Jump to content

[Επίσημο] Nokia Lumia 800


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έχει συζητηθεί πολλές φορές το θέμα.

Δεν γίνεται προς το παρόν. Η νοκια είχε ανακοινώσει πως θα βγάλει ενημερωμένη έκδοση που θα τρέχει τελείως offline.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 3,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Έχει συζητηθεί πολλές φορές το θέμα.

Δεν γίνεται προς το παρόν. Η νοκια είχε ανακοινώσει πως θα βγάλει ενημερωμένη έκδοση που θα τρέχει τελείως offline.

 

Μεχρι να βγαλει ενημερωμενη εκδοση τοτε ειναι απλα αχρηστο. Ειδικα εδω στο Ελλαδιτσα που ενα mb εχει οσο ενα οικοπεδο!

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

Μεχρι να βγαλει ενημερωμενη εκδοση τοτε ειναι απλα αχρηστο. Ειδικα εδω στο Ελλαδιτσα που ενα mb εχει οσο ενα οικοπεδο!

Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι πριν ξεκινήσεις να σχεδιάσεις τη διαδρομή απο το σπίτι.

Δυστυχώς για όποιον το χρησιμοποιεί, απαιτείται πακέτο με internet, καθώς ενώ δεν είναι πολλά τα mb που καταναλώνει το πρόγραμμα, αλλά αν αφήσεις data ανοιχτά, λόγω background syncing θα σου ρουφάει.

Μπορείς να βάλεις ένα πακέτο internet mobile με λίγα mb, και να ανοίγεις το data μόνο όταν ανοίγεις το πρόγραμμα. Είναι λίγα kb που χρησιμοποιεί.

Αλλά κι εγώ περιμένω εδώ και καιρό την νέα έκδοση.

Link to comment
Share on other sites

Το μόνο που μπορείς να κάνεις, είναι πριν ξεκινήσεις να σχεδιάσεις τη διαδρομή απο το σπίτι.

Δυστυχώς για όποιον το χρησιμοποιεί, απαιτείται πακέτο με internet, καθώς ενώ δεν είναι πολλά τα mb που καταναλώνει το πρόγραμμα, αλλά αν αφήσεις data ανοιχτά, λόγω background syncing θα σου ρουφάει.

Μπορείς να βάλεις ένα πακέτο internet mobile με λίγα mb, και να ανοίγεις το data μόνο όταν ανοίγεις το πρόγραμμα. Είναι λίγα kb που χρησιμοποιεί.

Αλλά κι εγώ περιμένω εδώ και καιρό την νέα έκδοση.

 

Σαν βασικο τηλεφωνο εχω το galaxy II (απο το οποιο ειμαι υπερκαλυμμενος στα παντα) και εκει εχω ενα μικρο πακετο 60 mb. Το lumia το πηρα για το δευτερο αριθμο μου επειδη μου αρεσε πολυ εμφανισιακα κ για να ασχοληθω και με τα windows. Απλα το ειχα ως απορια για το gps επειδη το θεωρησα υπερβολικα χαζο να μη σε αφηνει να χρησιμοποιησεις απλα το gps και να θες data. (nokia θεμα)

Τωρα, γενικα τα windows απ οτι εχω καταλαβει πρεπει να χρειαζονται αρκετα mb για τους συγχρονισμους που κανουν..και δεν υπαρχουν κ ρυθμισεις για να διαλεγεις αν θες να γινονται αυτοματα ή χειροκινητα. Πολυ ομορφα κ σβελτα αλλα θελουν πολλες βελτιωσεις-προσθηκες ακομα...

Γιώργος

S24 Ultra | iPhone 15 Pro Max iPad Pro 12.9

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη μαλλον θα το αγορασω ποιο ωραιο ειναι το μπλε η μαυρο?

 

γουστα ειναι αυτα. πηγαινε σε μια vodafone να τα δεις και τα 2

Link to comment
Share on other sites

Ναι το έχω 3 εβδομάδες. Είχα περάσει και ένα μήνα με sgs2 αλλά ξαναγύρισα σε WP.

Πιο γρήγορο από το trophy στις περισσότερες κινήσεις αλλά κυρίως σε browser. Πολύ γρήγορο εκεί.

Τεράστια διαφορα όμως σε design, αίσθηση στο χέρι καο φυσικά οθόνη. Εκτος απο τα χρωματα, η κυρτοτητα σου δινει φοβερή αίσθησηκαι στο μάτι και στο χέρι. Δε πρόλαβα όμως το chevron unlock όμως, περιμένοντας το windowsbreak project ήθελα να κανω τη κάρτα...

Αν ήταν και 3.9 ή 4 ίντσες οθόνη ακομα καλύτερα, και ας μεγάλωνε το όλο μέγεθος.

 

Ευχαριστω

Και εγω που το επιασα ειναι απιθανο ... η καλυτερη συσκευη που εχω κρατησει ποτε

Εγω πιο πολυ κολησα στο ξεκλειδωμα και στην μπροστικη καμερα τωρα που θα ερθει και το σκαιπ ...

Θα περιμενω το 900 μαλλον ..εκτος και αν βρω κανενα Ν9 σε καλη τιμη να παιξω μεχρι να βγει το 900

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ελεγα να παω για το n9 σε καποια φαση, όταν θα δωσω το n8 μου, αλλα έπεσα σε μια ευκαιρια χτες, και μονο όταν θα το πιασω στα χερια μου θα ησυχασω, οτι ειναι γνησιο και οκ, δηλαδη.. τωρα, τι λετε για n9 vs lumia 800? Διαβαζω καλα λογια και ανυπομονω να το πιασω στα χερια μου..
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κατι για το θέμα της μπαταρίας...προσφατα το αγορασα.....εκανα την αναβαθμιση της νοκια...και παλι με πληρη φορτιση...μου λεει 15 ωρες για ξεφορτισμα....!!!!!! τελειωνει υπερβολικα γρηγορα....εχεις βγει 2ο update? ή υπαρχει κατι που μπορω να κανω...? details :

υλικολογισμικο : 1600.2483.8106.11500

αναθεωρηση υλικου : 112.1402.2.3

Μιας και το έχουμε και στα ελληνικα...!!!

Edited by impreza_sti
Απαγορεύεται η γραφή τύπου sms. Γράφετε με ολόκληρες λέξεις.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα, ελεγα να παω για το n9 σε καποια φαση, όταν θα δωσω το n8 μου, αλλα έπεσα σε μια ευκαιρια χτες, και μονο όταν θα το πιασω στα χερια μου θα ησυχασω, οτι ειναι γνησιο και οκ, δηλαδη.. τωρα, τι λετε για n9 vs lumia 800? Διαβαζω καλα λογια και ανυπομονω να το πιασω στα χερια μου..

μαλλον δεν θα πάρεις πολύ αντικείμενοικη άποψη εδω...

Πάντως με χαλάει πολύ στο n9 ότι το browser είναι πολύ λαγκι

2. Το σκρολινγκ είναι χειροτερο

3. To n9 έχει καλό multitasking

4. Επεξεργαστή μαλλον χειρότερο

5. Αλλά κάμερα μπροστά

6. μεγαλύτερη οθόνη

7. Λιγότερα apps

Edited by b16b

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

μαλλον δεν θα πάρεις πολύ αντικείμενοικη άποψη εδω...

Πάντως με χαλάει πολύ στο n9 ότι το browser είναι πολύ λαγκι

2. Το σκρολινγκ είναι χειροτερο

3. To n9 έχει καλό multitasking

4. Επεξεργαστή μαλλον χειρότερο

5. Αλλά κάμερα μπροστά

6. μεγαλύτερη οθόνη

7. Λιγότερα apps

 

αυτο με τη μεγαλυτερη οθονη παντως ειναι ψιλοκοροιδια...ουσιαστικα ειναι 3.9 αλλα δεν αλλαζει η διαγωνιος αλλα το μηκος της οθονης!!! δε βλεπεις δηλαδη κατι παραπανω!!! σε ενα site πχ με το n9 το πολυ πολυ να δεις μια προταση παραπανω χωρις να κανεις scroll αλλα το μεγεθος των γραμματων θα ειναι το ιδιο!!! το θεμα ειναι να μεγαλωνει η διαγωνιος και οχι το μηκος της οθονης!

nokia 3330 - sony ericsson t310 - siemens cx60 - nokia 3250 - nokia n78 - nokia lumia 800 - google nexus 4 - google nexus 5 - google nexus 5X - xiaomi redmi note 4 - xiaomi redmi note 5 - xiaomi mi9t pro - samsung galaxy s21 ultra - samsung galaxy s24 ultra

Link to comment
Share on other sites

αυτο με τη μεγαλυτερη οθονη παντως ειναι ψιλοκοροιδια...ουσιαστικα ειναι 3.9 αλλα δεν αλλαζει η διαγωνιος αλλα το μηκος της οθονης!!! δε βλεπεις δηλαδη κατι παραπανω!!! σε ενα site πχ με το n9 το πολυ πολυ να δεις μια προταση παραπανω χωρις να κανεις scroll αλλα το μεγεθος των γραμματων θα ειναι το ιδιο!!! το θεμα ειναι να μεγαλωνει η διαγωνιος και οχι το μηκος της οθονης!

 

Είναι και τέτοιο το ui, που το μέγεθος έχει σημασία στο browsing μόνο. Και τώρα που το λέω, ας εξαφανίζεται η address bar στον browser στο επόμενο update, νομίζω στην nodo έφευγε...

Επίσης, μη ξεχνάτε, πως τα κουμπιά είναι αφής. Δηλαδή η επιφάνεια ευαίσθητη στην αφή είναι ίδια στο n9 και στο lumia. Απλά στο lumia έχουν τοποθετηθεί τα κουμπιά. Δεν γίνεται απλά να πάνε πιο κάτω, εκτός αν τα έκαναν hard buttons, τα οποία απεχθάνομαι.

Link to comment
Share on other sites

...εμένα δυστηχώς όσο πάει η μπαταρία και τα φτύνει...το εβγαλα απο τον φορτιστή σήμερα στις 1 και μέχρι τώτρα χωρίς καθόλου χρήση έχασε το 20% ...ειναι απιστευτα εκνευριστικό το να μην το κάνεις καθόλου χρήση και να ξοδευει τοσο πολύ μπαταρία...Καμία ιδέα κανείς?Μήπως πρέπει να απενεγοποιησω κάτι?
...Εχω προβλημα και ξερω πως το ξερω...
Link to comment
Share on other sites

Εγω ειμαι ικανοποιημενος με την μπαταρια

τωρα στο τελος της μερας μου γραφει

 

Time since last charge 1 day 8 hours με αρκετα τηλεφωνα μηνυματα παιχνιδια αλλα και internet. :)

 

 

αυτο που εχω διαπιστωσει οσον αφορα την μπαταρια ειναι οτι ο browser λογω των χρωματων των σελιδων του web

(με κυριο το ΑΣΠΡΟ ) ειναι ο πιο ενεργοφορος στο κινητο και να τον αποφευγετε οσο μπορειτε.

 

Να ρωτήσω κατι για το θέμα της μπαταρίας...προσφατα το αγορασα.....εκανα την αναβαθμιση της νοκια...και παλι με πληρη φορτιση...μου λεει 15 ωρες για ξεφορτισμα....!!!!!! τελειωνει υπερβολικα γρηγορα....εχεις βγει 2ο update? ή υπαρχει κατι που μπορω να κανω...? details :

υλικολογισμικο : 1600.2483.8106.11500

αναθεωρηση υλικου : 112.1402.2.3

Μιας και το έχουμε και στα ελληνικα...!!!

 

Αν εισαι αυτο που λενε power user και εχεις σκοπο να ξημεροβραδιαζεσε σε forums αλλα και πανω απο το κινητο παρε το n9

αν θες κατι που να δουλευει απλα γρηγορα και ευχρηστα με αρκετες εφαρμογες παρε το lumia 800

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα-Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη σε υπάρχον μήνυμα πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση"
Αν θέλεις DropBox Account με πρόσθετα 250MB κάνε κλικ εδώ http://db.tt/W0JQVsoS
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ποια ειναι μια καλή και λογική τιμή για ενα μεταχειρισμενο - καλής - αριστης καταστασης lumia?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ποια ειναι μια καλή και λογική τιμή για ενα μεταχειρισμενο - καλής - αριστης καταστασης lumia?

Έχω δει και 330 αλλά έφυγε γρήγορα. Γενικά πηγαίνει 350-370.

Λόγω κατασκευής, δε θα έχει γρατζουνιές κτλ. Θα είναι και καινούριο σχετικά μιας και δεν έχει πολλούς μήνες κυκλοφορίας, καλό είναι όμως να το ελέγξεις απο κοντά λειτουργικά (hardware buttons, μικρόφωνο, ηχεία, κλήση κτλ, και εξωτερικά μήπως έχει πέσει και έχει τίποτα στην οθόνη).

Γενικά πάντως είναι απο τα λιγότερο επίφοβα.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα, μια ερωτηση

η οθονη φενεται κατω απο τον ηλιο ή θέλει φωτεινότητα στο τέρμα;

 

Βάζεις τη φωτεινότητα στο αυτόματο και η οθόνη δεν μασάει μια. Φεγγάρι, ήλιος παντού θα την βλέπεις.:D

Link to comment
Share on other sites

Βάζεις τη φωτεινότητα στο αυτόματο και η οθόνη δεν μασάει μια. Φεγγάρι, ήλιος παντού θα την βλέπεις.:D

 

ευχαριστώ πολύ

 

και μια ακόμα ερώτηση

η θήκη έχει κανένα κόλπο για να μπεί; την έχω ξεχειλώσει ήδη :mad:

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ

 

και μια ακόμα ερώτηση

η θήκη έχει κανένα κόλπο για να μπεί; την έχω ξεχειλώσει ήδη :mad:

 

θα ξαναμαζεψει, ετσι ειχε ξεχειλωσει λιγο και η δικη μου και εφτιαξε μετα.

 

αν και αργοτερα την εβγαλα εντελως. τετοια ομορφια...δεν θελει θηκη

προσοχη θελει

Itchy. Tasty. - YouTube

^Το gaming κανάλι μου 🙂

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ

 

και μια ακόμα ερώτηση

η θήκη έχει κανένα κόλπο για να μπεί; την έχω ξεχειλώσει ήδη :mad:

 

Να την τοποθετείς ξεκινώντας από τις διαγώνιες.

Ξεκίνα κάτω δεξιά. Μετά την πάνω αριστερά. Μετά την πάνω δεξιά. Τέλος την κάτω αριστερά.

Με τα τρία πρώτα βήματα έχεις πετύχει να μπουν τα δύσκολα σημεία, για να μην πιέσεις τα κουμπιά της δεξιάς πλευράς αλλά ούτε και το πάνω μέρος που έχει το usb port και στο 4ο βήμα μένει η πιο εύκολη γωνία, η κάτω αριστερή.

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα σήμερα στα χερια μου από το tech n easy unbranded.

 

http://www.techneasy.gr/index.php?target=products&product_id=60979

 

Στο easy buy μου είχανε πει ότι δεν είναι branded,το στείλανε,το έστειλα πίσω και μέχρι να μου επιστρέψουν τα χρήματα περάσανε τρεις βδομάδες συνολικά από τη μέρα της παραγγελίας.

 

Πέντε εργάσιμες ημερες να το πάρω,πέντε εργάσιμες να το ανοίξουν αφού το πήρανε στα χερια τους σε μια μέρα,και μια βδομάδα να επιστρέψουν τα χρήματα.

 

Μεγάλη καθυστέρηση.

Edited by Ctg
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους

μολις απεκτησα ενα lumia800 και εχω το εξης προβλημα "

στο χωρο που δουλευω εχω συνδεση στο λαπτοπ μεσω εθερνετ και οταν ηθελα να μπω ιντερνετ με το τηλεφωνο εκανα το wifi του λαπτοπ hotspot. ενω η παλια συσκευη symbian εβλεπε το hotspot το lumia800 δε το βλεπει καθολου αλλα βλεπει αλλα hotspot απο router wifi. να αναφερω επισης οτι το λαπτοπ εχει win xp .

οποιος γνωριζει το προβλημα ας βοηθησει ,ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σκέφτομαι να το πάρω γιατί το Ν97 το βαρέθηκα , η κάμερα είναι πολύ καλή ; ίδια με το Ν9 ;
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...