεν περιλαμβνονται οι εφαρμογες της ΝΟΚΙΑ...

τωρα που ξαναεβαλα την εκδοση για την συσκευη μου θα μου ερθει κανονικα η αναβαθμιση σε 7.8 μεσω zune ετσι δεν εινια..?

 

Ποιες εφαρμογές της Nokia εννοείς;

Εμένα δουλεύουν κανονικά.

Μόνο κάποιες ασήμαντες από το store κρασαρουν στο άνοιγμα και τις αντικατέστησα με άλλες.

Όταν δοθεί επίσημα το update για το firmware που είχε η συσκευή μου θα γυρίσω πίσω και θα το πάρω OTA.

 

http://img208.imageshack.us/i/20130123104514.jpg

Edited by impreza_sti
Μεγάλο μέγεθος εικόνας
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Ποιες εφαρμογές της Nokia εννοείς;

Εμένα δουλεύουν κανονικά.

Μόνο κάποιες ασήμαντες από το store κρασαρουν στο άνοιγμα και τις αντικατέστησα με άλλες.

Όταν δοθεί επίσημα το update για το firmware που είχε η συσκευή μου θα γυρίσω πίσω και θα το πάρω OTA.

 

http://img208.imageshack.us/i/20130123104514.jpg

 

 

αυτο εκανα...το ξαναεστησα το κινητο σε 7.5 της εκδοσης μου και περιμενω μεσω ΟΤΑ και εγω...παντως λιγο που το επαιξα το εργαλειο με 7.8 μου αρεσε πολυ η αρχικη..ειδικα ενα χρωμα που εχει σαν γκρι που ειναι...δινει αλλη αισθηση στο κινητο..

οταν λεω εφαρμογες της Νοκια εννοω οταν μπαινεις στο marketplace και εχει το Nokia collection και γενικα εφαρμογες μονταρισμενες απο την Νοκια οπως accuweather,viber..

επισης η δικη σου αρχικη ειναι πολυ ωραια..

Edited by impreza_sti
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

αυτο εκανα...το ξαναεστησα το κινητο σε 7.5 της εκδοσης μου και περιμενω μεσω ΟΤΑ και εγω...παντως λιγο που το επαιξα το εργαλειο με 7.8 μου αρεσε πολυ η αρχικη..ειδικα ενα χρωμα που εχει σαν γκρι που ειναι...δινει αλλη αισθηση στο κινητο..

οταν λεω εφαρμογες της Νοκια εννοω οταν μπαινεις στο marketplace και εχει το Nokia collection και γενικα εφαρμογες μονταρισμενες απο την Νοκια οπως accuweather,viber..

επισης η δικη σου αρχικη ειναι πολυ ωραια..

 

Οι εφαρμογές της Nokia υπάρχουν όλες η σχεδόν όλες αλλά στην original εφαρμογή του app store.

Μόνο αυτή που μετρά τα data δεν βρήκα αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

Το τηλέφωνο έχει γίνει πιο λειτουργικό πλέον με το νέο του UI.

Μην περιμένετε αλλαγές σε ταχύτητα κλπ.

Τα ringtones και ΒΤ share δεν με ενδιαφέρουν. Δεν τα χρησιμοποιώ ούτε σε android συσκευές.

Εγώ άλλα θέλω από την ms αλλά θα αργήσουμε να τα δούμε.

Τι είναι αυτά;

Μα να δώσει περισσότερες δυνατότητες στους developers μέσω του SDK της ώστε να έχουμε εφαρμογές με δυνατότητες ανάλογες μ αυτές που διαθέτουν οι ίδιες εφαρμογές στο ios & android.

Είναι αίσχος το κουτσουρεμενο viber, η λειτουργία των push notifications κλπ.

Έχουν περάσει 2,5 μήνες από τότε που δόθηκαν τα WP8 και είναι ελάχιστες οι εφαρμογές που προσαρμόστηκαν.

Edited by Te_salat
Φιλικά, Κώστας [/b] [ HTC U11, iPad mini 4, iPhone 6, Galaxy S7 Edge, Xiaomi A1, Nexus 5X ,
Link to comment
Share on other sites

Οι εφαρμογές της Nokia υπάρχουν όλες η σχεδόν όλες αλλά στην original εφαρμογή του app store.

Μόνο αυτή που μετρά τα data δεν βρήκα αλλά και πάλι δεν είμαι σίγουρος.

Το τηλέφωνο έχει γίνει πιο λειτουργικό πλέον με το νέο του UI.

Μην περιμένετε αλλαγές σε ταχύτητα κλπ.

Τα ringtones και ΒΤ share δεν με ενδιαφέρουν. Δεν τα χρησιμοποιώ ούτε σε android συσκευές.

Εγώ άλλα θέλω από την ms αλλά θα αργήσουμε να τα δούμε.

Τι είναι αυτά;

Μα να δώσει περισσότερες δυνατότητες στους developers μέσω του SDK της ώστε να έχουμε εφαρμογές με δυνατότητες ανάλογες μ αυτές που διαθέτουν οι ίδιες εφαρμογές στο ios & android.

Είναι αίσχος το κουτσουρεμενο viber, η λειτουργία των push notifications κλπ.

Έχουν περάσει 2,5 μήνες από τότε που δόθηκαν τα WP8 και είναι ελάχιστες οι εφαρμογές που προσαρμόστηκαν.

 

 

εχεις δικιο.οσο αφορα το android τα windows phone ειναι παρα πολυ πισω..ειμαι κατοχος και android κινητου και ταμπλετ...

αυτο το wifi τοσο δυσκολο εινια να το αφησουν ενεργοποιημενο οταν ειναι κλειδωμενο..?ελεος...

:thanks:
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται αυτό που λές. Πατάς πάνω στον αριθμό (όχι αριστερά του, στο τηλεφωνάκι), ανοίγει σε νέα οθόνη με επιλογή για κλήση ή αποστολή SMS και από κάτω έχει το σύμβολο της αποθήκευσης. Μπορείς μετά να επιλέξεις αν αποθηκευθεί σε νέα επαφή ή σε υπάρχουσα.

 

Μόνο "διαγραφή στοιχείου" μου βγάζει... κρίμα. Που να δείτε τη δική μου αρχική με το πορτοκαλί θέμα σε άσπρη συσκευή.

Καθαρός ουρανός, αστραπές δε φοβάται!
Link to comment
Share on other sites

Μόνο "διαγραφή στοιχείου" μου βγάζει... κρίμα. Που να δείτε τη δική μου αρχική με το πορτοκαλί θέμα σε άσπρη συσκευή.

 

Γινεται αποθηκευση νεου αριθμου απο το ιστορικο-"μητρωο", κανοντας ενα κλικ στον αριθμο που θελεις, μετα στο κατω μερος της οθονης, υπαρχει η αποθηκευση.

Κανοντας κλικ εκει σε βγαζει στην λιστα απ. επαφων, πατας plus, και ξανα αποθηκευση,ονομα κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Μόνο "διαγραφή στοιχείου" μου βγάζει... κρίμα. Που να δείτε τη δική μου αρχική με το πορτοκαλί θέμα σε άσπρη συσκευή.

 

Δεν πιέζεις πάνω στο νούμερο. Απλά το πατάς μία φορά και στην οθόνη που σε βγάζει έχει αποθήκευση...

;)

A man's dreams are an index to his greatness...
Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να περάσω 7.8 με μεγάλη αποτυχία δεν ξέρω τι έχει γίνει λάθος.

 

το firmware που κατέβασα στο navifirmplus είναι στο:

 

C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products\RM-801\059M7B9 (αυτο για κοσμοτέ για μαύρο)

 

μετά ανοίγω το Care και πάω product support tool

συνδέω το κινητό και μου βγάζει πως έχει την έκδοση: 1750.0805.8773.12220 (η 7.5 δεν είναι αυτή)?

 

πατάω Refurbish και μου βγάζει πάλι ώς New Software τήν ίδια ονομαστικά.

 

τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να περάσω 7.8 με μεγάλη αποτυχία δεν ξέρω τι έχει γίνει λάθος.

 

το firmware που κατέβασα στο navifirmplus είναι στο:

 

C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products\RM-801\059M7B9 (αυτο για κοσμοτέ για μαύρο)

 

μετά ανοίγω το Care και πάω product support tool

συνδέω το κινητό και μου βγάζει πως έχει την έκδοση: 1750.0805.8773.12220 (η 7.5 δεν είναι αυτή)?

 

πατάω Refurbish και μου βγάζει πάλι ώς New Software τήν ίδια ονομαστικά.

 

τι κάνω λάθος;

 

Για δες αυτο το post στην προηγουμενη σελιδα

 

Στο Product tool for store, κάτω αριστερά δεν υπάρχει η επιλογή update, αλλά το Refurbish και το Recovery.

Εγώ επέλεξα το recovery. Έκανα σωστά?

Στον πίνακα που μου έβγαλε στο properties ζηταει να βάλω code, Variant name και Version.

Εγώ επέλεξα από δεξιά που λέει Find online αυτή της cosmote.

Χρειάζεται να συμπληρώσω code Variant name και version manual στον πίνακα η θα τα πάρει μόνο του όταν κατεβάσει το firmware?

EDIT

Τελικά το πέρασα.

Δεν ήταν δύσκολο αλλά είχε πολύ φασαρία και πολλά downloads.

Επίσης κυκλοφορούν πολλοί οδηγοί που σε μπερδεύουν.

Ο τρόπος που υπέδειξε ο φίλος είναι ο απλούστερος.

Κάποιες λεπτομέριες χρειάζεται μόνο να προστεθούν. Μόλις βρω χρόνο θα φτιάξω ένα πιο λεπτομερή οδηγό.

Τον ευχαριστώ.

Γυρίζεις πολύ εύκολα στο προηγούμενο firmware αρκεί να ξέρεις ποιό ήταν και να το κατεβάσεις.

Sony logo.gif

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να περάσω 7.8 με μεγάλη αποτυχία δεν ξέρω τι έχει γίνει λάθος.

 

το firmware που κατέβασα στο navifirmplus είναι στο:

 

C:\ProgramData\Nokia\Packages\Products\RM-801\059M7B9 (αυτο για κοσμοτέ για μαύρο)

 

μετά ανοίγω το Care και πάω product support tool

συνδέω το κινητό και μου βγάζει πως έχει την έκδοση: 1750.0805.8773.12220 (η 7.5 δεν είναι αυτή)?

 

πατάω Refurbish και μου βγάζει πάλι ώς New Software τήν ίδια ονομαστικά.

 

τι κάνω λάθος;

 

πατησε recovery..θα σου πει να κλεισεις κινητο και να πατησεις το vol + και να το συνδεσεις στο usb..φροντισε αποκατω δεξια που εχει ενα εικονιδιο online να το κανεις offline..

επισης οι roms βρισκονται εξισου στο Nokia care suite..εγω απο κει τις ειχα κατεβασει και δεν παιδευομουν με copy και navifirm

Edited by three_brothers1
:thanks:
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ brothers τα κατάφερα πολύ γρήγορα αν και το είχα μια αγωνία μην μου γίνει bricked.

 

 

ρε παιδιά δεν μπορώ να κάνω save μια εικόνα απο email τι κάνω λάθος;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια εχω ενα προβλημα,

Πηρα τη συσκευη και δε μπορω να στειλω μηνυμα sms.

Δε μου αποθηκευει τον αριθμο κεντρου μηνυματων.

Το πηγα στη νοκια κλαμπ για αναβαθμιση λογισμικου και το προβλημα εξακουλουθει!

Αν καποιος μπορει να με βοηθησει θα το εκτιμουσα πολυ :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...